f i 1 1 Jubilarissen bij Wapenbroeders mm. ff ff ff PEEL EN MAAS Honderdachtentwintigste jaargang - week 8 - donderdag 22 februari 2007 Venrayse band 2-Late in finale PopSport De Venrayse band 2-Late is een van de zeven finalisten van PopSport, een wedstrijd voor schoolbands uit Limburg en Noord-Brabant. Tijdens de finale van PopSport, op zon dag 22 april in 013 in Tilburg, wordt de winnaar bekendge maakt. Winnen is mooi mee genomen, maar niet het aller belangrijkste voor 2-Late. "Het gaat vooral om de kick." 2-Late bestaat uit de veertien jarige zangeres Lisanne Jacobs en verder Lennart Lenssen (gitaar), Jesper Albers (drums), Ivo Koenen (bas) en Freek van Vegchel (key boards), allen vijftien jaar. Lennart, Freek en Ivo zijn vanaf de oprich ting in 2002 lid van de band. In 2006 onderging 2-Late een ver andering en kwamen Lisanne en Jesper de band completeren. "We spelen echte onvervalste pop rock", omschrijft zangeres Lisan ne het geluid van de band, "Met vooral covers van bijvoorbeeld Red Hot Chili Peppers, Anouk en The Killers. Ons streven is echter om alleen nog maar eigen num mers te gaan spelen." PopSport gaf 2-Late een eerste aanzet om zelf nummers te schrijven. "We zijn bezig om een demo-cd te maken waarop de eigen nummers White Light en Punch komen te staan", vult Freek van Vegchel aan. De bandwedstrijd PopSport gaf de Venrayse muzikanten het zetje om de zaken professioneler aan te pakken. "Het is niet een wedstrijd waarin de beste wint", verduide lijkt Lennart Lenssen. "Het gaat er om wie zich als band het beste ontwikkelt. PopSport heeft ons ook aangespoord om eigen num mers te gaan schrijven." "We zijn zeker niet de beste band van de zeven finalisten, maar we zijn wel enorm gegroeid"aldus drummer Jesper, die het de afgelo pen weken maar al te druk had als jeugdprins van Venray. "Dat is ook het criterium wie uiteindelijk win naar wordt. We zijn de band met veruit de jongste muzikanten en de minste ervaring. Maar dat wil niet zeggen dat we kansloos zijn om met de prijs aan de haal te gaan." De vijf bandleden genieten ieder moment van PopSport. Na het startschot in november van het vorig jaar is de onderlinge band tussen de leden gegroeid. PopSport is dan ook meer dan alleen muziek maken. "We hebben verslagen moeten maken, work shops gevolgd, een stukje manage ment gedaan, bandcoaching en de publiciteit gezocht. Allemaal facet ten die bij een band horen", bena drukt Ivo Koenen het doel van de bandwedstrijd. Tot aan de finale staan de zeven bands nog drukke weken te wachten. De finalisten gaan samen een workshop vol gen van Frank Jansen, docent aan de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Hij geeft ze de handvaten om te werken aan een eigen pro motie -en publiciteitsplan. Ieder bandteam schrijft vervolgens zijn eigen plan dat later door de jury wordt beoordeeld. Verder verzor gen een drietal docenten van het Conservatorium Maastricht een extra muzikale bandcoaching en staat er een professionele fotos- hoot van John Klijnen op de rol. De apotheose is de finale op zon dag 22 april in een van Neder lands bekendste poppodia, 013 in Tilburg, waar de finalisten nog een maal de jury proberen te overtui gen. Naast 2-late zitten Underlined (Roosendaal), Collected Mess (Bla- del), Staige (Weert), The Geroni- mos (Venlo), Aeroplane (Sittard) en The Holy Stoned (Maastricht) in de finale in 013"Natuurlijk wil len we winnen", reageert Lisanne enthousiast op de vraag of 2-Late kans maakt."Maar", vult Freek met een aan, "Het kan nog veel beter." "Vooral aan de presentatie moeten we nog werken", weet Jesper."Het mooiste is echter om gewoon lek ker muziek te maken. Zoals The Rolling Stones. Die maken al hun hele leven lang muziek. Dat is toch het mooiste", benadrukt Len nart. "En de kick. Vooral de kick ook om op het podium te staan", sluit Ivo af. Winteravondlezing door Mare Cornelissen Mare Cornelissen heeft al veel expedities georgani seerd en uitgevoerd. Op eigen kracht bereikte hij zowel de Noord- als Zuidpool (1997, 2000). Daarmee behoort hij tot een select gezelschap van avonturiers, dat kleiner is dan het aantal astronauten dat een ruimtemissie heeft volbracht. Maandag 26 februari verzorgt hij op uitnodiging van Rabo bank Venray een winteravond lezing voor leden. Hij vertelt dan niet alleen over zijn reizen en ervaringen, maar ook over zijn waarnemingen van veran deringen in het klimaat. Het programma in Schouwburg Venray begint om 20.00 uur. Cornelissen maakte ook expedi ties in de Gibson woestijn (Austra lië) en de nevelwouden van Peru, maar de poolgebieden hebben de grootste aantrekkingskracht op hem. Daar betreedt hij steeds weer onbekend terrein. "Ik heb er avon turen beleefd en lessen geleerd", vertelt hij. "Ook heeft het me veel inzicht gegeven in hoe mensen samenwerken en hoe hun moti vatie bijdraagt aan het slagen van zo'n onderneming." De laatste jaren legt Cornelissen zich toe op het ondersteunen van klimaatonderzoek. Onder moeilij ke omstandigheden verzamelt hij gegevens die wetenschappers hel pen bij het in kaart brengen van klimaatverandering en scenario's voor de toekomst. Zo gaf Cornelis sen leiding aan de internationale klimaatexpeditie Pole Track 2005. De expeditie (kijk ook op www. noordpoolexpeditie.nl.) had tot doel data te verzamelen en de maatschappelijke bewustwording rondom het thema klimaatveran dering te vergroten. "Tijdens mijn poolreizen merkte ik de klimaat veranderingen op", verklaart Cor nelissen. "Ik zag de opwarming van de aarde door de ogen van de Inuit (eskimo's). Dat gaf er een menselijk gezicht aan. Ik wil daar graag over vertellen, en mythes over klimaatveranderingen uit de weg ruimen. Want die zijn er nog steeds, ondanks het feit dat weersomstandigheden de laatste vijftien jaar alle records breken. Ik geef mensen een kijk op de feiten. Veel is onzeker, maar veel staat ook vast." Mare geeft in zijn lezing een kijkje in de keuken van zijn reizen. En daarmee en passant een bijdrage aan de bewustwording rondom de klimaatveranderingen. Geen doemverhaal. "Er is per spectief. Mits we bereid zijn met elkaar keuzes te maken. Want die maken we ook voor toekomstige generaties. Dat kan al op een heel simpele manier. Bijvoorbeeld door te kiezen voor groene stroom. Of door te kiezen voor een bepaalde creditcard." Cornelissen doelt daar mee op de nieuwe creditcard van Rabobank. Voor elke aankoop die met de Rabocard wordt betaald, investeert Rabobank samen met het Wereld Natuur Fonds in duur zame klimaatprojecten. Corne lissen: "Wij hebben die luxe, die mogelijkheid om zelf keuzes te maken. Zo heb je zelf al op kleine schaal invloed op duurzaamheid." Wie de lezing Vooruitkijken om iets waardevols achter te laten van Mare Cornelissen wil bijwonen kan mailen naar communicatie® venray.rabobank.nl. Dan hoort men of er nog kaarten zijn. Aan meldingen worden op volgorde van binnenkomst verwerkt. In 1938 waren er plannen om op De Smakt een tweede Heilige Landstichting te bouwen. Er werd toen geschreven: "in dat gehucht je zullen nu gaan verrijzen: Een waardig Sint Jozefheiligdom met pelgrimshuis; een processiepark; drie monumenten uit het leven van Sint Jozef: Nazareth, Bethle hem en Jeruzalem, plaatsen uit het Heilig Land, waar de Heilige Familie leefde". Maar met een speciaal processiepark en een tweede Heilige Landstichting op De Smakt is het niets geworden. Mogelijk kwam daar de oorlog tussen of de tijd was er niet rijp voor, en wellicht was er ook ver zet vanuit de oorspronkelijke, Nij meegse Heilig Land Stichting, die waarschijnlijk weinig trek had in een concurrent zo dichtbij. Het Heilig Land van de Smakt kwam er niet. De Smakt heeft na de oor log een troostprijs gekregen voor het verhinderde project. De Maas trichtse beeldhouwster J. Hage- meijer kreeg in de vijftiger jaren opdracht de Zeven Vreugden en de Zeven Smarten van Sint Jozef uit te beelden. Dit realiseerde ze door zeven de vreugden en smarten gingen twee aan twee) geglazuurde terracotta plaquettes te maken die aan de binnenzij den van de kerkhofmuren van de Smakt werden ingelaten.(eerder in deze serie gepubliceerd) De plaquettes zijn voorzien van rele vante Latijnse teksten in de zijran den, en zijn in een wat archaïsche stijl uitgevoerd. Het aardige van deze plaquettes is dat ze het enige Jozefpark in Nederland vormen. Naast de ingang van het kerkhof is in een nis een piëta geplaatst van de nu tachtigjarige zuster Theresa van de carmelitessen die nu in Echt woont. Zie foto. Kent u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van de kerkdorpen? Reacties graag naar SVM, p.a. Groene Hart 7,5801 SX in Venray, email venray- monumentaal@kpnplanet.nl. 1 Afgelopen zaterdag werd direct na afloop van de carnavalsmis de herinrichting van het dorpsplein in Heide feestelijk afgesloten. Dit gebeurde met het ontsteken van de sfeerverlichting van de kerk en de kerktoren. Het dorpsplein heeft een flinke opknapbeurt ondergaan en er is een trottoir aangelegd langs de Heidseweg. Dit was een van de wensen uit het dorpsomgevingsprogramma (DOP) van Heide. In samenwer king met de gemeente en het kerkbestuur heeft de dorpsraad het project kunnen realiseren. Heide heeft de herinrichting aan gemeld bij het fonds Kern met Pit. De aanvraag is gehonoreerd met een financiële bijdrage van 1.000 euro. Dit vooral vanwege de vele uren die de dorpsbewoners belan geloos de handen uit de mouwen hebben gestoken. Agent krijgt kopstoot Een 19-jarige Venraynaar is in de late nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats aangehouden. De man had een politieman een kopstoot uitgedeeld. De agent viel daarbij en kneusde een heup. Volgens de politie was de Venray naar onder invloed van alcohol en mogelijk van andere drugs. Het vechtpartijtje ontstond toen de man niet meer de schouwburg in mocht en daarover stennis maakte. Hij werd in eerste instantie aange houden omdat hij de politie bele digde, maar hij verzette zich en de politie moest pepperspray gebrui ken. Een politiehond werd ingezet om omstanders die zich met de aanhouding wilden bemoeien op een afstand te houden. niet ontvangen? Bel 582877! Tijdens de algemene ledenver gadering van de Bond van Wapen broeders afdeling Venray en omge ving op dinsdag 27 februari wordt voor de eerste maal de erespeld met cijfer 25 uitgereikt. De jubilarissen zijn Twan Herm- kens uit Blerick, medeoprichter van de afdeling Venlo, en Henny Meijer uit Venray, de medeoprich ter van de afdeling Venray. Herm- kens wierf ooit Meijer wierf als lid voor de Wapenbroeders. Tij dens deze vergadering moeten de leden de gebruikelijke verslagen 2006 goedkeuren en de begroting en plan voor 2007. In dit plan is recentelijk opgenomen dat de komst van een groep Britse gas ten in september ondanks eerdere berichten toch gaat plaatsvinden. Deze oud-bevrijders en oorlogs weduwen komen dan voor de 21e keer op rij.Verder wordt gevraagd worden om in te stemmen met een bestuursmutatie: voor de in 2006 overleden Rob David is door het bestuur Herman Janssen kandidaat gesteld. Janssen is de oud-basisadjudant van de GGW basis De Peel en hield in 2006 een reünie op genoemde basis waar ongeveer 140 wapenbroeders aan deelnamen. Afdelingsvoorzit ter Herman Wijnhoven geeft na vier jaren de voorzittershamer aan Henny Meijer, die deze functie eerder tijdelijk waarnam in 2001- 2003-Als men akkoord gaat is het zijn eerste taak om een nieuwe voorzitter te zoeken. De verga dering wordt gehouden in zaal 't Brugeind in Meerlo. Aanvang 14.00 uur. Aansluitend wordt een film over Indonesië vertoond. EL EN MAAS Het gaat vooral om de kick Ik heb er avonturen beleefd en lessen geleerd" De pelgrimstuin op De Smakt Sfeerverlichting in Heide vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13