Noten kraken bij Venray's Mannenkoor Uitwisselingsconcert in Oirlo Caselse Bierfeesten Dat is VET! Confetti naar Dublin Vierlingsbeekse landschappen Doe mee met het literair café Vensters op Venray Duizend schitterende zonnen Niets! PEEL EN MAAS KHALED HOSSEINI PEEL EN MAAS Donderdag 31 mei 2007 - Pagina 19 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray sluit het theaterseizoen af met twee voorstelling: Comedy Explosi on en een buitenconcert door het orkest van de Koninklijke Luchtmacht. Voor De laatste voorstelling van het seizoen 2006-2007 in de schouwburg zijn nog kaarten beschikbaar. Deze voorstelling is Comedy Explosion op zaterdag 2 juni vanaf 20.00 uur. De Comedy Explosion is een van de come- dygroepen van het eerste uur. Opgericht in 1992, toen vier Ame rikaanse de harten stalen van het kritische Amsterdamse publiek. Inmiddels is de Comedy Explosion uitgegroeid tot een laboratorium voor nieuw talent. Omdat er zo vaak gespeeld kan worden leren de comedians in een hoog tempo wat nodig is om te overleven voor een kritisch publiek. Wie faalt valt af. Een mooiere leerschool is er niet, Hard, maar helder. De come dians van de Explosion zijn veel vuldig te zoen in het land. Zowel in de theaters als in de clubs, want Comedy Explosion speelt vaak en overal. De line-up voor deze avond is bekend: Wilko Terwijn, Adam Fields en Patrick Meijer. Kijk op www.comedyexplosion.nk voor meer informatie over deze stan- duppers. Dit jaar sluit Schouw burg Venray het theaterseizoen af met een hele bijzondere voorstel ling. Het Schouwburgplein wordt omgetoverd tot 'buitentheater'. De voorbereidingen hiervoor zijn in volle gang. Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht gaat een spetterende show weggeven. Schouwburg Venray en de Groep Geleide Wapens (GGW) van de Koninklijke Luchtmacht bieden dit gratis toegankelijke concert aan aan de bewoners van Venray en omstreken. Op zaterdag 23 juni vanaf 20.30 uur barst dit feest los. Iedereen kan zingen. Dat zin gen volop in de belangstelling staat blijkt wel uit het televisie programma Korenslag. Het bar- bershopkoor Whale City Sound uit Zaandam waar het Venray's Mannenkoor vorig jaar nog mee heeft gezongen doet hier aan mee. Wie wel eens wil horen en zien hoe leuk zingen in koorverband is, is welkom op een nieuwe serie kennismakingsavonden van het VMK. Daar kan men onder leiding van een bekwame dirigent ken nismaken met zingen en het VMK. Mannen (tot veertig jaar) zijn hier van harte welkom! Dat zingen leuk is blijkt wel uit het nieuwe en het voor Nederlandse Man nenkoren unieke repertoire van het VMK! Met muziek van onder meer Queen, The Beatles, Eric Clapton, The Housemartins,The Muppetshow en The Beach Boys. Het VMK is hard bezig te moder niseren. Met een nieuw repertoire, een andere manier van optreden met kleine groepjes en beweging EN met veel jonge leden. Onder de bezielende leiding van Anton Kropiv?ek is het koor steeds aan het vernieuwen en verbeteren. Met recht mag het VMK zich dan ook een van de beste koren van Nederland noemen. De serie van vier avonden begint op donderdag 7 juni in De Rooyerie en duurt van 19-30 tot 21.00 uur. Daarna is men welkom in De Witte Hoeve om bij de rest van de zangers te luisteren hoe een repetitie verloopt. Opge ven kan bij elk mannenkoorlid of via info@venraysmannenkoor.nl. Zie voor verder informatie www. venraysmannenkoor.nl. of via tel. 06-27318662. Men kan ook gewoon naar De Rooyerie komen. Wie op 7 juni verhinderd is maar wel mee wil zingen is iedere don derdagavond om 19-30 uur van harte welkom tijdens de wekelijk se repetities in De Witte Hoeve. In Oirlo wordt op vrijdag 1 juni een uitwisselingsconcert gegeven tussen de drie fanfares Ons Genoe gen Oirlo, Sint Nicolaas Broekhui zen en Concordia Meterik.Alle drie de fanfares zijn in voorberei ding op het Peeltoernooi dat half juni in Neerkant wordt gehouden. Het concert wordt om 19-30 uur geopend door fanfare Ons Genoe gen onder leiding van dirigent Geert Jacobs. Het programma past in de voorbereiding op het Peel toernooi maar tevens is het een eerste voorbereiding op het gala concert dat in maart 2008 wordt gegeven door muziekvereniging Ons Genoegen. Dat in het kader van het honderdjarig bestaan van de muziekvereniging in dat jaar. Het galaconcert 2008 wordt gegeven in de schouwburg van Venray en het wordt een speciaal programma. Daarvoor moet nog het nodige gebeuren en vooral na de zomervakantie gaat de ver eniging daarvoor aan de slag. Als tweede korps neemt op het podi um plaats fanfare Sint Nicolaas uit Broekhuizen. Zij staat onder lei ding van dirigent Gert-Jan Rongen, die eind vorige eeuw ook vier jaar lang dirigent is geweest van fan fare Ons Genoegen. Fanfare Sint Nicolaas is in voorbereiding op het bondsconcours van de Lim burgse Muziekbond op 13 okto ber in De Maaspoort inVenlo. Het derde korps dat op het podium plaatsneemt is fanfare Concordia uit Meterik. Zij staat evenals fan fare Ons Genoegen onder leiding van dirigent Geert Jacobs uit Leu nen. Fanfare Concordia behoort tot de betere korpsen in de regio en zij wil dat graag laten horen in Oirlo, de geboorteplaats van haar dirigent Geert Jacobs. De meeste concertwerken behoren niet tot het zogenaamde populaire, her- Diverse Caselse verenigingen houden op zondag 24 juni vanaf 11.00 uur voor de tiende keer een dorpsfeest een de Matthiasstraat in Castenray. Bij de dorpszeskamp gaan zes teams strijden om de wisselbeker. Op de markt staan kraampjes waar hobbyisten hun creaties tentoonstellen en even tueel demonstreren hoe hun pro duct tot stand komt. Uiteraard pro beren ze hun waren aan de man te brengen. Verder ziet men hoe een airbrush tattoo wordt gemaakt. De bezoekers kunnen genieten van 3-D decoupage van Anton Pieck, aquarel, schilderen, cera- cote, babyborn-artikelen, cadeaus, stoelenmatten, geborduurde hand doeken, tiffany glaskunst, een hob bybierbrouwer, een likeurmaker en uiteraard sieraden en zelfge maakte kaarten op velerlei gebied. Tijdens de zeskamp en braderie wordt het publiek vermaakt en voor de jeugd is er schminken en een springkussen. Voor de oudere jeugd is er straattheater. Dit jaar op de Caselse bierfeesten het WK bierpulschiuven, bierkratstapelen, en biervathangen gehouden, met om 20.00 uur de finale.Verder is er nog handboogschieten, een huif kartocht en ringsteken. Natuurlijk ontbreken de vele verschillende speciale bieren en diverse gerech ten niet. Optredens zijn er door dansgroep Blitz, Read Valley Coun try Dancers en de band The Boys of County Hell. kenbare genre, maar de stukken zijn muzikaal zeker niet minder en hebben vele fraaie passages. Het concert wordt gehouden in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo en begint om 19-30 uur. Het programma duurt tot circa 22.30 uur. Expositie Julien Terhaag Bij Synthese in Venray stelt Julien Terhaag werkstukken ten toon met de technieken; tekenen, schilderen, fotografie en grafische vormgeving. Terhaag is behoor lijk allround. Zij heeft, volgens haar, gelukkig de kans gehad om twee opleidingen te volgen zodat zich breder kon ontwikkelen. De meeste affiniteit heeft zij met tekenen en schilderen. Thema's waar beweging in voorkomt zoals bijvoorbeeld water, zijn voor haar ideaal om materialen te gebruiken als pastelkrijt, houtskool, acryl- en aquarelverf. Portrettekenen is een ander specialisme van haar waar veel concentratie en geduld bij nodig is.Voor iedereen die iemand anders wil verrassen met een origi neel cadeau tekent zij graag één of meerdere portretten in opdracht. Met deze expositie, die wordt gehouden in de maanden juni, juli, augustus en september, hoopt zij mensen hiermee een eerste aan zet te geven. Voor meer informatie is de kunstenares bereikbaar op via j.terhaag@hetnet.nl/julienne- terhaag@hotmail.com. De expo sitie in het personeelsgedeelte is vanuit privacyoverwegingen uit sluitend op afspraak te bezoeken. Stijldansavond Dance Events Veltum houdt op zaterdag 2 juni een stijldansavond voor jongeren, paren en singles in activiteitencentrum 't Schöpke in Venray.Aanvang 21.00 uur. Expositie Annie Rieken De serie Kunst op Zich(t) in het Koningskerkje in Vierlingsbeek is alweer aan de laatste tentoonstel ling toe voor de zomerperiode. In het weekend van 9 en 10 juni kan men terecht voor de schilderijen van Annie Rieken. Geïnspireerd door het oude vlechtwerk heeft ze zich het afgelopen jaar bezigge houden met de Maasheggen. Rieken (Nijmegen) schildert met een groep bij de Vrije Werkplaats van De Lindenberg in Nijmegen. Eerder heeft ze les gehad van Jan van de Berg en Theo Tomassen. Ze werkt met acrylverf op doek en papier en gebruikt ook graag zand om meer structuur aan de verf te geven. Rieken kijkt al jaren met verwondering en bewondering naar de natuur en het landschap. Bergen, stenen en verweerde oude structuren trekken haar aandacht, de zon die lichtvlekken strooit over de glooiingen in het landschap, de kleurschakeringen van de wolken die daarboven drij ven. Dit alles zet haar aan om haar gevoel in kleur weer te geven en met krachtige vegen op doek neer te zetten. Net als in de natuur zelf gaat het dan om veel lagen over elkaar. Ook de geschiedenis die eronder zit, spreekt een woordje mee. Haar IVN-activiteiten stimu leren haar blik om dieper in de natuur te zien. In deze tentoon stelling laat Rieken vooral werk zien, dat terug te voeren is op het vlechtwerk in de Maasheggen. Het weerbarstige materiaal, een door wrocht weefsel van kale takken in de winter, doorwoekerd met vele plantensoorten in de zomer, de bijzondere lichtval daar door heen - het zijn allemaal elementen die haar erg aanspreken. Het NK Maasheggenvlechten in Oeffeit gaf nog een extra impuls aan haar serie heggenschilderingen. De schilderijen van Rieken zijn op 9 en 10 juni te zien van 13.00 tot 17.00 uur. Rieken is dan zelf ook aanwezig. Muzikale zondagmiddag Op de Servaashof in Venray wordt voor cliënten een feest maand gehouden. De feestmaand start op zondag 3 juni met een optreden van dameskoor Schone Schijn uit Ysselsteyn. Dit koor bestaat uit een twintigtal dames en zij brengen Nederlandstalig repertoire. Deze middag duurt van 14.30 tot 16.30 uur en wordt gehouden in restaurant Le Tam- bourin op de Servaashof in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteitencentrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Wat gebeurt er als U niet adverteert Sinds enkele jaren komen mensen uit Venray en omgeving VET tegen. Langzaam maar zeker begint deze groep meer naam te krijgen in de regio.VET is afkom stig uit Venray en bestaat uit een groep kerels die graag met muziek en in het bijzonder zingen bezig zijn. De nummers zijn swingend en a capella, soms begeleid door gitaar of een accent van percus sie. Het genre is gevarieerd van swingbeat, pop, oude nummers in een nieuw jasje en soms zelfs barbershop. Maar ook nummers van bijvoorbeeld Venice en The Eagles. Belangrijk is dat ze de nummer hun eigen 'touch' geven. De in 2004 opgerichte groep bestaat uit Joseph de alleskunner, Maarten de living base, de creatie- veling Wilbert als bariton, die op zanghoogte bijgestaan wordt door Marcel. Het zestal wordt compleet gemaakt door de tenoren Albert en Sjang. De solo's worden ver deeld, maar de nachtegaal Sjang neemt de meeste voortreffelijk voor zijn rekening. VET vult met hun genre van a capella pop en swingbeat een muziekstijl die niet veel te vinden is in de regio Ven ray. Meer informatie is te vinden op www.venray.net/vet. Na een korte pauze is VET begin van het jaar weer volop aan het repeteren geslagen. Op vrijdag 22 juni staat voor VET een van de eerste optre dens gepland in de nieuwe samen stelling op het podium bij Venray Muziek Totaal. Het optreden met tal van nieuw ingestudeerde num mers staat gepland om 19.10 uur op het Henseniusplein. In een kort maar krachtig optreden laat de groep laten horen wat a capel la pop met soul is. Direct daarna gaan de mannen ook nog een nummer van hun repertoire uitvoeren tijdens het optreden van het Venray's Man nenkoor om 19-45 uur op de Grote Markt. Het repertoire van VET past perfect bij het verjon gende en vernieuwende Venrayse Mannenkoor. Iedere twee jaar gaat Close Harmony Group Confetti op con certreis. Na een vrij druk jaar met onder meer de Proms van Leunen en Venray stond de tweede con certreis op het programma. Was dit twee jaar geleden Barcelona, dit jaar is de Ierse stad Dublin uitge kozen. Het gehele koor bestaande uit twaalf zangers en zangeressen gaat van donderdag 31 mei tot en met zondag 3 juni onder leiding van Gertie Creemers verblijven in Dublin. In die tijd gaan de leden van Confetti de Ierse stad met hun gezangen doorkruisen en en pas sant deelnemen aan een festival op zaterdag. Dolf Verbeek onder steunt op de gitaar de koorzangers daar waar dat nodig is. De overige gezangen zijn 'a capella, iets wat ook in Barcelona menig toehoor der versteld liet blijven staan. Vanzelfsprekend wordt er niet alleen gezongen. Met de Hop-on/ hop-off buss wordt eerst Dublin verkend, waarna een bezoek gebracht wordt aan de Guinness Storehouse. Voorts worden het Dublin Castle en the Old Jameson Distillery bezocht en worden ook de Christ Church en St. Patricks Cathedral niet vergeten. In de avonduren wordt de wijk Temple Bar bezocht om aldaar in de pubs naast de traditionele Ierse muziek ook de muziek van Confetti ten gehore te brengen. Ontspanning en plezier staan naast kwaliteit bij Confetti hoog in het vaandel. Wie Confetti in levende lijve wil horen en zien, kan op vrijdag 22 juni terecht bij Venray Muzikaal Totaal. Daar doet Confetti Dublin nog eens dunnetjes over. Meer informatie is te vinden op www.confetti-venray.nl. In de serie Kunst op Zich(t) in het Koningskerkje in Vierlings beek worden in het weekend van 2 en 3 juni fotowerken tentoon gesteld van Wil Friesen. Deze Vier lingsbeekse kunstenaar gebruikt onorthodoxe fotografie als bij zonder middel voor zijn Vierlings beekse landschappen. De expositie is op zaterdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur.Als kunstenaar ziet Frie sen fotografie als middel om zijn onderwerp weer te geven. Hij heeft daarvoor een geheel eigen techniek. De ouderwetse doka fotograaf werkte vroeger volgens een strak gecontroleerd proces. Friesen nu daagt het toeval uit door opzettelijk af te wijken van regels en normen. De eigen schappen van het materiaal wor den welbewust anders gebruikt. Het toeval wordt verrassing en is een onmisbaar element voor de beeldvorming. De fotowerken worden volledig langs analoge weg gemaakt. De twee grote the ma's van Friesen zijn de vrouwfi guur en het landschap. De diepe geheimen die beiden herbergen fascineren hem. Via de fotografie en vooral door de manier waarop hij het medium gebruikt, probeert hij beetje bij beetje door te drin gen tot die geheimen. De land schappen in het Koningskerkje zijn allemaal in Vierlingsbeek gefotografeerd. Tijdens het onor thodoxe, fotografische proces zijn ze getransformeerd en nauwelijks meer herkenbaar als geografische locatie. Friesen maakt aanvanke lijk verborgen delen zichtbaar en voegt het landschap dramatische elementen toe. Zin in Zingen De 50e zangavond Zin in Zin gen in Venray wordt gehouden op zondag 3 juni. Deze gezellige bijeenkomsten zijn voor iedereen die van zingen houdt toeganke lijk. Op deze jubileumavond wor den uitsluitend verzoeknummers gezongen. De muzikale begelei ding is in handen van de accor deonisten Toon Leijssen en Frans Verbeek. Ter gelegenheid Van het bereiken van deze mijlpaal is er voor iedere bezoeker een verras sing. De zangavond wordt gehou den in Den Hoender in Venray en wordt gepresenteerd door Gerrit Reintjes uit Veulen. Aanvang 19-30 uuur. Zangbundels, en aanvullin gen voor niet complete bundels, zijn in de zaal verkrijgbaar. ^aeuri- Voor de maand mei is de opgave als volgt: Ik wist niet wie dat meisje was. Wel wist ik dat ik om haar gaf. Haar armen, botten, beenderen, benen. Ik stond aan haar voeten te verstenen. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tot donderdag 21 juni. Ook op www.literair-cafe-venray. nl- is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand ver schijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zen den. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. Er konden deze maand weer veel punten bijgeschreven worden. De stand luidt nu als volgt: mevrouw I. Ophey en de heren J. Bekenes,A. Ederveen en P.Weerts scoorden tot nu toe 40 punten. Mevrouw J. Cruysberg heeft 35 punten en mevrouw H. Craghs en de heer A. Leyssen hebben beiden 30 punten. De heren T. van Elst,A. Kroft en P.Wennekers scoorden ieder 10 punten. Anna Enquist leverde het gedicht Krimp waar het fragment uit stam de, dat vorige maand de opgave vormde. De dagen vervliegen, het kind van de ik-figuur is niet meer. Het leven is na de dood van het kind voor goed veranderd. De echte uren en het echte leven verwaaien, het echte leven van de ik-figuur wordt er door verteerd. Krimp Hoe de dagen mij ontkomen, steeds waait er een nieuwe tegen het raam. Een somber kind in de keuken eet niet meer uit mijn pannen. Zeldzaam is het oude leven dat voelt als immer. Intussen verwaaien mijn uren, ze zijn de echte, wat tegen mijn raam slaat is het echte leven, het huidige, dat van mij, dat van mij eet. Anna Enquist Het programma voor het volgend seizoen is bekend. De donateurs krijgen begin september het jaarprogramma 2007-2008. Al is het geen lustrumjaar meer, ook in het nieuwe seizoen doen er weer schrijvers van formaat Venray aan. Adriaan van Dis, Frank Westerman, Rascha Peper en Judith Koelemeijer geven 2007/2008 kleur. Wordt nu dona teur van het Literair Café! Men krijgt dan bij elke activiteit een persoonlijke uitnodiging van het Literair Café en men ontvangt per bijeenkomst een korting. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tel. (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Museum 't Freulekeshuus houdt van vrijdag 1 juni tot en met 28 oktober de tentoonstel ling Vensters op Venray, Venrayse zondagsschilders in de jaren '30- '50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van werken van de Venrayse schilders: Bert Arts, Frans van Baar, Harrie van Baar, Sjang van Bergen, August van Bergen, Paul Beunen (br. Ulpius), Johan Jeuken,Toon Kateman, Giel Kusters.Thij Min,Antoon Pijpers, Louis Pouwels,Arnold Theuws en Sjang Theuws. Zij beeldden het Venray uit van voor, tijdens en kort na de oorlog en tekenden en schilderden dan vaak de Grote Kerk, dorpsgezichten, boerderijen en landschappen in de omgeving, de rosmolen in Geijsteren en de Peel. De Meuleklef en de Veltumse Kleffen waren echte hoogten van waar je een breed panorama had over het dorp. In één blik kon je zien: Sint Jozef, Jerusalem, Grote kerk, de hoge kastanjes op de Grote Markt, het postkantoor en de paterskerk. Schilders maakten graag gebruik van deze hoogten. Deze expositie sluit goed aan op de tentoonstelling Kijken naar Ven rayse Wijken, die tot 20 mei j.l. in 't Freulekeshuus werd gehouden en waarin de grote ontwikkeling van de Venrayse wijken van vooral na de oorlog in beeld werd gebracht. Deze expositie laat het Venray van toen, zien. Voor Venrayse senioren zijn de olieverfschilderijen, aqua rellen, potlood- en pentekeningen een feest van herkenning. Bij de tentoonstelling verschijnt de gelijknamige publicatie: Ven sters op Venray, zondagsschilders in de jaren '30-'50, geschreven door Maria van Dorst, Fré Thissen en Piet Theuws, te koop in het museum. Museum 't Freulekes huus is te bezoeken op woens dag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale openingstijden kan men na afspraak ook met groepen terecht. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het museum op dinsdag, woensdag en donderdag via tel. (0478)583880. Boekrecensie in Peel en Maas De ongeschoolde Mariam is vijftien wanneer ze wordt uitgehuwelijkt aan de dertig jaar oudere schoenenverko per Rasheed in Kabul. Jaren later moet zij de beeldschone en slimme Laila naast zich dulden, die door Rasheed na een raketaanval uit het puin is gered. Rasheed neemt Laila in huis in de hoop dat zij hem de zoon zal schenken die Mariam hem niet kan geven. In eerste instantie over heersen tussen de twee vrouwen gevoelens van achterdocht en jaloezie, maar door de tirannieke houding van Rasheed ontstaat er langzamerhand een innige vriend schap. Samen zetten Mariam en Laila alles op alles op alles om te weldigende succes van De vliege- overleven in de eindeloze oorlog raar verrast Khaled Hosseini zijn in Afghanistan, die voor hen ook lezers opnieuw met een verplet binnenshuis woedt. Na het over- terend verhaal. Duizend schitterende zonnen Comedy Explosion 'buitentheater' en Kunst Cultuur Auteur van Dt iht#tw

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19