"Gehandicapte mensen zijn eigenlijk ook gewone mensen" Vijftien woningen in Swolgen Wethouder en raadslid PvdA samen in raad €19, CV De Vöskes wil tweede vossenmonument Groen licht voor 'Samen Verder' Wethouder bekijkt Tienray Aertsplaats Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Meerlonaar Sjaak Thiesen vertelt jeugd in de klas over handicap (door Roel van Dijk) "Met de rolstoel naar het toi let is toch hartstikke makke lijk", dit hoort Sjaak Thiesen (57) meerdere malen van leer lingen als hij basisscholen in de regio bezoekt. Terwijl Sjaak dit vertelt moet hij in zijn huis in Meerlo hard lachen. "Met de rolstoel naar het toilet gaan, is inderdaad nog wel te doen, maar om ook nog de deur te kunnen sluiten en jezelf vanuit de stoel op de wc te zetten, dat is toch een stuk lastiger dan het in eerste instantie lijkt. Kinderen verkijken zich daar op, maar zodra ze een keer mogen oefenen dan beseffen ze zich pas hoe lastig het is en wat de beperkingen kunnen zijn van een handicap." Sjaak Thiesen bezoekt wekelijks met zo'n dertien tot vijftien andere gehandicapte mensen basisscho len om de leerlingen vertrouwd te maken met het fenomeen han dicap. In 2000 werd het initiatief door de Stichting Gehandicapten Informatie Project Scholen (GIPS) genomen om ook in de regio Venlo leerlingen contact te laten maken met gehandicapte mensen. De reden hiervoor was dat steeds meer gehandicapte mensen in het dagelijks leven ervoeren dat ze minder respectvol behandeld werden door met name jongeren. In het zuiden van Limburg is de Stichting GIPS overigens al vanaf 1990 actief met dit project. In 2006 heeft Sjaak zich aange meld voor dit project, nadat hij twee jaar eerder op het fietspad tussen Meerlo en Wanssum werd aangereden. "Ik stak met mijn rol- lator het fietspad over. Een brom fietser zag mij over het hoofd en toen vloog ik over mijn rollator heen en maakte ik een smak op het fietspad. Ik kwam op mijn linkerheup terecht en deze is nu naar de filistijnen. Sindsdien zit ik vast gekluisterd aan mijn rolstoel". Tot die tijd werkte Thiessen bij de NLW in Venray. "Na het ongeluk wilde ik wel actief blijven. Ik had geen zin om de hele dag thuis te zitten." Via een bekende kwam hij in contact met de Stichting GIPS. "Ik vind het niet moeilijk om over mijn handicap te praten, ook al kan dat confronterend zijn", zegt Sjaak. Nu bezoekt de Meerlonaar elke woensdag basisscholen om daar over zijn handicap te vertel len. BLINDENSTOK Voor de leerlingen bestaat het gehandicapten project uit drie woensdagochtenden. Op de eer ste dag krijgt de klas een dvd te zien over wat het project inhoudt en maken ze onder meer al ken nis met de verschillende soorten van handicaps. De week daarop bezoekt Sjaak met zijn 'collega's' de school en worden er allerlei spelletjes gedaan. "De kinderen worden dan bijvoorbeeld geblind doekt en ervaren zo hoe het is om te lopen met een blindenstok zon der ook maar iets te kunnen zien. Of ze moeten met één hand hun schoenveter strikken. De woens dag daarop krijgt de klas weer bezoek van deze groep mensen. Dat is het aan de klas om vragen te stellen. "Zo wordt er vaak gevraagd of we nog meer familieleden heb ben die gehandicapt zijn of hoe het komt dat je in de rolstoel zit." Sjaak vertelt dat de vragen en reacties soms voor ons, maar ook voor de leerlingen heftig zijn. "Het komt dan weieens voor dat een leerling huilend het klaslokaal Sjaak Thiesen bezoekt weke lijks met zo'n dertien tot vijftien andere gehandicapte mensen basisscholen om de leerlingen vertrouwd te maken met het fenomeen handicap. verlaat. En onlangs vertelde een leerling dat hij nooit had geweten dat gehandicapte mensen eigen lijk ook maar gewone mensen zijn. Dit kan dus soms behoorlijk emotioneel zijn." De dag wordt vervolgens vrolijk en ontspannen afgesloten door een rolstoldansde- monstratie door een koppel. Dat is werkelijk waar prachtig om te zien." Het hele schooljaar gaat de Meerlonaar iedere woensdagoch tend tientallen scholen langs om over zijn handicap te vertellen. Sjaak doet dit werk met veel plezier. "Het mooie van dit alles is dat je kunt merken dat kinderen op straat respectvoller met men sen met een handicap omgaan en daar doen wij het uiteindelijk toch voor." Op de website www.gips-noord- limburg.nl vindt u meer informa tie over de Stichting Gips. Op het oude tennisterrein in Swolgen wordt één woning meer gerealiseerd. Er komen vijftien woningen in plaats van de oorspronkelijk geplan de veertien. Dat blijkt uit de exploitatieovereenkomst die de gemeente Meerlo-Wanssum heeft afgesloten met aanne mer Fleuren uit Venray. Drie grote geschakelde wonin gen zijn ingewisseld voor vier kleinere, levensloopbestendige huizen. Op het terrein worden elf levensloopbestendige woningen gebouwd en vier eengezinswo ningen. De woningen zijn zowel bedoeld voor senioren, starters als gezinnen. Eind dit jaar, begin vol gend jaar moeten ze klaar zijn. Het terrein van het voormalige tennis veld en de oude pizzeria in Swol gen is eigendom van het Venrayse bouwbedrijf, dat over een paar jaar de voormalige pizzeria wil gaan verbouwen tot appartemen tencomplex. Uit eerder onderzoek bleek dat in het 1300 inwoners tellende dorp tot 2010 behoefte is aan 51 woningen, waarvan 35 koop- en 16 huurwoningen. De oppositiepartijen GP'94 en CDA willen niet op voorhand al conclusies trekken, maar de benoeming van Ben Minken tot raadslid voor de Partij van de Arbeid stuit hen toch tegen enigs zins de borst. Dat bleek maandag avond tijdens de raadsvergadering, waarin afscheid werd genomen van PvdA-raadslid Daniela Jilesen en Ben Minken als haar opvol ger werd geïnstalleerd. Bijzonder, want Minkens vrouw Dickie is momenteel als wethouder voor de Partij van de Arbeid actief in de gemeente Meerlo-Wanssum. Een jaarabonnement kost u slechts Naam: De een is raadslid, de ander wet houder. "Dat mag geen conflict oproepen. Dit geeft een nieuwe dimensie aan het begrip dualis me", zo vond raadslid Arnold Holl (GP'94). CDA-fractieleider Rob van der Heijden vond het jam mer dat de Partij van de Arbeid de 'vacature' in de raad 'op deze manier invult'. Hij wees op de controlerende taak van de raad en de uitvoerende taak van de wet houder, die door de aanstelling van Minken 'in één gezin terecht komen'. Natuurlijk verwacht ook het CDA dat Minken integer zal handelen, maar hij heeft volgens Van der Heijden 'de schijn heel snel tegen'."En dat zou niet moe ten." Ondanks de bedenkingen die werden geuit, stemde de gemeen teraad in met de benoeming van Ben Minken. Maar zijn benoeming verdient volgens Van der Heijden 'niet de schoonheidsprijs'. Burge meester Hahn begreep dat geluid, maar voorziet geen problemen. "De schijn tegen kun je snel tegen hebben, maar dat hang ook af van of andere leden die schijn niet oproepen." Hij zei te hopen dat de politiek Minken tegemoet gaat treden 'zonder dat vooraf twijfel bestaat over zijn integriteit'. Jac Derikx op 24! Om te voorkomen dat u op 7 maart tijdens de Provinciale Verkie zingen blijft zoeken naar zijn naam op plek 42 van de noordelijke CDA-lijst het volgende: Jac Derikx staat niet op plek 42, zoals Peel en Maas vorige week per ongeluk meldde, maar op plaats 24. Het bestuur van carnavalsver eniging De Vöskes in Meerlo wil graag een tweede vossenmo nument in het dorp. Daarmee omzeilt het de commotie met buurtbewoners van het huidige vossenmonument en komt het tegemoet aan de wens van de meeste Meerlonaren om midden in het dorp een heus vossenmo nument op te richten. In het deze week verschenen lijfblad van CV De Vöskes roept het bestuur van de vereniging de inwoners op om met suggesties te komen waar een nieuw monument moet komen. Het bestuur laat zich nog niet uit over wat voor een soort monu ment er moet komen, maar het moet in elk geval een relatie heb ben met vossen. De commotie in het Vossenhol begon vorig jaar, toen de redactie van carnavalsblad De Vossetoeter een pleidooi hield om het huidige monument van de vos te verplaat sen. Dat monument staat achter de bejaardenwoningen op de hoek Burgveld/De Cocq van Haeften- straat en is destijds geschonken door de aannemer van de wonin gen die daar zijn gebouwd. Maar niemand kijkt naar de klein bron zen vos om. Vaak ligt er rommel bij. Er gebeurt gewoon niets mee, redeneerde de redactie. En juist zo'n vossenmonument zou in een dorp dat met carnaval wordt geas socieerd met vossen een middel punt moeten zijn. Op die plek bij het monument moet het carnaval worden geopend op d'n elfde van d'n elfde en daar kan het carnaval worden afgesloten. Maar omdat het zo ver uit het dorpscentrum ligt, hield de redactie een pleidooi de vos te verplaatsen naar het dorpsplein tegenover de kerk, het café en het gemeentehuis. Midden in het dorp. Veel inwo ners reageerden daarop zeer enthousiast en burgemeester Joep Hahn vond het zo'n goed idee dat het monument beter vandaag dan morgen verplaatst zou wor den. Maar toen kreeg het bestuur van De Vöskes een brief op poten van enkele buurtbwoners die het een schande vonden dat de oude kleine vos verplaatst zou worden. Dit omdat de buurt met carnaval de Vossenhof heet. Het bestuur van CV De Vöskes zat even met de handen in het haar en besloot de kwestie te laten rusten. Tot deze week. "Wij dachten dat het beeldje vertroeteld zou worden. Niets is minder waar. De vos staat er nog even zielig bij als vorig jaar. Schande", aldus CV De Vöskes. In De Vossetoeter meldt het bestuur dat het een tweede monument wil hebben, midden in het dorp. Dan mag de Vossenhof zijn eigen beeld houden. Inwoners die wil len reageren, kunnen dat op www. cvdevoskes.nl Jan van Dijk (PK) en Rob van der Heijden (CDA) kunnen aan de slag. Binnenkort gaan de twee raadsleden samen met wethouder Dickie Minken (PvdA) aan tafel zitten om te bekijken hoe ze aan het pro ject Samen Verder vorm kun nen geven. Het initiatiefvoor stel van Van Dijck en Van der Heijden werd maandagavond in de raad besproken en kreeg de steun van alle fracties. In het voorstel wordt het plan beschreven om in de gemeente Meerlo-Wanssum meer aandacht te schenken aan de multicultu rele samenleving. Een stuurgroep bestaande uit raadsleden, organi saties en burgers moet het project vorm gaan geven. Het project is bedoeld om jeugd in Meerlo- Wanssum bekend te maken met andere culturen om spanningen in de toekomst te voorkomen. Wel wil de politiek dat het project zo min mogelijk ambtelijke capa citeit kost. Van Dijk en Van der Heijden gaan samen met wethou der Minken in eerste instantie pra ten over de samenstelling van de stuurgroep en een plan van aan pak, waarna het project opnieuw wordt besproken in de commissie Leefbaarheid en Bestuur. De initiatiefnemers hopen dat andere gemeenten zich in de toe komst bij hun initiatief aansluiten. Op uitnodiging van de dorps raad bracht wethouder Carla Brug man foto rechts) op 13 februari een bezoek aan Tienray. Ze stapte op de fiets om samen met de dorpsraad een aantal pro bleemsituaties in het dorp te bekijken.Tijdens de fietstocht is er aandacht geweest voor verkeers veiligheid, parkeerproblemen, verlichting en groenvoorziening. De wethouder kon alvast toezeg gen dat ze wil meewerken aan het oplossen van het parkeerprobleem bij de kerk voor aanvang van de kerkdiensten. Ze gaat hierover in overleg met het kerkbestuur. Deze meer dan 450 jaar oude boerderij aan de Generaal Dempy- straat in Swolgen is in de volks mond bekend als Aertsplaats of Aertsboer. Het is een zogenaamd Saksisch hallehuis. Van oudsher vertoefden in deze hallehuizen mens en dier in één ruimte. In de loop der eeuwen is er een scheidingswand aangebracht. De woning is vanaf 1655 tot in de zomer van 1994 in handen gebleven van tien generaties van dezelfde familie: in acht van de tien vond vererving plaats in de vrouwelijke lijn. Kent u de personen die op de foto staan? kunt hun namen doorgeven aan de heemkundever- eniging, contactpersonen: A. Snel len, tel: 692196, of A.Jacobs, tel: 692526. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.P vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Donderdag 15 februari 2007 - Pagina 8 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr. Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 8