PEEL EN MAAS Als de voetballers net zo goed zouden zijn als de wagen bouwers in Ysselsteyn, dan stonden ze nu in de hoofdklas se! Een flauw grapje, dat dins dagmiddag in een lekker warm lentezonnetje werd geuit door een van de vele belangstellen den die de jaarlijkse optocht in het land van de Piëlreuzen met eigen ogen kwamen bekij ken. Een optocht die bekend staat om zijn pracht en praal, ook dit jaar weer. Om 13.45 uur drommende men sen al samen. Voor het woonzorg complex De Smid aan het Lovinck- plein is het druk, echt druk. Maar dat is ook niet zo vreemd, want de Ysselsteynse optocht is al jaren een echte publiekstrekker. Het dorp staat bekend om zijn goede optocht, die zijn naam ook dit jaar weer alle eer aandoet. Ook tijdens de editie 2007 lijkt er maar geen einde te komen aan de grote en van alle kanten draaiende wagens, de vele kleurrijke groepen en de ludieke acties van eenlingen en duo's die tijdens de bijna veertig 'acts' tellende kleurrijke stoet tal van landelijke, regionale, maar vooral dorpse zaken aan de kaak stellen. Onder aanvoering van muziek vereniging De Peelklank trekt de optocht voorbij, een optocht die voor een groot deel in het teken staat van het beroep van prins Fons I. Fons Leeijen runt in het dagelijks leven samen met zijn prinses Jeanne (Voermans) name lijk een melkveebedrijf, gecombi neerd met een zorgboerderij. Met zijn leus 'Zonder zurg en mit de koeien op stal, vieren weej dit jaor mit owlie carnaval', zijn tientallen dansende en zingende koeien het dinsdagmiddag absoluut niet eens. Zij laten de kijkers weten juist op tafel te dansen als 'ozze prins vaan huus is'. Maar ook de opvolging van vorst Wim houdt de gemoede ren in Ysselsteyn bezig, getuige de vele vorsten in spe die voorbijtrek ken en aan het afscheid van vorst Wim gelieerde teksten als 'simsa- labim, wie wordt de opvolger van vorst Wim?','vorst aan de grond', 'waor blieft de vorst?' en 'buurt jeugdprins Ron op zuuk nor vorst'. De Ysselsteynse prinsen wagens zijn al een bezienswaar digheid op zich, ze zouden zeker niet misstaan in een optocht a la Tilburg. Het is dan ook geen won der dat prins Fons en jeugdprins Ron erg trots, hoog boven de Het snoepgoed was erg popu lair in Ysselsteyn. meute uit, met de scepter zwaai en. Brandweermensen die toege ven dat 'het vastelaovendvuur nie te blusse' is en die een indrukwek kende blusauto hebben gebouwd, waar de jonge Piëlreuzen mee uit de brand geholpen worden, fraaie katten die een kater hebben, car navalsvierders die vastelaovend buiten vieren omdat 'het steeds wermer wurt', kreupele, blinde en gewonde brugpiepers die 'niet zo goed zijn', het 'damesduo' Kalde Schöttelslètter dat de lachers op de hand krijgt en een kleine L-vis (Elvis). Het is de optocht in Yssel steyn ten voeten uit: iedereen doet mee, jong en oud, vrienden groepen, buurten en verenigingen. Petje af! De grote optocht in Venray trok maandag weer vele tien duizenden belangstellenden. Overal stond het vol langs de route. De mensen werden niet teleurgesteld. Een lange sliert aan wagens, groepen, duo's en eenlingen trok door de Ven rayse straten. Het was een bonte stoet met een breed scala aan onderwerpen. Woordspelingen zoals 'lak hebben aan', 'uit de band springen' en 'in de wolken zijn' waren dankbare handvatten voor de deelnemers. Vooral de wijze waarop de kleding van de groepen was ver zorgd, was zeer goed. Daaruit blijkt dat veel Venraynaren elk jaar weer alles uit de kast halen, om in termen van prins Roel te spreken, om de optocht op te luisteren. Dat geldt in ieder geval ook voor de vastelaovesverenigingen. Elk jaar weer is het geweldig om te zien wat de verenigingen ervoor over hebben om op vaste- laovesmaandag met de Piëlhaas- cup naar huis te kunnen keren. Dit jaar was het Veulen dat de cup voor de neus van Ysselsteyn weg kaapte. Ysselsteyn had pech want ook bij de jeugdprinsenwagens werden De Piëlreuzen tweede, achter de Karklingels uit Oostrum. Want ook bij de jeugdige vastela- ovesvierders zit de gezonde con currentie er goed in. Een optocht die vooral lang Aan de optocht in Venray deden ook dit jaar weer veel kleurrijk uitgedoste groepen mee. was, lang duurde, maar waarbij het publiek zich nauwelijks hoefde te vervelen. De deelnemers wisten, ook wanneer de stoet stilstond, het publiek goed te amuseren. En daar gaat het bij de optocht ook om. Publiek en deelnemers moe ten achteraf het gevoel hebben dat het 'moj' was en dat was het maandagmiddag. De uitslag van de kinderoptocht van De Hazekeutel in Venray: Winnaars categorie wagens: 1) De Sterren van Rooj, nr. 33- 2) Sterre danse op Roojs ies, nr. 42. 3) Elvis en de Roojse glitterboys, nr. 15. Grote groepen: 1) Roojse sterre, nr. 43. 2) Weej loëpe newe de schoen, nr. 27. 3) De lieërschöl van de wakkere Piëlhaas, nr. 20. Kleine groepen: 1) Rooje sterre danse op ut ies, nr. 7.2) Elvis en de Roojse glitterboys, nr. 15. 3) Glit ter en glamour? 't Is nie allemaal gaold wat d'r blinkt, nr. 11. Duo's: 1) Glamour op glitter, nr. 3. 2) Weej zuuke ozze 'glamour' schat, nr. 12.3) Weej zien de twiee wereldberoemde megjes uut Rooj, nr. 36. Eenlingen: 1) Glamour uut d'n emmer, nr. 9- 2) Ik ruum op ut aend alle glitter en glamour op, nr. 44. Wisselbeker: Weej zuuke ozze 'glamour' schat, nr. 12. De prinsenwagen van Veulen is in de grote optocht in Venray uitgeroepen tot winnaar van De Piëlhaascup. De prinsenwagen van Ysselsteyn werd als de op een na beste beoordeeld door de jury, voor de wagen van de hoogheid uit Oostrum. De publieksprijs ging naar de praalwagen Weej hange de kloon uut. De totale uitslag is als volgt: jeugdprinsenwagens: 1) jeugd prinsenwagen Oostrum, nr. 43. 2) jeugdprinsenwagen Ysselsteyn nr. 35. 3) jeugdprinsenwagen Casten- ray, nr. 12. Eenlingen en paren: 1) Kasting- buro, nr. 22.2) Weej hebbe ze nog, nr. 11.3) Groene stroom, nr. 31 Kleine groepen (drie tot negen personen): 1) Hier kumt 't ganse gemaentebestuur, nr. 55. 2) Roojs neejs topmodel, nr. 18. 3) Weej hebbe al ós kant uut de kast gehald, nr. 2. Midden groepen (tien tot twin tig personen): 1) Weej brenge de winter nor ollie toe, nr. 19.2) Weej zette d'n joker ien, nr. 54. 3) Mit dees daag zien weej ien de wolke, nr 14. Grote groepen (vanaf eenen twintig personen): 1) Weej hebbe aoveral lak an, nr. 11a. 2) Femilie van de prins, nr. 70. 3) Prinsestra- ot, nr. 67. Joekskapel: 1) Rats zet d'n joker ien, nr. 10. 2) Joekskapel luuster Efkes,nr. 51. Muziekgezelschappen: 1) Har monie Sub Matris Tutela Oostrum, nr. 45. 2) Fanfare De Peelklank Ysselsteyn, nr. 37. 3) MMSK St. Petrus Banden Venray, nr. 1. Praalwagens: 1) 't Vastelaovend vuur is nie te blusse, nr. 30.2) Weej hange de kloon uut, nr. 28.3) Weej loeëpe os ut apezoër, nr. 59- Publieksprijs: 1) Weej hange de kloon uut, nr. 28. Prinsenwagens: 1 en winnaar Enkele lolbroeken aan het werk... van De Piëlhaascup) prinsenwa gen Veulen, nr. 53- 2) prinsenwa gen Ysselsteyn, nr. 39- 3) prinsen wagen Oostrum, nr. 47. Zaterdag leek het volop lente, maar zondag koos het publiek van de Oostrumse carnavalsoptocht toch maar voor de dikke winterjas. Het zonnetje liet het afweten waar door de thermometer enkele graden zakte ten opzichte van de dag ervoor. Maar uiteinde lijk was men al lang blij dat het droog bleef, want volgens menig toeschouwer heeft de carnavalszondag geen echte droge traditie. (door Jos Euwes) Het opstellen van de optocht vindt plaats op en rond het dorps plein. Voor de meeste deelnemers is het dan de gelegenheid om even een groepsfoto te maken en elkanders kunstwerken te gaan bekijken. Hier nemen relatief gezien veel grote groepen deel aan de optocht. Dit zijn dan wel allemaal inwoners van Oostrum, maar niemand wil ook maar iets missen van de optocht. Vandaar dat vooraf even bij elkaar wordt rondgekeken. De Oostrumse optocht maakt een ronde door het dorp met begin en einde op het dorpsplein. Het publiek, dat in grote aantallen komt kijken naar de stoet, staat dan ook bij het begin van de optocht om maar niets hoeven te missen. Maar als de laatste wagen voorbij is, loopt iedereen snel naar de andere kant van het plein om daar de stoet nogmaals te bekijken voordat deze zich weer ontbindt op het plein. Het overige deel van de route is meestal zeer rustig, maar dit jaar was het ook opvallend druk aan de van Broekhuizenstraat. Moge lijk dat dit te maken had met het feit dat jeugdprins Sill d'n Urste daar in een hoekhuis woont. "Gigantisch, goed verzorgd, leuke groepen, goede afwerking, veel jeugd, geen rotzooi, perfect". Dat waren samengevat de lovende woorden van de optochtjury. Voor prins Noud en jeugdprins Sill ging een droomwens in vervulling: als prins op een hoge wagen door hun eigen dorp gereden worden. "Een machtig gevoel", vertelt Noud van de Mortel, prins van de Karklingels. "Werkelijk een gevoel dat niet te beschrijven is, zo mooi! En morgen dan nog de grote optocht in Rooj, machtig man!". Beide prinsenwagen zijn zo groot dat ze nog maar net de bochten kunnen halen en amper onder de bomen door kunnen. Het publiek vindt de wagens in ieder geval prachtig en juicht als de prinsen wagens voorbij komen. Voorop in de Oostrumse carna valsoptocht loopt traditioneel Har monie Sub Matris Tutela. Elk jaar weten zij zich weer een pracht kostuum aan te meten waarmee zij veel bewondering oogsten. Niet alleen in Oostrum zelf, maar ook in de grote optocht van Ven ray, want daar wist de harmonie, daags na de Oostrumse optocht, voor de veertiende maal de eerste prijs in de wacht te slepen. Dit jaar staken de muzikanten stuk voor stuk in een Mozart-kostuum, com pleet met pruik. Naast dit blaasor- kest was er nog een orkest dat qua kleding hierop leek aan te sluiten. De dames van de raad vormden een 'striekorkest'. De partners van de prins en zijn gevolg, gekleed in kleurige zwierige jurken met hoepel gecompeteerd met grote hoed en boa, deden de witte bloe zen strijken. Strijken achter een mobiele strijkplank wel te ver staan. Vervoersonderneming Veo- lia kon natuurlijk niet ontbreken. Alle negatieve verhalen over deze vervoersonderneming werden vergeten in de vorm van een vas- telaovendstrein. Visclub 't örgelke, gevormd door onder meer familie en vrienden van de jeugdprins, sprongen hiermee in op een car navalsliedje van joekskapel Ut Göt. Een man die veel aan zijn hoofd had, had dit ook letterlijk: wel honderd dingetjes die ook maar met Oostrum te maken had den, van suikerzakjes tot een sleu telhanger van de failliete Zenith had hij aan zijn hoed hangen. De Notenclub had veel noten op haar zang, alle soorten van noten passeerden de revue, van muziek noten tot echte walnoten. Deze groep in mooie zelfgemaakte kostuums wist het publiek goed te bespelen. Wie ook het publiek wist te bespelen waren de twee heren die de hondenpoep aan de kaak stelden. Hondendrollen wer den kwistig rondgestrooid waarna de verplichte opruimzakjes wer den gedemonstreerd. Voor beide heren was het enigszins improvi seren, want hun derde maatje, Sjef Claessen, moest de optocht aan zich voorbij laten gaan vanwege een gebroken heup. Deze Venray- naar die 'bijna' in Oostrum woont, zoveel activiteiten ontplooit hij hier, werd echt gemist tijdens deze optocht. Maar met deze act werd actueel ingespeeld op een artikel in het dorpsblad waarin fel van leer werd richting hondenbe zitters. Maar opvallend was de deel name van veel jeugd. De zangeres- De prinsenwagen van Oostrum trok ook dit jaar veel bekijks. sen van N.A.T., de omgebouwde skelters, de kabouters en vrollie, de kleurige schilders, Veolia, de boot gemist en nog meer kleinere groepjes. Het groepje meisjes dat een ziekenhuisbed meezeulden vormden de Kliniekclowns. Leuk bedacht, het meisje dat in bed lag had het in ieder geval niet koud. Zelfs voor de Oostrumse optocht kwam zij haar bed niet uit. Het is duidelijk dat de jeugd hier zeer betrokken is met de plaatselijke carnaval. De carnavalsvereniging is zich hier dan ook terdege van bewust en is er maar al te gelukkig mee, want deze jeugd vormt de toekomst. Een aparte vermelding is er voor vriendenclub 't Pilske. De gekozen naam is eigenlijk een beetje vreemd, want gezien de leeftijd van deze vrienden lij ken ze hooguit de bierfles van pa opengemaakt te mogen hebben in plaats van er zeil uit te mogen drinken. Hun wagen waarmee een eerste prijs werd behaald, "wij gaan met dees daag uit ons dak", hebben zij geheel zelf gebouwd zonder hulp. Sterker nog, hun ouders mochten niet eens komen kijken als alleen toen de wagen bijna gereed was. Op voorwaarde dat ze fris en chips mee namen. Geen pils dus voor 't Pilske! Donderdag 22 februari 2007 - Pagina 10 Venrayse optocht een lange sliert Prinsenwagen Veulen winnaar Piëlhaascup Uitslag kinderoptocht Geen pils voor 't Pilske! Grote belangstelling voor optocht Ysselsteyn

Peel en Maas | 2007 | | pagina 10