3 Pinksterexpositie steunt project Zambia Kunst, klankschalen en een goed doel Groet uit Tienray Oude foto Service rubriek Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Woensdag 16 mei 2007 - Pagina 11 In het boek 'Vervlogen tijden in Boxmeer van 1940-1960' beschrijft Mathieu Breuer (67) uit Meerlo zijn jeugdjaren in een doorsnee arbeidersgezin in Boxmeer. De bundel geeft een impressie van hoe men als kleuter, kind, puber en adoles cent het leven in het Boxmeer van toen beleefde. Mathieu Breuer schetst hiermee een beeld van de tijdgeest. Het boek is deels autobiografisch en kent gedeeltelijk een cul tuurhistorische inbedding. Mathieu Breuer schrijft sinds 2004 boeken. Zijn eerste produc tie, een streekroman, verscheen in 2005 bij Uitgeverij West-Fries land. "In 2000 verloor ik door een tumor het zicht aan beide ogen, waardoor ik nog maar tien pro cent zie. Om de koude, lange win terdagen door te komen, besloot ik te gaan schrijven. Met behulp van een vergrotingsprogramma op de computer schreef ik voor namelijk voor mezelf. Familie en vrienden zeiden echter al snel dat ik een boek moest gaan schrijven, en zo geschiedde in 2005. Het eer ste boek,'De boer van Diadomo', kreeg veel positieve reacties en kritieken. Voor mij aanleiding om verder te gaan als auteur. Mijn oudere broer stelde vervolgens voor om een autobiografisch werk te schrijven." Met het boek 'Vervlogen tijden in Boxmeer van 1940-1960' wil Mathieu Breuer zaken van vroe ger vastleggen en niet verloren laten gaan. "In Boxmeer zijn veel cultuurhistorische zaken verloren gegaan, zoals de Sasse Warande, de Volksbond en Hotel het Rad. Plaat sen waar ik samen met vele ande ren leuke tijden heb beleefd. Ik wil mijn kinderen en kleinkinde ren hiermee een idee geven hoe hun ouders en grootouders in die tijd hebben geleefd. En voor leef tijdsgenoten van mij is het heel leuk om aan de hand van dit boek een link te leggen naar hun eigen bevindingen. Ik heb al van veel mensen gehoord dat het boek een hele hoop herinneringen heeft opgeroepen." FYSIEKE STRAFFEN De auteur kijkt zelf met een goed gevoel terug op zijn kinder en jeugdjaren in Boxmeer. Maar hij geeft ook aan, dat er veel is veranderd in al die jaren. "Ik had zelf een prettige jeugd. En ik niet alleen. Mijn klasgenoten die ik heb benaderd voor dit boek, zouden hun tijd in Boxmeer zo weer wil len overdoen. Het enige stukje uit mijn jeugd waar ik niet positief op terugkijk, is de tijd op de mulo. En dat gevoel deelden mijn klasgeno ten met mij. Het regime daar zou niemand opnieuw willen mee maken. Het was echt héél streng, en fysieke straffen werden niet geschuwd. De macht die leraren in die tijd hadden werd gebruikt, maar ook misbruikt. Wat ik echter mis bij de kinderen tegenwoordig is het buiten spelen. De spellen die wij vroeger op straat deden, zie je nu nauwelijks meer: hoe pelen, tollen, knikkeren, landje veroveren en ga zo maar door. Tegenwoordig zit iedereen achter de computer en wordt er weinig meer ondernomen door de jeugd. Dat is jammer, want de uurtjes na schooltijd waren voor ons gewel dig. We maakten hele leuke din gen mee en de sfeer tussen klas- en buurtgenootjes onderling was stukken beter dan nu." VEEL REACTIES Mathieu Breuer is uitermate tevreden over de response die hij tot nu toe heeft ontvangen. "De mensen die ik heb benaderd om mee te werken, waren allemaal heel enthousiast. En hoewel het boek pas een kleine week uit is, heb ik al veel reacties ontvangen. Deze waren eigenlijk allemaal Mathieu Breuer uit Meerlo beschrijft in het boek 'Vervlogen tijden in Boxmeer van 1940- 1960' zijn jeugdjaren in een doorsnee arbeidersgezin in Box meer. positief, heel leuk dus. Ik wil alle mensen die hebben meegewerkt dan ook nogmaals bedanken, want zonder hen was het zeker niet mogelijk geweest. Ik heb het boek al kunnen uitdelen in mijn familie, ter gelegenheid van Moederdag. En over drie weken overhandig ik het boek aan mijn broers tijdens een kleine reünie. Ook mijn drie kleinkinderen hebben het boek al. Zij hoeven later niet meer te vra gen hoe ik mijn kinder- en jeugd jaren heb beleefd. Ik ben hen een slag voor geweest door dit boek te schrijven." 'Vervlogen tijden in Boxmeer van 1940-1960' is verkrijgbaar bij boekhandel Van Dinter in Box meer en kost 14,95 euro. Binnen kort verschijnt ook een nieuwe streekroman van Mathieu Breuer: 'De fratsen van schilder Wie- gersma'. Dit boek beschrijft de belevenissen van een excentrieke schilder in een rustiek dorpje en is verkrijgbaar bij alle boekhan dels voor 12,95 euro. Meerlonaar Geert Mooren speelt een belangrijke rol bij de muziek- en theatervoorstel ling De Maas Spreekt die van avond in première gaat op het stuw- en sluizencomplex van rijkswaterstaat te Sambeek. De Meerlose dirigent/musicus heeft namelijk de muziek uitge zocht voor deze grote openlucht productie, arrangeerde composi ties en schreef zelfs het nummer Ut Liegbenske.Theatergroep Sam beek onder leiding van regisseur Marco van de Plasse uit Boxmeer voert de komende dagen liefst zes keer deze grote productie op bij en op het sluizencomplex. De Maas Spreekt is een betekenisvol, authentiek en bevlogen muziek theaterproductie. Kees Ligtelijn is de schrijver van het spektakel, dat gaat over de verandering van de Maas en het sluizencomplex vanaf de jaren zestig. De basis van het script is vastgelegd uit gesprekken met personen die een duidelijke relatie hadden en hebben met de Maas en het sluizencomplex op de grens van de provincies Lim burg en Noord-Brabant. De haat liefdeverhouding met de rivier en de sluizen is het kernthema van de voorstellen. Centraal staat het leven van de sluismeester. Voor hem vormen het water en de sluizen een onweerstaanbare aan trekkingskracht. Een voorstelling over een heimelijke liefde en het botsen van verlangens, waar de humor niet is vergeten. De Maas geeft, de Maas neemt en de Maas spreekt. Ook het muzikale hoofd thema is een eigen compositie geïnspireerd door het rivierwater. En daar komt Geert Mooren om de hoek kijken. De zes voorstel lingen worden muzikaal begeleid door harmonie Semper Unitas uit Sambeek, waarvan de Meerlonaar al jaren met succes dirigent is. Met dit korps speelt hij in 's lands hoogste afdeling: de concertafde ling. Toen de stichting De Maas Spreekt Semper Unitas uit Sam beek benaderde om het muzikaal gedeelte te verzorgen van deze projectie, was men het al snel eens. Volgens de Meerlose diri gent is de regisseur er met zijn crew in geslaagd om een bijzon der muziektheater van de grond te krijgen waarin theatrale- en muzikale elementen elkaar goed in evenwicht houden. Daarnaast hebben dans en beeldende kunst ook een eigen rol in de produc tie. Muziek speelt een belangrijke rol. Het ene moment klinkt de muziek zacht op de achtergrond, het andere moment is de muziek dominant. Speciaal voor De Maas Spreekt heeft Mooren muziek uit gezocht of zelf geschreven. De muziek bij De Maas Spreekt moest sfeervol, spannend, mysteri eus, onheilspellend, droevig maar ook vrolijk en spontaan zijn. Diri gent Mooren ging op zoek naar dit soort muziek en kwam op met een grote lijst van werken die uit stekend pasten binnen deze pro ductie. Uit deze lijst kwam weer een kleinere selectie van werken en aan de hand van het script en in overleg met de regisseur wer den de juiste titels bij de scènes geplaatst. Tijdens de theaterpro ductie hoort de toeschouwer steeds korte passages uit diverse werken, en soms wordt het hele werk uitgevoerd. Verder maakt het orkest van Mooren gebruik van allerlei effecten die mogelijk zijn op de diverse blaasinstrumenten. Aan de productie doen in totaal honderdvijftig muzikanten, dan sers en acteurs mee uit Noord- Brabant en de kop van Noord- Limburg. En achter de schermen werken nog eens tientallen men sen. Voor Meerlonaar Geert Mooren is het weer een van die bijzon dere producties die hij achter zijn naam kan plaatsen. De in 1961 in Meerlo geboren dirigent volgde na zijn studie aan de pabo in Venlo het conservatorium in Tilburg. Hij volgde trompetlessen bij Florent van den Hauwe en directielessen bij Jan van Ossenbruggen, Jean Dirigent Geert Mooren Pierre Laro en Anne de Vries. Vanaf 1985 dirigeert hij diverse fanfares en harmonieorkesten en behaalde met deze korpsen diverse pro moties, provinciale en landstitels. Momenteel is Geert Mooren diri gent van harmonie Semper Unitas en van muziekvereniging Some- ren's Lust. Verder arrangeert hij voor muziekkorpsen en volgt hij nog masterclasses en lessen bij Jan Cober. In het najaar staat hij weer voor een grote klus met de har monie van Sambeek: Rabo Music Sensation. De muziek- en the aterproductie De Maas Spreekt wordt uitgevoerd bij het stuw en sluizencomplex Sambeek op woensdag 16, vrijdag 18, zaterdag 19, vrijdag 25, zaterdag 26 en zon dag 27 mei. De aanvang is telkens om 20.45 uur in verband met de lichtshow en de entree is 14 euro. Meer info: www.demaasspreekt.nl De traditionele Pinksterex positie in de beeldentuin van Keramieke Atelier in Geijs- teren krijgt dit jaar een wel heel bijzonder Afrikaans tint je. Dat is te danken aan het kunstenaarsechtpaar Mieke van Uden en Chris Roose, dat onder andere een Afrikaanse beeldengroep exposeert en verkoopt voor het Afrikaanse scholenproject van de Stich ting Ontwikkelingssamenwer king Meerlo-Wanssum. Naar aanleiding van de publi catie in weekblad Peel en Maas van vorige week hebben Geert en Marianne Mooren van Rozen kwekerij Meerlo een bod gedaan van vierhonderd euro op deze beeldengroep. "Zo snel is nog nooit gereageerd op dergelijk ini tiatief", weet Mieke van Uden, die het geweldig vindt dat er zoveel interesse is om het SOS-project in Zambia, de bouw van en basis school, te steunen. Het mooie van alles is ook nog dat de landelijke actie Wilde Ganzen en de lande lijke organisatie NCDO het bedrag van 400 euro vermeerderen tot ruim duizend euro. En wie weet komt er nog een hoger bod op deze uit drie beelden bestaande keramische groep. Tijdens de Pinksterexpositie in Geijsteren gaan meer mensen aandacht schenken en vragen aan het SOS-project. Zo hebben de muzikanten Hans Kalberg uit Nijmegen, de bekende musi cus/dirigent Marco Mariën uit Meerlo-Wanssum, Loek Kleeven (piano) uit Horst en Sjors van de Ven (dwarsfluit) uit Velden laten weten ook het project te onder steunen. En troubadour Peter van de Water loopt eerste pinksterdag op het terrein rond met een bui del waarin de gasten een donatie kunnen doen. De Pinksterexpositie in Kera mieke Atelier is beide pinkster dagen geopend van 12.00 tot 18.00 uur. De entree is gratis maar bezoekers kunnen wel een vrij willige bijdrage geven voor het scholenproject uit Zambia. Bijzondere expositie in Meerlo Tijdens de pinksterdagen vindt in huisgalerie Publi- art in Meerlo een bijzondere expositie plaats. Een exposi tie die in het teken staat van kunst, klankschalen en een goed doel: stichting Future for Children. Er is op 27 en 28 mei werk te zien van de Duitse beeldhouwer Christian Por- zia kunstfotograaf Richard Fieten uit Venlo en Henk van Hemert uit Meerlo. Omdat 20 van de verkoopop brengst van de getoonde kunst werken naar de goede doelen in Nepal en Tanzania (www.malaika- kids.nl) gaat, laat Theo Mouriadis uit Venlo de bezoekers tijdens deze galeriedagen genieten van zijn klankschalen van Nepa- lese oorsprong. Inscripties in het Nepalese Devangirischrift duiden daarop. Hoog in de Himalaya was geen klei om keramische schalen te baken,dus sprak men de metaal ertsen aan voor het vervaardigen van keukengerei. In Nederland zijn klankschalen vooral bekend door dat Tibetaanse en Nepalese boed dhistische monniken ze gebruiken tijdens hun ceremonies. Tijdens deze twee tentoonstellingsdagen wordt zowel het bedrijfsleven als de consument in de gelegenheid gesteld gratis advies te krijgen over de aankoop van verantwoor de kunst. De galerie aan de Julia- nastraat 29 in Meerlo is open op 27 en 28 mei van 13.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie, Henk van Hemert, tel 0478-698008 of kijk op de website www.henkvan- hemert.com Marialof in Tienray Van oudsher is mei de Maria maand bij uitstek. Tienray is al vanaf 1440 een Mariabedevaarts plaats. Als Troosteres der Bedruk ten wil ze natuurlijk ons allen bij staan in alle omstandigheden van het leven. Als Onze Lieve Vrouw van Lourdes staat ze natuurlijk heel bijzonder de zieken bij, maar roept ze ook op tot bekering. Als symbool van de Mariamaand wordt in Tienray op Hemelvaarts dag donderdag 17 mei vanaf 15.00 uur een Marialof gehouden in de kerk in Tienray. Dit Marialof wordt opgeluisterd door het Gemengd Koor van Tienray. Verder wordt er in de Meimaand alsook in okto ber bij Maria iedere woensdag om 18.40 uur de rozenkrans gebeden, aansluitend is er om 19.00 uur een heilige mis ter ere van Maria. Daar naast is de kerk dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur voor bedevaartgangers, om even rustig bij Maria te bidden, een kaarsje op te steken of een intentie neer te schrijven. Gemeentehuis dicht In verband met Hemelvaart is het gemeentehuis gesloten op donderdag 17 en vrijdag 18 mei. Enquête dorpsraad De dorpsraad in Meerlo heeft enquêtes verspreid onder de inwoners van het dorp. Via de resultaten uit deze enquête wil de dorpsraad inzicht krijgen in de mening van inwoners over het dorp. De dorpsraad roept zoveel mogelijk inwoners van Meerlo op om mee te werken. Inwoners kunnen tot 19 mei de ingevulde enquêtes inleveren bij een van de leden van de dorpsraad. De enquête is tevens te downloaden van de gemeentelijke website www.meerlo-wanssum.nl/actu- eel/nieuws. Muziekstudio open Zondag 20 mei opent de klein ste muziekstudio van Nederland zijn deuren. Belangstellenden zijn van harte welkom tussen 11.00 en 18.00 uur om een kijkje te nemen bij muzikant/troubadour Peter van de Water. In de studio kun nen belangstellenden niet alleen terecht voor het opnemen van muziek, ook het volgen van gitaar les behoort tot de mogelijkheden. Meer informatie kan men vinden op de website: www.petervande- water.nl. Muziekstudio Piccolo, Burgveldweg 3,5764AJ Meerlo. Op de bon De politie Limburg-Noord heeft zaterdag vier bekeuringen opge maakt voor overtreding van de vis- serijwet (2x) en voor het negeren van het bord verboden toegang (2x). De controles vonden plaats in het kader van het Maasplas- senproject. In totaal werden 35 locaties inArcen, Lomm, Grubben- vorst, Broekhuizenvorst, Blitters- wijck,Afferden, Gennep, Heijen, Middenlaer en Mook gecontro leerd. Vanwege de slechte weers omstandigheden waren er zeer weinig activiteiten op en rond de Maas. Met het Maasplassenpro- ject wordt de overlast aangepakt rond de Maasplassen die ontstaat als gevolg van illegaal kampe ren, nachtvissen, vuur stoken en het dumpen van afval. De politie werkt in het project samen met politievrijwilligers en bijzondere opsporingsambtenaren. Wat gebeurt er als U niet adverteert De pelgrims die van ver kwa men werden ondergebracht in een van de vele hotels die Tienray destijds telde. Elke boerderij had wel slaapruimten. Deze foto uit 1905 toont Hotel Klein Lourdes (thans boerderij Vorstermans) en de kapel Klein-Lourdes. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. (giroet uit ^pienraij (J^fein-Liourfles). Kapel Klein-Lourdes. Hotel Klein-Lourdes 'Vervlogen tijden in Boxmeer van 1940-1960' Dirigent Geert Mooren laat de Maas zingen Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11