Schilderijen Sjors Willems in Koningskerkje Ontdek het waterleven Mijl op Zeven Expositie Kobie van Riesen A Jubileum Theo Jacobs De vergeten geschiedenis van Nederland in WON X PEEL EN MAAS Woensdag 16 mei 2007 - Pagina 13 Programma Schouwburg Venray Vier voorstellingen de komende week in Schouwburg Venray: Veldhuis Kemper, Met de assistente van dokter van der Ploeg, Nynke Laver man en Eric van Sauers met Smulpapen. Veldhuis Kemper komen op vrijdag 18 mei met Tijd heelt alle Zonden naar de schouwburg in Venray. In Tijd heelt alle Zonden ontmoeten twee vrienden elkaar weer nadat ze elkaar even uit het oog zijn verloren. De een gaat trouwen en de ander heeft pas een kind gekregen. Beiden zijn net zo opgewonden als in de war van hun nieuwe levensfase. Er is dus genoeg te bespreken (noem het biechten), net zo openhartig als vanouds. Naast relaties, kin deren, vriendschap, vrouwen en keuzes maken komen ook Henk Westbroek, Daphne Deckers, een Duitser op zoek naar een nieuwe broek en een geheel nieuwe blik op de zeven hoofdzonden voorbij. Aanvang 20.00 uur. De voorstelling Met de assisten te van dokter van der Ploeg wordt op zaterdag 19 mei vanaf 20.00 uur opgevoerd in de schouw burg. Nu dokter Lydie van haar pensioen geniet heeft Gert-Jan de praktijk overgenomen. Gert- Jan en Wieb zijn de nieuwe heer en vrouw des huizes. Mien kan maar moeilijk wennen, zeker nu ook Gert-Jan's zoon uit een eer der huwelijk, Pim, bij zijn vader is ingetrokken. Pim zet z'n eerste schreden op het liefdespad wat voor de nodige commotie zorgt in huize Van der Ploeg. Mien staat de jonge generatie op geheel eigen wijze met raad en daad terzijde. Daarnaast komt haar moeder Nel met grote regelmaat aanwaaien bij dochterlief. Ondanks alle drukte probeert Mien de scepter de zwaaien in de multiculturele praktijk van Gert-Jan, maar wan neer de 'assistente van dokter Van der Ploeg' in de lege wachtkamer een zwarte rugzak vindt, slaan alle stoppen door. Na de ingetogen melancholie van Sielesalt, laat Nynke Laverman in De Maisfrou op woensdag 23 mei in Schouwburg Venray meer kleuren zien. Het zijn de kleuren van Mexico, waar ze samen met dichteres Albertina Soepboer naartoe reisde om inspiratie op te doen. Ze vonden er chaos, armoe de, stof en soms ellende. Maar ze zagen er ook levenskracht en pas sie in een samenleving die nooit vergeet te feesten. Samen met haar muzikanten dompelt Nynke haar publiek onder in alle denkba re emoties. Opnieuw laat ze horen hoe ze een perfecte stembeheer- sing combineert met een harts tochtelijke vertolking en een bijna koesterende behandeling van haar teksten. En weer blijkt hoe mooi het Fries kan klinken. Aanvang 20.00 uur. Het vijfde programma van Eric van Sauers Smulpapen is op don derdag 24 mei vanaf 20.00 uur in de schouwburg te bewonderen. Een programma waarin hij het niet zal hebben over fijnproevers. Maar over smulpapen. Van Sauers lanceerde zichzelf rechtstreeks vanuit het stand-up comedy gezel schap De Comedytrain het Cama- retten festival in, dat hij glansrijk won. Met zijn vorige programma, Eric van Sauers Liegt, won hij de cabaretprijs Neerlands Hoop. En dan nu, Smulpapen. Over al die zoete koek waar we teveel van slikken en over alles wat we daar nog bij proppen. Tijd om de vin ger in de keel te steken. Toenmalig staatsecretaris Hen driks van het Ministerie voor Volksgezondheid en Milieuhygi ëne opende op 14 mei 1977 het Museum en documentatiecen trum in de breviergangen rond de kapel op het St. Servatiuster- rein. Dertig jaar later is het zesde lustrum waarschijnlijk het laatste jubileum dat zelfstandig gevierd kan worden, want er zijn plannen om samen met Museum 't Freule- keshuus op te gaan in éénVenrays Museum. Op woensdag 23 mei vindt deze viering met een speciaal pro gramma voor genodigden plaats. Vanwege het dertigjarig bestaan houden de vrijwilligers van het museum van GGZ NML open dagen voor het publiek op 26, 27 en 28 mei van 14.00 tot 17.00 uur. Het museum is op die dagen opengesteld voor alle belangstel lenden. Het huidige museum is ondergebracht in de breviergan gen rondom de kapel, in de bak kerij, de keuken en de kelders. Hierin komt de stichtingstijd van St. Servatius en St. Anna door mid del van akten, foto's, tekeningen, brieven e.d. uitvoerig aan bod. Evenals de oorlog- en bevrijdings- tijd (1940-1945). In nissen wordt de toestand van vroeger weer gegeven met betrekking tot de verpleeg-, woon- en arbeidsthe- rapiesituatie. Alles is uitgebeeld met als patiënten, broeders/religi euzen en verplegers, aangeklede etalagepoppen, en met meubilair en andere gebruiksvoorwerpen. De huidige museumcommissie In de serie Kunst op Zich(t) is de beurt aan de jonge kunstenaar Sjors Willems uit Oostrum. Tijdens het weekeinde van Hemelvaarts dag van 17 tot en met 20 mei exposeert hij in het Koningskerk je in Vierlingsbeek werk uit zijn 'Londense periode': grote, kleuri ge doeken. Willems (26) kreeg zijn opleiding aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht (HKU) en specialiseerde zich in grafiek en zeefdrukken. Tijdens deze studie volgde hij al een internationaal studieprogramma in Melbourne. Daarna sloot hij in september 2006 met succes de Docenten opleiding af aan de Academie Beeldende Kunsten in Maastricht. Zijn stages in het primair en voortgezet onderwijs vond Sjors erg leuk, maar hij wilde graag het leven als kunstenaar voelen en omdat het maken van 'kunst' zijn passie is, koos hij voor een jaar buitenland. De vrijheid die hoort bij het beroep maar ook de uit daging dreven hem naar Londen, waar de 'kunstwereld' zetelt. Daar wilde hij schilderen, iets dat hij altijd al graag deed. Voorzien van slechts een plunjezak met wat kleren maakt de prille kunstenaar in september 2006 de oversteek naar Londen. Net weer terug op Nederlandse bodem kijkt hij met een tevreden blik terug op wat hij nu al 'zijn periode Londen' noemt. Zijn doelen: een jaartje buitenland, alleen bezig met schilderen, expo seren in Londen en vernieuwende inspiratie opdoen zijn bereikt. De invloed van Londen is deels terug te vinden in zijn werk. Het werk van Willems is zeer kleur rijk, beweegt zich van realistisch vermengd met magie tot abstract. Zijn onderwerpen zijn divers, van dieren, vogels, bomen, huizen en andere objecten tot portretten. Hij schildert bewust grote doeken. Hierdoor worden kleuren inten ser, vindt hij. Hij speelt met kleur en wil blijven experimenteren om steeds te vernieuwen en zich niet te binden aan één bepaalde thematiek of technieken. Willems: "Kleur is een van de belangrijkste beeldaspecten in mijn schilderij en. Tijdens het schilderen ga ik op zoek naar verschillende interes sante kleurencombinaties. Belangrijk blijft dat er kleuren combinaties ontstaan die een har monieus geheel geven aan mijn schilderijen." Johan Breuker uit Haarlem opent op Hemelvaarts dag om 12.00 uur de expositie officieel. Breuker is beeldend kun stenaar en was docent van Wil lems aan de HKU. Tijdens de ope ningstijden (elke dag van 11.00 tot 17.00 uur) is Willems steeds aanwezig. bestaat uit 26 vrijwilligers, veelal oud-medewerkers. Zij komen minstens iedere woensdag van 9-00 tot 12.00 uur samen om voorwerpen te restaureren en te conserveren. Om de ongeveer 10.000 foto's uit te zoeken, te digitaliseren en te catalogiseren en beschrijven. Oude filmpjes en foto's op glas worden met grote zorg verwerkt. Drie webmasters bouwen aan een uitgebreide site met de naam www.venraysmuseum.nl. Tijdens excursies in psychiatrische instel lingen in o.a. België en Duitsland hadden de heren J. Roodbeen, van de afdeling Public Relations en L. Dirkx, docent aan Den Hoebert, kleine psychiatrie musea gezien. En toen hen gevraagd werd of zij ook een museum hadden moes ten ze dit helaas ontkennen. J. Roodbeen kreeg hierna het idee om een documentatiecentrum te openen. Hij stelde als P.R.-man het hele archief ter beschikking. Al snel kreeg hij hulp van L. Dirkx en H. Bloemen, die hun hele col lectie voorwerpen meebrachten. En daarmee was in 1977 ook het idee voor het museum geboren. In de tijd dat 'hoe kom ik uit met mijn budget?' nog niet uitmaak te wat er gebeurde binnen de inrichting, was dit op deze manier nog mogelijk. Als er een wandje gewit moest worden ging er een opdrachtbon naar de schilder of de timmerman kwam een plank ophangen. Via afdeling inkoop werd een diaprojector besteld. De algemene middelen zorgden er voor dat alles betaald werd. Het eerste echte budget kwam pas tij dens de viering van het 25-jarige jubileum via toenmalig bestuurder mevrouw Riky Boom, 5.000 euro. Eindelijk een echte erkenning. Nu kon er begonnen worden met het moderniseren van wat tot op dat moment een slapend museum kon worden genoemd. Staatsbosbeheer houdt op zon dag 20 mei een excursie over waterleven in Nationaal Park De Groote Peel. Deze 'waterexpeditie' start om 11.00 uur en is geschikt voor het hele gezin. Gidsen van Staatsbosbeheer geven informatie over de dieren die in en om het water leven en er worden water dieren geschept en bekeken. Bij deelname krijgen de kinderen een zoekkaart waterdieren cadeau. De start is bij de balie van Mijl op Zeven aan de Moostdijk 15 in Ospel. Opgave vooraf is noodzake lijk en kan via tel. (0495)641497. Na afloop van de excursie is er vanaf 13-30 uur in de activiteiten ruimte van het bezoekerscentrum een gratis informatiemiddag over waterdieren en worden er kikker maskers geknutseld. Water is een essentieel onderdeel van de natuur in Nationaal Park De Groote Peel. In dit grotendeels afgegraven hoogveengebied is het water door de ondergrond van veen erg zuur. Toch herbergt een donkerbruine zure waterplas zoals het Meer- baansblaak meer leven dan men zo op het eerste oog ziet. Tijdens de excursie op zondagmorgen worden met een schepnet water dieren geschept en bekeken. Het is iedere keer weer spannend wat er in het waterbakje terecht komt; bootsmannetjes, libellenlarven, juf ferlarven, kikkervisjes en met een beetje geluk komen er zelfs water schorpioenen en hondsvisjes boven water. Dit oorspronkelijk uit Amerika afkomstige hondsvisje is trouwens het enige visje dat in dit extreem zure en voedselarme water kan overleven. Met behulp van speciale zoekkaarten kan men de dieren herkennen en benoe men. De gidsen van Staatsbosbe heer helpen hierbij en vertellen bijzonderheden over de vangst. Natuurlijk worden de dieren weer voorzichtig teruggezet. Na afloop van de excursie kan men in de activiteitenruimte van het bezoe kerscentrum nog meer informa tie over waterdieren vergaren en worden er kikkermaskers geknut seld. De inloopmiddag is vooral leuk voor kinderen. Het bezoe kerscentrum Mijl op Zeven is de toegangspoort tot Nationaal Park De Groote Peel. Hier starten alle activiteiten. In mei en juni is er in de wisseltentoonstellingsruimte een tentoonstelling met schilderij en en objecten van Jo Ketelaers te bekijken. Het bezoekerscentrum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie en een rou tebeschrijving zie www.staatsbos- beheer.nl. Jo Ketelaers exposeert tot en met 28 juni in bezoekerscentrum Mijl op Zeven van Staatsbosbeheer. Ketelaers is een gepassioneerd hobbykunstenaar. Hij gebruikt verschillende technieken en mate rialen en werkt vanuit diverse the ma's. Tijdens de tentoonstelling in Mijl op Zeven worden naast schilderijen met Peellandschap- pen ook litho's met waterdieren getoond. Het object Onderwa terwereld toont het leven onder water. Het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer ligt aan de Moost dijk in Ospel en is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Het schilde ren en tekenen zit Ketelaers in het bloed en aan inspiratie heeft hij geen gebrek. Na zijn werk als bouwvakker is hij daarom ver schillende cursussen en opleidin gen gaan volgen om de gewenste technieken onder de knie te krij gen. Inmiddels is hij afgestudeerd aan de Academie voor Schone Kunsten inArendonk (België). Hij heeft hier de opleiding tekenen, schilderen en vrije grafiek afge rond. Een Peelexpositie in bezoe kerscentrum Mijl op Zeven was al jaren zijn wens.Allebei zijn ouders zijn geboren en getogen in de Peelstreek. Daarom heeft hij er als kind ook veel tijd doorgebracht bij familie en vrienden. Hij is de bijzondere natuur van Nationaal Park De Groote Peel gaan waar deren en heeft er een emotionele band mee. 'Mijn vader en moeder zouden erg trots zijn geweest' zijn zijn woorden na het inrichten van de kleurrijke en sfeervolle tentoonstelling in Mijl op Zeven. Bezoekerscentrum Mijl op Zeven is de toegangspoort tot Nationaal Park De Groote Peel. Hier starten alle activiteiten. Zes keer per jaar is er een nieuwe wisseltentoon stelling te bekijken. Deze tijdelijke exposities sluiten voor een groot deel aan bij de thema's van het activiteitenprogramma. Voor meer informatie en een routebeschrij ving zie www.staatsbosbeheer.nl. KunstProefRoute 2007 Genieten van kunst, natuur, en lekker eten, dat kan in de maan den juli en augustus, in Noord Limburg. De stichting KunstProef Route presenteert drie fietsroutes van ongeveer veertig kilometer en twee autoroutes van ongeveer 55 kilometer. De inschrijving is bij galerie IROK in Horst, tel. (077)3984596. Er is een route uit gezet door de natuur en langs de oevers van de Maas. In de galerie- en die men onderweg tegenkomt kan men werk bekijken van gere nommeerde Limburgse kunste naars. Zo komt men onder andere bij het World Art House in Well en Art Center de Raay in Baarlo. In Venray bezoekt men het unieke beeldenpark en Centrum voor hedendaagse kunst het Oda Park. De inwendige mens wordt ook verwend, doordat men gaat proe ven van streekeigen lekkernijen uit het gebied van Peel en Maas. In Well is men te gast bij Hostel- lerie de Hamert en in Broekhui zen in het Maashotel. In Baarlo staan de deuren van Chateau de Raay open. Het initiatief voor deze KunstProefRoute is van galerie Judy van Straten in Grubbenvorst, galerie IROK en Horst en kunst huis de Bakkerij in Bergen. Voor meer informatie kan menterecht op www.kunstproefroute.nl. en er ligt een folder in de foyer van het theehuis in het Odapark. Braderie in Venray EERI V.o.f. houdt op woensdag 23 mei op het Henseniusplein, het Schouwburgplein en de Grote Markt in het centrum van Venray een braderie. De braderie duurt van 10.00 tot 17.00 uur en er staan kramen met onder andere hobby isten, oude ambachten, kunstnij verheid- en cadeauartikelen. Ook zijn er diverse stands met versna peringen, is er kinderamusement, een draaimolen en zweefmolen en een clown. Country dansavond De Red Valley Country Dancers houden op zaterdag 19 mei een dansavond met live muziek. Coun tryband Connected verzorgt de muziek en er kan volop gedanst worden in gemeenschapshuis De Wis in Castenray. Aanvang 20.00 uur. Zie ook www.redvalleycoun- trydancers.nl. Excursie naar Leudal IVN Geysteren Venray houdt op zondag 20 mei een twee uur durende excursie in het Leudal. Temidden van de dorpenkring Horn, Haelen, Nunhem, Neer, Rog gel en Heythuysen ligt het Leudal. Het Leudal is een van de mooiste natuurgebieden van de provincie. In dit gebied vloeien de Zelster- beek, Leubeek en Haelense Beek samen, om gezamenlijk in de Maas uit te monden. Het Leudal is bekend vanwege zijn beekdalen. Deze herbergen een waardevolle flora en fauna. Het herbergt een kleine vijfhonderd plantensoorten. Bij vogelliefhebbers zijn de beek dalen ook geliefd. De start van de wandeling is om 10.00 uur op de parkeerplaats van Staatsbosbeheer aan de Roggelseweg in Haelen. Fietstocht Veldeke Venray Veldeke Venray houdt op dins dag 22 mei een fietstocht rondom Venray. Zowel leden als andere belangstellenden zijn van harte welkom om aan deze ruim twintig kilometer lange tocht langs karak teristieke plekjes van Venray en zijn omgeving deel te nemen. De tocht start tussen 18.30 en 19-00 uur op de parkeerplaats bij groen tewinkel Claessens aan de Henri Dunantstraat. Voor degenen die met de auto komen is er parkeer gelegenheid bij de boerderij. Bij slecht wordt de tocht uitgesteld. Concert in Grote Kerk Pieter Dirksen concerteert op zondag 20 mei vanaf 16.00 uur in de Grote Kerk in Venray op het majestueuze orgel en op het klavecimbel. Dit concert wordt gehouden door het Orgelcomité Venray. Dirksen is organist in de Martinuskerk in Cuijk en heeft al vele concerten op zijn naam staan. Ook zijn solo-CD's werden door muziekliefhebbers goed beoor deeld. Tijdens het concert in de Grote Kerk kan men genieten van muziek van Buxtehude en van Scarlatti, die respectievelijk 300 en 250 jaar geleden zijn overleden. Van Buxtehude worden op het orgel de Toccata in F-Dur en Ein feste Burg ist unser Gott gespeeld. Verder speelt Dirksen op het kla vecimbel van Buxtehude Suite in d - Amsterdam, Aria More Palatino in C en Praeludium in g. Dirksen vervolgt op het klavecimbel zijn concert met zeven sonates van Scarlatti. Lenteconcert HONL (Harmonie Orkest Noord-Limburg), onder leiding van Sjef Klinkers, geeft op zondag 3 juni op de Veemarkt in Horst een Lenteconcert. Dit concert wordt gehouden in samenwerking met grand-cafè Coenders die daar voor het terras als concertlocatie ter beschikking heeft gesteld. Vanaf 15.00 uur openen de tonen van de Eurovisiemars het concert. Het repertoire is luchtig en afwis selend, maar vooral zeer herken baar. Zo kan men genieten van Heinzelmannchens Wachtparade, Adieu mein kleiner Gardenoffizier, Delen uit Paul Lincke, Kaizerwal- zer en de Robert Stolz Potpourri. Met deze stukken gaat het HONL op de nostalgische toer en grij pen terug naar prachtige muziek van zowat een eeuw geleden. Via de André Rieu Classics gaat het naar de modernere Highlights uit Annie. Ook concertmarsen zullen niet ontbreken.Aan een aantal van deze stukken verlenen de vocalis ten een bijdrage. In willekeurige volgorde zijn dat Judith Weusten, Gon Gruintjens, Annelies Engels enWim Nabben. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondagmiddag 20 mei de schapenscheerder aan het werk. De heer Eickmans uit Leu nen is een uitstekend vakman die al meerdere keren een prijs heeft gewonnen. Het is interessant om te zien hoe in alle rust de schapen van hun wollen jasje worden ont daan. Aansluitend mogen de kin deren en eigen doekje weven. Het Horster Mondharmonica Ensem ble zorgt voor muzikale onder steuning. Op de bovenverdieping is de expositie Klokken en klok kenmakers te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Zeskamp Veltum Wijkvereniging Veltum houdt dit jaar de Veltumse Jeugd-Dag op zaterdag 16 juni. Om 13-45 uur gaat de grote jeugdzeskamp van start op het speelterrein aan de Pettenmakerstraat. De jeugd van zes tot negen jaar of van tien tot twaalf jaar kan daar met elkaar de strijd aangaan op de spannende zeskamponderdelen, met uiter aard weer de nodige waterpret. Na afloop vertrekken alle zeskamp deelnemers in muzikale optocht naar het wijkcentrum om te kij ken, of misschien deel te nemen aan de Idols-Playbackshow. Tegelij kertijd volgt daar een demonstra tie jumpstyle. Aanmeldformulieren voor beide onderdelen kunnen worden gedownload via www. wijkverenigingveltum.nl. Teams en deelnemers dienen zich voor maandag 21 mei aan te melden. Kobie van Riesen uit Venray humoristisch en vrolijk. Het kleur- exposeert met een nieuwe serie gebruik is uniek en schitterend en 'leuke vrouwen' bij reisbureau het is echt de moeite waard om Vice Versa. Deze keer heel anders binnen te lopen en er even van te dan men van haar gewend is; heel genieten. Tijdens het Moederdagconcert van fanfare Dorpsklank Casten ray ontving Theo Jacobs het FKM insigne voor zijn 40-jarig muzi kantenjubileum. Jacobs begon zijn muzikale loopbaan in 1955 bij muziekvereniging St. Hubertus in zijn geboorteplaats Hegelsom. Bij de oprichting van de Casten- rayse fanfare Dorpsklank in 1977 werd hij lid van de Castenrayse Fanfare. Boekrecensie in Peel en Maas Wat waren de werkelijke rede nen dat het Nederlandse leger in 1940 werd overrompeld, werd Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers leeg geroofd (nee), wie stal de fiets vanAnne Frank en werd er honger geleden? Sommige gebeurtenissen uit 1940-1945 zijn verkeerd in het collectieve geheugen opgeslagen (het Zweedse wittebrood kwam niet uit de hemel vallen) en over andere zijn we in de loop der tijd anders gaan denken, terwijl weer andere in de vergetelheid zijn geraakt. De vergeten geschiedenis inde TWEEDE WERELDOORLOG Wie aan mei 1940 denkt, ziet de Grebbeberg voor zich. Niet Kornwerderzand of Zeeland. Het bombardement van Rotterdam staat symbool voor de gruwelen van de Duitsers. Niet dat van Eind- hoven.Als we aan de NSB denken, zien we Mussert voor ons. Niet jhr. Daniël de Blocq van Scheltinga, terwijl die meer bloed aan zijn handen had. De vergeten geschiedenis van Nederland in de Tweede Wereld oorlog beschrijft die vergeten per sonen en gebeurtenissen en laat de andere kant van de Nederland se oorlogsjaren zien. Het plaatst Gerrit Jan van der Veen tegenover Bert Poels, de man die op zijn boerderij in De Peel tal van Franse krijgsgevangenen, joden en Engel se piloten verborg. Het beschrijft hoe in de oorlog over de presta ties van het Nederlandse leger in de meidagen van 1940 werd geoordeeld, maar ook hoe dat oor deel in de loop der jaren steeds veranderde. Uiteraard worden ook de niet-vergeten personen en gebeurtenissen behandeld. De vergeten geschiedenis van Neder land in de Tweede Wereldoorlog is daarom ook te lezen als een alge meen overzicht en te gebruiken als naslagwerk, met een personen register. Eric Slot is freelancejour nalist en auteur van onder meer Wandelingen door moorddadig Amsterdam en De dood van een onderduiker. De vergeten geschie denis van Nederland in de Tweede Wereldoorlog is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 18,90 euro. Nynke Laverman en Smulpapen Jubileum museum GGZ Kunst Cultuur ERIC SLOT van NEDERLAND UITGEVERIJ EERT BAKKER

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13