t| Ingezonden Nuon WarmWonen Show in Venray Nordic Walking: clinic bij Boerenbond Open huis De Hypotheekshop Sparen voor knikkers bij Plus *5$ JANSEN JANSEN M MsaëVeis PEEL EN MAAS Donderdag 19 april 2007 - Pagina 9 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Gehandicapten- vervoer De nieuwe vervoerder Veolia heeft het gehandicaptenvervoer nog steeds niet goed op de rails staan. Nog steeds staan gehandi capten uren te wachten op ver voer. Bij de centrale in Sittard is men niet goed op de hoogte hoe gehandicapten vervoerd moeten worden in Noord- en Midden-Lim burg. Er komen nog steeds de vol gende klachten binnen: Meer dan drie kwartier wachten op contact met de centrale; Het klachten bureau Tegelen-Belfeld is telefo nisch niet te bereiken daar ze de telefoon buiten werking stellen; Op de mobiele telefoon van de heer Wolfshagen wordt zelfs niet opgenomen en na inspreken wordt men niet teruggebeld; Als men van Venlo Ziekenhuis naar Venlo Noord moet omdat men daar woont, gaat de rit over Tege- len-Baarlo om en is men twee uur later pas thuis; gehandicap ten die een regiotaxi oproepen behoren buiten het ziekenhuis te te wachten op de taxi. En wat als het slecht weer is? Eerst kwam de chauffeur even binnen en riep de naam af van de persoon die ver voerd moest worden. GOV omstreken kent gehan dicapten die twee tot drie uur gewacht hebben om vervoerd te worden. Deze persoon heeft drie keer met de centrale gebeld om te vragen waar de taxi blijft. Het antwoord was dat de chauffeur al drie keer bij het ziekenhuis was geweest maar er niemand buiten zat om in te stappen. Geen won der, deze persoon zat binnen te wachten. Communicatie? Ook bij de gemeenten komen veel klach ten binnen over wisselende tarie ven die gehandicapten moeten betalen. Het blijkt niet alleen om de treinen op de Maaslijn te gaan om ook bij het gehandicapten ver voer en dat is een schande! Maar ja, de provincie heeft het te druk om goed beleid te maken. Zowel de provincie, gemeenten en ver voerder Veolia moeten zich diep schamen dat dit nog gebeurt na drie maanden. Het is ook opge vallen dat er al maanden bussen rijden waar een of twee personen in zitten en al vele haltes verval len zijn. Ook komen ze nog steeds chauffeurs tekort. Dit beleid schiet tekort en kost alleen maar vele miljoenen. Schijnbaar is dit pro bleem niet via CWI op te lossen. Jammer dat er nu geen verkiezin gen meer op korte termijn gehou den worden, dan wist iedereen dat het een schande is, nu hoor je niemand er meer over. Politieke partijen en gemeenten, geef eens toe dat het de grootste blunder is die de naam draagt Goedkoopste Vervoerder Veolia. Het is een miljoenenproject dat nog steeds niet werkt! Veel gehan dicapten zijn hiervan den dupe. Namens het bestuur G.O.V. omstreken, voorzitter Piet Molmans Kruisenmonument In de Peel en Maas van 12 april trekt Frans Kateman van leer tegen de gemeente die naar zijn mening belastinggeld van de bur ger verkwanselt door het te beste den aan het kruisenmonument bij Sint Anna. Dat is zijn goed recht dat waarschijnlijk mede wordt ingegeven door het feit dat hij niet in kunst is geïnteresseerd, zoals de schrijver zelf laat weten. Ook dat is zijn goed recht. Maar hij slaat de plank volkomen mis wanneer hij zegt dat de kruisen niks ver tellen over de geschiedenis van de psychiatrie. Kunstmanifestatie De Waan ging over de patiënten die soms voor vele jaren werden opgesloten in de inrichting. Velen van hen voor de rest van hun leven, waarbij de patiënt al zijn rechten verloor. Dwangopname, heette dat. Tot ver in de jaren der tig konden krankzinnigen alleen maar met een rechterlijke mach tiging worden opgenomen. Ze bezaten geen burgerrechten en kenden geen zelfbeschikking. Ze hoorden niet meer bij de maat schappij. Pas in latere jaren is de democratisering ook voor de psy chiatrische patiënt op gang geko men en vandaag de dag spreken we van 'vermaatschappelijking' van de psychiatrische zorg. Kijk naar de nieuwbouw op Servaas, waar maatschappij en kliniek een eenheid gaan vormen, maatschap pelijke integratie van weerskan ten. Dat was vroeger heel anders, de patiënt werd verbannen naar de gesloten inrichting en had niks over zichzelf te vertellen. Het centrale thema van De Waan was aandacht voor de roep van deze mensen om erkenning als mede burger en om erkenning van hun identiteit. Veel patiënten verble ven tot hun dood in de inrichting en velen van hen werden op het gestichtkerkhof begraven, ach ter op het terrein. Op de meeste overledenen werd obductie uitge voerd waarbij de hersenen wer den verwijderd ten dienste van het wetenschappelijk onderzoek. De overledene was bij leven niet om toestemming gevraagd, daar besliste de familie of de dokter over. De man of vrouw in kwestie werd het orgaan afge nomen waar de vrije wil zetelt. Zonder hersenen werd zo iemand op het gestichtkerkhof begraven en in Peel en Maas verscheen in de rubriek Burgerlijke Stand de simpele mededeling: Overleden; één patiënt van Sint Servatius, één patiënt van Sint Anna. Anoniem, geen naam. Voor de maatschappij was die naam van geen belang. Daarom ontwierp de kunste naar Reinier Kurpershoek een monument van eerherstel voor al die mensen die maatschappe lijk anoniem in het gesticht heb ben geleefd en daar gestorven en begraven zijn. Hij noemde zijn werk Op zijn Plaats. Honderd geknakte kruisen, de geknakte geest voorstellend. Honderd krui sen voor elk jaar dat de psychiatrie in Venray bestaat. Op de mooiste plek die Venray kent. Op het ruime gazon voor het hoofdgebouw van SintAnna en niet in de achterhoek van het gestichtterrein Elk kruis voorzien van een regi stratienummer met vermelding van de opnamediagnose en de overlijdensdiagnose. In al zijn eenvoud een monument met een sterke zeggingskracht. Een monu ment van eerherstel en erkenning. Je hoeft niet in kunst te zijn geïnteresseerd om het kunstwerk te waarderen. Dat vraagt de kun stenaar ook niet. Hij vraagt alleen maar respect voor al die mensen waar de maatschappij vaak zo ach teloos aan voorbij is gegaan. En er is maar één plek waar dit monu ment thuishoort: daar waar het nu staat, overeenkomstig de naam die de kunstenaar er aan gaf: Op zijn Plaats. Twan van Els, Venray Energieonderneming Nuon en Feenstra Warmte Totaal Zorg en de daaraan verbon den bedrijven organiseren op vrijdag 20 en zaterdag 21 april een WarmWonen Show bij Feenstra aan de Plataanstraat 13 te Venray. Specialisten op het gebied van verwarming staan klaar met advies over HR-ketels, designradiatoren en energie besparen. En tijdens de WarmWonen Show staan diverse soorten en merken HR-ketels en designradiatoren opgesteld voor het publiek. Bezoekers zijn welkom op 20 april van 18.00 uur tot 21.00 uur en op 21 april van 10.00 uur tot 17.00 uur. Het is de vijfde keer dat de WarmWonen Show wordt georga niseerd. Nuon en Feenstra Warmte Totaal Zorg willen mensen atten deren op het belang van een goed werkende cv-ketel en de moge lijkheden tot energiebesparing in huis. Door slim te verwarmen en warm water te gebruiken worden namelijk al snel honderden euro's bespaard. Bijvoorbeeld met een onderhoudsinspectie aan de ketel, goede isolatie of een hr-ketel pas send bij de persoonlijke woonsi tuatie. Warmte voel je niet alleen, het is ook 'zichtbaar' in de vorm van radiatoren. Bij het inrichten van de woning wordt steeds meer gedacht aan designradiatoren. Tij dens de WarmWonen Show ont vangt iedereen 15 procent korting op de aankoop hiervan. Voor wie ook in de tuin wat extra aandacht wil besteden aan inrichting ligt er een gratis setje tuingereedschap klaar. En voor het extra lentegevoel is er zelfs een gratis Nuon LenteVerwenPakket bij aankoop van een hr-ketel. Meer informatie over de Warm Wonen Show is te vinden op www.nuon.nl/acties. De Warm Wonen Show in Venray is onder deel van een landelijke show op 17 locaties. Op de internetsite staan de overige 16 locaties van de Nuon WarmWonen Show ver meld. Ouderen ruilen hun koop huis steeds vaker in voor een huurwoning. Dat blijkt uit het recent gehouden woning marktonderzoek. Wethouder Hans Teunissen spreekt van een opvallende verschuiving bij 55-plussers. Ouderen huren het liefst een appartement of een zogeheten nultredenwo- ning met alle voorzieningen gelijkvloers. Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, herkent het. "Ouderen willen de sores, zoals het onderhoud, van een eigen woning niet meer. Ze maken hun geld liever vrij voor andere zaken. Vertrekken uit een huurwoning is ook veel eenvoudiger. Je zegt de huur op en het is klaar." Het woningmarktonderzoek is ook een bevestiging van wat de gemeente al langer wist. Wet houder Teunissen sprak al eer der van een scheefgroei op de woningmarkt waarin het aanbod van koopappartementen de vraag ruimschoots overstijgt. Met het rapport van het bureau Compa- nen in de hand hoopt Teunissen de projectontwikkelaars te over tuigen. "Mijn vermoeden is inder daad bevestigd. Er waren al langer signalen dat er teveel koopappar tementen zijn. Ze staan ook vaak lang te koop. Dit zal consequen ties hebben voor het woning bouwprogramma. Koop moet worden omgezet in huur. Er moet een beter evenwicht komen." Uit het onderzoek blijkt ook dat er minder nieuwe woningen nodig zijn, dan het college wil bouwen. Het streven is ruim driehonderd woningen per jaar. Terwijl er de komende vijf jaar behoefte blijkt aan 750 woningen. "De behoefte neemt daarna steeds verder af", vertelde de onderzoeker van Com- panen. "Maar het is in Venray nog altijd een luxe omgeving vergele ken met de rest van de provincie Limburg." Teunissen gaat in de komende weken de resultaten van het onderzoek 'vertalen' in de woning bouwplannen die op stapel staan. "In mei zullen de consequenties voor de diverse bouwlocaties dui delijk zijn. Er zullen in elk geval meer grondgebonden nultreden- woningen gebouwd moeten wor den in plaats van koopapparte menten." Uit de enquête blijkt dat 80 pro cent van de huishoudens tevreden is over de woning. Het gemiddelde rapportcijfer is 7,8. Ook de tevre denheid over de woonomgeving is met 68 procent en het rapport cijfer 7,5 relatief groot. In de huursector blijkt er min der behoefte te zijn aan eengezins woningen. Er is daarentegen meer vraag naar huurappartementen. Dertig procent van de huurders wil de woning graag kopen maar is meestal niet bereid hiervoor meer dan 150.000 euro te beta len. Er blijken ook duidelijke ver schillen tussen de dorpen in Ven ray. In de dorpen blijkt weinig behoefte aan goedkope starters- woningen. Thuiswonende jonge ren tussen 18 en 27 jaar geven aan liever een huis te kopen in de prijsklasse van 200.000 tot 300.000 euro. In Venray is daarte gen juist een grotere vraag naar goedkope huurappartementen. Het is opvallend dat de wijk bewoners minder geneigd zijn te vertrekken uit Venray. Terwijl de dorpsbewoners met verhuisplan nen minder moeite hebben buiten hun eigen dorp te gaan wonen. Dit geldt vooral voor starters en senioren. De gemiddelde aanschafwaarde van een woning is van 2000 tot 2004 gestegen van 176.000 naar 228.000 euro. "Dit betekent dat de stap van huur naar koop steeds groter wordt", zei Liesbeth van Beek. "Het bevordert de doorstro ming niet." Teunissen toonde zich tevreden over de uitkomst en de deelna me. Er werden 4422 formulieren teruggestuurd, dit is 30 procent. Op 23 april 1932 schreef Martin Hoedemaekers in een advertentie in de Peel en Maas: 'Wij hebben de eer U mede te deelen,dat wij annex onze drogisterij een fotohandel zijn begonnen'. Hij had vast niet kunnen vermoeden dat Foto Hoedemaekers 75 jaar later een begrip in de omgeving zou zijn. Martin Hoedemaekers was dro gist en apothekersassistent en had als hobby fotograferen. Omdat veel van de chemicaliën die toen voor de fotografie nog nodig waren al voorhanden waren in de drogiste rij, was de link naar een fotohan del snel gelegd. Vanaf 1956 kwam zoon Sjef in de zaak en maakte de fotohandel een flinke groei door vanwege de toenemende popula riteit van de fotografie en de een voudiger wordende camera's. Die groei leidde in 1980 tot het ver dwijnen van de drogisterij, een voudigweg omdat het pand niet meer genoeg ruimte bood. Vanaf 1990 is met Saskia Hoe demaekers de derde generatie Hoedemaekers werkzaam in het bedrijf. In al die jaren is er veel ver anderd: van geheel mechanische Agfa clacks tot de nieuwste digi tale camera's, van pasfoto's waar u twee dagen op moest wachten tot pasfoto's in twee minuten, van chemicaliën om foto's af te druk ken naar inkt en papier voor alle soorten printers. Saskia Hoede maekers vertelt: "Met verbazing heb ik wel eens naar verhalen van mijn vader Sjef geluisterd die beschreef hoe hij met de fiets naar Ysselsteyn reed om daar wat foto's bij een bruid aan huis te maken, om vervolgens in een noodtempo naar Venray te trappen zodat hij eerder dan het bruidspaar in het gemeentehuis was." Dat zijn din gen die in deze jachtige tijd niet meer kunnen. Maar de essentie is hetzelfde gebleven. Martin Hoede maekers had als slogan 'Foto's ont houden, wat mensen vergeten', en die spreuk is ook in deze tijd Sjef en Saskia proosten op het 75-jarig jubileum van hun foto zaak nog actueel. Trots is Saskia Hoe demaekers dat zij nu het 75- jarig jubileum van de zaak kan vieren. Zij beseft dat Foto Hoedemaekers geen 75 jaar had kunnen bestaan als de klanten niet zo trouw naar haar zaak waren gekomen. Daar om gaat Foto Hoedemaekers een flink aantal acties op touw zetten voor de klanten, acties waarmee schitterende prijzen te winnen zijn waaronder een digitale came ra, een barbecue en Staatsloten. Meer over de acties leest u op www.fotohoedemaekers.nl Sinds vorige week is in het Schoutenstraatje Knus geves tigd. Knus is de kinderlifstyle- winkel van Linda Bombeeck. Hét adres voor kinderkamers, accessoires en cadeautjes. Eigenaresse Linda Bombeeck heeft altijd al een eigen zaak gewild. "Toen ik achttien was had ik de kans om de fotozaak waar ik werkte over te nemen. Ik was toen echter nog te jong. Maar de gedachte aan een eigen zaak bleef wel altijd door mijn hoofd spo ken." Toen dochter Joëlle in aantocht was, ging ze op zoek naar een leuke slaapkamer en bijbehoren de dingen. "Daar was heel moeilijk aan te komen. We hebben toen zelf een aantal dingen gemaakt. Bij de komst van dochtertje Guusje was het weer hetzelfde liedje. Toen kwam bij mij op om op het gebied van kinderkamers, acces soires, hebbedingetjes etc. een eigen zaak te starten." En wat doe je dan? Je gaat naar de Kamer van Koophandel. Linda bezocht een startersdag en start te een zoektocht naar een goed pand. Bij toeval kwam ze een aan tal weken geleden uit bij het pand aan het Schoutenstraatje."Ik hoor de dat Oda Mode stopte en was meteen geïnteresseerd. Toen ging het heel snel." Binnen een tijdsbestek van twee weken werd de winkel ingericht, werden meubeltjes en andere zaken ingekocht en kon Linda de deuren van Knus openen. "Bij Knus is het kleurrijk. De bedoeling is dat iedereen zich hier meteen thuisvoelt", vertelt Linda. "Het zijn daarbij de kleine dingen die het doen. Dat geldt zeker voor de aankleding van kin derkamertjes. Je creëert als het ware een eigen sfeer door kleu ren en/of patronen op elkaar af te stemmen." En daar is bij Knus genoeg voor te vinden. Opvallend zijn de oude meubeltjes. "Die komen uit Tsje chië en zijn helemaal opgeknapt. Dat brengt al veel meer sfeer dan moderne strakke meubeltjes", aldus Linda. Bij Knus kan men terecht voor merken zoals Impot, Handedby (stoere accessoires en handige opbergmanden), Missnl, Cottonba- byjimjam (linnengoed van stoere piraten tot feeën), Badadi, Souza, Vanvilt (bijzondere handgemaakte dekentjes en slofjes, Appletree (gezellige knusse decoraties) en Pluisje (lieve producten om een babykamertje in te richten). Maar het is natuurlijk knusser om al die artikelen zelf te komen bekijken. Knus is gevestigd in een pand aan het Schoutenstraatje 16 en is open op maandag (^.OO IT. 30 uur), woensdag en donder dag (10.00-11.45 en 13.00-17.30 uur), vrijdag (10.00-11.45 en 13-00-20.00 uur) en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De Boerenbond Leunen houdt onder professionele begeleiding van een erkende trainer van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU), een clinic Nordic Walking. De clinic duurt circa anderhalf uur en wordt gehouden op zaterdag 28 april van 14.00 tot 15.30 uur. Tijdens de clinic komen ver schillende onderdelen aan de orde zoals de basisprincipes van Nor- die Walking, kennismaking met de poles en uitleg over lichaams houding en bewegingsaspecten. Opgeven voor deze clinic kan in de winkel. Na afloop van de clinic ontvangt men een kortingsbon van vijftien procent, te besteden aan het complete Nordic Walkin- gassortiment. Nordic Walking is een bijzondere vorm van wande len omdat gebruikgemaakt wordt van stokken, zogeheten poles. Nor dic Walking is als sport ontstaan in Finland en is effectiever dan gewoon wandelen omdat door een goede Nordic Walking-tech- niek vrijwel alle spieren van het lichaam gebruikt worden. Ieder een kan meedoen. Nordic Walkers verbruiken gemiddeld 1,5 keer zoveel energie dan 'gewone' spor tieve wandelaars en toch worden spieren niet overbelast. Door het gebruik van stokken worden naast de beenspieren, de bil-, buik-, rug-, schouder- en armspieren intensief gebruikt. Door het maken van ritme met de stokken wordt een hoge snel heid bereikt zonder dat dit veel inspanning vergt. De stokken moeten aan de lichaamslengte zijn aangepast en voorzien zijn van goede handvatten. Om goede trainingsresultaten te verkrijgen is het belangrijk om de juiste tech niek onder de knie te krijgen. Inwoners van Venray en omstreken die op zaterdag a.s. tijdens de open huizen route op zoek gaan naar een woning, kunnen op die dag ook voor het bijbehorende financiële plaatje ergens terecht. De Hypotheekshop te Venray houdt op zaterdag 21 april a.s. namelijk open huis. De financieel adviseur kan voor u bekijken of die leuke woning voor u binnen handbereik ligt. Vaak is de aankoop van een woning de grootste uitgave in uw leven. Reden te meer om u goed te laten informeren. De Hypo- theekshop-adviseur begeleidt het totale financiële traject rondom de aankoop en kent alle moge lijkheden, heeft een overzicht van de vele producten, acties en voorwaarden bij alle geldverstrek- kers en kan zo kijken welke hypo- theekvorm en welk product het beste aansluit bij uw persoonlijke situatie. De adviseur is erkend en geeft altijd een deskundig en onge bonden advies. Aanstaande zater dag van 11.00 tot 15.00 uur bent u dus van harte welkom bij het open huis van De Hypotheekshop aan de Patersstraat 3 te Venray. Op deze dag geldt ook nog een leuke actie. Sluit u uiteindelijk uw hypo theek bij De Hypotheekshop, dan krijgt u de taxatiekosten voor deze hypotheek geheel vergoed. Ga langs voor een vrijblijvend oriën terend gesprek. U kunt natuurlijk ook bellen of e-mailen voor een afspraak naar: De Hypotheekshop, Patersstraat 3,5801 AT Venray,Tel.: 0478 - 51 57 55, mail: j.nijssen@ hypotheekshop.nl. Kijk ook eens op www.venray.hypotheekshop. nl. Zorgt Plus voor een nieuwe rage? Dat zou best eens kun nen met de nieuwe spaaractie die Plus in samenwerking met Nickelodeon organiseert. Acht weken lang, van 23 april tot en met 16 juni, kan de consument sparen voor knikkers waarop afbeeldingen staan van beken de stripfiguren uit Nickelo- deon-series zoals Spongebob Squarepants, Rocket Power en Jimmy Neutron. Aan het begin van deze unieke actie, in de week van 16 april, ontvangt de Plus-consument bij 25 euro aan boodschappen een gratis knikkerzak en een folder met informatie over de actie. De week daarop kan het verzamelen beginnen. Bij elke 10 euro beste ding ontvangt de consument een muntje waarmee een gratis knik ker uit een speciaal daarvoor ont wikkelde knikkerautomaat kan worden gehaald. Ook is bij Plus een uniek verza- melbord te koop, waarop alle Nic- kelodeonknikkers kunnen wor den bewaard. Van 23 april tot en met 5 mei kost dit verzamelbord bij besteding van 25 euro slechts 1,99 euro. Daarna is het bord te VVB Het jaarlijkse reisje van WB wordt gehouden op dinsdag 24 april. Dit jaar voert de reis naar Maastricht, waar onder andere een boottocht naar Luik wordt gemaakt. Verder kan men deelne men aan een stadswandeling door Maastricht. Vertrek is om 8.15 uur bij de Witte Hoeve. koop voor 4,99 euro. Met 25 mm doorsnede vallen de knikkers onder de categorie 'grote knikkers'. Ze zijn tweezijdig bedrukt, met aan de ene kant het logo van de serie en aan de andere kant een Nickelodeon stripfiguur. Er zijn in totaal veertig verschil lende knikkers, met afbeeldingen uit zes Nickelodeon-series. Iedere serie heeft een eigen kleur. De spaaractie loopt in alle Plus supermarkten van Nederland. Dat betekent dat een grote hoe veelheid knikkers moest worden geproduceerd, maar liefst vijftien miljoen! De knikkeractie past uitste kend bij Plus, de supermarkt die aandacht heeft voor wat de con sument écht belangrijk vindt. In deze tijd van het jaar wordt er veel geknikkerd op straat en op het schoolplein. Kinderen spelen buiten en zijn lekker in beweging. Kortom, een uiterst kindvriende lijke actie Kijk voor meer informatie over de actievoorwaarden op www. plus.nl Eindstraat 12, tel. 581553 Ouderen huren liever 75 jaar Foto Hoedemaekers! Bij Knus voel je je thuis gelegenheidskleding en betere mannenmode Steenstraat 60, 5831 JG Boxmeer T. 0485 57 62 26

Peel en Maas | 2007 | | pagina 9