Watercafé in Oostrum Betere zorg voor mensen met dementie Stacey wint fotowedstrijd Wereldwinkel Venray Pallets speelgoed voor VieCuri Zoo Pare Anjerloterij BEZORGEN? Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Woensdag 16 mei 2007 - Pagina 5 Waterschap Peel en Maasval lei start op woensdag 16 mei in samenwerking met LLTB en provincie Limburg een serie watercafés in het beheersge bied. Wekelijks gaat het water schap met boeren in gesprek over waterconservering, plaat sing en bediening van stuwen in boerensloten en de samen werking tussen landbouw en het waterschap. Met het project De stuwende Kracht wil het waterschap samen met de boeren een vervolg geven aan het project Optimaal waterbeheer in de landbouw; het Voor Wereldwinkel Venray was afgelopen zaterdag om wel drie redenen een feest dag. Ten eerste was het World Fair Tradedag. Ter ere hier van was er een djembé-groep, gevormd door mensen van de kunstwerkplaats, die met hun muziek zorgden voor een IKEA Eindhoven heeft VieCuri ziekenhuizen in Venray en Venlo zes pallets speelgoed en kinder- meubilair cadeau gedaan. VieCuri dankt de schenking aan een van haar medewerkers, die op twee de kerstdag bij IKEA Eindhoven een wens in de wensboom hing. Uit achtduizend wensen, werd de wens van Susanne Dols uitge kozen: speelgoed voor de afde ling Klinische Fysiotherapie van plaatsen en bedienen van stuwen in boerensloten. Lagere berege- ningskosten, dalende inzet van arbeid en besparing op bemes- tingskosten. Waterconservering wordt steeds belangrijker voor een goede bedrijfsvoering. Door bijvoorbeeld het plaatsen van stu wen in sloten wordt regenwater vastgehouden en hoeft er minder te worden beregend. Daarom zijn in Limburg de afgelopen jaren honderden stuwen geplaatst en willen Waterschap Peel en Maas vallei, de LLTB en de provincie Limburg nog meer stuwen plaat sen. Het waterschap plaatst deze stuwen in overleg met betrokken vrolijke sfeer. Het weer liet hen gelukkig niet helemaal in de steek, zodat er al van ver te horen was dat het feest was bij de Wereldwinkel. Ten tweede waren er de winnaars van de fotowedstrijd. De eerste prijs was voor Stacey van Lin, de VieCuri. Onlangs kwam IKEA de zes pallets met speelgoed en kin- dermeubilair brengen. "We doen graag iets extra's voor kinderen", zegt marketingmanager Robert Keepers van IKEA bij de overhan diging in VieCuri. IKEA Eindhoven wil maatschappelijk verantwoord ondernemen en daarom sprong de wens van VieCurimedewerker Dols er echt uit. "Nu ik hier zie hoe blij iedereen met het speel- agrariërs op strategische plaatsen. Immers wie kent de waterhuis houding van zijn land beter dan de agrariër zelf. Wekelijks houdt het waterschap in samenwerking met provincie en LLTB een watercafé ergens in het beheersgebied. De waterpor tefeuillehouder van de LLTB, en iemand van het Waterschap geven een toelichting waarna er in een gemoedelijke sfeer gesproken wordt over waterzaken die spe len in het gebied. Agrariërs, bij wie het waterschap een stuw zou willen plaatsen, krijgen een uitno diging voor het watercafé in hun gebied. Met de cafés wil het schap tweede prijs voor Cas Duijghui- sen. Zij kregen cadeaubonnen van de Wereldwinkel. De prijzen wer den uitgereikt door de voorzitter van de Wereldwinkel, Jan Poels, die in zijn toespraak memoreerde dat het thema was om Wereldwijd eraan te werken dat kinderen van een onbezorgde jeugd kunnen goed en de materialen is, weet ik zeker dat we de goede keus heb ben gemaakt!", aldus Keepers. De kinderafdeling van IKEA heeft een diversiteit aan spelmaterialen, die een beroep doen op de verschil lende zintuigen en die stimuleren de ontwikkeling. Fysiotherapeut Anne-Marie Willems van VieCuri ging met Dols mee naar IKEA om geschikte spullen uit te zoeken. Daarbij werd goed gekeken welke de agrariërs informeren over het doel en de aanpak van het pro ject De Stuwende Kracht. Ook wil het project de grondgebruikers motiveren om zelf een bijdrage te leveren aan waterconserve- rende maatregelen, in het bijzon der door het gratis laten plaatsen en zelf bedienen van stuwen in hun sloten. Na het watercafé krij gen alle betrokken agrariërs op afspraak persoonlijk bezoek van een waterschapper. Deze bekijkt samen met de agrariër de situatie ter plekke, bespreekt met hem de mogelijke plaatsing van stuwen en adviseert over andere watercon- serverende mogelijkheden voor genieten. Stacey van Lin en Cas Duijghuizen dingen met hun foto mee in de Europese fotowedstrijd. Ten derde, was er aandacht voor Moederdag. In de winkel hadden de medewerkers ervoor gezorgd dat er leuke pakketjes voor moe derdag waren, naast alle andere sieraden en hebbedingetjes. Om materialen gebruikt kunnen wor den tijdens de behandelingen. Tevens diende het aan te sluiten bij verschillende leeftijdscatego rieën. De kinderproducten die nu geleverd zijn, passen goed binnen een afdeling Revalidatie, waar uit dagend materiaal aanwezig hoort te zijn om de kinderen op een speelse manier te kunnen stimule ren in hun ontwikkeling. het bedrijf. De agrariër kan bij deze waterschapper terecht met vragen en opmerkingen over de waterhuishouding van zijn bedrijf en over beleid en uitvoering van het waterschap. Het eerste Watercafé start woensdag 16 mei voor het gebied Venray in Oostrum. Dit café vindt plaats in café-zaal Back in Time in Oostrum. Aanvang 20.00 uur. De data en de gebieden van de andere watercafés zijn: Helden 23 mei, Heythuysen 30 mei, Bergen 6 juni, Nederweert 13 juni en Horst 20 juni. Zie de website van het Waterschap voor meer informatie; www.wpm.nl. de feestvreugde nog wat te verho gen was er koffie en thee en fris drank met kruidkoek en brownies gebakken met ingrediënten uit de Wereldwinkel. Het was gezellig druk. De recepten van de kruid koek en brownies vonden ook hun weg naar heel wat Venrayse huishoudens. Mantelzorgdag Mezzo houdt woensdag 20 juni de derde landelijke ontmoetings dag voor mantelzorgers in Arn hem-Papendal en nodigt mantel zorgers uit deze dag bij te wonen. Het thema is Mantelzorg in Beeld en biedt een gevarieerd program ma van muziek, dans, theater, cre ativiteit, communicatie, informatie en diverse leuke vormen van ont spanning. Marjan Berk, actrice en schrijfster, geeft haar eigenzinnige kijk op de wereld. Daarna ver zorgt theatergezelschap In Feite het speciaal voor mantelzorgers geschreven theaterstuk Het Man- telzorgtribunaal. Bovendien biedt deze Mantel-Uitdag de gelegen heid om zelfgemaakte en zelf mee gebrachte creaties van handwerk en handvaardigheid, proza en poë zie te presenteren op de mantel zorgexpositie. Aan het einde van de dag wordt een creativiteitsprijs uitgereikt. Vanzelfsprekend zullen muziek, een lunch, de loterij en het drank je niet ontbreken. Aanmelden kan tot maandag 4 juni. Men kan Synthese ook mailen voor nadere informatie: unitber- gen@synthese.nl., unithorst@syn these.nl.unitvenray@synthese.nl. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Iedereen die werkt voor mensen met dementie en hun mantelzorgers doet dat met de beste intenties. Toch ervaren mensen met dementie en hun familie dat de zorg en hulpver lening nog met werkt zoals zij dat wensen. Ook de werkers in het veld vinden dat het beter kan. Daarom zijn Alzheimer Noord- Limburg en aanbieders in Noord- Limburg samen een Landelijk Dementieprogramma gestart. Wie te maken krijgt met dementie ziet zijn leven op de kop gezet. Gevoe lens van onmacht, onzekerheid en verlies spelen een belangrijke rol. In Noord-Limburg lijden op dit moment ongeveer 3100 men sen aan dementie. Naar verwach ting is in 2030 het aantal mensen met dementie in Noord-Limburg gegroeid naar 5500 (Bron: TNO). Een ontwikkeling die grote con sequenties heeft voor familie van dementerenden en andere man telzorgers, huisartsen, medewer kers in de thuissituatie en in de verpleeg- en verzorgingshuizen: alle reden om waar maar enigszins mogelijk de zorg en hulpverlening aangaande dementie te optima liseren. Het Landelijk dementie programma (LDP) -ontwikkeld door CBO, Vilans en Alzheimer Nederland, in opdracht van het ministerie van VWS- is daarvoor een uitstekend instrument. Alzhei mer Vereniging Noord-Limburg, GGZ-groep Noord- en Midden- Limburg, Cohesie, de coöperatie van alle huisartsen in Noord-Lim- Wandeling Set Up Volleybalvereniging Set Up houdt op zondag 27 mei weer een wandeling. De deelnemers kun nen 20 km en 10 km wandelen in Arcen. De tocht voert onder meer langs de Lingsforterbeek en door het Straelensche Broek. De deel nemers aan de 20 km melden zich om 06.45 uur op de parkeerplaats van de sporthal in Meerlo, om met auto's naar Arcen te rijden en om circa 07.00 uur te beginnen aan de tocht. De deelnemers aan de tocht van 10 km verzamelen om 8.45 uur op de parkeerplaats en beginnen om circa 09-00 uur aan hun tocht. De deelnemers aan de tocht van 20 km dienen zelf een hapje en een drankje mee te nemen. Om ongeveer 10.30 uur is er een verzorgde picknick (kosten enkele euro's per persoon) voor alle wandelaars. Om 12.30 uur keren alle deelnemers weer huis waarts. De wandeling is bedoeld voor iedereen die wandelen leuk vindt. Heb je interesse, meld je dan voor dinsdag 22 mei, per email hans.vestjens@planet.nl, of via website www.vcsetup.nl aan. Duidelijk aangeven naam, aantal deelnemers en wenselijke afstand. Depressie Het Informatiecentrum Gees telijke Gezondheid in Venray houdt in samenwerking met de openbare bibliotheek in Venray op maandag 21 mei een informa tieavond met als thema Depres sie. Iedereen is wel eens somber of treurig. Zulke gevoelens kun nen opkomen na een tegenslag of ruzie, het verlies van een dier baar iemand, of zomaar. Meestal trekt zo'n sombere bui vanzelf weg. Maar bij sommige mensen blijft deze stemming aanhouden. Ze hebben nergens geen zin meer in of belangstelling voor. Is er nu sprake van een dip of een depres sie en wat is het verschil hier tus sen? Maar vooral: wat is er aan te doen en hoe is het te voorkomen? Wie graag meer wil weten over het onderwerp, kan de informatie avond bezoeken. De avond duurt van 19.30 tot 21.30 uur en vindt plaats in Bibliotheek Venray. Gast sprekers zijn mevrouw K. d'Hoine, psychiater GGZ Noord- en Mid den-Limburg, mevrouw M. Lousee, preventiewerker GGZ Noord- en Midden-Limburg en -onder voor- behoud- een ervaringsdeskun dige. Reservering is noodzakelijk en kan bij Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066, e-mail igg@ggznml. nl. of bij Bibliotheek Venray via tel. (0478)581970, e-mail obvenray@ obvenray.nl. Home-Start Home-Start is op zoek naar vrouwen en mannen die tijd en aandacht kunnen geven aan gezin nen met jonge kinderen, die een steuntje in de rug kunnen gebrui ken. Van de vrijwilliger wordt tijd, aandacht, een luisterend oor en een positieve levenshouding gevraagd. Home-Start zorgt een voorbereidende cursus, gezellige contacten met andere vrijwilli gers, ondersteuning en begelei ding en een onkostenvergoeding. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Synthese via tel. (0478)517317 (vraag naar Jeannette Janssen, coördinator Home-Start). burg, de Welzijnsorganisaties Syn these, Vorkmeer en Wel.Kom en Zorggroep Noord-Limburg heb ben de handen ineen geslagen om in Noord-Limburg het LDP uit te voeren. De eerste stap in het LDP is het inventariseren van knelpunten die door cliënten en mantelzorgers worden ervaren. Hiertoe zijn vragenlijsten uitge zet onder mantelzorgers. Daar naast houdt Alzheimer Nederland groepsgesprekken. Ook worden huisartsen en professionals in de zorg en dienstverlening geënquê teerd. Alles tezamen ontstaat er een beeld van die punten waar het beter kan. De resultaten van de vragenlijsten en de groepsge sprekken worden op donderdag 21 juni gepresenteerd op een werkconferentie voor de werkers Ook dit jaar is Zoo Pare Over- loon het decor voor de Bees tenboel VIP kindervakanties die worden aangeboden door de kin- dervakantieorganisatie Simbo. In juli en augustus kunnen kinderen een spannende vakantie beleven tussen de dieren. Meehelpen in de dierverzorging, alles te weten komen over de dieren en hun gezondheid en spannende speur- activiteiten in de dierentuin zor gen voor een bijzondere ervaring. Speciaal voor Simbo heeft Zoo Pare Overloon voor kinderen van zeven tot tien jaar en van tien tot dertien jaar een activiteitenpro gramma samengesteld. Kinderen die mee gaan op de Beestenboel V.I.P. vakantie kunnen kiezen voor een driedaagse of vijfdaagse vakan tie en brengen, afhankelijk van de duur van hun vakantie, vrijwel iedere dag een bezoek aan Zoo Pare Overloon. En het blijft niet alleen bij het bekijken van de die ren! De kinderen krijgen een kijkje achter de schermen en mogen bij verschillende activiteiten zelf ook de handen uit de mouwen steken om zo te ervaren hoe het is om met dieren te werken. Tijdens de activiteit Dieren Verzorgen, gaan de kinderen aan de slag als echte dierverzorgers: voer klaar maken, Op zondag 20 mei 2007 start in alle veertig Limburgse gemeenten de verkoopcampagne van de jaar lijkse Anjerloterij Limburg. Duizen den verenigingsmensen zullen in hun eigen omgeving de loten van de Anjerloterij Limburg 2007 te koop aanbieden. De prijs per lot bedraagt 1 euro. Van elk verkocht lot mag de verkopende vereniging zelf 1/3 deel behouden voor de verenigingskas. De overige 2/3 wordt aangevuld met een bijdrage uit het budget van het landelijke bureau en is bestemd voor zowel culturele initiatieven als initia tieven gericht op natuurbehoud binnen de eigen regio. Voor 2007 heeft het Prins Bernhard Cultuur fonds Limburg een jaarbudget van ruim 500.000 euro. De hoog te van dit budget wordt mede R I E N in het veld en vertegenwoordigers van belangenorganisaties en vrij willigersorganisaties. Op basis van de onderzoeksresultaten wordt een topdrie van verbeterpunten opgesteld. Ook worden ideeën uitgewisseld over hoe de verbeter punten opgepakt kunnen worden. Met al die informatie gaat de Projectgroep LDP Noord-Limburg concrete plannen uitwerken. Wie meer wil weten over het Landelijk Dementieprogramma kan kijken op www.dementieprogramma. nl. Voor vragen over het LDP in Noord-Limburg kan men contact opnemen met Mark Schapendonk, projectleider LDP Noord-Limburg, tel. (077)3997472 of 06-53730433 of stuur een e-mail naar mark. schapendonk@zgnl.nl. verblijven uitmesten en natuurlijk de dieren voeren. Met Zoo Expe rience ervaren de deelnemers hoe de dieren hun zintuigen gebrui ken: ruiken hoe de beermarter zijn liefje verleidt en hoe dwergaapjes hun eten verzamelen. Bij 'Dieren Care' worden bijzondere dieren geobserveerd en komen de kinde ren veel te weten over de gezond heid van dieren en de speciale verzorging van dierentuindieren. Voor de echte dierenliefhebbers is het speciale Beestenboel VI.P. Plus programma opgesteld die voor beide leeftijdscategorieën twee weken in de zomer wordt aangeboden. Naast de activitei ten Dieren Verzorgen en Die ren Care helpen de kinderen een mysterie van een verdachte vondst oplossen in Zoo Crime Investigation en zien ze de dieren 's ochtends vroeg wakker worden tijdens Wake Up!. De kinderen overnachten met hun groepsge noten in een vakantiehuis op tien minuten fletsafstand van Zoo Pare Overloon. De Beestenboel VI.P vakanties zijn te boeken via www. simbo.nl. Zoo Pare Overloon aan de Stevensbeekseweg in Overloon is dagelijks geopend van 9-30 tot 18.00 uur. Zie ook www.overloon- zoo.nl. bepaald door de opbrengst van de jaarlijkse Anjerloterij. In 2006 werden bijna 151.000 loten ver kocht. Voor 2007 rekent het Prins Bernhard Cultuurfonds Limburg nadrukkelijk op een stijging van de lotenverkoop. Ook dit jaar zijn er weer 100 aantrekkelijke prijzen te winnen. De hoofdprijs is een droomreis ter waarde van 10.000 euro. Verder zijn er cultuurreizen te winnen, culturele arrangemen ten, waardevolle theaterbonnen en 45 Anjerprijzen, dit jaar in de vorm van een glazen anjer van Ruth Houkes uit Horn. Het Prins Bernhard Cultuurfonds subsidi eert projecten op cultureel gebied in brede zin: muziek, theater, lette ren, beeldende kunst, monumen tenzorg, kunst- en cultuureducatie, wetenschap en natuurbehoud. TktjtJitrt coiiedfOJiJroM... VAN MIERLO Helmondseweg 111 TUINONTWERPEN TUINONDERHOUD Rien van Mierlo biedt u een fraaie collectie meubelen van Portofino een designlijn van Val-Eur. De Portofino reeks is ontworpen door de nederlandse ontwerper Hugo de Ruiter. Hij creëerde uit een fraaie mix van materialen een kwalitatief meubel dat de tand des tijds zonder enige moeite doorstaat. De combinatie van teakhout en roestvast staal samen met het comfort van de uitgebreide lijn van Portofino maakt dit meubel een aankoop waar u jarenlang plezier van zult hebben. Kom, ga eens zitten! Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur )eurne Tel.0493 314593 www.rienvanmierlotuinen.nl CAR600TSALE zaterdag, 12 I 9 00 TOT 17 00' Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENao/ïpo/r

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5