Doe mee met het literair café Open podium in OJC Watjang?!? Anti Pest Prijs voor Honk Wie wordt voorleeskampioen van Venray? Hannibal ontwaakt De Vito Gang in De Evenaar Voorspeelavond dwarsfluit leerlingen ARR SNTWAA PEEL EN MAAS Donderdag 25 januari 2007 - Pagina 19 Het nieuwe jaar begint met nieuwe kansen! Maar liefst vijf winnaars telde de vorige editie van Doe mee met het Literair Café. Deze poë zieliefhebbers, maar ook alle lezers van Peel en Maas, beginnen 2007 weer met nul punten. Men kan weer mooie gedichten verwachten. De eerste opgave van 2007 luidt als volgt: "Familie duurt een mensenleven lang. Door deze avond trekt het grote telen waaraan wij zijn te danken, stuk voor stuk." "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secreta riaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR inVen- ray, tot vrijdag 16 februari. Ook op www.literair-cafe-venray.nl-. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan deze in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Onder grote belangstelling heeft burge meester Waals afgelopen zondag de Raadselige Roos voor poëzie aan Jan van de Ven uit Uden en De Raadselige Roos voor proza aan Noortje van Goch uit Den Bosch overhandigd. De Bijprijs ging naar Han Lins- sen uit Hoensbroek. Ook zijn de winnaars van de Peel en Maaswed strijd 2006 gehuldigd:T. van Els won dit keer de incidentele prijs. Maar liefst vijf winnaars waren er dit jaar in deze wedstrijd. Ook zij werden zondag in de Witte Hoeve gehuldigd: R. van Daal, die al voor de derde keer won, H. Craghs, J. Bekenes,A. Ederveen en P.Weerts. Het Literair Café Venray-regio blijft actief met poëzie: op donderdag 25 januari wordt men ter ere van de landelijke gedichtendag bij de volgende vers winkels in Venray verrast met een gedicht van een van de winnaars van de Raadselige Rozen voor poëzie van de afgelopen veertien jaar: Barto's broodjes en ijssalon, Broekmans patisserie, Bruna boekhandel, Grotestraat, Bruna boekhandel, Passage, Bakkerij Claessens,Van Dam Groente en fruit, Divino delicatessen, Bakkerij van Gassel, Bakkerij Gommans, Kaaskenner Ric Lianne, Boekhandel Van den Munckhof, Santecraem bloemsierkunst, September bloemsierkunst,Thielen vis- specialiteiten en slagerij Maurice Verschuuren. En overal in het dorp kan men deze dag gedeelten van de gedichten op grote banners lezen. Ook in de rest van dit lustrumseizoen kan men de nodige activiteiten van het Literair café verwachten. Op zaterdag 17 maart komen Martin Bril, Bart Chabot en Ronald Giphart in de schouwburg hun opwach ting maken.Aansluitend vindt het boekenbal plaats. Jan Siebelink is te beluisteren op zondag 25 maart om 11.30 uur in het Theehuis van het St.Odapark, waarna de schrijfkring van het Lite rair Café op zondag 22 april op dezelfde locatie en op dezelfde tijd onder de titel Lof der zotheid zijn tweejaarlijkse optreden verzorgt. Het lustrumjaar wordt besloten met een optreden van de dichter Jean Pierre Rawie die op dinsdag 8 mei om 20.00 uur in De Witte Hoeve de gast is in het Literair Café. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovenge noemde of over het werk van het Literair Café is verkrijgbaar bij het secretariaat aan de Rochusstraat 15801 RR in Venray, tel. (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. In OJC Watjang?!? in Oirlo wordt zaterdag 27 januari een open podium gehouden. Zowel beginnende als gevorderde bands krijgen de kans om op het podium van Watjang te staan. De avond wordt geopend door de band Disconnected. Met top-40 rockcovers gaan zij het publiek vermaken, waarna de band 2-Late het roer overneemt. 2-Late uit Ven ray bestaat sinds 2002 maar tim mert sinds kort hard aan de weg met een nieuwe drummer en zan geres. Ook nemen zij deel aan de wedstrijd Popsport voor bands uit Noord-Limburg en Brabant waarin zij onder professionele begelei ding verschillende workshops gaan volgen. Ook zal men in de studio de kans krijgen om enkele nummers op te nemen. Nadat 2-Late het podium heeft verlaten gaat de band Bootgum verder. De uit Brabant afkomstige band heeft een iets oudere bezet ting. Bootgum speelt covers van onder andere Kiki Dee, Doe Maar en Blof.Afsluiter van deze avond is de, eveneens uit Brabant, afkom stige band Collected Mess. Deze vier meiden brengen covers ten gehore van Incubus, Hot Hot Heat en meer. Collected Mess neemt net als 2-Late ook deel aan Pop- sport en zijn sinds kort ook bezig met het opnemen van een eigen demo. Aanvang 20.00 uur. De eer ste band begint om 20.30. Zie ook www.watjang.nl. Niet goed geld terug-actie' Schouwburg Venray Inheemse orchideeën Kring Venray van het Natuur historisch Genootschap Limburg houdt op donderdag 25 januari vanaf 20.00 uur een kringavond in het Gemeenschapshuis aan de Watermolenstraat in Oostrum. Deze eerste avond van het nieuwe jaar staat geheel in het teken van de inheemse orchideeën. Bert Bronswijk neemt deze avond voor zijn rekening. Het is bij het publiek niet algemeen bekend dat veel soorten orchideeën niet gebon den zijn aan de tropen. Er zijn nogal wat mensen die absoluut niet weten van het bestaan van inlandse orchideeën. Toch komen er in Nederland een dertigtal soor ten orchideeën voor. Meestal geen erg opvallende planten. Ze zijn niet te vergelijken met de beter bekende grootbloemige tropische orchideeën die we bijna in elke bloemenzaak kunnen kopen. Bijzonder is al dat ze samen de grootste plantenfamilie vor men van onze aardbodem. Er zijn wereldwijd ruim 20.000 soorten orchideeën bekend en er worden ieder jaar nog nieuwe ontdekt. Orchideeën zijn relatief jonge planten die nog volop in ontwik keling zijn. Orchideeën zijn boei ende planten zeker als men zich wat verdiept in de ontwikkeling in hun levenscyclus, er zijn zelfs soorten die maar liefst dertien tot vijftien jaar nodig hebben om tot bloei te komen. Het begint al met het zaad. Dit is kleiner en lichter dan dat van enige ander planten groep. Muzikale middag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 4 februari van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden door Muziekmakereej Bloas Um Op uit Venray. Bloas Um Op is ontstaan als joekskapel met het doel om op een muzikale en plezierige manier carnaval te vieren en deel te nemen aan diverse carnavalsac tiviteiten in Venray en omgeving. Na verloop van jaren werd Bloas Um Op ook buiten de regio Ven ray bekend. In het begin bestond het repertoire vooral uit carnavals schlagers, maar na enkele jaren werd dit uitgebreid met dans- en meezingmuziek. De middag wordt gehouden in restaurant Le Tam- bourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organi satie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restau rant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Bibliotheek Venray houdt op zaterdag 27 januari, in besloten kring, de lokale ronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. De voorleeskampioenen van dertien basisscholen treden dan voor het voetlicht. Ze lezen een fragment voor uit een kinderboek. De voorlezers zijn afkomstig uit de groepen 7 en 8 van de basis scholen Antonius Veulen, de Bon gerd, Coninxhof, de Hei, de Hom mel, de Kruudwis, de Landweert, de Meent Leunen, de Meulebeek Oostrum, St. Oda Ysselsteyn, Petrus Banden, de Stek Castenray en de Toverbal. Tijdens de voor ronden, die plaatsvonden op hun school, kwamen zij als beste uit de bus. De voorleeswedstrijd begint om 14.10 en wordt gepresenteerd door Gon ter Laare. De juryleden zijn Arnoud Bruijns, directeur Bibliotheek Venray, Petra Houba, leerkracht van De Flierefluit en Bianca Pelders, medewerker marketing en publiciteit van de Schouwburg Venray. De Venrayse Voorleeskampioen gaat door naar de regionale vervolgronde op 10 maart in Horst aan de Maas. De winnaars van de Limburgse regiorondes treffen elkaar op 26 maart tijdens de Provinciale Voor- leesfinale in Theaterhotel de Oran jerie in Roermond.Alle provinciale kampioenen strijden op 23 mei in Muziekcentrum Vredenburg om de titel Nederlands Voorleeskam pioen. Boekrecensie in Peel en Maas Een van de grootste levende thrillerauteurs sluit de cir kel. Dit laatste Lecter-verhaal is tevens het begin. Thomas Harris transformeert nog een keer ons beeld van Hannibal. In een schitterende, fascine rende thriller onderzoekt hij de huiveringwekkende conse quenties van liefde, trouw en morele keuzes. Hannibal Lecter duikt op uit de nachtmerrie van het Oostfront: een kind in de sneeuw, verstomd en geketend. Hij lijkt volstrekt alleen, maar hij wordt gekweld door demonen. Hannibals oom, een bekende schilder, redt hem uit de Sovjetweeshuis en neemt hem mee naar Frankrijk, waar hij woont met de beeldschone, exotische Lady Murasaki. Lady Murasaki helpt Hannibal te helen. Onder haar hoede bloeit hij op en scherpt hij zijn artistieke talenten. Hij wordt bovendien toegelaten tot een Franse medische faculteit, als jongste persoon ooit. Maar Hannibals demonen laten hem niet met rust. Als zijn herinnerin gen terugkeren, ontwaakt de dorst naar vergelding. Het inzicht dat hij niet alleen maar intellectuele gaven heeft, verandert zijn wereld en uiteindelijk hemzelf. Hannibal ontwaakt is te koop bij boekhandel Van den Munck hof. Prijs: 17,95 euro. Met een unieke niet goed geld terug-actie' vestigt Schouwburg Venray deze week de aandacht op de bekroonde familiemusical Honk. De eer ste Anti Pest Prijs is namelijk uitgereikt aan de makers van de succesvolle familiemusical Honk! De prijs is in het leven geroepen door de Stichting De Kinderconsument om ini tiatieven te stimuleren die op een originele wijze pesten tegen willen gaan. De Kinderconsument (voort gekomen uit het project Jeugd Internet van Jantje Beton) komt op voor kinderen in het multime- diatijdperk, en heeft (cyber) pes ten als een van haar speerpunten. Het jaar 2007 staat voor de stich ting in het teken van voorlich ting over en actie tegen (cyber) pesten. Honk! vertelt het verhaal van het Lelijke Eendje, naar het beroemde sprookje van Hans Christian Andersen. Een verhaal over pesten, met veel ontroering en bezinning, prachtige muziek en een flinke dosis humor. De hoofdrollen worden vertolkt door ondermeer de musicalsterren Ara Halici en Ivo Chundro. Ivo was zelf pest slachtoffer en heeft zich er in de pers veelvuldig dapper over uitgelaten. Het stuk wordt gepro duceerd door 3 And a Crowd. De Engelse versie van Honk! ontving in Londen al de Laurence Olivier Award voor Beste Nieuwe Musical in hetzelfde jaar dat The Lion King en Mamma Mia! genomineerd waren. "De musical laat op een heel toegankelijke manier zien waar het pestprobleem om gaat. Zonder dat het belerend is, want die manier wordt door kinderen niet opgepikt. Er zit juist heel veel humor in het stuk. Wij denken dat er met deze musical voor veel slachtoffers en daders een open heid wordt geboden om over het probleem te praten. En dat is het eerste, maar oh zo moeilijke begin voor de oplossing van het pro bleem. We zijn dan ook erg blij dat er een nauwe samenwerking is ontstaan tussen de producenten van 3 and a Crowd en Stichting De Kinderconsument. Daardoor kunnen we samen het probleem op grote schaal onder de aandacht te brengen."Voor meer informatie, bezoek de website www.honkde- musical.nl. Omdat Schouwburg Venray dit initiatief een warm hart toedraagt en zij wil dat ieder een de mogelijkheid krijgt deze voorstelling te bezoeken, heeft de Schouwburg een 'niet goed, geld terug' actie op touw gezet. Men reserveert en betaalt kaarten voor deze voorstelling onder ver melding van 'niet goed, geld terug' en mocht men tijdens de pauze besluiten dat men geen waar voor zijn geld gekregen heeft, dan mag men op dat moment de voorstel ling verlaten en krijgt men op vertoon van het kaartje, zijn geld terug. De familiemusical Honk! voor iedereen vanaf vijf jaar is te zien in Schouwburg Venray op 23 maart. Vermeldt bij de reser vering dat het om de 'niet goed, geld terug' actie gaat en vraag hiervoor een speciale kaart op. De speciale kaarten worden per post verzonden (tot uiterlijk tien dagen familiemusical Honk. Foto graaf:Joris van Bennekom voor aanvang van de voorstelling). Reserveren voor een voorstelling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999- Het complete pro gramma staat op www.schouw- burgvenray.nl. Lezing over euthanasie ANBO houdt op dinsdag 6 februari vanaf 14.00 uur een lezing over euthanasie in De Kemphaan. Euthanasie komt (van het Oud grieks, eu-thanatos,'goede dood'), genadedood of genadedoding zijn benamingen voor 'opzettelijk levensbeëindigend handelen door een ander dan de betrokkene op diens verzoek'. Deze definitie is afkomstig van de Staatscommis sie voor euthanasie (1985) en wordt tegenwoordig gehanteerd in Nederland. Ook hulp van de arts bij zelfdoding valt onder deze definitie. Het doel moet zijn een einde te maken aan uitzichtloos en ondraaglijk lijden van de patiënt. Tijdens deze themamiddag wor den de aanwezigen geïnformeerd door een medewerker van de Vereniging voor Vrijwillige Eutha nasie. Verder kan men met elkaar van gedachten wisselen over dit thema. Opgeven voor donderdag 1 februari bij Piet Kroft via email p.kroft@kpnplanet.nl of via tel. (0478)584165. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 28 januari de oven goed opgestookt om daarin het bekende De Locht- brood te bakken. Kinderen mogen de bakker helpen en zelf ook een broodje kneden en bakken. Leden van Dionysos verzorgen een demonstratie wijn maken. De smid is aan het werk en op de bovenverdieping is de expo sitie Glas in lood, schilderen met Licht te bezichtigen. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Expositie bij Amba De gehele maand februari houdt Amba een expositie met schil derijen van Jan Maessen. Tijdens deze maand is Amba op de nor male tijden open. De kunstschil der is elke dag aanwezig.Amba is een kunsthandel en lijstenmakerij aan de Patersstraat 24a in Venray. Maessen is een bekende schilder uit Venray en omstreken. Gebo ren in Horst, en opgegroeid in de Peel. Dit is de eerste expositie van Maessen met een thema, namelijk 'denkbeelden'. Elk schilderij heeft een verhaal. Tijdens de carnavals- week is de kunsthandel gesloten. Lourdesreizen Het Lourdescomité afdeling Ven ray heeft bij de hieronder genoem de reizen nog plaatsen vrij voor de Lourdesbedevaarten 2007.Trein reizen: 3 tot en met 10 juni (ook voor zieken), 1 tot en met 8 sep tember en 21 tot en met 28 sep tember. Busreizen: 2 tot en met 10 juni 9 dagen (niet voor zieken), 3 tot en met 10 juni (nachtbus) 8 dagen (geen voorzieningen voor gehandicapten). 31 augustus tot en met 8 september 9 dagen, 1 tot en met 8 september (nachtbus) 8 dagen en 20 tot en met 28 septem ber 9 dagen. Vliegreizen: 1 tot en met 4 juni (vierdaagse vliegreis), 4 tot en met 9 juni (zesdaagse), 2 tot en met 7 september (zesdaagse) en 22 tot en met 27 september (zesdaagse). Vliegreizen vertrek ken vanaf Eindhoven of Maastricht. Aanmelden kan bij G. Philipsen via tel. (0478)583575 of bij J. van Stip hout via tel. (0478)586721. Verder zijn er bedevaarten naar Rome, Banneux en Czestochowa in Polen. Informatie hierover is verkrijgbaar bij de Stichting Organisatie Lim burgse Bedevaarten in Maastricht via tel.(043)3215715. Glaskunst centraal In de bibliotheek in Venray is van donderdag 1 tot en met woensdag 28 februari een exposi tie over glaskunst te zien. Getoond wordt een diversiteit aan prach tige ontwerpen van glas-in-lood- ramen, moderne en klassieke Tif fany werkstukken en schalen die door middel van fusing gemaakt zijn. Het maken van glas in lood- raamwerken is een eeuwenoude ambacht die weer volop in de belangstelling staat. Met een glas in lood object is het genieten van het spelen van het zonlicht met de kleuren en de structuren van het glas. Glas in lood geeft sfeer. Tiffany is een koper folietechniek, eigenlijk een verfijnde vorm van glas in lood. Niet alleen de beken de Tiffany lampen zijn tijdens de expositie te zien zijn, maar ook moderne werken die tijdens het maken een grote nauwkeurigheid vereisen. Alle werken die in de bibliotheek gepresenteerd wor den zijn gemaakt door een kleine groep mensen die nu na diverse cursussen bij Art Nouveau in Horst en jarenlange ervaring hun werken tentoon willen stellen. Tij dens de expositie worden er op vrijdag 2 en zaterdag 3 februari tijdens de openingstijden diverse demonstraties gehouden en is er de mogelijkheid tot het stellen van vragen. In de aula van Kunstencentrum Jerusalem wordt op maandag 29 januari van 18.30 tot 19-30 uur een voorspeelavond door dwars fluitleerlingen gehouden. Leerlin gen uit de dwarsfluitklas van Jac Wiermans brengen uit hun pro gramma muziek ten gehore van verschillende niveaus en genres zoals pop, rock, Disneymelodieën, klassiek en Zuid-Amerikaans. Alle ouders, andere geïnteresseerden en IVM- en Muziek-Express-leerlin- gen met hun ouders zijn welkom. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)585320 of kijk op www.kunstencentrumjerusalem. nl. In café De Evenaar kan men op zondag 28 januari vanaf 17.30 uur genieten van een optreden door De Vito Gang 'Ready to go 2007'. Heel wat muzikanten hebben de afgelopen decennia samen met Rick DeVito gespeeld. Een paar namen; Age Kat, Michel van Schie (bassist Anouk), Bob Langenberg, Hans Eickenaar (drummer Candy Dulfer), Jeroen Rietbergen, Inge Bonthond, the Stylus Horns, Tijn Smit. Rick DeVito is een begena digd singer/songwriter uit Rot terdam. Typerend is zijn perfec tionisme welke hem dwingt tot het vinden van gelijkgestemde muzikanten. Zijn carrière kent een even grillig als onvoorspelbaar verloop. Gepokt en gemazeld als hij is blijft Rick DeVito zijn eigen weg volgen. Als frontman van de tienkoppige soul/rock-formatie The Frog genoot hij in de jaren tachtig en negentig internationale bekendheid, vooral binnen het live-circuit van de Nederlandse-, Duitse- en Scandinavische podia. In 1985 verschijnt onder naam van Rickey &The Grog het album Capricorn, waarmee Rick DeVito gedurende anderhalf jaar getoerd heeft. Na het uiteenvallen van The Frog heeft Rick het voordeel van de frontman. De Duitse platen maatschappij Transparent Records biedt hem de mogelijkheid om een soloalbum te maken. Hij kiest ervoor om dat onder een nieuwe naam te doen; Rick DeVito. I can't get no Satisfaction wordt een hit in Duitsland en ook in Scandina vië slaat het nummer aan. Er volgt een tour en er komen televisieop tredens. Met Eva scoort DeVito die zomer een bescheiden hit. In 1995 wordt hij door Frank Stelde gevraagd hem te helpen met het inzingen van reclametunes; maar dat loopt uit de hand en resulteert uiteindelijk in een volwaardig album. In Nederland blijft het stil rond DeVito, op één uitzondering na: De oorlog meegemaakt van WIJ, een gelegenheidsproject van Dolf Jansen. WIJ bestaat uit Jan sen, Ilse de Lange, Reniet Vrieze en Rick DeVito, die de rol van de Ier Paddy zingt. De single van WIJ wordt in 1996 uitgebracht door Ariola. Rick DeVito wordt weer Rick Hogendorp en lijkt defini tief van het oodium verdwenen. zeker wanneer hij in januari 2001 een hartaanval krijgt. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. Samen met zijn oude maten Frank Stelde, Stephan Jan Kowski en Michel van Schie (mix) kiest hij opnieuw voor de muziek en in 2002 wordt de cd Loverman gepresenteerd. Na een herstel en bezinningsperiode heeft hij in 2006 na enkele try-outs het gevoel weer te kunnen geven waar hij bekend om staat; sterke songs, sterke muzikanten en een doorge leefde stem. Sinds eind 2006 is hij druk bezig met het formeren van een nieuwe 'live'-band, die DeVito Gang zal gaan heten. DeVito Gang kan omschreven worden als een combinatie tussen jong en oud. In deze band wordt de combina tie gemaakt tussen Rick als door gewinterde singer/songwriter en diverse ervaren jonge muzikanten. Onder deze "jonge" muzikanten begeeft zich gitarist/songwriter Rory de Kievit. De Kievit heeft in 2003 deelgenomen aan de SENA guitar awards, waar hij uit geroepen is tot beste gitarist van Nederland in de leeftijdscatego rie tot en met zestien jaar. Het is de bedoeling dat De Vito Gang in 2007 volop te zien is op de Neder landse en internationale podia. Er zijn acht geluidsdragers versche nen via Polydor/Universal en het Duitse Metronome. Het album The Beginning uit 1995 bevat zijn eer ste grote hit Eva. Poppentheater Lieslot Poppentheater Lieslot verzorgt op woensdag 31 januari van 14.00 tot 14.30 uur én van 15.00 tot 15.30 uur voorstellingen in Bibli otheek Venray.Tijntje vindt spelen leuk! Maar van zijn zus Saskia mag hij nergens aankomen omdat hij nog te klein is. Maar daar is Tijntje het helemaal niet mee eens! De voorstelling is geschikt voor kin deren van twee tot en met vijf jaar. Kaartjes zijn te koop bij de balie van de bibliotheek. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19