Rowwen Hèze Jimmy Lucassen wint voorleeswedstrijd WinterZon Festival 'Meneer, de kleedkamer is bezet. Wat moeten we nu?' Koester uw monument promoot streekproducten Honderdachtentwintigste jaargang - week 7 - donderdag 15 februari 2007 Jimmy Lucassen van groep acht van basisschool St. Anna uit Blitterswijck heeft vrijdag middag de lokale ronde van de nationale voorleeswedstrijd in de gemeente Meerlo-Wanssum gewonnen. Hij was, net als de vijf andere deelnemers, eerder de voorleeskampioen van zijn school geworden en mocht vrijdag de strijd aanbinden met zijn leeftijdsgenootjes van de andere scholen. Volgens juryvoorzitter Riny Hahn heeft Jimmy niet alleen zijn verhaal goed voorgelezen, maar was ook het onderwerp 'het pesten' een indringende en actueel onderwerp. Overigens had de jury waardering voor alle zes de kandidaten die aan deze voorronde meededen. Dat waren Vivianne Mooren (Megelsheim, Meerlo), Joëlle Cuppen, (Maria- school Tienray), Willem Deenen (De Peddepoel,Wanssum),Jopyce Peters (St. Jozefschool, Swolgen) en Pascale Gerards (St. Willibror- dusschool, Geijsteren). Het waren alle zes kanjers, zo oordeelde de jury. De kinderen hadden suppor ters en ouders meegenomen naar De Speulplats in Meerlo. De jeugd was gewapend met spandoeken en schilden om de deelnemers aan de wedstrijd aan te moedig den. De jury, die verder bestond uit Karin Vestjens en René Poels, beoordeelde de voorlezers op het begrip van de tekst, het tempo, het stemgebruik en het contact met het publiek. De zes voorle zers deden hun uiterste beste en de jury merkte op dat ze alle zes hun beste beentjes hadden voor gezet. Winnaar Jimmy Lucassen zal op 10 maart Meerlo-Wanssum verte genwoordigen tijdens de regiona le voorronde in Horst. Dan komen ook de winnaars van Horst aan de Maas, Sevenum, Bergen en Venray in actie. Jimmy Lucassen is in de gemeente Meerlo-Wanssum geen onbekende omdat hij tijdens het Wereldfestival Meerlo-Wanssum, in juni 2005, samen met Job van Kempen en Teun Surminski een geweldige rap heeft gerapt over de rechten van het kind. De nationale voorleeswedstrijd is een landelijk evenement, een initiatief van Stichting Lezen en wordt dit jaar voor de 14e keer gehouden in samenwerking met de Stichting CPNB en de Vereni ging van Openbare Bibliotheken. Alleen al in Limburg hebben zich De winnaars van de zes basis scholen met in hun midden de voorleeswinnaar van Meerlo- Wanssum: Jimmy Lucassen. 158 scholen aangemeld met een eigen voorleeskampioen. Samen met Rowwen Hèze gaan de ondernemers van het Gilde van Streekrestaurants Peel en Maas hun eigen streek met hun streekproducten op een speciale manier in het zonnetje zetten. Beide groe pen laten regelmatig van zich horen en dragen hun eigen steentje bij aan onze mooie regio. Geïnspireerd door de muziek van Rowwen Hèze gaan de koks van het gilde aan het werk met bijvoorbeeld een 'stoofpotje van Peelse runderen met Rowwen Hèze biersaus' en nog vele ande re creaties. Van 1 maart tot 15 april organiseert 'Het Gilde van Streekrestaurants Peel en Maas' de zogeheten 'De lekkere weken van Peel Maas'.Tijdens deze weken kan het publiek bij diverse restau rants in deze regio genieten van lekkernijen uit de streek van de Brabantse Peel tot de Limburgse Maas. En dat werd deze week gepresenteerd in de kapel van Sint Jozef in Smakt, samen met Jack Poels en Tren van Enkevort van Rowwen Hèze. Alle deelnemende restaurants hebben speciale keuzemenu's waarin u kennis kunt maken met heerlijke streekgerechten en tra ditionele producten. Het gebied van Peel en Maas is van oudsher een streek met vele specialiteiten. Behalve asperges en paddestoelen, waar we zo beroemd om zijn, zijn er vele prachtige, kleinschalige ambachtelijke producten die de moeite van het presenteren meer dan waard zijn. Het Gilde van Streekrestaurants is een groep van restaurants in het Peel en Maas gebied, die samen met vele pro ducenten 'hun producten uit de streek' promoten omdat ze waar de hechten aan het eigen karakter van de streek en trots zijn op hun culinaire product. Het Gilde van Streekrestaurants is voortgekomen uit Culinair Erfgoed Peel en Maas en met meer dan veertig aangeslo ten bedrijven mag het gilde, naast restaurants en producenten, ook De actie werd in Smakt in gang gezet door enkele koks, Jack Poels en Tren van Enckevort van Rowwen Hèze en enkele restau rantondernemers. winkels en musea tot zijn ambas sadeurs noemen. Verdere informa tie over de lekkere weken kunt u vinden op de website www. streekrestaurants.nl. De kaartverkoop is in volle gang en de toegangstickets vliegen de deur uit! Maar dat is ook geen won der, want J an SmitMarianne Weber, Thomas Berge, Big Benny, Da Ma Zoë, Lina Steevens en Paniek 4 None zijn slechts een kleine greep uit het artiestenarsenaal dat op zondag 11 maart 2007 te zien en te horen is tijdens het WinterZon Festival in de Bloemenveiling Flora Holland te Venlo. Het WinterZon Festival wordt tweejaarlijks op touw gezet voor gehandicapten met een verstandelijke beperking en hun begeleiders. Het muzikale festijn begint 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Het WinterZon Festival wordt georganiseerd voor gehandicapten met een verstandelijke beperking, die vaak ook nog gekluisterd zijn aan een rolstoel of een bed. Dit maakt het voor hen onmogelijk om naar een 'gewoon' concert te gaan. Ook de prijs, een kaartje kost op zondag 11 maart slechts 8,50 euro en een consumptie 1,30 euro, is aangepast. Dat deze formule werkt, blijkt uit de massale belangstel ling. De bezoekers komen uit alle delen van het land naar Venlo. Dit betekent dat het WinterZon Fes tival inmiddels in heel Nederland bekend is. Zelfs veel niet-gehan- dicapten probeerden kaartjes te bemachtigen. De organisatie kan deze aanvragen niet honoreren, omdat het WinterZon Festival echt alleen bestemd is voor deze groep gehandicapten. Het Winter Zon Festival wordt georganiseerd door O.V Concordia'62 Horst en de Rotaryclub Horst/Sevenum/ Maasdorpen in samenwerking met Flora Holland. De organisatie ver koopt 3000 kaarten, waarvan het grootste deel inmiddels al is gere serveerd. Voor meer informatie en/ of het reserveren van kaarten, kunt u bellen of e-mailen: Marleen van Leendert, tel: 077-3209700, of mail: marleen@vanleendertbv.nl. Op de website www.winterzonfestival.nl vindt u meer informatie over het muziekspektakel. 'Meneer, de kleedkamer is bezet. Wat moeten we nu?' In de foyer van de schouwburg wordt Leo Peeters aangespro ken door een van de leerlin gen. Het is dinsdagmiddag hectisch in de Venrayse cul tuurtempel. Ruim 260 leerlin gen en 30 leraren zijn bezig met de try-out van de twaalfde editie van Traay Out. De brug klasleerlingen hebben net als in voorgaande jaren de eer om de voorstelling als eerste te mogen bezoeken. 'Omkleden, opmaken en weg wezen. Dan hebben we geen pro bleem, wel als jullie in de kleed kamer blijven hangen', antwoordt Leo Peeters rustig. Peeters, samen met Annie Engels de grote anima tor van Traay Out, blijft de rust zelve. De twaalfde editie van de Traay Out verschilt in niets van de voorgaande uitvoeringen. De leerlingen zoeken koortsachtig hun weg in de catacomben van de schouwburg, oefenen in de pauze achter de bühne, in de kleedkamer en de foyer voor de laatste keer hun optreden. Aan tafeltjes zitten leerlingen die hun optreden al achter de rug hebben. Bij hen is de spanning er al af. "Het gaat goed", reageert Peeters op de vraag of hij tevreden is. "Er moeten nog wel wat kleine foutjes worden weg gepoetst, maar we zijn tevreden hoe het tot nu toe gaat. Er zijn wat meer acts dan vorig jaar, omdat er ook verschillende kortere acts zijn. Helaas verlaten ons een aantal talenten die in de afgelopen jaren hebben meegedaan. Maar daar voor in de plaats komen er weer nieuwe, zoals de zusjes Weerts van de brugklas die dit jaar voor het eerst meedoen, terug. Het is mooi om te zien hoe vrij die zich al op het podium bewegen." Vorig jaar gingen de beste acts van diverse Limburgse LVO-scho- len (Limburgs Voortgezet Onder wijs) in Roermond met elkaar de strijd aan. Steef Janssen van het Raayland College, die ook deze middag weer een prachtige per formance op het podium neerzet, werd bij die gelegenheid eerste. Volgens Peeters zijn er opnieuw plannen om de beste uitvoeringen van de schoolvoorstellingen op het podium te zetten. "Als je van alle LVO-scholen in Limburg de besten bij elkaar haalt, dan kun je putten uit een arsenaal van 40.000 leerlingen. Daar zit ongetwijfeld een hoop talent tussen. Dat levert vast en zeker een mooie show op." De show van het Raayland Col lege herbergt op zich al genoeg kwaliteit. De al genoemde zusjes Weerts zijn geboren voor het the aterpodium, daarnaast krijgt Steef Janssen in de creatie van Govert- Jan Jansma de lachers in de zaal op zijn hand. De mix van cabaret, muziek, dans en toneel blijft een perfecte formule voor Traay Out. Achter de schermen werken leer lingen mee aan de decors en het schminken, het is een totale Raay- land-productie die deze week op drie avonden nagenoeg een volle schouwburg trekt. Dat is ook de insteek als in september van het nieuwe schooljaar de inschrijving van start gaat. Peeters: "Uitgangs punt blijft dat de show een geva rieerd aanbod van theateractivitei ten laat zien. Dat betekent dat je Het Smaal Pedje gezien vanuit de Stationsweg richting dr. Poels straat. Het laatste stukje van het eeuwenoude Smaal Pedje, ook wel t Vreejerspedje genoemd. Gaat dat ook zoals veel in Venray ver dwijnen? Het Smaal Pedje dat heel vroeger tussen de velden doorliep waarvan een groot stuk aan de achterkant van de tuinen in de Grotestraat. Het slingerde vanaf de Stationsweg als een berceau, met aan weerskanten grote overhan gende hagen, vanaf de Stations weg door de Veldstraat (nu Wilhel- minastraat) tot aan de Draol, hoek Poststraat. De Julianasingel heette vroeger de Droalweg. Zo lang zamerhand zijn de korenvelden wegens bebouwing verdwenen met daarbij steeds kleine stukjes van het Smaal Pedje. Maar nog even en men wil het allerlaatste stukje van het nog authentieke pedje in Venray laten verdwijnen. Velen hebben goede herinnerin gen hieraan. Zoals de Venraynaar Fr. Linssen dit Smaal Pedje eens heeft bezongen tijdens het carna val, zo zou het de komende dagen ook weer volop gezongen kunnen worden. Och, dit Smaal Pedje, gaat het voor altijd weg? Koester Uw Monument! Kent u ook zo n bij zondere plek in Venray of een van de kerkdorpen? Reacties graag naar SVM,p/a Groene Hart 7 5801 SX in Venray, email venraymonu- mentaal@kpnplanet.nl. De twaalfde editie van Traay Out staat weer bol van het talent. bij de keuze wel eens goede acts moet laat vallen, omdat er in een bepaald genre teveel inschrijvin gen zijn. Daarnaast willen we alle leeftijden aan bod laten komen, van de brugklassers tot en met de schoolverlaters. We waarborgen daarbij wel een bepaalde kwa liteit, want de kinderen moeten naderhand niet negatief worden benaderd om datgene wat ze op het podium hebben laten zien. Daar waken we voor. De leerlin gen die op willen treden, worden in bescherming genomen. Verder is de Traay Out de manier om leer lingen zich te laten presenteren aan een groter publiek. Daar is het allemaal om begonnen. En dat zal altijd zo blijven." iyiVM- EL EN MAAS OoikomJ<- Vodrlces kampioen tNJ IEVM !>'- «li?!*,

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13