GGW naar veteranendag CDA en PvdA krijgen hun zin Luchtmachtorkest imponeert in hartje Venray Waals: 'Harde aanpak politie niet voldoende' Oostrum legt zich neer bij uitspraak Raad van State Uil zit verlichting kerk dwars nu 50-70% 50% korting Julicher Meijer korting MAN WOMAN GEHELE DAMESCOLLECTIE HEREN SHIRTS korte mouw gehele collectie SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 28 juni 2007 - Pagina 3 PAUL BROUWER MODE Het Schouwburgplein was zaterdagavond omgeto verd tot een buitentheater. Schouwburg Venray, dat zijn veertigste verjaardag vierde, sloeg de handen ineen met de Groep Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht die gehuisvest is op vlieg basis De Peel. Het werd een spettererende show die voor het publiek vrij toegankelijk was. Het muziekspektakel van het befaamde orkest van de Koninklijke Luchtmacht was een cadeau aan de Venrayse bevolking. Onze verslaggever Jan Leijsten ging een kijkje nemen. "Een niet alledaagse combina tie met een speciaal tintje", sprak directeur Anne-Christine Liebrand die niet verheelde de schouwburg graag naar de gewone man te wil len brengen. Of zoals zij het zelf verwoordde: "Meer laagdrempe ligheid voor het Venrayse kunst en cultuurhuis." Kolonel A. de Bok, commandant van de Groep Geleide Wapens, vertelde dat hij veel van zijn manschappen tot grote tevredenheid in Venray ziet wonen. De Bok memoreerde de overlast van de soms hard over jagende vliegtuigen. Dus reden genoeg voor een presentje aan de Venrayse bevolking die ook nog even door wethouder Lei Heidens toegesproken werd. De finalewedstrijd van Jong Oranje ten spijt waren de hon derd stoeltjes een dik halfuur voor aanvang al bezet.Terwijl om 20.30 uur de straten rondom de beide pleinen vol muziekliefhebbers stonden. Al met al zo'n duizend toehoorders onder de twee grote baldakijnen, waar ook de musici beschermd zaten tegen de eventu ele regen die gelukkig uitbleef. De nodige versterkers en de prach tige lichteffecten waren prima opgesteld. Waar je ook stond of zat, het was een lust voor het oor én oog. Presentator Henri van Helmond, die voor elk nummer een korte toelichting gaf, constateerde: "Een fijn publiek dat Venrayse." Een paar onbekende doch meren deels goed in het gehoor liggende muziekwerken klonken helder over het Venrayse centrum. Het zoete 'Summertime' of het massa lere 'Fascinating Rythm', het leek wel een geoefend schouwburgpu bliek. Immers ademloos lieten de bezoekers zich door de fijne en soms verrassende klanken meesle pen. Zoals bij de fraaie trombone solo bij Gershwin's 'Someone to watch over me'. Voor de pauze was ruim de helft van het programma van de grote George Gershwin. In de tussentijd vulden de lokale solisten Mieke Janssen en Ilja Croqué enthousiast de pauze in. Na de rentree van de musici, chique in het gala gestoken, vari eerde het muziekaanbod. Eerst de 'Tommy Ouverture' van Pete Townshend (van The Who) en het statige 'Symphonic Dance Music' van Lennard Bernstein. Daarna volgde het zwoele 'Chicago All That Jazz' door zangeres Vera de Bree die vorg jaar afstudeerde aan het Amsterdamse conservatorium. Bij 'I got Rythm' met solo's van Fusie dekenaat Gennep en Venray Bisschop Frans Wiertz is voor nemens de dekenaten Venray en Gennep te laten fuseren. In sep tember zal pastoor-deken Everard Huisman terugtreden als pastoor van de parochies H. Martinus en H. Norbertus in Gennep en als deken van het dekenaat Gennep. Deken Harrie Smeets van Venray wordt dan benoemd tot waarnemend deken van Gennep. Naar verwach ting zal er een jaar nodig zijn om de fusie voor te bereiden. In afwachting van de benoe ming van een nieuwe pastoor voor Gennep, zal Huisman als administrator tijdelijk waarnemen. Het dekenaat Gennep telt veer tien parochies - die in drie clus ters gaan samenwerken - waar zes priesters werken. In het deke naat Venray zijn 15 parochies die verdeeld worden over vier clus ters. Er werken momenteel zeven priesters. Het bisdom Roermond telde in het verleden 24 dekenaten. Door fusies is dat aantal nu al terugge bracht tot zeventien en na de fusie van Venray en Gennep zijn het er nog zestien. contrabassist Wim Hamans en Frans Mineur die zich uitleefde op de drums, kwamen we mid dels Cole Porter's 'I get a kick out of you' bij het lichtere genre. Eerst een selectie uit de musical Gre ase met het populaire 'You're the one that I want'. Waarbij vooral de vocalisten Gert Jan Heuvel mans en Vera de Bree ('Hopeless devoted to you') het publiek, gro tendeels opgegroeid met muziek uit de jaren zestig en zeventig, in stemming brachten. Wat later bij het Abba-repertoire in enthousias me omsloeg. Nummer als 'Mamma Mia,Voulez-vous,The winner takes De gemeente Venlo en het Comi té Veteranendag Noord-Limburg houden op vrijdag 29 juni voor het tweede jaar een regionale vete ranendag. Het succes van de vete ranendag in 2006 én de vele posi tieve reacties hebben ertoe geleid dat er ook dit jaar weer een vete ranendag is. Deze dag vindt plaats in De Staay in Blerick en begint om 14.00 uur. Een commando van de Groep Geleide Wapens van vlieg basis De Peel uit Vredepeel laat tijdens deze middag Patriot-wapen systemen zien en geeft daarbij uitleg. Op het parkeerterrein aan de achterzijde van De Staay stal len zij een complete uitrusting uit. Zo komen er twee Patriot-lan- ceerinstallaties, een radarwagen en een commandowagen te staan. Daarnaast laat de Groep Geleide Wapens een Stinger-raketsysteem aan de belangstellenden zien. De veteranendag is niet alleen bedoeld voor de oud-militairen die tijdens it all, Fernando, Money money money, Thank you for the music' en het overmijdelijke 'Dancing queen' brachten de toehoorders in vervoering. Met bloemen voor dirigent Jos Beeren en alle solisten, kwam om 22.45 uur een einde aan deze prachtige muzikale happening. Wellicht over tien jaar bij het gou den schouwburgjubileum weer zo'n uniek concert? Een minuten lange staande ovatie sprak boekde len. Zoals de gehele avond zonder storende geluiden van buitenaf verliep.... zelfs geen vliegtuig in de lucht. de Tweede Wereldoorlog of daarna in Indonesië, Korea of Nieuw-Gui- nea zijn ingezet. Maar ook voor de snel groeiende groep 'jonge vete ranen', die hebben deelgenomen aan vredesmissies in bijvoorbeeld Libanon, Cambodja, het voormalig Joegoslavië,Afghanistan of Irak. Vrouw gewond Een 25-jarige vrouw uit Leunen is in de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks 03-45 uur betrok ken geraakt bij een botsing tus sen twee auto's op de Luciastraat in Neeritter. De vrouw verleende in haar bestelauto geen voorrang aan een 43-jarige automobilist uit Stramproy die de kruising recht door wilde oversteken. De vrouw uit Leunen en een vrouw uit de andere auto werden met nek- klachten naar het ziekenhuis over gebracht. Na controle mochten zij weer naar huis. Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie ADVOCATEN arbeidsrecht PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek DE SCHEIDINGSWEG Voorjaarsnota zorgt voor weinig politiek vuurwerk De behandeling van de voorjaarsnota zorgde dinsdag avond voor weinig vuurwerk. Opvallend was dat de coali tiepartijen CDA en PvdA het college op enkele onderdelen terugfloten. Zo zullen de par keertarieven volgend jaar niet of nauwelijks stijgen. Terwijl er toch geld vrijkomt voor het actualiseren van bestem mingsplannen (60.000 euro), een inhaalslag van het groen onderhoud (350.000 euro) en voor het gebiedsbureau Recon structie (28.111 euro). Verder was het opvallend dat de politieke partijen dicht naar elkaar toekruipen. De grootste oppo sitiepartij Samenwerking zocht aansluiting bij de coalitiepartijen CDA en PvdA. De PvdA toonde zich op zijn beurt opvallend kri tisch, terwijl het CDA het lang niet eens was met enkele voorstellen van het college. Gerard Thijssen (inVENtief) betreurde de opstel ling van Samenwerking. Van harde oppositie bleef dan ook weinig over. De WD is daar de partij niet voor, terwijl de SP zich meestal afzijdig hield. De meeste tegen wind voor het college kwam uit de coalitie zelf. De voorjaarsnota was met acht ingediende moties binnen vier uur afgehandeld. Tegen de klok van elf uur kon burgemeester Waals met de laatste hamertik het politieke seizoen afsluiten. Van een motieregen was ditmaal geen sprake.Vorig jaar was Samen werking nog koploper met zeven moties. Ditmaal kwam de opposi tiepartij met slechts een motie die geen meerderheid haalde. Fractie leider Ike Busser droeg het college op de grootste wensen van de raad op te nemen in de begroting van 2008. "De vaag en te algemeen", luidde de kritiek waarna Busser de motie introk. Busser verklaarde dat de partijen het zo met elkaar eens zijn, dat een stortvloed aan moties of amendementen over bodig is. "Als het college tenmiste goed luistert naar de raad." De WD presenteerde drie moties. Ook deze oppositiepartij boekte geen succes. Het onder zoek naar gemeentelijke belastin gen, die weinig geld opleveren, kreeg geen draagvlak. Waarna fractieleider Frans van der Kruijf de motie weer introk. Het voorstel om een budget op te nemen voor toerisme en recreatie haalde geen meerderheid. Wethouder Heidens (CDA) zei dat er momenteel geen concrete projecten zijn. "De volg orde is verkeerd. Eerst moeten er vanuit de toeristische sector pro jecten komen en daarna kijken we naar de financiën." Van der Kruijf reageerde teleurgesteld. "Het is triest dat we bij zo'n belangrijk onderwerp alleen maar afwach ten. Terwijl Venray zoveel te bie den heeft. Hier moeten we juist extra op inzetten." De WD kreeg alleen steun van Samenwerking en inVENtief. Ook de derde motie over het optreden tegen illegale permanente bewoning van vakan tiehuizen haalde het niet. Burge meester Waals legde uit dat hij eerst wacht op een uitspraak van de Raad van State. "Want ik heb nu geen juridische titel om te hand haven." Dat zou pas in 2009 kun nen. Lokaal Aktief diende een motie in om dividend van Essent of de BNG in te zetten voor extra straatverlichting. Wethouder Van der Broeck ontraadde het omdat immers is afgesproken dat dividenduitkeringen ten gunste komen van de algemene midde len. Omdat iedere steun ontbrak trok fractieleider Gerrit Lemmens zijn voorstel in. De coalitiepartijen CDA en PvdA kenden meer succes. De PvdA vindt al langer dat de par keertarieven de pan uitrijzen. De partij wil dat er een einde komt aan de jaarlijkse prijsstijging van 5 procent. Vanaf volgend jaar volgen de parkeertarieven slechts het inflatiecijfer. In de praktijk zal dit betekenen dat de meeste tarieven gelijk blijven. Omdat de toename minimaal vijf eurocent moet zijn terwijl de inflatie hooguit 2 pro cent is. Wethouder Van der Broeck toonde zich geen voorstander van de motie. De gevolgen zijn immers nog niet duidelijk. Pas komend voorjaar is het parkeer- onderzoek financieel afgerond. Van der Broeck waarschuwde dat deze motie ook effecten op lan gere termijn heeft door de lagere parkeerinkomsten. Toch kreeg de PvdA een grote raadsmeerderheid achter zich waardoor de wethou der niet anders kon dan de motie over te nemen. Het CDA had drie items in één motie verpakt. Het zijn drie onderwerpen die het college had geschrapt uit de voorjaarsnota: gebiedsbureau Reconstructie, groenbeheerplan en actualiseren bestemmingsplannen. Wethouder Heidens verklaarde dat deze voor stellen of niet concreet genoeg zijn of dat de financiële onder bouwing ervan onvoldoende is. Burgemeester Waals vulde aan: "Er is daarom geen titel om geld te vragen voor deze voorstellen." Het CDA vindt echter dat het college te veel zwalkt met deze belang rijke onderwerpen. "De hele raad vindt dit een onduidelijk verhaal. Hier kunnen we niets mee", zei fractieleider Gerda van Stelten. Bert Linskens (PvdA) haalde de redenering van Heidens en Waals onderuit."Want dit zijn drie onder werpen die qua financiën juist wel heel helder zijn." Waarna Heidens het opgaf. "Het signaal van de raad is duidelijk. We zullen ze opnemen in begroting en dan moeten we maar een afweging maken." Zeer geslaagd jubileumconcert On Broadway Vervolg voorpagina Markant schoolgebouw voor 1000 leerlingen Na een zoektocht door Ven ray koos Gilde Opleidingen voor deze plek in Oostrum. Kluytmans geeft toe dat een locatie dichter bij het centrum van Venray wel licht beter was geweest. "Maar het vinden van een groot perceel was het probleem. We hebben nu een ruime lap grond en het is uitste kend bereikbaar met het openbaar vervoer." Naast leslokalen bestaat het gebouw uit open leerplek- ken, kleinere ruimtes en een plaza. Middenin komt een patio die voor extra daglicht zorgt. De sloot die langs de Oirlose- weg en een stuk van de Henri Dunantstraat loopt, wordt breder gemaakt en er blijft constant water instaan. "Dan hoeven we geen hoge hekken te plaatsen. Daarmee sluit je anders het gebouw zo af", zei architect Topper. Omdat het terrein zo drassig is en laag ligt moet het eerst met palen van tien meter geheid worden. De buitenplaats komt aan de zijde van de Deurneseweg. Een buurtbewoner vreest voor veel zwerfvuil zoals voorheen met discotheek Zenith het geval was. Kluytmans zei dat het afval op eigen terrein moet worden achter gelaten. Overwogen wordt bij de ingang blikvangers te plaatsen. Burgemeester Waals vindt dat alleen een harde aanpak door de politie van criminele jongeren niet voldoende is. Politiechef John Geraedts kon digde aan het gedrag van veer tig, veelal allochtone, jonge ren in Venray beu te zijn. Deze groep, variërend van 14 tot 20 jaar, pleegt in wisselende samenstelling brandstichtin gen en vernielingen. Ook worden mensen op straat lastiggevallen en bedreigd. "De politie geeft lik op stuk. Maar alleen een sterke arm werkt niet afdoende", zei Waals dinsdag in de raadsvergadering. "Deze criminele zorgjongeren moeten we veel meer benaderen vanuit het jeugd werk. Dat sorteert meer effect." Het CDA wil dat de politie in het weekeinde de tweede surveil lancewagen in Venray inzet. Vol gens Waals kan de politie dat niet garanderen. "Als voetbalclub VW thuisspeelt, dan is de extra surveil lancewagen zeker niet beschik baar." Waals zei dat de vernielin gen, die veelal laat in de nacht gepleegd worden, meestal een gevolg zijn van overmatig alcohol gebruik."Dat geldt niet alleen voor jongeren, maar ook voor oude ren", aldus de burgemeester, die in oktober met een voorstel komt voor de herinvoering van vaste sluitingsuren voor de horeca. Ven ray zoekt daarbij afstemming met de omliggende gemeenten. "Zodat we geen problemen krijgen met de im- of export van late kroeg- gangers." Tevens wil Waals in de 'kritische uren' extra toezicht op straat. Het CDA komt met het voor stel om cafetaria en shoarma- tenten zelfs eerder te sluiten dan de cafés. Terwijl de 'droge' horeca normaliter een uur langer geopend mag zijn. Het CDA wil daarmee de nachtelijke stormloop van de kroegen naar de eettenten voorkomen. "De daarmee samen hangende overlast geeft de politie extra werk", meent fractieleider Gerda van Stelten. De PvdA ziet helemaal niets in het voorstel. "Naar wie heeft het CDA geluisterd?", vraagt Bert Lins kens zich af. "We moeten al vroeg de kroeg uit en dan ook nog zon der frietje..." Tbs-kliniek kan twee verlofwoningen bouwen De dorpsraad van Oostrum ziet geen andere mogelijkheid dan zich neer te leggen bij de uitspraak van de Raad van State. Die stelde de dorpsraad en de gemeente Venray in het ongelijk. De Rooyse Wissel mag nu eindelijk de omstre den twee verlofwoningen bui ten de hekken van de tbs-kli niek aan de Wanssumseweg in Oostrum bouwen. "We hadden op een andere uit komst gehoopt", zegt dorpsraad voorzitter Joos Linskens. "We heb ben ons best gedaan om er voor de Oostrumse gemeenschap alles uit te slepen. Maar het hoogste rechtsorgaan heeft anders beslist. We zullen ons hier bij neer moe ten leggen." De tbs-kliniek voert al jarenlang een strijd om voor twaalf bijna uitbehandelde patiënten twee ver lofwoningen buiten de kliniek te mogen bouwen. Het is voor deze patiënten de laatste stap op weg naar een terugkeer in de maat schappij. Aanvankelijk was hier voor het Servaasterrein in Venray in beeld. Voor de gemeenteraad was dit ook de enig acceptabele locatie. Maar zowel eigenaar GGZ als de Rooyse Wissel was er onge lukkig mee. De tbs-kliniek heeft de woningen het liefst net buiten de poort. Dit leidde tot veel commotie in Oostrum. Bij de komst van de tbs-kliniek, eind vorige eeuw, was namelijk de toezegging gedaan dat er geen patiënten buiten de hek ken zouden verblijven. Oostrum vindt dat de sociale veiligheid in het geding is. De gemeente Venray steunde de dorpsraad en zorgde ervoor dat de verlofwoningen geen plek kregen in het bestem mingsplan. De provincie dacht hier anders over en keurde het bestemmingsplan op dit onder deel af. De Raad van State heeft nu de provincie in het gelijk gesteld en Venray moet het bestemmings plan aanpassen zodat de wonin gen er kunnen komen. Toine de Beer, directeur van de Rooys Wissel, is uiteraard blij met de uitspraak. Ondanks dat er haast geboden is, gaat de tbs-kliniek niet direct een bouwaanvraag indie nen. "Nee, want in de uitspraak staat ook dat we eerst in overleg moeten gaan met de direct betrok kenen. En dat zullen we ook net jes doen. Op 13 augustus heb ik een afspraak met burgemeester Waals. Daarna zal ik ook met de dorpsraad om de tafel gaan zitten. We proberen zoveel mogelijk met iedereen rekening te houden en de meest optimale oplossing te kiezen", zegt De Beer, die er niet op vooruit wil lopen wanneer de twee woningen gebouwd wor den. De Rooyse Wissel heeft momen teel voor zes bijna uitbehandelde patiënten woningen gehuurd op een instituutsterrein in Brabant. De Beer wil niet zeggen in welke plaats, maar naar verluidt is het Grave. "Maar dit is een tijdelijke oplossing. Op 1 september loopt de huurtermijn alweer af. Dan moeten we weer iets anders zoe ken." Ook heeft de Rooyse Wissel enkele patiënten binnenshuis in een verlofwoning ondergebracht. Dit is geen ideale situatie en de tbs-kliniek hoopt daarom snel werk te kunnen maken van de bouw van de twee verlofwonin gen. De dorpsraad wil graag de eeu wenoude kerk van Oostrum in de schijnwerpers zetten. Daar bij moet wel rekening worden gehouden met de kerkuil die een beschermde vogel is. Het kerk bestuur stemt ermee in dat de fraaie kerk in de avonduren in het licht wordt gezet. Uit onderzoek blijkt dat er naast een kerkuil ook vleermuizen huizen die volgens de Flora- en faunawet beschermd zijn. De kerkuil woont in een dakka pel aan de kant van de Vlasakker. "De ingang van het nest mag niet vol in het licht worden gezet"zegt dorpsraadvoorzitter Joos Linkens. "We moeten een oplossing beden ken die tegemoet komt aan deze uil." De vleermuizen hebben geen vast onderkomen. "Waar ze zitten is niet helemaal duidelijk. Maar we waren al van plan de kerk niet aan de achterzijde te belichten. De vleermuizen zoeken dan vanzelf de donkere kant op, zo is mij ver teld", aldus Linskens. Er heeft al een proef gedraaid waarmee de kerk vanuit drie pun ten: het dorpsplein, het café en de Vlasakker belicht wordt. "Het was een heel mooi gezicht. In het najaar willen we ermee starten." De verlichtingsapparatuur wordt aangeschaft door de dorps raad en wordt bekostigd uit het leefbaarheidsbudget. Het kerk bestuur neemt de stroomkosten voor zijn rekening. Op 12 april werd de zaak behandeld in de Raad van State. De gemeente en Joos Linskens hebben tijdens de zitting hun bezwaar toegelicht. Voor die tijd heeft een adviesorgaan van de Raad van State een bezoek gebracht aan Oostrum en de situ atie ter plekke bekeken. Zoals de nabijheid van het sportpark. "Het ging er tijdens de zitting vrij formeel aan toe", zegt Linskens. "Het wordt vooral beoordeeld vanuit ruimtelijke mogelijkheden en technische voorschriften. De tekst van de wet weegt zwaarder dan de onveiligheid en onrust in Oostrum. Helaas, er zijn ook geen beroepsmogelijkheden meer." Venray - Tel. 0478 - 521 070 WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 www.paulbrouwer.nl De juiste weg in de goede richting Hans Peeters 077 3523359 of 06 53264978 Bezoek onze websitewww.scheidingsweg.nl ui i lycii lyoi uyu in ly Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3