KORTINGEN TOT 70% omassen interieurs Sfr O ■^POR^o Aflevering 1: prenatale diagnostiek Wilhelminastraat 6, Venray, 0478-582510 www.thomassen-interieurs.nl Graag zien wij u volgend jaar weer terug op ons seminar! Arco Bench Dièz Gelderland Giorgetti John Hutton Leolux Linteloo Marac Merediani Minotti Molteni C Montis Poltrona Frau Van Rossum Wittmann ven ray Wij bedanken iedereen die op ons seminar op 6 juni jl. aanwezig was. In het bijzonder onze sponsoren: Koenen en Co ING Bank Summa Met de opbrengst van het seminar 2007 ondersteunt de Ronde Tafel 160 sportactiviteiten voor mensen met een handicap. Heeft u vragen PEEL EN MAAS Donderdag 14 juni 2007 - Pagina 12 Stuur een email naar: infogynaecologie@viecuri.nl Lianne en Simon Liaime (36) en Simon (38) uit Venray verwachten hun eerste kindje. Liaime is werkzaam bij een reclamebureau, waar ze 32 uur in de week als accountmana ger werkt. Simon heeft een fulltime managementfunctie bij een accountantskantoor. Voor Peel Maas houdt Liaime een dagboek bij, waarin ze ver telt over het verloop van haar zwangerschap en de begeleiding door de afdeling gynaecologie van VieCuri Medisch Centrum in Venray. Vandaag hebben we onze twee de echo gehad, de 20 weken echo. Wat was het mooi om ons kindje zo duidelijk in mijn buik te zien! Ik was best zenuwachtig, en Simon ook. We hebben al heel wat gepieker achter de rug en ik ben blij dat het nu zo goed gaat. En om dat ook echt te zien en te horen van onze gynaecoloog, dat is geweldig! Als ik aan de periode hiervoor denk, dan ben ik blij waar ik nu ben. Het begon met de gesprek ken vooraf aan mijn zwanger schap. Met de gynaecoloog heb ben we gepraat over mijn over gewicht en suikerziekte. Ik zat vooral met de vraag hoe het nu verder moest met mijn insuline en mijn dieet. Maar ook of mijn kindje automatisch suikerziekte zou krijgen. Daarbij kwam nog dat Simon een broertje heeft met het Syndroom van Down. Mijn huisarts raadde me aan een afspraak te maken met de gynaecoloog van VieCuri om al deze punten te bespreken. Gelukkig kon ik daarvoor in Venray terecht. Lekker dichtbij. De gynaecoloog vertelde dat insuline niet van invloed zou zijn op zwanger worden en mijn zwangerschap. Ook wilden we weten of wij kans zouden heb ben op een kindje met het Syn droom van Down. Uit navraag bleek dat de moeder van Simon waarschijnlijk een kindje met Down heeft gekregen, omdat zij op dat moment al redelijk op leeftijd was. Dat vergroot de kans op een kindje met Down. Omdat ook ik niet meer de jong ste ben, kregen we te horen dat tijdens de zwangerschap. Of dat je wellicht moet overstappen naar andere medicijnen. Geven een nekplooimeting en bloedonderzoek aan of mijn kindje een bepaalde aandoe ning heeft? Nee, die zekerheid krijg je niet. Via de nekplooimeting en het bloedonderzoek krijg je aan de hand van een ingewikkelde statistische formule een kans berekening. Dat getal geeft de kans weer dat jouw kindje een bepaalde aandoening heeft. Als deze kans groter is dan de kans op de complicaties bij een vlokkentest of vruchtwaterpunc tie, kan ervoor worden gekozen deze uit te voeren, bi andere ge vallen worden deze testen, die zekerheid geven over het wel of niet aanwezig zijn van een aandoening, afgeraden. Kan iedereen een 20-wekenecho laten doen? Ook als er geen verhoogd risico op afwijkingen is, kan een 20-wekenecho worden uit gevoerd. Of je dit laat doen, is een persoonlijke keuze. Tijdens de echo wordt gekeken naar de ontwikkeling van het kindje en de ligging van de moederkoek. Een aantal aangeboren afwijkin gen kan worden opgespoord. Hoewel de uitslag van de echo meestal goed is, worden er soms ernstige afwijkingen gevonden. Het is dus geen pret echo. Dat kan via een nekplooi meting en bloedonderzoek, een zogenaamde serum- screening. Afhankelijk van het berekende risico wordt bepaald of een vlokkentest of vruchtwaterpunctie wordt uitgevoerd. Mensen met een verhoogd risico, omdat iemand in de familie de afwijking heeft of omdat het eerste kindje de desbetreffende afwijking heeft, kunnen begeleiding en duidelijkheid krijgen aan de hand van een echo, al dan niet in combinatie met een vruchtwaterpunctie of een vlokkentest. Bovendien kan een klinisch geneticus (erfelijkheids-deskundige) worden geconsulteerd, die eens per week spreekuur houdt bij VieCuri locatie Venlo. 20-wekenecho: Op aanvraag van huisarts, verloskundige of gynaeco loog wordt bij ongeveer 20 weken de ontwikkeling van het kindje bekeken: ontwik kelt het hartje zich goed, is er geen sprake van een open ruggetje, groeien het skelet, de armen en benen goed, ligt de moederkoek op de juiste plek in de baarmoeder? Gynaecoloog C.G.M. de Rooy er een verhoogd risico zou zijn. We besloten om, als we zwanger waren, een aantal testen te doen om dit nader te onderzoeken. De eerste echo was bij twaalf weken zwangerschap. Er werd toen een risicoschatting uitge voerd door bij het kind een nek plooimeting te doen in combi natie met een bloedonderzoek bij mij. Daannee werd bepaald of de kans op een kindje met het Syndroom van Down verhoogd zou zijn. We wilden namelijk toch graag weten hoe groot het risico was. De gedachte het niet te weten, maakte me erg onrustig. Het wachten op de uitslag was heel spannend. Geregeld droomde ik er over. Ik begon ook al zo gehecht te raken aan mijn kindje in mijn buik, dat ik me bijna niet meer kon indenken dat het niet ge zond zou zijn. Twee weken later was de dag van de uitslag, die dag vergeet ik nooit meer: de kans was erg groot dat ons kindje gezond was! We hadden een laag risico (1 op 1000), hetgeen betekent dat een vruchtwaterpunctie niet verstandig zou zijn. Het risico dat een vruchtwaterpunctie met zich meebrengt, ligt namelijk veel hoger. Ik had het gevoel dat ik nu echt kon gaan genieten van mijn zwangerschap en het wondertje in mijn buik. Maar bij de echo bleek dat we nog naar andere mogelijke complicaties gingen kijken Vraag en antwoord Kan ik, als ik zwanger ben, mijn medicijnen blijven gebruiken? Dit zijn vragen die aan bod komen tijdens een consult bij de gynaecoloog. Er wordt vaak al voor de zwangerschap een advies gegeven, dat onder meer aangeeft of de medicijnen die je nu gebruikt geen kwaad kunnen Gynaecoloog Mw. E. Wijnen-Duvekot o bloedonderzoek o erfelijkheidsonderzoek o chromosomenonderzoek Risico op afwijkingen bij de bestaande zwangerschap bepalen: Medisch Centrum voor Noord-Limburg De zwangerschap is een spannende en mooie tijd. Er zijn veel onzekerheden. Zijn er geen speciale risico's, dan laten echtparen zich begeleiden door de verloskundige. Bij een verhoogd risico leggen steeds meer echtparen de begeleiding van 'hun' zwanger schap in de deskundige handen van de gynaecologen van VieCuri Medisch Centrum locatie Venray. In zes afleveringen volgen we de eerste zwangerschap van Lianne en Simon uit Venray. De gynaecologen beantwoorden veelgestelde vragen over hun vakgebied. Prenatale diagnostiek in Venray Bij prenatale diagnostiek komen verschillende onderdelen aan bod: Vragen over bijvoorbeeld een ziekte of aandoening van de moeder of de familie. Vragen als 'is dit van invloed op mijn zwangerschap of is de zwangerschap van invloed op mijn ziekte', 'kan ik mijn medicijnen blijven gebrui ken', etc. Tevens kunnen de volgende onderzoeken wor den uitgevoerd: Opruiming th ilRT BEDANKT! ^RAY-HO^ Fotos: Studio Fleur Janssen Advertorial T VieCuri Zwanger!

Peel en Maas | 2007 | | pagina 12