"Als we zelf niets doen, gebeurt er niets" 1 Kaarttoernooi Dorpshistoricus Pierre Beterams overleden Swolgen neemt afscheid van Piet Hendrix De aide schol Oude foto Service rubriek mm 7 i PEEL EN MAAS Donderdag 8 maart 2007 - Pagina 11 Dorpsomgevingsprogramma (DOP) Geijsteren voor de zomer klaar lZ2 Nee, het dorpsomgevings programma (DOP) van en voor Geijsteren wordt geen papieren tijger, maar een handzaam, overzichtelijk rap port waarin speerpunten staan die ervoor moeten zorgen dat het dorp ook in de toekomst sociaal, economisch en ruim telijk leefbaar en vitaal blijft. In een notendop worden alle bedreigingen en kansen voor het dorp op een overzichtelij ke manier onder de loep geno men aan de hand van drie cen trale thema's: woningbouw, leefbaarheid en verkeersveilig heid. Nog voor de zomer hoopt de werkgroep DOP Geijsteren de toekomstvisie voor het dorp aan de buitenwereld te kunnen presenteren. De redactie van nieuwsblad Peel en Maas sprak met drie van de negen leden van de DOP-commissie: Harry van Bergen, Bram Derikx en Maartje Kunen. Geijsteren is een van de zes schilderachtige dorpen die samen de gemeente Meerlo-Wanssum vormen. Het dorp telt iets meer dan 450 inwoners en heeft een mystieke, historische kern, talloze groene weilanden met bomen groepen, een fraaie oude water molen, prachtige golfbanen, een drukbezochte camping en een eigen St. Willibrorduskapel, diep verscholen in de Geijsterse bos sen. Jaarlijks wandelen en fietsen duizenden mensen uit binnen- en buitenland door het dorp, om cul tuur, historie, groen en/of rust op te snuiven en te genieten van het uitzicht op de Maas, de rivier waar mee het dorp een soort van haat liefdeverhouding heeft. Tot zover het positieve verhaal, want iedereen kent ook wel de problemen die het dorp kent. Net zoals alle kleine kernen in ons land beleeft ook het verenigingsle ven in Geijsteren moeilijke tijden. De voetbalclub is naarstig op zoek naar nieuwe leden, net zoals het Kemmerekoor. En de jeugdclub Jeugd Uit Geijsteren (JUG) heeft momenteel te kampen met een tekort aan vrijwilligers voor het begeleiden van de jonge meiden en jongens. Ja wie wil er nou wonen en leven in een dorp als Geijsteren? Het dorp telt weinig voorzienin gen, heeft één café, één zaal, geen winkels, geen pinautomaat en bij voorbeeld ook geen postkantoor. Bram Derikx is echter trots op 'zijn' dorp en ziet in die ogenschijnlijke nadelen vooral voordelen. "Wat je niet hebt, kun je wellicht krij gen. Je moet natuurlijk realistisch blijven, maar misschien is het bij voorbeeld mogelijk om een aantal kleinschalige voorzieningen op een creatieve manier terug te krij gen om het dorp toch weer wat leefbaarder te maken." Derikx, voorzitter van de DOP- commissie, denkt daarbij onder meer aan een postmogelijkheid en een pinautomaat in bijvoorbeeld een kiosk, een soort ontmoetings plek in het hart van het dorp, die gerund zou moeten worden door vrijwilligers uit het dorp. "Dat is een idee dat in het DOP wordt bekeken. Maar we denken bij voorbeeld ook na over een sociaal netwerk in het dorp, dat bestaat uit vrijwilligers die gebeld kun nen worden door senioren die moeilijk zelf de boodschappen kunnen doen of die plotseling ziek zijn geworden en snel medicijnen nodig hebben. Dit plan is overi gens nog niet verder uitgewerkt, het is een idee dat we hebben en waarover we met het dorp verder willen praten." Want de kracht van een klein dorp als Geijsteren schuilt 'm in de kleinschaligheid, de hechte gemeenschap, weet Harry van Ber gen. "Iedereen kent elkaar en als er in het dorp wat moet gebeuren, dan staat de overgrote meerder heid van de inwoners klaar om de handen uit de mouwen te steken. Dat zie je bij de carnavalsoptocht, dat zie je bij het onderhoud van het groen, dat zie je bij de voet balclub en het koor, maar bijvoor beeld ook bij de enquête die wij hebben gehouden voor het DOP. Een respons van 85 procent geeft aan dat de inwoners zich enorm betrokken voelen bij hun dorp. Van die kracht van het dorp moe ten we gebruikmaken. Want: Geijs teren is zo klein. Als we zelf niets doen, gebeurt er niets." In het DOP wordt naast klein schalige activiteiten onder meer ook aandacht besteed aan de ver keersonveiligheid. Aan de orde komen bijvoorbeeld de gevaarlijke situaties op de doorgaande weg Wanssumseweg-Maasheseweg en de inrichting van de Dorpstraat, die aan een zijde parkeerplaatsen zou moeten krijgen en twee of drie oversteekplaatsen. Want de Dorpstraat wordt nu gebruikt als racebaan en er staan veel te veel auto's op het trottoir, vindt de commissie verkeersveiligheid. En ook de verlichting langs die weg moet beter, dat verbetert ook het veiligheidsgevoel van de mensen. Een ander heikel thema in Geijs teren is woningbouw. Want net als een dorp als Blitterswijck wacht ook Geijsteren met smacht op een nieuwe bouwlocatie. Het is alweer twaalf jaar geleden dat op het Hei veld is gebouwd. "De jeugdclub JUG floreert onder andere dankzij de ontwikkeling van het Heiveld", weet Maartje Kunen als vrijwil ligster van JUG natuurlijk als de beste. "De basisschool heeft voor Geijsterse begrippen een goede bezetting, maar over een paar jaar krijgen we een probleem. Want de jonge ouders van de toekomst gaan allemaal uit het dorp weg." Bram Derikx kucht. Ja, het doet hem pijn, maar ook hij heeft zijn heil gezocht in Meerlo om een woning te bouwen. "Het kan niet anders", zegt hij. "Hier is niks, of het is onbetaalbaar. Woningbouw is eigenlijk hét belangrijkste item voor Geijsteren. Wil het dorp niet doodbloeden, dan moet er snel een nieuw plan komen.'Twee potenti ële bouwlocaties die uit de enquê te naar voren zijn gekomen, zijn Heiveld II en Hoogveld. "Heiveld II is de eerste keus, waarover we ook in gesprek zijn met de gemeente en waarvoor we een architect al een schetsontwerp hebben laten maken. Welke woningen daar zou den moeten komen? Nou, eigenlijk allerlei typen, maar vooral levens- loopbestendige, betaalbare wonin gen." Er is in Geijsteren volgens Derikx echter ook veel belangstel ling voor het project Bouwen in eigen Beheer, waarbij de toekom stige bewoners samen optreden als projectontwikkelaar. "Maar ik wil even benadrukken dat nog geen enkele locatie zeker is. Je hoort allerlei geruchten in het dorp, maar er is nog geen enkele Op vrijdag 2 maart vond het jaarlijkse kaarttoernooi van de Meerlo-Wanssumse KBO's plaats in dienstencentrum Zonnehof in Tienray. Zo n zestien deelnemers stre den om de wisseltroffee, beschik baar gesteld door de gemeente Meerlo-Wanssum. Voor het twee de jaar ging het team uit Meerlo met de felbegeerde beker naar huis. Wethouder Minken over handigde de beker aan de win naars Jan Engels en Bart Vissers. Toon Knoops, voorzitter van de KBO in Tienray: "Het is jammer dat niet alle dorpen deelnemen aan het toermooi. We hopen dat we volgend jaar weer op de deel name vanuit Wanssum en Swolgen Op de foto de winnaars van het kaarttoernooi Meerlo-Wans sum: Jan Engels (l) en Bart Vis sers (r). mogen rekenen. Voor de KBO 's is het belangrijk dat de onderlinge contacten in stand blijven en dat we gezamenlijk activiteiten blij ven organiseren." De verkeersonveiligheid op de Dorpstraat komt ook aan de order in het DOP. concrete bouwlocatie aangewezen door de gemeente." De gemeente toont volgens Derikx ook niet echt de ambitie om woningbouw in Geijsteren te realiseren, gezien de trage ontwikkelingen. "Waar schijnlijk hebben ze het te druk met woningbouwplannen in Blit terswijck en Wanssum." De ontwikkeling van een nieuw wandelpad, aandacht voor groen, wegenonderhoud, cultuur en his torie: je kunt bijna niet geloven dat het DOP een handzaam rapport wordt. "Toch is dat wel de bedoe ling", zegt Bram Derikx die vertelt dat de DOP-commissie het DOP momenteel aan het schrijven is. "We zijn in april 2005 voorzichtig gestart met de werkgroepen ver keersveiligheid, woningbouw, leef baarheid en kleine activiteiten met de bedoeling om het rapport voor het eind van dat jaar klaar te heb ben. Ja, dat was een beetje te opti mistisch, want we hebben dat eer ste jaar bijna niks anders gedaan dan praten en brainstormen over de toekomst van Geijsteren. Pas na de enquête is het traject enkele maanden terug weer op gang gekomen en zijn de werkgroepen de ideeën verder gaan uitwerken en opschrijven. De grote opzet is nu klaar, de concrete projecten moeten nog verder ingevuld wor den. De bedoeling is om het DOP in de dorpsraadvergadering van 27 maart met het dorp te bespreken, aan te passen en de definitieve versie nog voor de zomer te pre senteren. Er zal tevens nog een aparte DOP-avond georganiseerd worden." LANGDURIG PROCES Ja, ze geven het alledrie ronduit toe. De totstandkoming van het DOP is niet van een leien dakje gegaan. Het is een twee jaar durend proces geweest dat bloed, zweet en tranen en vooral veel tijd heeft gekost. "Maar dat komt ook door dat we het helemaal zelf wilden doen", legt Derikx uit. "We heb ben nauwelijks gebruikgemaakt van professionals van een bureau, maar hebben het DOP helemaal zelf gemaakt en geschreven. Waar om? Omdat we wilden voorkomen dat het een rapport werd, geschre ven door de bril van een gemeente of een bureau. We wilden ons toekomstplan, en dat wordt het ook. Er is ons door de gemeente toegezegd dat we het geld dat we daarmee bespaard hebben, mogen inzetten voor de projecten die uit het DOP voortkomen. Nou, daar zullen we de gemeente zeker aan houden." Gemeente maakt het wachten aangenaam U kent het wel: u heeft iets nodig van de gemeente en wipt tussen de bedrijven door even het gemeentehuis binnen. Omdat er nog iemand voor u is, moet u even wachten. Dat wachten wordt in Meerlo-Wanssum binnenkort een stuk aangenamer. In twee vernieuwde folderdisplays wordt allerlei interessante informatie aangeboden om tussen te kijken. Natuurlijk vindt u er folders van de gemeente zelf, bijvoorbeeld over de Wmo of over het burge rinitiatief, maar ook informatie van de provincie of rijksoverheid. Verder staat er materiaal tussen van zorgaanbieders, hulpverle ners en plaatselijke verenigingen. Ook de kinderen hoeven zich bij de gemeente niet meer te verve len. Voor hen zijn er straks leuke boekjes en aan de muur komen twee grappige speelpanelen. Steun voor Sinterklaas Sinterklaas kan gerust zijn. Of beter gezegd: de kinderen in de dorpen in de gemeente Meerlo- Wanssum kunnen gerust zijn. Want het college van B en W is bereid om de verschillende sinter klaascomités in de dorpen financi eel uit de brand te helpen. Uit gesprekken met de comités is volgens burgemeester en wet houders namelijk gebleken dat het voor de werkgroepen van vrij willigers steeds moeilijker is om de jaarlijkse intocht van de kinder vriend financieel rond te krijgen. Niet alleen wordt het huren van de mantels en pakken voor Sinter klaas en zijn zwarte pieten steeds duurder, ook loopt de sponsoring terug, net als de bereidheid van mensen om geld te geven voor de intocht van de sint in hun dorp. Het college van B en W wil aan de sinterklaascomités een waar deringssubsidie verlenen en de hoogte van het jaarlijkse bedrag vaststellen op 1.52 euro per kind van 0 tot 7 jaar, het bedrag dat per kind ook wordt uitbetaald voor activiteiten op Koninginnedag. In 2006 namen zo'n 779 kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar aan de intochten in de dorpen deel. Het college, dat het belangrijk vindt dat deze volkscultuur net als car naval en Koninginnedag in stand wordt gehouden, gaat jaarlijks circa 1200 euro uittrekken om Sinterklaas jaarlijks in de dorpen van Meerlo-Wanssum te krijgen. Verbod vrachtwagen in bebouwde kom Chauffeurs van vrachtwagens en touringcars moeten op hun tel len gaan passen in de gemeente Meerlo-Wanssum. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft in 2006 besloten het parkeren van grote voertuigen in de dorpscentra zoveel mogelijk tegen te willen gaan. De gemeente gaat nu bor den plaatsen die de chauffeurs wijzen op het parkeerverbod dat geldt voor wegen binnen de bebouwde kom. Uitzondering is gemaakt voor industrieterreinen en voor vrachtwagens, die vanwe ge werkzaamheden kortstondig in woongebieden geparkeerd staan. Gelet op de dagelijkse praktijk, zijn verder de parkeerplaatsen aan de Venrayseweg in Wanssum en bij sportpark Kerkebos aan de Molenstraat in Swolgen onlangs aangewezen als locaties waar het parkeren van vrachtwagens niet verboden is. De chauffeurs moeten zich dus, evenals andere forensen, met 'nor male' vervoermiddelen begeven van hun woning naar de locatie waar het voertuig geparkeerd staat en omgekeerd. De regels gelden voor voertuigen die, met inbegrip van de lading, een lengte hebben van meer dan zes meter en een hoogte van meer dan 2,4 meter. Het verbod is in 2006 ingesteld na klachten over de aanwezig heid en de verkeersonveiligheid van vrachtwagens en touringcars in woonwijken. Veelgehoorde bezwaren: de belemmering van uitzicht door de grote voertuigen, nachtelijk lawaai, en het bezet houden van parkeerplaatsen. Het parkeren van grote voertuigen op wegen buiten de bebouwde kom is toegestaan voor zover dat par keren niet buitensporig is. Daarbij wordt gelet op de beschikbare parkeerruimte, het belemmeren van uitzicht en of er sprake is van hinder of overlast. Verder moeten de ter plaatse geldende verkeers regels, waaronder parkeerverbo den, natuurlijk in acht worden genomen. Blitterswijck heeft maan dag met het overlijden van Pierre Beterams (80) een van zijn markante inwoners ver loren. Pierre Beterams was een bescheiden man die de leefbaarheid van het dorp en de gemeenschap hoog in het vaandel had staan. Hij was onder meer raadslid, wethou der en secretaris van tal van verenigingen, zoals de dorps raad, BW'27, fanfare Moed en IJver, Stichting Gemeenschaps huis en carnavalsvereniging De Ruuk. Hij was in 1956 de eerste prins carnaval en streed als secretaris van BW met succes voor een eigen sportpark. Beterams was ook medeoprichter van de heem- kundevereniging en erg actief bij de stichting Kruisen en Kapellen en heeft de hele geschiedenis van Blitterswijck aan het papier toe vertrouwd. Pierre Beterams was tevens de oprichter en 35 jaar lang de maker van het huidige dorpsjour naal, waarvan in 2004 de laatste editie van zijn hand verscheen. Hij publiceerde in 1981 het boek 'Blitterswijck: Noord-Limburgs dorp met een rijke historie' en bleef als voorzitter van het comité ter behoud van de processie maat schappelijk actief.Als je iets moest weten over Blitterswijck en zijn verleden, dan was een telefoon tje naar dorpshistoricus Pierre Beterams voldoende. Als raadslid van lijst Blitterswijck en het CDA was de Blitterswijckenaar een stille maar harde werker. Hij zat voor de lijst Blitterswijck tussen 1962 en 1969 in de gemeente raad van Meerlo en was er ook wethouder. Later zat hij voor het CDA van 1974 tot 1986 in de raad van Meerlo-Wanssum. De uitvaart dienst voor Pierre Beterams vindt plaats op vrijdag 9 maart om 10.30 uur in de kerk in Blitterswijck. De avondwake begint op donderdag avond 8 maart om 19 00 uur in dezelfde kerk. Swolgen heeft deze week een van zijn prominente inwoners verloren. Piet Hendrix, een echt dorpsfiguur, overleed in de nacht van zaterdag op zon dag op 75-jarige leeftijd in ver pleeghuis Elzenhorst in Horst. Piet Hendrix was onder meer jarenlang raadslid in de voor malige gemeente Meerlo en de fusiegemeente Meerlo Wans sum en was actief bij diverse verenigingen in Swolgen. De voetbalclub was echter zijn grootste hobby. Vanwege zijn overlijden werd zondag voor de wedstrijd tussen MVC en Swolgense Boys een minuut stilte in acht genomen. Piet Hendrix was van de Swol gense voetbalclub van 1956 tot 1999 vicevoorzitter en in het jaar 1971-1972 vervangend voorzitter. Ook was hij erelid en medeop richter van carnavalsvereniging D'n Bok. Maar hij zette zich bij voorbeeld ook met hart en ziel in voor de toneelvereniging, waar van hij erelid was, de visclub en de biljartclub. Piet Hendrix was als raadslid spraakmakend in de tijd van bur gemeester René Dittrich. Die twee zaten elkaar geregeld in de haren. De intellectuele burgemeester tegenover de man met het slim me boerenverstand. Piet Hendrix vroeg zich altijd af wat de mensen in Swolgen er beter of slechter van werden als de gemeenteraad een beslissing nam. Hij was een echte stemmentrekker.Als raadslid hoor de Piet Hendrix bij de inventaris van de gemeenteraad. Hij begon in 1966 op de Swolgense Dorps- lijst in de raad van de toenmalige gemeente Meerlo en zat later voor diezelfde partij in de gemeente Meerlo-Wanssum. In 1986 stond hij hoog op de kandidatenlijst van het CDA, dat net was opgericht. Toen het CDA hem op het laatst een lagere plek wilde geven op de lijst, dreigde Piet Hendrix met een eigen lijst te komen in Swol gen. Hij kreeg een hogere plek en bleef raadslid tot 2002. Piet Hendrix werd in 2002 benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nas- sau. De uitvaartdienst voor Piet Hendrix vindt plaats op vrijdag 9 maart om 10.30 uur in de kerk in Swolgen. De avondwake is op donderdag 8 maart om 19.00 uur in dezelfde kerk. s ~nL *5* vs 'W S* Een schoolfoto uit 1906 voor de 'aide schol' van Blitterswijck. De oude school stond aan de Maas- weg, op de plaats waar thans het jeugdgebouw 't Honk is geves tigd. In een van de lokalen van de school was vroeger een arrestan tenruimte. Daar werden zwervers en dronkaards opgeborgen. De oude brandspuit, die met man kracht werd getrokken, had onder dak in de aide schol. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11