Jantje Beton Collecte gaat weer van start Euradax wandeltocht Week van de goede doelen in Ysselsteyn The Armed Man, a mass for peace Contactlenzen? Kurstjens Contactlenzen Wij doen niet anders! .V PEEL EN MAAS Donderdag 22 februari 2007 - Pagina 18 Muziektheater Het Filiaal brengt in dit seizoen de tweede grote zaalproductie Katharina Katharina in het ganzenbord. Het artistieke team, dat eerder aan de basis stond van het succesvolle Assepoes, maakt de productie met zes acteurs en evenveel bevlogen muzikanten. Katharina Katharina in het ganzenbord is woensdag 7 maart vanaf 14.30 uur in Schouw burg Venray in Venray te zien. De voorstelling is bedoeld voor ieder een vanaf de leeftijd zes jaar. Ze heet Katharina Katharina, omdat haar ouders dubbel blij met haar waren. Ze is grillig en wil alles! Op een dag wordt ze zó stampend kwaad dat ze door de vloer heen zakt. Ze belandt in een ganzenbord waarbij ze, net als Alice in Wonder land, in bizarre omstandigheden verzeild raakt. Het enige dat ze nu nog wil is winnen! Maar hoe komt ze aan dobbelstenen? De regie is in handen van Monique Corvers en de muziekcomposities zijn van GaborTarjan. Op zaterdag 24 februari 2007 organiseert het Natuurhisto risch Genootschap in Limburg de jaarlijkse Genootschapsdag. De bijeenkomst is bedoeld om een breed publiek kennis te laten maken met natuuronder zoek in Limburg en natuurlijk ook met het Natuurhistorisch Genootschap. Deze dag is voor iedereen gratis toegankelijk en vindt plaats vanaf 10.00 uur in het bisschoppelijk college Broekhin te Roermond. Het Natuurhistorisch Genoot schap in Limburg is een circa 1400 leden tellende provinciale vereniging voor mensen die zich bezighouden met natuurstudie in brede zin. De organisatie kent 16 studiegroepen voor afzonderlijke soortgroepen als vlinders, vogels planten, zoogdieren amfibieën en reptielen. Daarnaast zijn er vijf regionale kringen die maandelijks lezingen en excursies organiseren. Onderzoeksresultaten worden onder andere gepresenteerd in het huisblad van het genootschap: het Natuurhistorisch Maandblad. Het ochtendprogramma bestaat uit een serie korte voordrachten over uiteenlopende onderwerpen die veelal verzorgd worden door de studiegroepen met onderwer pen over soorten als de zuidelijke heidelibel, de kleine parelmoer vlinder of sierlijke witsnuitlibel. De fotostudiegroep zal een digitale presentatie verzorgen waarbij het thema beken en rivieren in Lim burg is. Daarnaast zijn er presenta ties over een groot inventarisatie project van natuurterreinen langs de Maas (de Maas in beeld) en hoe natuur gecompenseerd wordt in relatie met de aanleg van deA73- Jaarlijks organiseert het genoot schap een inventarisatieweekend, er zal al worden vooruitgeblikt naar de bestemming van dit jaar, het Leudal in Midden-Limburg. Ook worden regelmatig nieuwe verspreidingsatlassen uitgegeven door het Natuurhistorisch Genoot schap, zoals de onlangs uitgege ven Avifauna van Limburg. Maar er staan al weer nieuwe atlassen op stapel.Tijdens het ochtendpro gramma zal ingegaan worden op de voortgang van de zoogdieren atlas en de atlas van de Limburgse amfibieën en reptielen. Alsof dat nog niet genoeg is zal een nieuw themanummer van het Natuurhistorisch Maandblad wor den gepresenteerd: 75 jaar Stich ting het Limburgs Landschap. In het middagprogramma wordt uitgebreid stilgestaan bij het vleer- muisonderzoek in het kader van het zoogdierenatlasproject. Het Natuurhistorisch Museum Maas tricht zal een presentatie verzor gen over mosasaurussen en zelfs van een gewone soort als de brui ne kikker zal blijken dat daarover nog veel te onderzoeken valt. Als laatste onderdeel van de dag zal een eeuwenoud fenomeen worden toegelicht over de relatie van watermolens met beekdal- moerassen. Gezien het feit dat het de 10e editie betreft van de genoot schapsdag, wordt de dag feestelijk afgesloten met een digitale foto presentatie van natuurfotograaf Paul van Hoof: Limburg- een jaar in beeld. MARKT Tijdens de pauzes kunnen een groot aantal organisaties worden bezocht welke aanwezig zijn op de groene markt. Het gaat om instellingen op het gebied van natuuronderzoek en natuurbe heer die actief zijn in Limburg en het aangrenzende buitenland. Een kleine greep: Staatsbosbeheer, Ver eniging Natuurmonumenten, de stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen, Zoogdier vereniging VZZ, de Limburgse Koepel voor Natuurstudie uit België, het Biologisch Station Kric- kenbecker Seen uit Duitsland, de stichting Ark, Biebrza reizen Polen, Vogelwacht Limburg, de afdeling Limburg van de Nederlandse Geo logische Vereniging. Uiteraard ontbreekt het IVN niet en is Meijs natuurboeken met een stand aanwezig waar fraaie natuurgidsen en specialistische determinatiewerken te koop zijn. Het publicatiebureau van het genootschap is aanwezig en zal het nieuwe themanummer (75 jaar Stichting het Limburgs Land schap) en de onlangs uitgegeven verspreidingsatlas Avifauna van Limburg tegen zeer aantrekkelijke De zuidelijke heidelibel werd in 2006 voor het eerst in Lim burg aangetroffen (foto: Natuur historisch GenootschapHenk Heijligers). prijs aanbieden. Ook wordt er een grote tweede hands natuurboekenmarkt georga niseerd. De genootschapsdag vindt plaats op zaterdag 24 februari 2007 in het bisschoppelijk col lege Broekhin, Bob Boumanstraat 30/32 te Roermond. Deze locatie ligt in Maasniel aan de doorgaan de weg richting Venlo. Het pro gramma begint om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De Jantje Beton Collecte wordt dit jaar van maandag 5 tot en met zaterdag 10 maart gehouden. Deze collecte is voor en door het jeugdwerk bij u in de buurt. Vijftig pro cent van de collecteopbrengst is namelijk bestemd voor de collecterende jeugdverenigin gen zelf. Met de andere helft van de opbrengst helpt Jantje Beton kinderen in Nederland die in de verdrukking dreigen te komen. Kinderen uit achter standswijken, uit gezinnen die onder de armoedegrens leven of probleemgezinnen. Kortom, kinderen voor wie zorgeloos spelen nooit vanzelfsprekend is. Ook in uw regio doen er jeugd verenigingen mee aan de Jantje Beton Collecte. Mede door bezui nigingen of een vrijwilligerstekort hebben zij het financieel gezien vaak niet breed, terwijl ze aan vele kinderen een grote bijdrage leve ren. De collecterende verenigingen mogen de helft van de opbrengst zelf besteden.Verenigingen die aan de collecte meedoen zijn onder andere: scoutingverenigingen, speel-o-theken, speeltuinen, sport clubs, peuterspeelzalen en jeugd centra bij u in de buurt. Het geld mag naar eigen inzicht worden besteed aan activiteiten of spelma terialen waar normaal gesproken geen geld voor is. Bijvoorbeeld aan het organiseren van een vakantie kamp of het aanschaffen van een nieuw speeltoestel. Zo kunnen de verenigingen mede dankzij de col lecteopbrengst een zinvolle vrije tijdsbesteding voor de jongeren en kinderen uit uw buurt organiseren. Jantje Beton stimuleert spelen in de buurt.Als kinderen spelen, heb ben ze niet alleen plezier, ze doen ook allerlei indrukken en erva ringen op die goed zijn voor hun ontwikkeling. Met name voor kin deren die door omstandigheden in de verdrukking dreigen te komen, is dat extra belangrijk. Daarom bedenkt, financiert en organiseert Jantje Beton projecten om juist deze kinderen spelenderwijs voor te bereiden op een actieve deel name aan onze samenleving. Want door kinderen samen te laten spe len, leren ze samenleven! Rommelmarkt Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum houdt op zondag 4 maart de jaarlijkse rommel markt. De opbrengst is bestemd voor onderhoud en aanschaf van instrumenten en uniformen. De rommelmarkt wordt gehouden in gemeenschapshuis D'n Oester ham en duurt van 11.00 tot 13-30 uur. Voor de meer waardevolle artikelen begint de verkoop bij opbod om 12.00 uur. Op de fiets Nationaal Park De Maasduinen is een samenwerkingverband van streekbewoners, de gemeentes Bergen en Gennep, Staatsbosbe heer en Het Limburgs Landschap. Om het publiek van de rijkdom aan natuur in de Maasduinen te laten genieten zijn er overal wan delroutes uitgezet en worden er ook publieksactiviteiten gehou den. Het hele jaar door zijn er afwisselende excursies. De fietsexcursie start op zondag 25 februari om 13.00 uur vanaf de Kapelstraat 71 inAfferden bij de informatieschuur van Staats bosbeheer. De fietstocht beslaat ongeveer veertig kilometer. Een verrekijker, drinken en eten kan handig zijn. Er wordt een rust pauze ingelast. Nadere informatie en verplicht aanmelden bij kan bij Staatsbosbeheer via tel. 06- 29565320. Het Maasduinengebied bestaat uit een unieke combinatie van bossen en heidevelden, met daartussen vennen. Kenmerkend voor dit park zijn de parabool duinen, oude rivierduinen die stammen uit de Ijstijd. Het gebied heeft een grote plantenrijkdom, maar het zijn vooral de amfibieën en reptielen die belangrijk zijn in dit park. Het Nationaal Park De Maasdui nen is ongeveer 4200 ha groot. Op de fiets verplaatst men zich mak kelijker over grotere afstanden en is in vogelvlucht waar te nemen wat het Nationaal Park zo waarde vol maakt. Palliatieve zorg De Steunpunten mantelzorg Synthese in Bergen, Horst en Ven ray houden op maandag 19 maart in het activiteitencentrum voor ouderen De Kemphaan in Venray een informatieve bijeenkomst over palliatieve zorg. Mevrouw Cis van Deurzen, werkzaam bij Hospice Zenit in Venray en de heer Wim Roovers, werkzaam bij de Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg gaan nader in op de moge lijkheden van zorg en ondersteu ning die men verleent aan mensen die in de allerlaatste levensfase van het leven zijn. Hospice Zenit Venray is een huis waar men in de laatste levensfase de benodigde zorg ontvangt, waar bij het accent ligt op begeleiding en morele ondersteuning. De Vrij willige Palliatieve Terminale Zorg is een soortgelijke voorziening, echter deze biedt praktische hulp en ondersteuning aan zieken in de thuissituatie.Als mantelzorger kan het voorkomen dat na jaren van goede zorg en ondersteuning de inzet in de laatste levensfase van partner of familielid niet toe reikend meer is en dat men wel gebruik wil maken van de hulp van derden, maar juist nog wel die hulp kan geven die noodzakelijk is. De avond duurt van 19-30 tot 21.30 uur.Aanmelden kan bij het Steunpunt mantelzorg Synthese in Bergen via tel. (0485)348080 of via email synthese@unitbergen.nl. In Noord-Limburg wordt op zaterdag 24 en zondag 25 februari voor het eerst een Euraudax wandeltocht gehou den van 125 kilometer van uit de gemeente Horst aan de Maas. Het is overigens al weer de achtste lange afstandswan deling tussen Peel en Maas. Naast de 125 kilometer kan men op deze dagen ook kiezen voor de afstanden van 25, 50, 75 en 100 kilometer. Euraudax wan delen betekent dat er gewandeld wordt volgens de spelregels van de U.A.F. (Union DesAudax Fran cais) en dit houdt in dat er geza menlijk (in groep) wordt gelopen met een tempo van zes kilometer per uur. Dit tempo wordt aangege ven door de baankapitein, die aan het hoofd van de groep loopt en niet gepasseerd mag worden. De baankapitein met zijn assistenten zijn overigens de enigen die de route kennen. Er wordt tijdens de wandeling regelmatig gerust en bij deze rusten wordt aan de wandelaars een versnapering aangeboden. Bij de 75 kilometer krijgt men tevens een ontbijt en bij de 100 en 125 kilometer naast een ontbijt, ook een warme maal tijd. Men kan zich inschrijven voor deze wandeltocht op zaterdag morgen tot 10.55 uur en vervol gens voor iedere start die telkens ongeveer vijf uur later plaatsvindt. Er worden in totaal vijf verschil lende ronden van 25 kilometer gelopen. De eerste start is om 11.00 uur precies op zaterdagmor gen voor alle afstanden. Na elke ronde vervalt de langste afstand. Het inschrijfbureau is in café De Leste Geulde in Horst en is te bereiken via tel. (077)3984190. Euraudax wandelen is overigens al meer dan honderd jaar oud en ontstaan in Frankrijk en heeft als basis een in sportkringen (vooral wielrennen) een bekend persoon, namelijk Henri Desgrange, vader van de Ronde van Frankrijk. Op 3 april 1904 organiseerde hij een eerste oefenwandeltocht voor wielrenners, dit met de bedoe ling hun fitheid te bevorderen. Het succesvol verloop van deze tocht stimuleerde hem om verder te bouwen aan een organisatie ter ondersteuning van gezond, spor tief, niet-competitief wandelen in de vrije natuur. Als eerste proef werd gedacht aan een tocht van 100 kilometer, af te leggen binnen de 24 uur. In mei 1904 werd deze opdracht aanvaard door drie man nen. Eén van hen moest afhaken op 80 kilometer, de twee anderen, vervulden de opdracht in 21 uur. Hiermee was de aanloop genomen van de Audax Pédestres/De Moe dige Stappers. In juni 1904 werd, na oefentochten van 40, 50 en 70 kilometer, door 72 deelnemers, de eerste opdracht: 100 kilometer in 21 uur moedig aanvaard. 64 van hen volbrachten de tocht. Buiten hun tevredenheid over de gele verde prestatie, viel een diploma en een blauw geëmailleerd ken teken hun ten deel. In augustus van hetzelfde jaar kwam de Audax Club de France (ACF) tot stand om het begonnen werk verder te zetten. Op meer recentere datum, namelijk in 1961, nam L'Union des Audax Francais de leiding over. Na de Tweede Wereldoorlog ver spreidde de marsgedachte zich verder in Europa en ontwikkelde zich tot een Euraudax-organisa- tie. Het principe van de tochten is wandelen in een groep, onder leiding van een ervaren baankapi tein, bijgestaan door signaalgevers, waarbij het logisch is dat de ver- keerscode gerespecteerd wordt. Er wordt gewandeld aan een tempo van zes kilometer per uur en de opdrachten voor het beha len van een gouden arend zijn: vier wandeltochten van 25 kilo meter, drie van 50 kilometer, twee van 75 kilometer, tien van 100 kilometer, twee van 125 kilometer en twee wandeltochten van 150 kilometer. Daarnaast wordt er één maal per jaar in een van de aange sloten landen een 200 kilometer tocht gehouden die gelopen moet worden in maximaal veertig uren. Er worden momenteel Eurau dax tochten gehouden in onder andere Frankrijk, België, Duitsland, Denemarken, Italië, Polen, Spanje, Nederland en zelfs in Canada. Om iedereen te kunnen laten deelne men aan het Euraudax systeem van de beloningen kan men een Euraudax Schelp behalen. Voor het behalen van de Schelp dient de wandelaar 1.000 kilometer te wandelen en wel op de afstanden van 25 en 50 kilometer. Voor inlichtingen over de Eurau dax wandelingen vanuit Horst aan de Maas kan men contact opnemen met Toon eleven, tel. (077)3984119, Gerrit Bonants, tel. (0478)636486 of Johan van Ros- sum, tel. (0478)587286. Wande laars die met de trein komen kun nen op afspraak worden afgehaald en worden vanzelfsprekend na de wandeling ook weer naar het station gebracht. Deze wandeling wordt gehouden door de groep lange afstandlopers van de wan delsportvereniging De Natuur vrienden uit Merselo. De Springplank Donderdag 22 februari spel- lenavond voor de kinderen van de groepen 4 en 5. Van 18.30 tot 20.00 uur worden de kinderen beziggehouden met twister, gan zenbord, mens erger je niet en sjoelen. Maandag 26 februari van 18.30 tot 20.00 uur club voor de kinderen van groep 3- Op het programma staat bank- voetbal en trefbal. Dinsdag 27 februari clubavond voor de jeugd van de groepen 6,7,8 en de school verlaters. Van 18.30 tot 20.00 uur speelt men 5 tegen 5. Aanslui tend programmavergadering voor de leiding van de dinsdaggroep. Eveneens op dinsdag, bijeenkomst van het dagelijks bestuur. Aanvang 20.30 uur bij Willy. Donderdag 1 maart Doet ie 't of doet ie 't niet voor de kinderen van de groepen 4 en 5. De leiding wordt verzocht elk tien opdrachten te verzinnen. In navolging van enkele kerk dorpen van Venray start dit jaar ook in Ysselsteyn De zogeheten Week van de goede doelen. Een werkgroep van contactpersonen van de reeds collecterende goede doelen en de dorpsraad is eind vorig jaar bij elkaar gaan zitten. De conclusie was al snel dat het voor vele goede doelen steeds moei lijker werd om collectanten te vinden. Enkele collectes dreigden hierdoor op korte termijn te ver dwijnen. Ook werden de vele col lectes niet altijd als prettig erva ren door de dorpelingen. Bijna elke week staat er iemand aan de deur voor een of ander goed doel. Dit werk komt dan veelal ook nog op dezelfde personen neer. Het besluit was dan ook snel geno men. Ook in Ysselsteyn wordt voor de landelijke collectes voort aan gezamenlijk gecollecteerd. Dit in navolging van Vredepeel, waar dit idee is ontstaan en enkele jaren geleden al is opgezet. Op vrijdag 23 februari brengt SV Ysselsteyn huis aan huis een briefeen invul- formulier en een envelop rond. In de brief wordt de bewoners dui delijk uitgelegd wat de bedoeling van de actie is. De enveloppen worden door een team van twee vrijwilligers (met identificatiepas) opgehaald en naar een centraal verwerkingspunt gebracht. De ophaaldagen zijn op dinsdag 27 februari en woensdag 28 februari tussen 18.00 en 20.00 uur. Aanbevolen door specialisten! In de Mariakapel in Holthees wordt op zondag 4 maart een bij zonder concert gegeven. Op die dag namelijk wordt in de kapel het werk uitgevoerd The Armed Man, a mass for peace, gecompo neerd door de in 1944 in Wales geboren componist Karl Jenkins. Dit werk werd door Jenkins geschreven in 1999 in opdracht van het museumThe RoyalArmou- ries in Engeland ter verwelkoming van het nieuwe millennium. Het werd opgedragen aan alle oor logsslachtoffers in de hele wereld. Karl Jenkins, opgeleid jazzmusi cus, werd bij het schrijven van deze vredesmis ook geïnspireerd door de vreselijke gebeurtenissen in Kosovo. Uiteindelijk compo neerde hij een monumentale mis, waarin hij traditionele Latijnse misdelen afwisselt met delen op teksten van wereldberoemde schrijvers en filosofen, zoals de Mahabahrata, Kipling en teksten uit de Koran. Het werk ging op 25 april 2000 in première in de Royal Albert Hall in London en de CD werd op 10 september 2001 uitgebracht, één dag voor de aan slagen in Amerika. Oorspronke lijk geschreven voor koor, orkest en solisten, maakte Roel Verheg gen, dirigent van de Gemengde Zangvereniging Arcen, een door de componist zelf goedgekeurde bewerking voor koor, blaasensem- ble en piano. Deze bewerking van het dertiendelige werk van Karl Jenkins is op 4 maart te beluiste ren in de Mariakapel. Naast deze Vredesmis zullen ook nog een aantal andere beroemde liederen ten gehore worden gebracht. Zo zingt het koor o.a. het Panis Ange- licus van C. Franck en het Laudate Dominum van W.A. Mozart, bij beide liederen treedt de sopraan Truus van den Kroonenberg op als soliste. Zij zingt ook met pia nobegeleiding door Theo Hes een aantal liederen van G. Fauré. Het wordt daarmee een rijk gevuld concert met prachtige muziek. Het concert begint zoals altijd om 15-30 uur. Het concert wordt uitgevoerd door de Gemengde Zangvereniging Arcen, een 45 leden tellend koor, onder leiding van haar dirigent Roel Verheggen. Verder werken aan dit concert mee Theo Hes, piano, Truus van den Kroonenberg, sopraan, en een blazersensemble bestaande uit Christa Timmermans, dwars fluit, Angelique Bindels, hobo en althobo, Paula Swinkels, klarinet, Aafke van der Logt, klarinet, Elly Swinkels, fagot, Fred Timmermans, trompet, en Roel Verheggen op dwarsfluit. De gemengde Zangver eniging Arcen bestaat bijna zestig jaar, en heeft in haar rijke geschie denis al vele concerten verzorgd, en concertreizen gemaakt in bin nen- en buitenland. Duitsland, Hongarije, Italië, Oostenrijk en Tsjechië hebben zich mogen ver heugen over een bezoek van het koor. De laatste jaren staat het koor onder de bezielende leiding van Roel Verheggen. Mede door zijn enthousiasme is het ledenaan tal van het koor de afgelopen jaren weer toegenomen en is het koor aangevuld met vijf leden, die het koor instrumentaal ondersteunen. In samenwerking met de musici, die de instrumenten bespelen, weet het koor een boeiende uit voering van dit meesterwerk van Karl Jenkins te realiseren. Dat het koor veel in haar mars heeft wordt daarnaast ook duidelijk in de ove rige composities, die het koor tij dens dit concert ten gehore zal brengen. Kaarten voor dit concert kunnen besteld en gereserveerd worden in Holthees bij de familie Ermers via tel. (0478)636480 en bij de familie Wijenberg via tel. (0478)636390. Kaarten kunnen ook gereser veerd worden via www.mariaka- pel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschikbaar zijn. Sterren kijken Jaarlijks openen vele sterren wachten hun deuren tijdens de Nationale Sterrenkijkdagen. Dit jaar is op vrijdag 2 maart van 19-00 tot 22.00 uur sterrenwacht Ceres te bezichtigen op het Raay- land College in Venray. Bij twijfel over het doorgaan hiervan in ver band met bewolking kan men bellen naar 06-50925345. Jong en oud kan een kijkje nemen door de diverse telescopen die worden opgesteld. Enkele amateurastro nomen uit de regio gaan de leden van sterrenwacht Ceres assisteren. En als het helder weer is heeft het hemels schouwspel aardig wat te bieden: de zusterplaneet van de aarde Venus (momenteel ook met het blote oog te zien in de vroege avond als zeer helder lichtpunt), kraters op de maan, Saturnus met zijn ringen en de Orionnevel, om maar enkele toppers te noemen. Men kan uiteraard ook meteen vragen stellen. Wie vrijdagavond niet kan komen of als het bewolkt is dan zijn er twee alternatieven: zaterdagavond vanaf 20.00 uur in Deurne (basisschool Hasselbraam) en zondag vanaf 15.00 uur (met zonnekijker) in Meerlo (Megelsum 25). In de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 maart is er in Nederland een maansverduistering te zien van 22.30 tot 2.11 uur. Meer infor matie is verkrijgbaar bij Jan van Riswick, docent natuurkunde via tel. (0478)568132, 06-50925345 (privé) of (0478)551155 (Raay- land College). Katharina Katharina komt naar Venray Natuuronderzoek in Limburg Kunst Cultuur Vraag uitgebreide documentatie aan: Noorderhof 20 - Venray - T: 0478 - 550630

Peel en Maas | 2007 | | pagina 18