Liedjesavond in Vierlingsbeek Jeugdprins Willem in Geijsteren Prins Pieter in Tienray Jeugdprins de Vossekeutels LEURD €19, 3k weej ston d'r dit jaor op mit /astelaovend PEEL EN MAAS Een jaarabonnement kost u slechts PEEL EN MAAS In een vol Concordia is de liedjesavond van carnavals vereniging De Keieschieters uit Vierlingsbeek gehouden. Negen deelnemende groepen kwamen ieder twee keer op het podium om hun carna valslied te presenteren. Daar na mocht de jury zich over de moeilijke taak buigen om te beslissen wie de juryprijs in ontvangst mocht nemen. Ze hadden het niet gemakkelijk want de nummers waren allemaal erg goed. De genomineerden voor de juryprijs waren in willekeurige volgorde: De Hennen, Nie Nor maal, De Niksige Heund en Hutje Mutje Handtasje. Uiteindelijke werd de juryprijs door de voorzit ter van de jury uitgereikt aan de nummer een: De Niksige Heund met hun lied An de kant. Intussen waren in de zaal alle stembrief jes opgehaald bij het publiek en geteld. Zoals gewoonlijk werd de uitslag van de publiekprijs op een groot scherm getoond. Door middel van gekleurde balken was te zien welke groepen als eerste afvielen. Van vier groepen stopten de balken tegelijkertijd, deze vie len al af. Daarna stopte de balk van de groep Da Hedde Wellus, deze groep werd vijfde. De volgende balk die stopte was van de groep Nie Normaal, zij werden vierde. De balken van Hutje Mutje Hand tasje, De Hennen en De Niksige De winnaars van het liedjesfes tival in Vierlingsbeek: De Niksige Heund. Heund bleven als langste doorlo pen. De spanning steeg, maar uit eindelijk moesten ook De Hennen en Hutje Mutje Handtasje afhaken (zij eindigden op nummer 3 en 2) en bleef De Niksige Heund over als winnaar van de liedjesavond. De Wim Geurts-wisselbokaal werd door prins Peter overhandigd aan de winnaars die daarna hun num mer nog twee keer zongen. Verder werd tijdens de liedjesavond door wethouder Bert Moeskops, op voordracht van carnavalsvereni ging De Keieschieters, de gemeen telijke oorkonde en medaille voor moed, beleid en trouw overhan digd aan Noud Cuijpers. De "gou den plak van de vrijheerlijckheid Boxmeer" voor iemand die een speciale verdienste heeft of heeft gehad voor het carnaval. Een schouderklopje van de gemeente voor een bijzonder mens. Noud, al 32 jaar lid van Zanggroep Ever green Vierlingsbeek, zowel voor zitter geweest, zingend lid en nu als gitarist heeft zich uitermate sterk ingezet om met name de liedjesavond te promoten en nieu we groepen te stimuleren om deel te nemen Hij heeft mede aan de wieg gestaan van de liedjesavond in Vierlingsbeek/Groeningen. Ook schreef hij, met succes, verschil lende carnavalsliedjes. In Geijsteren bij de Keieschie ters vond zondag weer de ver kiezing van de jeugdprins- en/of jeugdprinses plaats. De gelukkige wordt altijd gekozen uit groep 8, die dit jaar bestaat uit acht perso nen. Dit jaar was het thema 'Groet jes uit de rimboe'. Eerst werd een Afrikaanse dans opgevoerd, waarna als eerste adju dant Mathieu van Kreij voor de dag kwam, gevolgd door enkele raads leden. Bijna aan het eind kwam nar Rick Vermeulen tevoorschijn en als allerlaatste presenteerde jeugdprins Willem Hermans zich knallend, hij kwam uit een ketel die werd omringd door vuur werk, aan het publiek. De jeugd prins woont aan hetzelfde plein als prins Pascal I. De raad wordt gevormd door Karen Jakobs, Teun Kunen, Niels Kreijfelt, Kenny Lom men en Mick Poels. Zoals de laat ste jaren gebruikelijk was, was er ook weer een playbackshow met een vijftal acts, die werd gewon nen door Pleun, Karlijn en Fiek Litjens als Sraar de Metselaar. Als mooiste verkleed persoon werd Youri van der Kuijt gekozen. Jeugdprins Tom Verhaegh en jeugdprinses Kim Erps.Foto.Aerts Fotografie. kwamen jeugdprins Tom Verhaeg en zijn jeugdprinses Kim Erps op spectaculaire wijze voor de dag uit The Black Pearl. Drie specta culaire optredens van de Stardan- cers completeerden deze middag. Onder het motto:'Mit ös as jeugd- prinsenpaar loëpt carnaval dit joar gen gevoar!' houden zij receptie op zondag 11 februari van 15.11 tot 16.30 in café Oud Meerlo. Eer der deze middag trad jeugdvorst Karei af en hij benoemde zijn broer Noud Goumans tot nieuwe vorst van hetVossekeuttelriek. Ook is jeugdprins Bram met zijn adjudanten Nick en Toon afge treden. Bram en Nick zijn echter niet verloren voor het Meerlose carnaval; zij zijn de mannen van de nieuwe website www.cvde- voskes.nl van carnavalsvereniging De Vöskes. Zondag 4 februari is de receptie van prins Bart II en zijn adjudanten Mauk en Jan. Deze receptie wordt gehouden in sport en feestzalencentrum 't Brugeind van 14.11 uur tot 16.11 uur. Daar na is er een gezellig samenzijn met muziek van joekskapel Béter as Niks. Carnavalsvereniging De Geiten Tienray viert zondag 28 januari 5 x 11-jarig jubileum In een overvolle Geitenstal is zaterdag de 55ste prins aan de Tienrayse Geiten gepresenteerd: prins Pieter I (Verstraelen). Samen met prinses Ellen zal hij de Geiten door het carnaval loodsen.Tienray viert dit jaar 5x11-jarig carnaval. Goede rekenaars zullen opmerken dat er dan 56 prinsen moeten zijn, Foto:Aerts Fotografie. maar als gevolg van de waters noodramp in februari 1953 is er in dat jaar in Tienray geen carnaval gevierd. Prins Pieter houdt zater dag 10 februari 19-30 uur receptie in de Geitenstal aan de Bernadet- telaan in Tienray. In Meerlo stond dit jaar het jeugdprinsenbal in het teken van het thema Pirates of the Caribbe an. Kapitein Jack Sparrow redde na een heus piratengevecht Eli zabeth uit de wrede armen van Barbossa en verbrak daarmee de vloek van Cortez. Na de bevrijding van Elizabeth 'Ge ziet Geit, en Geit zult ge blieven'. Deze legendarische woorden sprak Martin Rut ten in 1951. Dit betekende de aanzet tot het ontstaan van de carnavalsviering in Tienray in 1952. Carnavalsvereniging De Geiten viert de 5 x 11-jarige carnavalsviering in het dorp op zondag 28 januari. Secreta ris Jan Joosten (63) is dé ken ner van De Geiten. "Veel ver halen van oud-Tienraynaren zijn bij mij terechtgekomen en ik vertel ze graag verder." Een terugblik op 55 jaar carnaval in Tienray. Beginjaren '50 werden verschil lende carnavalsverenigingen in de dorpen rondom Venray en Horst opgericht. "Na de oorlog was er weer reden om feest te vieren en dus bloeiden de carnavalsvereni gingen op. Mensen die in die tijd carnaval wilden vieren, reisden af naar Venlo om mee te feesten met de Jocus. In 1951 ontstond bij de plaatselijke fanfare het idee om een eigen carnavalsvereniging op te richten. Maar de pastoor destijds, pastoor Dinckels, vond dit te losbandig voor een kleine bedevaartsplaats als Tienray. Er werd dat jaar alleen een dansbal georganiseerd in de plaatselijke danszaal." Tijdens het dansbal zaten drie mannen, onder wie Martin Rutten, in het café van Wiel Cruijsberg aan een borrel na het repareren van de auto van Cruijsberg. Daar ontstond het idee om het feest als 'nep prinsen' te overvallen. "Ze hebben zich toen met z'n drieën verkleed als prins en adjudanten, en het dansfeest verstoord. Martin Rutten had een handveger in zijn hand die als scepter fungeerde en sprak op het feest de legenda rische woorden: 'ge ziet Geit, en Geit zult ge blieven!' Zo ontstond de voorloper van de eerste prins van carnavalsvereniging De Gei ten. Het jaar daarop, in 1952, was de carnavalsvereniging, in organi satie van de fanfare, namelijk een feit. Jan Knoops was de prins." GEITEN EN BOKKEN De Geiten was voor de inwo ners van Tienray een logische naam voor een carnavalsvereni ging. "Tienray was vroeger een arbeidersvolk. Veel inwoners hiel den geiten voor de melk. In Swol- gen, met veel agrariërs, hielden veel inwoners wel bokjes. Als de inwoners van Tienray nakome lingen wilden bij de geiten, gin gen ze naar Swolgen. In die tijd waren Swolgen en Tienray één parochie, maar in 1927 werden ze gescheiden. Bij de splitsing zei de toenmalige pastoor Op de Coul 'nu worden de geiten van de bok ken gescheiden'. Sindsdien staan de inwoners van Tienray bekend als de geiten en de inwoners van Swolgen als de bokken." VAN FANFARE NAAR VERENIGING "In 1992 gaf de fanfare aan te willen stoppen met de organisatie van het carnaval in Tienray. Er ging te veel tijd zitten in het organise ren van de carnavalsactiviteiten, Naam: Adres: Deze foto dateert uit 1964 en toont prins Jo II (Gijsbers) met zijn raad van elf. De foto is gemaakt voor café Wilhelmina, later omgedoopt tot Wilma Bar en t Pleintje. Dit café fungeerde tot 2006 als residentie van de prinsen en hun gevolg. Van wege de sluiting is de residentie nu in het n ieuwe café in het kloosterhotel, de druk werd te groot op de ver eniging met toen veel jonge leden. De toenmalige raad van elf besloot om op de elfde van de elfde een vereniging op te richten, en deze ook zelf te leiden. De raad vond het zijn taak om te organisatie van de carnaval in Tienray voort te zetten, met hetzelfde programma. En de carnavalsdagen in 1993 met prins Jos de eerste verliepen goed." Al jaren kentTienray, zowel voor als tijdens het carnaval, hetzelfde programma. "Dat bevalt iedereen goed, en zo hou je de traditie in ere. Natuurlijk speel je wel in op de tijd. Zo zijn er in 1968 de jeugdprinsen en de jeugdraad van elf bijgekomen, in 1971 de prin senreceptie en is er twee jaar gele den een jeugdboerenbruiloft aan het programma toegevoegd. Het belangrijkste is dat de inwoners van Tienray, jong én oud, er voor kiezen om in Tienray carnaval te vieren. De revue is ieder jaar een publiekstrekker, waar veel mensen op afkomen. In de revue wordt op humoristische wijze teruggeblikt op de gebeurtenissen in Tienray van het afgelopen jaar. Het doel van onze carnaval is dat het een gemeenschapsfeest is. Omdat wij bij de organisatie met veel vrij willigers werken, zo'n 150, onder wie ook veel jeugd, is de betrok kenheid groot. Plezier met elkaar hebben is het belangrijkste en dat zorgt ervoor dat de carnaval in Tienray ieder jaar een groot suc ces is." OVERDRAGEN Jan Joosten is 29 jaar lang lid van de raad van elf geweest van De Geiten. "In die jaren heb ik veel ontwikkelingen meegemaakt en veel plezier gehad. Maar er komt een moment waarop je er een punt achter moet zetten en je verantwoordelijkheden moet overdragen aan de jeugd. Dat heb ben we in 1999 gedaan, met nog zeven andere leden van de raad van elf. De onderlinge band was zo hecht, dat we nu nog altijd samen carnaval vieren." Zondag 28 januari wordt stil gestaan bij het 5x11-jarig bestaan van de carnavalsvereniging De Geiten. Van 11 over 1 tot 11 over 2 is er in het kloosterhotel St. Joseph een ontvangst voor de oude prinsen, oud-raadleden en oud-bestuursleden. Om 11 over 2 start de receptie met aansluitend de feestmiddag in 'Ozze Geitestal' aan de Bernadettelaan. Alle oud-prinsen die aanwezig waren bij de proclamatie van prins Pieter den Urste staan op de foto afgebeeld. Donderdag 25 januari 2007 - Pagina 21 niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Vur al ow kleur- en zwart-wit druk- en printwaerk ziede beej os, behalve mit de vastelaovesdaag zei lef, op 't goej adres. Weej waense ollie allemol 'n bieëstig fijne vastelaovend en mak 't nie te bont.... van den PTT MNIMIbv grotestraat 68 5801 bh venray postbus 1 5800 aa venray tel 0478 58 27 27 fax 0478 51 09 16 e-mail info@vandenmunckhof.nl internet www.vandenmunckhof.nl handtekening: Bankreknr. Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Vastelaovend 'Ge ziet Geit, en Geit zult ge blieven' Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 21