f Diensten uitwisselen met een gesloten beurs Het wordt een spetterend optreden in Venray" Koester uw monument Columns voor Venrayse vaders Recordaantal inschrijvingen Jera-Kamp ff Honderdachtentwintigste jaargang - week 24 - donderdag 14 juni 2007 Lets do it presenteert zich vandaag officieel in Venray In de wijk Brukske in Venray wordt vandaag (donderdag 14 juni) de nieuwe vereniging Lets do it gepresenteerd. Lets staat voor Lokaal Economisch Transactie Systeem (in nor maal Nederlands een lokaal ruil- en handelsysteem), waar in de leden onderling diensten aan elkaar aanbieden en van elkaar afnemen. Met een fees telijk tintje wordt deze voor Venray unieke vereniging van daag officieel gepresenteerd. Eerder deze week tekenden de bestuursleden van Lets do it de notariële akte en bekrachtigden daarmee het ontstaan van deze nieuwe vereniging. "Het idee voor de vereniging is ontstaan binnen de werkgroep 10 gouden leefre gels die in het Brukske actief is", legt voorzitter Anja de Bruijne het ontstaan uit. "Mede dankzij de financiële steun van het project Kan wel van Wonen Venray heb ben we het idee ten uitvoer kun nen brengen." Het basisprincipe van Lets do it is even makkelijk als doeltreffend. De leden van de vereniging bie den diensten aan waarvan andere leden gebruik kunnen maken. Deelnemers kunnen van alles rui len. Mensen kunnen bijvoorbeeld aanbieden een maaltijd te koken voor iemand, boodschappen of kluswerk te doen, op te passen, een moestuin op te starten, dans- kook-, of taalles te geven, gereed schap of andere dingen uit te lenen, enzovoorts. Met behulp van een chequesysteem wordt bijge houden aan wie en door wie een dienst verleend is. De verschil lende diensten worden genoteerd op een persoonlijke rekening. "Waar je normaal gesproken geld betaalt voor een dienst, rekenen de leden onderling met elkaar af in Klanken. Dat is de rekeneen heid. Voor iedere dienst waar je gebruikt van maakt, betaal je Klan ken. Bied je diensten aan dan krijg je in ruil daarvoor weer Klanken terug. Iedere deelnemer heeft zo zijn eigen rekening waarbij hij maximaal 200 in de plus of min mag staan. Het kan niet zo zijn dat een deelnemer alleen maar dien sten afneemt, maar niets aanbiedt. Daar houden wij controle op", aldus secretaris Els Bloemen van Lets do it. Hoewel de vereniging nog nauwelijks naar buiten is getre den, zijn er nu al ruim vijftien bewoners in de wijk Brukske die zich hebben aangemeld. Tot ver rassing van de bestuursleden die goede hoop hebben dat Lets do it in Venray zal aanslaan. Een eer dere poging zo'n zes jaar geleden was tot mislukken gedoemd. Anja de Bruijne: "We hebben er alle vertrouwen in dat het gaat luk ken. Het initiatief bestaat al 25, 30 jaar in Nederland en is in veel gemeenten een succes. In Venlo en Roermond bijvoorbeeld heeft de vereniging constant zo'n hon derd leden." "Na onze presentatie vanavond gaan we actief nieuwe leden werven. Dat gebeurt door middel van het verspreiden van folders en daarnaast hopen we dat via mond op mond reclame het initiatief de burgers bereikt", vult Els Bloemen aan. SMOELENBOEK Het doel van het LETS-systeem is om elkaar te helpen en geld te besparen. Het is bedoeld voor mensen die hun vaardigheden op een nuttige manier willen gebrui ken en die beschikken over enige tijd. Het onderling aanbieden en afnemen van diensten met geslo ten beurzen scheelt dus in de portemonnee. "Maar het is niet zo dat iemand die snel kosteloos wat schilderwerk gedaan wil hebben, bij Lets do it aan het juiste adres is", legt penningmeester Henk van Egmond uit. "In een kennisma kingsgesprek met nieuwe leden wordt ook duidelijk uitgelegd dat hij of zij niet alleen van diensten gebruik kan maken, maar ook zelf diensten moet aanbieden. In een zogeheten smoelenboek komt te staan wie de leden zijn en wat ze aanbieden, zodat voor ieder een duidelijk is bij wie hij voor een dienst terecht kan. Het moet dus een wisselwerking tussen de leden onderling worden. Wat wil len ze en wat kunnen ze. Uitein delijk moet daarvan iedereen pro fiteren." De leden van Lets do it hebben ook hun verplichtingen. Zo beta len ze zes euro contributie per jaar, dienen ze zich aan de spelre gels te houden en een wa-verze- kering te hebben.Anja de Bruijne: "De deelnemers moeten zoveel mogelijk alles zelf regelen. Ook bij eventuele geschillen, we zijn als bestuur geen politieagenten. De vereniging heeft ook een sociaal aspect, want mensen komen in de De bestuursleden Henk van EgmondAnja de Bruijne en Els Bloemen vanaf links) hebben er volop vertrouwen in dat Lets do it een aanwinst wordt voor Venray wijk weer meer met elkaar in con- tact.Al is de vereniging in principe opgestart voor de wijk Brukske, dat wil niet zeggen dat Venrayna- ren uit andere wijken niet welkom zijn als lid." Dat blijkt ook wel uit de reacties die de bestuursleden tot nu toe al kregen. Els Bloemen: "Uit alles blijkt dat er veel animo is voor het project. De toekomst zal het moeten uitwijzen." Voor meer informatie over Lets do it, of voor aanmeldingen, kunt u bellen met de bestuursleden Anja de Bruijne, telefoon 06-49940980, of Els Bloemen, telefoon 0478- 512343. Schouwburgpleinconcert: On Broadway Het orkest van de Konink lijke Luchtmacht staat te pope len om op zaterdag 23 juni het Schouwburgpleinconcert in Venray te verzorgen. Vanaf 20.30 uur barst een avond vullend programma los met als thema On Broadway. Het Schouwburgplein wordt voor dit gratis concert omgetoverd tot een heus 'buitentheater'. "De kapel van de Koninklijke Luchtmacht bestaat uit een orkest met 50 muzikanten en een drum fanfare van 22 muzikanten die allen een conservatoriumoplei ding hebben genoten", zegt Leo Beckers uit Arcen, manager van het orkest van de Koninklijke Luchtmacht. De kapel is sinds 1952 actief, maar heeft zo'n tien jaar geleden de omschakeling gemaakt naar de lichte muziek. Beckers: "Vanaf die tijd werd het repertoire lichter, meer publieks vriendelijk. Het orkest verzorgt op dit moment 140 optredens per jaar, waarvan 90 concerten. We doen nu ook ieder jaar een theatertoer met zo'n 50 voorstel lingen." Sinds die nieuwe aanpak geniet het orkest van de Konink lijke Luchtmacht ook steeds meer bekendheid bij het grote publiek. Zeker in de regio Venray waar het orkest een graag geziene gast is. "We hebben uitstekende con tacten met de schouwburg in Venray", aldus Beckers, "Waar we twee, drie keer per jaar optreden, waaronder het inmiddels traditio nele carnavalsconcert en het the aterconcert." De nieuwe koers betekende voor het orkest van de Konink lijke Luchtmacht dat populaire werken niet meer geschuwd wor den. Integendeel, sinds 1995 pre senteert het Orkest theatershows waarin één onderwerp muzikaal en theatraal wordt uitgewerkt tot een avondvullend showprogram ma. Ieder seizoen wordt een cast van (musical)artiesten en dansers samengesteld die samen met het orkest de shows verzorgen. Een steeds groter publiek weet deze shows te vinden en waardeert de combinatie van moderne sound, aansprekende artiesten en de eigentijdse presentatie. Voor het Schouwburgpleinconcert in Ven ray is gekozen voor het thema On Broadway. Broadway is een van de grote straten in Manhat tan, New York. Het gedeelte van de straat bij Times Square huisvest veel theaters die een altijd veran derend scala aan commerciële, op grote schaal gemaakte musicals biedt, en dan met name toppers als Chess, Chicago, Miss Saigon, Grease en The Wizz. Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht heeft zich hierdoor laten inspire ren tot maken van On Broadway. "De bekendste nummers uit al deze musicals komen aan bod. Het wordt een spetterend optre den waarbij het publiek helemaal uit het dak kan gaan." Niet in het minst door de vocale inbreng van zanger Gert-Jan Heuvelmans en zangeres Vera de Bree. UNIEKE FORMULE De formule van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht is uniek in de wereld. De kapel slaat dan ook steeds meer haar vleugels uit Vera de Bree is de fantastische soliste tijdens het openluchtcon cert On Broadway over de landsgrenzen. Ze stonden er al optredens in Canada, Suri name, Curacao op de kalender. Op het beroemde WMC muziekcon cours in Kerkrade gaat de kapel in 2009 een project lichte muziek uitvoeren. Beckers: "We timmeren inderdaad behoorlijk aan de weg, maar zitten wel al bijna aan het maximum van onze capaciteit aan optredens. Zeker als het gaat om de ondersteuning door de tech niek. Wat dat betreft zijn we hele maal selfsupporting. Het podium met decor, het licht en geluid, alles wordt in eigen beheer verzorgd. Dat vergt een hele grote organisa torische inspanning." De show On Broadway, die gratis wordt aangeboden door Schouwburg Venray en Groep Geleide Wapens (GGW) van de Koninklijke Luchtmacht, is voor de basis in Vredepeel ook een uitge lezen mogelijkheid om de banden met de regio te versterken. "Zie het als een soort kruisbestuiving met de omgeving", zegt Harry van den Dries, hoofd staf voorlichting van de GGW "Als basis, een van de grootste werkgevers in deze regio, proberen we een goed contact te onderhouden met de samenleving. Zo hebben we uitstekende contac ten met de schouwburg in Venray. De optredens van het orkest van de Koninklijke Luchtmacht zijn voor ons een uitstekend middel om die contacten te onderhouden en te verstevigen. De concerten van het orkest zijn inmiddels uit gegroeid tot een fenomeen waar heel veel mensen graag naar toe willen." De goede relatie met de schouw burg, die haar 40-jarig bestaan viert, was voor de GGW aanleiding genoeg om medewerking te verle nen aan het Schouwburgpleincon cert. "Maar we willen daarnaast iets terugdoen voor de mensen in de regio. Noord-Limburg is een van de twee laagvlieg gebieden in Nederland en dat zorgt regel matig overlast voor de bewoners in dit gebied. Via de concerten, en de contacten met het publiek, willen we ook uitleggen waarom dit is. En dat er wederzijds meer begrip is voor elkaar. Met dit con cert, en de relatieconcerten die we regelmatig in de regio verzor gen, hopen we zo iets terug te doen voor de mensen. Het wordt in ieder geval een grandioos feest op het Schouwburgplein." Een bakhuis aan de Lollebeek- weg 41 in Castenray.Vroeger stond bij vrijwel elke boerderij en soms ook bij gewone woonhuizen een bakhuis. Het diende om brood en af en toe om vlaai te bakken. Met het oog op het grote brandgevaar lagen de bakhuisjes altijd een stuk van de boerderij af. In de negende eeuw bepaalde Karei de Grote al dat op huizen met een strodak huislook geplant moest worden. En bakhuizen moesten op tenmin ste achttien meter van de woning af liggen om het risico van brand zo klein mogelijk te maken. In het bakhuis bevond zich een oven die met tien tot twaalf takkenbossen (schanse) heet gestookt werd. Ver volgens werden de opgebrande resten uit de oven gehaald en kon den de deegbollen erin. De hitte van de ovenstenen zorgden voor vers gebakken broden. Het voor ste gedeelte van het bakhuis dien de als droogplaats voor de 'schan se'. Ook lagen er de hulpmiddelen voor het bakken en stond er een ton of bak voor de houtskool. Tegenwoordig staan er nog slechts hier en daar bakhuisjes. Ze hebben hun eigenlijke functie verloren en dienen nu veelal als opbergplaats of duivenhok. Veel bakhuisjes zijn tegelijk met de ver ouderde boerderij afgebroken. De brokken steen werden dikwijls gebruikt voor het dichten van de kuilen in een zandweg. Dat een aantal bakhuisjes nog overeind staat, heeft te maken met het gescheiden staan van de boerde rij, die gesloopt werd om plaats te maken voor nieuwbouw. Duide lijk is te zien dat aan het bakhuis bij Lollebeekweg 41 later twee varkenshokken zijn gebouwd. Koester uw Monument! Reacties graag naar Groene Hart 7 5801 SX in Venray, e-mail venraymonumen- taal@kpnplanet.nl Vaderdag nadert met rasse schreden. Venrayse kinderen heb ben het makkelijk. Ze kunnen vaders van alle leeftijden verrassen met een verzameling Venrayse ver haaltjes. De bundel Tussen Vic en ik, waarin de Venrayse journalist Bert Albers de beste columns van tien jaar Over de Rooj bijeen heeft gebracht. De column Over de Rooj verschijnt sinds eind 1996 weke lijks in de Venrayse editie van de regionale krant. Al die tijd liet de Venrayse journalist zijn licht schij nen over grote en kleine gebeur tenissen en schetste hij portretjes van opvallende Venraynaren. Eind vorig jaar verscheen de door de schrijver samengestelde bloemle zing van ruim vijftig columns. De titel refereert aan de twee perio den waarin de schrijver tien jaar Over de rooj heeft opgedeeld. Tot april 2004 verschenen de columns elke zaterdag onder het pseudo niem Vic. Sindsdien ondertekent Albers de stukjes met zijn eigen naam. Het lezen van Tussen Vic en ik is een kleine geschiedenis van tien jaar Venray, bekeken door de bril van de columnist. Tussen Vic en ik is een compleet Venrayse productie. Typografie, vormge ving en omslagontwerp zijn van Leo Creemers van Bureau LEO, de fotografie is van Gé Hirdes en het boekje is gedrukt bij drukkerij Van den Munckhof. Het boekje telt 68 pagina's en is te koop voor 7,95 euro bij de Venrayse boekhandels, Bruna in de Passage en Van den Munckhof in de Grotestraat. Open Jongeren Centrum Jera'70 houdt al jaren het Jera-Kamp voor de jongere jeugd uit Ysselsteyn en dat het de laatste jaren steeds populairder wordt is wel te mer ken aan het jaarlijks stijgende aan tal inschrijvingen. Het Jera-Kamp is niet meer weg te denken uit de jaarlijkse activiteitenagenda van de Jera'70. Het kamp wordt gehouden voor de kinderen van groep 6, 7 en 8 en voor het spe ciaal onderwijs soortgelijke groe pen. Dit jaar gaan ze op kamp in Wellerlooi aan de oostkant van de Maas, gelegen temidden van de bossen, heidevelden, vennen en duinen van Nationaal Park de Maasduinen. Het plaatselijke gemeenschapshuis 't Luukske wordt van zaterdag 14 tot en met zaterdag 21 juli omgetoverd tot het Jera-Kampgebouw. De reden dat ze uit moeten wijken naar een gemeenschapshuis is het jaarlijks groeiende aantal inschrijvingen. Tien jaar geleden gingen er tus sen de twintig en dertig kinderen mee en waren kampgebouwen in onder meer Overloon, Bergen en Helden nog groot genoeg. Maar tegenwoordig is dit aantal verdub beld. Met dit jaar het recordaan tal inschrijvingen van maar liefst zestig kinderen. Het kamp wordt jaarlijks geheel vrijwillig georgani seerd door een groep van vijftien personen in de leeftijd van 17 tot en met 30 jaar. Maar deze week komt niet alleen maar tot stand door de inzet van dit leidingteam, je kunt ook elk jaar merken dat heel Ysselsteyn het Jera-Kamp een warm hart toe draagt. Zo hebben ze diverse leveranciers van eten, materiaal en activiteiten. En elk jaar doet de organisatie weer een beroep op de vele vrijwilligers voor activiteiten zoals een spoken- tocht, speurtocht en vossenjacht. Bij een spokentocht moet je toch denken aan zo'n twintig tot dertig vrijwilligers die worden ingedeeld in de tocht. De voorbereidingen zijn alweer in volle gang en de kinderen en de leiding kijken er weer naar uit om er een onvergetelijke week van te maken. Om een idee te krijgen wat ze zoal allemaal gaan doen in zo'n week kan men kijken op www. j era70nl/kamp EL EN MAAS

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17