Kinderkoor Eige Wijsjes viert 40-jarig jubileum "ledereen heeft wel eens een akkefietje" "We kunnen elkaar niet missen" Koester uw monument Honderdachtentwintigste jaargang - week 20 - woensdag 16 mei 2007 Kinderkoor Eige Wijsjes uit Ysselsteyn viert met Pinkste ren het 40-jarig jubileum. Op tweede pinksterdag, maandag 28 mei, presenteert het kin derkoor zich daarbij ook aan het grote publiek. Het kinderkoor werd in 1967 opgericht door Anton Steverink, toenmalig hoofd van de school. Hij nam de leiding op zich. Organist Gerrit Flinsenberg zorgde voor de orgelbegeleiding. Een jaar later nam Piet Deters dit van hem over. Na ruim 30 jaren het kinderkoor begeleid te hebben, heeft Jeanne Spreeuwenberg-Deters, dochter van Piet, in augustus 1998 zijn taak overgenomen. In de tussentijd heeft Jacqueline Thiessen het kin derkoor zo'n negen jaar versterkt met gitaarmuziek. In 1972 vertrok Anton Steverink en zijn opvolger was Piet van de Kolk, leraar van de basisschool. In het jaar 2001 nam hij afscheid. Na een half jaar kwam Ank Jacobs-Linders als diri- gente. Maar al gauw wist ze dat deze taak niet echt iets voor haar was. In augustus 2002 kwam Rian Spreeuwenberg-Hagens in haar plaats. Ze nam afscheid van het koor in 2006, waarna Franka Bou- ten-Willemse haar taak overnam. Sinds enkele jaren zingt het koor niet alleen in de kerk. Ze laten hun vrolijke klanken tegenwoor dig ook in bijvoorbeeld zorgin stellingen horen. Het plezier dat de bewoners en de kinderen hier aan beleven is geweldig. Ook zin gen zij al een aantal jaren op het Engelse kerkhof. Hoe dankbaar de aanwezige Engelse gasten dan zijn is fantastisch. Het ledenaantal wisselt van jaar tot jaar. Meestal zijn het kinderen van groep 5 tot en met groep 8. Als het nieuwe schooljaar begint, dan begint ook voor het kinderkoor uit Ysselsteyn weer een nieuw jaar. Kinderen uit groep 8 verlaten het koor meest al, maar uit groep 5 komen weer nieuwe leden die zich aansluiten bij de Eige Wijsjes. Een nieuw jaar, nieuwe kinderen, dus het oefenen begint weer van voren af aan. Op dit moment bestaat het kinder koor uit 22 leden. Tijdens de pinksterdagen staat het kinderkoor stil bij het 40-jarig jubileum, waarbij voor de kinde ren een leuk programma in elkaar is gezet. Voor de kinderen begint het op eerste pinksterdag met de generale repetitie. Hierna gaan ze met z'n allen naar het JOC in Ysselsteyn waar ze nog een gezel lig programma hebben dat ook in het teken zal staan van muziek, 's Avonds gaan ze hopelijk op tijd slapen want 's morgens is het weer vroeg dag. Rond 10.30 uur worden alle kinderen en begeleiding op maandag 28 mei weer opgehaald waarna om 11.00 uur het pro gramma begint voor iedereen die het maar wil horen maar ook zeker wil zien. Om 11.00 uur is er uit dankbaarheid een heilige mis in de Odakerk in Ysselsteyn. Tij dens deze mis zullen de oud-leden met weemoed terug denken aan hun tijd bij het koor. Er worden namelijk enkele liedjes uit de oude doos gezongen maar ook nieuwe liedjes die speciaal voor deze dag zijn geschreven. Na de mis is iedereen van harte welkom in de Smelehof in Ysselsteyn, waar het feestprogramma om ongeveer 13-00 uur zal worden voortgezet. Voor de inwendige mens zal er voldoende te krijgen zijn, zodat u rechtstreeks mee kunt gaan. De entree is overigens gratis. Tijdens dit programma zal de hele levens loop van het koor voorbij komen. Van de oud-begeleiding tot het jaarlijks uitstapje. Alle teksten zijn geschreven door de begeleiding van het koor op melodieën die u beslist bekend in de oren zullen klinken. Laat u verrassen en feest gezellig met het koor mee. U zult beslist niet stil kunnen blijven zit ten. Eige Wijsjes hoopt ook vele oud-leden te mogen begroeten. Want of ze nu een jaar of 40 jaar geleden bij het koor zijn geweest, ze zijn allemaal in het programma verwerkt. Gouden bruidspaar Raijmakers in Oostrum Gouden bruidspaar Hay en Agnes Classens uit Oirlo Ja, ze weet het nog precies: hun eerste liefdesdans. We schrijven 14 augustus 1955 en Venray vierde kermis. De feest tent bij café In den Engel was bomvol en iedereen genoot met volle teugen van de gezel ligheid. Zo ook de jonge twin tigers Piërre Raijmakers en Mien Janssen, die 52 jaar na die eerste romantische dans nog steeds samen zijn en vijf tig jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten. Op vrijdag 18 mei vieren Piërre (73) en Mien (72) Raijmakers-Janssen hun gouden bruiloft in fami liekring. Pierre zag het levenslicht inTien- ray. Het gezin Raijmakers bestond uit vader, moeder en vijf kinderen. Als puber verhuisde Piërre naar Roggel, waar hij vanwege ziekte van zijn moeder bij een tante ging inwonen. Zijn vader had in die jaren een slagerij, maar Piërrë ging, na zijn militaire dienstplicht vervuld te hebben, in Venray aan de slag als elektricien. Gelukkig maar, want wellicht dat hij anders nooit zijn grote liefde Mien had ontmoet. Mien, een rasechte Ven- rayse, groeide op in een gezin met elf kinderen. De familie Janssen woonde in het buurtschap Lull en vader was vroeger buschauffeur en later verzekeringsagent. Net als talloze andere gezin nen in Nederland hadden ook de families Raijmakers en Janssen het zwaar tijdens en na de oorlogsja ren. Kermissen waren na WOU een leuk uitje, ook voor Mien en Piërre. De vrouw des huizes had halverwege de jaren vijftig al lan ger een oogje op die jongeman uit Tienray. Elektricien Pierre fietste in die periode bijna dagelijks aan het ouderlijk huis van Mien aan de Stationsweg in Venray voorbij. "Piërre werkte toen op St. Servaas. Ik probeerde al langer zijn aan dacht te trekken, maar hij groette nooit terug", weet Mien nog pre cies. "Daar is later gelukkig wel verandering in gekomen." Ze zegt het met een lach, en ook Piërre grijnst.'Tk weet dat echt niet meer, maar het is ook al zo lang geleden." Dat ze ruim anderhalf jaar later elkaar het jawoord gaven, op 16 mei 1957 in het gemeentehuis en twee dagen later in de kerk, kan hij zich nog wél goed herinneren. "We gingen daarna in een huis aan de Stationsweg wonen, tegenover de kapel." Eind 1961 verhuisden de twee samen met hun vier kinderen naar een nieuw huis aan de Val- kenkampstraat in Oostrum waar Piërre en Mien een rijschool begonnen en nog altijd wonen. Beiden vertellen dat ze hebben genoten van die tijd. Want ze run den het bedrijf samen, ook Mien leerde de jongens en meisjes de fijne kneepjes van het autorijden. Het echtpaar had op een gegeven moment zelf een aantal mensen in vaste dienst als rij-instructeur."Die rijschool hebben we tot begin jaren tachtig gehad", zegt Mien. "Een heel mooi beroep", vindt Piërre. "Vooral door het contact met de mensen." Hoeveel automo bilisten in spe ze beiden in hun lesauto's hebben gehad, weten ze niet precies. "Duizend", zegt Piër re. "Nee, veel meer", weet Mien. "Ik heb de pasfoto's bewaard van alle mensen die bij ons lesten en in Venlo moesten afrijden. Dat zijn er veel meer dan duizend." Mien is net als haar vader een echt verenigingsmens. In tegen stelling tot Piërre, die weinig van drukte moet hebben. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het houden van paarden en pony's jarenlang zijn grote hobby was. In Oirlo had het gezin een stuk grond gekocht, waar Piërre vaak te vinden was. Zeker nadat ze stopten met hun rijschool, toog hij vaak naar de wei en de stal in Oirlo om zijn dieren te verzorgen. In die jaren was hij ook lid van de ruiterclub in Oirlo."Ik kon uren in de wei staan, zonder iets te zeg gen. En weet je wat het mooie is: die paarden zeggen niks terug. Heerlijk rustig was dat." Mien zit momenteel nog altijd in het bestuur van de plaatselijke KBO en was in het verleden ook actief in het bestuur van de vrou wenbond. Zij kient, kaart en puz zelt graag. Piërre is niet zo'n gezel schapsmens, hij kan zich prima in zijn eentje vermaken en klust regelmatig in de garage. Beiden houden wel van wandelen. Als het een beetje weer is maken ze samen een ommetje. En ook kijken ze altijd uit naar de komst van hun acht kleinkinderen. Pierre vertelt met glinsterende pretogen dat ze onlangs samen met een groot deel Het gouden bruidspaar Piërre en Mien Raijmakers-Janssen. van de familie in Disneyland Parijs waren. "Ik moest van de kleinkin deren overal in. Prachtig was dat, die kinderen hebben zo'n plezier gehad." En opa en oma ook, zo blijkt uit hun enthousiaste verhaal over de reis. En dan tot slot de hamvraag. Wat is het geheim achter hun gou den huwelijk? Hebben ze nog een advies voor mensen die onlangs in het huwelijksbootje stapten? "Het is geven en nemen", zegt Mien kort. "Iedereen heeft wel eens een akkefietje", weet Piërre zeker. "Maar je moet met elkaar overleg gen en niet meteen weglopen als er iets is. Dat is te gemakkelijk. Respect voor elkaar en verdraag zaamheid zijn heel belangrijk." Met een heilige mis in de kerk in Oirlo en aansluitend een feest voor vrienden en bekenden in het Pelgrimshuis in Smakt vieren Hay (73 jaar) en Agnes Classens-Versehuu- ren (71) uit Oirlo op zaterdag 19 mei het feit dat zij vijftig jaar geleden samen in het huwelijksbootje stapten. En de liefde bloeit nog steeds: "We zouden elkaar niet kunnen missen", klinkt het in koor. H-Antoniusabt en Alfonsuskapel aan de Deurneseweg 52 in Heide. Deze kapel werd rond 1920 in neo-gotische stijl gebouwd in opdracht van J. Poels.Alfonsus Ver- cauteren (schoonzoon van J. Poels) en Antonius Poels (zoon van J. Poels) hadden een ongeluk gehad met een van de weinige auto s die er toen waren. Uit dankbaar heid voor de goede afloop heeft toen J. Poels dit kapelletje laten bouwen. J. Poels koos voor deze heiligen vanwege zijn zoon en schoonzoon die het auto-ongeluk overleefd hadden. Daarom ook de heiligen- Alfonsus en Antonius. J. Poels vroeg aan de caféhouder die daar in die tijd woonde een stuk grond. Dat vond de heer van Dijck goed op voorwaarde dat dan de kapel de zijne zou worden. De bouwer ging daarmee akkoord en ging aan de slag.Toen bleek dat er geen vergunning was aangevraagd, werd de bouw stilgelegd en J. Poels nam burgemeester de Loo mee naar deze plek en er mocht weer verder gebouwd worden. Bij het gebouwtje werd gebeden door de buurt als iemand erg ziek was of overleden. Bij slecht weer deed men dat in het café. Het offergeld ging eerst naar de Venrayse Grote Kerk, later naar het Rectoraat in Heide. Rond 1970 raakte het in verval en de werkgroep zorgde in 1982 voor een flinke herstelbeurt. De vrije academie leverde de beel den. Het zware ijzeren geruite tra liewerk is opengeklapt en achter plexiglas staan de beelden. Het hekwerk is later aangebracht en het dak is door de eigenaar van nu met een leien dak bedekt. Een Antoniusbeeld van T. Litjens en eenAlfonsusbeeld van R Hermans. Het naamfeest ven de heilige Alfonsus Maria de Ligouri valt op 2 augustus. Alfonsus werd gebo ren als telg van een adellijke fami lie uit Napels in Italië. Ondanks een goedlopende advocaten prak tijk besloot hij in 1726 priester te worden. Hij werd de stichter van de redemptoristen. Daarnaast maakte hij in de tijd van de ver lichting naam als moraal theoloog. In 1762 werd hij tot bisschop gewijd. Zijn slechte gezondheid dwong hem te stoppen in 1775. De heilige Alfonsus stierf in 1787. In de kapel staat hij afgebeeld in bisschoppelijke gewaden. Het kerkleraarschap is uitgedrukt door de ganzenveer, en zijn kloosteror de door het regelboek .De heilige Antonius is in de volksdevotie de boerenpatroon en de beschermer van het vee. Veel kerken zijn aan hem toegewijd, in Venray alleen al zes kapelletjes. Als Patriarch van de kloosterorden staat hij meestal afgebeeld in een habijt. Het T- kruis, als enige atribuut, dat niets anders is dan een krukstaf, die hij tijdens zijn voetreizen bij zich had. De Heilige Antonius is 105 jaar oud geworden, zijn feestdag is 27 januari. Het kapelletje is sinds 1973 tot op heden, eigendom van de fam. J.Vroomen die toen de grond en het daarbij behorende kapelletje van de familie van Dijck hebben gekocht, en ook tot nu toe het kapelletje verzorgen. Reageren kan via het Secretari aat Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 ML in Venray, E-mail venraymonumen- taal@kpnplanet.nl. "Ze viel toen al voor mij op de knieën." Hay Classens, geboren in Oirlo, lacht als de eerste ontmoe ting met Agnes, een meisje uit Leu nen, ter sprake komt. "Ik bracht samen met de pastoor met de auto de communie naar de zieken. Agnes fietste naar school.Toen wij langs kwamen knielde zij naast haar fiets voor de pastoor. Zo ging dat toen. Vanaf die tijd heb ik haar in de gaten gehouden." Classens lacht opnieuw, zoals het gouden bruidspaar graag en veel lacht. Ze genieten samen nog iedere dag van het leven in hun mooie woning in het centrum van Oirlo. Op een fancy-fair in Oirlo sloeg de vonk echt over. Hay bracht haar voor het eerst naar huis en daarna zagen ze elkaar vooral op de zon dagen. Na enkele jaren gaven ze elkaar uiteindelijk het jawoord. Het jonge paar kocht een huis in Oostrum waar ze anderhalf jaar woonden. "Het plan was om in Oostrum een kuikenbroederij te beginnen. Toen dit niet lukte, zijn we teruggegaan naar Oirlo", aldus Agnes. Ze verhuisden naar de Castenrayseweg en hadden daar aan huis een kuikenbroederij en bedrijf dat zich bezighield met de opfok van jonge hennen. Het was vooral een tijd van keihard werken. Vaak tot een, twee uur 's nachts. "Maar het was ook hart stikke gezellig. Als we klaar waren dan werden er eieren gebakken en werden er moppen getapt." Tijd om op vakantie te gaan was er nauwelijks. De zorg voor het bedrijf slokte alle energie op. Hay: "Je hebt toch te maken met leven dig goed. Dan ga je niet zo snel op vakantie." "Bovendien was er de zorg om de kinderen. Met carna val, kermis en andere activiteiten in het dorp waren we wel altijd present", vult Agnes aan. Hay en Agnes kregen vijf kinderen, drie zoons en twee dochters. Alle drie de zoons gingen aan de slag in het familiebedrijf. De bedrijfsmatige activitei ten weerhielden Hay en Agnes Classens er niet van om midden in het dorpsleven te staan. Zo speelde Hay dertig jaar trompet bij muziekvereniging Ons Genoe gen. Verder voetbalde hij in de jeugd en later het veteranenteam (waarvan hij medeoprichter was) van voetbalvereniging DIS. Maar hij was vooral supporter van de Oirlose voetballers. Hij had daar naast al vroeg zijn hart verpand aan het biljartspel. "De ouders van een kameraad hadden café Drab- bels aan het spoor. De oudjes gin gen dan in het café kaarten en wij biljarten." Hij glundert, biljarten is nog steeds zijn lust en leven. Hij speelde voor Ons Plezier libre in de A-klasse. Nu is hij nog steeds actief bij de 50-plussers van Onder Ons in Oirlo. En daarvoor hoeft hij niet ver van huis te gaan. Achter in de tuin van hun woning is een heuse biljartzaal aangelegd waar de biljarters geregeld hun kunsten vertonen. Agnes Classens is veer tig jaar lid geweest van de afdeling Oirlo van de Vrouwenbond. Ver der zwemt zij al meer dan veertig jaar trouw een keer per week. Ze is verder lid van het dames zang koor, bezoekt trouw de repetities op maandagavond en zingt vaker in het weekend met het koor. Al twintig jaar fietsen ze samen. Agnes: "Dan zetten we de fietsen op de auto en gaan iets verder weg. We zoeken ons dan prachtige routes uit die we fietsen." Niet helemaal gepland waren ze ook zo'n tien jaar 'uitbaters' van jeugdsoos 't Kelderke, een begrip in Oirlo. "De oudste zoon en doch ter waren in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. Voor hen was er eigenlijk weinig te doen. Vandaar dat we in de kelder van ons bedrijf aan de Boddenbroek een jeugdsoos zijn we begonnen. In 't Kelderke is ook de Kelderband ontstaan, die groep heeft daar altijd geoefend." Tijdens een reünie enkele jaren geleden kwamen bij velen de her inneringen van toen weer boven. "Een man uit Overloon gaf aan dat Hay en Agnes Classens zijn vijftig jaar getrouwd. hij desnoods te voet naar Oirlo was gekomen. Hij wilde de reünie voor geen goud missen. In 't Kel derke had hij zijn eerste vriendin getroffen. Ja, in de jeugdsoos zijn heel wat paartjes bij elkaar geko men. Maar ik kon altijd wel een oogje in het zeil houden", lacht Agnes Classens. Ze doen het tegenwoordig iets rustiger aan. Alleen op zondag niet, dan is het druk aan De Leng in Oirlo. "Iedere zondag komen de kinderen en vijftien kleinkinderen op de koffie. En het liefste heb ben ze dan de aardbeienvlaai van oma. Heerlijk in de zomer, met z'n allen naar buiten. Dan kunnen we genieten. Maar dat doen we altijd." EL EN MAAS

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15