Gemeente Venray i Wmo omvat breed pakket Breed overleg herinrichting centrum Het Groene Goud succesvol Aanpak permanente bewoning De Witte Vennen Boetes na illegaal dumpen afval Gemeentehuis gesloten met Pasen Kwijtschelding belastingen aanvragen voor 1 augustus Kijk ook op www.venray.nl PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden De gemeente Venray start in 2008 met de herinrichting van het winkel centrumgebied. Dit jaar wordt het plan gemaakt hoe het centrum eruit gaat zien. Het college van B en W vindt het belangrijk dat in het plan tips, wensen en adviezen van zoveel mogelijk betrokkenen worden meegenomen. Bestrating, riolering, groen, verkeerszaken, openbare verlichting en afval- problematiek, alles wordt opnieuw bekeken. Kortom: het centrum van Venray gaat op de schop. De betrokken ondernemers en bewoners van het centrum, evenals een groot aantal organisaties, zijn uitgenodigd voor een gemeentebrede overlegtafel op dinsdag 10 april. Dat is een manier om gestructureerd overleg te voeren met de juiste gesprekspartners over onderwerpen die niet op wijk- of dorpsniveau kunnen worden besproken. Tijdens deze bijeenkomst kunnen de deelnemers aangeven of en hoe zij kunnen ondersteunen bij de ontwikkeling van de plannen. Het gemeentehuis is gesloten op vrijdag 6 april in verband met Goede Vrijdag en op maandag 9 april in verband met tweede paasdag. *V> Venray, focus op mensen Donderdag 5 april 2007 - Pagina 21 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 14 <«lC"^IIIKIIIflllUIII I Het Groene Goud, het project in het politiedistrict Venray om hennepteelt te ontmoedigen, is bij de landelijke Politie Innovatie Prijs 2006 bij de beste drie geëindigd. In totaal dongen 48 projecten uit heel Nederland mee naar de prijs. De prijs, die op 29 maart in Den Haag werd uitgereikt, is gewonnen door het project www.politieonder zoeken.nl van de Regio Utrecht. Het Groene Goud was genomineerd bij de beste drie. Het project, waaraan ook de gemeente Venray meewerkt, is opgezet nadat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport had opgedragen om hennepteelt te ontmoedigen. Dat is noodzake lijk omdat door de huidige teelt een steeds beter product gemaakt wordt. Daardoor is het gebruik niet meer zo onschuldig als vaak wordt gedacht: het is schadelijk voor de gezondheid en werkt verslaving steeds meer in de hand. Verder bestaat het vermoeden dat grote criminele bendes achter de organi satie en exploitatie van deze hennepteelt zitten. Ook schept hennepteelt een sfeer van bedrei ging en intimidatie. Samenwerken In Het Groene Goud hebben alle be trokken partijen in het politiedistrict Venray de handen ineengeslagen. Naast de gemeente Venray gaat het om de gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum, Bergen, Mook en Middelaar, Meerlo-Wanssum en Gennep, de provincie Limburg, de Belastingdienst, de politie, het Openbaar Ministerie, energiebedrijf Essent, de LLTB, de UWV en een drietal woningbouwcorporaties. Door samen te werken proberen deze partijen de illegale hennepteelt te ontmoedigen en de criminele bendes die hierachter zitten, op te sporen en te ontmantelen. Het project richt zich naast het opsporen en oprui men van locaties waar hennep wordt geteeld, vooral op het ontmoedigen van hennepteelt. Naast strafrechte lijke vervolging kan het daarbij gaan om bijvoorbeeld huisuitzetting, terugvordering van sociale verzeke ringsuitkeringen, navordering door de Belastingdienst, ontneming van in beslaggenomen goederen, het verhalen van de geleden schade door het energiebedrijf en het ver halen van de kosten van de ont manteling. Zo verkondigt het project de boodschap dat hennepteelt niet loont. Kijk voor meer informatie over het project op de website www.hetgroenegoud.info. r "De Wet maatschappelijke ondersteuning past helemaal bij wat we in Venray willen, namelijk dat inwoners ook zelf verantwoordelijk zijn en mee kunnen praten en beslissen over hun eigen omgeving." Wethou der Mathieu Emonts aan het woord over twee beleidsterrei nen die de gemeente dit jaar in het kader van de Wmo verder ontwikkelt: Voorzieningen en accommodaties en Vrijwilligers en mantelzorg. Dat mensen zoveel mogelijk (kun nen blijven) meedoen in de maat schappij, dat is kort gezegd waar de Wmo om draait. De wet beslaat een heel breed gebied. De meeste men sen kennen de Wmo al van huis houdelijke hulp en hulpmiddelen. Maar de wet omvat zo veel meer dan het verlenen van voorzieningen aan mensen met een lichamelijke of psychische beperking. De Wmo gaat - onder meer - ook over de leef baarheid van wijken en dorpen. En het bevorderen van de onderlinge betrokkenheid van de inwoners bij elkaar. Dat laatste vertaalt zich op zijn beurt ook weer in mantelzorg en vrijwilligerswerk. Ook onder deel van de Wmo. De gemeente is verantwoordelijk voor de uitvoering van deze wet. "En dat doen we het liefst samen met de inwoners van Venray", zegt Mathieu Emonts. "Die weten immers het beste wat er nodig is. Daarom nodigen wij hen vaak uit om mee te praten. Zij zijn betrokken, en die betrokken heid is het fundament waarop de Wmo gestalte krijgt. Mensen willen graag meedenken over wat hun eigen omgeving nodig heeft, op straat-, wijk- of gemeenteniveau. De gemeente moet daar haar beleid op richten en voorwaarden creëren om dat mogelijk te maken." Voorzieningen en accommodaties Zoals in het voorzieningen- en accommodatiebeleid, dat onder meer gaat over gemeenschaps huizen en sportaccommodaties. Eind 2007 ligt dat beleid er. "Wat moet de gemeente doen en wat de ge meenschap, en hoe regelen we dat samen?", legt Mathieu Emonts uit. "Sportparken die te klein worden: kunnen verenigingen die aanpassin gen zelf regelen, kunnen ze daarbij een beroep doen op gemeenschap- gelden en hoe belangrijk vinden we dat? Dat zijn zaken die in dat beleid staan. En waar we graag inbreng van de inwoners in zien. En dat geldt ook voor het wijk- of gemeen schapshuis, immers dé ontmoe tingsplek voor inwoners. Een goed voorbeeld van hoe je dat samen kunt 'maken' zie je in Castenray en Veulen, waar de gemeenschap zelf de handen uit de mouwen stak voor de gemeenschapshuizen. En het multifunctioneel centrum in Merselo, waarin de sport- en tennisvereniging en JUM zetelen. De dorpsgemeen schap heeft zelf voorgesteld om de beschikbare middelen bij elkaar te De gemeente Venray gaat binnenkort optreden tegen permanente bewoning van de recreatieverblijven op Pare De Witte Vennen in Oostrum. Dat heeft het college van B en W de gemeenteraad laten weten. Bij de gemeenteraad waren vragen gerezen over de bedoeling van het college. In het handhavingsprogramma voor 2007-2010 heeft het college namelijk geen prioriteit toegekend aan het probleem op Pare De Witte Vennen. Het benodigde budget daarvoor is ook niet aangevraagd. Voorjaarsnota Het college heeft de gemeenteraad nu laten weten bewust te hebben geko zen om de handhavingscapaciteit niet op te lossen in dit programma voor de regio. Temeer omdat het programma prioriteit toekent aan zaken waarbij de veiligheid en gezondheid in het geding zijn. Hiervan is geen sprake bij de permanente bewoning op het park. Het college vraagt het benodigde budget aan in het kader van de voorjaarsnota. Die staat voor juni aanstaande op de agenda van de gemeenteraad. Zodra het geld beschikbaar is gesteld, wordt actief opgetreden tegen de permanente bewoning. brengen en samen te bouwen. In die samenhang, die oriëntatie op elkaar, daar zit de kracht van de Wmo." Vrijwilligerswerk en mantelzorg Een ander Wmo-beleidsterrein is vrijwilligerswerk en mantelzorg. "Van de mantelzorg zelf moet je afblijven. Die komt voort uit de onderlinge relatie en dat is juist de kracht van deze zorg", vindt de wethouder. "De gemeente moet ervoor zorgen dat die zorg mogelijk blijft door mantelzorgers te onder steunen. Door hen - vraaggestuurd - tijdig te ontlasten. Ik wil daarvoor graag naar een soort van 24-uurs vangnet waarop de mantelzorger te allen tijde kan terugvallen. Dat geeft zekerheid en veiligheid. Uiteraard kunnen we vanuit de Wmo ook hulp middelen en aanpassingen in huis mogelijk maken." De beleidsplannen rondom mantelzorg worden in het eerste kwartaal 2008 gepresenteerd. Die over het vrijwilligersbeleid zijn al voor 2008 klaar. "Vrijwilligers zijn de smeerolie van de samenleving", vindt Mathieu Emonts. "Van de 40.000 Venraynaren doen er 10.000 vrijwilligerswerk, van het rijden van f-jes naar voetbalwedstrijden tot het besturen van een vereniging." Het is echter maar de vraag of er in de toekomst nog voldoende vrijwil ligers zijn. "We willen nu kijken hoe we vrijwilligerswerk aantrekkelijker kunnen maken", zegt de wethouder. "Want inzet en 'beloning' moeten in verhouding zijn. Vooral besturen hebben het moeilijk, onder andere door regelgeving. Daar kan de ge meente ondersteuning bieden. Of mensen bijeenbrengen, zoals Match doet. Dat moeten we wat mij betreft als gemeente vooral faciliteren. En we moeten inwoners helpen als ze iets willen organiseren, iets tot stand willen brengen voor de ge meenschap. Want juist als inwoners dat zelf kunnen regelen: dat geeft de samenleving kracht." Er wordt strenger gecontroleerd op afvaldumping bij de onder grondse containers in Venray. Afgelopen maand werd daarvoor een tiental bekeuringen uitgedeeld, variërend van 45 tot 250 euro. Gemeente en politie werken actief samen om het illegaal dumpen en fout aanbieden van afval bij de ondergrondse containers aan te pakken. Door regelmatig posten en surveilleren konden afgelopen maand een tiental boetes worden uitgeschreven. Afhankelijk van de soort overtreding variëren de boetes van 45 euro tot 250 euro. Milieuparken De boetes waren onder andere voor het plaatsen van huisvuil bij openbare prullenbakken en het plaatsen van afval naast de ondergrondse containers bij de milieuparken, de verzamelplaatsen bij supermarkten. Het gaat dan bijvoorbeeld om het achterlaten van dozen waarin petflessen of drankblik jes zijn meegenomen, vuilniszakken die bij de containers zijn neergezet, of afval dat is achtergelaten in groenstroken. Gratis inleveren Op meerdere plaatsen in Venray kunt u uw afval gratis gescheiden inleve ren, zoals drankblikjes en petflessen bij de VIP-terminals. Verder zijn er aparte containers voor kunststof flacons (groene container), voor melk- en sappakken (oranje) en voor glas (blauw). Bij het milieustation aan de Metaalweg kunt u meer afval gratis inleveren. Welk afval dat is, staat op de afvalkalender. U heeft eind januari een gecombineerde aanslag gemeentelijke belastingen 2007 ontvangen. Als u niet in staat bent deze te betalen, kunt u nog tot 1 augustus kwijtschelding aanvragen. Daarvoor heeft u een speciaal kwijtscheldingsformulier nodig. Dit formulier kunt u aanvragen door de hierbij geplaatste aanvraagkaart in te vullen en naar de gemeente te sturen. De aanvraagkaart is ook te downloaden vanaf de website van de gemeente: kijk op www.venray.nl onder 'Digitale balie' en klik op 'Overzicht formulieren'. U kunt het kwijtscheldingsformulier ook afha len op het gemeentehuis bij de afdeling Publieksdiensten. Zorg ervoor dat u het ingevulde formulier binnen zes maanden na dagtekening van de aanslag heeft ingeleverd bij de gemeente. Aanvraagkaart kwijtscheldingsformulier gemeentelijke heffingen Ondergetekende Naam en voorletters Adres Postcode en woonplaats Verzoekt om toezending van een formulier voor het aanvragen van kwijtschelding. Plaats Handtekening Datum Deze aanvraagkaart kunt u in een envelop zonder postzegel sturen naar: Gemeente Venray, Afdeling Middelen, Antwoordnummer 1033, 5800 VB Venray

Peel en Maas | 2007 | | pagina 21