Shakespeare's Shuffle en Der Vogelhandler f Expositie in Odapark Lezing Adelbert- vereniging Metalconcert Kunst Cultuur Jeugdtoneel in Maashees Grote meisjes huilen niet Dertien manen Niets! CHARLES FRAZIER JT PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 19 april 2007 - Pagina 15 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presenteert komende week drie voorstellin gen: Enge Buren, Shakespeare's Shuffle en Der Vogelhandler. Een goede buur is niet eng. Maar Enge Buren zijn wel goed. Goed gek zelfs. Ook zin om een 'potje te poekelen met de Buren?' Ga dan eens bij ze langs en ontdek wat poekelen inhoudt. Hun nieuwste programma laat zich nog het best omschrijven als muzikale humor. Want muzikaal zijn ze en hun grappen zijn al even verrassend als hilarisch. Enge Buren weet te ontroeren met hun muziek en zang om de bezoekers vervolgens door middel van absurde wendin gen schaamteloos te laten lachen! Deze theatershow wordt een dol komisch feest waarop je Bob, Bep en Bram ziet poekelen dat het een lieve lust is. Enge Buren is te zien in Schouwburg Venray op vrijdag 20 april vanaf 20.00 uur. Shakespeare's Shuffle wordt in de schouwburg in Venray opge voerd op zaterdag 21 april vanaf 19 00 uur. Shakespeare voor kin deren? Anno 2007 in Nederland? Als dansvoorstelling? Is dit niet gek of ouderwets? Niet bij Mee kers Uitgesproken Dans. Shake speare, de meest heilige van alle literatuurgoden wordt liefdevol misbruikt voor goede doelen. Shakespeare-leken krijgen een prikkelende introductie, terwijl de kenners een verfrissend beeld krijgen van wat er toch allemaal rondom Shakespeare mogelijk is. Shakespeare Shuffle is een vin dingrijk gevulde soep met citaten en grappige verwijzingen naar zijn stukken waarin de personages, die steeds weer van één rol naar de andere moeten wisselen, dreigen te verdrinken. 'Zijn of niet zijn?' wordt 'Wie ben je eigenlijk?' en uiteindelijk ontstaat er een heel nieuw stuk over mensen die op zoek zijn naar hun eigen identiteit. De operette Der Vogelhandler speelt zich af in de Rheinpfalz en wordt bevolkt door baronnen en baronessen, een graaf met een gat in zijn hand, een corrupte jacht opziener, professoren in de dier kunde en nog een aantal andere De operette Der Vogelhandler (foto: Rob Nijpels) merkwaardige dorpsbewoners, de burgemeester voorop. De dorpe lingen hebben een probleem: ze hebben wilde zwijnen én maag den nodig, maar in beide catego rieën is niets meer voorradig. Wél zijn er tamme varkens, en wedu wen in overvloed. Met deze situ atie als uitgangspunt, en natuurlijk speelt de Liefde een grote rol, gaat men een hilarische avond beleven op maandag 23 april vanaf 20.00 uur in de schouwburg in Venray. Reserveren voor een voorstel ling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl In het Odapark in Venray is tot en met zondag 20 mei de tentoon stelling Wilde Zeiten van beeldend kunstenares Monique Camps te zien. In de projectruimte van het Odapark toont Camps (Venlo, 1966) acht groot opgeblazen foto grafieën en een zorgvuldig gecom poneerde videoprojectie. Haar beelden zijn bewust niet met de computer bewerkt maar nauwge zet geënsceneerd. Een kat, een hert, een Duitse soldaat, adelaars, uitvergrote details van porseleinen beeldjes of gewoon realtime opgenomen natuurfilmpjes, ze staan naast en tegenover elkaar. De tentoonstel ling Wilde Zeiten is een op de mil limeter geregisseerde presentatie die zich ontpopt als een zorgvul dig uitgestippelde reis door het visuele domein van Camps. Het Odapark is dagelijks open van 11.00 tot 17.00 uur, met uit zondering van de maandag. Zie ook www.odapark.nl. De Adelbertvereniging Venray houdt op dinsdag 24 april vanaf 20.15 uur in De Witte Hoeve in Venray de achtste lezing van dit seizoen. Spreker is Drs. M. Popovic en de lezing gaat over de Dode Zeerollen en de archeologie van Qumran. In 1947 werd nabij de noordwestkust van de Dode Zee bij toeval door een aantal bedoeïe nen een grot ontdekt waarin oude Hebreeuwse teksten lagen. Nadat wetenschappers in Jeruzalem de manuscripten gedateerd hadden in de periode rond het begin van de jaartelling, barstte een ware wedloop los tussen bedoeïenen en archeologen om meer van zulke grotten te ontdekken. In de daar opvolgende jaren werden honder den grotten doorzocht. In totaal zijn in elf grotten in de buurt van de oude nederzetting Qumran tus sen 1947 en 1956 de zogenaamde Dode Zeerollen gevonden. De Dode Zeerollen spreken een groot publiek aan omdat ze de oudste handschriften van de bij bel bevatten en ook omdat ze uit de tijd van Jezus stammen. Ze spe len een belangrijke rol in de dis cussies over de betrouwbaarheid van de tekstoverlevering van het Oude Testament en ook over Jezus, Johannes de Doper en mogelijke contacten tussen vroege Chris tenen en de Gemeenschap van Qumran. Veel minder bekend zijn allerlei andere soorten teksten die daar gevonden zijn en die ons veel nieuwe informatie geven over het Jodendom gedurende de 2e eeuw voor tot de eerste eeuw na Chris tus en de veelheid aan stromingen en meningen daarbinnen. Gedurende de avond maken we kennis met de archeologie van Qumran, een aantal teksten van deze bibliotheek, de geschiede nis erachter en het belang ervan voor de huidige tijd. Dr. Mladen Popovic is sinds september 2006 verbonden aan de theologische faculteit van de Katholieke Uni versiteit Leuven. Daarvoor ver richtte hij promotieonderzoek op het gebied van de Dode Zee rollen en het vroege Jodendom aan het Qumran instituut van de theolo gische faculteit in Groningen. Hij heeft meegewerkt aan een recent boek over de Dode Zeerollen: Flo- rentino Garcia Martinez en Eibert Tigchelaar (red.), Fragmenten uit de woestijn: De Dode Zeerollen opnieuw bekeken, Zoetermeer: Meinema 2003- Introducés zijn van harte welkom. Het nog tijdelijk dakloze OJC Dingus houdt in café Efsane in Venray op zaterdag 21 april een death-/thrashmetalconcertavond. Drie death-/trashmetalbands maken deze avond hun opwach ting. Het café gaat open om 19.00 uur en de eerste band begint om 20.00 uur te spelen. De headli- ner Fuelblooded met zijn unieke melodische death-/thrashmetal- sound, treedt sinds 2002 op voor het grote publiek. Fuelblooded staat voor variatie, snel versus langzaam, melodisch versus brutal geluid, -en catchy versus complex. Deze elementen en nog meer van dit alles hebben hun eigen plaats binnen de muziek die Fuelblood ed maakt, hier nog aan toegevoegd de variërend harde vocalen van de zangpartijen. In 2006 toerden ze met de Nederlandse band Detona tion door Engeland. Dit gebeuren werd vervolgd door shows in ver schillende zalen door heel Neder land met onder andere topbands als Six Feet Under en Decapitated. Dit jaar staat Fuelblooded op het Stonehenge Festival in Steenwijk. Omdat deze avond niet compleet is zonder support, wordt de avond geopend door de band Retribu tion. Retribution begon vier jaar geleden als death/trashmetalband, met bandleden uit de regio die al jarenlang in verschillende lokale bands hadden gespeeld. Met door de bank genomen zo'n tien jaar metalervaring en een goede dosis humor, presenteren ze zich met een forse portie vernieuwende aspecten. Hun muziek is een mix van de muziek van bands als Kre- ator, At the Gates en Hypocrisy. Last but not least de derde band, State:Chaos. State:Chaos begon als een soort van muzikaal huiskamer project in de death/trashmetals- feer, opgezet door haar oprichter Mischa (gitaar) met wat drum samples en een gitaar direct inge plugd op de computer. Mischa's experiment werd uitgebreid met vier andere niet bepaald de min ste muzikanten. State:Chaos was geboren. Deze band heeft zich tot doel gesteld zoveel mogelijk live te spelen met professionele muzi kanten. In de kwaliteit van hun muziek is dat ook te horen. State: Chaos heeft in de laatste jaren elf eigen nummers geschreven, waar van er vier zijn opgenomen op de cd Ashes of Misery uit 2006. De cd heeft het erg goed gedaan in het circuit. Stijldansavond Dance Events Veltum houdt op zaterdag 21 april een stijldans avond voor jongeren, paren en singles in activiteitencentrum 't Schöpke in Venray. Aanvang 21.00 De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 22 april vanaf 12.00 uur voor de zesde keer de jaarlijkse smeden- dag gehouden. Behalve de smede rij van het museum zijn ook nog enkele veldsmederijen in bedrijf. In totaal zijn er acht smeden aan het werk! Een aantal werkstukken, waaronder kaarsenstandaards en deurkloppers, wordt te koop aan geboden. Op het binnenterrein is de hoefsmid aan het werk. Hij laat zien hoe een paard beslagen wordt. Op de bovenverdieping is de nieuwe expositie Klokken en Klokkenmakers te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Spellenmiddag Het WNF Regioteam Noord- en Midden Limburg houdt op zon dag 22 april een Amazonespellen- middag. Deze middag begint om 12.00 uur en eindigt rond 16.30 uur en wordt gehouden in en rond De Hompesche Molen in Ste- vensweert. Het wordt een span nende middag vol leuke en span nende spellen. Deelname staat open voor kinderen van zes tot twaalf jaar.Aanmelden is verplicht en kan via e-mail WNFnoordlim- burg@hotmail.com. Kijk voor het laatste nieuws rond deze activiteit en voor meer informatie over het WNF in de buurt op www.wnf.nl/ limburgnoordenmidden. Concert Ars Musica Zangvereniging Ars Musica verzorgt op zondag 22 april vanaf 11.30 uur een optreden in Schouwburg Venray. Het program ma dat geboden wordt is gevari eerd. De gezongen muziek begint in de 16e eeuw met een werk van Dowland en loopt door via Mozart, Schubert, Brahms en Dvo rak naar de 20e eeuw. Het koor is in verscheidene bezettingen te horen, met pianobegeleiding en a capella werken. Het koor is in zijn geheel te horen, maar de vrouwen- en mannengroep zijn ook apart te beluisteren in wer ken van respectievelijk Scarlatti en Mozart met solozang van Maar ten Stevens. Pianist Jens Seebeck begeleid het koor. Na het volkslied Home Sweet Home is er ook nog een lied te beluisteren op piano, uitgevoerd door twee jonge pia nisten. Zij spelen I do like to be beside the Seaside. Expositie Seniorenservice Hobby- en creativiteitencen- trum Seniorservice in Venray houdt van donderdag 3 tot en met donderdag 31 mei in Biblio theek Venray een expositie van alle activiteiten die in de hobbylo kalen aan de Prins Bernhardstraat worden gehouden. Op deze wijze wordt een indruk gegeven van de meer dan vijftig mogelijkheden waaraan men kan deelnemen. Een greep uit het aanbod: het leren bespelen van een muziekinstru ment, het maken van wenskaarten, glas graveren, bridgen, houtsnij werk, houtmodelbouw, keramiek, schilderen, tekenen, boekbinden, pasteltekenen, verhalen schrijven, conversatie Engels en Frans, com puter en internet en WAO belan gengroep. Belangstellenden zijn van harte welkom om een kijkje te komen nemen in de bibliotheek. IVN Venray IVN Venray-Geijsteren houdt op zondag 22 april een struintocht langs de Maas. Bij het gehucht Elsteren op de oostoever van de Maas in de omgeving van Well ligt de Baend, een 23 ha. groot terrein dat is ontstaan door kleiwinning ten behoeve van kadeaanleg na de overstromingen van 1993 en 1995. Nu is het een terrein waar plasjes en hoger gelegen kleirug- gen elkaar afwisselen. Door begra- zing wordt voorkomen dat het gebied volledig dichtgroeit met bos. De vegetatie is hieraan aange past en bestaat veelal uit vrij alge mene soorten die als pioniersoort snel een gebied kunnen bereiken. De meest markante dieren in het gebied zijn echter de watervogels. De Baend ligt direct naast de Maas, die door veel trekvogels wordt gebruikt als 'snelweg' tijdens de vogeltrek. De start van de wandeling, die geschikt is voor alle leeftijden, is om 10.00 uur op de parkeerplaats bij restaurant Brienen aan de Maas in Well. De tocht duurt tot 12.00 uur. Goed schoeisel is gewenst. Wat gebeurt er als U niet adverteert Jeugdtoneelvereniging Maashees/Holthees voert op zaterdag 21 april vanaf 19.00 uur en op zondag 22 april vanaf 13.00 uur het toneel stuk Het begon op een heel gewone Dag op in Plein 24 in Maashees. Maandenlang is er door de jeugd van de vereniging geoefend om deze komische thriller, geschreven door Rob Heemskerk, op de plan ken te brengen. Het stuk gaat over een elftal 'vreemde' figuren die bij de beroemde schrijfster Agatha Christie over de vloer komen. Is dit allemaal echt of is dit een idee van Rina de huishoudster om zo de schrijfster, die in tijdnood zit, te motiveren om eindelijk haar boek af te schrijven? In rap tempo vervalt men in de nodige doldwaze verwikkelingen waarbij er uiteraard flink gelachen kan worden. Kaartjes zijn aan de kassa te verkrijgen. Toneelgroep Balans speelt in haar 24e seizoen het stuk Grote meisjes huilen niet. Het stuk is gebaseerd op het blijspel The Odd Couple van Neil Simon en bewerkt door regisseur Frans Geurts. Het stuk speelt zich af in het appartement van Sjeanne van der Kop. Het is het trefpunt van een groep vriendinnen, die elke week een avond bij elkaar komen omTriviant te spelen. Als een van hen, Floor van Erp, gaat scheiden, zijn de anderen bang dat Floor de scheiding niet aankan en 'gekke' dingen zal gaan doen. Daarom vraagt Sjeanne of Floor bij haar komt inwonen. Grotere tegenpo len dan die twee zijn nauwelijks denkbaar, en het duurt dan ook niet lang voordat de bom barst. De aanwezigheid van een Spaanse man en zijn lesbische zus en het feit dat het bij Sjeanne nog wel eens 'kriebelt' maakt het er alleen maar gecompliceerder door Balans heeft de afgelopen maanden hard gewerkt aan een voorstelling die staat voor ijzersterke en humor volle dialogen. De voorstelling is te zien op zaterdag 21 april vanaf 20.00 uur, zaterdag 12 mei vanaf 20.00 uur, zondag 13 mei vanaf 15.00 uur en vanaf 20.00 uur in de aula van Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Kaarten zijn te reserveren bij Riny Creemers via tel. (0478)589526 of bij Rene Andriessen via tel. (0478)589463- Kaartverkoop Jera on Air Bij diverse adressen in de regio zijn kaarten te verkrijgen voor Jera on Air 2007 op Hemelvaarts dag 17 mei. Met verkooppunten in Helmond, Venlo en alles wat daartussen ligt. Kijk voor alle WK-adressen op www.jeraonair. nl. Kaarten zijn ook nog steeds online te bestellen. Jera on Air is een festival voor jong en oud, dat wordt gehouden in Ysselsteyn. Het festivalterrein is gelegen bij OJC Jera'70. Het programma: Doors open, 14.00 uur. The Crooks, 15.00-15.45 uur. Pepper, 16.15- 17.00 uur. Nailpin, 17.30-18.30 uur. Mad Caddies, 19-00-20.00 uur. Dog Eat Dog. 20.30-21.30 uur. Hei deroosjes, 22.00-23-00 uur. Mark Foggo's Skasters, 23-30-0.30 uur. Doors Closed, 02.00. Knorpop Het Knorpop 2007 festival wordt gehouden op 20 en 21 juli op het evenemententerrein in de Kasteelse Bossen in Horst. Met daarbinnen veel aandacht voor het cultuurgebeuren met als thema Freak Out. Hiervoor is Knorpop op zoek naar creatieve breinen op het gebied van korte filmpjes en (theater)voorstellinkjes. De korte filmpjes worden gedraaid in de speciaal ingerichte freaky bios die een prominente plaats op het festival gaan innemen. De (theater)voorstellingen moeten plaats vinden in, op of rond een caravan. Want tijdens Knorpop 2007 doen verschillende caravans dienst als minitheatertjes. Wie altijd de behoefte heeft gehad mensen een freaky voorstelling voor te scho telen kan zich aanmelden! Voor meer informatie e-mail freakout@ knorpop.nl Boekrecensie in Peel en Maas Dertien manen is het uit zonderlijke levensverhaal van een man, zijn liefde voor een vrouw en zijn gepassioneer de zoektocht naar een eigen identiteit en een thuis, tegen de achtergrond van een peri ode van dramatische veran deringen in de Amerikaanse geschiedenis. Op zijn twaalfde krijgt Will Coo per een paard, een sleutel en een plattegrond, en wordt hij in z'n eentje de wildernis in gestuurd naar een uithoek van de Che- rokee-nation. Will is voor zeven jaar verhuurd om een afgelegen handelspost te bemannen. In een kaartspel met de even machtige als onbetrouwbare Featherstone wint hij een mysterieus meisje, Claire, om haar direct weer kwijt te raken, maar om haar nooit meer te vergeten. Bear, de stoïcijnse Cherokee-chief, ontfermt zich over de jongen. In hem vindt Will een vader en hij wordt door zijn stam geadopteerd. Will ervaart hoeveel het vergt om een eigen plek te bevechten, zowel tegen over de dodelijke schoonheid van natuurkrachten als tegenover de manipulaties en kronkelwe gen van de mens. Hij leert beide het hoofd te bieden en begint vol overgave aan zijn ongelijke strijd om het land en de cultuur van de Cherokees te behouden. En al die tijd zal zijn verlangen naar Claire allesoverheersend zijn. Der tien manen is een onvergetelijke roman, het werk van een meester verteller, stevig verankerd in de geschiedenis, rijk aan inzichten en aan momenten van grote schoon- EN MANEN heid. Schrijver Charles Frazier won met Cold Mountain, zijn debuut roman, in 1997 de Amerikaanse National Book Award voor fictie, evenals de Sue Kaufman Prize for First Fiction van de Amerikaanse Academy of Arts and Letters. Het boek werd een internationale bestseller, en verfilmd tot aan grijpende bioscoopfilm met Jude Law, Nicole Kidman en Renée Zellweger. Het duurde bijna tien jaar voordat hij zijn twee roman, Dertien manen, voltooide, waar mee hij bewijst geen eendagsvlieg te zijn, maar een rasverteller met een uitzonderlijke beeldende stijl en originele woordkeus, prachtige natuurbeschrijvingen en onver getelijke personages die echt tot leven komen en die je als lezer niet vergeet. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof. Prijs: 18.95 euro. i WINNAAR NATIONAt BOOK AWARD AUTFLIR VAN COLD MOUNTAIN

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15