Van uitkering naar vaste baan als professionele thuishulp 'Roken verpest het eten' FRANSLEMMERS Jeu Sprengers op CDA- verkiezingsavond Grondaankoop Gouden Leeuw Proefdiervrij in actie tegen Harlan Leerlingen Raayland College naar masterclass OXSPRINGWEKEN Julicher Meijer Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Dertig uitkeringsgerechtig den met een achterstand op de arbeidsmarkt binnen een jaar een vaste baan aanbieden als thuishulp bij Thuiszorg Noord-Limburg. Dat is het doel van het project Van zorgen om werk, naar werken in de zorg. NLW/Arkant, stichting Wel. kom en Thuiszorg Noord-Lim burg werken samen om deze bijzondere vorm van sociaal ondernemerschap invulling te geven. Deze maand bekrach tigden zij hun samenwerking. "De start van het project is voorspoedig. Na een vergelijk bare, kleinschalige proef in de gemeente Venray, zijn 21 kandida ten gestart met de functiegerichte opleiding voor thuishulp", meldt Jan Hagens, directeur Huishou delijke Verzorging van Thuiszorg Noord-Limburg. "Een geweldig mooi voorbeeld van maatschappe lijk ondernemerschap waarbij alle partijen gebaat zijn. Het past ook Jeu Sprengers, KNVB-voor- zitter en penningmeester van de UEFA, is een van de spre kers op de CDA-verkiezings- avond op maandag 26 febru ari in Meijel. Naast Venlonaar Sprengers zijn ook Floriade- directeur Paul Beck en CDA- gedeputeerde Ger Driessen te gast. De bijeenkomst staat in het teken van de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 7 maart. De gevarieerde verkiezingsavond is voor iedereen toegankelijk en begint om 19-30 uur in gemeen schapshuis d n Binger, Alexander- plein 2 in Meijel. Het thema van de avond is 'bele ving'. Paul Beek zal vertellen over bij de eisen die gemeenten tegen woordig stellen in hun aanbeste dingen, zoals de Wet maatschap pelijke ondersteuning. Wij geven hier nu concreet invulling aan." Het project valt onder de BV Limburg, waarin Limburgse werk gevers, gemeenten, UWV en CWI mensen aan het werk proberen te krijgen. "De tijd is rijp voor dit project", meent René Bertrams, beleidsmedewerker P&O van Thuiszorg Noord-Limburg en kartrekker van het project. "Er zijn in Nederland meer van deze initi atieven. Zeer recent berichtten de media dat er miljoenen opgaan aan toeleidingsprojecten. Wij bewijzen in Noord-Limburg dat het anders kan. Dit project is zeer kostenvriendelijk en zonder fran je. Voor een hele redelijke inves tering kunnen wij zo'n 30% van onze jaarlijkse benodigde capaci teit aan thuishulpen invullen. Zón der overigens concessies te doen aan de professionele eisen die we hieraan stellen. Daar zijn vanaf het zijn beleving van de Floriade die in 2012 wordt gehouden. Daarna zal Jeu Sprengers ingaan op zijn belevenissen rondom de komst van de nieuwe voorzitter van de UEFA, de Fransman Michel Pla- tini. Ger Driessen zal vervolgens ingaan op zijn belevenissen in de provinciale politiek. Tevens is er een kennismaking met de Noord- Limburgse CDA-kandidaten voor Provinciale Staten. Nu Limburg sterk in het nieuwe kabinet Balkenende is vertegen woordigd, hoopt het CDA ook in Maastricht zijn sterke positie te behouden. De christendemocra ten zijn momenteel de grootste partij in Limburg met 28 van de 63 Statenzetels. begin heel duidelijk in geweest." De werving en selectie van kandidaten begint bij de veertien Noord-Limburgse gemeenten in samenwerking met NLW/Arkant en Wel.kom. Daarbij wordt onder meer gelet op de motivatie van de kandidaten. Daarna volgt een intensief scholingstraject. NLW en Wel.kom verzorgen een zoge heten voorschakeltraject, waar bij de deelnemers essentiële werknemersvaardigheden wor den bijgebracht. Henk van der Pas, directeur van NLW: "Denk aan zelfstandig werken, sociale omgang met de klant, combineren van werk en privé en communica tie met leidinggevenden. We gaan uit van de kandidaat en bieden de ondersteuning die nodig is. Dat is onze filosofie. Dit project is dan ook een goed voorbeeld van hoe het kan: sociaal ondernemen mét resultaat." BIJZONDER FENOMEEN Bij gebleken geschiktheid stro- De gemeente Venray heeft over eenstemming bereikt met beleg gingsinstelling Breukers uit Roer mond over de aankoop van grond in bestemmingsplan de Gouden Leeuw. Op het terrein van 0,6 hec tare bevinden zich de winkels van Praxis en LeenBakker. Deze bedrij ven verhuizen binnenkort naar woonboulevard Woonmax op De Brier. Daarnaast staat er nog een dubbele woning waarvan alleen de benedenwoning verhuurd is. Dit gedeelte van het perceel komt pas in beeld bij de tweede fase van bouwplan de Gouden Leeuw. De eerste fase start volgende maand met de aanleg van de parkeerkel der met plaats voor 500 auto's. De parkeergarage is deels gepland op het terrein van Breukers. Jaren lang slaagde de gemeente er niet in tot overeenstemming te komen over de grondaankoop. Twee jaar geleden werd daarom een gerech telijke procedure gestart bij de men de kandidaten na het voor schakeltraject in bij Thuiszorg Noord-Limburg. Daar volgen ze een vaktechnische opleiding waarin de vereiste theoretische kennis en praktische vaardighe den voor de functie thuishulp centraal staan. Daarna worden de kandidaten gedurende zes maan den gedetacheerd. Wie deze peri ode succesvol afrondt, krijgt een dienstverband voor onbepaalde tijd aangeboden als bij Thuiszorg Noord-Limburg. De formule is ook interes sant voor andere sectoren. Gerry Jacobs, manager Projecten van Wel.kom: "De gemeente Venlo heeft 'het' nu ontdekt en ziet zeker ook kansen voor andere sectoren. Ik ben er echt blij om, dat dit nu zo goed wordt opgepakt." Jacques Krebbers, directeur van Wel. kom: "Dit is echt een bijzonder fenomeen dat we met veel trots mogen uitdragen. Want vergeet niet, de mensen waar we het over hebben, zouden zonder dit traject rechtbank in Roermond. Deze procedure wordt nu weer inge trokken. De gemeente heeft nu de beschikking over alle gronden in de Gouden Leeuw die nodig zijn voor de realisatie van het bouw plan met 164 woningen. Voor de eerste fase verkoopt de gemeente 15.459 vierkante meter grond aan 3W Vastgoed. De projectontwik kelaar betaalt de koopsom van bijna 6 miljoen euro naar gelang de verkoop van de woningen. In de eerste fase zijn naast de parkeerkelder 112 woningen en 1806 vierkante meter commer ciële ruimten gepland. Uiterlijk eind 2015 moet de eerste fase zijn opgeleverd. De gemeente koopt bij de par keergarage een kantoorruimte voor 433-859 euro voor de vesti ging van het parkeerbureau. De parkeerwachters van Q Park zijn nu tijdelijk gehuisvest in een unit op het Mgr. Goumansplein. Afvaardiging van de samen werkende organisaties. Op de voorgrond: Jan Hagens (direc teur Huishoudelijke Verzorging Thuiszorg Noord-Limburg Jacques Krebbers (directeur stichting Wel.kom) en Henk van der Pas (directeur NLW/Arkant). niet in aanmerking zijn gekomen voor een functie als thuishulp. Nu krijgen ze wel die kans." Het project wordt uitgevoerd door NLW/Arkant, Wel.kom en Thuiszorg Noord-Limburg. Arkant is onderdeel van de NLW Groep, een leer- en werkbedrijf, waar mensen worden begeleid bij de ontwikkeling van hun kwaliteiten. Wel.kom is een brede welzijnsin- stelling actief op het gebied van welzijn, activering, kinderopvang, milieueducatie en popcultuur. Thuiszorg Noord-Limburg is met 1490 werknemers de grootste aanbieder van professionele thuis zorg in de regio Noord-Limburg. Aanhouding Venraynaar De politie hield zondagmorgen omstreeks half acht een 28-jarige man uit Venray in Venlo aan op verdenking van huisvredebreuk en openbare dronkenschap. De man drong een pand op de Parade in Venlo binnen, liep in dronken toestand door het trappenhuis en bonkte op verschillende deuren van inpandige woningen. Hij werd door bewoners van het pand gesommeerd het pand te verla ten. Toen hij geen gehoor gaf aan hun verzoek, riep een 75-jarige bewoonster de hulp in van mede werkers van een afvalverwerkings bedrijf, die de man uit het pand zetten. Ze droegen de Venraynaar vervolgens over aan de gewaar schuwde politiemensen, die de man arresteerden. Gestolen auto uitgebrand De politie heeft maandagavond naar aanleiding van een melding een onderzoek in gesteld naar een autobrand op de Kaldenkerker- grensweg in Tegelen. De auto, die totaal was uitgebrand, bleek maan dagmiddag te zijn weggenomen van de Honingklaver in Venray. Nieuw pak agenten De medewerkers van het zoge heten Verkeershandhavingsteam (VHT) van de politie Limburg- Noord gaan in het nieuw gekleed. De oude verkeersjas die het team standaard op straat droeg, was wit met een oranje kraag en oranje rug- en schouderstuk. De motoragenten waren herkenbaar gekleed in witte jacks, zwarte broeken en witte helmen met stri ping. De nieuwe kleding is opval lend fluorescerend geel van kleur. Onderzoek heeft aangetoond dat de gele jas veel beter zichtbaar is voor weggebruikers. Om die reden is ook de Nederlandse politie, in navolging van andere Europese collega's, overgegaan naar de vei liger kleding bij werkzaamheden in het verkeer. De leden van het Verkeershandhavingsteam dragen vanaf 1 maart de nieuwe gele parka of het gele jack. De motoragenten zullen gekleed gaan in een geel jack met blauwe broek. De nieuwe gele motorhelmen zijn nog niet beschikbaar, zodat de motorrijders voorlopig nog de witte helmen zullen blijven dragen. 'Roken in de horeca moet verboden worden'. Dat vindt een grote meerderheid van de 24 mensen die reageerden op de stelling van vorige week. Ruim zestig procent vindt dat roken in horecagelegenheden verboden moet worden. Enke le reacties van voor- én tegen standers: Jeanne Jansen uit Holthees schrijft: 'Nog afgezien van het feit dat al veertig tot vijftig jaar bekend is dat roken slecht is voor een mens, is het onbegrijpelijk dat er zo moeilijk gedaan moet worden om het roken in open bare gelegenheden te verbieden. Gelukkig mag er al op veel plaat sen niet meer gerookt worden. Nu de horeca nog. Staat iemand er wel eens bij stil dat er veel men sen zijn die niet eens een horeca zaak binnen kunnen gaan omdat ze hevig benauwd worden van de rook. En denk ook eens aan jon geren met een astmatische aan doening die net zoals anderen van hun leeftijd graag uitgaan, maar niet kunnen omdat ze daar let terlijk ziek van worden. Er wordt ons aan alle kanten opgedrongen om gezonder te leven, maar we mogen wel ongevraagd in de rook gaan zitten van anderen. Men mag best roken, maar daar hoeven mensen die vaak al beperkingen hebben vanwege hun aandoening geen last van te hebben'. J. de Vries vindt dat het roken in de horeca niet verboden moet worden. 'Ik ben zelf werkzaam in een restaurant en vind roken in de cafés of restaurants een sociale bezigheid. Het blijkt dat als men het roken verbiedt, veel mensen wegblijven. Mensen zoeken elkaar juist op in een horecagelegenheid. Dat men goed rekening met elkaar moet houden, oké. Zorg er dan voor als bedrijf dat er een goede afzuiging of ventilatie is. Tevens moet er in het bedrijf rekening gehouden worden met niet-rokers door middel van gescheiden sec ties voor zowel rokers als niet- rokers. Neem België maar als voor beeld, daar ziet men dat de gasten al in mindere mate uitgaan'. De familie Hendriks laat weten De vereniging Proefdiervrij houdt de komst van het bedrijf Harlan naar businesspark Sci- encelink in Venray nauwlet tend in de gaten. Het bedrijf uit Horst wil op bedrijventer rein De Hulst H een labora torium vestigen voor dieren- experimenteel onderzoek bij muizen en ratten. In de nieuwsbrief van februari rept Proefdiervrij over een 'alar merend bericht'. De vereniging onderzoekt welke actie wordt ondernomen. Harlan wil zich aan sluiten bij de andere bedrijven op het gebied van biotechnologie die mogelijk naar Sciencelink komen. Het fokken en het houden van de proefdieren blijft in Horst gebeu ren. Ruim tien jaar geleden voerde Proefdiervrij al actie tegen de komst van Harlan naar Horst. Er werden een handtekeningenactie en een muziekfestival opgezet. De vereniging spande ook een gerechtelijke procedure aan tegen het commerciële proefdierver- Steeds vaker betrekken uni versiteiten middelbare scho lieren in een vroeg stadium bij hun onderwijs. Geïnteresseer de leerlingen kunnen één of meerdere dagen proeven van het wetenschappelijk onder wijs door het volgen van een masterclass. Vaak zijn deze verdeeld in twee delen: het opdoen van nieuwe the orie en dit vervolgens toepassen in een praktijksituatie (experimente ren). De betere leerlingen worden op die manier geprikkeld om hun kwaliteiten verder te ontwikkelen. Daarnaast kunnen universiteiten op een intensieve en uitdagende manier het belang van het vak of onderzoek tonen. Zo proberen ze onder meer jongeren te stimuleren te kiezen voor natuurwetenschap pelijk onderwijs om te voorko men dat hier in de toekomst grote tekorten ontstaan. Voor de leer lingen is het opdoen van kennis en het verrichten van onderzoek met andere scholieren uit het hele het niet erg te vinden als er een rookverbod komt in de horeca. 'Wij, niet-rokers, zouden het totaal niet erg vinden als er een volle dig rookverbod zou komen in de horeca. We vinden het erg vies als er mensen in een restaurant zitten te roken als wij aan het eten zijn. Ook al zit je in een rookvrije zone, rook komt toch wel naar je toe. Om maar niet te spreken over je kleding, die je na een avondje uit meteen in de was kunt doen van wege de enorme stank van sigaret ten en andere rookwaren. Als het aan ons ligt, mag het rookverbod gisteren al worden ingevoerd'. D.H.J. Kroos-v/d Meij wil ook zo snel mogelijk een rookverbod in de horeca: 'Waarom moeten ande re mensen dan de rokers blootge steld worden aan de ongezonde rook voor het lichaam? Soms ver laten wij een restaurant vanwege de heftige rokers in onze omge ving. Het is slecht voor ieders gezondheid, het roken verpest de smaak en geur van heerlijk eten. Je kleding gaat stinken, kortom: zo snel mogelijk een rookverbod voor de horeca'. W Sant vindt een rookverbod in de horeca 'totaal onzinnig'. 'Zoals het nu gaat in bijvoorbeeld In den Engel is het prima geregeld. Daar bij komt, dat als het gedeelte voor niet-rokers vol is, de niet-rokers opeens wel bij de rokers zitten en dan is het blèren over roken ineens niet meer van toepassing. Als alle rokers van de ene dag op de andere zouden stoppen, dan lopen ze weer te mekkeren dat ze meer belasting moeten betalen. Het gezeur hierover moet maar eens afgelopen zijn. Laat ieder meerderingsbedrijf. In maart 1996 deed de Raad van State uitspraak. Harlan moest een nieuwe proce dure starten om de vereiste milieu vergunning alsnog te krijgen. Maar Proefdiervrij kon de vestiging niet tegenhouden. De vereniging Proefdiervrij streeft naar afschaffing van alle dierproeven. Zij wil dit bereiken door proefdiervrije onderzoeks methoden te stimuleren. Via publieksacties wordt druk uitge oefend op de politiek, de weten schap en de industrie. Sinds de eerste overheidsregi stratie van dierproeven en proef dieren in 1981 is het aantal dier proeven meer dan gehalveerd. In 1981 werden ongeveer 1,5 mil joen proefdieren gebruikt, in 2005 waren dat er ruim 612.809- De belangrijkste onderwerpen waar Proefdiervrij zich momenteel op richt zijn cosmetica, biotechno logie, het gebruik van proefdieren in het onderwijs, internationale samenwerking in InterNICHE, en de naleving van de wet op de dier proeven. land vaak de start van de groot ste praktische opdracht van hun middelbare schooltijd: het profiel werkstuk. Binnenkort wordt door negen leerlingen van het Raayland College Masterclasses gevolgd aan de Technische Universiteit Eindhoven (Ontwerpen van een elektromagnetische lancering en Holografie), Universiteit Gronin gen (Sterrenkunde) en de Univer siteit van Amsterdam (Kosmische straling en Elementaire deeltjes). Meer informatie is verkrijgbaar bij Jan van Riswick, docent natuur kunde, via tel. (0478)568132 (privé), of (0478)551155 (Raay land College). Wat gebeurt er als U niet adverteert 950 doen waar hij behoefte aan heeft. We klagen ook niet over drinkers en die stinken ook'. Hay Strijbos is een van de voor standers van een rookverbod. 'Ook meeroken is schadelijk voor de gezondheid. Personen met een astmatische aandoening heb ben soms zeer veel hinder van tabaksrook en moeten hierdoor veel activiteiten missen. Denk aan kermis, carnaval, recepties, bezoek aan sportkantines enzovoorts. Een etentje in een restaurant kan bedorven worden door een van zijn sigaar of sigaret genietende buurman.' Bernadette Verbeek laat zich in gelijke bewoordingen uit. 'Als ik uit ga eten, dan heb ik last van de rook/rokers, mijn eten smaakt niet meer en het is slecht voor mijn gezondheid! En bij thuis komst stinken mijn kleren een uur in de wind! Dus: hoe eerder het verboden wordt, des te liever ga ik uiteten!' In 'De Barometer kunnen lezers reageren op een wekelijkse stel ling. Doe ook mee en geef in maxi maal vijftig woorden uw mening. De stelling van deze vijfde week luidt: 'Venray heeft een mooi cen trum'. Mee eens of oneens? Mail uw reactie naar redactie@vanden- munckhof.nl of geef uw reactie op www.vandenmunckltof.nl. De redactie maakt een selectie uit de ingezonden reacties. Smallere rijbaan Veltumse Kleffen De rijbaan van de Veltumse Kleffen wordt versmald van acht naar zes meter. In april gaat fase 1 van de herinrich ting - tussen Westsingel en Blauwververstraat - van start. Op de kruising met de Blauw ververstraat komt een verhoogd plateau. Door de Veltumse Kleffen twee meter smaller te maken, kan het aantal parkeervakken flink worden uitgebreid. De nieuwe parkeerhavens komen niet meer langs meer dwars tegen de rijbaan te liggen. Vooral in de buurt van het winkelcentrum is behoefte aan uitbreiding van parkeerge legenheid. Met enkele verkeers- remmende maatregelen zorgt de smallere rijbaan ervoor dat automobilisten hun snelheid min deren. De herinrichting van de Veltumse Kleffen draagt bij tot de verkeersveiligheid en leefbaarheid van de wijk. De tweede fase, van de Blauwververstraat tot aan Weg in den Berg, wordt uitgevoerd in 2008. Het asfalt was al toe aan groot onderhoud evenals het groen langs de weg. Ook de straat verlichting voldoet niet meer aan de eisen en wordt vervangen. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) 2e icrtras halve i\s b\\ A^upVn Wspnng WONINGINRICHTING Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Donderdag 22 februari 2007 - Pagina 3 1000 ]°10 1020 1030 1040 1050 Vraag naar de actievoorwaarden PATjERSSTRAAT 3 I VENRAY TEL 0478 585 552 CONTACT@FRANSLEMM ERS.N L WWW. FRANSLEMMERS.NL ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3