Politiek eist betere begroting Gratis ramen wassen 'Nog geen jongerenwerk in 't Podium' Raad van State vernietigt milieuvergunning CDA uit kritiek op personeelsbeleid Opnieuw uitstel school Brabander Verdeeldheid over moedercentrum Gemeente blundert met cliëntdossier Verwarring over voorjaarsnota Laat u inspireren... r -r 1 Gunhoek SSsi door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 14 juni 2007 - Pagina 5 De politiek vindt dat er een einde moet komen aan de grote overschotten op de begroting. Bijna ieder jaar sluit de gemeente Venray het boek jaar af met een dikke winst. Afgelopen jaar bedroeg het saldo bijna 1,7 miljoen euro. Terwijl het ieder najaar pas sen en meten is om de begro ting sluitend te krijgen. De partijen eisen dat de gemeente voortaan een betere en reëlere begroting opstelt. "Er wordt veel te voorzichtig begroot", zei Toon Loonen (CDA) in de commissie Middelen. "Dit legt een onnodig beslag op onze financiële middelen. De meeval lers blijken altijd groter te zijn dan de tegenvallers.'De CDA'er voegde er aan toe dat het hoge winstsaldo mede ontstaat doordat voorgeno men investeringen en werkzaam heden niet tot uitvoering komen. Justine Janssen (Samenwerking) wees er eveneens op dat niet alles wordt uitgevoerd wat in de begro ting staat. Hans Janssen Groesbeek (inVENtief) vond dat de 1,7 mil joen'wel enige uitleg vereist'. Bert Linskens (PvdA) sprak van een een 'jaarlijks terugkerend feno meen'. "De gemeenteraad wordt in verlegenheid gebracht. Het is bij de begroting altijd krampach tig worstelen om de goede keuzes te maken en de begroting sluitend te krijgen. En aan het eind houden we altijd heel veel geld over", zei Linskens die pleitte voor een 'ste vige sturing.' Frans van der Kruijf (WD) rea geerde verrast op het resultaat van 1,7 miljoen euro. "Dit lijkt mooi, maar dit is het allesbehalve. Bij de begroting is het stoeien over tien duizenden euro's. Terwijl op het einde blijkt, dat er nog heel veel ruimte inzit. Het is zo lastig kaders stellen voor de raad. Ieder jaar zo'n groot overschot is niet correct. Dit moeten we beter regelen." Richard de la Roy (Lokaal Aktief) zei dat zijn partij al jaren kritiek uit op de begrotingsoverschotten. "Het is een trend geworden", aldus De la Roy die meer aandacht vroeg voor de risicoparagraaf. "Lang niet alle risico's zijn gekwantificeerd. Dit is een zorgenkindje." PvdA en Lokaal Aktief wezen op de forse afwijkingen in de uren- registratie. Het tijdschrijfsysteem laat heel andere uitkomsten zien dat de geraamde uren. "Ook hier moet meer sturing op komen", vindt Linskens. Wethouder Van der Broeck (CDA) deelde de kritiek van de commissieleden. "Die 1,7 miljoen hadden we aan andere zaken kun nen besteden. We hebben dit de Venrayse burgers onthouden", aldus Van der Broeck die zei dat er werk van wordt gemaakt om 'alle lucht uit de begroting te halen'. "We werken aan een strakkere en scherpere begroting". De portefeuillehouder wilde het beeld ook nuanceren. "We draaien een omzet van 76 miljoen euro. Dan is een afwijking van 1,7 miljoen nog redelijk in verhou ding", zei Van der Broeck die uit legde dat enkele grote posten het verschil maken zoals de algemene uitkering, de schouwburg en rente."We hebben het nog niet zo slecht gedaan. De belastingdruk is in Venray laag. In de regio moeten we alleen Meerlo-Wanssum voor ons dulden. Ook is de schulden last gedaald." BcacM I ■-1 ..JU.-' 1 Bij de start van de bouw van de parkeergarage De Gouden Leeuw kregen de omwonenden van het terrein een onverwacht presentje van wethouder Leo Heidens: een cheque voor twee gratis wasbeur ten. Woensdagmorgen werd die belofte waargemaakt, want toen ramen weer helemaal schoon te verwachte (stof)overlast tijdens ging een schoonmaakploeg in de maken. de bouw van het complex met omgeving van het nieuwe par- De gemeente Venray wil op parkeergarage, winkels en onge- keerterrein aan de slag om alle deze wijze iets terugdoen voor de veer 160 woningen. Jongerencafé 't Podium is op vrijdag 1 juni weer openge gaan. Nadat op 20 april asbest werd aangetroffen wat eerst gesaneerd moest worden. De gemeente heeft uit drie kan didaten voor de exploitatie de keuze laten vallen op Gijs Schapendonk die het café al runde. Een kandidaat bleek niet aan alle voorwaarden te voldoen terwijl een tweede kandidaat te weinig affiniteit had met jongerenwerk. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) vroeg in de commissie Maatschappelijke Diensten hoe het zit met het jongerenwerk. De gemeente heeft eind vorig jaar 't Podium aangekocht als tijdelijk jongerencentrum. "Het café is nu op vrijdag- en zaterdagavond open. Maar dat is het dan", zei Van den Hoek. "Van jongerenwerk is nog geen sprake. Wanneer wor den de andere dagen van de week hiervoor ingevuld?" Wethouder Emonts (PvdA) zei dat er een commissie komt die het jongerenwerk gaat voorbe reiden. "Het jongerenwerk moet samen met de exploitant worden uitgewerkt. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van ondersteu ning door Synthese", zei Emonts. Volgens Van den Hoek is er al een kantoorruimte die bestemd is voor de jongerenwerkers. Emonts reageerde dat de programmering een zaak is voor en door jonge ren zelf. "Waarbij het gemeentelijk jeugdbeleid de basis is." De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State heeft de nieuwe milieuvergun ning voor maatschap Van Ass aan de Kiekweg in Ysselsteyn vernietigd. De drie bezwaar makers werden in het gelijk gesteld. De gemeente Venray heeft onvoldoende rekening gehouden met de aanwezig heid van een tiental burger woningen in de directe omge ving. Het bedrijf van Van Ass aan de Kiekweg 21 bestaat uit een fok- en vleesvarkenshouderij met een landbouwproductiebedrijf. In augustus 2006 heeft het college een milieuvergunning verleend voor een veebestand van 1.926 mestvarkenseenheden. Het bedrijf werd volgens de Wet stankemis sie ingedeeld in categorie 4. Dit betekent dat de minimale afstand tussen het emissiepunt van het varkensbedrijf en het stankgevoe- lige object (de dichtstbij gelegen woning) 119 meter moet bedra gen. Volgens de bezwaarmakers zou categorie 3 of zelfs 2 moeten gelden omdat er wél sprake is van een woonfunctie in de directe omgeving. Er bevinden zich name lijk tien burgerwoningen in de nabijheid. De minimale afstand zou dan respectievelijk 180 of 281 meter moeten bedragen. De Raad van State oordeelt dat de gemeente ten onrechte van categorie 4 is uitgegaan. Dat bij sommige woningen hobbyma- tig schapen en paarden worden gehouden en dat het grote perce len betreft, doet volgens de rech ters niet ter zake. De milieuver gunning is vernietigd omdat niet aan de minimaal vereiste afstan den kan worden voldaan. De Raad van State laat in het midden of het bedrijf nu in cate gorie 2 of 3 moet vallen. De gemeente is veroordeeld dat de proceskosten van in totaal 1751 euro. 'Te weinig jonge medewerkers betekent de doodsteek' Het CDA uitte in de commis sie Middelen stevige kritiek op het personeelsbeleid van de gemeente Venray. Raadslid Toon Loonen vraagt zich af waarom het aantal ambtena ren in 2006 met dertien full time banen is gestegen naar 276 fte. "Dit is een opmerke lijke groei terwijl het aantal inwoners met nul is geste gen." De totale salarispost steeg naar 14,2 miljoen euro. Loonen: "We moeten hier kritisch naar kij ken. De groei van het personeel moet in verhouding zijn met de beschikbare middelen. We pleiten voor terughoudendheid." CDA'er Joos Linskens vindt dat er veel meer aandacht moet zijn voor jongere werknemers. In het sociaal jaarverslag staat dat bij vacatures de keuze vaak valt op oudere kandidaten. Omdat er te weinig tijd zou zijn om jonge, onervaren krachten in te werken en op te leiden. De gemiddelde leeftijd is met een jaar gestegen tot 44 jaar. "Het lijkt toegeven aan onmacht", zei Linskens."Te weinig jonge medewerkers is de dood steek voor iedere organisatie. Het is juist heel belangrijk om jonge mensen in te werken en te bege leiden. Kiezen voor ouderen is het paard achter de wagen spannen." Het wordt steeds moeilijker om vacatures te vervullen. Het CDA vindt dat er meer moeite moet worden gedaan om jonge krach ten te behouden. Tevens moet er meer aandacht zijn voor bijscho ling. "Zodat iedereen capabel kan blijven functioneren", aldus Joos Linskens die ook pleitte voor meer continuïteit op de afdelin gen. "Er zijn nu teveel wisselingen van ambtenaren. Dit is niet goed voor de burgers." Alle medewerkers stellen voor zichzelf een pop (persoonlijk ontwikkelingsplan) op. Het CDA meent dat het teveel doorslaat naar de kant van de medewerker. "Het belang van de organisatie moet ook meetellen." Medewerkers die niet goed meer functioneren worden 'bovenformatief' gezet en wach ten op herplaatsing. In Venray ging het vorig jaar om acht ambte naren. Ze kunnen niet meer mee in de veranderende organisatie die anders eisen stelt. 'Er worden andere kwaliteiten gevraagd. Niet iedereen kan in die ontwikkeling mee groeien", meldt het sociaal jaarverslag. Het CDA vindt dat impopulaire maatregelen (lees: ontslag) niet geschuwd mogen worden. "We moeten niet alles met de mantel der liefde bedek ken", aldus Linskens. Het ziekteverzuim is vorig jaar gestegen van 4,0 naar 4,8 pro cent. Op drie afdelingen (Midde len, Maatschappelijke Diensten en Bestuurszaken) is het verzuim fors gestegen. "Een toename van bijna 50 procent. Wat zijn de oor zaken? Is het onderzocht", wilde Linskens weten. Frans van der Kruijf (WD) merkte op dat de accountant ook kanttekeningen plaatst bij het per soneelsbeleid. 'Er is onvoldoende inzicht in ontwikkelingen en prestaties op afdelings- en totaal niveau', oordeelt PriceWaterhou- seCoopers.Van der Kruijf: "Er zijn nogal wat verbeteringen te reali seren. Dit baart ons toch zorgen." Gemeentesecretaris Lucassen noemde twee oorzaken voor de toename van het personeelsbe stand. Inbesteding van werk en extra wettelijke taken. Volgens Lucassen heeft de overheid in het algemeen het steeds moeilijker op de arbeidsmarkt. "Als gemeente Venray moeten we ons proberen te onderscheiden. We moeten laten zien dat we interessant zijn als werkgever. Het management concept dat wij hanteren is ook vrij uniek." Lucassen erkende dat het belangrijk is jonge medewerkers binnen te halen en binnen te houden. "Maar bij de invulling van vacature kies je vaak voor zeker heid." Van niet goed-functioneren- de medewerkers, die bovenforma tief geplaatst zijn, wordt afscheid genomen als herplaatsing niet meer mogelijk is. "Binnen twee iaar moeten ze een nieuwe func tie hebben. In het uiterste geval leidt het tot ontslag", aldus Lucas sen die zei dat de 'bovenformatie- ven nuttig bezig zijn met allerlei klussen'. Het sterk gestegen ziektever zuim bij enkele afdelingen wordt vooral veroorzaakt door enkele langdurige ziektegevallen. "Het probleem is geanalyseerd. We stu ren op de oorzaken", verklaarde Lucassen. InVENtief vindt dat het aantal ingehuurde krachten nog te hoog is. Een paar jaar geleden waren er nog veel meer externen actief in het gemeentehuis. De laatste drie jaar schommelen de uitgaven rond gemiddeld 1,2 miljoen euro per jaar. "Het ligt nu op een rede lijk niveau. Het is in evenwicht met het werkaanbod en de priori teiten", meent Lucassen. Mooi Functioneel High-tech Comfortabel Mishandeling De politie heeft zaterdagmor gen op de Kempweg een 20-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van mishandeling. De man zou naar aanleiding van een woordenwisseling een 19-jarige man uit Castenray enkele malen op het hoofd hebben geslagen. De man werd meegenomen naar het politiebureau voor nader onderzoek. Hij werd in de loop van zaterdagmiddag in vrijheid gesteld. een abonnement waard De komst van een basis school in nieuwbouwwijk Bra bander is een jaar opgeschoven naar augustus 2010. Aanvan kelijk was het de bedoeling de school met ingang van het schooljaar 2008/09 in gebruik te nemen. Deze datum bleek al eerder onhaalbaar terwijl nu ook 1 augustus 2009 moet worden losgelaten.. Donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten zei wethouder Emonts (PvdA) dat de school pas in 2010 in gebruik kan worden genomen. "Dit is zonde voor de kinderen van Braban der die graag in hun eigen wijk naar school willen", zei Emonts die meldde dat het momenteel om 148 leerlingen gaat. Volgens Emonts wordt het uitstel veroor zaakt door een vertraging in het woningbouwprogramma van Bra bander. Emonts vezekerde dat de school er sowieso komt. Afhanke lijk van de leerlingenprognoses wordt de grootte van de school bepaald. "We gaan het programma van eisen opnieuw bekijken. In september is er meer duidelijk heid", aldus Emonts. De stichtingsnorm voor een nieuwe school is 200 leerlingen. Dit aantal moet binnen vijf jaar na de start worden gehaald. Vol gens de gemeente zal de school in augustus 2014 290 kinderen tellen. Volgens de wet moet er ook rekening worden gehouden met plaatsruimte in een school op korte afstand. De Toverbal aan de St. Ursulastraat ligt vlakbij Bra bander. Deze school beschikt over veertien lokalen waarvan er acht door de Toverbal gebruikt wor den. Een lokaal is in gebruik als peuterspeelzaal en twee lokalen worden benut voor buitenschool se opvang. De leegstand bedraagt momenteel drie lokalen. Gere kend met een gemiddelde van 25 leerlingen per groep, zou de Toverbal nog 75 kinderen kunnen onderbrengen. Deze fictieve 75 leerlingen worden in mindering gebracht op het prognosegetal voor de nieuwe school in Braban der, dat daardoor in 2014 uitkomt op 215 leerlingen. Dit is nog vlak boven de minimumnorm. PvdA lijnrecht tegenover SP en Lokaal Aktief In de commissie Maatschap pelijke Diensten liepen de reacties nogal uiteen over het pas opgerichte moedercen trum dat dit jaar een subsidie krijgt van 63.751 euro. "Een bodemloze put", vindt SP'er Ronald van Hal. "De subsidie is veel te hoog", meent Tom van den Hoek (Lokaal Aktief). Het college kent de subsidie toch toe ook al levert het flinke kritiek op het eerste bedrijfsplan van het moedercentrum. Dat er inmiddels een nieuw bedrijfplan bij de gemeente ligt, was volledig onbekend bij wethouder Emonts (PvdA). Piet Kroft (PvdA) hekelde de opstelling van B en W "Alsof de subsidie een gunst is", foeterde Kroft. "Het bedrijfsplan is door vrijwilligers gemaakt. Dan is het ongepast zo te reageren. Dit is zeer demotiverend. Ik ben er boos over. Terwijl een aantal vrouwen vol energie aan de slag is gegaan. Dit verdient juist een compli ment." De helft van de subsidie wordt opgeslokt door een medewerker van welzijnsinstelling Synthese die wordt ingezet voor coördina tie en ondersteuning. Tegen een uurtarief van 72 euro is het moe dercentrum voor 450 uur op jaar basis 32.391 euro kwijt. "Waarom moet dit iemand op hbo-niveau zijn", vraagt Van den Hoek zich af. "Synthese is weer de grootverdie ner en 450 uur is wel erg veel. Wij horen dat de huidige coördinator vaak ziek is. De opzet moet veel eenvoudiger." Lokaal Aktief pleit voor een lage drempel en gratis deelname aan activiteiten waarbij het Neder lands de voertaal moet zijn. De SP plaatst 'forse kanttekeningen' ."Het moedercentrum heeft onvoldoen de concrete doelen. Het is een kwestbare organisatie met een wankel plan", aldus Van Hal die ervoor pleit het moedercentrum bij Synthese onder te brengen. Ingeborg de Barbanson (WD) vindt dat het centrum teveel op allochtone vrouwen is gericht. "Er moet nog veel verbeteren. Zo kan er zelf omzet gegenereerd worden met cursussen of een winkeltje", zei De Barbanson die eveneens vindt dat er Nederlands gespro ken moet worden. "Synthese moet meer begeleiden op weg naar een zelfstandige organisatie. We willen ook geen structureel extra sub sidie. Dit zou andere organisaties tekort doen." Commissielid Elly van Dijck (PvdA) is voorzitter van het moe- dercentrium. Zij hield zich wijse lijk afzijdig in de discussie en liet het woord over aan partijgenoot Piet Kroft die een lans brak voor het moedercentrum. Later in de vergadering waren de rollen omgedraaid toen vrijwilligers- steunpunt Match op de agenda stond. Hiervan is Kroft namelijk de voorzitter. Jeanne Hendrix (CDA) vindt dat het moedercentrum moet doorgroeien naar zelfstandig heid. "Zoals het ook in Roermond functioneert. We moeten het niet bemoederen en er veel geld instoppen. Dan halen we de doe len nooit." Wethouder Emonts vindt de subsidie van 63-751 euro nood zakelijk. "Om het moedercentrum in stand te houden en door te ont wikkelen." Emonts reageerde dat het college juist veel waardering heeft voor de vrijwilligers. "Dat het bedrijfsplan op punten onvol doende is, is niet vreemd. Je kunt van een bestuur niet alles ver wachten. Het heeft ondersteuning nodig. Maar in de toekomst moe ten de vrouwen het met elkaar kunnen runnen. De subsidie is ook gericht op groei." Van den Hoek vindt de huisves tingskosten van jaarlijkst 22.670 euro wel erg hoog voor het pand aan de Paterslaan waarin voorheen het Halt-bureau gevestigd was. Het moedercentrum is beperkt geopend.Wethouder Emonts vindt de huisvestingskosten 'redelijk'. "Het heeft ook met de centrale ligging van het pand te maken. Het moet laagdrempelig zijn." Het doel van het moedercen trum, opgericht in augustus 2006, is vrouwen actief en volwaardig deel te laten nemen aan de samen leving en tot zelfontplooiing te komen. Door activiteiten wor den vrouwen uit hun isolement gehaald en gestimuleerd tot zelf redzaamheid. Printwerk offerte? van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl De gemeente is in de fout gegaan door een privégevoelig deel uit een cliëntdossier van de afdeling sociale zaken te verspreiden. De gewraak te pagina verscheen tussen de stukken van de commissie Maatschap pelijke Diensten. Het gaat over iemand die flink in de financiële pro blemen zit met een schuld van 65.000 euro.Alle persoonlijke gegevens staan op de pagina vermeld. Naast naam en adres ook het sofi-nummer, de geboortedatum, de werkgever en het salaris. Na de ontdekking van de fout is er direct een brief uitgegaan naar de commissieleden met 'verontschuldigingen voor de onzorgvuldigheid' en het verzoek de pagina te vernietigen. Donderdag in de commissie vergadering trok wethouder Emonts (PvdA) het boetekleed aan. "Ik betreur dit heel erg. Het is bijzonder pijnlijk.'Volgens Emonts heeft de gedupeerde een excuusbrief ontvangen en heeft de afdelingsmanager in een persoonlijk gesprek de zaak nog eens uitgelegd. "Met opnieuw een indringend excuus." Er zijn inmiddels maatregelen getroffen om dit soort fouten te voor komen. "Privégevoelige informatie kan voortaan alleen nog met een code naar de printer worden verstuurd", zei Emonts. "We hopen dat het nooit meer voorkomt. Maar honderd procent waterdicht is het nooit." Het is niet de eerste keer dat dit voorkomt. Een paar jaar geleden verscheen er ook al eens een pagina uit een cliëntdossier bij de com missieleden. In de politiek is enige beroe ring ontstaan over de uitspra ken die burgemeester Waals onlangs deed over de voor jaarsnota. In het presidium verklaarde Waals dat de voor jaarsnota, toch het belangrijk ste politieke document, van weinig waarde zou zijn omdat er nauwelijks actueel rijksbe leid is. PvdA-raadslid Marius Emons Ontzegging rijbevoegdheid De politie heeft vrijdag avond een 75-jarige automobi list betrapt die reed ondanks ontzegging van de rijbevoegd heid. De politie zag de man op de Bakelsedijk in Vredepeel rijden. Op het moment dat hij de politie zag, ging hij er met hoge snelheid vandoor. De man reed daarbij har der dan 140 km/uur. De verdachte werd gevolgd naar zijn woning, maar hij wilde niet met de politie praten. Tegen de man zal proces ver baal worden oneemaakt. vroeg zich af wat de gevolgen voor de behandeling van de voorjaars nota op 19 en 26 juni zijn. Toon Loonen (CDA) tilde niet zo zwaar aan de woorden van Waals. "Ook al komt er weinig nieuw beleid uit Den Haag. Wij als gemeente hebben ons eigen verantwoorde lijkheid. We moeten ons niet door politiek Den Haag laten leiden. Wij sluiten ons dan ook niet aan bij de burgemeester." Wethouder Van der Broeck (CDA) reageerde in de commis sie Middelen: "De conclusie dat de voorjaarsnota waardeloos is, gaat echt te ver. Het is ook onterecht. De voorjaarsnota bevat alle ingre diënten voor de gemeenteraad om de kaders te stellen." Venray De Hoveniers wti-smm js/j jf, Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com dc COMFORTABEL WONEN sanpak bezoek otize site: www.gLinhoek.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5