Meerlose Maria's gaan voor restauratie van Mariakapel Sportwethouder Mincken huldigt jeugdkampioenen Historische beelden geroofd uit kerk Derde editie Klaanpop Monseigneur Joannes Aerts Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 14 juni 2007 - Pagina 13 Driehonderd jaar geleden liet de freule De Cocq van Haef- ten (afkomstig van het kas teel van Blitterswijck en later woonachtig in Huize Meerlo) in de buurtschap Megelsum een Mariakapel bouwen. Het kapelleke is in de loop der jaren enkele keren gerestau reerd maar de tand des tijd heeft weer toegeslagen. De kapel moet broodnodig weer worden opgeknapt. Het devotiehuisje ligt op de weg naar De Gun en is door diver se wegverbeteringen ongeveer en meter onder het maisveld komen te staan. De kapel is eigendom van de parochie en wordt onderhou den door enkele buurtbewoners. Meerlonaar Jan Poels, destijds initiatiefnemer om de Sint Jozef kapel aan de Cocq van Haeften- straat te restaureren, beloofde bij de heropening van deze kapel om in de toekomst ook de Mariakapel onder handen te nemen. En net als bij de Jozef kapel toen hij alle Meerlose JoepenJossen en Jozef- fen mobiliseerden voor de klus heeft hij nu een oproep gedaan aan de Meerlose meisjes en vrou wen die Maria heten of een afge leide daarvan. Vorige week vond de eerste Maria bijeenkomst bij John's Restaria in Meerlo. Acht Maria's hadden gehoor gegeven en enkele afwezige Maria's heb ben laten weten het initiatief te gaan ondersteunen. De aanwezige Maria's reageer den enthousiast op het voorstel van jan Poels om amen zorg te gaan dragen dat de restauratie van de Mariakapel wordt gerealiseerd. Onder de actienaam Mariakrenske gaan de dames aan de slag met als doel gelden in te zamelen om de kapel op te kunnen knappen. Tevens gaan ze op pad om vrijwil lige vakmensen te werven voor de uitvoering. De totale kosten van de restauratie zijn geschat op 5500 euro. Om dit bedrag bij elkaar te krijgen worden er acties op touw gezet. Bij aankoop van een symbolische lei van vijftien euro krijgt de gever een leuke attentie. Het Mariakrenske weet dat veel mensen Maria een warm hart toe dragen. Zij gaan er dan ook vanuit, dat zij niet voor niets een oproep doen om de actie financieel te ondersteunen. Mensen uit Meerlo- Wanssum enVenray die deze actie willen steunen kunnen een bedrag overmaken op rekeningnummer 150410158 van de Stichting Krui sen t.b.v. Mariakapel. Bovendien wordt er op zondag 18 augustus zondag na Maria Hemelvaart) een kapellen wandel- en fietstocht worden georganiseerd. De stich ting Kruizen en Kapellen heeft al voorwerk verricht. De benodigde vergunningen voor de restauratie van de Mariakapel zijn al verleend. De Monumentenwacht heeft een inspectierapport opgesteld. Wat de bouwkundige staat betreft is restauratie dringend nodig, aldus de monumentenwacht. Vooral het voegwerk, verzakte fundering, stu kadoorswerk en een nieuw dak is dringend nodig. De laatste reno vatie was in de zeventiger jaren. Toen werden de pannen vervan gen door een rubberoid dakbe dekking. Deze is helemaal versle ten en er zijn zelfs stukken tussen De Mariakapel moet dringend gerestaureerd worden, (inzet het Mariabeeldje). uit. Dus er moet zeker een nieuw dak op komen. Een leistenen dak is duurzaam en wenselijk. Voor meer informatie over de Mariakapel, de stichting Krijsen en Kapellen en de acties: Jan Poels, telefoon 0478-691900. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09-00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Sportwethouder Dickie Min- ken (PvdA) van de gemeente Meerlo-Wanssum heeft vorige week alle jeugdkampioenen van Tennisvereniging De Gagel Wanssum gehuldigd en toegesproken op het tennis park in Wanssum. De kampi oenen werden in het zonne tje gezet, kregen medailles en een prachtig shirt met daarop Gagelkampioenen 2007. Het park was versierd en de kampioenen mochten na de huldiging een verkoelende duik nemen in zwembad de Broek- berg en daarna hadden de jeugd kampioenen met hun ouders nog een leuk feestje. De trainer van al deze kampioenen Twan Lensen was uiteraard ook van de partij om zijn pupillen te feliciteren met hun behaalde successen. Hij memoreerde dat de kinderen het afgelopen jaar heel wat uurtjes op de baan hebben gestaan om deze mooie prestatie te kunnen leve ren. Lenssen was trots, net als de kampioenen die, zoals een van de ouders het zei, stapel zijn op Twan. Wethouder Mincken had het erg druk om alle kampioenen te hul digen, achtereenvolgens zette ze de volgende sporters in het zon netje: Paul Geurts Limburgs kam pioen tot en met veertien jaar, Mark Geurts (Limburgs Kampi oen 2006) met een bronzen plak in de categorie tot en met twaalf jaar en Julie Cremers Limburgs Kampioen tot en met twaalf jaar. Daarna werd ook het driekwart team van Paco van de Water, Cas Vissers en Bram Douven geprezen voor hun eerste prestaties op het driekwart veld. Vervolgens in de categorie tot en met zeventien jaar Landelijk 3e klasse het team van Vivianne Mooren, Sjors van Eek, Mark Geurts en Julie Cremers en het team van de woensdagmid dag competitie tot en met twaalf jaar le klas Jessy Broers, Ohlin Cremers, Sander van Eek en Jules van Baal. Beide teams zijn ongesla gen kampioen geworden. Gevolg van het kampioenschap van dit team is dat er Master kampioen schappen plaats gaan vinden in het weekend van 23 en 24 juni op Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag negentien oude kostbare beelden uit de parochiekerk van Swolgen gestolen. Uit de gegevens blijkt dat enkele houten beelden ruim vierhonderd jaar oud zijn. De die ven hebben ook koperen kande laren en zilveren olielampjes uit een glazen vitrinekast gehaald. Kerkbestuur en politie hebben geen enkel vermoeden wie er achter deze kunstroof zit. Gezien de zwaarte van sommige beel den (o.a. het beeld Antonius Abt, patroonheilige van het Swolgense Broderschap) moeten de dieven met meerdere zijn geweest om de beelden te tillen en via de zijdeur naar de twintig meter verderop gereed staande auto te brengen. Het is niet bekend met welk een voertuig de dieven de kostbare beelden hebben vervoerd. De politie is geïnteresseerd in tips van mensen die in de nacht van maandag op dinsdag verdachte auto's hebben gezien op het plein voor de Lambertuskerk in Swol gen. Maandagavond is de Swol gense kerk nog gepoetst en ging rond negen uur de kerkdeur op slot. Enkele uren later moeten de rovers hun slag hebben geslagen. De inbraak werd dinsdagavond ontdekt door koster Herman Mar tens die routineus even de kerk bezocht op deze dinsdagavond. Normaal is er elke dinsdagavond een kerkdienst, maar vanwege de vakantie van pastoor Verheggen was er deze week geen mis. Of de dieven dat geweten hebben is niet bekend. De rovers moeten op de een of andere wijze wel bekend zijn geweest met de kerk en de kunstschatten van de Swol gense kerk. Het bijzondere is dat in januari 2005 een soortgelijke roof heeft plaatsgevonden in de parochiekerk van Blitterswijck. De daders zijn net als die van Swol gen voortvluchtig. Volgens de braaksporen zijn de dieven het Godshuis binnenge komen door de zijdeur met fors geweld open te breken, aan de zijde van de oude pastorie. De koster zag meteen dat een van de grote beelden weg was en dat ook op het altaar kandelaren weg waren.Toen hij de kerk inkeek zag hij dat alle beelden aan de zijwan den waren verdwenen. Behalve het Mariabeeld op het Mariaaltaar is alles weg. Pastoor Verheggen, die extra terugkwam van vakantie, geloofde zijn ogen niet toen hij de kerk binnen kwam. Politie en kerkbestuur hebben geen idee wat de waarde is van de gestolen beelden. Maar volgens de parochieherder maakt geld niet goed wat er aan historische beel den weg is. Onder de gestolen beelden en kunstwerken bevindt zich ook een uniek drieluik dat in 1573 is gemaakt in opdracht van Jan van Swolgen, onder andere aartsbis schop van Keulen. Het drieluik, met een afmeting van 1.50 bij 1.50 meter, stelt Christus aan het kruis voor tussen de H. Maagd en de H. Johannes. De twee beelden Huber- tus en Lambertus, de parochiehei- ligen, zijn ook meegenomen. Zoals in alle kerken zijn ook de beelden van de Swolgense parochie zijn door het bisdom geregistreerd en gefotografeerd. Het kerkbestuur van de Lambertsparochie is verze kerd tegen inbraak en diefstal. het terrein van de Gagel. Kampi oenen uit Limburg-Oost Brabant (Heeze),West Brabant (Etten-Leur) en Centraal Brabant (Rijen) treffen elkaar daar en zullen alles eraan doen om master te gaan worden in de categorie tot en met twaalf jaar. Op de vraag van een van de teamleden aan wethouder Minc ken of ze ook terug zou komen als ze weer kampioen worden schoot ze in de lach. Ze antwoordde:'Dan komt zeker de burgemeester!" De wethouder wenste het team nu al veel succes met de komende mas ters. Waarnemend voorzitter Wim Franssen complimenteerde de kampioenen en de jeugdcommis sie (Petra van Baal, Suzan Cremers en Corry Broers) voor al hun posi tieve inbreng, inzet en werkzaam heden die ze voor de jeugd het hele seizoen op touw gezet heb ben. Het was al met al een zeer geslaagde avond. De wethouder is een groot gedeelte van de avond gebleven. Ze deed niet alleen de huldiging maar heeft een praatje gemaakt met vrijwel alle kampi oenen. Ze was zeer geïnteresseerd in wat de kinderen deden en het was ook bij haar toespraak te mer ken dat ze er veel moeite voor had gedaan. Komende zondag staat De Gagel in het teken van een Mini- Maxi toernooi dat geheel in teken staat van SOS. De opbrengst van dit toernooi gaat helemaal naar het scholenbouw project in Kalundu View in Zambia. Onder het motto van Gagel steunt SOS en de kids in Zambia wil tennisvereniging De Gagel op deze wijze een steentje bijdragen aan het verwezenlijken van een school de voor de kinde ren in Zambia. Ger van de Water koning Vendelier Ger van de Water schoot tijdens het jaarlijkse koningsschieten afgelopen zondag de koningsvogel naar beneden. Met het lossen van het zogenaamd begenadigd schot van geluk mag hij zich komend jaar koning van het St. Antonius-Abt Gilde Blit terswijck noemen. Het konings schieten was dit jaar bijzonder spannend omdat Pascal Franssen, die de afgelopen twee jaar de koningstitel veroverde, bij winst tot keizer zou worden gekroond. De titel keizer is in de al meer dan 500-jarige historie van het Blit- terswijekse Gilde nog nooit door iemand behaald. Door het ontbre kende stukje geluk, het grote aan tal deelnemers en het feit dat titels niet cadeau worden gegeven bleef de keizerstitel voor Franssen bui ten bereik. Bij de wedstrijd voor de dames was het marketentster Carla Claessens en bij de wedstrijd voor de jeugd vendelier Sam Thie- sen die de vogels naar beneden wisten te schieten. Op de konings receptie die wordt gehouden op zaterdag 30 juni vanaf 20.00 uur in het gemeenschapshuis in Blit terswijck, is er gelegenheid het koningspaar Ger van de Water en Mariet Verstappen alsmede de andere winnaars Carla Claessens en SamThiesen te feliciteren. Burgemeester legt verantwoording af Burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wanssum wil inwoners van 'zijn' gemeente laten weten wat er het afgelopen jaar zoal aan werk is verzet. Elk jaar leggen Nederlandse burgemeesters ver antwoording af aan de gemeen teraad over de kwaliteit van de dienstverlening. Burgemeester Hahn wil ook de inwoners laten weten hoe het met de dienstver lening van de gemeente staat. Daarom wordt vandaag (donder dag 14 juni) het burgerjaarverslag in Meerlo-Wanssum huis aan huis verspreid. "De inwoners van onze gemeen te zijn voor ons klanten" vertelt de burgemeester. "Daarom is het belangrijk dat onze dienstverle ning aan hen op orde is. Om te achterhalen of dit zo is, schakelen wij jaarlijks een onderzoeksbureau in. Zo komen wij erachter wat we goed doen en wat nog beter kan. De resultaten van dit onderzoek zijn verwerkt in het burgerjaar- verslag.' Verder leest u in het acht pagina 's tellend boekje wat er in 2006 is gedaan met beloftes uit het verleden en hoe het is gesteld met de veiligheid in Meerlo-Wans sum. De nieuwe wethouders ver tellen hoe zij de gemeenschap van dienst willen zijn en u leest hoe u invloed kunt uitoefenen op de gemeentelijke politiek. Burgemeester Hahn: "Ik wil de mensen vertellen hoe we ervoor staan, maar andersom wil ik ook graag van de mensen horen wat ze van mijn verslag vinden. Daarom zit er een antwoordkaart in het boekje waarmee iedereen mij zijn of haar mening kan laten weten. Onder de inzenders worden dag kaarten verloot voor de fietspen- delboot De Maashopper, dus u kunt er zelf ook nog iets leuks aan overhouden!" niet ontvangen? Bel 582877! De derde editie van het jaar lijkse Klaanpop festival zal dit jaar op zaterdag 16 juni plaats vinden. Vanaf 20.00 uur zul len de cementvoegen van het parochiehuis aan het dorps plein in hartje Blitterswijck weer getest worden. In tegenstelling tot vorige jaren zal het festival dit jaar niet door een band geopend worden maar door een heuse introfilm met als thema Star Trek the Dutch Gene ration, geregisseerd door Teun Surminski met medewerking van de Belgische acteur en scriptwri ter Jos de Winter. Captain Klaan leidt zijn ruimteschip The Enter prise door het heelal en arriveert uiteindelijk in Blitterswijck. Daar wordt hij geconfronteerd met een grote bak gitaarherrie van de uit Lottum afkomstige band Remor se. Remorse zal je flink wakker schudden met een stevige portie metal voortkomend uit zowel covers als eigen nummers. Aan sluitend zal de Leunse formatie Puch Maxi het podium betreden. Een bijzondere band welke eerder al in het Koninklijk Theater Carré te Amsterdam in de finale van de TPG-Sterrenjacht stond. Het reper toire van de band bestaat uit een parodieparade van eigen teksten en is het meest te vergelijken met een cabaretshow in een rockjasje. Huphter, een stormende rock- coverband afkomstig uit Doe- tinchem die overal waar ze het podium beklimt garant staat voor een strak en spectaculair optre den staat als derde op de planken in Blitterswijck. De afsluiter van het festival zal oude tijden laten herleven. De Tributeband Gunz 'n Rozes zal met een energieke sfeer show een spectaculaire live-act neerzetten op het podium. Deze Monster of Rock speelde eerder Ahoy Rotterdam helemaal plat en won de Dutch Undercover Award. Glorie-dagen komen vlak voor je voeten opnieuw tot leven. Klaanpop vindt plaats in de zaal bij de kerk in Blitterswijck, de zaal is vanaf 19-30 uur geopend. De entreeprijs bedraagt 10 euro aan de kassa. Vanaf heden is ech ter de voorverkoop gestart, een kaartje kost dan slechts 8,50 euro en als je 10 kaarten koopt krijg je de 11e kaart er gratis bij. Voor verkoopadressen zijn: Café de Zwart Blitterswijck, Cafetaria de Klein Wanssum en Texaco Tanksta tion Leunen. De minimale leeftijd bedraagt 16 jaar (legitimatie ver plicht). Voor meer informatie en details kun je terecht op www. klaanpop.nl. Monseigneur Joannes Aerts werd in 1880 in Swolgen gebo ren. Dertien jaar later deed hij zijn intrede aan de Ap. School der Missionarissen van het H. Hart in Tilburg. Hij vertrok in 1921 naar de missie van Nederlands Nieuw Guinea waar Aerts in 1942 viel als slachtoffer van de oorlog. Meerlo-Wanssum vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13