'Overleven met Gods hulp' in Zambia BI 'v' "75. b Politiek worstelt weer met monumentenbeleid Starters zijn ambitieus Eerste gasten voor hotel-restaurant Sint Joseph in Tienray Q&t. Joseph Steun voor VVV Vergadering CDA op locatie Brunch €5 18.50 p.p. t Reserveer nu ook uw brunch voor moederdag 13 mei en hemelvaartsdag 17 mei PEEL EN MAAS Donderdag 26 april 2007 - Pagina 11 Gratis première film SOS Meerlo-Wanssum !- Op zondagmiddag 6 mei om 15.00 uur beleeft de nieuwste documentaire van de Swol- gense cineast Marijn Poels zijn première in soos Mer lin in Meerlo. De film is een feest voor liefhebbers van de indrukwekkende Zambiaanse natuur én voor bewonderaars van een dapper volk. Marijn is erin geslaagd om de contras ten van Zambia op een heel toegankelijke manier in beeld te brengen. 'Surviving on God's guidance' - overleven met Gods hulp - is in opdracht van de Stichting Ont wikkelingssamenwerking (SOS) Meerlo-Wanssum en met financi ële hulp van de landelijke orga nisatie NCDO gemaakt. Het had een film kunnen worden over arme kinderen in een land dat wordt geteisterd door ziektes als HIV/Aids en malaria, maar Marijn Poels heeft voor een andere aan pak gekozen. "Ik heb een film wil len maken die de werkelijkheid niet ontkent, maar die daarnaast ook de schoonheid van het land laat zien", vertelt Marijn."Tenslot te is Zambia vooral een land van uitersten. De paradijselijke natuur rondom de rivier de Zambesi en de Victoria watervallen is zeer indrukwekkend! Olifanten, kro kodillen, apen en buffels zijn ook een werkelijkheid van Zambia. In het regenseizoen, toen ik er mijn film maakte, waren er bovendien prachtige kleuren te bewonderen. Maar ook de menselijke kant van Zambia is niet alleen ellende. Het Zambiaanse volk is strijdbaar en vrolijk. Ze maken overal het beste van. In het dorpje Kalundu View, waar SOS Meerlo-Wanssum een basisschool gaat bouwen, geven ouders op vrijwillige basis les aan de kinderen. Geen geld voor pro fessionele leerkrachten? Dan doen de inwoners het zelf! Alle dorpsbe woners zetten zich in voor de toe komst van de ruim 200 kinderen van het dorp. Een schoolgebouw, geld voor salarissen van echte Cineast Marijn Poels was enke le maanden terug in Zambia, leerkrachten en professionele lesmaterialen zou deze dappere mensen echter een kolossale stap voorwaarts helpen. En ik hoop dat deze documentaire daar een steentje aan bijdraagt." Tijdens de première van deze documen taire over Zambia zal Marijn Poels aanwezig zijn. Hij beantwoordt vragen en krijgt de kans om zijn ervaringen in Zambia toe te lich ten. De filmvertoning vindt plaats op zondag 6 mei in soos Merlin in Meerlo. De aanvangstijd is 15.00 uur. De entree is gratis, een vrijwil lige donatie is mogelijk. De politiek blijft worstelen met het monumentenbeleid. Dat bleek ook dinsdagavond weer in de commissie Ruimte en Economie. Natuurlijk, alle partijen vinden het net als het college belangrijk dat beeld bepalende monumenten in de gemeente Meerlo-Wanssum behouden blijven, maar dat mag niet te veel geld kosten. Zeker is dat er geen potje komt waaruit waarderingsbijdragen verstrekt kunnen worden aan eigenaren van een monument. Het monumentenbeleid, zoals burgemeester en wethouders voorstellen, voorziet niet in een subsidieregeling. Het monumentenbeleid stond dinsdagavond weer eens op de agenda van de vergadering van de commissie Ruimte en Economie. Weer, want volgens wethouder Leo Beterams (PK), een oude rot in het vak, worstelt de gemeente Meerlo-Wanssum al twintig jaar met het monumentenbeleid. Ook de laatste jaren werd met de regel maat van de klok verhit gediscus sieerd over de monumenten. Zo ook in 2004, toen een voorstel van het college van B en W werd afgeschoten omdat het te ambiti eus en vooral te duur was. En een tweede voorstel werd in 2006 door de partijen als 'te sober' beoordeeld. "De vorige keer had den we een Rolls Royce, nu een Fiat 500. We pleitten toen voor minder subsidie, maar om nu de subsidie te schrappen gaat ons te ver", verklaarde Carla Brugman in 2006, toen als raadslid van PK Meerlo-Wanssum. De meeste frac ties toonden zich vorig jaar voor stander om een potje te vormen waaruit waarderingsbijdragen ver strekt kunnen worden aan eigena ren. Dat leek een uitstekend com promis, maar ook dat zogeheten 'revolverend fonds' is nu van de baan. Dit systeem komt namelijk met name tot z'n recht in grotere gemeenten, met grote budgetten. Daarbij komt dat de provincie Limburg zich niet heeft aangeslo ten bij deze constructie, die is ont wikkeld door het Prins Bernard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds om de financiële mogelijkheden te verruimen voor het behoud van gemeentelijke en provinciale monumenten. En dus komt het college nu met een voorstel op de proppen waar het zelf ook niet zo tevreden over is. Meer dan een monumentenbordje aan de muur heeft de gemeente de eigenaren van een monument eigenlijk niet te bieden. Zo is geen subsidie beschikbaar voor eige naren van een monument die op extra kosten worden gejaagd als ze bij een verbouwing aan strenge voorwaarden moeten voldoen. En ook ontbreekt het geld om scha devergoedingen uit te keren aan eigenaren die door de monumen tenstatus belemmerd worden in hun plannen, zoals de sloop van hun pand. Wethouder Brugman (Ruimte, PK) legde de politiek dinsdagavond uit dat het enige wat de gemeente de eigenaren momenteel aan kan bieden een abonnement op de Monumenten- wacht Limburg is. Dit is een pro vinciaal opererende instantie die haar abonnees advies biedt over het onderhoud van monumenten. De Monumentenwacht voert een keer per twee jaar een inspectie uit en brengt een inspectierap port uit waarin tevens een advies wordt gegeven over onderhoud en restauratie van het monument. Verder wil het college een monu mentencommissie in het leven roepen, die bestaat uit deskundi gen van buiten de regio, aange vuld met een vertegenwoordiger van de heemkundevereniging, een vertegenwoordiger van de Stichting Kruisen en Kapellen en de dorpsbouwmeester van de gemeente. Deze commissie zou eigenaren van monumenten kun nen adviseren en bijvoorbeeld ook kunnen begeleiden bij het maken van onderhoudsplannen. Zij gaf de politiek wel mee dat zelfs dit kleinschalige monumen tenbeleid geld kost. Zou het licht op groen gaan voor dit 'tussen voorstel'dan betaalt de gemeente in het eerste jaar 60.000 euro en daarna 25.000 euro structureel. "Dit is het, ik kan er niet meer van maken. De politiek moet kiezen", stelde Brugman, die de partijen namens het college vroeg om nog een keer goed na te denken over de consequenties en de kos ten van het monumentenbeleid. Momenteel zijn vrijwilligers van de Stichting Kruisen en Kapel len en Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum bezig met het inventariseren van de potentiële monumenten. De selectie wordt, als de politiek tenminste instemt met het voorstel, voorgelegd aan de nog in te stellen monumen tencommissie, die uiteindelijk zal beslissen welke objecten de status van gemeentelijk monument krij gen. Vooralsnog gaat de gemeente ervan uit dat die lijst gaat bestaan uit een vijftigtal monumenten. Welke keuze de politiek gaat maken, is nog lang niet duidelijk. Want in de commissie waren de meningen over de opzet en de financiering van het monumen tenbeleid erg verdeeld. Zelfs PK en PvdA, in de vorige raadsperi ode vurige pleitbezorgers van een monumentenbeleid, worstelen nu met de vraag of en hoeveel geld ze willen uittrekken voor het monu mentenbeleid. "Want er hangt toch een fors prijskaartje aan en een eigenaar heeft er eigenlijk geen voordeel bij.Aan de andere kant vinden wij het belangrijk om onze monumenten te beschermen. Dit is voor ons een dilemma. Want als we nu niks doen, hebben we weer niks", stelde PK-fractieleider Theo Francken. De woorden van Francken wekten grote verba zing op oud-CDA-wethouder Jac Derikx, die in het verleden als ver antwoordelijk man regelmatig van PK en PvdA te horen kreeg dat hij met spoed werk moest maken van het monumentenbeleid. "Die nota moest er komen. Er is altijd flink druk uitgeoefend en nu komen ze tot inzicht. Het CDA wilde eerst instemmen met het voorstel, maar zal zich nu ook eerst intern gaan beraden. Ik vind dit een rare gang van zaken." Ook GP'94 gaat zich intern nogmaals buigen over het monumentenbeleid, dat in de raad wordt besproken op maandag 7 mei. Maar liefst 75% van de star ters op de woningmarkt in Meerlo-Wanssum wil een woning kopen. Bij voorkeur een twee-onder-een-kapwo- ning of vrijstaand. Ze hebben daar zelfs twee tot drie ton voor over. Een stevige start die momenteel niet overeen komt met het inkomensniveau van deze groep, maar wellicht meer is ingegeven uit een gun stig inkomensperspectief. Dit is een van de opvallende resul taten uit het woningmarkt onderzoek dat de gemeente Meerlo-Wanssum en Wonen Venray in de afgelopen maan den lieten uitvoeren door onderzoeksbureau Compa- nen. Het onderzoek is bedoeld om de woningbehoefte goed in beeld te krijgen. In de leeftijdscategorie 55+ begint een verschuiving van koop naar huur en van de 75-plus- sers wil 90% een huurwoning. In zowel de koop- als de huursector is de vraag naar grondgebonden, gelijkvloerse woningen opvallend hoog. Ruim 90% wil zo 'n woning. Een kleine groep wil een apparte ment. Aan de huurder van Wonen Venray is gevraagd of die interesse heeft in het kopen van de eigen huurwoning. Hiervoor blijkt veel belangstelling te bestaan. Ruim een derde van de huurders vindt dit een aantrekkelijk voorstel. Maar de woning mag dan niet meer dan 150.000 euro kosten. Over de woonomgeving en de woning blijken de meeste mensen in Meerlo-Wanssum erg tevreden te zijn. Voor de woning wordt een gemiddeld cijfer gegeven van 8 en voor de woonomgeving 7,8. Als mensen verhuizen is dat vaak vanwege leeftijd en gezond heid, omdat men gelijkvloers wil wonen of omdat men groter wil gaan wonen. HOGE RESPONS De respons op de enquête was hoog. Bijna de helft van de inwo ners heeft de moeite genomen de vragenlijst in te vullen. De leden van de verschillende ver enigingen in de dorpen hebben dus een behoorlijk aantal enquê tes opgehaald. Ook namen veel inwoners deel via internet. Deze deelnemers maakten bovendien kans op een waardecheque van een supermarkt. Binnenkort wor den de gelukkige prijswinnaars bekendgemaakt. De uitkomsten van het woning marktonderzoek geven antwoord op de vragen die Wonen Venray en de gemeente vooraf geformuleerd hadden. De resultaten vormen input voor zowel de gemeente als Wonen Venray bij het afstem men van het woningbouwpro gramma op de behoefte. Op 3 mei 2007 worden de resultaten van het woningmarktonderzoek gepresenteerd aan de dorpsraden van Meerlo-Wanssum. Deze bij eenkomst wordt gehouden in het Parochiehuis, Bernadettelaan 10 inTienray en is voor iedereen toe gankelijk. Aanvang: 19-30 uur. Hotel-restaurant Sint Joseph heeft voor het eerst haar deuren geopend. Nadat het oud-klooster in Tienray bijna honderd jaar in dienst van de kerk heeft gestaan, kunnen er nu toeristen, zakenmensen en sporters voor een lekkere maaltijd of een hotelovernach ting terecht. Het klooster van de Zusters van het Kostbaar Bloed sloot in 2003 zijn deuren. Toen het twee jaar later nog steeds geen bestemming had, opperden de projectleiders Patrick en Cindy van Soest het idee om een hotel-restaurant in het voormalig klooster te begin nen. Sindsdien is het snel gegaan. Aan het eind van vorige zomer is de verbouwing gestart en inmid dels kunnen de eerste gasten er verblijven en dineren. HOTEL Het klooster is helemaal omge bouwd tot hotel, maar er zijn nog heel veel dingen uit het klooster behouden gebleven. Zo zijn onder meer de glas-in-loodramen uit de voormalige kapel nog intact. Om de kloostersfeer te behouden, zijn er ook verschillende muurschilde ringen in kloosterstijl aangebracht en is de menukaart volledig in kloosterstijl opgemaakt. "Je kan dus goed zien dat het een voor malig klooster is, maar dat neemt niet weg dat je van alle luxe van een hotel kan genieten", vertel len Cindy en Patrick van Soest. "Voor de meeste hotelkamers zijn bijvoorbeeld twee oude non- nenslaapkamers gebruikt, zodat de gasten in ruime kamers kun nen overnachten. En de kamers beschikken over standaard luxe, zoals een tv." Tijdens de verbouwing kwam nog een leuke verrassing naar boven. "In de keuken, achter een muur, bleek nog een oude muur met een muurschildering ver stopt te zijn. Deze muurschilde- Patrick en Cindy van Soest zijn trots op hun restaurant-hotel, Hotel-restaurant Sint Joseph ring willen we op den duur ook weer in oude staat terugbrengen. Een legende beweert zelfs dat er in de kelder een schat verborgen ligt. Wellicht komt er dus nog een keer een leuke verrassing boven water." De gasten kunnen in ruime kamers overnachten. heeft afgelopen weekeinde de eer ste gasten ontvangen en de reac ties zijn over het algemeen heel positief. Na de officieuze opening zal over een tijd de echte, grote feestelijke opening plaatsvinden. "Op dit moment is het hotel daar nog niet klaar voor. Er zijn nu zo'n veertig van de zeventig kamers bewoonbaar, en daarnaast is het restaurant al gebruiksklaar. Op 20 mei moet de verbouwing in grote lijnen klaar zijn, en moet het hotel eindelijk uit de grote stofwolk komen. We hebben gemerkt dat het hotel eigenlijk al direct gewild is. Tienray wordt ook wel klein Lourdes genoemd en daarnaast ligt het in een prachtige omgeving. Een overnachting in een voorma lig klooster past daar natuurlijk perfect bij. Het hotel is ook voor zakelijke gasten een hele mooie locatie. De hotels in Venray en Venlo zijn regelmatig vol, en zakenmen sen kunnen in Tienray lekker tot rust komen. Voor kersverse bruidsparen heeft het hotel een prachtige bruidssuite. Uniek aan het hotel is verder dat er ook groepsruimtes zijn. Hier kunnen bijvoorbeeld kinderen van een voetbalvereniging met z'n zessen op een kamer slapen. Ideaal voor voetbalkampen dus. Maar ook het grand-café kan op vele manieren worden gebruikt. Zo waren we tij dens Kerstmis de vertrek- en aan- komstplek voor 250 wandelaars vanTOP'27, maar ook voor een bruiloft is het grand-café uiterma te geschikt. En zelfs de dartvereni ging wil haar competitiedagen bij ons organiseren. Verder hebben we een congresruimte en natuur lijk ons restaurant. In dit restau rant willen we ook de dorpsbe woners uitnodigen, om een keer van een lekkere maaltijd te komen genieten. Kunnen ze ook meteen zien hoe het oud-klooster er nu uit ziet." Q ooo 000 0\ OS//// Joseph HOTEL RESTAURANT Q ooo ooo 0\ Of)int Joseph Kloosterstraat 10 5865 AA Tienray 0478-690806 0478-690806 06-15087252 06-51989672 e-mail: info@stjosephhotel.nl www.stjosephhotel.nl Ons Restaurant "De Refter" is dagelijks geopend van 18.00 - 21.30 uur. Ook voor uw a la carte diner. Reserveren gewenst. Meerlo-Wanssum steunt de nieuwe opzet van de Regio VW Noord- en Midden-Limburg. Nu helder is dat deelname de gemeen te niet meer geld gaat kosten, het bedrijfsleven meer inspraak krijgt in het bestuur van de Regio VVV en bijna alle gemeenten in Noord en Midden-Limburg meedoen, waaronder ook de buurgemeen ten Venray en Horst aan de Maas, stemt ook de politiek in Meerlo- Wanssum definitief in met het businessplan nieuwe stijl.Alle par tijen gingen dinsdagavond in de commissie Ruimte en Economie unaniem akkoord met het voorstel van het college van B enW Alleen de gemeente Meijel heeft defini tief afgehaakt, de gemeenteraad van Weert twijfelt nog. Het gat dat in de begroting ontstaat door het 'nee' van Meijel wordt gedeeltelijk gedicht doordat de raad van Meijel besloten heeft een meerjarige financiële afbouwregeling te tref fen. De verwachting is dat de raad van Weert, bij een 'nee', eenzelfde besluit gaat nemen. Verder heeft de provincie Limburg steun toege zegd aan de Raad van Toezicht van de Regio VW In de nieuwe taak stelling van de regionale VW-orga- nisatie wordt de gemeente zelf verantwoordelijk voor de eigen promotie en marketing. De eigen, lokale profilering komt dus vol ledig in handen van de gemeente Meerlo-Wanssum te liggen, die deze taak in nauwe samenwer king met het Toeristisch Platform Meerlo-Wanssum wil gaan invul len. Regio VW Noord- en Midden- Limburg ontstond in 2001 na een grootschalige fusie. Ruim vijf jaar later blijkt de fusie mislukt te zijn. De VW's zijn te duur, de presta ties zijn ondermaats en de doelen onduidelijk. Het management en directeur Jos Caubo zijn ontsla gen. De VW-winkels zitten vaak in dure panden en zijn bijna alle maal verliesgevend. De Regio VW Noord- en Midden-Limburg gaat nu in afgeslankte vorm verder. De gemeente Meerlo-Wanssum is de komende tijd jaarlijks circa 20.000 euro kwijt aan deVW nieuwe stijl, een organisatie die zich uitslui tend richt op regionale promotie en marketing.Taken als product ontwikkeling, winkelinformatie en een loketfunctie voor het toe ristische bedrijfsleven en overheid komen te vervallen. De nieuwe afgeslankte organisatie wordt los gekoppeld van de lokale winkels. De bedoeling is dat de gemeenten meer invloed en sturing krijgen op de regionale promotie. Het CDA combineerde zijn openbare algemene ledenvergade ring zoals inmiddels gebruikelijk gecombineerd met een bedrijfsbe zoek. Dit jaar werd de vergadering op donderdag 5 april gehouden gehouden bij Geelen Beton Wans- sum BV De technisch directeur, de heer Pingen, verzorgde een interessant programma waarin hij inzicht gaf in de kenmerken en de problematiek van deze belang rijke werkgever in de gemeente. Na de bedrijfspresentatie gaf hij een rondleiding. Er is gesproken over de toekomst van het bedrijf, de rondweg, bestemmingsplan wijziging, transportbewegingen e.d. De bijeenkomst werd goed bezocht (circa 25 personen waren aanwezig). Na deze interessante kennismaking met Geelen Beton Wanssum, hield het CDA zijn algemene ledenvergadering. De ledenvergadering was de eer ste vergadering van het nieuwe bestuur. Tijdens een bijeenkomst bij de restauratie van het kasteel in Geijsteren nam het bestuur afscheid van Jan Hurenkamp en Jan van Lipzig. Hun bestuurstaken zijn overgenomen door John van Putten (vice-voorzitter) en Bram Derikx (secretaris). John is direc teur Middelen bij de gemeente Boekei, en Bram is agrarisch advi seur bij Arvalis Advies BV. Tijdens de vergadering werd ook aan dacht geschonken aan het over lijden van enkele vooraanstaande oud-leden: Piet Hendrix en Pierre Beterams. Belangrijk agendapunt op de vergadering was de aan loop naar 2010 en de profilering van het CDA. In het najaar zal er wederom een ledenvergadering worden georganiseerd. Daarnaast maken de CDA-leden in oktober gezamenlijk een uitstapje naar de bruinkoolmijnen. Lid worden van het CDA kan tegenwoordig voor het aantrekkelijke tarief van 4 euro per maand. U kunt zich aan melden bij de secretaris:, Bram Derikx, telefoon: 06-26030462, e- mail: bram_derikx@hotmail.com. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! Meerlo-Wanssum vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11