De haam behaalt kwaliteitskeurmerk Steeds meer mensen in financiële problemen "Wat is vrede?" Verwenmiddagen mantelzorgers I a3l Gunhoek ook voor üw tuin Sterretje in uw autoruit? door onze keukens en badkamers Laat u inspireren PEEL EN MAAS Gemeente ziet sterke toename schuldhulpverlening kwijtgescholden. vorm van een convenant - met de De gemeente probeert steeds meest voorkomende schuldeisers meer preventief te werken. De (woningbouwcorporatie, energie schulden zijn vaak al hoog opge- bedrijven), lopen voordat er om hulp wordt Om meer mensen tijdig te gevraagd. Het doel is de mensen bereiken, dient er meer bekend- vroegtijdig te bereiken op het heid te worden gegeven aan de moment dat ze schulden begin- schuldhulpverlening. Er moeten nen te krijgen. Dit kan door voor- nieuwe en betere folders komen lichting, huisbezoek of het aanbie- en er moet vaker gepubliceerd den van de cursus 'Hoe omgaan worden op de internetsite van de met geld?'. gemeente of de gemeentepagina Er moet gewezen worden op in Peel en Maas. De gemeente is de gevaren en de gevolgen van te niet helemaal tevreden over de hoge leningen die straks niet meer soms stroeve samenwerking met terugbetaald kunnen worden. Kredietbank Limburg die de sane- Dit kan veel ellende voorkomen, ringskredieten verstrekt. Er wordt Naast preventie bestaat de hulp gekeken naar andere aanbieders, uit budgetbegeleiding, budgetbe- Het financieel beheer van de heer, het treffen van een schulden- schuldbemiddelingsrekeningen is regeling en nazorg. De nazorg is ondergebracht bij de Fortis bank gericht op het voorkomen van het in Venray. opnieuw maken van schulden en Het schuldenprobleem staat duurt minimaal drie jaar. vaak niet op zichzelf. Er moet Het is belangrijk dat er een daarom beter worden samenge- betere samenwerking komt tus- werkt met andere instanties zoals sen het team schuldhulpverle- CWI, GGZ of Synthese voor het ning en de bijstandsconsulenten, zoeken naar werk, psychische Ook moeten er goede afspraken hulpverlening of maatschappe- gemaakt worden - liefst in de lijke begeleiding. Steeds vaker zijn mensen niet meer in staat om zelfstan dig hun schuldenprobleem op te lossen. De schuldhulpverle ning van de gemeente Venray kende in 2006 een sterke toe loop. Vorig jaar werden 425 personen geholpen met de sanering van hun schulden. Dit is een toename van bijna 20 procent ten opzichte van 2005 en 2004 toen respectie velijk 359 en 354 mensen een beroep deden op schuldhulp verlening. Opvallend is dat bijna de helft van de cliënten (45 procent) gewoon betaald werk heeft. Een kwart heeft een bijstandsuitke ring terwijl 30 procent van een andere uitkering moet zien rond te komen. Bij 75 procent is het inkomen lager dan 1.500 euro per maand. Negentien procent heeft een inkomen tussen 1.500 en 2.250 euro, terwijl zes procent zelfs meer dan 2.250 euro te beste den heeft. Alleenstaanden zijn de grootste risisogroep. Zijn vormen Het is zaterdag 16 juni drie ledig feest in het jeugdont- moetingscentrum (JOC) in Ysselsteyn. Die dag wordt stilgestaan bij het feit dat het JOC 25 jaar geleden in gebruik werd genomen, de Duitse mili taire begraafplaats in Yssel steyn 60 jaar bestaat en 30 jaar geleden onder het beheer kwam van de Volksbund Deut sche Kriegsgraberfürsorge. Met een herdenking op de begraafplaats, de opening van de tentoonstelling De Vredes- fabriek, de eerste steenlegging voor de uitbreiding van het JOC en een fototentoonstel ling over het jeugd- en jon gerenwerk krijgt de feestdag gestalte. Toen pastoor Janssen uit Yssel steyn en monseigneur Kohl van het Duitse partnerdorp Bonbruck ruim 25 jaar geleden het idee opperden om groepen jeugd bij elkaar te brengen op de begraaf plaats in Ysselsteyn, konden ze niet vermoeden dat ze aan de wieg stonden van een jeugdont- moetingscentrum dat nu jaarlijks meer dan 6000 overnachtingen telt. Toch is dit de realiteit. In de beginjaren bestonden de ontmoe tingen veelal uit het schoonma ken van de oorlogsgraven, wat voetballen en een biertje drinken. In de loop der jaren groeide het JOC uit tot een ontmoetingsplaats waar vredeseducatie met kapitale inmiddels meer dan de helft (56 procent) van het cliëntenbestand. Er is een toename zichtbaar bij alleenstaande ouders (28 procent) terwijl er bij echtparen - met of zonder kinderen - juist een dui delijk afname te zien is. Twee jaar geleden vormde deze groep nog 33 procent van het bestand. Dit is nu gedaald naar 19 procent. Bijna de helft valt binnen de leeftijdscategorie van 23 tot 40 jaar. Er is wel een verschuiving waarneembaar naar de groep tus sen 40 en 60 jaar die al bijna net zo groot is geworden. Jongeren tot 23 jaar en ouderen van boven de zestig komen met respectievelijk 7 en 9 procent relatief weinig in aanraking met schuldsanering. De hoogte van de schulden varieert sterk. Bij de meeste men sen (28 procent) gaat het om een schuld tussen 10.000 en 25.000 euro. Bij iets minder dan een kwart (23 procent) valt de schade nog te overzien met een schuld die lager is dan 5.000 euro.Twintig procent heeft een schuld tussen 5.000 en 10.000 euro. letters wordt geschreven. Tarcicia Voigt trad in 1998 in dienst als hoofd jeugdontmoetingscentrum Ysselsteyn, een jaar voordat het JOC in de huidige hoedanigheid werd geopend. "De jongeren ver bleven in die begintijd in oude barakken, sinds 1999 staan hier zes mooie huisjes waarin ze wor den ondergebracht. Een wereld van verschil. Het JOC telde tot 1998 800 overnachtingen, alleen in de zomerperiode. Na de ope ning van de huisjes is dit aantal drastisch gestegen tot nu meer dan 6000, verdeeld over het hele jaar." Ook de intentie van het JOC veranderde. "Veelal Duitse groepen keerden vaker terug en gingen steeds meer verlangen. Sinds die tijd bieden we dan ook programma's, die in het teken van vredeseducatie staan, aan." De tentoonstelling De Vredes- fabriek, die op zaterdag 16 juni wordt geopend, sluit naadloos aan op het gedachtegoed van het JOC. De Vredesfabriek is een bij zondere, interactieve tentoonstel ling over oorlog en vrede, geweld en vrijheid, macht en tolerantie. In De Vredesfabriek van de Stich ting Vredeseducatie Utrecht staan vijftien machines met tientallen apparaten zoals de tolerantieme ter, de geweldschijf, de vooroor- delenbalans, de zondebokmolen, de vrijheidszoeker, de conflictrol en de spijtbuis. De bezoekers pro duceren vrede en vrijheid. Met allerlei gereedschap ontdekken ze dat tolerantie grenzen heeft, dat vrijheid gebonden is een regels en conflicten op verschillende manieren opgelost kunnen wor den. Het is een interactieve ten toonstelling waarbij de bezoekers keuzes maken, opdrachten uitvoe ren en hun mening toetsen. De fabriekssfeer wordt versterkt met licht- en geluidseffecten. In De Vredesfabriek wordt het verband gelegd tussen oorlog en vrede en tussen verleden en heden. Precies Maar er zijn ook uitschieters. Bij elf procent is de schuld al opgelo pen tot boven de 50.000 euro. De meeste schulden worden veroorzaakt door huishoudelijke uitgaven zoals de aanschaf van apparatuur of huurachterstand. Leningen en financieringen of het rood staan bij de bank komt eveneens vaak voor. Ook zijn er regelmatig schulden bij de belas tingdienst of uitkeringsinstantie. De cliënten kampen ook met openstaande rekeningen van gas, water en licht en boetes bij justi tie. Zorgkosten en ziektekosten premies kunnen vaak niet op tijd betaald worden. Een combinatie van allerlei schulden is meestal de reden om bij de schuldhulp aan te kloppen. Overbesteding of een plotselinge verlaging van de inkomsten komt ook vaak voor. Schuldhulpverleners bemid delen onafhankelijk tussen de cliënt en de schuldeisers. In de regel wordt de schuld binnen 36 maanden afgelost. Daarbij is het mogelijk dat een restschuld wordt de doelstelling die het jeugdont moetingscentrum hoog in het vaandel heeft staan. Tarcicia Voigt: "De jeugd ontmoet hier in Yssel steyn het verleden, werkt samen op de begraafplaats, maar ook aan vredesprojecten waarin bijvoor beeld tolerantie en vooroordelen aan de orde komen. Wat is vrede? Vrede op het schoolplein, bin nen de familie, in de buurt. In de breedste zin van het woord.' Voigt wil niet dat er gedacht wordt in termen als EO of Moeder Theresa. "Vredeseducatie is voor ons met elkaar samen werken, vertrouwen in elkaar krijgen. Als kinderen van een schoolklas aan het einde van een week zeggen 'wij horen bij elkaar' dan hebben we ons doel bereikt." De komende weken bezoeken zo'n 800 kinderen van basisscholen in de regio Venray de tentoonstelling. Daarnaast brengen ook 100 kinderen uit het Duitse grensgebied een bezoek aan De Vredesfabriek. KINDSOLDAAT Naast het jubileum van het JOC wordt op zaterdag 16 juni stil gestaan bij het feit dat de Duitse militaire begraafplaats in Yssel steyn 60 jaar bestaat. Tijdens een herdenking zullen twee Duitse gevallenen hier hun laatste rust plaats krijgen. Voigt: "Het is heel bijzonder dat gevallenen in het bijzijn van mensen worden bijge zet op de begraafplaats." Het aan tal militairen en burgers dat op de begraafplaats ligt, is inmiddels gestegen naar meer dan 32.000. Ieder jaar opnieuw nog worden gevallenen van de Tweede Wereld oorlog in Ysselsteyn begraven. "Tij dens bouwprojecten en de aanleg van wegen worden nog steeds oorlogsslachtoffers gevonden. Maar vaker worden ook militairen, die ergens in een bos zijn begra ven, alsnog overgebracht naar Ysselsteyn. Militairen van toen, de laatste generatie van de oorlog, die altijd hebben verzwegen waar de lijken begraven lagen, willen vaker dit geheim niet mee hun graf innemen." Naast de Duitse militai ren liggen er in Ysselsteyn ook ex- Nederlanders en Duitse burgers, die aan het einde van de oorlog werden geëvacueerd naar bijvoor beeld kamp Vught maar daar over leden als gevolg van de ontbe ringen, op de begraafplaats. "Het jongste kind dat hier ligt begraven is Jozef, die slechts een dag oud is geworden. De jongste militair was een ketelbinkie, pas veertien jaar. Een kindsoldaat", aldus Voigt. De ruim 32.000 grijze kruisen op de militaire begraafplaats blijven een indrukwekkend gezicht. Ook deze week verblijft een groep Duitse jongeren uit Dresden in het JOC om de graven te onderhouden. Het JOC groeit echter stilaan uit zijn jasje. Daarom is op zaterdag 16 juni ook de eerste steenlegging voor uitbreiding van het jeugdont moetingscentrum gepland. "We hebben plannen om een zevende huis te plaatsen. Daarnaast willen we de vormingsruimte vergroten. Het is nog toekomstmuziek en de plannen moeten verder uitge werkt worden, maar uitbreiding van het JOC is noodzakelijk om de groepen goed te blijven ont vangen", zegt Voigt. In het kader van die toekomstplannen geeft een fototentoonstelling over het jeugd- en jongerenwerk een uit stekend beeld hoe het JOC zich in 25 jaar tijd heeft ontwikkeld. "Van de barakken in de beginpe riode, de gaten in de grond die als wc dienden, de tentenkampen tot foto's van hoe het JOC er nu bij ligt. De fototentoonstelling geeft een uitstekend beeld van de ont wikkeling van het jeugdontmoe tingscentrum." Aan het einde van dit jaar wordt nog een toneelstuk op het JOC opgevoerd. Een heel bijzondere voorstelling want de kamer van Anne Frank is het decor van de Een Duitse jongen poetst een graf van een in WOU gesneuvel de Duitse militair. voorstelling. "Leerlingen van een Duitse partnerschool van het Valuascollege in Venlo hebben de kamer van Anne Frank voor een expositie een op een precies nage bouwd.Tot aan de plaatjes van de filmsterren aan de muur aan toe. Via email werd de kamer aange boden. Ik heb meteen gereageerd en was het museum in Overloon en de Anne Frank stichting net iets te snel af", aldus Voigt. "Het verhaal van Anne Frank is onlos makelijk met de Tweede Wereld oorlog verbonden. We gaan er dan ook een heel bijzonder toneelstuk van maken. Een heftig stuk ook. Het toneelstuk wordt met name bedoeld voor schoolklassen in het middelbaar onderwijs, maar ook voor toneelliefhebbers en andere belangstellenden wordt het een fantastische en indrukwekkende voorstelling." Fietsen gestolen De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Donck- straat in Sevenum twee mannen uit Castenray in de leeftijd van 19 en 21 jaar oud aangehouden voor het stelen van twee fietsen. Een politiepatrouille zag het tweetal lopen met ieder een fiets aan de hand en beiden tilden het achter wiel op. De fietsen waren afgeslo ten en ze hadden geen sleutel. Al snel bleek dat beide fietsen door het tweetal waren gestolen vanuit de fietsenstalling van een uitgaans gelegenheid op een bedrijfsterrein in Sevenum. Ze konden geen taxi meer krijgen en besloten om een fiets te stelen. Een fiets kon later worden teruggegeven aan de eige naar en de andere fiets werd in de fietsenstalling teruggezet. Beide verdachten zijn ingesloten voor verder onderzoek. Zorgboerderij De haam uit Veulen heeft onlangs het kwa liteitskeurmerk 'Kwaliteit laat je zien' behaald. De haam is daarmee de eerste zorgboer derij voor ouderen in Noord- Limburg die dit certificaat in ontvangst mocht nemen. De dagverzorging op zorgboer derij De haam wordt aange boden in samenwerking met Thuiszorg Noord-Limburg. Het aantal zorgboerderijen In Nederland groeit. Daarmee groeit ook de behoefte aan een manier die de kwaliteit van zorg op een zorgboerderij zichtbaar en meet baar maakt. Om die reden is er door de Stichting Landbouw en Zorg een kwaliteitswaarborg spe ciaal voor zorgboerderijen ont wikkeld. De eerste stap is officiële registratie. Gerdy en Annerie Jans sen, initiatiefnemers van De haam: "In maart 2006 zijn we officieel geregistreerd nadat onze werk zaamheden na evaluatie bleken te voldoen aan de kwaliteitsvoor waarden." De volgende stap was het behalen van het keurmerk. Hiervoor is het kwaliteitssysteem van De haam getoetst door een externe beoordelaar. De uitslag was positief en daarmee ontving de zorgboerderij in Veulen onlangs het begeerde keurmerk van het Steunpunt Landbouw Zorg. Gerdy enAnnerie:"Je moet pro fessioneel werken als je goede zorg wilt verlenen. Met dit keur merk laten we zien dat we dit doen. Bovendien wek je vertrou wen met een keurmerk. Om dit keurmerk te behalen, hebben we al onze werkzaamhe den vast moeten leggen in proto collen. Hierdoor ga je je bewust afvragen: 'waarom doe ik de din gen op deze manier?'. We zijn nog een relatief jonge zorgboerderij en hebben het keurmerk vrij snel gehaald. Dit komt omdat we met een vanaf het begin professioneel zijn gestart. Daarnaast hadden we al snel in de gaten hoe we het wel of niet wilden en wat specifiek geschikt was voor onze boerderij." ZINVOLLE DAGBESTEDING Zorgboerderij De haam is opge richt in januari 2005. De haam biedt een zinvolle dagbesteding aan ouderen in Noord-Limburg in een agrarische omgeving. De opvang van ouderen op de zorg boerderij is bedoeld om de thuis situatie te ontlasten en het welzijn van de ouderen te vergroten. Op de boerderij lopen scharrelkip- pen, er is een hondenkennel, er zijn schapen en er is een moes- en bloementuin. Dagverzorging Fusie SaWeCo en Boerenbond Ysselsteyn Coöperatie SaWeCo en Boe renbond Ysselsteyn zijn van plan om te fuseren. Beide coöperaties zijn gevestigd in de gemeente Venray, respectievelijk in Oirlo en Ysselsteyn. Beide coöperaties heb ben sinds jaar en dag een goede samenwerking op het gebied van de mengvoederproductie en plantaardige toelevering in de regio Noord-Limburg. Om verder voordeel uit deze samenwerking te realiseren gingen de besturen van beide coöperaties met elkaar in gesprek over een nauwere samenwerking. Deze gesprekken hebben geleid tot het voornemen van beide besturen om de beide organisaties samen te voegen. 'Door het beste van twee werel den te combineren ontstaat een sterke combinatie die in staat zal zijn toekomstige uitdagingen aan te gaan en deze tot succes te bren gen', schrijven de voorzitters Eric Thielen en Thijs Derikx in een brief aan de leden. Op maandag 25 juni vinden in zaal Wilhelmina in Swolgen en gemeenschapshuis de Smelehof in Ysselsteyn informatie avonden plaats. Tijdens deze bij eenkomsten, die beide om 20.00 uur beginnen, presenteren beide organisaties het fusievoorstel dat vanaf 1 juli voor iedereen ter inzage ligt. Op de ledenvergade ring, die plaatsvindt op maandag 17 september, zal de definitieve besluitvorming over de voorgeno men fusie plaatsvinden. Hennepkwekers gaan betalen voor ruimingen Bij het ontmantelen van hen nepkwekerijen kunnen de kosten momenteel niet op de eigenaren verhaald worden. CDA-raadslid Sieb Nijssen vindt dit een vreem de situatie. Volgens burgemeester Waals komt dit omdat het een zaak is van justitie. "Bij justitieel han delen is het doorberekenen van kosten niet aan de orde", zei Waals maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Dit verandert als de rui mingen onder de gemeenten gaat vallen. Op 21 juni heb ik hierover overleg met politie en justitie. De gemeenten kunnen straks wel de opruimingskosten verhalen", aldus Waals, die verwacht in oktober met een raadsvoorstel te komen. is mogelijk van maandag tot en met vrijdag van kwart voorlO tot kwart voor 4. De dagverzorging op zorgboer derij De haam wordt aangeboden in samenwerking met Thuiszorg Noord-Limburg, de grootste aan bieder van professionele thuis zorg in de regio. Deelname aan de dagverzorging kost niets. Er is wel een indicatie nodig van het Cen trum Indicatiestelling Zorg (CIZ). Het is een goede gewoonte in Noord-Limburg om mantelzorgers éénmaal per jaar een verwenmid dag aan te bieden, gehouden door De Mantelzorgonder-steuning Noord-Limburg in samenwerking met drie Noord-Limburgse wel- zijns-instellingen. Dit jaar zijn er twee verwenmiddagen, elk met een eigen programma. Er is bewust gekozen voor een donderdagmid dag met een rustig programma en een zondagmiddag met een actie ver programma, zodat ook wer kende mantelzorgers de gelegen heid hebben om deel te nemen. Het programma van donderdag 28 juni vindt plaats in Partycen trum Janssen in Venray. Oml4.00 uur is de ontvangst met koffie en vlaai. Er volgt een gezellige mid dag met humoristische sketches uitgevoerd door Toneelclub 60+ uit Horst. Om 17.00 uur worden er broodjes geserveerd waarna de middag wordt afgesloten. Het programma van zondag 1 juli vindt plaats in café-restaurant Op d'n Berg aan de De Heidense Bos sen in Helden (bij het zwembad). Hier worden de mantel-zorgers om 13-30 uur verwelkomd met koffie en vlaai waarna in groep jes straatgolf wordt gespeeld. Het is een actief programma waarbij het accent ligt op ontspanning en ontmoeting. Bij regenweer wordt gezorgd voor een alternatief pro gramma. Om ongeveer 17.15 uur wordt een broodje geserveerd De initiatiefneemsters van De haam met het zojuist behaalde kwaliteitscertificaat voor zorg boerderijen. Thuiszorg Noord-Limburg helpt graag met de aanvraag van de indi catie. Bel hiervoor naar de klan tenservice telefoon 0478 - 526262. Voor meer informatie kunt u ook contact opnemen met Gerdy en Annerie Janssen van De haam via telefoon 0478-515292. waarna de middag wordt afgeslo ten. Mantelzorgers kunnen zich aanmelden voor 22 juni voor één van deze gratis middagen. Even tuele introducés zijn welkom. Het aantal deelnemers is beperkt. Aanmelden kan bij Steunpunt Mantelzorg Venlo/Wel.kom via tel. (077)3266666, Steunpunt Mantel zorg regio Venray/Synthese via tel. (0478)517317, Steunpunt Mantel zorg regio Helden/Vorkmeer via tel. (077)3077350. Insluiping Dinsdagmorgen werden uit een woning aan de Beekstraat in Westerbeek een portefeuille, een telefoon en autopapieren wegge nomen. De bewoner had de ver moedelijke dader van de diefstal van zijn afrit weg zien lopen en in een auto zien stappen. Aan de hand van de signalementen en de gegevens van de gebruikte auto stelde politie een onderzoek in. De bewuste auto met drie inzit tenden uit Venray (21,21 en 20 oud) werd rijdend aangetroffen aan de Orgelstraat in Uden, nadat de politie de melding had gekre gen dat er in Uden bij iemand aan de deur was gebeld met de vraag waar het centrum was. De bewo ner vertrouwde het niet, noteerde het kenteken en waarschuwde de politie. Het drietal is aangehouden en in belang van het onderzoek ingesloten. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 0478-57wo Zaterdag 9 juni in Venray Sportcentrum-zwembad De Sprank van 10.00-17.00 uur Drieledig feest in jeugdontmoetingscentrum Ysselsteyn TTTTl Donderdag 7 juni 2007 - Pagina 5 Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reclamestand. Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5