j Geen ontsluiting panden bij WoonMax Henseniusplein blijft afgesloten voor auto's Opening wandelroutes Prijsvraag Raad je Straatje Vergunning WoonMax ter discussie Tapir in Zoo Pare Overloon ■vneVeis Laat u inspireren PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 29 maart 2007 - Pagina 5 Kerkdorpen groeien nog, inwoneraantal Venray daalt In de gemeente Venray zijn vorig jaar 335 woningen gebouwd waarvan 103 in de kerkdorpen. Dit is het hoogste aantal na een vijftal magere bouwjaren. Toch is het inwo neraantal nauwelijks geste gen: van 39.044 naar 39.070. Opvallend is dat in de plaats Venray het aantal inwoners zelfs daalde met 137 personen. Ondanks de 232 woningen die er vorig jaar zijn opgeleverd. De bevolkingsgroei blijft dan ook ver achter bij de verwach tingen. Voor het vijfde jaar op rij schom melt het Venrayse inwoneraantal net boven de 39-000. In de loop van 2002 is de grens van 39-000 overschreden. Twee jaar eerder werd de limiet van 38.000 gepas seerd. De hoogste piek is geme ten op 1 januari 2005 met 39-129 inwoners. De magische grens van 40.000 verdwijnt opnieuw verder uit het zicht. De meest recente bevolkingsprognose van het bureau Pronexus, opgesteld in november 2004, blijkt veel te opti mistisch. De voorspelling was dat in de loop van 2005 de 40.000e inwoner kon worden begroet. Bijgestelde prognoses gaan nu uit van eind 2009- Bevolkingsgroei is vooral afhan kelijk van de oplevering van grote bouwprojecten als De Gouden Leeuw, Servaashof, St. Anna en de biologische school die allen ver traging opliepen. De komende periode wordt rekening gehou den met een oplevering van 300 tot 350 nieuwe huizen per jaar. De tien kerkdorpen zagen het aantal dorpsbewoners met 163 toenemen naar 11.079- Daarmee werd voor het eerst in de histo rie de grens van 11.000 gepas seerd. Toch is bij de dorpen een verdeeld beeld te zien. Want de helft kampte met een bevolkings afname: Oirlo (-13),Vredepeel (-9), Heide -7), Merselo (-7) en Veulen (-7).Vredepeel was het enige dorp waarin in 2006 niet gebouwd werd. De drie grootste dorpen Leunen, Oostrum en Ysselsteyn konden behoorlijk uitbreiden met respectievelijk 28, 25 en 24 nieuwe woningen. Ze zagen het inwoneraantal dan ook stijgen. Oostrum is met 2234 bewoners het grootste kerkdorp. Opvallend is de bevolkingstoename in Smakt. Van 196 naar 222 inwoners is een stijging van liefst 13 procent. De zeven nieuwe woningen zijn daar voor het grootste deel debet aan. De stagnerende bevolkingsgroei is een gevolg van de trend 'gezins verdunning'. Het aantal personen per huishouden daalt jaarlijks. In Venray nam het gemiddelde vorig jaar licht af van 2,55 naar 2,50 per sonen per woning. Ondanks de 232 nieuwe woningen moest Ven- ray-kom 137 inwoners inleveren. De meeste opgeleverde woningen waren in het Ambachtskwartier en de wijk Brabander. Vooral de grootste wijken Land- weert, Brukske en Veltum zagen het inwoneraantal behoorlijk afne men. Het aantal woningen bleef in deze drie wijken gelijk. Landweert is nog steeds de grootste wijk met 6.611 inwoners. Toch zijn dit 84 mensen minder dan een jaar eer der. In Brukske daalde het aantal wijkbewoners met 80 naar 5.127. Veltum liep het hardste terug met 131 inwoners naar 3-758. Dit wordt vooral veroorzaakt door het 'leegmaken' van de twee flats - in totaal 96 woningen - die binnen kort worden gesloopt. Inwoneraantal gemeente Venray (per 1 januari) dorp 2007 2006 saldo Castenray 786 785 +1 Heide 474 481 -7 Leunen 2205 2128 +77 Merselo 1048 1055 -7 Oirlo 1189 1202 -13 Oostrum 2234 2157 +77 Smakt 222 196 +26 Veulen 502 509 -7 Vredepeel 240 249 -9 Ysselsteyn 2179 2154 +25 Dorpen tot. 11079 10916 +163 Venray 27991 28128 -137 Gemeente 39070 39044 +36 Niet-Venraynaren zijn met de prijzen aan de haal gegaan tij dens de tweede editie van het Venrays Voorjaarsdictee. Win naar werd Rogier Keijzers uit Cuijk, gevolgd door Lou Ferré uit Nijmegen en Margo van Vaalen uit Someren. Beste Ven- raynaar was Mathieu Emonts met een vierde plek. Een kleine zestig taalliefhebbers werkten zich maandagavond in de Venrayse schouwburg in het zweet boven de examentafeltjes. Onder het toeziend oog van twee surveillerende Venrayse schutters kregen de deelnemers een lang dictee voorgeschoteld, met veel buitenlandse taalinvloeden. Geen wonder, het thema van het Ven rayse Voorjaarsdictee 2007 was multiculturele miscommunicatie Het waren met name de vele buitenlandse woorden die voor hoofdbrekens zorgde. Andalucia, Baklavaatjes, Marrakesch, chabak- kia, patissier zijn enkele van de vele voorbeelden waar wij oer- Hollanders (ook dit kwam voor in het dictee) best wel moeite mee hebben. Om nog maar te zwijgen over vol-au-ventvarianten. Het dictee werd voorgelezen door Nahit Berk, Venraynaar van Turkse komaf. De eerste prijswin naar maakte 27 fouten in zijn dic tee. Hij won de jongste uitgave van de Dikke van Dale. Drie deel nemers eindigden achter winnaar Rogier Keijzers met een gelijk aan tal van 31 fouten. Zij maakten in een kort woor dendictee uit wie tweede, derde en vierde werd. De tweede prijs was een exemplaar van het Groe ne Boekje, de officiële woorden lijst van de Nederlandse taal, de derde prijs een penenset. De prij zen werden ook dit jaar beschik baar gesteld door boekhandel Van den Munckhof uit Venray. Vierde en eerste Venraynaar met 31 fou ten werd uiteindelijk wethouder Mathieu Emonts. Hij bleef bijvoor beeld burgemeester Jos Waals ver voor. Waals maakte iets meer dan het dubbele aantal fouten, maar erkende ook ruiterlijk dat hij 'in mindere doen was'En uw hoofd redacteur? Met 39 fouten was Christ van den Munckhof een aar dig subtoppertje. De panden aan de Leunse- weg krijgen voorlopig geen ontsluiting aan de achterzijde bij woonboulevard WoonMax. Vanwege de drukke Leunseweg en voor een betere bedrijfs voering willen de bedrijven ook achterom bereikbaar zijn. Reintjes Advies ving vorig jaar nog bot bij eigenaar 3W Vast goed. In december diende CDA-raads- lid John Michels een motie in om het college op te dragen te bekij ken welke mogelijkheden er zijn voor achterontsluiting. Het eigen dom van WoonMax is inmiddels overgegaan van 3W Vastgoed naar ING Real Estate. Op 28 februari heeft de gemeen te de nieuwe eigenaar gepolst om mee te werken aan een betere bereikbaarheid van de bedrijven aan de Leunseweg. ING Real Estate ziet de ontsluiting op de huidige bevoorradingsweg echter niet zit ten. Omdat hier vaak vrachtauto's staan geparkeerd die bij de woon winkels goederen gaan lossen. De komst van het verkeer van de kantoorpanden aan de Leunseweg zal dan zeker tot conflictsituaties leiden, meent de eigenaar. Om dit te voorkomen wil ING Real Esta te voorlopig geen toestemming geven. Dit kan in de toekomst ver anderen wanneer de panden aan de Leunseweg een andere bestem ming krijgen. Dan wil de eigenaar van WoonMax in principe wel meewerken aan een gezamenlijk gebruik van de bevoorradingsweg. Andere bedrijven in De Brier heb ben meermaals de wens geuit om eveneens detailhandel te mogen voeren. De gemeente heeft de verzoeken tot nu toe niet ingewil ligd. Samen met de eigenaar wordt onderzocht of verruiming van de bestemming voor het totale bedrijventerrein mogelijk is. Er kan dan ruimte komen voor peri fere of grootschalige detailhandel of een grootschalige kantoorloca tie. De gemeente wijst erop dat er eerst initiatieven zullen moeten komen van de particuliere eige naren. Daarna zal het college via een quick scan onderzoeken of het bestaande detailhandelsbeleid uitgebreid kan worden. een abonnement waard Het Henseniusplein blijft afgesloten voor het autover keer. Het college is niet van plan de voormalige lus Hen- seniusstraat, Henseniusplein en Leeuwstraat weer in ere te herstellen. Alhoewel formeel deze zogeheten rondrijlus nog steeds bestaat. Dat bleek toen enkele bewoners een bekeu ring kregen vanwege het negeren van het inrijverbod. De gemeente heeft verzuimd een nieuw verkeersbesluit te nemen, waardoor de oude situatie nog altijd van kracht is. Vandaag (donderdag) wordt echter het nieuwe verkeersbesluit gepubliceerd. Aanwonenden en bedrijven hebben er tevergeefs op aangedrongen het rondje Hen- seniusstraat, Henseniusplein in Leeuwstraat weer open te stellen voor auto's. Een protestbrief met vele handtekeningen mocht niet baten. Voordat het voormalige bloemenhuis Angèle op de hoek Henseniusplein-Henseniusstraat werd afgebroken, konden auto's de lus nog maken. De woningen en winkels waren zo makkelijk bereikbaar voor bevoorrading en het ophalen of uitstappen van bewoners. Ook de voormalige par keerplaatsen voor gehandicapten aan de Leeuwstraat, aan de zijge vel van Albert Heijn, konden zo bereikt worden. Ten tijde van de nieuwbouw van de schoenenzaak en de appartementen op de hoek is de Henseniusstraat volledig afgesloten geweest. De gehandi captenparkeerplaatsen zijn toen verplaatst naar het parkeerterrein van De Gouden Leeuw omdat ze anders niet meer bereikbaar waren. In plaats ervan zijn er fiets- klemmen gekomen in de Leeuw straat. Voor de afsluiting klaagden aanwonenden regelmatig over verkeersoverlast van auto's die stopten voor een kort bezoek aan de coffeeshop, shoarmazaak of café. Vanwege de bouw van de appartementen moest de Hen seniusstraat wel tijdelijk worden afgesloten. Ruim een jaar geleden is de nieuwbouw opgeleverd, maar is de afsluiting niet onge daan gemaakt. Vooral vanwege de eerdere klachten van buurtbewo ners. Tijdens een informatiebij eenkomst heeft de gemeente dit ook zo uitgelegd. Bovendien zijn er na de afsluiting nauwelijks nog meldingen van verkeersoverlast of onveiligheid geweest. Desondanks gaven de omwonenden aan te kie zen voor de oude situatie met de rondrijlus in plaats van de afslui ting nu. De praktische bezwaren wegen blijkbaar zwaarder dan de te verwachten overlast.Toch heeft de gemeente besloten niet aan de wens van de buurt tegemoet te komen. Vooral vanwege de ver keersonveiligheid. Bovendien is autoverkeer ongewenst in een aanloopgebied tussen de parkeer plaatsen en het winkelcentrum. Het college heeft dan ook besloten de bestaande afsluiting te handhaven. Aanwonenden en bedrijven kunnen een tijdelijke ontheffing aanvragen om tijdens de venstertijden, die staan aange geven op de verkeersborden, toch hun pand te kunnen bereiken. Bij de totale herinrichting van het winkelcentrum 'centrum op de schop' wordt de situatie opnieuw bekeken. Eindstraat 12, tel. 581553 Hestia groep. Wonen Limburg en Woonpunt willen fuseren De directies van Hestia groep, Wonen Limburg en Woonpunt hebben een inten tieverklaring ondertekend om te komen tot een fusie. Eind vorig jaar maakten de corpora ties al bekend intensiever met elkaar te willen samenwerken. De reden: een krachtenbunde ling om de kansen in Limburg beter te benutten. Vooral in Parkstad, dat de komende jaren als eerste regio van Nederland geconfronteerd wordt met de gevolgen van vergrijzing en bevolkingskrimp. In de inten tieverklaring staan de ambities, de meerwaarde die de fusie moet opleveren en de randvoorwaar den waaronder die kan plaatsvin den. De schaalgrootte moet leiden tot een verhoging van de kwaliteit van wonen en leven in Limburg. Het maatschappelijk kapitaal van de drie corporaties kan door fusie optimaal worden ingezet, vooral daar waar dat het hardst nodig is. Eén van de gebieden die directe aandacht vraagt, is Parkstad, waar door de krachtenbundeling een grote corporatie ontstaat die een drijvende kracht kan zijn achter de vernieuwing en verbetering die daar noodzakelijk is. Hoewel de problematiek in Parkstad de aanleiding vormt voor de samenwerking, wil de nieuwe organisatie in heel Limburg meer presteren dan waar de huidige cor poraties nu afzonderlijk toe in staat zijn. Met name op het gebied van buurtvernieuwing en het afstem men van het regionale woning aanbod op wensen en behoeften van klanten. Maar ook voor het bevorderen van leefbaarheid en het realiseren van woningen in binnensteden wil de nieuwe orga nisatie een duidelijke meerwaarde kunnen bieden. Eén van de rand voorwaarden voor de fusie is dat er voldoende draagvlak moet zijn bij belanghebbenden. De directies van Hestia groep, Wonen Limburg en Woonpunt gaan daarom pra ten met huurdersverenigingen, overheden en maatschappelijke organisaties. Voor de corporaties is het van groot belang dat ook zij overtuigd zijn van de meer waarde. Die meerwaarde moet toetsbaar worden gemaakt in een vervolgonderzoek, dat direct na het ondertekenen van de inten tieverklaring is gestart. Als blijkt dat de corporaties de meerwaarde niet duidelijk aan kunnen tonen, gaat de fusie niet door en wordt de samenwerking op een andere manier vormgegeven. Tegen het einde van dit jaar besluiten de cor poraties of de fusie doorgaat. Steun voor Op 't Nipperke Het Oranje Fonds steunt vereni ging wijkgebouw Op 't Nipperke bij het vervangen van de vitra ges en rolgordijnen. Het bestuur is dankbaar voor de toegezegde steun van het Oranje Fonds in het kader van de Euro voor een Euro bijdrage voor de noodzake lijke vervanging. Het Fonds draagt zodoende bij om de exploitatie van het wijkgebouw dekkend te krijgen door iedere euro die de vereniging gaat investeren aan te vullen met nog een euro tot een maximum van 1775 euro. 'Experiencepark moet meerwaarde hebben' De Kamer van Koophan del zal het initiatief van een Experiencepark nabij Venlo niet steunen indien het pro ject geen meerwaarde voor de regio oplevert. Dat liet Harry Loozen, directeur van de Kamer van Koophandel van Noord- en Midden-Limburg, dinsdagavond weten tijdens een bijeenkomst van Rabo bank Venray. De Rabobank organiseerde dins dagavond een ledenraadsvergade ring. Aansluitend werd met een panel, bestaande uit Harry Loozen, Joep Hahn en Willie Koonings, gediscussieerd over de toekomst mogelijkheden van ondernemers in de regio. Daarbij kwam ook het Expe riencepark aan bod. "Een beladen onderwerp", aldus Harry Loozen. "We hebben er ook pas wat aan als het meer wordt dan alleen uitbreiding van winkelvloerop pervlak. Het project moet een duidelijke meerwaarde voor de regio hebben wil het de steun van de Kamer hebben." Loozen wil daarbij keiharde garanties, maar in de plannen die hij tot op heden heeft gezien, heeft hij dat nog niet geconstateerd.Volgens hem is ook de ontwikkelingsmaatschappij Bouwfonds MAB nog zoekende naar een formule. Loozen waar schuwde de ondernemers er wel voor zich niet blind te staren. "Voor hetzelfde geld komt het 10 kilometer verderop." Daarbij wees hij op Niederrhein Airport aan de Duitse kant van de grens. "Daar zou zoiets zo gerealiseerd kunnen worden." Onder verantwoordelijkheid van de Stichting Dorpsraden- overleg Venray hebben een vijftal dorpen in de gemeente Venray een netwerk van wandelroutes gerealiseerd. In de dorpen Leunen, Oostrum, Smakt/Holthees, Veulen en Ysselsteyn zijn gemarkeerde wandelroutes in de vorm van een knooppunten netwerk tot stand gekomen. Voor elk van deze routes is een uitgebreide folder uitgebracht waarin de route is opgenomen en waarin de bezienswaardigheden zijn beschreven. De wandelrou tes zijn tot stand gekomen met financiële ondersteuning van de Gemeenten Venray en Boxmeer, de provincie Limburg/Landelijke Leefomgeving en Provincie Lim burg/ EFRO-bijdrage CERES Noord en Midden Limburg. Daarnaast hebben onder andere het Land goed Geysteren, Stichting het Lim burgs Landschap, Staatsbosbeheer en Waterschap Peel en Maasvallei hen medewerking verleend bij de realisatie van de wandelroutes. De Stichting Dorpsradenoverleg Ven ray wil deze wandelroutes voor het wandelpubliek met feestelijk vertoon openen op zaterdag 14 april vanaf 15.00 uur in café-res taurant Het Pelgrimshuis in Smakt. Museum 't Freulekeshuus heeft de prijsvraag Raad je Straatje uit geschreven bij de tentoonstelling Kijken naar Venrayse Wijken. In het museum is een prijsvraagfor mulier beschikbaar voor iedere bezoeker. Op een stukje platte grond van Venray moet de juiste naam van de straat geraden wor den. Op de tentoonstelling over de verschillende wijken van Ven ray zijn diverse plattegronden te zien. Als de bezoekers goed speuren komen ze een heel eind in de goede richting. De uiterste inleverdatum van de prijsvraagfor mulieren is woensdag 16 mei. De trekking geschiedt op zaterdag 19 mei om 15.00 uur door notaris mr. H. Mathijsen. De hoofdprijs is een ballonvaart voor twee personen boven Venray. Dan kunnen de win naars alle wijken goed bekijken vanuit de lucht. Tevens zijn er tien troostprijzen: de publicatie Wat een boeiend contrast, twee wan delingen door het centrum van Venray door kunsthistoricus Harry Vriens. De tentoonstelling is nog tot en met 20 mei in het museum te bezoeken. Aanleiding voor de tentoonstelling is de maquette van Venray-centrum anno 1939, die in 2005 werd aangeboden bij het 50- jarig bestaan van de Geschied-en Oudheidkundige Kring Venray e.o. De expositie geeft een beeld van de ruimtelijke ontwikkeling van Venray door middel van kaartma teriaal, veel foto's, maquettes en digitale presentaties. Het museum is geopend op woensdag-, zaterdag- en zondag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten normale openingstijden kan men na afspraak met groepen terecht.Telefoon (0478)583880. De rechtbank van Roermond heeft een beroep van onder meer Fixet tegen de bouw vergunning van de WoonMax gegrond verklaard. Eerder verklaarde de gemeente Ven ray een bezwaar van Lixet en enkele omwonenden tegen de bouwvergunning ongegrond. Dat besluit is nu vernietigd, de gemeente Venray moet de bezwaren opnieuw in behan deling nemen. De bezwaren van Fixet en twee bewoners van Brukske, Vrenken en Pleysier, richtten zich met name op de aspecten luchtkwaliteit en parkeervoorzieningen. Die bezwa ren werden behandeld in de com missie bezwaar en beroep. Die commissie was van mening dat de bezwaren ongegrond waren. Fixet, Vrenken en Pleysier waren het daar niet mee eens en zochten het hogerop bij de rechtbank. De rechtbank heeft nu verklaard dat de gemeente haar besluit ontoe reikend heeft gemotiveerd en heeft de uitspraak van de commis sie bezwaar en beroep vernietigd. Dit houdt overigens niet in dat daarmee de bouwvergunning is vernietigd. De gemeente moet het bezwaar opnieuw in behandeling nemen en haar besluit voorzien van voldoende motivering. Fixet had bij de rechtbank ook nog aan- gekaard dat er op De Brier sprake is van ongelijke behandeling. Frank van Gaal van Fixet heeft al enige jaren plannen om uit te breiden, maar mag dat niet, terwijl de gemeente op hetzelfde terrein honderd meter verderop wel de bouw van de WoonMax toestaat. De rechtbank stelde de gemeente op dat punt wel in het gelijk. De locatiekeuze vindt volgens de rechtbank voldoende steun in de ruimtelijke onderbouwing en de detailhandelsnota van de gemeen te Venray, en, dat de gemeente ook andere locaties op De Brier zal aanwijzen als PDV-locaties, indien ze passen binnen de structuurvi sie. In Zoo Pare Overloon is een nieuwe diersoort geïntroduceerd, namelijk de Zuid-Amerikaanse tapir. De 1,5 jaar jonge tapir is te bewonderen zijn in zijn nieuwe waterrijke verblijf. De Zuid-Ameri kaanse tapir komt uit Dublin Zoo en deelt zijn verblijf met de capi- bara's (grootste knaagdieren ter wereld), die al in Zoo Pare Over loon leven. Een tapir is een zoog dier met een bijzonder uiterlijk. Hij heeft namelijk een langwerpige snuit die lijkt op een kleine slurf. De slurfachtige snuit wordt als vinger gebruikt. Ze pakken hier mee het voer op en brengen het naar de bek. De Zuid-Amerikaanse tapir, genaamd Henk, is kort gele den in Overloon aangekomen en heeft even achter de schermen kunnen wennen aan zijn nieuwe omgeving. De Zuid-Amerikaanse tapir is een bedreigde diersoort. Er is voor de tapir dan ook een Europees fokprogramma opgezet. Zoo Pare Overloon is het derde park in Nederland waar de Zuid- Amerikaanse tapir te bewonderen is. Zuid-Amerikaanse tapirs zijn schemeractief en soms dagactief. In de natuur komen ze voor in de regenwouden van Zuid-Amerika. Ze nemen graag een duik, dus het leefgebied is altijd rijk aan water. Mannetjes en vrouwtjes zien er hetzelfde uit: ze zijn helemaal bruin van kleur en hebben heeft een smalle manenstrook van de kop tot aan de schouder. Zuid- Amerikaanse tapirs zijn planten- eters en eten vooral fruit, water planten en twijgjes. Zoo Pare Overloon is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en is te vin den aan de Stevensbeekseweg in Overloon, tel. (0478)640046. Zie ook www.overloonzoo.nl. Mooi Functioneel High-tech Comfortabel Stagnerende bevolkingsgroei ondanks meer woningbouw Cuijkenaar beste in Venrays Voorjaarsdictee Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENoanpofc

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5