f Kidsfestival in Sarajevo met Venrayse inbreng 'Indianen schieten met bananen' t t Koester uw monument Opening wandelroutes Peter Nellen Honderdachtentwintigste jaargang - week 16 - donderdag 19 april 2007 Het Kidsfestival in Bosnië Herzegovina kan ook dit jaar weer rekenen op Nederlandse support. Het festival, dat voor de vierde keer plaatsvindt, is een initiatief van de Bosni sche stichting Viakult Office en wordt ondersteund door diverse landen. Naast Noor wegen, Duitsland, Canada, Zuid-Amerika en Bosnië Her zegovina, heeft Nederland het grootste aandeel met liefst tien workshops. Acht van deze workshops zijn bedacht door studenten van het ROC ter AA in Helmond, onder wie Jonna Janssen en Eline Verbeek uit Venray. Samen met de Stichting Bosni sche Kinderen zijn 21 studenten van de opleiding Sociaal Peda gogisch Werk (SPW) en Sociaal Cultureel Werk (SCW) druk bezig met de voorbereidingen voor het Sarajevo Kidsfestival. Dit grootste jeugdevenement in Bosnië Herze govina wordt in de eerste week van de schoolvakanties daar - 8 tot en met 14 juni - gehouden. Er zullen die week ongeveer 24.000 Bosnische kinderen aan deelne men. Doel van het festival is om jongeren van verschillende etni citeit samen te brengen en hen weer vertrouwen te geven in de toekomst. De Nederlandse bijdra ge zal bestaan uit het verzorgen van tien workshops door het ROC ter AA, dansgroep Gelijns uit Hel mond en de Braziliaanse Percus sieband Caramba! uit Tilburg. Jonna Janssen en Eline Verbeek uit Venray zijn nauw betrokken bij de bijdrage van het ROC aan het festival. "Een docent van het ROC steekt heel veel tijd en energie in Bosnische Kinderen. Hij heeft het ROC benaderd om te participeren in dit project. Alle studenten wer ken vrijwillig mee en onze taken bestaan vooral uit het bedenken, organiseren en coördineren van verschillende workshops. Om dit alles in goede banen te leiden, hebben we drie werkgroepen opgericht: een financiële, materi ele en PR werkgroep. Wij hebben ons vooral beziggehouden met het bedenken van de workshops met kosteloze of zo goedkoop mogelijke materialen. Dan moet je denken aan tekenen op T-shirts, maskers maken, knutselactivitei- ten, spelletjes met waterballonnen en een drama-activiteit. Het is heel belangrijk dat de activiteiten leuk zijn voor de kinderen. Daarom zijn we alle workshops nu aan het uittesten. We moeten er immers ook op letten dat ze niet te lang duren en dat we de kinderen kun nen uitleggen waar het om gaat. Bovendien moeten we rekening houden met de taalbarrière. Alles loopt nu eigenlijk wel op rolletjes, behalve de financiën. Er zijn op dit moment nog te weinig materiële en financiële sponsors, waardoor we waarschijnlijk zelf geld moe ten inleggen. Dat is jammer, want voor bedrijven is het een heel leuk én goed doel om zich mee te verbinden." MILITAIR VLIEGTUIG De organisatie van de work shops ligt in handen van de stu denten zelf. Ze krijgen hierbij, vooral in de laatste fase, begelei ding van enkele docenten. 'Alle vrijwilligers die zich hebben opge geven, zijn eerste of tweedejaars studenten in de leeftijd van 17 Jonna Janssen (r) en Eline Ver beek zijn nauw betrokken bij de bijdrage van het ROC aan het Kidsfestival. tot 22 jaar. We hebben ons vooraf ingeschreven, en gelukkig kan uit eindelijk ook iedereen mee." Dat de studenten sterk bij het festi val betrokken zijn, blijkt ook uit het feit dat ze dit vrijwillig doen. "De Luchtmacht heeft een militair vliegtuig ter beschikking gesteld, waarmee we naar Bosnië Herzego vina vliegen. Op dit moment ziet het er naar uit dat we ons verblijf daar zelf moeten bekostigen. We hebben nog onvoldoende spon sors gevonden, waardoor een vrij willige bijdrage noodzakelijk is." Voor meer informatie over spon sormogelijkheden kunt u de web site http://www.everyoneweb. com/kidsfestival2007 bezoeken. Muziek-Express dendert door het land Als je van muziek houdt, stap dan in onze Muziek-Express. Met deze slogan presenteert Kunstencentrum Jerusalem de nieuwe eenjarige muziek- cursus voor basisschoolleer lingen. In de afgelopen weken stapten 900 kinderen van basisscholen in de gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas in de trein. Tsjoek, stjoek, tsjoek... In het afgelopen jaar werd de cursus Muziek-Express voor het eerst gegeven aan kinderen van de groepen 4 en 5 van de basisschool. "Het is de opvolger van de twee jarige cursus IVM (Instrumentaal Vormend Muziekonderwijs, red.)", legt Harry Swinkels, een van de docenten uit. "Er is bewust de keuze gemaakt voor een eenjarige cursus. De muziekverenigingen vonden vanwege de doorstroming van de kinderen naar een vereni ging twee jaar te lang. Bovendien werd het steeds moeilijker om ouders voor een periode van twee jaar te binden om hun kind de cursus te laten volgen. Vandaar dat we het afgelopen seizoen zijn gestart met de eenjarige cursus Muziek-Express." Maar liefst 213 kinderen volgden de cursus, in de afgelopen weken maakten meer dan 900 kinderen kennis met de Muziek-Express. Afgelopen maandag was het de beurt aan groep 4b van juf Han- neke van de PetrusBandenschool in Venray. "Weten jullie wat een express is?", opent Harry Swinkels de kennismakingsles die een klein uurtje zal duren. "Zingen was een hele tijd niet stoer, maar nu vind iedereen het tegenwoordig weer leuk. Door Idols, dat kennen jullie wel,hè?""En de X-Factor", vult een van de kinderen gevat aan. Op een speelse wijze gaat Swin kels met de kinderen aan de slag. Geen zware kost, lekker zingen, kennis maken met de djembé, de keyboard en de xylofoon. 'Doeb doeb doeb doeb, doebedide, doe wap doe wap'. Harry Swinkels zingt voor, de kinderen zingen na. "Jullie zijn echt goed", geeft hij de jongens en meisjes een vet compliment. De kinderen moeten vervolgens achter hun stoel gaan staan om een trein na te bootsen. Tsjoek, tsjoek, tsjoekde trein komt langzaam op gang, maar den dert daarna in volle vaart door het leslokaal van het kunstencentrum. Swinkels verlegt het onderwerp naar indianen om van daaruit de muzikale draad weer op te pak ken. 'Wat doen Indianen?', vraagt hij. 'Die schieten met bananen', merkt een kleine blonde meid. Lachsalvo's klinken door het lokaal. De sfeer zit er goed in, de kinderen van juf Hamieke blijven echter uitstekend bij de les. De trein reist naar Noord-Amerika, waar de indianen leven. 'Indianen zeggen vaak oeh, uch, uch'. Met handen en voeten bootsen de kin deren Indianen na. 'Boos kijken, boos kijken', zegt Swinkels, De kinderen gaan helemaal in hun rol op. Met behulp van de djembé, keyboard en xylofoon worden liedjes gezongen. Alles op een speelse manier. Swinkels: "Tijdens de cursus maken de kinderen ken nis met verschillende muziekin strumenten, maar leren natuurlijk ook noten lezen. Vanuit de liedjes leren ze noten lezen. Eerst een lied zingen, dan kijken hoe dat in noten er uit ziet." Via de muziektrein wordt op zeer afwisselende wijze een goede muzikale basis gelegd. Tij dens de éénjarige cursus worden op de blokfluit en andere instru menten zoals keyboard, djembé en xylofoon liedjes aangeleerd. De kinderen zingen de sterren van de hemel en treden natuurlijk ook op. Er wordt veel aandacht besteed aan notenschrift en samenspel op een speelse manier die past bij de leeftijd van de kinderen. Zo maken ze kennis met een heleboel ver schillende muziekinstrumenten die ze mogen beluisteren en ook uitproberen. Na een jaar is het Ook de kinderen op de Joto maakten kennis met de Muziek- Express. eindstation bereikt en kunnen ze overstappen naar het instrument waar de keuze op gevallen is. Het eindstation van de ken nismakingsles is ook bereikt. 'We gaan weer met de trein naar huis', spoort Harry Swinkels de kinde ren nog een keer aan. Juf Hanneke vraagt een applaus voor de docent van het Kunstencentrum Jerusa lem die spontaan wordt getrak teerd op een 'Harry, Harry'... Voor meer informatie over de Muziek-Express kunt u bellen met Kunstencentrum Jerusalem in Ven ray, telefoon 0478-585320. Woningbouw, Schutsboom en omgeving, gebouwd door de architecten Geenen en Oskam in 1979- De Wieèn is een ken merkend voorbeeld uit de jaren zeventig, gebaseerd op het prin cipe van het autoluwe woonerf. Er is een grote samenhang tussen het stedenbouwkundig plan en de architectuur, die wordt versterkt door de hoogteverschillen. Bovenstaand foto (geen monu ment) en toch geplaatst. Verschil lende keren is de opmerking gemaakt dat het niet altijd monu menten zijn die geplaatst worden. Helemaal waar! Maar ook gebou wen, straatbeelden, bijzondere landschappelijke plekken, indu strieel erfgoed, kruisen en kapel len, en architectuur uit een bepaal de periode wil ik graag laten zien. De Moderne Monumenten uit de twintigste eeuw, ook het thema van de landelijke Open Monumen tendag in 2007. De architectuur en stedenbouw uit de naoorlogse periode zijn te beschouwen als een ontwikkeling in de Nederland se geschiedenis. Een periode van vernieuwing op het gebied van architectuur, stedenbouwkundige ontwerpen waarin de wijkgedach- te, een steeds belangrijkere rol als een ordenings principe speelt. Zo is er momenteel een tentoonstel ling in museum het Freulekeshuus over de wijken in Venray, alsook de maquette van Venray. Koester Uw Monument! Reacties graag naar Secretariaat SVM, p.a. Groene Hart 7,5801 SX in Venray of e-mail venraymonumentaal@kpnplanet. nl. Afgelopen weekend werden op verschillende plaatsen in de gemeente Venray natuurwandel- routes geopend. Onder andere in Oostrum en Holthees werd er een officieel tintje gegeven aan de opening. Ook bij de Leunse Paes in Leunen gebeurde dit. Op de foto de leden van de Werkgroep Wandelpaden Leunen bij het nieuwe informatiebord. Mede door de inzet van de werk groepleden werd de wandelroute Leunse Paes mogelijk gemaakt. Moderne stijl EL EN MAAS De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19