Hondencursus KC Venray e.o. SJW Castenray winnaar Rollebol'07 KWF neemt afscheid van Geertje Weer prijs voor De Sjanellekes Religie ontmoet kunst Week van het Platteland Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 21 juni 2007 - Pagina 11 Bij KC Venray zijn afgelopen maanden ongeveer 350 hondenei genaren actief geweest met hun hond. Zij hebben hopelijk genoten van de cursussen, die ze gevolgd hebben. Sommigen zijn geslaagd voor het examen, anderen hebben een herhaling nodig. Maar allen zijn weer wat wijzer geworden en velen denken: niet alleen de hond heeft het nodig maar vooral ik zelf. Want vaak zijn alle dingen die niet goed gaan met een hond terug te voeren op fouten van het baasje. En doordat er tijdens de trainin gen geleerd wordt, hoe men met de hond moet communiceren en om moet gaan, geniet de eigenaar meer van en ook met de hond. Blijf met uw hond werken en trai nen. De honden vinden het pret tig om de baas te plezieren, door goed te luisteren. Als de hond het nodig heeft kan men in septem ber weer beginnen met een cur sus. Maar misschien vindt men het zelf nodig, of vindt de hond het leuk om iets te doen, of mis schien vindt men het zelf wel leuk om met andere hondeneigenaren over deze gezamenlijke hobby te kletsen. Wie een jonge rashond heeft, kan zich in laten te schrij ven voor een keuring die wordt gehouden door de KC op zondag 21 augustus. Op het veld van de kynologenclub kan de jonge hond in informele sfeer door echte keurmeesters beoordeeld wor den op schoonheid. Men kan bij de secretaresse inschrijvingspa pieren aanvragen. Voor degenen die nu pas een jonge pup hebben aangeschaft is het belangrijk dat zij die pup leren goed met andere honden om te gaan, maar ook dat zij de elementaire gedragsregels leren. Dit kan niet wachten tot september. Daarom geeft KC Ven ray e.o. een zomersocialisatiecur- sus voor pups in de leeftijd van acht tot vijftien weken. Start van de cursus is op 5 juli om 19.00 uur aan de Sinnesstraat in Oirlo. Besef dat de periode dat de pup sociaal leert te zijn tussen de acht en twaalf weken leeftijd ligt. Op deze cursus leren ze omgaan met andere honden en het is heel belangrijk dat ze goed op andere honden en op mensen reageren. Aanmelden voor deze zomercur sus kan telefonisch.Voor nieuwe baas-hondcombinaties bestaat er eventueel een mogelijkheid om op een later tijdstip in te stromen. Nadere informatie is verkrijgbaar via tel. (077)4673198 of e-mail m.enckevort@planet.nl. Men kan zich ook aanmelden op donder dag 5 juli op het terrein. Zie ook www.kcvenray.nl. Het is Stichting Jeugdwerk Cas tenray gelukt om als eerste te ein digen op de sport- en spellendag Rollebol'07 in Lomm. Afgelopen zaterdag was de club uit Castenray zes andere jeugdclubs uit Lomm, Kessel, Oostrum, Arcen, Oirlo en Venray, de baas. Leden en leiding namen uit handen van Sirene'99 voorzitter Guido Nijskens, de eer ste prijs plus wisselbeker, in ont vangst. Maar voor het zover was, moest er nog heel wat water door de Maas stromen, een honderdtal meter verder. Niet alleen de Maas, ook de hemel liet het bij tijd en wijlen naar beneden vallen. Al bij de start van deze drieëntwintigste uitgave werden de luchtsluizen opengezet. Dan weer scheen de zon, dan betrok het weer en viel er wat. Gelukkig niet altijd even veel, zodat er maar een enkele keer het sein schuilen, gegeven hoefde te worden. De opening werd verzorgd door de brandweer, die met loeiende sirene het veld op stormde om vervolgens een pakketje, dat hoog in een boom hing, met ferme waterstralen te ontdoen van de verpakking, die bestond uit toiletpapier. Het pak ketje bleek de vlag te verbergen van gastheer Sirene'99- Daarna konden de 65 teams aan de slag op de drie onderdelen: zeskamp, de boer op en de klötskes-jacht. De zeskamp bestond uit achttien spellen, waarbij ook water en groene zeep tot de ingrediënten behoorden. Het thema 'de boer op' bestond ook uit achttien spel len en bij de klötskes-jacht in het centrum van Lomm, moest men op zoek naar personen met een opvallend hoofddeksel. Hierbij kon men stickers verdienen. De hoeveelheid bepaalde het bouw pakket, wat men kreeg en waar van men iets moest knutselen in het thema 'te land, te zee en in de lucht'. Doordat de zon toch het vaakst zich liet zien, bleef het gezellig. De belangstelling van ouders was groot. De organisatie die bestaat uit een werkgroep van de zeven deel nemende clubs, kan terugkijken op een meer dan geslaagd festijn. Volgend jaar vindt Rollebol'08 in Oostrum plaats. Daarom mocht ADOR de officiële Rollebolvlag al in ontvangst nemen. De uitslag: 1) SJW Castenray. 2) Sirene'99 Lomm. 3) ADOR Oostrum. 4) Jong Arcen. 5) OJC De Hobbits Kessel. 6) SJMO Oirlo. 7) Springplank Venray. Door haar verhuizing naar Amersfoort verliest KWF Kanker bestrijding in Geertje van de Brink een trouwe medewerkster. Van de Brink heeft gedurende meer dan vijftien jaar meege werkt aan de jaarlijkse collecte voor KWF Kankerbestrijding als wijkhoofd van de wijk 't Bruske. Ter gelegenheid van haar afscheid werd haar door mevrouw Stoks- Steijvers namens de afdeling Ven ray van KWF Kankerbeschrijding een pennenset en bloemen aan geboden als dank voor haar jaren lange inzet. In het vierhonderd jaar oude 't Kasteelke in Meerlo wordt op zaterdag 23 en zondag 24 juni een kunstexpositie gehouden. Het is de vierde expositie in tien jaar die kunstenares Els Heijmans, bewoonster van 't Kasteelke, houdt. Op de expositie zijn wer ken te bezichtigen van keramist Ruud Peelen uit Nijmegen, edel smid Greet Harinck uit Korten- hoef en schilderes Els Heijmans. Zaterdag duurt de expositie van 13-00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Op zondag zijn er poppenkastvoorstellingen verzorgd door oma Mieke uit Ven ray. Heijmans woont al meer dan twintig jaar op de pachthoeve van 't Kasteelke, waar ze ook haar atelier heeft. Ze toont op de expo sitie uiteenlopend werk, zoals de door velen zo gewaardeerde doe ken in acrylverf met composities van klaprozen en papavers, die rond het erf zo rijkelijk aanwezig zijn. Heijmans schildert ze in aller hande variëteiten en tinten, van diep oranje tot vlammend purper. De ene keer uitbundig en vrolijk, de volgende keer heel ingetogen. Ze toont ook een serie schilder stukken onder het thema aarde. De kunstenares: 'We dénken wel, dat we vaste grond onder onze voeten hebben maar diep onder ons is de aarde steeds in bewe ging in de vorm van lava-stromen en erupties". Heijmans heeft dit nooit eindigende proces op een aantal doeken verbeeld. Verder zijn er portretten te zien die zij in opdracht heeft geschilderd, koeien uit de wei van de buurman en landschapselementen uit het vorige jaar zo fraai heringerichte gebied Boddebroek tussen Meerlo en Wanssum. Speciaal voor deze expositie heeft de kunstenares ook heel andersoortig beeldend werk in papier-maché, namelijk een serie ontspannen pronte vrouwtjes in zithouding, door Els liefkozend 'freulekes' genoemd. De dames zijn heel nadrukkelijk aanwezig in hun bonte, kleurige en fleurige verscheidenheid. De tweede exposant is Ruud Peelen uit Nijmegen die al een kart eeuw zelfstandig keramist is. De gestalte van mens en paard staan vaak cen traal in zijn werk. Bekend van Pee len zijn ook de naaktfiguren van gezette vrouwen. Hij brengt in die zware naakten tot uitdrukking dat ze geenszins gebukt gaan onder diklijvigheid mar eer eerder trots op zijn. In al zijn beelden wil Pee len niet alleen ingetogenheid, mar ook humor waarneembaar maken, Alle werken zijn stuk voor stuk unica's. De Nijmegenaar, die nog steeds docent is aan het Cultureel Centrum De LIndenberg, werkt bij voorkeur met grove chamotte klei. Edelsmid Geert Harinck uit Kortenhoef is de derde expo sant. Haar sieraden maakt ze het liefst uit zilver, omdat ze dat zo'n mooi materiaal vindt. Van tevoren wordt van elk sieraad een ont werp gemaakt. Ze zegt daar zelf over: 'Het vervolgens realiseren van zo'n ontwerp is steeds weer een spannend proces. Het is ook heel arbeidsintensief en tijdens het maken ontstaan er vaak ook weer nieuwe ideeën als variant op het eerdere ontwerp. Als het sieraad dan uiteindelijk klaar is en netjes opgepoetst, blijkt pas of het voldoet aan mijn verwachtingen. Ik maak nooit twee dezelfde sie raden, want dan is de spanning er af. Elk sieraad laat iets van mijzelf zien, iets heel persoonlijks. Maar waar het natuurlijk uiteindelijk om gaat, is hoe de mensen reage ren op wat jij gemaakt hebt en die zo'n sieraad willen gaan dragen'. De Sjanellekes uit Venray zijn voor het tweede opeenvolgende jaar in de prijzen gevallen tijdens het smartlappenfestival in Son en Breugel. De Venrayse dames moesten hun vorig jaar gewonnen wisselbeker verdedigen en deden dit met verve. Na twee keer in gewoon 'Sjaneltenue' opgetreden te hebben met erg veel respons van het publiek moest de act nog gedaan worden. Alle tien de deel nemende koren zetten hun beste beentje voor. Na vorig jaar als zwervers te zijn gegaan, hadden De Sjanellekes deze keer gekozen voor een slaapzaal op het podium. Alle zangeressen droegen een pyjama en de bijbehorende attri buten zoals een nachtkastje, po en lampje stonden op het podium. Vooral het nummer Ik lig op mijn kussen stil te dromen met foto's van diverse prominenten van het festival op de kussens sloeg aan bij het publiek. Ook het optre den met volkszanger Rachid, ook wel de Marokkaanse Frans Bauer genoemd, was perfect. Door deze prachtige optredens wisten De Sjanellekes opnieuw met een prijs aan de haal te gaan en zullen vol gend jaar ongetwijfeld in Son en Breugel terugkeren. Odapark organiseert Rock my religion Rock my religion is de nieu we kunstmanifestatie die het Odapark van september tot en met december organiseert in Venray. In Venray want de manifestatie concentreert zich niet alleen in het park maar in de hele regio met Venray als middelpunt. Een van de ele menten van Rock my religion is een voettocht van Oda naar Anna. Bij tal van monument jes van devotie zal tijdens de manifestatie ook de interpreta tie van de hedendaagse kunst een twee-eenheid vormen. Onlangs togen Twan van Els uit Venray enAdriaan Nette, beel dend kunstenaar samen met een aantal deelnemende kunstenaars langs de beoogde kunstroute. Een tocht waarbij Twan van Els op zijn eigen wijze het Venrayse reli gieus cultureel erfgoed voorzag van achtergrond informatie. "Een wandeling door het oude gebied van de nonnen en dus door de geschiedenis van de nonnen", aldus Twan van Els. Want de wan deling van het Odapark naar St. Anna gaat door de wijk Desselke, vroeger allemaal van de nonnen. Ook de moskee en de Grote Kerk liggen op de route van Oda naar Anna. "Ga daar vooral niet naar binnen", benadrukte Twan van Els bij de Grote Kerk. Niet zozeer om de kunstenaars buiten te hou den maar bang dat ze te lang bin nen zouden blijven. De verbazing bij de kunstenaars was dan ook enorm toen zij geconfronteerd werden met de kunstschatten die deze kerk rijk is. Adriaan Nette gaf vooral een hedendaagse kijk op de route. "Onze vraag is om alle beelden langs deze voettocht nieuwe inhoud te geven." Vooral de sfeer van het Desselke sprak hem zeer aan "Dit straalt de jaren zestig uit. De tocht eindigde, na onder meer een bezoek aan de mos kee, in de kapel van St. Anna. "De reacties van de kunstenaars op de tocht was zeer positief. Vooral de wijze waarop wij hen betrek ken bij de manifestatie werd zeer op prijs gesteld. Inmiddels zijn de eerste concepten voor de kunst werken binnen en dat ziet er veelbelovend uit", vertelt Marijke Cieraad van het Odapark. Volgens haar zullen de kunstenaars half augustus starten met de opbouw van hun kunstwerken. De Stichting Vrienden van het Platteland houdt samen met hon derden boeren en tuinders alweer voor de tiende keer de Week van het Platteland. Van donderdag 21 tot en met zondag 24 juni staan de deuren open: van grote en kleine bedrijven, van gangbare tot biologisch werkende bedrijven en zorgboerderijen. Men kan zien hoe nieuwe tech nologische ontwikkelingen het werk op de boerderij hebben veranderd, hoe de dieren worden verzorgd en de producten wor den geteeld. En hoe de boeren het grootste deel van het Nederlandse landschap onderhouden en leven dig houden. Met allerlei publieks gerichte activiteiten wil Vrienden van het Platteland samen met de Limburgse Land- en Tuinbouw- bond (LLTB), de ondernemersor ganisatie voor Limburgse agrari ërs, bereiken dat er een blijvende betrokkenheid ontstaat tussen burgers en platteland. Net als voor gaande jaren staan de vier dagen tijdens de Week van het Platteland weer bol van de meest uiteenlo pende activiteiten die de agrari sche sector te bieden heeft, zowel landelijk, provinciaal als regionaal. Denk in Limburg aan activiteiten zoals fietstochten, open dagen, streekmarkten, historische film voorstellingen, ontbijtbijeenkom- sten, scholenacties en een heuse Limburgse stroopproefwedstrijd. Dit jaar is gekozen voor het thema 'Ontdek je band met het platte land'. Een uitdaging voor iedereen om (opnieuw) te ontdekken wat het platteland voor hen betekent. En hoe zit het nu eigenlijk met een zorgboerderij? Wat gebeurt daar nu eigenlijk allemaal? Wie een antwoord op die vragen wil, kan op zaterdag 23 juni terecht bij diverse zorgboerderijen in Lim burg, zoals De Kaolder in Baexem, De Port in Kelpen-Oler en De Haam in Veulen. Op www.zorg- boeren.nl. vindt men een over zicht van zorgboerderijen die hun staldeuren openzetten. Zondag 24 juni kan men terecht bij enkele Noord-Limburgse paardenmelke rijen. Zij geven melkdemonstraties en men kan paardenmelk proe ven. Kijk op www.weekvanhet- platteland.nl. voor een overzicht van alle activiteiten, adressen en evenementen in heel Nederland. De landelijke open dag voor zorgboerderijen vindt plaats op zaterdag 23 juni. Zorgboerderij De Haam in Veulen zet deze dag van 11.00 tot 16.00 uur haar staldeu ren open. Een unieke gelegenheid om een kijkje te nemen in de 'boe- renkeuken' van een zorgboerderij voor ouderen. Tijdens de open dag hebben bezoekers de gelegen heid de fraai ingerichte leefruimte te bezichtigen. Daarnaast zijn er rondleidingen op het bedrijf en in de bloemen- en moestuin, kunt u er terecht voor informatie over de dagverzorging, worden er verse wafels gebakken en zorgt een accordeonist voor de muzikale omlijsting. Initiatiefnemers van de zorgboerderij, Gerdy en Annerie Janssen, grijpen de open dag aan om meer bekendheid te verwer ven. "Ondanks dat er al enkele jaren zorgboerderijen voor oude ren bestaan, is het nog steeds een onbekend begrip. Mensen verwar ren het vaak met een zorgboerde rij voor verstandelijk gehandicap ten. Het grote verschil is echter dat die groep vaak nog volop in het arbeidsproces zit. Hier zijn de activiteiten niet arbeidsgericht maar vooral recreatief. Onze dag verzorging is erop gericht om de eenzaamheid op te heffen. Het sociale aspect is dus zeer belang rijk. De haam draagt eraan bij dat ouderen vaak langer zelfstandig kunnen blijven wonen." De open dag is bedoeld voor alle geïnte resseerden. Gerdy en Annerie Janssen: "De open dag biedt een kans om een kijkje in de keuken te nemen van onze zorgboerde rij. Vaak hebben mensen er wel eens over gehoord, maar hebben ze geen idee van hoe het er pre cies aan toegaat op zo'n boerderij. Ook (aanverwanten van) poten tiële deelnemers, mensen uit de zorg en (zorg)instanties zijn van harte welkom." De dagverzorging op zorgboerderij De haam wordt aangeboden in samenwerking met Thuiszorg Noord-Limburg, de grootste thuiszorgaanbieder van professionele thuiszorg in de regio. Deelname aan de dagverzor ging kost niets. Er is wel een indi catie nodig van het Centrum Indi catiestelling Zorg (CIZ). Thuiszorg Noord-Limburg helpt graag met de aanvraag van de indicatie. Neem hiervoor contact op met de klan tenservice via tel. (0478)526262. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Gerdy en Annerie Janssen van De haam via tel. (0478)515292. Op De haam kunnen ouderen uit Noord-Lim burg van maandag tot en met vrijdag terecht voor een zinvolle dagbesteding. De zorgboerderij maakt onderdeel uit van een geva rieerd agrarisch bedrijf waarbij de scharrelkippen de hoofdactivi teit vormen. Zo'n 19.000 kippen scharrelen rond in een vrije uit loop.Verder is er een schapenhou derij met zo'n 550 ooien en een hondenkennel waar labradors en langharige teckels worden gefokt. Naast deze veestapel heeft De haam vollegrondstuinbouwactivi- teiten in de vorm van proefveldjes met augurkenplanten. Wat gebeurt er als U niet adverteert Dekkers en Ria Kurver hebben zich meer dan tien jaar ingezet voor de Zonnebloem. Regio -voorzitter Piet Goemans bedankte de dames voor hun belangeloze inzet en de voorzitter van de plaatselijke afdeling Joke van Erck spelde de daarbij behorende insignes op. Deze week werden zes vrijwilligers van de Zonnebloem Overloon -Holthees en Smakt verrast met een zonnebloemonderscheiding. Truus Bonants, Riek van Kempen, Piëta Rongen, Aggie Hendriks, Mia Vrijwilligers in hart en nieren Kunstexpositie in 't Kasteelke Open dag bij zorgboerderij De Haam

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11