"ER GAAT NIETS BOVEN THUIS BETER WORDEN Een engel uit de hemel Cosmo is terecht Moederdagontbijt erg geslaagd ZORG GROEP Zorq aan ff nis Medische zorg aan huis GROENEKRUIS www.zgnl.nl klantenservice 077 320 95 95 PEEL EN MAAS Wanneer je ernstig ziek bent of herstellende van een operatie, wil je niets liever dan thuis verpleegd worden. Omdat je je thuis prettiger voelt. Bovendien genezen mensen sneller in hun eigen, vertrouwde omgeving, zo leert de praktijk. In veel gevallen lukt het ook om mensen aan huis te verplegen. Zelfs als zeer complexe medische zorg nodig is. Al weet niet iedereen dat dit mogelijk is. Hay Cox uit Horst (75) kan er over meepraten. Giel Claessens helpt kansarme kinderen in Ecuador Begin december 2006 vond in café 't Podium in Venray een benefietconcert plaats voor de kansarme kinderen in Ecua dor. Tijdens het concert, waar aan onder meer de band Pilot Flame deelnam, werd aandacht gevraagd en geld ingezameld voor de Stichting Kinderen van Ecuador, een project waar voor Giel Claessens uit Venray zich sinds kort inzet. Voor zijn studie SPW activiteitenbegelei ding aan de Gilde Opleidingen in Venray loopt de gitarist van de band Pilot Flame momen teel stage in Ecuador. Exclusief voor Peel en Maas maakte hij een tweede en laatste verslag van zijn belevenissen en werk zaamheden. Zondag keert hij weer terug in Nederland. "Nog steeds ben ik werkzaam met arme marktkinderen en op een basisschooltje. Het ingezamel de geld van het benefietconcert, ruim 1000 euro, heb ik inmiddels besteed, en wel aan muziek. Van tevoren heb ik een gesprek gehad met de muziekdocent van de school, die alleen maar beschikt over zijn eigen oude gitaar en een paar triangels. Aan deze man heb ik uitgelegd dat ik het geld graag wilde besteden aan muziekinstru menten voor de school. De docent geloofde zijn oren niet toen hij hoorde wat voor bedrag ik voor de aanschaf van instrumenten te besteden had. Vervolgens hebben we samen een lijstje opgesteld en gekeken naar welke muziek instrumenten vraag was. Maar ze moesten ook praktisch zijn, en te gebruiken door kinderen van veel verschillende leeftijden. Ook zijn de muziekinstrumenten geschikt voor de kinderen van de markt, als ze op de school vakantie heb ben. In het grote centrum van de hoofdstad ben ik na dat gesprek op zoek gegaan naar muziekwin kels om enkele offertes op laten stellen. Nadat ik had uitgelegd dat ik voor een Ecuadoriaanse/Neder- landse stichting werkzaam ben en na veel onderhandelingen, werd de deal uiteindelijk gesloten. Met het geld zijn aangeschaft: een vol ledig drumstel, bongo's, een groot keyboard, een semi-akoestische gitaar en een versterker, die aan te sluiten is op het keyboard en gitaar. Toen moest er wel vervoer worden geregeld om dit alles te vervoeren naar het schooltje, dat twintig minuten verderop ligt. In een taxi leek me dit nogal lastig. Gelukkig kon ik een grote jeep regelen met zo'n grote laadbak erachter. Ik heb de hele weg naar het schooltje achter in de open laadbak gezeten om alles bij elkaar te houden, aangezien het verkeer De kinderen genieten samen met Giel Claessens van hun nieuwe muziekinstrumenten. in Ecuador nogal anders is dan in Nederland. De directrice sprong een gat in de lucht van blijdschap en noemde mij 'Un angelito del cielo', een engel uit de hemel. Ik legde haar uit dat ze beter de mensen kon bedanken die de aanschaf van de instrumenten met hun bijdragen mogelijk hebben gemaakt. Ze stond er ook op dat ik die maandagochtend om 07:30 's ochtends, na het zingen van het volkslied, de hele school zou toe spreken. Met een kloppend hart in mijn keel stond ik op een trap je voor de hele school met een microfoon in mijn hand. Eerlijk gezegd weet ik niet meer precies wat ik gezegd heb, maar in ieder geval heb ik alle kinderen uitge legd hoe en door wie dit mogelijk is gemaakt, en dat ik hoop dat ze er heel veel plezier van hebben. Zelf heb ik een project ontwik keld om deze instrumenten te kunnen gebruiken met als doel om het gevoel van de kinderen in de muziek te verwoorden. We beginnen met het laten horen van muziekfragmenten, waar de kinderen vervolgens een gevoel aan moeten koppelen: verdrietig, gelukkig, eenzaam, blij, zenuw achtig, liefde etc. Daarna wordt de klas in groepjes opgedeeld met bepaalde instrumenten en een emotie. De bedoeling is dat ze zelf iets componeren en daarna voor dragen aan de rest van de klas. De rest van de klas mag daarna raden. Op deze manier kunnen kinderen leren hun gevoel beter te ver woorden en daarmee een relatie leggen met muziek. Ook wordt er een schoolbandje opgestart dat een aantal keren per jaar iets voor mag dragen op het schoolpleintje. Aanstaande zaterdag is het helaas allemaal weer voorbij en ben ik weer terug in Nederland en gaat het gewone leventje weer door. Gelukkig kan ik dan zelf ook weer muziek gaan maken. Ik heb in Ecuador ontzettend veel levenser varingen opgedaan en een halfjaar gehad dat ik mijn hele leven nooit meer zal vergeten. Bedanken wil ik nog 'MJFP.nl Financiële Planning', het bedrijf dat 777 euro heeft gesponsord, en natuurlijk ieder een die de stichting via mij of het benefietconcert heeft gesteund. Zonder al deze mensen was dit alles niet mogelijk geweest." Zuiden betaalt beter Limburg staat er netjes op wat de betaalmoraal betreft. Maar liefst 55% van de inwoners zegt nooit een rekening te laat te betalen. Dat blijkt uit de regionale uitsplitsing van het onderzoek naar betaal gedrag van GGN Incassospecia listen en Gerechtsdeurwaarders. Limburg is in het goede gezel schap van de andere zuidelijke provincies. De beste betalers van het land wonen namelijk ónder de grote rivieren. Zeeland eindigt met 58% 'nooit te laat' op 1, Lim burg bekleedt de tweede plaats (55%) en Noord-Brabant volgt met 54%. Voor het tweede achtereen volgende jaar heeft Interview-NSS een regionale uitsplitsing gemaakt van de resultaten uit het onder zoek naar betaalgedrag in Neder land. Cosmo, het levende kunstwerk uit het Odapark, is terecht. Drie maanden geleden verdween het beestje uit het park. Sinds die tijd kwamen diverse tips binnen bij het Odapark. Een tip dat de haan in de omgeving van de Haamma- kerstraat rondstruinde, leverde uiteindelijk resultaat op. Nadat Gerard Schaeffer zich ervan ver gewist had dat het daadwerkelijk om Cosmo ging, werd het beestje donderdagavond gevangen. Het dier heeft momenteel een plekje op de zorgboerderij van Hans Vollenberg. Bekeken wordt of in het Odapark een permanent onderkomen kan worden gereali seerd. Cosmo is een product van de kunstmanifestatie Living Apart Together. Hay Cox uit Horst (75) Noord-Limburg Het moederdagontbijt 2007 van kiwanisclub De Rooyse Ladies is ook dit jaar erg geslaagd. Ruim 200 ontbijtjes werden in de vroe ge ochtend van Moederdag in Ven ray en zijn kerkdorpen bezorgd. Onlangs werd trots de opbrengst overhandigd door president Delene van den Munckhof aan de leiding van de basisschool voor speciaal onderwijs Focus in Ven ray: Hans Spee en Evy Smits. De opbrengst van 2.750 euro zal door Focus Venray gebruikt worden voor de inrichting van een nieuw op te zetten kookatelier. Een zes tal studenten uit Den Bosch werkt op dit moment aan verschillende ontwerpen hiervoor. Binnenkort zal hier een definitieve keuze uit gemaakt worden, waarna hopelijk in het nieuwe schooljaar gestart kan worden met de realisatie daar- lijk gemaakt door vele sponsoren van. Het ontbijt werd mede moge- in de regio. Donderdag 7 juni 2007 - Pagina 11 "Hadden we maar eerder geweten dat er zoiets bestaat als het Team Gespecialiseerde Verpleging van Groene Kruis Zorg aan Huis", begint Hay Cox zijn verhaal. "Dan had ik eerder kunnen werken aan mijn herstel. Helaas hebben we pas na heel lang zoeken ontdekt dat ik ook thuis antibiotica toegediend kan krijgen. Zelfs het personeel van het ziekenhuis wist niet dat dit mogelijk was." Het is zomer 2002 als Hay Cox van de een op de andere dag een stekende pijn in zijn rechterbeen voelt. Hij kan niet lopen van de pijn. De artsen constateren een 'etalagebeen' en adviseren hem om veel te lopen. Maar dat blijkt niet te helpen. Om te zorgen voor een betere doorbloeding onder gaat Hay drie operaties, de laat ste in 2006. Maar na die laatste ingreep, waarbij een kunstader wordt aangelegd, herstelt Hay niet. Sterker nog, de zwelling aan zijn been wordt alsmaar groter. Hij blijkt een bacterie te hebben opgelopen. Om dit te verhelpen moet hij drie maal daags aan een infuus, gevuld met antibioticum. Volgens het ziekenhuis is er geen mogelijkheid om thuis medicatie toegediend te krijgen. Onwetendheid, blijkt later, want zorg aan huis is wel degelijk mogelijk. Zelfs wanneer complexe medische zorg nodig is. "De zorg in het ziekenhuis was prima, maar er gaat niets boven thuis herstellen. Want, afgezien van de bacterie in mijn been functioneer ik prima. Ik kan wandelen met een stok en ook een stukje fietsen. Zelfs auto rijden mag. Allemaal dingen die je niet kunt, wanneer je in het ziekenhuis ligt." Na veel omzwervingen en bemoeienis van zijn dochters komt Hay in contact met de medewerkers van Groene Kruis Zorg aan Huis, een onderdeel van Zorggroep Noord-Limburg. "Niemand wist dat er zoiets bestond. Ik ook niet, maar ik ben er wel heel erg blij mee. Het Team Gespecialiseerde Verpleging van Groene Kruis Zorg aan Huis kan zorgen voor intensieve, vaak complexe zorg aan huis. Ervaren verpleeg kundigen dienen bijvoorbeeld medicijnen toe, zorgen voor bloedtransfusies, zorgen voor sondevoeding bij baby's die een 'slechte start' hebben gemaakt en geven voorlichting en ad vies. Nemen zelfs rechtstreeks contact op met de artsen in het ziekenhuis, mocht dat nodig zijn. Een groot gedeelte van de werkzaamheden van het Team Ge specialiseerde Verpleging bestaat uit pijnbestrijding door middel van een infuuspompje bij ongeneeslijk zieke mensen. Bij Hay Cox zorgt het team ervoor dat hij drie maal daags een antibioticum krijgt toegediend door middel van een centraal veneuze katheter. Dit is een groot infuus, in het centrale gedeelte van de bloedsomloop. De dames ("en één heer, vergeet 'm niet" haast Hay Cox zich te zeggen) komen drie maal daags aan huis. De hal van de boerderij van de familie ligt vol met spullen die nodig zijn. Antibiotica, maar ook gaasjes en ander materiaal. "We bellen Groene Kruis Zorg aan Huis welke medicatie nodig is en het wordt geregeld. Een telefoontje is genoeg." "Ondanks alle ellende lachen we heel wat af", Laat Hay Cox weten. Bijvoorbeeld om het infuus, dat hier aan de lamp is bevestigd. Daar heb ik zelf een ingenieus systeem (ahum) voor verzonnen. Wantje moet improviseren als je zorg aan huis wilt. Maar, dan heb je ook wat." Het echtpaar Cox drinkt ook steevast een kopje koffie met de medewerkers van Groene Kruis Zorg aan Huis. Inmiddels kennen ze alle leden van het team. Echt genote Mie Cox: "Het contact is kort, maar wel intensief. Je bouwt een band met de mede werkers op. Zoals het er nu naar uitziet, hebben we binnenkort geen hulp meer nodig. We gaan die bekende gezichten nog missen. Eén medewerkster van het team is in verwachting. Je stuurt ons toch wel een kaartje, heb ik haar gezegd."

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11