Prinses Mürselin en prins Brian De Flierefluit m Prins Jasper en prinses Lynn Prinselijk duo De Kruudwis Prinselijk paar Petrus Bandenschool Prinselijk paar De Bongerd Prins Mathijs d'n urste A Rietje I prinses Het Schuttersveld 1 Jeugdprinsen en -prinsessen in Venray l Ut Gaolde Paerd Beste Knuppel PEEL EN MAAS Onlangs werden in de bomvolle aula van basisschool De Fliere fluit voor de twintigste keer een prins en prinses geïnstalleerd. Dit jaar gaan prins Brian en prinses Mürselin de Flierefluiters en Flie- refluiterinnekes voor op de vrij dag voor carnaval, als alle kinde ren verkleed, zingend, springend en hossend het carnaval inluiden. Voor veel kinderen van De Fliere fluit blijft carnaval een bijzondere ervaring omdat veel ouders niet bekend zijn met deze traditie. Maar feesten kunnen ze in alle culturen! Vorige week vrijdag werden de prins en prinses van TTV Summa/ Red Stars bekendgemaakt: Jas per Verblakt en Lynn Martens. Zij zwaaien deze carnaval de scep ter over het Bathazenrijk. Jasper en Lynn 'kwamen uit' tijdens het speciale vastelaovestoernooi, een nieuwe activiteit voor de carnaval. Tijdens het zeer geslaagde toer nooi werden teamwedstrijden gespeeld met twee personen, in diverse samenstellingen. Boven dien mocht niet met een batje gespeeld worden, maar met alter natieve slaghoutjes. Zo waren er heel wat broodplanken, koeken pannen en vliegenmeppers te zien. De meest originele 'batjes' kregen aan het eind van de avond een leuk prijsje. Die eer ging naar Nils Vervoort en Cas Goossens, die een reuzenhand hadden gemaakt van karton. Uiteindelijk ging deze avond ook over sportief succes. De winnaar in de hoofdronde was het team van Ben Flortulanus (16) en Kay Verhaegh (8). Zij versloe gen in de finale Rick Pouwels (16) en Karim Daroui (10). De troostronde werd gewon nen door prinses Lynn en Tessa Vorstenbos. Al met al een zeer geslaagde avond voor de jeugd van Summa/Red Stars. Liefst 40 kinderen deden mee aan het toer nooi en daar gaat het uiteindelijk om. Prinses Romy I, prins Stijn I en hun adjudanten Valerie en Jasper van basisschool De Kruudwis vie ren vrijdag 16 februari feest op school. Verder treden ze zaterdag 17 februari vanaf 15.55 uur op met de act mok on wheels van De Kruudwis bij de roetsj. Dit naar aanleiding van het succes van Kiendermök. Tijdens een prinsenproclama tie zijn Bas de Keyzer en Pleunie Schaeffers uitgeroepen tot prins Bas en prinses Pleunie van de Petrus' Bandenschool in Venray. Zij worden bijgestaan door de adju danten Timo Saamena en Jante Janssens, raad van 2 Gijs Heidens en Lana Weijs en nar Sjors Ron gen. Na een leuke proclamatie met een zelfgemaakte vastelao- vendstrein maakte basisschool De Bongerd het nieuwe gezelschap van 2007 bekend. Prins Nick en prinses Charèl zullen samen met nar Jordi alle feestvierende kinderen van De Bongerd aanvoeren. Alle drie de kinderen zitten in groep 7 en hebben een gezamenlijke hobby: voetballen. Mathijs Derks van basisschool De Meulebeek gaat tijdens het schoolcarnaval voorop als school- prins Mathijs d'n urste. Fenne Linskens staat hem bij als prinses, Wilem van Leendert als vorst, en Lynn Reijntjes als nar. Vrijdagmid dag 16 februari zetten zij De Meu lebeek op stelten tijdens de carna valsmiddag. Tijdens de jaarlijkse zittings avond van zorgcentrum Het Schut tersveld in Venray is de nieuwe prinses van De Schutteraars uitge komen. Prinses Rietje I (Verberne) gaat een heel jaar met de scepter zwaaien. Dit onder het motto: "Al zien we wat alder we hebben nog pit, as ut vastelovend is doen we allemol mit!" Prinses Rietje wordt bijgestaan door de Raad van 11. Ze is de 33e opvolgster van prins Teng de 1 (Litjens) die in 1973 de eerste prins werd van De Schut teraars. Donderdag 15 februari houdt prinses Rietje receptie van 19-00 tot 22.00 uur in het restau rant van Het Schuttersveld. Kienderoptocht in Venray De Kienderoptocht trekt op zondag 18 februari weer door de straten van Venray. Om ongeveer 14.11 uur begint op de Grote Markt de opening van het jeugd carnaval en om ongeveer 14.22 uur gaan de kleurrijk verklede kin deren zorgen voor een bonte stoet met als thema glitter en glamour. Ook dit jaar volgt de optocht weer de gebruikelijke route. Opstellen voor de deelnemers is om 14.00 uur in de Patersstraat; route Gro testraat, Grote Markt, Marktstraat, Hoenderstraat, Langeweg, Mer- seloseweg, Schouwburgplein, Henseniusstraat. De ontbinding is bij De Hazehut. De deelnemers wordt verzocht hun optochtnummerbordjes tus sen 13-30 en 13.45 uur op te halen bij café Plein 14 aan het Henseni- usplein. Opstellen om 14.00 uur in de Paterstraat.Wie alsnog zin heeft om mee te doen aan de optocht, kan zich van 12.15 tot 13-15 uur alsnog inschrijven. Grote optocht De Venrayse optocht trekt op maandag 19 februari vanaf 13-41 uur weer door de straten. De deel nemers zijn bekend en de wagens en kleding zo goed als klaar. Kom kijken en bezorg prins Roel I, zijn adjudanten en alle deelnemers een onvergetelijke optocht. Carnaval in De Jera Het beloven vier doldwaze car navalsdagen te worden bij OJC Jera'70. Carnavalszaterdag wordt er afgetrapt met een heus Yssel- steyns kampioenschap stropdas- zoepe. De deelnemers worden met hun stropdas vastgespijkerd aan een tafel en om de acht minu ten van een verfrissende pint voorzien. Wanneer een deelnemer naar de wc moet wordt zijn strop das doorgeknipt en uitgesloten van verdere deelname. Degene die als laatste overblijft mag zich Ysselsteyns kampioen strop- daszoepe 2007 noemen, en een mooie prijs in ontvangst nemen. Zondag wordt er een goed ver volg gegeven aan de zaterdag met de Ysselsteynse Avond. Diverse Ysselsteynse 'artiesten' geven acte de presence om hun kunstje op het podium aan het publiek tonen. Op carnavalsmaandag komt er als vanouds een feestband optreden in de Jera. Dit jaar zijn dat de The Twinky's. Deze vijfkoppige band zal met een afwisselend repertoire de zaal in vervoering brengen. Om het carnavalsweekend goed af te sluiten is er dinsdag een after party. Lokale dj's doen het feest van de dagen ervoor nog eventjes dunnetjes over. De zaal opent elke avond om 20.11 uur. Kijk voor meer informatie over de betref fende avonden op www.jera70.nl Jeugdcarnaval in 't Brukske De jeugd van 't Brukske in Ven ray gaat carnaval vieren op zon dag 18, maandag 19 en dinsdag 20 februari in De Kiosk. Drie dagen lang kunnen kinderen tot twaalf jaar van 10.00 tot 14.00 uur hos sen en springen. Op dinsdag komt de jeugdraad van De Foekepot op bezoek. Er worden dan wat prijs jes uitgereikt aan degene die het mooiste verkleed is. Hazinnen op stap De Hazinnenavond wordt al georganiseerd vanaf 1982. De Hazinnenavond wordt op don derdag 15 februari geopend door boerenbruid Elke om 20.11 uur op de Grote Markt. Zorg dat je bij de deelnemende cafés een stempel haalt en lever de kaart, uiteraard met stempels, vol in. Dan maak je kans op leuke prijzen die beschik baar zijn gesteld door de deelne mende cafés. De stempelkaarten zijn gratis verkrijgbaar in deze cafés en hier kunnen ook de inge vulde kaarten weer worden ingele verd. De winnaressen krijgen hun prijs tijdens de vastelaovend thuis bezorgd. Deelnemende kroegen: Heeren van Hulsman, de Uitmarkt, de Tijd, de Klokkenluider, 't Upke, de Koets, en nieuw: de Rooyerie. Deelnemende joekskapellen: Rats d'r Neve, Noeët Tuus, de Baetere Helft, Kei d'r Néve, de Pretband, van Toete noch Bloaze, van Huure Zegge, Gót Net, de Hofbende. Carnavalsdisco In Downstairs wordt op vrijdag 16 februari een carnavalsdisco gehouden. Downstairs is te vinden in de kelder van basisschool de Coninxhof in Venray. Wie tussen de twaalf en zestien jaar oud is, kan deze avond hossen, dansen, en zin gen van 20.00 tot 23.00 uur. Legiti matie is verplicht en een pasje kan op deze avond aangevraagd wor den. De avond is alcohol- en rook vrij. Er is een prijsje voor degene die het mooist verkleed is. Kijk ook op www.downstairs-venray.nl. p Voor het eerst zijn alle jeugd prinsen en -prinsessen in de gemeente Venray dit seizoen bij elkaar gebracht. Alle hoogheden gingen op de foto: voorste rij van links naar rechts; jeugdprinses Evi d'n 2e Ut Dartele Veulen uit Veulen, jeugdprinses Sofie d'n le De Klutetrappers uit Vredepeel, jeugdprins Roy d'n le Ut Dartele Veulen uit Veulen Middelste rij van links naar rechts: jeugdprins Youri d'n le De Hedsbuulen uit Heide, jeugd prins Stefan d'n le Ut Knolleke uit Leunen, jeugdprins Stan d'n 2e De Schanseknuppels uit Casten- ray, jeugdprinses Mila d'n le De Keavers uit Smakt-Holthees, jeugd prinses Susan d'n le De Schanse knuppels uit Castenray, jeugdprins Gijs d'n le De Zagewetters uit Foto: Hoedemaekers Venray Merselo. Achterste rij van links naar rechts; jeugdprins Giel d'n le De Spurriemok uit Oirlo, jeugdprins Ron d'n le De Pielreus uit Yssel- steyn, jeugdprins Sill d'n le De Karklingels uit Oostrum en jeugd prins Jesper d'n 1 De Hazekeutel uit Venray. De hoogste onderscheiding van carnavalsvereniging Ut Dartele Veulen wordt jaarlijks uitgereikt aan iemand die zich bijzonder heeft ingespannen voor het car naval in Veulen of zich op een andere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor het dorp. Omdat beide criteria van toe passing zijn op Mila Litjens-Fran- sen ontvangt zij uit handen van prins Henri I op carnavalsdinsdag 't Gaolde Paerd. Litjens is geboren op 17 juli 1948 in het Brabantse Neerkant. Toen zij twaalf jaar oud was verhuisde het gezin Fransen naar Deurne, waar zij de Huis houdschool bezocht. Zoals dat toen gebruikelijk was ging ze wer ken als gezinshulp waarbij met name het verzorgen van kinderen haar voorkeur genoot. Nadat ze bij Van den Eijnden in Deurne haar Jan ontmoette werd er in 1970 getrouwd én vestigde het jonge stel zich in het Veulen. Jan Litjens runde in het kleine kerkdorp van Venray een eigen bedrijf als tuin der en hoewel ze bij wijze van spreken nog nooit een kas van binnen had gezien, moest ze met een aan de slag. Aan de Lorbaan werden in huize Litjens drie kin deren geboren: Noreen, Jan Pieter en Paul. Toen dochter Noreen de lagere school bezocht, nam Jan Lit jens zitting in het schoolbestuur. Zoals gebruikelijk in het dorp ver richtte Mila Litjens hand- en span diensten op school. Daarnaast was zij dertien jaar actief als leidster voor de wan delvierdaagse. In 1977 startten Jan en Mila Litjens een potgrond- bedrijf in Grubbenvorst. Nog steeds wordt elk jaar samen met het Boeren Bruiloft Comité een potgrondactie gehouden om de kas te spekken. In 1985 werd Jan Litjens uitgeroepen tot prins Jan I van Ut Dartele Veulen. Sindsdien werden zij nog trouwere bezoe kers van de carnavalsactiviteiten in het dorp. Na zijn aftreden als prins sloot Jan Litjens zich aan bij de Raad van Elf. Eind jaren tachtig raakte het carnavalsgebeu- ren in Veulen in een dip. Om een nieuwe impuls aan de vereniging te geven werd in 1987 een car navalswagen gebouwd. Met deze wagen werd deelgenomen aan de optocht in Rooij. Bij Litjens aan de Lorbaan zagen ze dit nieuwe initi atief wel zitten. Speciaal voor de wagenbouwers werd een loods gebouwd. Mila Litjens voorzag in het begin de vrijwilligers van de wagenbouw van een natje en een droogje tijdens hun werk. Inmid dels beschikt men over een eigen kantine. In 1990 werd Jan Litjens uitgeroepen tot vorst van Ut Dar tele Veulen. Gedurende de jaren dat hij deze functie vervulde was het Mila Litjens die optrad als 'stu wende kracht op de achtergrond'. Hierdoor kon de vorst functione ren zoals hij dat graag wilde en werd de vereniging net zo bloei end als hun eigen bedrijf. Ut Dar tele Veulen plukt daar nu nog de vruchten van. In 2003 sloeg het Mila Litjens-Fransen. noodlot toe en kwam Jan Litjens tijdens zijn passie, het vliegen met een ultralighttoestel, om het leven. Ondanks alles ging Mila Litjens niet bij de pakken neerzit ten en blijft zij zich inzetten voor het dorp. Zo heeft zij zich al 25 jaar ingezet voor het dorpsfeest in Veulen en is zij actief als het gaat om het festijn Veulens Historie Herleeft. Ze heeft het oudewij- venbal in het Veulen mee opgezet en is actief tijdens de jaarlijkse vlooienmarkt van de vereniging. Vanaf 1997 is ze bestuurslid van Vrouwen Samen Sterk en worden de bloembakken voor de kerk en in het dorp voorzien elk jaar weer voorzien van nieuwe planten en bloemen. De Castenrayse orde van ver dienste Beste Knuppel gaat dit jaar naar de ruim 130 vrijwilligers die meegeholpen hebben aan de renovatie en de uitbreiding van jeugd- en gemeenschapshuis De Wis. Nooit eerder werd deze onderscheiding uitgereikt aan zo'n grote groep personen, maar gezien de geweldige inzet en de presta tie van formaat die de afgelopen maanden door de Castenrayse vrij willigers geleverd werd, vormde de keuze voor de benoemings commissie dit jaar geen enkel pro bleem. Er was dan ook sprake van een unaniem besluit. Mogelijk ligt er voor de vrijwilligersgroep zelfs nog een onderscheiding in het verschiet, want het bouw- en reno vatieproject is toegelaten tot de leefbaarheidwedstrijd Kern met Pit en het project is zelfs geno mineerd voor de landelijke finale van deze wedstrijd. Dat laatste is dus nog even afwachten, maar de eerste beloning voor alle getroos te moeite is met de Castenrayse onderscheiding reeds binnenge haald. De Beste Knuppel werd in 1984 door de Castenrayse carna valsvereniging De Schanseknup pels ingesteld, om personen die zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt voor de dorps gemeenschap op een bijzondere wijze te eren. En sindsdien is de onderscheiding elk jaar uitgereikt. De voordracht en de verkiezing gebeuren door de Castenrayse verenigingen in overleg met de carnavalsvereniging, die de orga nisatie van de uitreiking op zich neemt. Op maandag 19 februari neemt de voorzitter van de Stich ting Jeugd- en Gemeenschapshuis, tijdens het Beste Knuppelbal, de onderscheiding namens alle vrij willigers in ontvangst in De Wis. Vervolgens wordt aan het voltal lige stichtingsbestuur een receptie aangeboden. Aansluitend zal het carnavalsfeest worden voortgezet. Carnaval bij Omroep Venray Ook dit jaar staat Omroep Venray tijdens de carnavalsdagen geheel in het teken van dit volksfeest. Dat begint al op zaterdag. Vanaf 12.00 uur kan men getuige zijn van een rechtstreeks verslag van de instal latie en sleuteloverdracht vanuit het gemeentehuis. Hierbij zijn alle carnavalsverenigingen uit de gemeente Venray aanwezig en legt burgemeester Waals zijn ambts keten tijdelijk af. Het programma duurt tot ongeveer 15.00 uur. Daarna start Omroep Venray een non-stop programma dat tot aan Aswoensdag gaat duren. Dagelijks is van 8.00 tot 18.00 uur carnavals muziek uit de eigen gemeente te beluisteren, vanaf 18.00 uur aan gevuld met uitsluitend Limburgse carnavalsmuziek. Tussen 10.00 en 12.00 uur zijn er bovendien veel oudere opnames van Circus Mök te beluisteren. Op zondag wordt vanaf 11.00 uur de carnavalsmis uitgezonden. Omroep Venray is te ontvangen via de kabel op 87.5 MHz en via de ether op 90.2 MHz. Donderdag 15 februari 2007 - Pagina 14

Peel en Maas | 2007 | | pagina 14