Drukke machtsoverdracht in Meerlo-Wanssum Prinsenauto 'verloor' twee voorwielen Optocht Meerlo groter en mooier 'Naam Mariaschool moet blijven' De Geijsterse kei is weer schoon U' PEEL EN MAAS Hoewel er deze keer geen lange tafels en stoelen in zaal 't Brug- eind stonden en iedereen een staanplaats had, was dit grootste etablissement van Meerlo-Wans sum zaterdag bijna te klein voor de honderden carnavalsvierders die de traditionele sleutelover dracht wilden meemaken. Het wordt elk jaar drukker en drukker en dat was voor de zaalhouder (in samenspraak met de gemeente) de reden om de stoelen en lange tafels te verwijderen. Niet iedereen vond dat een goed idee, aan het boegeroep te horen, maar de feestvreugde was er onder muzikale aanvoering van de Blitterswijckse joekskapel Niks op de Sok niet minder om. Er werd al gesuggereerd om volgend jaar de sporthal om te toveren tot een carnavalspaleis waarin plaats zou moeten zijn voor alle joekskapel- len en nog meer volk. De 'spreek- stalmeesteres' van de gemeente, Ina de Schipper, onthulde dat na de vastelaovend met de zaaleige naar en de carnavalsverenigingen een en ander wordt geëvalueerd. Wethouder Carla Brugman uit Blitterswijck zorgde voor een pri meur. Zij kreeg als eerste vrouwe lijk lid van het college de gelegen heid om het volk toe te spreken en uit te leggen waarom ze kort daarvoor in Blitterswijck was benoemd tot Hollands sprekende 'oppertruuj'. "Gezien de commo tie bij de verkiezing in Venlo van een wethouder tot prins heb ik officieel toestemming gevraagd aan de burgemeester om dit te doen. Hij vond het best", aldus de oppertruj van de Ruuk. Vervol gens kwam burgemeester Joep Hahn aan het woord. Traditioneel hield hij een spitse, carnavaleske toespraak waarin hij alle prinsen en dorpen even op de hak nam. Hoogtepunt was natuurlijk het feit dat alle prinsen de sleutel van de gemeente kregen uit han den van burgemeester Hahn, die speciaal (omdat hij sinds kort als Karklingels in Oostrum woont) Prins Bas achter het spreekge stoelte en de prinsen (v.l.n.r.) Den nis I (De Bök, Swolgen), Pascal I (De Keieschioeters, Geijsteren), Bart II (De Vöskes, Meerlo), Paul II (De WiendbuulWanssum) en Pieter I (De Geiten, Tienray. werd toegesproken door de prins van Blitterswijck. Namens de prin sen nam prins Bas van de Ruuk namelijk plaats achter het spreek gestoelte en als een volleerde con ferencier nam hij al zijn collega's, de dorpen en de politiek op een carnavaleske wijze op de korrel. Hij had de lachers op zijn hand en zorgde met zijn kwinkslagen voor veel applaus. Prins Paul van carnavalsvereni ging De Wiendbuul uit Wanssum heeft een comfortabele periode achter de rug. Speciaal voor hem werd een auto aangeschaft en geschilderd in de carnavalskleu- ren rood, groen en geel. De Wans- sumse prins liet zich van de ene receptie naar de andere vervoeren en van de ene bijenkomst naar de andere. Al toeterend kwam de prinsenautomobiel van Wanssum voorbij. Het voertuig werd ook zondag morgen ingezet om de prins en zijn nar op tijd in zaal 't Brugeind -tijdens carnaval het Meerlose Vossenhol genoemd- te krijgen. De chauffeur parkeerde de Wans- sumse prinsenwagen vlak voor de twee grote automatische schuif deuren van het etablissement. Prins Paul, zijn nar en chauffeur stapten uit, maakten de deur van de auto op slot en voegden zich tussen de al aanwezig andere carnavalsgezelschappen van de gemeente Meerlo-Wanssum. In de zaal was het groot feest. Er werden toespraken gehouden, er werd gedronken, gezongen en de Blitterswijckse joekskapel zorgde voor de muzikale joeks.Toen alle prinsen de gemeentelijke sleu tels hadden gekregen van de bur gemeester, druppelde langzaam Prins Paul van CV de Wiend buul ziet tot zijn verbazing dat de twee voorwielen van zijn prinsenauto zijn gedemonteerd. maar zeker elk gezelschap trots huiswaarts. Dat trotse was voor prins Paul van de Wiendbuul ech ter snel voorbij toen hij oog in oog kwam te staan met zijn prin senwagen. Onverlaten -of waren het carnavalisten uit een van de dorpen?- hadden de voorwielen van 'zijn' auto gehaald en verstopt. Daar stond de prinsenwagen dan, gestut op enkele stenen. Nu zijn 'die' uit Wanssum niet zo flauw om te gaan zeuren en ook de poli tie werd niet gebeld. De Wiend- buulen zagen de lol er wel van in. Maar toch! In de wandelgangen van 't Brugeind hoorde je de vos sen mompelen dat je nooit een auto vlak voor de in- of uitgang van een vossenhol moet parkeren. De vos voelt zich dan opgesloten en neemt onmiddellijk wraak om te laten merken wie de baas is in en voor zijn hol. Na wat onder handelingen achter gesloten deu ren kwamen de wielen op zeker moment toch weer boven water, waarna ze werden gemonteerd en de Wanssumse prins Paul met enige vertraging vanuit het Vos senhol zijn weg richting het land der Wienbuulen kon vervolgen. De optocht van carnavals vereniging De Vöskes uit Meer lo was zondagmiddag groter en mooier dan ooit tevoren. Er liepen 230 volwassenen en 90 kinderen mee in de twintig nummers die de bonte stoet kende. Vorst Reynart van De Vöskes was zo trots op de optocht en de deelnemers die eraan deel hadden genomen, dat hij zei, dat als hij twee staarten zou hebben, hij ze allebei in de lucht zou steken van trots. De plannen voor een brede school werden in twee groepen uitvoerig uitgebeeld omdat de basisschool uit zijn voegen barst. Een kleurrijke wagen en twee fraaie groepen. De vriendengroep De Bierdöpkes ging met de eer ste prijs en de wisselbeker strij ken in de categorie wagens met dit thema. Een bijzonder mooie en kleurrijke wagen/groep was de buurtvereniging Dörp met als thema Boer zoekt vrouw in de rimboe. Het is de buurt die dit jaar het boerenbruidspaar levert en tij dens het uitkomen ook dit thema had gebruikt. Een andere vrien dengroep had de Poolse arbeiders in deze regio als thema onder het motto: 'Poolse arbeiders dragen onze economie'. Een eenling vroeg aandacht om nieuwe mensen voor buurtvereni ging 't Centrum en de toekom stige bestemming van de voor malige ambtswoning werd ook uitgebeeld: bed en 'botterham'. Er waren opvallend veel jeugd groepen met leuke creaties zoals een heus boerenbruidspaar in een koets, de groep Biëstenbende en de club van drie. Het vijfde elftal, De brede school won in de categorie wagens de eerste prijs: het team van prins Bart, was ver tegenwoordigd met een wagen en een grote vos waarop vorst Reynart werd geadviseerd om ook volgend jaar uit dit team de nieuwe prins te kiezen. Fanfare Eendracht Meerlo attendeerde het publiek op de hoge onkosten die dergelijke vereniging heeft en dat Eendracht altijd blij is met financi ële steun van buitenaf. Uiteraard trokken in de bonte stoet ook de jeugdprins en prins Bart mee op hun eigen wagens. Bij de enkelin gen won de enige deelnemer met als thema: 'Ik trek de kar van 't centrum'. Uitslag optocht De Vöskes Wagens 1 Bierdöpkes: Bredeschool 2 't Dorp: Boer zoekt vrouw in de rimboe 3 't 5e elftal: Prinsenwagen Groepen: 1 Vissers-peelen: Ho frietje met ho (hae) 2 D'n Toestand: bed and breakfast 3 Vriendengroep: Otto 3 Prinsessengroep: prinses van de prins Jeugd: 1 Groep Zonder Naam: jeugdboe- renbruidspaar 2007 2 Pirates of the Caribbean 3 Beeste bende: Gen gejaag dees daag Enkelingen: 't Centrum: ik trek de kar van 't Centrum Aanmoedigingsprij s Bavariateam Optocht jubilerende Geiten klein maar fijn De nieuwe naam voor de basisschool, de lege bussen van openbaar vervoerder Veo- lia, het 5x11-jarig jubileum van carnavalsvereniging De Geiten en de opening van een hotel in het voormalige missiek looster van de Zusters van het Kostbaar Bloed: het is zomaar een greep uit de onderwer pen die maandag tijdens de Uitslag optocht Tienray Eenlingen/duo's: 1 Ik heb keus zat: Ik heb keus zat 2 Ron van Rijswick: Wiet geschupt. Groepen: 1 Dur dik en dun: Stripties ien ut kloster, nonnen willen terug 2 Op den Berg: D'n Berg feliciteert de Geiten met 5x11 3 P. Rongen en Os-Els: 5x 11 4Vrollie van weej zien weej: Bek af 5 W4:Weej zien gestrikt. Wagens: 1 De Grieze: Bus(je) 2 VC Gen Idee: Blauw 3 Soos Gaellus: Prins Pieterband en de 150 maagden. Kinderen: Eenling/duo: 1 D'n Stuiterbal: Mariaschol mot blieve 2 DeVergeldtjes:Telmachine 3 Wyattjeugdprinses. Groepen/wagens: 1VG 'Lurrie':Ald Prinse 2 Pieterpatters: Pieterpad 3 Jeugdboerenbruidspaar: Jeugd- boerenbruidspaar 4 De Toppertjes: Toekomst van de jeugd. Uitslag optocht De Wiendbuul Wanssum In totaal namen ruim 200 deelne mers deel aan de optocht 2007 in Wanssum. De uitslagen: Jeugd le Breeje schol: de bouwer boys 2e de nej-je sterre van SV United: Kwik, Kwak en Kwek 3e bouwplan Beemdweg wiend- bestendig: de Wiendbuulkes Eenlingen duo's: le Live in de kuip: Marga Anne- marie 2e Plee-bekker: PimVerberkt 3e Bolletjesslikker: Hans van Peer Kleine groepen: le Op weg noar Geijsteren: de drie Musketiers 2e Beemdweg Postbaan: de Kameruuj 3e te koop een goed lopende tent: de Buurvrollie Grote groepen: leWerre weej kieppeboute: de Harries 2e Weej kleuren de optocht: de Snuuvers 3e Weej zuke ni-je buure: Klaore Onzin Wagens le Kunning te riek: de Paarzak 2e Prins Paul II: de Dördowwers 3e Mari Wanssum mit Prins Paul II: Kwatsköp Publieksprijs Werre weej Kieppeboute: de Har ries jubileumoptocht in Tienray de revue passeerden. Een niet al te lange carnavalsstoet, die bol stond van het plaatselijk nieuws en het best onder het predikaat 'klein maar fijn' te rangschikken valt. Vooral het plan om de naam van de basisschool in Tienray te veran deren, werd door diverse groepen en eenlingen aan de kaak gesteld. Ludiek, natuurlijk, maar toch ook met een serieuze ondertoon. Want duidelijk is dat veel inwo ners, onder wie ook de leden van de dorpsraad, het plan van de directie van de huidige Maria school niet zien zitten. 'De naam H. Maria is al vanaf 1440 verbon den aan Tienray als bedevaart plaats', konden de toeschouwers bijvoorbeeld in een pamflet van de grote groep De Grieze lezen. De naam Mariaschool is volgens deze rasechte Geiten juist een inspiratiebron voor het lesgeven aan een katholieke school. 'De naam is voor iedereen duidelijk herkenbaar en verbonden aan Tienray', aldus de leden, die tij dens de optocht een handteke ningactie hielden met als doel om de naam Mariaschool voor Tien ray te behouden. De bedoeling is om deze handtekeningen aan de directie van de school te overhan digen. Maar ook andere aan het bekende bedevaartsoord Tienray gelieerde thema's werden door de kleurrijke groepen, duo's en/ of eenlingen uitgebeeld. Er kwa men pelgrims voorbij en nonnen, of beter gezegd: Zusters van het Kostbaar Bloed, die de lachers op hun hand kregen met het ver haal dat ze maar wat graag terug zouden willen keren voor een De jubileumoptocht van car navalsvereniging De Geiten trok maandagmiddag door het bede vaartsoord Tienray. striptease in 'hun' voormalige mis sieklooster, dat onlangs zijn deu ren opende als café, restaurant en hotel. Maar ook jubileumprins Pieter werd niet vergeten door de deelnemers aan de stoet. Er werd speciaal voor hem zelfs een route door het dorp geopend: de Prins Pieterpad-route, een kleine, nieu we etappe door Tienray voor al die wandelaars van het Pieterpad. En natuurlijk namen ook jeugd prins Eef, jeugdprinses Eva, het (jeugd)boerenbruidspaar, de oud prinsen en jeugdsoos Gaellus aan de 55ste optocht deel, want tja: 'Ge ziet Geit, en Geit zult ge blie ven', en de carnavalsoptocht trekt toch maar een keer per jaar door het dorp. ril II Carnavalsvereniging De Keieschieters uit Geijsteren is een van de mooie en kleine carnavalsgezelschappen in de regio. Een vereniging met bij zondere en mooie tradities. Zo wordt elke zaterdag aan de vooravond van carnaval de Geijsterse kei, hét symbool van Geijsteren én het carnaval in dit Meerlo-Wanssumse kerk dorp, schoongemaakt door de voorzitter en de vorst van CV De Keieschieters, meestal bij gestaan door de plaatselijke kastelein. Zaterdagmiddag rond twee uur was het weer zover dat vorst Rob Cox en voorzitter Ard Hendrix -voor hem was het de eerste keer- naar de Geijsterse kei trokken in het hart van het dorp tegenover café 't Trefpunt. Met behulp van een hogedrukspuit werd de zeer zware en grote kei schoongescho- ten door vorst Rob en voorzitter Ard. Bovendien kreeg de stenen stoep een wasbeurt en werden de planten van het plantsoen ook nog bijgewerkt. En na dit helse kar wei werd voor de kei een parasol geplaatst, het leken wel Braziliaan se zonnestralen en temperaturen daar in Geijsteren, en drie stoelen. Twee voor de werkers Rob en Ard en eentje voor kastelein Roel Groetelaers. Die had koffie en een bak bier meegenomen om de werkers en hemzelf te verrassen. Het was daar onder die parasol zo gezellig dat de heren enkele uren bleven 'plekke', het gerstenat rij kelijk lieten vloeien en praatjes maakten met de voorbijgangers. Het verhaal gaat dat in een ver verleden de voorzitter en vorst zolang zijn doorgegaan met het gezellig verpozen, dat de voorzit ter daags daarna de carnavalsmis, de sleuteloverdracht in Meerlo en de receptie van de jeugdprins heeft gemist. Pas zondagavond, vlak voor de receptie van de grote prins, was de voorzitter weer boven water. Het trio dat zaterdag de kei heeft opgepoetst, heeft deze laatste 'traditie' niet gepro longeerd... Donderdag 22 februari 2007 - Pagina 11

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11