Jungleboek, Ruth Jacott en Flairck I L Special van Natuurhistorisch Maandblad Gratis naar An Inconventient Truth Kunst op Zich(t) Expositie in galerie Rooyart Doe mee met het literair café Rachab RACHAB PEEL EN MAAS Donderdag 22 februari 2007 - Pagina 17 Programma Schouwburg Venray Als de kruitdampen van vas- telaovend 2007 zijn opgetrok ken, presenteert Schouwburg Venray weer het 'normale pro gramma' met tal van culturele hoogtepunten. In Pandora's Legend wek ken vijfenveertig dansers en zes muzikanten op weergaloze wijze de sfeer op van 1001 nacht. Met massachoreografieën en een wer velende show voert de Fire of Anatolia, het Turkse antwoord op Riverdance en Dance of the Lords, de toeschouwer op zaterdag 24 februari in Schouwburg Venray mee in de wereld van de oriëntaal se mythologie. Kleur, klank, ritme en snelheid: Pandoras Legend is één grote werveling waaraan men pas na de voorstelling ontsnapt. Fire of Anatolia is de nieuwe naam voor de voorstelling Night of the Sultans.Aanvang 20.00 uur. JUNGLEBOEK Op zondag 25 februari kan men om 13-30 uur en om 16.30 uur in de schouwburg genieten van Jungle Book, Mowgli en het regenwoud. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: de jong ste theaterversie van Jungleboek is geen klakkeloze kopie van de beroemde tekenfilm van Disney. Het script is zo geschreven dat behalve kinderen ook hun ouders er lol aan beleven. Mowgli belandt in het oerwoud, waar de tijger Shere Klian hem wil opeten. De andere dieren, zoals Vader en Moeder Wolf, Baloo de beer, de panter Bagheera, het stekelvarken Ikki en de jakhalzen Sheqqui en Tabaqui nemen hem in bescher ming.Terwijl Mowgli inburgert in de jungle, merkt hij dat die jungle gevaar loopt: mannen met motor- zagen zijn het bos aan het omleg gen. Mowgli en zijn vriendinnetje Kim ontdekken dat de houthak kers maar voor één dier werkelijk bang zijn: de tijger. Om de vijan den van het regenwoud te verja gen, moet Mowgli een verbond sluiten met zijn aartsvijand Shere Klian. VADERS Dinsdag 27 februari vanaf 20.00 uur is het de beurt aan Vaders! Na Nacht Moeder in december, heeft Schouwburg Venray wederom een toneelstuk op de planken staan. Vaders!; een tragikomedie van Joop van den Ende Theaterpro ducties. Daniel (René van Zinnicq Bergmann) en Lara (Hymke de Vries) hebben een open huwelijk. Vindt Daniel. Lara is er minder blij mee, maar het is ooit zo afgespro ken. Daniels nieuwste verovering heet Anoek (Nienke Römer), een jonge, levenslustige meid die wel in is voor een avontuurtje. Lara ziet het aan, zucht, zwicht en wacht af. De zaken krijgen echter een andere wending als geheel onverwacht op een dag Daniels oude, zieke vader Sjors (Piet Römer) op de stoep staat. Vader en zoon hebben nooit een goede relatie gehad. Terwijl pa achter de vrouwtjes aanzat, liet hij zijn echtgenote en zijn zoon Daniel aan hun lot over. Moet Daniel nu voor zijn vader zorgen, terwijl die dat nooit voor hem heeft gedaan? 'y 3 A Hij heeft er weinig zin in, temeer omdat de oude man uitvoerig kri tiek heeft op de seksuele moraal van zijn zoon. Bovendien blijkt Anoek opeens iets met een Pool te hebben. Of was het nou een Span jaard? Het wordt gecompliceerd en Daniel is stinkend jaloers. Lara zucht, zwicht, slikt en wacht af... of toch niet? FLAIRCK Donderdag 1 maart is er een optreden van Flairck Reunion met medewerking van Zenga. Flairck is voor het eerst sinds eind jaren zeventig weer op tournee in de oorspronkelijke bezetting. In deze bezetting doen zij om 20.00 uur Schouwburg Venray aan. De groep is uitgebreid met multi instrumentalis Annet Visser en drie acrobatische danseressen van muziektheater Zenga, waarmee het werk van Flairck in de ring van een 21e eeuw muziekcircus zal worden geplaatst. Vijf podi umbeesten, met gezamenlijk ruim een eeuw toneel ervaring, kijken voor het eerst sinds de oprichting van Flairck om. En laten horen waarom de groep destijds meteen zulke hoge ogen gooide en tot op heden nog steeds wereldwijd actief is. Aanvang 20.00 uur. RUTH JACOTT Op vrijdag 2 maart vanaf 20.00 uur verjaagt zangeres Ruth Jacott elke winterdepressie met A touch of latin. Licht met de felle kleu ren van exotische cocktails weer kaatst op de transpirerende lijven van de salsadansers, die sierlijk en uitdagend bewegen op de synco pische ritmes van opzwepende percussie en spetterende blazers. Tegen een decor van kleurige vensterluiken die een Cubaans steegje suggereren, gaat Ruth Jacott al zingend een dansduel aan met één van haar danseressen. A touch of latin is een probaat mid del tegen winterdepressies. Jacott heeft een reputatie hoog te hou den als het gaat om de kwaliteit Ruth Jacott (fotograaf: Ray Christian) van haar shows. Met een acht- koppig orkest, samengesteld uit de eredivisie van de Nederlandse latin-muzikanten, drie getalen teerde achtergrondzangers en vier wervelende dansers, heeft ook deze show het hoge niveau van de theatervoorstellingen waarmee ze in de jaren negentig een klasse apart werd. Toch zou ze de lat lie ver nóg hoger leggen.'Ik zou het orkest twee keer zo groot willen hebben, met vier blazers en twee percussionisten. Dan heb je echt dat fantastische salsageluid. Maar ja, ten eerste is dat niet te beta len, en ten tweede zijn sommige theaters al niet groot genoeg voor déze ploeg.' Ouderwetse kwaliteit dus, maar een nieuw repertoire.Tenminste, voor haar publiek. Reserveren voor een voorstelling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999 of via www.schouwburgvenray.nl. Tijdens de provinciale Genoot schapsdag van het Natuurhisto risch Genootschap op zaterdag 24 februari wordt een nieuw thema nummer van het Natuurhistorisch Maandblad gepresenteerd: 75 jaar Stichting het Limburgs Landschap. Leden van het Natuurhistorisch Genootschap hebben in het jubi leumjaar 2006 een groot aantal terreinen onderzocht van Stich ting het Limburgs Landschap, de resultaten hiervan worden gepre senteerd in dit ruim zeventig pagi na's en in kleur uitgevoerde the manummer. In het themanummer van het Natuurhistorisch Maandblad worden zeventien gebieden van Stichting het Limburgs Landschap onder de loep genomen. Sommige hiervan worden al jaren nauwlet tend gevolgd. Het themanummer opent natuurlijk met een over zichtsartikel dat de ontwikkeling beschrijft van Het Limburgs Land schap van beschermingorganisatie naar een stichting met doelgericht natuurbeheer en -ontwikkeling als voornaamste taken. Het eerste terrein dat de aanleiding vormde voor de oprichting van Stichting het Limburgs Landschap was de Boshuizerbergen. Eén van de bij zonderheden van dit gebied zijn de jeneverbesstruwelen. Hoe de toekomst voor deze kwijnende soort eruit ziet, wordt in dit arti kel beschreven. Een ander gebied van het eerste uur is de Heimans groeve. Het belang van deze car- boongroeve in het Geuldal krijgt in het nummer de nodige aan dacht. Het Geldernsch-Nierskanaal vormt door zijn diepe insnijding in de Maasterassen een bijzonder landschappelijk fraai gebied bin nen het natuurgebied de Hamert. Visspecialisten hebben de vis stand van deze meanderde beek bemonsterd. Zeker de laatste jaren hebben er spectaculaire ontwikkelingen plaatsgevonden. Ontwikkelingen van de libellenpo- pulaties worden beschreven voor de natuurgebieden Zwart Water, Venkoelen, Rüsschergroeve en de Tuspeel en voor de sprinkhanen van het gebied Schoorkuilen. Ook het opduiken van bijzondere plan tensoorten, zoals het Moeraskartel- blad in het Kaldenbroek of de rijk dom aan plantensoorten van een (klein) kalkgrasland Klingeleberg vormen onderdeel van dit gevari eerde themanummer. Ook geen onbekend natuurgebied, het Weer- terbos,komt aan de orde maar met een niet alledaagse soortgroep: de grote waterroofkevers. Om maar eens verder in te zoomen op niet alledaagse soortgroepen: mollus- ken (slakken) worden besproken voor Landgoed Beijlshof en van de Linnerheide. Dat ook kleine natuurgebieden kunnen uitgroeien tot waardevolle natuurterreinen, valt te lezen in een artikel over het Sweeltje. Natuurlijk komen ook vogels uitgebreid aan de orde. Zo worden de effecten bespro ken van natuurontwikkeling op vogels in kleiwingebied de Baend langs de Maas en hoe de broed- vogelstand in het natuurgebied de Turfkoelen zich in de loop van de jaren heeft ontwikkeld. Over winterende vleermuizen in de Vil- tergroeve laten de laatste tien jaar een spectaculaire toename zien van vooral baardvleermuizen en watervleermuizen. Alle artikelen zijn rijk geïllustreerd met tabel len en fotomateriaal. Landgoed Goedenraad is zelfs geheel vastge legd met enkel foto's! Kortom, te veel om op te noemen. Hopelijk hebben wij uw interesse gewekt? Het themanummer wordt gepre senteerd op de Genootschapsdag van zaterdag 24 februari in het Bis schoppelijk College Broekhin, Bob Boumanstraat 30/32 in Roermond. Deze locatie ligt in Maasniel aan de doorgaande weg richting Venlo. Het programma begint om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Zie voor informatie voor deze natuur- dag met een groot aantal natuur- presentaties www.nhgl.nl of vraag het programma aan via kantoor@ nhgl.nl. Men kan het themanum mer op de Genootschapsdag aan schaffen. Daarnaast is dit thema nummer van het Natuurhistorisch Maandblad in de maand maart tegen een speciaal tarief te bestel len door 2,95 euro over te maken op gironummer 429851 van het Publicatiebureau NHGL in Melick onder vermelding van, themanum mer SLL. Vermeld hierbij naam, adres en woonplaats. Dit aanbod is enkel geldig in maart. Dames ZijActief Dames ZijActief Oostrum gaat op maandag 26 maart naar de Lentebeurs in MECC Maastricht. Net als vorig jaar kunnen leden van ZijActief en hun vriendinnen met korting naar deze beurs. Het is opnieuw een beurs vol stands met onder andere mode, lifestyle, beauty en huishoudelijke artike len. Bovendien krijgen een paar ZijActief leden een complete metamorfose. Voor vervoer wordt gezorgd. Men reserveert een plaatsje in de bus, die in de woon plaats naar keuze stopt (minimaal tien personen). Met eigen vervoer is ook mogelijk. De ontvangst op de Lentebeurs is om 12.30 uur en de beurs gaat open om 13.00 uur. Aanmelden bij Nel Camps via tel. (0478)583243. Met het twintig stedenplan beoogt de stichting Problem Awareness in de samenleving te creëren. De film An Inconvenient Truth is helder en indringend en maakt het onderwerp van klimaat verandering voor iedereen toegan kelijk en begrijpelijk. De stichting hoopt daarmee te bereiken dat de burger beter geïnformeerd wordt, zich in het publieke debat gaat mengen en er aldus voor politiek en bedrijfsleven een voedingsbo dem ontstaat om de noodzakelijke maatschappijtransitie (versneld) te maken. Ook Luxor Theater in Venray realiseert zich de proble matiek van de versnelde klimaat verandering en alle problemen die dit met zich meebrengt. Daar om houdt de bioscoop in samen werking met Planet Prosperity en de filmmaatschappij Universal Pictures gratis filmvoorstellingen van An Inconvenient Truth. Luxor Theater in Venray is het éérste theater in Nederland, die deze unieke samenwerking aangaat. De film laat op een indrukwekkende manier, stap voor stap de ontwik kelingen zien van de verwoesting in de afgelopen jaren. Indien er niet op tijd ingegrepen wordt, is deze blauwe planeet een tikkende tijdbom die ieder moment af kan gaan! In de speelweek van 8 en 15 maart kan men gratis naar An Inconvenient Truth. De voorstellingen zijn van maandag tot en met donderdag vanaf 18.00 uur en op vrijdag, zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur. Kaarten reserveren kan via www. luxorvenray. nl. In het Koningskerkje in Vier lingsbeek wordt in het weekein de van 3 en 4 maart een nieuwe Kunst op Zich(t)-expositie gehou den. Ditmaal zijn er realistische olieverfschilderijen uit de omge ving te zien van de hand van Theo Coumans. Coumans (Wanssum) is in de leer geweest bij Michel van der Einden aan de Somerense Schildersschool. Inmiddels geeft hij zijn opgedane ervaring al weer enige tijd door als Teamleider schilderen bij het Seniorengilde in Venray. Daarnaast schildert hij natuurlijk ook voor zichzelf. In het Koningskerkje wil hij graag zijn werk aan meer mensen laten zien. Coumans schildert zeer rea listisch en maakt met verfijnde precisie boerenlandschappen, het Lottumse Schuitwater of de Geysterse Rosmolen. Ook maakt hij stillevens. Vaak kiest hij voor olieverf op doek of paneel, maar soms ook voor de techniek van het aquarelleren. Het gebruik van paletmes geeft hem de vrijheid om met lossere toets te werken. Het Koningskerkje is geopend op zaterdag 3 maart geopend van 12.00 tot 17.00 uur en op zondag 4 maart van 10.00 tot 17.00 uur. Coumans is tijdens de openings uren zelf aanwezig en geeft graag uitleg geven over zijn werk. In Galerie Rooyart in Venray wordt van zondag 25 februari tot en met zondag 25 maart een tentoonstelling gehou den. De opening is zondag 25 februari om 14.00 uur. De deelnemende kunstenaar zijn: Frans Gregoor met porselein, Sarah Michael met keramische sculpturen, Henny Beenders met stenen beelden. Truus Klerken met aquarellen en Thomas Jan König met porse leinen panelen. De grootste inspiratiebron van Sarah Michael is de zee, en dan in het bijzonder de tropische magi sche onderwaterwereld van het koraalrif, met haar vele fantastische vormen en kleuren, samenstellin gen en bewegingen. Ook elemen ten uit haar dagelijkse omgeving zijn terug te vinden in haar werk, zoals impressies van de kleurrijke lentes van de Hollandse bollen streek waar ze woont. Humor is ook een belangrijke ingrediënt van haar werk. De kleuren en vor men ervan zijn vaak al genoeg om mensen hardop te laten lachen. Kijkend naar de bloemimpressies van Truus Klerken is het duidelijk dat haar inspiratie in de natuur ligt. Kleuren en vormen van bloemen zijn de voedingsbodem voor de emotie waarmee zij haar penseel hanteert. Het is op basis van deze emotie dat een schilderij ontstaat. Dat resulteert niet in realistische beelden, maar impressionistische, alsof een dansend penseel een gestolde beweging achter laat op het papier. De bloemen van Kler ken leven voort op het schilderij. In haar beeldtaal laat Henny Been ders zich leiden door de vorm, de lijnen en de kleur van de steen die ze in haar handen heeft. Ze werkt met albast, steatiet en serpentijn, relatief zachte steensoorten die zeer geschikt zijn voor haar orga nische vormen, die het toelaten er met veel gevoel en betrokkenheid aan te werken. "De steen draagt al het beeld in zich, zij hoeft het er alleen maar uit te halen"is haar stelling. Ze maakt van tevoren dan ook geen schets of tekening. Noch tekent ze op de steen, om die vorm er vervolgens uit te hakken. Het is een onbewust spiritueel proces dat zich voltrekt langs gebogen lij nen, dat tot de uiteindelijke vorm leidt. Inspiratie haalt Beenders uit de esthetica der dingen. De vloei ende beweging van de dans, de harmonieuze schoonheid van de natuur, de kleur van de bloemen en evenwicht in de natuurlijke vor men ervan. Op flinterdunne platen van porselein maakt Thomas Jan König met uitsluitend keramische middelen zijn grafische werken. Kleurrijke vlakken overlappen elkaar en versmelten tot nieuwe schaduwvelden. Scherpe in porse lein ingekraste lijnen worden met porselein engobes ingevuld. Of als eindbewerking over kleur- en glazuurvlakken getekend en krij gen zo een open, licht en speels karakter. Inspiratie vindt König in landschappen en panorama's. De grootte en het weidse van de zee inspireert hem net zo als de hori zon waar hemel en aarde in elkaar overgaan. Maar evengoed kunnen dingen uit het leven van alledag uitgangspunt voor een beeld zijn. Steeds opnieuw probeert hij vor men zodanig met elkaar in ver band te brengen dat er iets nieuws ontstaat. In het stookproces in de oven beïnvloedt het vuur de grafi sche composities, het ontwerp van lijnen en vlakken met de sporen van de vlammen en zouten uit het materiaal. In een laatste en extra stook worden nog kleurrijke gla zuren opgebracht om het beeld te completeren. Frans Gregoor werkt met porseleinklei, met een voor keur voor een zo puur mogelijke vormgeving in kleur als ook in vorm. Zoals veel mensen werd hij voor het eerst tot keramiek aange trokken door de wonderbaarlijke en vloeiende beweging van de pottenbakkersschijf. Een potten bakkersdraaischijf is zonder twijfel het meest veelzijdige gereedschap dat bestaat. Hoewel Gregoor hem zo nu en dan de rug toekeert is hij er voor de rest van zijn leven aan verknocht. Werken met porselein is als het liefhebben van een heel mooie vrouw, soms moeilijk, maar altijd de moeite waard. Gregoor omschrijft zijn werk als 'spelen met kleihij is elke keer als hij het materiaal aanraakt verwonderd over de kwaliteiten ervan. Hoewel porselein het voorkomen heeft van tekenpapier voelt hij een zekere terughoudendheid om zijn oppervlakte te decoreren. Galerie Rooyart is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Zie ook galerierooyart. nl. Wandeling in Maasduinen Nationaal Park de Maasduinen is een samenwerkingverband van streekbewoners, de gemeentes Bergen en Gennep, Staatsbosbe heer en Het Limburgs Landschap. Om het publiek van de rijkdom aan natuur in de Maasduinen te laten genieten zijn er overal wan delroutes uitgezet en worden er publieksactiviteiten gehouden. Het hele jaar door zijn er afwisse lende excursies. Deze spannende excursie start op vrijdag 2 maart om 19-30 uur bij de informatie- schuur van Staatsbosbeheer aan de Kapelstraat in Afferden. De excursie duurt ongeveer twee uur. Zorg voor goed schoeisel en warme kleding. Aanmelden is ver plicht en kan via telefoonnummer (0485)531635. In de avonduren van vrijdag 2 maart kan men met de gids het schemerbos betreden. Ruiken, voelen en genieten van de rust in het nachtelijke bos, wandelen over een donkere stille heide. Een natuurgids gaat mee op zoek naar tekenen van leven in het nachtelijke bos van Staats- bosbeheer.Aanmelden is verplicht en kan via bovenstaand telefoon nummer. qeur De februariopgave luidt als volgt: Eens, toen wij na den nacht te zaam verrezen Lagen de rozen vochtig en gebroken, ik en gij Wisten dien langen nacht den regen, ik noch gij Konden van teerheid immermeer genezen. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 23 maart. Op www.literair-cafe-venray. nl. is deze opgave ook te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelo pen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, kan deze inzenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De stand: In deze eerste ronde werden tien punten uitgedeeld aan: de dames H. Craghs, J. Cruysberg, I. Ophey en P. Wennekers en de heren J. Bekenes,A. Ederveen,T. van Elst,A. Leijssen en P. Weerts. Het fragment van het gedicht van vorige maand kwam uit het gedicht De bruiloft van Gerrit Achterberg. Op de bruiloft komen de bekende gezichten van de familie bijeen met die van de schoonfamilie (de vreemde rozen van de rozelaar). Na de kerkelijke bijeenkomst kan de dans, het feest beginnen. Bruid en bruidegom krijgen er elk levens lang een (schoon)familie bij. Op deze bruiloftsavond realiseer je je hoe 'wij' allen, stuk voor stuk, binnen de familie verwekt en geboren zijn. Bruiloft Voor Miesje Bouhuys Dit is een bruiloft; allen bij elkaar. Het ouderhuis zit vol nieuwe gezichten, die tussen de van ouds bekende oplichten als vreemde rozen in een rozelaar. Een ogenblik verpozen bij 't altaar de bruidegom en bruid om Gods gerichten over te nemen, bijbel, ring en plichten en dan is dit gedeelte kant en klaar. Nu gaat de dans beginnen. Wijn en zang stromen elkaar voorbij in milde kelen. Vreugde verdiept zich tot egaal geluk. Familie duurt een mensenleven lang. Door deze avond trekt het grote telen waaraan wij zijn te danken, stuk voor stuk. Gerrit Achterberg Na de Verzen in de verswinkel waar tot ver na de landelijke gedich tendag vraag naar was, staan er dit lustrumseizoen nog de volgende activiteiten op het programma. Op zaterdag 17 maart komen Martin Bril, Bart Chabot en Ronald Giphart in de schouwburg hun opwach ting maken. Aansluitend vindt het boekenbal plaats. Jan Siebelink is te beluisteren op zondag 25 maart om 11.30 uur in het Theehuis van het St. Odapark, waarna de schrijfkring van het Literair Café op zondag 22 april op dezelfde locatie en op dezelfde tijd onder de titel Lof der zot heid zijn tweejaarlijkse optreden verzorgt. Het lustrumjaar wordt beslo ten met een optreden van de bekende dichter Jean Pierre Rawie die op dinsdag 8 mei om 20.00 uur in De Witte Hoeve te gast in het Literair Café. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt men reductie op de entreekos- ten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tel. (0478)582948 maar ook op www.literair-cafe-venray.nl. De Locht De oven van streekmuseum De Locht in Melderslo wordt zon dagmiddag 28 januari goed opge stookt om daarin het bekende De Locht-brood te bakken. In de smederij is de smid aan het werk en er is een demonstratie glas in lood maken. Dit laatste sluit mooi aan bij de expositie Glas in lood, schilderen met Licht. Ook aan de kinderen wordt gedacht! Ze mogen de bakker helpen of zelf een mozaïek maken. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Dansavond Dansvereniging Amusement houdt op zaterdag 24 februari een dansavond in Danscentrum Janssen aan de raadhuisstraat in Venray. Aanvang 21.00 uur. Alle leden, gasten en andere dansliefhebbers zijn welkom deze avond. Stijldansavond Dance Events Veltum houdt op zaterdag 24 februari een stijldans avond voor jongeren, paren en singles in wijkcentrum Veltumse Kleffen 62 in Venray. De aanvang is om 21.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas De kleine Manon groeit op in een orthodox christelijk milieu en krijgt de tale Kana- ans met de paplepel ingego ten. Zo hoort ze op de School met den Bijbel over Rachab, de hoer van Jericho. Rachab haalde met haar rode koord de vijand binnen de muren van de stad. Een hoer is slecht, maar omdat Rachab de uitverko renen hielp is ze ook een heilige. Een hoer die vol overgave de wil van God doet. Hoe kan dat? Hoe kan iemand tegelijk slecht en goed zijn? Dit dilemma is de rode draad van dit indringende debuut. Manons fascinatie voor die heilige hoer neemt een dramatische wen ding als de schoolmeester Manon als afschrikwekkend voorbeeld tegenover haar klas stelt door haar met Rachab te vergelijken. Is Manon werkelijk zo slecht als de schoolmeester zegt? Ze voert hierover geheime gesprekken met haar pop, die ze Rachabje noemt. Als Manon volwassen is, laat zij haar orthodoxe wortels los. Gesteund door Rachab begint ze een zoektocht naar de grenzen van heiligheid en hoerigheid. Naar de muur tussen goed en kwaad. Manon gaat almaar verder in haar zoektocht - te ver? - en uiteinde lijk brengt haar dat op het randje van de dood. Rachab is niet alleen een indrin gend en aangrijpend verslag van Manons verlangen naar alomte genwoordige liefde, het is ook een bij vlagen hilarische en humoristi sche avonturenroman. Annemiek Schrijver (1964) doorliep het conservatorium. Ze maakte en presenteerde talloze radioprogramma's. Voor de IKON presenteert ze wekelijks de pro gramma's Het Vermoeden en Alziend Oog. Ook schrijft ze elke week een column voor De Gel derlander. Rachab is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19-95 euro. ANNEMIEK SCHRIjVER Kunst Cultuur roman' 'Schrijver ontpopt zich al3 een geboren schrijfster.'

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17