"Het was liefde op het eerste gezicht Koester uw monument Rotary Club ondersteunt Hospice Zenit "Het is echt shaken" Honderdachtentwintigste jaargang - week 22 - donderdag 31 mei 2007 Diamanten bruidspaar Henk en Bets van Haeften-Ouwens Het is komend weekend feest in Heijderbos in Heijen. Bets en Henk van Haeften uit Venray vieren samen met fami lie namelijk hun diamanten huwelijksfeest in het recrea tiepark. Van heinde en verre komen de kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen naar Limburg om samen te vieren dat de beide tachtigers 60 jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten. Henk van Haeften (84 jaar) uit Bemmel en Bets Ouwens (80 jaar) uit IJsselmonde leerden elkaar in het naoorlogse jaar 1946 kennen in Breda. In het jaar dat Nederland de wonden likte van de Tweede Wereldoorlog was Henk van Haef ten als militair gelegerd in Breda. Bets Ouwens werkte in diezelfde periode in de Brabantse gemeen te van voetbaltrots NAC en het sfeervol en historisch stadshart. De eerste ontmoeting staat Henk nog helder voor de geest. "We lie pen met drie militairen door de stad te wandelen toen we Bets een brief zagen posten. Het was liefde op het eerste gezicht." Maar de eerste ontmoeting verliep niet helemaal vlekkeloos. Henk ver gezelde Bets een heel eind in de Bredase straten, maar wist daarna niet meer de kazerne te vinden. "Ik heb hem toen naar de kazerne gebracht. Normaal brengt de man de vrouw naar huis",lacht Bets als de afloop van de eerste flirt ter sprake kwam. Bets keerde niet lang daarna terug naar haar ouders, die inmid dels in Ridderkerk woonden. Al liftend bezocht Henk zijn vlam in de weekenden. Voor hun trouwen verbleef Henk nog enige tijd in Engeland voor zijn opleiding. Op 22 mei 1947 gaven ze in Ridder kerk elkaar het jawoord. In sep tember van dit jaar kwam er een eind aan zijn diensttijd en ging hij aan de slag als elektrisch lasser in de regio Amsterdam. Henk werkte onder andere in de scheepsbouw, terwijl zijn vrouw de zorg had over het huishouden en de acht kinderen, gelijkelijk verdeeld met vier jongens en vier meisjes, die uit hun huwelijk voortkwamen. In 1961 kreeg hun huwelijk een onverwachte wending. De oudste broer van Bets was geëmigreerd naar Australië en de vrouw des huizes opperde het idee om ook te verhuizen naar het land van de kangoeroes. Het bleef niet alleen bij woorden. Bets en Henk ver trokken, met de zeven kinderen die al waren geboren, overzee. "Een prachtig land", kijkt Henk van Haeften terug op de zeven jaren die ze uiteindelijk in Austra lië verbleven. "Met heel, heel goed volk", vult zijn vrouw meteen aan. "De mensen deelden er alles met elkaar. Het was fantastisch." De familie Van Haeften kwam terecht in Zuid-Australië, in Adelaide. Ook daar pakte Henk zijn beroep als lasser meteen weer op. Hij werd er de man met de 'gouden hand jes' genoemd. "Ik heb er ook heel goed verdiend." Australië is voor beiden een herinnering van zeven prachtige jaren. Henk: "Het land is onmetelijk groot. Wel 220 keer zo groot als Nederland. Adelaide was toen al zo groot als de provincie Utrecht.""En winkels, zo groot. Dat kan niemand zich voorstellen. Zo zie je ze hier in Nederland niet", zegt zijn vrouw. Het was eind jaren zestig. De tijd dat de Vietnam-oorlog dagelijks het wereldnieuws haalde.Australië vocht als bondgenoot aan de zijde van Amerika en riep ook de emi granten-kinderen op om in deze zinloze oorlog mee te vechten. "Dat was voor ons de reden om naar Nederland terug te keren. We wilden niet dat onze oudste zoon in Vietnam moest gaan vechten." Er kwam een leugentje om best wil aan te pas om hun vertrek te rechtvaardigen. "We gaven aan dat mijn vrouw heimwee naar Neder land had. De baas van het bedrijf huilde toen we weggingen. Zo erg vond hij het dat ik het bedrijf ver liet." Bij terugkeer in Nederland woonde het gezin twee maanden in bij de moeder van Bets. Henk van Haeften kreeg daarna al snel een aanbod om bij Metaalbedrijf Custers aan de Maasheseweg in Venray te komen werken. Ze ver huisden naar een woning in de Eisenhouwerstraat om vervolgens te verkassen naar Ravelstraat, in het Brukske, destijds een wijk in aanbouw in Venray. Later toen alle kinderen uit huis waren, verkasten ze naar de Mozartstraat waar ze nog steeds samen wonen. Het was wennen in Limburg, vooral met het dialect hadden ze de nodige moeite. "Ik heb dat platte taaltje altijd slecht kunnen verstaan", lacht Henk, "Vooral ook omdat het dialect van dorp tot dorp ver schilt. Maar we hebben ons hier wel altijd thuis gevoeld."Al waren Bets en Henk van Haeften- Ouwens zijn zestig jaar getrouwd. echte volksfeesten als carnaval en kermis niet aan het echtpaar van over de rivieren besteed. Bets: "Nee, daar zijn we niet mee opge groeid." De beide tachtigers kunnen zich nog uitstekend behelpen. Ze genieten in hun flatwoning in het Brukske nog iedere dag dat ze samen kunnen zijn. Hun acht kinderen, vijftien kleinkinderen en zes achterklein kinderen zijn over heel Nederland en het buitenland uitgezworven. Komend weekend komen ze over om samen met Henk en Bets van Haeften hun diamanten huwelijks feest te vieren. De twee verheu gen zich er al enorm op het ver blijf in het recreatiepark in Heijen. "We hebben zes huisjes gehuurd. Lekker eten en bijpraten, terwijl de kinderen zich in het zwem bad kunnen uitleven. De jeugd vermaakt zich wel. En wij ook. Daar zijn we niet bang. Ieder jaar komen we met de hele familie bij elkaar voor een etentje. Deze keer duurt het iets langer, wordt het drie dagen genieten." Een woonhuis aan de Wilhel- minastraat 18 in Venray. Alhoe wel geen monument is het een opvallend pand van R van Bergen, bekend als Venrayse architect, en gebouwd in 1934. De gevels in de ontwerpen van Van Bergen spelen een belangrijke rol. Zij staan letterlijk op het raakvlak van architectuur en stedenbouw. Zij bepalen het gezicht van huis, maar ook de wanden van de straat. De plastiek van de gevel is bij Van Bergen belangrijk. In de frontgevel bevindt zich rechts op Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt een vergadering op maandag 4 juni vanaf 20.00 uur in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agenda: informatie over en door Stichting de Marke, herziening bestemmingsplan bui tengebied en behoud ziekenhuis Venray. Vernielingen In de nacht van vrijdag op zater dag zijn op de diverse locaties rondom de Brink in St. Anthonis vijf personen aangehouden. Vijf jongeren in de leeftijd van 15 tot 20 jaar uit Venray pleegden onder andere vernielingen aan prullen bakken, sloegen een omstander met een riem en weigerden te ver trekken op bevel van politie.Allen zijn overgebracht naar het politie bureau voor nader onderzoek. de begane grond een diep por tiek met opstap en kleine balu strade. Boven in het portiek drie raampjes. Het rechterdeel van de portiek is open en afgesloten met een balustrade. Links naast de por tiek is open en afgesloten met een balustrade. Naast de portiek een erker met hoge voet opgetrok ken uit rechtopstaande bakste nen. Boven de erker een venster bestaande uit drie raamdelen, elk met een bovenlicht. Daarnaast een diep, open balkon met zowel aan de straatzijde als aan de zijkant, een balustrade. Het balkon heeft drie raampjes aan de kant van de straat. Alle bovenramen zijn van glas in lood. De woning is afge sloten met een mansardedak. Bij het rechter balkon op de eerste verdieping begint het onderste schuine dakdeel pas aan het open balkongedeelte. Er is een lang gerekte achterbouw aanwezig. Koester uw Monument! Reacties graag naar SVM, p.a. Groene Hart 7, 5801 SX in Venray, e-mail venraymonumentaal@kpn- planet.nl. Musicalafdeling Kunstencentrum Jerusalem speelt Katten Na dertig lessen zijn ze er klaar voor. De leerlingen van de musicalafdeling van Kun stencentrum Jerusalem in Venray. Op zondag 3 juni is de première van de musical Kat ten in Schouwburg Venray. Een week later, op zaterdag 9 juni, wordt de musical nog een keer opgevoerd in 't Gasthoes in Horst. Beide voorstellingen beginnen om 16.00 uur. Lotte Weerts (13 jaar) en Björn Hendrix (14), beiden leerling van het Raayland College en wonend in Venray, nemen in Katten de hoofdrol voor hun rekening. Deze spiksplinternieuwe musical is spe ciaal geschreven voor de leerlin gen in de leeftijd van 8 tot en met 16 jaar van de musicalafdeling van het Venrayse kunstencentrum. Het verhaal gaat over twee groe pen katten, de witte en de zwarte, die al jaren ruzie hebben. En toch wordt een kat uit de ene groep verliefd op een kat uit de andere groep. Zal deze liefde die niet mag en niet kan, toch bestand zijn tegen de vete die al jaren speelt? Lotte is de goede, witte kater Zira, Björn is de slechte Flash."Ik wordt uitgehuwelijkt aan een vies oud katje, wel heel rijk. Maar dat wil ik niet. Ik moet echter trouwen. Op het moment dat we elkaar het jawoord willen geven, vallen de zwarte katten ons aan. Daar bij wordt mijn zusje vermoord", licht Lotte een tipje van de sluier van het verhaal op. "Ik ben eigen lijk met Zira verloofd", vult Björn aan, "Maar haar moeder vindt dat niet goed. Het verhaal krijgt uit eindelijk toch een happy end als de zwarte katten ontzettend spijt krijgen van hun aanval op de witte katten." Dit is in een notendop het ver haal van de musical Katten. Oor spronkelijk was het de bedoeling om de beroemde musical Cats van Andrew Lloyd Webber op de plan ken te brengen. Die missie bleek uiteindelijk een 'mission impos sible' te zijn. "Het was moeilijk vanwege de rechten op dit stuk", verklaart Myrna van den Bosch, hoofd dans, theater en musical van Kunstencentrum Jerusalem om te kiezen voor een geheel eigen interpretatie. Katten is wel geïn spireerd op Cats, maar heeft een geheel eigen invulling gekregen. Jacqueline Fijnaut nam daarbij de zanglessen voor haar rekening, Frank van de Berg de acteerlessen en Martine Janssen de danslessen. Lotte Weerts maakt al vijf jaar deel uit van de musicalafdeling van Jerusalem. "Musical leek me wel leuk. Zingen, toneel spelen. Al kan ik voor geen meter dansen. Ik vind het wel leuk, maar kan het gewoon niet." Voor Björn geldt in voor de voorstelling echt zenuw achtig. Dan is het helemaal sha- ken.Als ik eenmaal op het podium sta, is het meteen verdwenen. Dan geniet ik alleen maar." Beroemd worden, willen ze alle bei wel. Of ze uiteindelijk in een Joop van de Ende productie belan den, staat in de sterren geschre ven. "Ach, dat zien we vanzelf wel", zegt Lotte, "Ik vind zo veel dingen leuk. Ik speel viool, ben bij het turnen, zit op de musicalklas. Eigenlijk vind ik zo'n beetje alles wel leuk. Dat maakt het wel moei lijk om te kiezen." Voor Björn is de keuze minder moeilijk. "Als het kan zou ik wel in echte, grote musical willen spelen. Ik geniet al als ik in een zaal naar een musical kijk. Zelf een rol spelen zou fantas tisch zijn. Ik ben ook gewoon heel lui", bekent hij lachend. "Ik heb ook getennist, maar daar word je moe van. Naar school fietsen vind ik al niks. Nee, spelen in een musi cal lijkt me wel wat." Dat Katten een aanrader is, blijkt uit feit dat de musical van Kunstencentrum Jerusalem al een heuse nominatie in de wacht heeft gesleept. Nee, niet voor de prestigieuze Musical Awards. "We zijn genomineerd voor de Kinjer Kuituur Pries van LI. Dat is toch een hele opsteker en een beves tiging dat het een prima stuk is", aldus Myrna van den Bosch. Het Hospice Zenit bestaat een jaar en het heeft heel wat inspan ning gekost om het financiële plaatje rond te krijgen. Vanaf het begin van de plannen heeft de Rotary Club Venray dit initiatief van harte ondersteund en omdat men steeds weer projecten zoekt in eigen omgeving om finan cieel te ondersteunen was dit een meer dan prima project. In 2004 heeft men binnen de club het besluit genomen om in drie jaar 21.000,00 euro (ieder jaar 7000,00) beschikbaar te stellen voor het realiseren van het Hos pice. Tegelijkertijd heeft men het initiatief genomen tijdens geza menlijke bijeenkomsten met de Lions Club en de Kiwanis om het Hospice ook financieel te onder steunen. Ook zij hebben toen toegezegd dit te doen zodat deze Venrayse service clubs een duide lijke bijdrage geleverd hebben aan de realisatie van het Hospice. De Rotary Club heeft via fundraising deze gelden bij elkaar gebracht. Zo heeft men onder andere op 20 mei een hele dag de handen uit de mouwen gestoken tijdens het jaarlijkse cartfestijn.Vele leden van de club waren actief om de deelnemers een aangename dag te bezorgen wat geleid heeft tot goede opbrengst zodat de club aan de toegezegde financiële ver plichting kan voldoen. Dinsdag 22 mei jl., tijdens de clubbijeenkomst kwamen voorzitter Wim Smeets en coördinator Cis van Deurzen vertellen hoe een jaar Hospice verlopen was. Het was een suc cesverhaal waar vele patiënten in de laatste fase van hun leven een aangenaam verblijf gehad hebben. Tijdens deze bijeenkomst werden door de voorzitter Mart Kusters de laatste 7000,00 euro overhan digd. Het Hospice is er erg dank baar voor en de Rotary is blij dat de gelden bij elkaar gebracht door gezamenlijk hard te werken zo'n goede bestemming gevonden heb ben. De Rotary Club Venray blijft bijdragen aan goede projecten rond de kerktoren zodat ze ser vice blijft verlenen aan de maat schappij niet alleen financieel maar ook lijfelijk. Fietser gewond De politie heeft een onderzoek ingesteld naar een verkeersongeval met letsel op zaterdagavond rond 22.15 uur op de kruising Kemp- weg/Westsingel. Bij dit ongeval raakte een 45-jarige fietser uit Venray gewond. Hij werd per ambulance met diverse fracturen en een hoofd wond naar het ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de man met zijn fiets aan de hand langs de weg liep. Hij raakte uit balans en viel tegen de juist passerende auto van een 56-jarige man uit Blerick aan. Hij klapte daarbij met zijn hoofd op de voorruit. principe hetzelfde."De combinatie van zang, dans en drama maakt het zo ontzettend leuk." Hij is een van de weinige jongens op de musica lafdeling. Waar in de Randstad jon gens zich nauwelijks schamen om te dansen, lijkt het wel of beneden de rivieren spelen in een musical nog niet macho genoeg is. "Ik heb ook gevoetbald", zegt Björn,"Maar nadat ik een stomme trainer heb gehad, ben ik maar gestopt. Ik vond er niets meer aan." SHAKEN Na een eerste kennismaking en het aanleren van de basistechnie ken aan het begin van het cursus jaar werden via audities de rollen voor Katten verdeeld. Aan het begin van dit jaar werd door bijna 40 leerlingen iedere zaterdag twee uur keihard gewerkt om de musical de komende twee weken perfect op de planken te brengen. Lotte kan niet wachten voordat zondag de musical in première gaat. Zenuwachtig is ze niet. "Ik ben pas zenuwachtig als de voor stelling is afgelopen. Dan begin ik pas te bibberen, heel vaag. Ik ben dan heel benieuwd wat de men sen er van vonden. Of ik het goed heb gedaan. Vooraf lig ik daar niet zo wakker van." Bij Björn ligt het anders: "Ik ben een paar minuten MAAS EL EN

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15