Strijd om sportpark nog lang niet beslist 1000 euro voor school in Zambia i Reindonk TV zendt Zambia-documentaire uit Opluchting in Swolgen en Tienray Topdrukte raadhuis Meerlo Noodgrot van Klein Lourdes in Tienray L Oude foto Service rubriek C* PEEL EN MAAS Donderdag 21 juni 2007 - Pagina 13 Wordt het Blitterswijck of toch de Helling' Waar komt het nieuwe sport park van SV United? Niemand die er maandagavond zijn vin gers aan wil branden. Ook de politiek houdt zich nog op de vlakte. De kwestie ligt immers zeer gevoelig. Toch spelen de sentimenten maandag tijdens de commissievergadering nau welijks een rol. Er ligt een rap port van BRO, een onafhanke lijk extern bureau. BRO heeft een ruimtelijk onderzoek uitgevoerd en wijst het sport complex van BW'2 7 als beste locatie aan. De uitkomst lijkt een fikse tegenvaller voor de fusieclub uit Meerlo-Wanssum. Het 'grote' SV United ziet het niet zitten om aan te schuiven bij het kleine Blit terswijck. Terwijl BW'27 altijd al heeft geroepen dat SV United van harte welkom is op 't Hoogveld. Dit is volgens de Blitterswijckers de beste optie. BW'27 ziet zijn visie nu bevestigd door BRO. Toch blaast voorzitter Hans Speijcken niet hoog van de toren. Hij heeft maandag weinig woorden nodig. "De poort van BW staat volle dig open voor samenwerking. We geven al onze medewerking aan een betaalbare oplossing. Die ligt voor het oprapen..." Vorige week vrijdag krijgen de clubbestuurders het rapport in handen. Arie Janssen, voorzitter van SV United, valt bijna van zijn stoel van verbazing. De onder zoeksopdracht van BRO beperkte zich immers tot alleen de beoogde locatie aan de Helling. Janssen, en velen met hem, zijn uitermate ver rast dat ook de bestaande sport parken van Blitterwijck, Meerlo en Wanssum nu in het onderzoek zijn betrokken. "Dit is helemaal niet de opdracht. We wisten er helemaal niets van. In april krijgen we nog een brief dat er één locatie onder zocht wordt. Dit verbaast ons zeer", verklaart Arie Janssen die de gebrekkige communicatie vanuit het gemeentehuis hekelt. Wethouder Dickie Mincken bevestigt dat het de afspraak was alleen de Helling te onderzoeken. "Maar BRO heeft op eigen initia tief de drie andere sportparken meegenomen." Onderzoeker Ilse Konings van BRO reageert: "Dit moest wel omdat de Helling zo lastig ligt. De provincie wil altijd alternatieven zien. We hebben nu een totaalbeeld. Het is zo een beter gedragen onderzoek." Het onderzoek is evenwel nog niet afgerond. Want de financiële en maatschappelijke aspecten zijn nog niet meegewogen. Dit moet nog gebeuren. Het wordt maan dag niet duidelijk wat precies maatschappelijke overwegingen zijn. Ook Ilse Konings kan geen uitsluitsel geven. "Want dit is per gemeente verschillend." Het zal er vooral om draaien wat de leden, de jeugd en de ouders ervan vinden. Kortom of er voldoende draagvlak voor is. Het sportpark in Blitterswijck komt weliswaar als beste uit de bus maar de andere opties zijn niet van de baan. De Helling heeft als grote voordeel de goede bereikbaarheid met een vrijlig- gend fietspad en de centrale lig ging tussen Meerlo en Wanssum in. De afstand vanaf beide dorps kernen is precies anderhalve kilo meter. Wat dat betreft scoort Blit terswijck slechter, 't Hoogveld ligt twee kilometer van Wanssum af en vanuit Meerlo is het zelfs drie kilometer. Ilse Konings ziet het Meerlose sportpark Bergsbos in de toekomst helemaal verdwijnen. Het ligt mid denin de ecologische hoofdstruc tuur (EHS) en de oude Maasarm zal na de re-activering de velden onder water zetten. Uitbreiding is er helemaal niet mogelijk. Dit geldt tevens voor De Broekberg in Wanssum dat tegen de EHS ligt. "Het is zo dichtbij de kern wel een perfecte locatie voor woning bouw", vindt Konings. En dan de Helling. De beoogde plek van vijf hectare bestaat nu nog uit landbouwgrond. Maar de EHS loopt er vlak langs. Uit breiding is daarom lastig en er moeten nu al allerlei procedures worden doorlopen. Het sportpark tast immers de openheid van het gebied en de natuurwaarden aan. De provincie zal alleen toestem ming geven bij een aantoonbaar 'zwaar maatschappelijk belang'. "Het is moeilijk. Er zal een goede motivatie moeten komen. Het vergt onderzoek en compensatie van natuur", weet Konings. "Blit terswijck is ruimelijk gezien de makkelijkste locatie. Er zijn weinig belemmeringen. Het landschap wordt niet aangetast en uitbrei ding is makkelijk te realiseren aan de west- en de noordoostkant." Arie Janssen is niet te spreken over het rapport. "Het is oneven wichtig en er staan fouten in. Dit moet eerst hersteld worden." Jans sen is wel blij dat geen enkele locatie op voorhand onmogelijk is. De financiële en maatschappelijke belangen zullen de doorslag geven. CDA-raadslid Jac Derikx tilt zwaar aan dit laatste. "Een sportpark is meer dan alleen een paar velden. Het moet worden gedragen door de leden en de bevolking." Burgemeester Hahn zegt dat de gemeenteraad met goede argu menten moet komen waarom de Helling de voorkeur krijgt boven Blitterswijck. "De raad moet een uitspraak doen. Welke locatie wordt het en hoeveel geld is ervoor beschikbaar." De kosten voor een nieuw sportpark aan de Helling zijn geraamd op 3 miljoen euro. De kosten van renovatie en uitbreiding in Blitterswijck zijn nog niet bekend. Tennisvereniging De Gagel heeft met veel succes afgelopen zondag een mini-maxi-toernooi gehouden dat in het teken stond van SOS Meerlo-Wanssum. Op een in Zambiaanse sferen versierd tennispark, speelden veertien jeugdleden met hun dubbelpartners de sterren van de hemel. Dit leverde vierhonderd euro op voor het bouwen van een school in Zambia. En zoals voorzit ter René Poels van SOS uitlegde: "Dankzij Wilde Ganzen en het NCDO worden deze euro's meer dan verdubbeld en krijgt Zambia 1000 euro dankzij de tennissers." De donkere wolken aan het begin van de middag deden het ergste vermoeden, maar de weergoden vonden Zambia een zodanig goed doel dat alle tennispartijen uitein delijk onder een stralend zonnige hemel konden worden gespeeld. Organisator Corry Broers: "Het mini-maxi-toernooi is elk jaar een gezellig hoogtepunt voor de jeugd op ons park. Dit jaar wilden we geen sponsor vragen, maar zelf sponsor zijn voor een goed doel. Natuurlijk denkt iedereen in onze gemeente bij een goed doel onmiddellijk aan SOS Meer lo-Wanssum, die in hun huidige project een basisschool bouwen in Zambia. Aangezien het grootste deel van onze jeugd op de basis school zit, past dit thema prima bij ons toernooi." De afdeling televisie van stree- komroep Reindonk gaat de vide odocumentaire die cineast Marijn Poels uit Swolgen samen met zijn vriendin Anke Projahn heeft gemaakt in Zambia enkele malen uitzenden. De film Surviving on God's guidance (Overleven met Gods hulp) is voor het eerst te zien op Reindonk TV op zondag ochtend 24 juni na het streek- journaal dat om 11.00 uur begint. Bovendien wordt het streekjour- naal en de film 's avonds van zon dag tot en met vrijdag om 20.30 uur herhaald. Volgens eindredac teur TV Reindonk Hub van Berlo is de videodocumentaire van Marijn Poels zeer de moeite waard. Hij laat op een verrassende wijze iets zien van de flora en fauna van het land en verzeild via de Nederland se ambassadeur in Zambia in het dorpje Kalundu View. Dan wordt op indringende wijze aandacht geschonken aan onder andere het gebrek aan onderwijs op het platteland en de problematiek van HIV/AIDS, twee van de acht millenniumdoelen. In het Zam biaanse dorpje schreeuwen 220 kinderen op goed onderwijs. De film is een feest voor liefhebbers van de indrukwekkende Zambi aanse natuur én voor bewonde raars van een dapper volk. Marijn is erin geslaagd om de contrasten van Zambia op een heel toeganke lijke manier in beeld te brengen. Streekomroep Reindonk is verder van plan om deze documentaire, die 18 minuten duurt, ook uit te zenden rond kerstmist en volgend jaar voor het Wereldfestival Meer lo-Wanssum. Reindonk krijgt de primeur van uitzending.Voor deze documentaire hebben zich ook al enkele landelijke omroeporganisa ties gemeld om de film van Swol- genaar Poels te willen uitzenden. Marijn Poels en SOS Meerlo-Wans sum vinden het prachtig dat hun film nu zo in de schijnwerpers staat. 'Een van onze doelstelling is juist bewustwording. Marijn is in geslaagd om een film te maken die boeit en die tegelijk aandacht vraagt over de situatie van het onderwijs op het platteland in Zambia en de problematiek van HIV/aids", vertelt Désirée Driese naar, bestuurslid van SOS Meerlo- Wanssum. 'Surviving on God's guidance' - overleven met Gods hulp - is in opdracht van de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking (SOS) Meerlo-Wanssum en met financiële hulp van de landelijke organisatie NCDO gemaakt. In het dorpje Kalundu View, waarvoor SOS Meerlo-Wanssum geld inza melt voor de bouw van een basis school, geven ouders op vrijwilli ge basis les aan de kinderen. Geen geld voor professionele leerkrach ten? Dan doen de inwoners het zelf! Alle dorpsbewoners zetten zich in voor de toekomst van de ruim 200 kinderen van het dorp. Een schoolgebouw, geld voor sala rissen van echte leerkrachten en professionele lesmaterialen zou deze dappere mensen echter een kolossale stap voorwaarts helpen. Met de bouw van de school is inmiddels een begin gemaakt. Het ministerie van onderwijs van Zam bia heeft SOS Meerlo-Wanssum laten weten dat ze de school na gereedkomen overneemt en vanaf dat moment zorgt voor de exploi tatie, leermiddelen en aanstelling en betaling van gediplomeerde leerkrachten. Woningbouw Tienray Voor een perceel gelegen tus sen de Zwanenweg en de Leem- berg in Tienray wordt een groot woningbouwproject ontwikkeld. Het project bestaat uit de bouw van ongeveer vijftig woningen en de realisatie van de daarbij beho rende infrastructuur. Voor ieder een die belangstelling heeft voor dit project wordt een voorlich tingsbijeenkomst gehouden op woensdag 27 juni vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis in Meerlo. Wethouder Brugman: "Geen belemmeringen sportpark Swolgen" "Gelukkig. De kogel is door de kerk", merkt maandag avond een bestuurslid van Swolgense Boys op. Na afloop van de commissievergade ring zijn er vooral opgeluchte gezichten in het Swolgense en Tienrayse kamp. De laat ste twijfels over de uitbrei ding van sportpark Kerkebos in Swolgen zijn weggenomen door wethouder Carla Brug man. "Nee, er zijn geen belem meringen meer." Voetbalclub TOP'27 verlaat straks het sportpark in Tienray om onderdak te krijgen op het vernieuwde Swolgense sportcom plex. Kerkebos is al de thuishaven van voetbalvereniging Swolgense Boys, tennisclub 't Löbke en korf balvereniging SKC'06. Het sportpark ondergaat een grote facelift. De bestaande gebouwen gaan tegen de vlakte. Er komt een nieuw clubgebouw van 660 vierkante meter. Inclusief acht kleedlokalen, een grote kan tine, een bestuurskamer en tal van andere ruimtes. Het parkeerterrein wordt flink uitgebreid tot circa honderd plaatsen. SKC'06 krijgt een eigen korfbalveld voor wed strijden en trainingen. De tennis club, die 275 leden telt, behoudt de drie banen met een moge lijkheid tot uitbreiding met een vierde baan. Aan de overzijde van de tennisbanen wordt een derde voetbalveld aangelegd. Het huidige hoofdveld blijft maar wordt gere noveerd evenals het trainingsveld dat tegen de bosrand in het ver lengde van het hoofdterrein ligt. Voor de uitbreiding moet 2,4 hec tare grond worden bijgekocht. Het grootste deel is landbouwgrond maar ook een stukje van het bos moet worden ingelijfd. De totale kosten zijn geraamd op 2 miljoen euro. De duurste post is sloop en nieuwbouw van de opstallen: 1,37 miljoen euro. Herbij is uitgegaan van volledig uitbesteed werk. Er is geen rekening gehouden met eventuele zelfwerkzaamheid door de leden. Frank Verstraelen van TOP'27 spreekt maandag aanvankelijk zijn verbazing uit dat er geen planolo gisch onderzoek is gedaan naar de locatie in Swolgen. De presentatie van de bureaus BRO en Oranje woud spitst zich volledig toe op de locatie 'noord'. Wethouder Brugman spreekt de verlossende woorden. Er was nog één struikelblok. Het beno digde stukje bos behoort tot een belangrijk natuurgebied. De zoge heten EHS (ecologische hoofd structuur) is meestal heilig voor de provincie. Maar ditmaal knijpt 'Maastricht' een oogje dicht. "Men sen van de provincie zijn hier op bezoek geweest", vertelt Brugman. "We zijn ter plekke gaan kijken. Het is in orde. Er zijn geen obsta kels meer." Frank Verstraelen grijpt opnieuw de microfoon. "Eindelijk. Op dit antwoord wachten we nu al vijf jaar...."Tijdens de schorsing van de vergadering bevestigt Carla Brugman dat er snel werk kan worden gemaakt van het nieuwe sportpark. Volgend jaar moet de renovatie van start gaan. Wat er met het vrijkomende Tienrayse sportcomplex gebeurt, kan Burg man nog niet zeggen. Het grenst enerzijds aan de dorpskern en aan de andere kant ligt het omsloten door het bedrijventerrein. Sjoerd van Staveren voert namens de stuurgroep het woord. Hij is tevens voorzitter van tennis club 't Löbke.Van Staveren is blij dat het sportpark 'zuid' nu losge koppeld wordt van 'noord'. "Want we willen voortvarend aan de slag. We zijn nu vijf jaar bezig en het wordt alleen maar duurder. De verenigingen zijn in gesprek over verdere juridische samenwerking." Het is geen geheim dat TOP'27 en Swolgense Boys gaan fuseren. "We zijn er klaar voor", zegt een bestuurslid van Swolgense Boys. "Zeven of acht jaar geleden zou een fusie nog onmogelijk zijn." De ingebruikname van het nieu we complex is straks een mooi moment voor het beklinken van de fusie.. Van Staveren doet een beroep op de politiek. "Het is van groot belang dat de volledige gemeente raad achter deze plannen staat. En niet een krappe meerderheid." De vier verenigingen hebben ieder voor zich een eisenpakket opgesteld. Volgens Van Staveren kan hieraan grotendeels worden voldaan, "Maar dit geldt niet voor alles. We zijn er nog niet helemaal uit." De raadzaal in het gemeen tehuis van Meerlo puilde maandagavond uit. Tientallen stoelen moesten er worden bijgezet om alle belangstellen den een plekje te gunnen. Niet voor iedereen was er plaats in de politieke arena. De laatko mers moesten op de gang de vergadering van de commis sie Leefbaarheid en Bestuur volgen. Een zelden vertoond beeld. Het rapport over de toekomst van de sportparken stond prominent op de agen da. Uit alle zes dorpen Geijsteren, Wanssum, Blitterswijck, Meerlo, Tienray en Swolgen kwamen ze. Naast kaderleden van de betrok ken sportverenigingen ook veel supporters en spelers. Na jaren van praten en onderhandelen ligt er nu een rapport van twee externe bureaus. In de komende tijd moeten er knopen worden doorgehakt. Bij uitzondering leidde burge meester Hahn de discussie. Hij sprak over het belangrijkste poli tieke onderwerp van de laatste jaren. "Het houdt de gemoederen flink bezig", weet Hahn die ieder een de kans gaf zijn zegje te doen. De vergadering verliep in een rustige sfeer. Emoties of verwijten bleven achterwege."Het is al lastig genoeg. We zetten niemand onder druk", zei Hahn vooraf kalm. "Het college heeft nog geen stand punt ingenomen. De beslissing ligt uiteindelijk straks bij jullie. De gemeenteraad. We zitten hier vanavond vooral om naar elkaar te luisteren. Als er ooit een onder werp belangrijk is geweest voor de toekomst van de gemeente, dan is dit het wel." Ton Broekmans van het Huis voor de Sport treedt op als bege leider van de sportclubs. "Ik ben zeer positief verrast door de pas sie en het enthousiasme van de verenigingen. Liefst 1200 inwo ners van Meerlo-Wanssum zijn lid van een buitensportvereniging. De clubs spelen een steeds belang rijkere rol in de samenleving. Daarom moeten we goed naar de toekomst kijken. Het is de hoogste tijd dat er eigentijdse accommoda ties komen die aan alle eisen vol doen", zei Broekmans. Na de presentaties van de bureaus BRO en Oranjewoud was het de beurt aan de insprekers. Het project valt in twee delen uiteen: noord en zuid. 'Zuid' is de accommodatie voor Tienray en Swolgen die geen noemenswaardi ge problemen oplevert. Het sport park van Swolgen zal worden uit gebreid en gerenoveerd. In 'noord' met Blitterswijck, Meerlo en Wans sum ligt de zaak heel wat gecom pliceerder. De grote fusieclub SV United opteert voor een nieuw sportpark aan de Helling. Uit het rapport van BRO komt evenwel 't Hoogveld in Blitterswijck - louter planologisch gezien - als beste uit de bus. Twee uur later kon burgemees ter Hahn de bijeenkomst afsluiten. "Er is nog veel werk te verrich ten.Toch is er snelheid geboden", concludeert hij. Hahn liet door schemeren dat een nieuw sport complex aan de Helling nog heel wat voeten in aarde heeft. "De gemeente beschikt niet over de grond. Er moeten nog heel wat procedures gevolgd worden. Ook zal er eerst duidelijkheid moeten zijn over de financiën", aldus Hahn die zich tevreden toonde over het verloop van de avond. "Ik ben blij dat iedereen hier was en het heeft kunnen horen. We moeten het samen doen. De communicatie kan niet goed genoeg zijn. Erger nissen moeten we zien te voor komen." De politiek en de vereni gingen ontvangen binnenkort een brief van het college over hoe en wanneer de vervolgstappen wor den gezet. Na de verwoestting van de kerk in 1945 werd er een noodgrot gebouwd. Deze werd bij de nieuwbouw van de huidige kerk weer afgebro ken. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.P vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13