Gaat het Smaal Pedje verdwijnen? Collecte Amnesty: bijna 5000 euro Gunhoek De Hoveniers 0478-571800 Inschrijving Venrays Voorjaarsdictee gestart VieCuri opleidingsziekenhuis Sportgeneeskunde officieel van start Een kleine hoofdrol bel voor: de voorjaarsbeurt van uw tuin een 'gratis' tuinontwerp Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 Boek bestellen? PEEL EN MAAS Donderdag 8 maart 2007 - Pagina 7 huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N oo rd - Li m b u rg J j Daar kunt u op rekenen! De gemeente wil het nostal gische voetpad Smaal Pedje aan de openbaarheid ont trekken en aan omwonenden verkopen. Als dat doorgaat verdwijnt daarmee het laatste historische voetpad in Venray. Het aloude en nostalgische paadje loopt van de Stationsweg naar de Dr. Poelsstraat en is voor voetgangers nog altijd een zeer gewilde passage. Maar sommige omwonenden zeggen hinder te ondervinden van de passanten en hebben de gemeente verzocht om het pad af te sluiten. Stichting Stadspark maakt daar bezwaar tegen en pleit er voor om het pad op te nemen in een historische stadswandeling. Dit artikel is geba seerd op informatie van Gerard Lucassen, die zich veel heeft bezig gehouden met de historische geo grafie van Venray. Vroeger waren er talrijke voetpaden, misschien wel evenveel als landwegen. Het waren belangrijke schakels in het onderlinge verkeer, zowel sociaal als economisch. Als groene linten bepaalden ze mede het landschap en droegen bij aan de typische dorpssfeer. Paden liepen onder andere van boerderij naar boer derij. Een mooi voorbeeld van zo'n pad ligt in Castenray aan de Lol- iebeekweg. Aan de veldkant, nu de achterzijde van de boerderijen, zorgde het pad voor directe con tacten met de buren. Zo'n pad is de exponent van de aloude buren hulp. Dan waren er de paden die liepen van dorp tot dorp. Vooral marskramers en ambachtslieden maakten daar gebruik van. Er liep bijvoorbeeld een voetpad van Venray naar Horst dat begon aan de achterzijde van het oude Fran ciscaner klooster (Beukenrode). Ter hoogte van Hoogriebroek is dit pad gedeeltelijk nog aanwezig. Een ander voorbeeld is het voet pad dat dwars door het Venrays Veld liep van Leunen naar Bruks- ke. Boeren ploegden hun perce len dwars over het pad, maar de wandelaar herstelde het pad weer vanzelf. Het recht van overpad was iedereen bekend. Meest bekend gebleven zijn de voetpaden die Liefhebbers van de Neder landse taal en spelling kunnen maandag 26 maart meedoen aan het Venrays Voorjaarsdic tee, een initiatief van Schouw burg Venray en Theatercafé De Artiest. Deze tweede editie is helemaal in de Nederlandse taal. Het Venrays Voorjaarsdictee met een avondvullend program ma rondom taal in Schouwburg Venray begint om 19-30 uur. U kunt vanaf nu inschrijven. De titel van het tweede Venrays VieCuri ziekenhuizen in Venlo en Venray is toegelaten tot de Samenwerkende Topkli nische opleidingsZiekenhui- zen (STZ). Daarmee is VieCuri het twintigste ziekenhuis in Nederland dat toetreedt. De uitgebreide visitatie die daar aan voorafging, vond plaats in oktober 2006. De belangrijkste reden om lid te worden van de STZ komt voort uit de ambitie van VieCuri om een Opleidingsziekenhuis te zijn. De laatste jaren is met het Opleidings bureau een infrastructuur opgezet (leerhuis, wetenschapsbureau) om een gunstig opleidingsklimaat te creëren. Dit heeft onder meer geresulteerd in het uitbreiden van het aantal medisch specialistische vroeger door de kerkgangers wer den gebruikt. Om er enkele te noemen: het Kwezelpad van Vel- tum naar de Paterskerk, de Kerk dijk van Lull naar de Grote Kerk, Voorjaardictee luidt De toren van Babyion. Thema van het dictee is (mis)communicatie tussen ver schillende culturen. Dat leidt soms tot tragische of hilarische Babylo nische spraakverwarringen. Het Venrays Voorjaarsdictee is in opzet gelijk aan die van zijn voorbeeld, het Groot Dictee der Nederlandse taal. Iedereen kan zich voor deel name inschrijven. Aanmeldingen worden op volgorde van binnen komst verwerkt. De inschrijving is met ingang van heden gestart. De deelnemers van vorig jaar hebben opleidingen, het ontwikkelen van de gespecialiseerde verpleegkun dige opleidingen (onder meer oncologie en gynaecologie) en de invoering van de nieuwe beroe pen als physician assistent en nurse practitioner in VieCuri. De toetreding tot de STZ betekent een erkenning van het gunstige opleidingsklimaat van VieCuri. Daarnaast wordt vanuit de STZ het doen van wetenschappelijk onderzoek en het opzetten van hoogwaardige opleidingen verder gestimuleerd. Het Wetenschapsbu reau, het Opleidingsbureau en het Leerhuis spelen hierin een belang rijke rol. Ook vindt er belangenbe hartiging plaats als het om oplei dingen gaat, zoals financiering van opleidingen en de toewijzing het Kerkenpad van de Schei naar de Leunse kerk. Kerkpaden waren zeer oud en voerden meestal door onontgonnen gebied. Wan neer later deze gronden werden al een persoonlijke uitnodiging gekregen. Inschrijven is mogelijk bij Schouwburg Venray, Yvonne Martens, tel. 0478-530992, email y.martens@schouwburgvenray. nl of via www.venraysvoorjaars- dictee.nl. De winnaar van het dictee mag de nieuwste editie van Het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal van Van Dale in ontvangst nemen. De tweede- en derdeprijswinnaar gaan met de laatste digitale dan wel papieren editie van het Groene Boekje naar huis. De prijzen worden beschik- meer opleidingsplaatsen. STZ-zie- kenhuizen werken nauw samen met de academische ziekenhui zen. Het voorzieningenniveau van een STZ-ziekenhuis ligt tussen dat van de universitaire medische cen tra en dat van de andere algemene ziekenhuizen. Om te worden toe gelaten, moet een ziekenhuis aan Met de oprichting van de stichting SMA Vitaal is de volledige integratie van het Sportmedisch Adviescentrum Noord-Limburg (SMA) per januari 2007 in de organisatie van ViecuriVitaal een feit. Recent hebben Pieter van Dreumel, voorzitter van Raad van Bestuur Viecuri Medisch Centrum en Martin Stiphout, voorzitter van het SMA Noord-Limburg deze integratie bekrachtigd door het ondertekenen van het integratie contract. Door deze integratie kan sport- medische zorg laagdrempelig en met korte wachttijden aangebo den worden. Bovendien zal er een kwaliteitsverbetering van de zorg ontstaan door de nauwere samenwerking met andere disci plines, zoals o.a. de cardiologie en orthopedie in het ziekenhuis. De sportarts Rob Eijkelenboom )gaat nadrukkelijk deel uitmaken van deze medische samenwerking. Ook de groei van het klanten aan- ontgonnen, bleef het recht van overpad gehandhaafd. Misschien wel het meest bekende pad is het Kerkpaadje van de Eindstraat naar de Grote Kerk En dan te beden- baar gesteld voor Boekhandel Van den Munckhof. Het Venrays Voor jaarsdictee is sinds vorige week online. Op www.Venraysvoorjaars- dictee.nl staat informatie over de historie, organisatie en spelregels van het dictee. Ook biedt de web site wat taaiamuses, voor wie vast een voorproefje wil nemen of wat vingeroefeningen wil doen. Het Venray Voorjaarsdictee omvat een avondvullend programma. Met de presentatie van het dictee, een bij het thema passende pauzeact en een gezellige naborrel. drie criteria voldoen: het bieden van Topklinische en Topreferente zorg, het uitvoeren van toege past medisch wetenschappelijk onderzoek en het bijdragen aan zorginnovatie. VieCuri heeft goed genoeg gescoord op alle drie de criteria en kan zich nu STZ-zie kenhuis noemen. bod bij het SMA, (40% in 2006 kan op deze manier beter worden opgevangen. Met deze integratie wordt bovendien de basis gelegd voor de opleiding sportgenees kunde binnen Viecuri Medisch Centrum, waarbij de sportarts als opleider een prominente rol gaat vervullen. Rob Eijkelenboom, sportarts van het Sport Medisch Adviescen trum Noord-Limburg, verzorgt het sportspreekuur. Hij geeft recre anten-, wedstrijd- en topsporters een deskundige behandeling en professionele begeleiding in het kader van preventie, behande ling of revalidatie/reïntegratie bij sportblessures. Het zwaartepunt van de activiteiten ligt in Viecuri Medisch Centrum in Venray. Keu ringen zullen op beperkte schaal na bedrijfstijd (in de avonduren) ook nog in Venlo plaatsvinden. Sporters kunnen bellen voor een afspraak met tel.077-3543482. Meer informatie op www.sport- zore.nl ken dat enige jaren geleden de gemeente plannen had om ook dit historisch pad op te ruimen ten behoeve van de aanleg van een nieuwe verbindingsweg. Het verzet tegen deze plannen heeft destijds geleid tot de oprichting van Stichting Stadspark dat met succes tegen de plannen geageerd heeft. De kleine keuterboeren van Venray gingen met de kruiwagen naar hun akkers. Of met een zak rogge op de kruiwagen naar de Bosse molen op de Molenklef. Alvorens via het akkerland van het Desselke naar de molen te gaan, passeerden zij de 'Stap'. Een tourniquet, bij ons ook wel 'vleugel' genoemd. Deze vleugels blokkeerden de doorgang voor loslopend vee. De meest bekende 'Stap' in Venray is het 'Stepke' van de eerder genoemde Kerkdijk ter hoogte van de Servatiusweg. De Langstraat van Venray is in de loop der jaren ingrijpend veranderd. De prachtige ellipsvorm is vrij wel verdwenen. Vroeger liep aan beide zijden de weg vlak voor de huizen langs. Het middengedeelte was beplant met bomen waartus sen een 'Wandelpad' liep, zoals het staat beschreven. Hier flaneerde 's zondags de deftige burgerij van Venray. Van al die oude paden res teert alleen nog het Smaal Pedje, vroeger de scheiding tussen de Zandakkers en het Venrays Veld. Rechts lagen de percelen van de Beucktienden, later de tuinen van de bewoners van de Grotestraat, die kleine poortjes hadden aan het Smaal Pedje. De Venrayse paden lagen dikwijls ingebed in veelsoortige hagen, die soms met hopplanten begroeid waren. Het Smaal Pedje is daar een mooi voorbeeld van, het ademt nog altijd de sfeer van weleer. Dit mooie voetpad dient uitgeroepen te worden tot beschermd dorps gezicht. Als het gemeentebestuur ernst is de stedelijke allure van Venray te combineren met de inti miteit van het dorp, dan ligt hier een kans bij uitstek. Dit laatste voetpad mag niet ontbreken in de cultuurhistorische wandelroute. Historische voetpaden, het zijn de sporen van de vroegere inwoners van Venray. Woningmarkt Overloon De komende jaren wordt in Overloon flink gebouwd. Om inzicht te krijgen in de verschillende bouwprojecten houdt de Dorpsraad Over loon in samenwerking met de gemeente Boxmeer een woningmarkt op zondag 11 maart van 11.00 tot 17.00 uur in het Gemeenschapshuis van Overloon. De woningmarkt staat vooral in het teken van de bouwprojecten in Overloon. De verschillende pro jectontwikkelaars houden tijdens de markt een presentatie over hun bouwprojecten. Het tijdsche ma voor deze presentaties ziet er als volgt uit: 12.30 uur bouwcom binatie Claassen/Eijssen (project Saarloosterrein); 12.50 uur Janssen de Jong Projectontwikkeling B.V (project Berly-Fleur); 13.10 uur OVOM B.V (project Bakker Bens); 13-30 uur Pantein Wonen (project Huize Loon); 13-50 uur Stichting Volkshuisvesting Vierlingsbeek (project aan de Ringoven). Vanaf 14.30 uur worden de presentaties in dezelfde volgorde herhaald. Naast informatie over de bouw projecten is er op de woningmarkt ook informatie te vinden over alles wat met wonen te maken heeft. Verschillende plaatselijke en regionale bedrijven en dienst verleners zullen aanwezig zijn om alles te vertellen over wonen. Bouwbedrijven, installatiebedrij ven, bouwmarkten, makelaardij, verzekeringen, wooninrichtingen, hypotheekverstrekking en nota riaat zijn enkele voorbeelden. De gemeente Boxmeer is ook aan wezig en geeft informatie over bestemmingsplan en bouwvoor schriften en de mogelijkheid tot het afsluiten van een startersle- ning. Open dag van de zorg Op de landelijke open dag van de zorg op zaterdag 17 maart is GGZ Noord- en Midden-Limburg met een informatiebus en een infokraam bij de St. Joriskerk ver tegenwoordigd in Venlo. Tussen 10.00 en 14.00 uur kunnen geïn teresseerden er terecht met aller hande vragen die de geestelijke gezondheidszorg in Noord- en Midden- Limburg betreffen en spe cifiek vragen die betrekking heb ben op de dienstverlening vanuit het Regionaal Centrum Geestelij ke Gezondheidszorg Venlo (RCG Venlo), herstellingsoord Mutsaers- oord, en de divisie Verslavingszorg. Er is foldermateriaal aanwezig en belangstellenden zijn in de gele genheid DVD's te bekijken over onder andere de dienstverlening vanuit RCG Venlo. De vijfde landelijke collecte week van Amnesty International is alweer voorbij. Naar schatting zijn zo'n 20.000 collectanten door het hele land op pad gegaan om geld op te halen om het werk van Amnesty International mogelijk te maken. Samen hebben zij ruim 2,5 miljoen huishoudens bezocht. De collecte werd voor de vijfde keer georganiseerd. Na de succes volle beginjaren, waarbij in 2006 circa 14.000 vrijwilligers langs de deur gingen en ruim een miljoen euro werd opgehaald, hebben dit jaar zo'n 20.000 collectanten om steun gevraagd. De landelijke opbrengst van dit jaar is nog niet bekend. Door Amnesty groep Peel Maas werd met inzet van een aantal nieuw verworven collectan ten een geweldig resultaat bereikt. Gezamenlijk werd in de grote regio (Bergen, Meerlo-Wanssum, St Anthonis, Horst aan de Maas, Grub- benvorst, Venray) het bedrag van 4971 euro opgehaald. Dit is nog zonder de opbrengst van gebun delde collectes in enkele dorpen. Met de slogan Geef om vrijheid wil Amnesty duidelijk maken dat vrijheid niet in alle landen vanzelf sprekend is en dat er geld nodig is om de vrijheid van mensen te waarborgen. Amnesty zet zich in Happy Sound zoekt leden Happy Sound uit Merselo is op zoek naar nieuwe leden. Wie van moderne, Engelstalige en Afri kaanse muziek houdt en altijd al eens in een koor heeft willen zin gen is welkom op een repetitie voor een kennismaking. De repe tities worden gehouden op dins dagavond van 20.15 tot 22.00 uur in café D'n Tommes. Aanmelden kan bij B. Rijbroek-Baten via tel. (0478)546634. Meer informatie is verkrijgbaar via http://merselo. dorpenvenray. nl/happysound Piet van der Wouw begint zo langzamerhand een bekende Ven- raynaar te worden.Acteren, toneel spelen, figureren, modellenwerk, de Venraynaar pakt zo'n beetje alles aan om in de spotlights te staan. Via zijn castingbureau kreeg hij voor de naleving van Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens. De mensenrechtenorga nisatie doet onderzoek naar men senrechtenschendingen en pleit voor vrijlating van gewetensge vangenen, eerlijke processen voor alle politieke gevangenen, afschaf fing van de doodstraf en beëindi ging van martelingen, politieke moorden en 'verdwijningen'. Ook vrij zijn van discriminatie is een mensenrecht waar Amnesty voor strijdt. Het werk vanAmnesty kost veel geld. Geld dat bijvoorbeeld nodig is voor het instandhouden van het wijdvertakte actienetwerk of uitbreiding van het programma voor mensenrechteneducatie. Amnesty financiert tal van inter nationale projecten ter voorko ming van schendingen van men senrechten. Ook met onderzoek is veel geld gemoeid (dit wordt gecoördineerd door het Interna tionaal Secretariaat in Londen). Om haar onafhankelijkheid en onpartijdigheid te kunnen garan deren, accepteert Amnesty geen geld van de overheid of politieke groeperingen. Met bijdragen van leden en door giften, zoals tijdens de collecteweek, wordt het werk van Amnesty blijvend mogelijk gemaakt. Dorpsraad Oostrum De Stichting Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 13 maart een openbare vergadering in D'n Oesterham. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer bespreking jaarplan 2007 en bezichtiging proefopstelling ver lichting kerk. PEEL EN MAAS een abonnement waard onlangs de eervolle uitnodiging om voor een reclame van Coca Cola samen te werken met de bekende Nederlandse fotograaf Erwin Olaf. Een dag lang was Olaf in de weer om samen met een interna tionaal gezelschap van figuranten Collecte Reumafonds Het Reumafonds houdt van zondag 11 tot en met zaterdag 17 maart een collecte in de regio. Ruim 60.000 vrijwilligers gaan met de collectebus langs de deur om geld in te zamelen voor de reumabestrijding. Dat is hard nodig, zeker nu uit onderzoek in samenwerking met TNO blijkt dat reuma een 'volksepidemie' dreigt te worden. Een op de vijf mensen in Nederland boven de twintig jaar heeft last van een vorm van reuma. Tot nu toe is aangenomen dat er ruim 1,5 miljoen mensen een of meerdere vormen van reuma, inclusief artrose hebben. Uit de nieuwe cijfers blijkt dat dit maar liefst 2,3 miljoen mensen zijn van boven de twintig jaar. Daarvan hebben 1,3 miljoen mensen last van artrose of slijtage. Het Reuma fonds vindt deze nieuwe cijfers verontrustend. Zonder zicht op behandeling of genezing wordt reuma een epidemie en zoveel patiënten kan de zorg straks niet aan. Omdat het Reumafonds geen subsidie krijgt van de overheid is het geld dat met de jaarlijkse collecte wordt opgehaald hard nodig voor goed onderzoek en de ontwikkeling van medicijnen om reuma zo snel mogelijk de wereld uit te helpen. Het onderzoek in Nederland is inmiddels van hoog niveau. Nederlandse reumatologen behoren tot de besten ter wereld. Reuma is niet één ziekte, maar een verzamelnaam van ruim honderd verschillende aandoeningen aan spieren en gewrichten. Het Reu mafonds is al tachtig jaar dé fond senwerver voor de bestrijding van reuma in Nederland. van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl Giant Tribute De derde editie van de Giant Tribute op zaterdag 31 maart in de Mèrthal in Horst heeft er weer een wereldartiest bij op de poster. Naast Tina Turners tributeband Hot Leggs treedt ook Bon Jovi's tributeband The Bon Jovi Expe rience (GB) op in Horst. Naast Bon Jovi kunnen de bezoekers ook genieten van tributes van groothe den als Tina Turner (NL) en Metal- lica (GB). Kaarten voor de Giant Tribute zijn verkrijgbaar voor 16 euro bij Stervideotheek en Mik- roshop Horst, Hans van Bree Ven ray en via tickets@profmevents. com de Mèrthal is open vanaf 20.00 uur en het eerste optreden starten om 20.30 uur. Voor meer informatie zie ook www.merthal. nl, www.gianttribute.nl en www. profmevents.com deze reclame voor een magazine in Australië te maken. De dame op de voorgrond krijgt alle credits in deze reclame-uiting van suikervrije coca cola, maar Venraynaar Van der Wouw links achter aan de tafel pikt ook zijn graantje mee. zie voorwaarden: www.gunhoek.nl Venray-Oirlo <\o xuyas*. as it should be

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7