raadhuis te steil Aftrap van (P)uur Natuur Opening Wijkplatform Venray Centrum Lokaal Aktief eist behoud vervoersbijdrage gehandicapten 'CDA niet sociaal genoeg' Hoe wilt u wonen? Invalidenbaan Businesspark naar De Hulst Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 25 januari 2007 - Pagina 5 De hellingbaan naast de trap voor de hoofdingang van het gemeentehuis is te steil. Voor gehandicapten met een zwaar dere beperking is het bijna ondoenlijk om op eigen kracht de ingang te bereiken. Er moet daarom een nieuwe invaliden- baan worden aangelegd. Het is niet mogelijk te huidige helling te verlengen omdat dan de toegangslaan wordt versperd. Vanaf de bestuursvleugel, aan de linkerzijde van de ingang, komt een nieuwe hellingbaan die wel aan de toegangseisen voldoet. Er komen ook twee parkeerplaatsen voor gehandicapten bij. Vanaf de grote parkeerplaats aan de Raadhuisstraat blijkt het gemeentehuis slecht bereikbaar te zijn voor ouderen en gehandi capten door de ongelijke bestra ting. Er wordt daarom een nieuw beklinkerd pad aangelegd tussen de parkeerplaats en de hoofdin gang dat vooral voor rollators en rolstoelen veel beter begaanbaar is. De kosten van het grond en straatwerk bedragen 28.000 euro. Door de bijkomende kosten (architect, leges vergunning en aanwijsborden) komt het totaalbe drag uit op 30.000 euro. De werkzaamheden zijn nood zakelijk vanwege de invoering van de WMO (Wet Maatschappe lijke Ondersteuning) per 1 januari 2007. Een belangrijk thema van de WMO is een goede bereikbaarheid van woningen en gebouwen. De fysieke en digitale bereikbaarheid voor alle klanten moet geoptima liseerd zijn. De gemeente Venray heeft ervoor gekozen een zorglo- ket binnen de publieksbalie van het gemeentehuis te realiseren. Er komen ook verkeersmaat regelen op het voorterrein van het gemeentehuis zodat tijdens de openstellingsuren het vrij toe gankelijk is voor mensen met een beperking. Na de aanpassingen kan iedereen het gemeentehuis via de publieksingang bereiken zonder obstakels. Alles is gelijkvloers en het loket is goed bereikbaar. De start van de werkzaamheden kan nog een paar maanden op zich laten wachten omdat naast een bouwvergunning ook een monu mentenvergunning vereist is. De aftrap van het natuurbeleef- programma (P)uur Natuur van Stichting De Marke, een boorde vol activiteitenprogramma voor jong en oud in het natuurlijke landschap van Venray, vindt plaats op zondag 28 januari. De eerste activiteit is een demonstratie tra ditioneel heggenvlechten in het Landschapspark. Het programma loopt van 9-30 tot 14.00 uur en ieder heel uur wordt een demonstratie gegeven. Men vindt het Landschapspark aan de Overloonseweg tussen het St. Annabos en De Spurkt. Een span doek van (P)uur Natuur wijst de weg. Er is geen ruimte om auto's te parkeren dus is het handig met de fiets te komen. Wethouder Patrick van der Broeck opent om 9-30 uur het (P)uur Natuur beleef- programma 2007. Het programma van (P)uur Natuur bestaat uit een aantal activiteiten. Sommige activiteiten vinden op een vaste datum plaats, andere kunnen het hele jaar door beleefd worden. Zo zijn er jaarlijks meer dan veer tig belevenissen. Bijvoorbeeld De Marke Herderdag, in de bossen van Zwartwater, als de schapen geschoren worden. En wat te denken van Het Ravillaraadsel, een computerspel voor kinderen, waarbij raadsels in de bossen van Venray opgelost moeten worden. De 5-sterren zintuigentoer is een fietstocht door en rond Venray waarbij de deelnemers worden geprikkeld om onderweg te proe ven, te ruiken, te zien, te horen en te voelen. Maar ook de theater-, dans- en tekenenactiviteiten van (P)uur Natuur zijn uniek en de moeite waard. Het vlechten van een meidoornhaag wordt door Jef Gielen gedemonstreerd. Gevloch ten hagen zijn van groot belang voor de Das die in het Landschaps park aan de Overloonseweg ver toeft. Jef Gielen is landschaps beheerder en schaapsherder en in die hoedanigheid vaak op de Venrayse heiden en natuurterrei nen te vinden. Op zondag 28 janu ari zijn mensen van Stichting De Marke aanwezig zijn om uitleg te geven over (P)uur Natuur. Tevens is er gelegenheid om je in te schrijven. Voor mensen die vanuit hun huiskamer meer willen weten over (P)uur Natuur, is vanaf begin februari de website www.demar- ke-puurnatuur.nl in de lucht. De website geeft gedetailleerde infor matie en biedt de mogelijkheid tot inschrijven. Leden kunnen niet alleen het hele jaar door actief genieten, maar ondersteunen ook het werk van De Marke en dragen daardoor bij aan de instandhou ding van de natuur. Het informatiecentrum van het Wijkplatform Venray Centrum wordt op vrijdag 26 januari om 15.00 uur geopend. Dit initiatief wordt onder steund door de organisaties die samen het gebiedspanel Venray Centrum vormen: De gemeente Venray, de politie, Wonen Venray, Synthese en Venray Centraal. Het eerste doel van het infor matiecentrum is het verbeteren van het contact met de achterban zodat het wijkplatform nog beter weet wat er leeft bij inwoners en bezoekers van het centrum. Het Informatiecentrum van het wijk platform is gevestigd in Biblio theek Venray aan de Merseloseweg. Daar is inmiddels een eigen balie geplaatst en ingericht. Er is ook een aparte spreekkamer beschik baar. De vrijwilligers van het infor matiecentrum zijn getraind zodat het spreekuur vanaf maandag 29 januari van start kan gaan. Het inloopspreekuur wordt elke maandag en vrijdagmiddag van 14.00 tot 15-30 uur gehou den. Iedereen kan er met vragen, ideeën en opmerkingen terecht. Tijdens het spreekuur is het infor matiecentrum bereikbaar via tel. 06-30887446. Na de opening kun nen de genodigden kennismaken met een nieuw servicepunt waar mee het wijkplatform een stimu lans wil geven aan de leefbaarheid in het centrum. 'Binnenmuur Langstraat geen gezicht' Het pas opgeleverde appar tementengebouw aan de Lang straat 4 is niet goed afgewerkt, oordeelt de commissie Wel stand. Op de binnenplaats is een deel van de oude bebou wing blijven staan nadat de afgebrande discotheek D'n Aide Hoed een paar jaar gele den is gesloopt. De commissie Welstand stoort zich vooral aan een oude onafge werkte binnenmuur. Ontwikke laar Van Santvoort plaatste er een hekwerk met beplanting voor om zo de muur enigszins aan het zicht te onttrekken. Welstand spreekt van een 'onvoldoende lapmiddel' en een 'exces'."De gevel dient op een gepaste wijze behandeld te worden, zodat deze aansluit bij de vormgeving van de nieuwe woningen en binnentuin", vindt de commissie. Het complex telt twaalf appartementen die sinds kort bewoond zijn en het heeft twee voorkanten. Het gebouw richt zich zowel op de Langstraat als op de Gouden Leeuw. Liberty Park in Overloon haalt beelden weg Om koper- en bronsdieven voor te blijven heeft het Liber ty Park zijn beelden naar bin nen gehaald. Naar aanleiding van de recente diefstal van koperen leiding bij de spoorwegen en de diefstal afgelopen nacht van beelden uit de beeldentuin bij het Singermu- seum in Laren, heeft de directie van het Liberty Park de bronzen beelden in haar eigen museum park laten verwijderen. De beel den zijn vanaf heden binnen te zien in het documentatiecentrum van het museum, waar ze zonder sokkel getoond worden. De beel den zijn ondermeer gewijd aan de dwangarbeid en het verzet in de Tweede Wereldoorlog en stonden dus tot gisteren langs de inrit van het museumpark. De beelden zijn alle dagen te bezichtigen tussen 10.00 en 17.00 uur. Gehandicapten werden eind vorig jaar overvallen door een brief van de gemeente dat de vaste vervoersvergoeding - van 100 of 250 euro per jaar-komt te vervallen. De bijdrage in de vervoerskosten wordt per 1 april 2007 definitief stopgezet. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) maakt zich er sterk voor dat de bij drage behouden blijft. Het raadslid stelt volgende week donderdag in de commissie Maatschappe lijke Diensten de kwestie aan de orde. Grebenjak wijst erop dat de Regiotaxi, sinds de overname Veo- lia op 10 december 2006, al veel duurder en minder toegankelijk is geworden. WMO-geïndiceerden zonder scootmobiel ontvangen een vaste reisvergoeding van 250 euro per jaar. Voor gehandicapten met scootmobiel of rolstoel is de bij drage 100 euro. Een paar jaar geleden bedroeg de vergoeding nog 450 euro. Wet houder Emonts (PvdA) deed eind 2002 het voorstel deze bijdrage helemaal af te schaffen.Vanwege de financiële tekorten bij de WVG (Wet Voorzieningen Gehandicap ten). Dit stuitte destijds op grote politieke weerstand waarna een compromis werd gevonden door de bijdragen te verlagen. Sinds 1 januari 2007 is de WVG opgeheven en overgegaan in de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Eind vorig jaar bleek de gemeente Venray nog over een WVG-reserve te beschik ken van 330.000 euro. Het college wilde dit bedrag overhevelen naar de algemene middelen. Ook dit stuitte op verzet van de politiek die dit tegenhield. Tiny Grebenjak kan het niet rij men dat ondanks het overschot de gehandicapten toch hun reis vergoeding kwijtraken. Het gaat in Venray in totaal om 661 WMO- geïndiceerden. Uit navraag bij de cliëntenraad WWB en het Gehandicaptenplat form bleek dat er geen overleg met de gemeente heeft plaatsge vonden. "Het was terloops mede gedeeld en er was geen discus sie mogelijk", aldus Grebenjak, die wil dat er eerst beter naar de consequenties voor de doel groep wordt gekeken. Het raadslid vreest dat velen straks helemaal niet meer de deur uitkomen. "We worden door veel WVG- geïndi- ceerden hierop aangesproken. De brieven van de gemeente Venray worden bij ons afgegeven. Lokaal Aktief wil handhaving van de hui dige vergoeding. Nu het beter gaat moet er juist gekeken worden naar een verhoging van de vergoe ding. Zeer zeker nu het vervoer ook nog duurder is geworden. Het huidige systeem werkt perfect. We willen toch niet terug? Bijzondere bijstand aanvragen? Formulieren invullen, controleren, bonnetjes overleggen enzovoorts. Wat kost dit allemaal aan administratief werk?", vraagt Tiny Grebenjak zich af. "Het motto van de WMO is toch ook méédoen?" Voormalig CDA-raadslid Jan Janssen lijstduwer Christenunie Gemeenten en Wonen Venray onderzoeken woonwensen Wonen Venray, Meerlo- Wanssum en Venray voeren momenteel een onderzoek uit naar de woonwensen van inwoners van beide gemeen ten. Het onderzoek zal ant woord geven op de vragen als hoe tevreden men is met de huidige woonsituatie, of de inwoners verhuisplannen heb ben en wat voor soort woning zij dan wensen. Elk huishouden krijgt een dezer dagen een uitnodigingsbrief en vragenlijst in de bus. Daarin staan vragen over de huidige woonsitu atie, eventuele verhuisplannen en kenmerken van de gewenste woning. Omdat het voor starters momenteel moeilijk is toe te tre den op de woningmarkt, krijgen een groot aantal thuiswonende kinderen in de leeftijd vanaf 18 jaar tot en met 27 jaar eveneens een vragenlijst bezorgd. Ook hen wordt gevraagd naar even tuele verhuisplannen en waar hun voorkeuren naar uitgaan. Het onderzoek wordt uitgevoerd door adviesbureau Companen uit Arn hem. Uiteraard vindt de verwer king anoniem plaats. Inwoners hebben de keus tussen invullen van de schriftelijke vragenlijst of meedoen via internet. Onder de internetdeelnemers worden vijf supermarkt-waardecheques van elk 100 euro verloot om het gebruik van de internetvragenlijst te stimuleren. Op 10 februari 2007, tussen 10.00 en 16.00 uur, halen leden van de wijk- en dorpsraden de vragenlijsten huis aan huis op. Degenen die via internet de vra genlijst hebben ingevuld kunnen dit kenbaar maken met een mee gezonden deursticker zodat niet voor niets wordt aangebeld. Om zowel voor de gemeenten als de woningcorporatie een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de actuele situatie op de woning markt, is het van groot belang dat zoveel mogelijk mensen meedoen aan het onderzoek. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag of het huidige woningbouwpro gramma aansluit op de wensen van de inwoners. En welke aan passingen in het programma even tueel nodig zijn. Eindstraat 12, tel. 581553 De Christenunie neemt op 7 maart in Limburg voor de eer ste keer deel aan de provinci ale verkiezingen. De kieslijst kent een opvallende naam. Het is de 67-jarige Jan Janssen uit Ysselsteyn, die van 1990 tot 1994 voor het CDA gemeente raadslid in Venray was. De gepensioneerde landbouwer staat twintigste op een lijst van 25 namen. Sinds een jaar is Janssen lid van de Christenunie. In 2005 zegde hij na bijna een kwart eeuw het lidmaatschap van het CDA op. "Ik kon me niet meer met het CDA verenigen. Ik miste vooral het sociale gezicht." Begin jaren tach tig werd de politiek geïnteresseer de Ysselsteyner lid van het CDA. Na een periode commissiewerk kwam hij in 1990 op een verkies bare vijfde plaats te staan. Met 476 voorkeurstemmen, waarvan het leeuwendeel uit Ysselsteyn, werd hij glansrijk in de gemeenteraad gekozen. "Ik was voor Ysselsteyn de opvolger van Wim Claessens die gestopt was. Maar het raads werk lag me niet zo. Ik ben niet iemand die graag vooraan staat. Ik sta liever op het tweede plan." Jan Janssen had aan de Deurneseweg een akkerbouw- annex varkensbe drijf dat hij in 1999 overdeed aan zijn dochter. "Zij heeft de vleesvar kens afgestoten en richt zich nu meer op recreatie." Hij was jarenlang bestuurslid van de LLTB. Hij is nu nog lid van de organisaties MOV, de landelijke Vastenactie, 'Kritisch Landbouw' en ABC (Aarde, Boer en Consu ment). "Bij de LLTB zat ik in de commissie ethiek. Mijn grootste interesse gaat uit naar de Derde Wereld." Nadat hij zijn bedrijf van de hand deed, reisde Janssen naar ontwikkelingslanden als Bolivia, Thailand, Zuid-Afrika, Zambia, Zim babwe en Ghana."In Ghana ben ik twee jaar geleden nog geweest. Daar heb ik meegeholpen om een school op te bouwen. Het was vlakbij de plek waar de LLTB een waterproject had om het groeisei zoen te verlengen." Niet alleen het sociale, maar ook het christelijke sprak hem aan in de Christenunie. "Nadat ik gestopt was bij het CDA, ben ik me gaan oriënteren. De PvdA en SP leken me wel wat. Maar ik ben nog een vaste kerkganger en dat draag ik graag uit. Ik heb informa tie ingewonnen over de Christen- Unie. Die partij is in opkomst. Ik heb het programma en de stand punten gelezen. In het scoiale en het christelijke kan ik me heel goed vinden. Eigenlijk zouden de katholieken en de protestanten bij elkaar moeten komen. In de landbouw waren vroeger ook drie organisaties met een verschillende geloofsovertuiging. Dat is nu ook één LTO geworden." Jan Janssen ziet voor hem een adviesrol op landbouwgebied weggelegd. De actieve politiek gaat hij niet meer in. "De partij heeft mij gevraagd om op de lijst te gaan staan. En ik wil best lijst duwer zijn." De Ysselsteyner heeft een uitgesproken mening over de ontwikkelingen in de agrarische sector. "Maar die strookt lang niet altijd met die van de landbouw organisaties", zegt hij. "Misschien is er in Nederland over vijftig jaar wel geen landbouw meer. Dat De gepensioneerde landbou wer. Jan Janssen staat twintigste op de lijst van 25 namen van de Christenunie. hoeft helemaal niet erg te zijn. De bedrijven willen overleven door alleen maar te groeien. In mijn ogen is dat niet de juiste weg. Want we produceren hier al veel te veel met z'n allen. In de Derde Wereld moeten we bijvoorbeeld geen rozen gaan kweken. Daar profiteert slechts een kleine groep van. We moeten de mensen daar helpen een eigen bestaan op te bouwen in de landbouw. Het blijkt echter lastig te zijn de welvaart goed te verdelen. Niet de econo mie maar'leven' zou met hoofdlet ters geschreven moeten zijn. Daar is de economie voor nodig maar ook niet meer dan dat." Venray rekent op vierhonderd nieuwe arbeidsplaatsen Op een zichtlocatie langs de A73 op bedrijventerrein De Hulst n komt businesspark Sciencelink. Het is een verza meling van kennisintensieve bedrijven op het gebied van 'life science'. De gemeente Venray werkt hierin samen met de provincie en Van der Looy Projektmanagement uit Weert. Life science is een verzamel naam van wetenschappen als dierkunde, micro- en virusbiolo- gie, biochemie en genetica. De bedrijven die naar Sciencelink komen, moeten nog worden aan gezocht. Zij verzorgen onderzoek en ontwikkeling voor bedrijven in de farmaceutische industrie, fijnchemie en de voedingssector. Directeur Paul Evers van Van der Looy hoopt dat eind dit jaar kan worden gestart met de bouw van het bedrijvenpark. Het kan de gemeente Venray vierhon derd veelal hoogwaardige banen opleveren. Evers spreekt van 'full service company'. De bedrijven bieden complete onderzoeksfaci liteiten. Eén bedrijf heeft zich al gemeld. Het is Harlan uit Horst dat zich bezighoudt met dierproeven bij muizen en ratten. Harlan gaat in Venray dierenexperimenteel onderzoek doen voor de bedrij ven die zich gaan vestigen in Sci encelink. De locatie in Horst, waar nu honderd mensen werken, zal zich vooral gaan toeleggen op het fokken van de proefdieren. Het laboratorium en de onderzoeks ruimten verhuizen naar Venray, zo meldde directeur Robert Heynert. Het bedrijvenpark krijgt de opzet van een campus waarin de bedrijven zoveel mogelijk Een illustratie van business park Sciencelink. samenwerken en van eikaars ken nis gebruik maken. Er komt bij voorbeeld een gezamenlijke par keerplaats en bedrijfsrestaurant. Daarnaast is er ruimte voor een bankfiliaal, een kleine supermarkt, een kapper, kinderopvang en andere ondersteunende diensten. Wethouder Heidens is verheugd met de komst van Sciencelink. Ook al zijn er verder nog geen namen van deelnemende bedrij ven bekend. "Het is een heel sterke groeimarkt die door de overheid wordt gestimuleerd", aldus Heidens. "Het concept past ook uitstekend bij Venray. Gezien de aanwezige agribusiness en de gezondheidszorg die hier al een traditie van meer dan een eeuw heeft. Deze twee sporen komen nu bij elkaar." Volgens Heidens gaan farmaceu tische bedrijven hun onderzoeken en experimenten steeds vaker uitbesteden. Venray gokt op deze ontwikkeling en hoopt dat de kennisintensieve bedrijven elkaar gaan vinden op Sciencelink. Directeur Evers van Van der Looy vindt De Hulst II een uitste kende locatie die goed bereikbaar is. Het bedrijvenpark komt op een perceel van 7 hectare. Mocht het businesspark in de toekomst te klein zijn, dan kan gemakkelijk worden uitgeweken naar het nieu we bedrijventerrein De Blakt aan de overzijde van de Deurneseweg, Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COM FORTABEL WONENacrnpafc

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5