Burgemeesters adopteren probleemjongeren Waarderingsspeld voor maaltijdbezorgers Lokaal Aktief waakt voor stijging lastendruk VVD: toename criminaliteit en overlast ernstig Samenwerking: beleid te weinig vernieuwend Geen bebouwing westkant Oostrum MAALTIJDSERV NOORD-LIMBUS ADJUNCT-SECRETARIS www.metstroopalstublieft.nl Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 21 juni 2007 - Pagina 5 De burgemeesters van Noord- en Midden-Limburg streven naar een meer regio nale aanpak van problemen op het gebied van veiligheid. Speerpunten zijn in dit ver band wijkgericht werken en jeugd. Op dat laatste terrein zijn de burgemeesters voor nemens om ieder persoonlijk een probleemjongere in hun eigen gemeente te adopteren. De burgemeesters streven ernaar om in het Veiligheidsbe- stuur van de regio een kadernota integraal veiligheidsbeleid vast te stellen, waarbinnen elke gemeen te en belangrijke ketenpartners haar eigen beleid vorm geeft. De burgemeesters willen ook uit hun midden een portefeuille houder Jeugd aanwijzen. Als het gaat om de wijkgerichte aanpak is de ambitie uitgesproken om te streven naar gemiddeld één wijk agent per 5000 inwoners, die 80% van de tijd voor die wijk beschik baar is, mits de gemeente zorgt voor gelijkwaardige partner in de wijk met mandaat. Het Openbaar Ministerie verankert de wijkge richte aanpak in haar beleid en wijst daar een Officier van Justitie voor aan. De burgemeesters beslo ten dit tijdens een conferentie met de Politie Limburg-Noord en het Openbaar Ministerie Roer mond, die vorige week plaatsvond in Ootmarsum. Deze conferentie stond in het teken van de ontwik keling van lokaal veiligheidsbeleid van gemeenten, waarin politie en justitie belangrijke partners zijn. Burgemeesters in Noord- en Midden-Limburg zijn voorne mens om ieder persoonlijk een probleemjongere in de eigen gemeente te 'adopteren'. Door deze persoonlijke betrokkenheid en bemoeienis willen ze een aan jager en regisseur kunnen zijn om jongeren die dreigen te ont sporen een reële kans te geven. Door de persoonlijke 'adoptie' van een afglijdende jongere hopen de burgemeesters meer zicht te krijgen op hoe de hulpverlenende instanties, maar ook de school, het jeugdwerk, de sportvereniging, ouders en anderen in deze situa ties kunnen helpen. De persoon lijke bemoeienis van de burge meester kan net dat duwtje in de rug zijn om iets meer te doen om dit soort jongeren weer op het rechte pad te krijgen. Uiteindelijk moet de 'adoptie' leiden tot meer inzicht in hoe de gemeente meer structureel de regie kan pakken in het voorkomen van maatschap pelijke drop-outs. Tijdens deze conferentie werd duidelijk dat in elke gemeente wel jongeren zijn die hard op weg zijn het verkeer de pad op te gaan, maar die door preventieve actie en begeleiding mogelijk nog een kans kunnen krijgen, voordat ze met politie en justitie in aanraking hoeven te komen. Het gaat om jongeren tussen de 15 en 25 jaar, die niet of nauwelijks naar school gaan, geen werk hebben, veel drinken of (gok)verslaafd zijn, rondhan gen en overlast veroorzaken, zon der een duidelijk perspectief op verbetering. Vroeg of laat, is de verwachting, komen deze jonge ren met politie en justitie in aan raking en zal met een strafblad de neergaande spiraal nog moeilijker doorbroken kunnen worden. Als jongeren met justitie in aanra king komen, dan heeft het Open baar Ministerie een leidende rol, maar zowel in preventie als in de nazorg ontbreekt vaak een regis seur. De burgemeesters kwamen tot de conclusie dat ze meer regie willen hebben om ontsporin gen te voorkomen. Er is vaak een persoonsgerichte aanpak nodig, waarin niet alleen repressie, maar juist preventie en ook nazorg een plaats krijgen. Na vijftien jaar warme maaltij den te hebben bezorgd, hebben de heren Hugo van der Windt (78) en Willy Douwes (71) de welver diende Synthesespeld opgesto ken gekregen bij Maaltijdservice Noord-Limburg in Venray. Van der Windt vertelt enthousiast: "bij het afhalen van de maaltijden in de keuken van Schuttersveld is het altijd een gezellig treffen met de andere vrijwilligers. De dames van de keuken zijn altijd vriende lijk en opgewekt en zorgen goed voor ons in de vorm van een heer lijke kop soep die reeds klaar staat zodat wij deze als het ware kun nen voorproeven wat de cliënten die dag voorgeschoteld krijgen. Wij op onze beurt hebben een goed contact met hen en wan neer er tijd is maken wij een praatje over alles en nog wat. Al met al is het me een genoegen dit werk(je) te mogen doen." Douwes is net zo enthousiast: "het fijne van dit werk is dat je een warme maaltijd bij de mensen brengt, je ze smakelijk eten en tot vol gende week wenst, en weg ben je alweer naar de volgende klant. Ik hoop dat mijn klanten me ook graag zien komen, elke dinsdag. Ik hoop dit werk nog lang te mogen doen. Het brengt vreugde in de brouwerij. Ook ik hoop dat veel nieuwe jonge krachten, ook de kleurrijke, mijn voetsporen wil len volgen". Wekelijks bedient een goed geolied netwerk van twee honderd vrijwilligers ruim 1200 klanten in de regio, die zich uit strekt vanaf Gennep tot Swalmen. Zo'n tachtig vrijwilligers bezor gen dagelijks een warme maaltijd. Maaltijdservice Noord-Limburg is een samenwerkingsverband tus sen welzijnsstichtingen Synthese Venray, Wel.Kom Venlo en Vork- meer Helden. Daarnaast wordt er nauw samengewerkt met Thuis zorg Noord-Limburg, het groene Kruis Pluspakket van Zorggroep Noord-Limburg en het CIZ met als missie kwalitatief goede en betaal bare maaltijden te bieden. Maal tijdservice Noord-Limburg werkt zonder winstoogmerk en zonder gemeentelijke subsidies. Voor meer informatie over Maal tijdservice Noord-Limburg kijk op www.maaltijdservice.nu of tel. (0478)517373. De Orde van Advocaten in het arrondissement Roermond zoekt in verband met het aanstaande zwangerschaps- en bevallingsverlof van de adjunct-secretaris voor de periode van medio oktober 2007 tot begin maart 2008 een (m/v) voor 32 uur per week De adjunct-secretaris werkt op het kantoor van de deken mr. drs. P.A.M. van Hoef kantoorhoudende aan de Patersstraat 15-17 te Venray en ondersteunt hem en de Orde secretarieel, administratief en organisatorisch bij alle voorkomende werkzaamheden. Voor informatie kunt u bellen met het Bureau van de Orde, tel. 0478-521025. U gelieve uw sollicitatiebrief binnen 2 weken na deze publicatie te richten aan: Bureau van de Orde, Postbus 436 te 5800 AK Venray, onder vermelding van "vacature" op de envelop. Lokaal Aktief waakt in zijn beschouwingen over de voor jaarsnota voor een stijging van de lastendruk. Er staan in Venray enkele grote projecten op stapel zoals 'centrum op de schop', de grootscheepse verbouwing van het gemeen tehuis en de aanpak van het hart van de wijk Brukske. Miljoenenprojecten die een fors beslag gaan leggen op de gemeentelijke middelen. Lokaal Aktief vindt dat de Ven- rayse burgers niet de rekening gepresenteerd mogen krijgen. De gemeentelijke heffingen moeten kostendekkend blijven en de ozb mag niet harder stijgen dan het inflatiecijfer, vindt de partij. In plaats van lastenstijging ziet de lokale fractie goede mogelijk heden om de inkomsten te ver hogen. Gezien het woningbouw programma en de belangstelling voor industriegrond moet het gemeentelijke grondbedrijf meer winst kunnen genereren. Forse dividenduitkeringen van Essent en de BNG (Bank Nederlandse Gemeenten) dienen structureel te worden ingezet voor het oplossen van knelpunten zoals bij straatver lichting. "Op deze wijze heeft de burger direct profijt van dit geld", zegt fractieleider Gerrit Lemmens. Lokaal Aktief vindt dat de grote gemeenten naar verhouding teveel profiteren van extra uitke ringen uit het gemeentefonds. De partij wil via de VNG druk uitoe fenen op 'politiek Den Haag' om meer aandacht te vragen voor de middelgrote gemeenten. Die naast rijksbezuinigingen ook steeds meer taken toegeschoven krij gen. "Zo blijft er weinig financiële ruimte over voor nieuwe ambities van de raad", aldus Lemmens. Naast het CDA pleit ook Lokaal Aktief ervoor om beschermde WSW-werkplekken mede bij regu liere bedrijven onder te brengen "Voor de school van Vredepeel dreigt het doek te vallen als er niet snel een oplossing komt", waarschuwt Lokaal Aktief. Frac tieleider Lemmens wijst erop dat bij de komst van luchtmachtbasis in de jaren zestig de belofte was dat Vredepeel een welvarend dorp met allerlei voorzieningen zou worden. "Een belofte die niet is waargemaakt. Wel druk mili tair verkeer op, rond en boven de basis. En gebruik van Venrayse voorzieningen zonder dat er iets voor terugkomt." Lokaal Aktief pleit opnieuw voor de bouw van meer goedko pere huurwoningen. Hiervoor zijn lange wachtlijsten en het zal de doorstroming op de vastgelopen woningmarkt weer op gang bren gen. Coffeeshop Halicarnas in de Henseniusstraat is de lokale par tij al langer een doorn in het oog, Vooral gezien de ligging vlakbij jongerencafé 't Podium en het Raayland College. Lokaal Aktief dringt aan - ook gezien het lan delijk beleid - op verplaatsing van deze coffeeshop. De partij is tegenstander van de invoering van betaald parkeren in Franciscanerpark. Er moeten andere maatregelen komen om de auto's van de cen trumbezoekers te weren uit deze wijk. Ook omdat hier de inkom sten niet opwegen tegen de kos ten van de parkeervoorzieningen en het toezicht. De bewoners heb ben destijds de parkeerplaatsten al meebetaald in de grondprijs. "Het valt dan moeilijk te rijmen om die bewoners nogmaals voor parkeren te laten betalen", vindt Lemmens. De WD maakt zich zorgen over de toenemende crimina liteit. Burgers worden steeds vaker geconfronteerd met woninginbraken en diefstal van auto's en fietsen. "Daarbij is de overlast in de nachtelijke uren, met name in het cen trum maar daar niet alleen, een bron van ergernis. Wij constateren dat het gevoel van veiligheid afneemt en dat vin den wij als WD een zorgwek kende ontwikkeling. Het zich veilig voelen in de woonom geving moet een hoge priori teit krijgen", zegt fractieleider Frans van der Kruijf. Bij de bestrijding moet Venray over de gemeentegrenzen heen kijken. "Venray is geen eiland. Overleg met de buurgemeenten om maat regelen op elkaar te laten aanslui ten is nodig", vindt Van der Kruijf. Sluitingstijden voor de horeca, aan dacht voor probleemveroorzakers, het aanpakken van veelplegers en goede openbare verlichting kun nen daarbij een belangrijke rol spelen. "Simpelweg meer blauw op straat is geen oplossing. Was dit maar waar." De WD ziet dat er rond de voorjaarsnota weer een enorme papierberg over de raadsleden wordt uitgestort. De partij zoekt naar een oplossing om de papier stroom in te dammen. Maar heeft die nog niet gevonden. "Indien wij als raad te weinig informatie zou den krijgen, dan kunnen we onze controlerende taak niet uitvoe ren", weet Van der Kruijf Om leegstand in de toekomst te voorkomen moeten de huidige woningbouwplannen worden bijgesteld en afgestemd op de wensen van de burgers. De WD pleit voor strakkere prestatieaf spraken met Wonen Venray. De liberalen vinden een convenant te vrijblijvend en zouden liever een overeenkomst in de vorm van een contract zien. De WD stoort zich aan insinuaties in de voorjaarsnota die duiden op een belastingverhoging. "Wij worden niet goed van dergelijke opmer kingen. Kom met een concreet plan of niet. Laat anders dit soort loze opmerkingen achterwege", zegt Van der Kruijf die 'mordicus' tegen lastenverzwaring is. "Wij vinden dat de ozb maximaal met het inflatiecijfer mag stijgen. Van huizenmelken houden wij niet." De oppositiepartij constateert een minimale afname van het aanal bijstandontvangers en een te passieve houding van het college. "Wij vinden dat het ontbreekt aan ambitieuze inspanningen om door middel van reïntegratietrajecten actief een afname van bijstandont vangers te realiseren." De WD betreurt het dat er in de voorjaarsnota geen extra geld is uitgetrokken voor recreatie en toerisme. Vooral met het oog op de komst van de Floriade in 2012 is dit een gemiste kans, vindt de partij. Gericht op instandhouding en te weinig vernieuwend. Zo luidt het oordeel van Samenwerking Venray over de voorjaarsnota. De groot ste oppositiepartij wil dat de gemeenteraad meer speelruim te krijgt. "Er wordt telkens geschermd met lagere inkom sten door bezuinigingen van het Rijk", zegt fractieleider Ike Busser. "En elk jaar opnieuw zien we dat er uiteindelijk een flink positief resultaat is. Door meevallers en doordat zaken niet worden gehaald of uitge voerd. Dat geld stoppen we vervolgens keurig in de reser ves." Samenwerking wil die tendens doorbreken. De gemeenteraad moet meer de ruimte krijgen om keuzes te maken voor nieuw beleid bij de begroting voor 2008. "Wij willen dat er in het najaar een waar heidsgetrouwere, noem het maar nauwkeurigere, begroting wordt gepresenteerd", aldus Busser die erop wijst dat er ook dit jaar weer enkele grote meevallers zullen zijn. Zoals de extra uitkering van 1 miljoen euro van Essent die nog niet in de voorjaarsnota is verwerkt. De oppositiepartij ziet alweer een flink positief resultaat aan de horizon opdoemen. Samen werking vindt dat de burgers hier van mogen meeprofiteren. "Zij brengen het geld ook binnen via gemeentelijke heffingen, diensten of belastingen." Zommerfiësten in Leunen De jaarlijkse Leunse Zommer fiësten worden gehouden in het weekeinde van 23 en 24 juni op het Dorpsplein te Leunen. Het Leuns Zommerfiëst word deze keer voor de 13e keer gehouden. Zaterdag start het festijn om 19.00 uur met de jaarlijkse beachvolley- bal wedstrijden. Dit jaar wordt er op drie velden gespeeld door 24 teams. Om 21.00 uur worden de laatste wedstrijden gespeeld. Daarna kan men genieten van muziek van de band Mrs Daniels. Ze spelen muziek van rock tot top 40. Zondag start het programma om 12.00 uur met de beachvol- leybal wedstrijden. Buiten het beachvolleybal zijn er veel neven activiteiten. Zo is er een luchtkus sen voor de kinderen en wordt er gestreden door de Leunse talen ten tijdens een pannatoernooi. Deze wedstrijden vinden plaats tussen 14.00 en 17.00 uur. Verder zijn er verschillende stands staan waar jong en oud zich kunnen vermaken. Om 17.45 uur wordt de finale van het beachvolleybal gespeeld, gevolgd door de prijs uitreiking. Om 16.00 uur wordt de barbecue ontstoken. Evenals het CDA plaatst ook Samenwerking grote vraagtekens bij de sterke groei van het amb- tenarenbestand. De lokale partij voert aan dat steeds meer dien sten en producten via moderne communicatiemiddelen voor de burgers bereikbaar zijn. Zonder dat er persoonlijke contacten aan te pas komen. De efficiëntie moet verbeteren en het resultaat van deregulering moet zijn dat er minder vergunningen nodig zijn. Het inwoneraantal groeit nauwe lijks dus een groei van de orga nisatie staat hier haaks op, rede neert Samenwerking. De partij geeft ook aan dat de accountant zich kritisch uitlaat over het per soneelsbeleid. "De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat de organisatie moet krimpen in plaats van groei en", vindt Ike Busser. Samenwerking mist in de voor jaarsnota uitgaven voor de recon structie van het buitengebied en voor dorps- en wijksontwikke- lingsplannen. De oppositiepartij pleit voor het opnemen van een basisbudget. Zodat straks niet alle plannen via een extra krediet aanvraag moeten worden geho noreerd. Als voorbeeld noemt de partij de integrale aanpak van de wijk Brukske. Er zijn initiatieven in gang gezet door Wonen Venray maar er is geen budget. Samen werking voorziet een vertraging van de uitvoering in plaats van een versnelling en mist ook de sti mulans vanuit de gemeente. Het schrappen van een bud get voor toerisme en recreatie is eveneens verkeerd gevallen. "Met het oog op komst van de Floriade zou een promotie van Venray als recreatief en toeristisch centrum niet misstaan", vindt fractieleider Busser. "Dit is een van de onder delen waarin wij juist kansen zien voor vernieuwing." De vervanging en uitbreiding van de openbare verlichting duurt veel te lang volgens Samenwer king. Venray zit ver onder de gang bare normen en de buitenverlich ting zou met een inhaalslag in 2015 volledig op niveau moeten zijn gebracht. De verenigingen teren jaarlijks in omdat de subsi dies steeds verder achterblijven bij de kostenontwikkeling. Samen werking dringt aan op voorstellen tot reparatie. De lokale partij wil dat de parkeertarieven weer volle dig kostendekkend worden. Vanaf 2004 draagt het parkeerbedrijf jaarlijks 162.000 euro bij aan de algemene dienst. Samenwerking wil dat dit wordt teruggedraaid. De gemeenteraad staat vol ledig achter de dorpsraad van Oostrum. Die strijdt voor het openhouden van het groene gebied ten noorden van de Stationsweg tussen Venray en Oostrum. De PvdA dien de dinsdag een motie in die door de voltallige raad werd gesteund. De gemeente ziet in dit gebied aan de westkant van Oostrum mogelijkheden voor woningbouw terwijl de provincie het tevens als een zoeklocatie voor een bedrij venterrein heeft aangemerkt. PvdA-fractieleider Bert Linskens vindt deze groene long karakteris tiek voor het dorp. Linskens, zelf woonachtig in Oostrum, wijst erop dat de dorpskern al helemaal ligt omsloten door de bedrijven terreinen De Hulst, De Blakt en Witte Vennen. "Een verdere inslui ting van de kern door bebouwing is onwenselijk", aldus Linskens. Sieb Nijssen (CDA) was het vol komen met de PvdA eens. "Anders dreigt Oostrum een wijk van Venray te worden. Dorpen moe ten hun eigen identiteit kunnen behouden." Ook de grootste oppositiepartij Samenwerking stond achter de motie. Raadslid Gerrit Verkoeijen vond het wel vreemd dat de dis cussie ontstond tijdens de presen tatie van het dorpsontwikkelings plan. "De wens van de bewoners is de basis", zei Verkoeijen. "Het schetst onze verbazing dat er niet goed naar de burgers geluisterd is." Wethouder Hassan Najja (PvdA) was aanwezig bij de presentatie avond in Oostrum. "Het dorp wil inderdaad aan de westkant het open karakter behouden. Oostrum mag niet vastgroeien aan Venray. Maar dit staat haaks op de visie van de gemeente en de provincie", aldus Najja die weinig anders kon dan de motie overnemen. "Ik zal de consequenties hiervan in beeld brengen. In oktober zal ik de raad informeren." Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WON EN aanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5