f Het bleef altijd aan Nelly beste kok van Meerlo Koester uw monument Nekaf Trophy in Geijsteren Stop discriminatie in Nederland '-r v ff ff f. ff ff Honderdachtentwintigste jaargang - week 17 - donderdag 26 april 2007 Gouden bruidspaar Herman en Mien Wijnhoven-Peeters Op vrijdag 27 april is het pre cies vijftig jaar geleden dat Her man Wijnhoven (71 jaar) en Mien Peeters (69 jaar) in het huwelijks bootje stapten. Dit heuglijke feit wordt die dag gevierd met een gezellig samenzijn met familie, vrienden en bekenden in Blerick. Herman en Mien leerden elkaar kennen in Venray. Hij zat op de ambachtschool, zij op de huis houdschool. Tussen de middag slenterden de jongens door het centrum van Venray. "We waren echte kwajongens die naar de mei den keken. Ik had wel een oogje op Mien. Al snel was onder ons jongens de vraag of ik het lef had om achter op de fiets van Mien te springen." Nadat hij zijn moed had getoond en daadwerkelijk voor de eerste keer achter op de fiets was gesprongen, bleven beiden elkaar zien. En was het 'aan'. Mien was toen veertien jaar. Het prille geluk werd al meteen op de proef gesteld. "Van mijn ouders moest ik met mijn zussen naar Noord- wijkerhout. Daar hebben we drie jaar gewoond en gewerkt in een psychiatrische inrichting."Op haar zeventiende keerde ze terug naar Venray. "Maar we hebben altijd contact gehouden", zegt Herman niet zonder trots. "Het is altijd aan gebleven." In 1955 werd Herman Wijnho ven opgeroepen als dienstplichtig militair. Hij volgde de kaderoplei ding en stond na zijn diensttijd voor een moeilijke keuze. "Het salaris in overheidsdienst was veel beter dan in de burgerwereld. Ik koos daarom voor het leger. Ik werd eerst vrijwillig nadienen- de en later beroepsmilitair. Als instructeur werd ik geplaatst in de Frederik Hendrikkazerne in Blerick." In 1957 stapten Herman en Mien in het huwelijksbootje. Anderhalf jaar woonden ze in bij de ouders van Mien. Via defensie ■IJ |J! I[Hl kregen ze vervolgens een huis in Arcen aangewezen. Daar hebben ze meer dan 30 jaar gewoond, alvorens ze verhuisden naarVenlo. Herman Wijnhoven had in al die jaren een grillige carrière als beroepsmilitair. Hij ging naar de KMS in Weert, ging naar Oirschot, diende anderhalf jaar vrijwillig in Nieuw Guinea en een jaar in Suri name. In 1975 werd hij rij-instruc- teur/examinator in Blerick om ver volgens in 1978 personeelszaken te gaan op de basis in het Duitse Rheindahlen.Via Duitsland keerde hij weer terug in Venlo en ging in 1991 met pensioen. Het echt paar kreeg in die tijd een dochter (Marijke) en een zoon (John). Her man en Mien zijn nu de trotse opa van zes kleinkinderen, gelijkelijk verdeeld met drie jongens en drie meisjes. Met een man die als beroeps militair werkzaam was, had Mien Wijnhoven het niet altijd even makkelijk. Herman: "Toen ik in de tijd van de Koude Oorlog paraat was in Oirschot, mocht ik een keer per veertien dagen naar huis. En naar Nieuw Guinea en Suri name ben ik ook alleen geweest." Mien Wijnhoven had in die jaren dan ook vooral de zorg over de beide kinderen. Later ging ze in de gezins- en bejaardenzorg (de tegenwoordige Thuishulp, red.) werken. "Ik heb altijd iets in de verpleging willen doen. Maar omdat we zo vroeg getrouwd zijn, was dat in die eerste jaren niet mogelijk. Ik had de zorg over de kinderen, dat stond toen op de eerste plaats. Pas later ben ik in de gezinszorg gaan werken." Veel tijd voor hobby's bleef er niet over. Herman Wijnhoven vol leybalde en was later nog vier jaar voorzitter van de Bond van Wapen broeders afdeling Venray. Tien jaar geleden verhuisden ze naar Anto- niusveld in Venray. Ondanks dat ze genoeg vrije tijd hebben, vervelen Het gouden bruidspaar Herman en Mien Wijnhoven. Herman en Mien zich geen secon de. "We wandelen en fietsen heel veel", zegt Mien. Haar man bereidt zich voor op de Vierdaagse van Nijmegen. Vorig jaar wilde hij al de 40 kilometer lopen, maar werd hij voor het evenement getroffen door een hartaanval. Inmiddels is hij weer opgeknapt en voelt zich fit als altijd tevoren. "Ik ga dit jaar voor de 30 kilometer. Samen met Mien ben ik nu aan het trainen. We lopen nu vaker twintig kilo meter in de omgeving van Venray. Dat is heerlijk." Gouden bruidspaar Janssen-Mooren geniet nog altijd volop van het leven Ja, Bertus Janssen (79) kan mooi verhalen. Prachtig vertellen over zijn jeugd, zijn jaren als jonge mili tair in NederlandsTndië, zijn liefde voor kippen, zijn geboorteplaats Meerlo en de kookkunsten van zijn vrouw Nelly Mooren (75). Zijn ogen stralen als hij herinneringen ophaalt aan hun eerste avondje uit, de groei van hun pluimvee- bedrijf, de verhuizingen en de geboorte van hun zes kinderen en negentien kleinkinderen. Bertus praat, Nelly luistert vooral. Zo is de rolverdeling al jaren bij de twee geboren en getogen Meerlonaren, die op Koninginnedag maandag 30 april hun gouden bruiloft in familiekring vieren. Peel en Maas had een gesprek met het echtpaar Janssen-Mooren, dat nog altijd met volle teugen geniet van het leven. Hij is nog altijd een onderne mer in hart en nieren. Bertus, zoon van Arnoldus 'Pluisbergs Nöl' Janssen, werd in een boer derij aan de Pluisberg in Meerlo geboren in een gezin dat bestond uit zeven kinderen. Vader hield onder meer kippen en van jongs af aan ging ook Bertus aan de slag in het kleine boerenbedrijf. Zijn vrouw Nelly zag enkele jaren later op een steenworp afstand in een boerderij aan de Veestraat het levenslicht. Zoals gebruikelijk was in die tijd werkte ook zij net als de zes andere kinderen uit het gezin Mooren mee in het kleine boeren bedrijf. Elk dubbeltje moest in die jaren bij de meeste Nederlandse families omgedraaid worden en dat was bij de gezinnen Janssen en Mooren niet anders. Hard wer ken, weinig verdienen. Maar toch bewaren zowel Nelly als Bertus goede herinneringen aan die tijd. "Ik heb een mooie jeugd gehad", zegt Bertus en Nelly knikt. VER VAN HUIS Als jonge twintiger beleefde Bertus twee zware jaren toen hij werd uitgezonden naar Neder landsTndië. Nederland verzette zich tegen de Indonesische onaf hankelijkheid, en stuurde militai ren om de opstand neer te slaan. Een van die militairen was Bertus Janssen, die van 1948 tot 1950 in het land verbleef en zag hoe 22 kameraden uit zijn bataljon om het leven kwamen in de oorlog. Zelf raakte hij twee keer gewond in het oorlogsgeweld. "Je dacht dat je ging voor een mooie reis naar een ver land, maar het werd uiteindelijk heel anders, een erg moeilijke tijd. Je zat midden in de rimboe, ver van huis, in een oorlog. Ook mijn broer Jeu was in NederlandsTndië. Later, als je ouder bent en zelf kinderen hebt, ga je pas nadenken over wat dat heeft betekend voor je ouders." Na thuiskomst in 1950 begon de zon in het leven van Bertus geluk kig weer te schijnen. Want Nelly Mooren verscheen al snel op het toneel. De twee kenden elkaar natuurlijk al langer als dorpsgeno ten, maar tot een echt romantisch uitje was het nog niet gekomen. Tot die ene dansavond in 't Brug- eind, toen Nelly Bertus ten dans vroeg. "Voor een dameswals", weet Nelly nog goed. "Eigenlijk vroegen de jongens de meisjes altijd, maar af en toe mochten de meiden de jongens ook uitnodi gen." Nelly koos voor Bertus en een eerste voorzichtige stap op weg naar een huwelijk was gezet. "Ik heb Nelly toen voor het eerst naar huis gebracht", grijnst Bertus. "Maar niet tot voor de deur. Dat kon niet in die tijd. Ik heb bij haar vader later ook officieel de hand moeten vragen. Dat kun je je nu niet meer voorstellen, maar in die tijd was dat heel gewoon." Het was overigens niet de eer ste keer dat ze met elkaar dans ten, want Bertus had al langer een oogje op die jonge Meerlose 'met die zwarte haren en dat mooie figuur'. Zelfs in de kerkbanken werden de meiden door de jon gens goed in de gaten gehouden, zo blijkt uit de woorden van Ber tus. "In de kerk zei ik altijd tegen mijn vrienden: 'Die van Mooren ziet er mooi uit en gaat weer goed gekleed'." HUWELIJK Op 30 april 1957 gaven Bertus en Nelly elkaar op respectievelijk 29-jarige en 25-jarige leeftijd het jawoord, om daarna te verhuizen naar de Wieringermeer, waar Ber tus kon beginnen als knecht van een grote boer. Ze gingen wonen in een arbeiderswoning bij het bedrijf en in de polder werden ook hun eerste twee zonen gebo ren: Noud en Martien. Na drie jaar verhuisde het echtpaar samen met hun twee kinderen naar de Noordoostpolder, waar hun derde zoon, Geert, het levenslicht zag. Waarom weg uit Meerlo? "Er was in die jaren in Meerlo geen geld te verdienen, hier was niks. In de polder kon ik twee keer zoveel verdienen", vertelt Bertus. Toen de twee korte tijd later de kans kregen om naar Meerlo terug te keren om aan de Megelsum een Bertus en Nelly Janssen- Mooren uit Meerlo zijn vijftig jaar getrouwd. eigen bedrijf op te starten, hoef den ze niet lang na te denken. Ber tus was altijd al een kippenvriend geweest en samen besloten ze om in een boerderij aan de Megelsum aan een nieuw leven te beginnen als ondernemersechtpaar in de pluimveesector. In het begin hiel den ze ook nog wat koeien, maar vanaf dat moment stond hun leven voor een groot deel in het teken van de kip en het ei. In Meerlo werd ook hun eerste en enige dochter geboren: José, waarna met de geboorte van Jan en Frank het halve dozijn kinderen Jans sen-Mooren vol werd gemaakt. In de loop der jaren veranderde de boerderij oude stijl in een steeds groter en moderner pluimvee- bedrijf, dat via de Tienrayseweg, waar Bertus en Nelly begin jaren zestig naast een nieuwe stal ook een nieuwe woning bouwden, in 1972 naar de Heesweg verkaste. In 1990 ging het hele bedrijf over in de handen van hun oudste zoon Noud. "Nee, dat deed geen pijn. Helemaal niet zelfs, maar het werd allemaal teveel voor mij. We hadden inmiddels schat ik zo'n driehonderdduizend kippen. Het was een mooie tijd, ook aan de bij eenkomsten van en de reizen met de erg actieve regionale studie club voor pluimveehouders denk ik graag terug. Ik ben er trots op we samen ons eigen bedrijf heb ben kunnen opbouwen, maar het is nu ook mooi om te zien dat alles zo goed draait en dat ook Martien en Frank met veel plezier in het bedrijf werken." Nelly en Bertus, die in 1992 het Draaginsigne Gewonden ontving, een onderscheiding die wordt toegekend aan militairen die onder oorlogsomstandigheden een lichamelijke verwonding of psychisch letsel hebben opgelo pen, verhuisden in 1994 nog een keer, naar hun 'droomhuis' aan de Dorpbroekstraat in Meerlo. "Een prachtig huis, lekker in het cen trum", vindt Nelly. "Met deze loca tie hebben we echt geluk gehad." Het woord verveling kennen Bertus en Nelly nog altijd niet. Ze zijn beiden onder meer lid van de ouderenvereniging en van het ouderenkoor en het gregoriaans koor in Meerlo. Verder 'moeten' ze regelmatig babysitten en bren gen ze samen ook heel wat uur tjes door in de tuin. Bertus is ook nog altijd lid van het CDA, terwijl borduren al jaren een grote hobby van Nelly is. Een andere passie van Nelly is koken en daar geniet Bertus met volle teugen van. Het spreekwoord 'De liefde van de man gaat door de maag' is zeker van toepassing op de man des huizes, want volgens Bertus zit het met de kookkunsten van zijn vrouw wel goed. "Nelly kan het beste koken van Meerlo", grijnst hij. Wat het geheim achter hun huwelijk is? "We hebben het er wel over gehad", zegt Nelly. "Maar een echt geheim hebben we niet. We hebben allebei altijd hard gewerkt en kunnen het eigenlijk nog altijd goed met elkaar en gelukkig ook met onze kinderen en kleinkinde ren vinden." Bertus vult aan: "Wij luisteren goed naar elkaar als er wat is en begrijpen elkaar. Dat is denk ik toch nog altijd het belang rijkste. In elk gezin gebeurt wel eens wat, maar dan hoef je toch niet meteen uit elkaar te gaan? Dat is te gemakkelijk." En zo is het maar net Maandag 30 april vieren Bertus en Nelly Janssen-Mooren hun 50- jarig huwelijksfeest. Uit dankbaar heid is er om 14.00 uur een hei lige mis in de kerk van Meerlo. Een woonhuis aan de Langeweg 42 inVenray. Een gemeentelijk monument in 1948 gebouwd door de Amsterdamse architect L. Water man. Een rij vrijstaande woning- wet- woningen, een zeldzaamheid in de Nederlandse architectuur en zeker zo kort na de oorlog toen de woningnood groot was. Deze woningen zijn gekenmerkt door een afgewogen onregelmatigheid. Dak en gevels zijn asymmetrisch opgebouwd, met een opmerke lijke plaatsing van schoorsteen en gevelopeningen. De bakstenen gevels zijn deels gepleisterd en deels gewit. Koester uw Monu ment! Reacties graag naar secreta riaat SVM, Groene Hart 7,5801 SX in Venray, e-mail venraymonumen- taal@kpnplanet.nl. 'Z: Afgelopen weekend vond in de bossen rond Geijsteren de 9e Nekaf Trophy plaats. Er waren ruim twintig Nekafs met chauf feurs, vrouwen en kinderen die elkaar ontmoetten in Geijsteren. De deelnemers kwamen uit heel het land en de organisatie was in handen van de Venraynaren Bart Wessel en Sjaak jr en Sjaak sr Hermsen, allen verwoed Nekaf-rij- ders. Op vrijdagmiddag kwamen de eerste deelnemers al uit het hele land binnen. Allereerst werd begonnen met kwartier maken, en de tenten op te zetten. Waarna uiteraard eikaars Nekaf geïnspec teerd werden. Het was een keur van Nekafs, originele maar ook aangepaste uitvoeringen.'s Avonds was de gelegenheid om kennis te maken bij het kampvuur en ook om eikaars bevindingen en uiter aard sterke verhalen uit te wis selen. Zaterdagmorgen werd het noodzakelijk onderhoud verricht waarna de groep vertrok naar Overloon om op het crossterrein van den Duivenbos volop de jeeps te laten rijden. In de loop van de avond werd er de traditionele nachtrit verreden, het hoogtepunt van de Trophy. Op zondagmorgen werd er een tourrit gemaakt door de omge ving met daarna een statiefoto, de uitreiking van de Trophy en een bezoek aan het oorlogsmuseum in Overloon. Na deze geweldige hap pening keerde de deelnemers moe maar voldaan terug naar huis. Amnesty Peel Maas voert maandag 30 april op Koningin nedag actie in het centrum van Venray. Er worden handtekenin gen verzameld op petitielij sten die aangeboden gaan worden aan premier Balkenende. Er wordt gevraagd voor ver betering van de aanpak van dis criminatie. Discriminatie is ook in Nederland een omvangrijk en hardnekkig probleem dat om een effectievere aanpak vraagt. Burgers hebben recht op meer bescherming dan nu wordt geboden. De bestrijding wordt bemoeilijkt door een versnip perde aanpak vanuit het Rijk. Veel verschillende instanties werken zonder goede afstemming langs elkaar heen. De Nederlandse over heid toont daarnaast weinig daad kracht om discriminatie met voor rang en effectief aan te pakken. De registratie en vervolging van discriminatiezaken door politie en Openbaar Ministerie schieten tekort. En ondanks alle toezeg gingen heeft nog altijd slechts de helft van de Nederlanders toe gang tot een anti-discriminatiebu reau. Ook maken veel gemeenten niet of onvoldoende gebruik van de mogelijkheden die zij hebben om hun inwoners (beter) tegen discriminatie te beschermen. In het coalitieakkoord geeft de regering aan dat 'de aanpak van discriminatie een speerpunt zal zijn in de komende jaren'. Priori teitsstelling op zich is belangrijk, maar niet voldoende. Het is van groot belang dat de regering een gedegen plan van aanpak ontwik kelt om burgers beter te bescher men tegen discriminatie. Amnesty vraagt de Nederlandse regering: Maak vóór het eind van het jaar een gedegen plan van aanpak van discriminatie op alle gronden. Pre senteer daarin een samenhangend pakket van maatregelen tegen dis criminatie op alle maatschappelij ke terreinen. Zorg dat provincies en gemeenten gestuurd en onder steund worden bij de bestrijding van discriminatie. Zorg voor een kwalitatief goede strafrechte lijke aanpak van discriminatie, en waarborg de continuïteit daar van. Realiseer op korte termijn een landelijk dekkend netwerk van anti-discriminatiebureaus. De stand van Amnesty Peel Maas is te vinden bij de achteringang van de HEMA en toegang tot de Bleek. Laatste schooldag Raayland College De laatste schooldag wordt op het Raayland College afge sloten met het thema Wild Wild West. Ieder jaar wordt de laatste schooldag afgeslo ten met een geintje om met de school iets uit te halen. Dit jaar wordt het anders aan gepakt. havo-/vwo- en (voor de eerste keer) vmbo-leerlingen gaan gezamenlijk een feestje bouwen. En natuurlijk worden de leraren te grazen genomen. Deze happening gaat gebeuren op vrijdag 11 mei. Iedere examenleerling krijgt een LSD-shirt. Op donderdag 10 mei wordt er 'ingevierd' in De Schaaps kooi. Daar zijn alleen de examen leerlingen uitgenodigd. Op vrijdag 11 mei begint het geheel. De laat ste schooldag wordt gehouden op de sportvelden van de Wet- teling, met spellen en attracties zoals bijvoorbeeld een rodeostier. In iedere hoek is er iets te bele ven. Natuurlijk worden er nog een aantal mensen uit de klassen gehaald. Die dan wel om 13-30 uur terugkeren, 's Avonds is er een afterparty in De Schaapskooi. Alle examenleerlingen mogen een introducé meenemen en natuur lijk zijn de leraren welkom. Ook is er een dj. Er zijn enkele LSD-com- missies opgezet, zodat het spekta kel soepel gaat verlopen. Voor meer informatie zie Kreuk- petje@hotmail.com. Provinciaal kampioenschap Stratego In Oostrum wordt op zater dag 28 april het provinci aal kampioenschap Stratego gehouden. Senioren en juni oren uit heel Nederland strij den die dag om de provinciale titels. Naast bekers en medail les zijn er ook Jumbospellen te winnen. Het provinciaal kampioenschap Stratego wordt gehouden door Stratego Bond Nederland (SBN). Het toernooi is bedoeld voor iedereen die het spel van strate gisch inzicht en bluf graag speelt. Onder hen is in ieder geval de Nederlandse kampioen senioren Pim Niemeijer. De Stratego Bond Nederland, verwacht dan ook dat er veel spelers inVenray aanwezig zijn uit Nederland, België en Duits land. Het toernooi vindt plaats in café/zaal Back in Oostrum en is bedoeld voor ervaren spelers en voor mensen die Stratego pas hebben ontdekt en met elkaar de sportieve strijd willen aangaan. Er wordt gespeeld volgens het Zwitsers competitiesysteem. Dat betekent dat niemand voortijdig wordt uitgeschakeld. Deelnemers komen op het bord tegenstanders tegen van hun eigen niveau. Het kampioenschap begint om 10.45 uur. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. De prijsuitreiking is om 17.35 uur. Meer informatie is ver krijgbaar via tel. 06-24662345 of kijk op www.strategobond.nl. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17