Buurt Beemdweg-Postbaan hoopt op politiek Meer geld voor kunstwerk Blitterswijck Steun voor Blitterswijcks project Delphian presenteert cd bij Gaellus Burgemeester neemt folder in ontvangst T PEEL EN MAAS Donderdag 19 april 2007 - Pagina 13 Verkoop woningen van start - - j x \-.\<sco— 'p52c3tcr; (J hüS'Mï:- y -t^ -r-c^WTA VUST.-B-JQo MAytó CÏ? Op het voormalige bedrijfs terrein van agrariër T. Tax aan de Maasweg in Blitterswijck komen tien woningen. Het gaat om zes gezinswoningen, twee seniorenwoningen en twee vrijstaande woningen. Binnen de bestaande bebou wing, een carré-vormige boer derij uit 1954, worden de zes gezins- en twee seniorenwo ningen gerealiseerd. Op het omliggende terrein worden twee vrijstaande woningen gebouwd. De authentieke stijl van de boerderij, de Mariahoeve, blijft behouden. "Het karakter van de boerderij wordt zeker niet aange tast. Door de ligging rondom de binnenplaats, die eigendom wordt van de bewoners, ontstaat een nieuwbouwplan met een unieke uitstraling", vertelt ing. Hay Hen- drix van Arvalis Makelaars. "De nieuwe eigenaren hebben onder meer een mooie eigen tuin en een eigen parkeerplaats c.q. ber ging. Ze krijgen ook veel vrijheid bij de inrichting van hun huizen. De bewoners kunnen bijvoor beeld zelf kiezen welke keuken en welke badkamer ze willen. Ze kunnen zelf heel veel regelen en hun huis helemaal inrichten naar hun eigen wensen en behoef ten." In de buurt worden tevens voldoende parkeerplaatsen gere aliseerd voor zowel bewoners als bezoekers. Naast de acht wonin gen die binnen de muren van de Mariahoeve worden gebouwd, komen op het omliggende terrein nog twee vrijstaande woningen. Door de bouw van deze wonin gen is het plan financieel haalbaar geworden. Een van deze twee huizen wordt de nieuwe woning van de familie Tax, de ander, een woning met een ruime tuin, gaat in de verkoop. MEDEWERKING Tax hield runderen en paarden. Bij gebrek aan een opvolger wilde hij zijn bedrijf beëindigen. Burge meester en wethouder stonden positief tegenover zijn plan om tien huizen op het bedrijfsterrein te bouwen. Door het beëindigen van het bedrijf verdwijnt de stank- cirkel die deels over de bebouw de kom ligt. Bijkomend voordeel is dat de bedrijfsgebouwen, die een rommelig beeld bieden, opge ruimd worden. De bouwlocatie ligt zo dicht bij de kern van Blit terswijck dat het als een logische uitbreiding van het dorp kan wor den beschouwd. De woningen worden naar verwachting medio Straatbeeld en situatieschets van het bouwproject Mariahoeve aan de Maasweg in Blitterswijck. Ontwerp: Knijpers Architecten Gorinchem. 2008 opgeleverd. Het plan Maria hoeve wordt op vrijdagavond 27 april door wethouder Carla Brug man, planontwikkelaar Ooghoogte BV en Arvalis Makelaars gepresen teerd in het gemeenschapshuis, Plein 4 in Blitterswijck.Aanvang: 19 00 uur. Tijdens de informatie avond zal tevens de verkoop van de woningen starten. Ook de ver koopprijzen (richtprijzen) van de woningen worden tijdens deze bijeenkomst bekendgemaakt. Belangstellenden voor deze vrij blijvende informatieavond kun nen zich aanmelden bij Arvalis Makelaars, tel: 0478-578256, of via e-mail: aschulz@arvalis.nl. Mathijs Cuijpers (42) uit Geijsteren en Patrick Janssen (39) uit Blitterswijck drijven samen met hun border col lies al bijna drie jaar schapen. Wat ooit is begonnen als een hobby, wordt in de toekomst misschien wel hun brood winning. Vanaf dit voorjaar kunnen toeristen en andere belangstellenden namelijk demonstraties bezoeken. Mathijs Cuijpers over hoe deze hobby ooit begon en wat een wedstrijd schapen drijven en een demonstratie precies inhoudt. "Ongeveer drie jaar geleden ben ik echt intensief begonnen met schapen drijven. In september 2003 kocht ik een border collie. In eerste instantie niet met het idee om schapen te gaan drijven, maar gewoon omdat ik het een leuke hond vond. Met deze hond heb ik wel behendigheidsoefeningen gedaan op de hondenclub. Een paar maanden later kwam ik via Patrick Janssen in aanraking met schapen drijven. Samen zijn we met onze honden gaan trainen. We hebben nooit echt les of training gehad, maar gebruikgemaakt van video's, boeken en theorie over schapen drijven. Voor de praktijk is er echter geen vastomlijnde methode: iedere hond is immers anders. De border collie die ik op dit moment hebt, doet het per fect bij de schapen, er is echt een match." TRAININGSCLUB "Twee jaar geleden zijn we met drie personen ook een trainings club begonnen: Sheepdogtraining Take Time. Op dit moment zijn er wekelijks zo'n tien tot twaalf hon den die deze schapendrijftrainin- gen bezoeken. In Wanssum geven wij mensen de gelegenheid om te trainen. We geven echter alleen tips en advies, we treden niet op als expert of politieagent. Het is sowieso moeilijk om een derge lijke training algemeen te geven, omdat er geen vaste manier is om schapen te drijven. Eigenlijk zijn alle manieren goed, als de hond maar reageert op de commando's en doet wat hij moet doen." PARCOURS "Er zijn twee gangbare vormen van schapen drijven. De meeste De bewoners van de Beemd- weg en Postbaan in Wanssum hebben hun hoop gevestigd op de politiek. Een delegatie van de buurt was woensdagavond te gast bij de reguliere frac tievergadering van het CDA om te praten over de bouw- kwestie. Ook met de andere partijen hebben de bewoners inmiddels contact gezocht. De bewoners vragen de politiek met klem haar verantwoorde lijkheid te nemen in het buik pijndossier van het bouwplan in het gebied tussen de Post baan en Beemdweg. De bewoners, die voor het bouwplan een groot deel van hun tuin moeten afstaan, grond die ze jarenlang in bruikleen kre gen van de gemeente, vinden het vooral belangrijk dat nu eens eindelijk duidelijk wordt wat er nu precies is afgesproken tussen projectontwikkelaar Th. Vissers en de gemeente en waarom de com municatie rond het bouwplan zo stroef verloopt. De ene commu nicatiefout volgt de andere op, zo vinden de buurtbewoners, die de handelswijze van de gemeente niet begrijpen. Zij vinden onder meer dat tussen de gemeente en de bewoners te weinig overleg is geweest over het bouwplan en dat hun alternatieve plan, waarin wordt gepleit om maar negen woningen te bouwen, met meer groenvoorzieningen, niet goed is bekeken. Gepraat is er genoeg, maar het kwam altijd maar van één kant, aldus de bewoners. Onlangs werden ze weer verrast door een brief van de gemeente waarin werd gemeld dat ze hun tuinen moesten ont ruimen. Ten onrechte, zo bleek. Want de gemeente hield daarbij geen rekening met het nog uit te voeren natuurwaardenonderzoek, werd op de vingers getikt door het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) en stuurde een nieuwe brief om de bewoners op de hoogte te stel len van het feit dat de ontruiming voorlopig is opgeschort. Zolang het onderzoek in het gebied niet is afgerond, mogen er van het ministerie namelijk geen werk zaamheden plaatsvinden op de stroken gemeentegrond achter de huizen van de bewoners. Project ontwikkelaar Th. Vissers dient van het ministerie eerst een natuur waardenonderzoek te doen en de uitkomsten van die studie voor te leggen aan de Dienst Regelingen in Dordrecht. De politiek in Meerlo-Wanssum sprak zich eerder kritisch uit over de hele gang van zaken rond het plan. In september concludeerde de gemeenteraad nog dat er veel was misgegaan met de communi catie erover. Een commissie moest onderzoeken welke afspraken er werden gemaakt tussen aannemer en gemeente en welke toezeggin gen er werden gedaan. Maar van dat voornemen werd sindsdien tot verbazing van de buurt niets meer vernomen. Reden voor Len- sen en zijn buren om de verschil lende partijen aan te schrijven en hun te wijzen op hun verant woordelijkheid. "We willen ant woord krijgen op vragen die we nog altijd hebben. De partijen die ooit kritisch tegenover het plan stonden, hebben zich niet meer laten horen. Waarom? Dat wil len wij graag weten. We hebben als buurt nog altijd goede hoop dat iedereen gaat inzien dat dit bouwplan niet past in deze buurt." De gemeente echter vindt dat ze voldoende tegemoet is gekomen aan de wensen van de buurtbe woners en wil niet meer aan het bouwplan tornen. Van de eerder geplande zeventien woningen zijn er twee geschrapt en de plannen werden uitvoerig besproken tij dens een informatieavond en drie commissievergadering. Natuurlijk zijn er in Wanssum ook andere locaties voor woningbouw, maar dat neemt volgens het college niet weg dat de locatie aan de Postbaan en Beemdweg geschikt is voor woningbouw. Negentien omwonenden hebben onlangs bij de gemeente bezwaar aangete kend tegen het bouwplan van vijf tien woningen aan de Beemdweg en Postbaan in Wanssum. Het college van B en W trekt 2500 euro extra uit voor de realisatie van het kunstwerk in Blitterswijck. Tevens wordt een aanvullend bedrag van 3500 euro gereserveerd voor de afwerking en aankleding van de omgeving van het kunstwerk, dat op Koningin nedag maandag 30 april om 13.00 uur feestelijk wordt ont huld op de hoek van de Pas toor Verheggenstraat en het Plein. Aansluitend op de onthulling wordt de expositie Beeldend Blit terswijck geopend. Ruim twintig Blitterswijckse kunstenaars expo seren hun werken. Ook drie geta lenteerde meiden uit Blitterswijck die de kunstacademie hebben gevolgd of nog met de opleiding tot kunstenares bezig zijn, hebben enthousiast hun medewerking toegezegd. De meeste kunstwer ken zijn te bezichtigen in het gemeenschapshuis, maar ook in etalages van de oude dorpswin kels aan de Jan Franssenstraat en de Kortestraat zijn de werken van enkele kunstenaars te bewonde ren. Ook de kunstwerken die de basisschoolleerlingen gemaakt hebben tijdens het kunstproject in 2006, worden in de expositie opgenomen. De gemeente had eerder al 13-600 euro voor het beeld van kunstenaar Jos Beurskens uitge trokken, maar dat bedrag blijkt niet voldoende te zijn. Volgens burgemeester en wethouders is het bedrag van 2500 extra nodig om 'niet tekort te doen aan de kwaliteit en de uitgangspunten van het kunstwerk'.Voor de totale herinrichting van de omgeving is 15.000 euro nodig, waarvan de gemeente Meerlo-Wanssum 3500 euro voor haar rekening neemt. Het restantbedrag wordt opge hoest door de dorpsraad. Rondom het kunstwerk, waarin verschillen de onderwerpen worden verbeeld, zoals de saamhorigheid van het dorp en de haat/-liefdeverhouding van de inwoners van Blitterswijck met de Maas, heeft de dorpsraad een ambitieus project opgezet om heel het dorp met kunst kennis te laten maken. Zo is de plaatse lijke basisschool al enige tijd bezig met activiteiten die met kunst te maken hebben en wordt in het dorp een manifestatie Beeldend Blitterswijck op touw gezet, waar aan onder meer tal van inwoners met kunstzinnige hobby's deel nemen. Die projecten werden al door de gemeente gesteund met een bedrag van 4000 euro. Op zondag 29 april houdt KK Art in Brouwhuis (Hel mond) een open dag. Leerlin gen van de tekenklas zullen werken exposeren, terwijl in het atelier ook zilveren siera den, vervaardigd door de oud- Venrayse Karin Klomp, voor het goede doel verkocht wor den. Dat doel is het Proyek Kam- pung Loco, dat is opgestart door Marijke Klomp en Joep Valize uit Blitterswijck.Tijdens een van hun reizen werd het idee geboren om een project op te starten voor de ontwikkeling van kinderen uit het dorpje Kampung Loco op het Indonesische eiland Lombok. Inmiddels is het project dusda nig uitgegroeid dat alle kinderen naar school kunnen. Daarnaast is er een medicijnenproject en is er een fonds voor directe noodhulp. Door de directe lijnen van Marijke en Joep worden de opbrengsten van de stichting ook direct in het dorp besteed. De familie Klomp is al enkele jaren sponsor van het project. Afsluiting spoor Tienray In verband met werkzaamhe den aan de spoorwegovergang op de provinciale weg N554 aan de Spoorstraat in Tienray, zal deze overweg op zondag 29 april vanaf 12:00 uur afgesloten worden tot 12:00 uur de volgende dag. Het verkeer wordt omgeleid. Karin Klomp liep al langer rond met het idee om iets met haar tekenschool te doen voor dit pro ject. De door de leerlingen gemaak te werken zijn tijdens de open dag te koop voor het goede doel. Daarnaast kunnen bezoekers ook de zilveren sieraden, vervaardigd door Karin Klomp, kopen. U bent op 29 april welkom van 11.00 tot 18.00 uur bij KKArt, Gazellelaan 23 te Brouwhuis. Meer informatie over het project vindt u op www. proyekkampungloco.com. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den munckhof bv Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Metalformatie Delphian bracht onlangs haar tweede album uit: Unravel. Deze in het begin van deze eeuw opgerichte band speelt sinds 2003 in dezelfde bezetting. In 2004 werd een demo-cd opge nomen. Via deze cd kreeg het Finse label Lion Music interesse en in juli 2005 werd de eerste cd uitgebracht: Oracle. Deze cd werd met goede recensies ontvangen. Nu, bijna twee jaar later, is het tijd voor een nieuw album, dat op vrijdagavond 20 april wordt gepresenteerd bij OJC Gaellus in Tienray. De muzikale avond wordt geopend door de band The Bar- stool Philosophers uit Enschede, waarna Delphian op de planken staat. Gastmuzikanten en een spe ciale lichtshow maken de set van deze band tot iets speciaals. Na Delphian is er een afterparty met metal-dj Grandmaster Ties. OJC Gaellus is om 20.00 uur geopend. De entree bedraagt 5 euro. Ondanks de tropische tempe raturen en de vele festiviteiten in de buurt werd zondag, na een echte ontdekkingstocht door het dorp, de informatiefolder Tienray onder grote belangstelling gepre senteerd in Hotel St. Joseph. De familie Wismans won de eerste prijs door de vragen over Tienray het best te beantwoorden en ook Giovanni Louwers (7) werd in het zonnetje gezet. In de Mariaschool kon iedereen namelijk meedoen aan een opdracht: teken een echte Tienrayse geit en verzin een naam voor die geit. Burgemeester Hahn koos de tekening van Giovanni Louwers uit als mooiste geit met de naam Poko. Met trots ontving burgemeester Hahn uit de rugzak van een geit, die onder 'deskundi ge' begeleiding van Truuj Praotgèr en Bertha Kletsmajoor (zie foto) naar binnen was geloodst, het eer ste exemplaar van de Tienrayse informatiefolder. Na een fotoreis door de tijd kreeg ook elk deelne mend gezin een folder uitgereikt. Een werkgroep van de dorpsraad Tienray heeft meer dan een jaar gewerkt aan een folder die ener zijds een mooie en overzichtelijke samenvatting geeft van dat wat Tienray te bieden heeft, en ander zijds vooral ook een welkomst folder is voor alle (toekomstige) nieuwe inwoners van het dorp om kennis te maken met 'het leven in Tienray'. De folder en wande ling zijn in actieve samenwerking met instellingen en verenigingen ontwikkeld. Daarnaast komen de natuur, historie en praktische wetenswaardigheden over Tienray mensen kennen van tv vast wel de hond die een kudde schapen in de gaten houdt. De hond moet de kudde bij elkaar houden en oplet ten dat geen schapen ontsnappen. Deze demonstraties doen wij heel sporadisch, eigenlijk alleen als er naar wordt gevraagd. Wat wij tij dens een demonstratie laten zien, is vooral hoe een wedstrijd eruit ziet. Voorafgaand vertellen we eerst iets over de geschiedenis van de border collie. Vragen die vaak gesteld worden, zijn: 'waar komt de naam border collie van daan?','waarom is deze hond zo geschikt om schapen te drijven?' en 'sinds wanneer worden bor der collies hiervoor gebruikt?'. Vervolgens geven we uitleg over de commando's die gebruikt wor den en tenslotte is er een echte wedstrijddemonstratie. Tijdens een wedstrijd moet de hond vijf schapen door een parcours met hindernissen leiden.Aan het begin staan de schapen zo'n 200 tot 500 meter van de hond verwijderd. De hond moet de schapen dan opha len en tussen diverse poorten en hindernissen drijven. Als de hond alle schapen in een cirkel heeft, moet hij de twee schapen die een lint dragen, scheiden van de ande re drie.Als de hond dit onder con trole heeft, drijft hij de schapen in een hok. Zodra de schapen in een hok staan, is het parcours afge rond. Hierbij krijg je punten voor de tijd en de zo recht mogelijke lijnen waarin de schapen moeten lopen." ARRANGEMENTEN "Ik verzorg samen met mijn collega Patrick Janssen al diverse demonstraties. Onlangs zijn we in samenwerking met een toeris- tentrein uit Overloon een combi arrangement begonnen en dat initiatief is met enthousiasme ontvangen. In Geijsteren willen we graag inspelen op de groeps- accommodaties die in opkomst zijn. Ook zijn we bezig met het samenstellen van arrangementen in samenwerking met een lokaal eetcafé. Hopelijk gaat het balletje zo rollen. En wie weet kan ik met deze fantastische hobby in de toe komst mijn brood verdienen." Mensen die graag een training willen bijwonen, zijn iedere zon dagochtend van harte welkom op het weiland aan de Vosseven (ach ter de loods van de rozenkweker). Groepsarrangement of demonstra- Mathijs Cuijpers uit Geijste ren en Patrick Janssen uit Blit terswijck drijven samen met bun border collies al bijna drie jaar schapen. ties voor groepen kunnen in over leg met Patrick Janssen worden samengesteld: 0478-515244 of 06- 48185160. Ondersteuning bij administratie Er kunnen omstandigheden zijn dat mensen niet in de gelegen heid is om hun administratie bij te houden. Soms heb je te maken met ingewikkelde formulieren die moeten worden ingevuld en soms wil je wel eens weten of er finan ciële regelingen zijn waar jij mis schien ook baat bij kunt hebben. Een helpende hand kan dan een steun in de rug zijn. Een vrijwillige consulent administratieve onder steuning kan deze ondersteuning bieden. Voor meer informatie over deze gratis dienstverlening kunt u con tact opnemen met Synthese te Horst, tel. 077-3978500. Tien huizen aan Maasweg Blitterswijck 'Schapen drijven is voor meer dan een hobby' Meerlo-Wanssum de schatten van de Grote Kerk V "A^V.: A.X'A i.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13