Gemeente Venray Betere kansen op arbeidsmarkt Laat weten hoe u wilt wonen! Wet BIBOB schrikt criminelen af Lening helpt starters met lagere inkomens Beter openbaar vervoer Vacatures Uitslag trekking VIP-terminals Venray zo"| mooi! Puur Natuur fjtuur fl/ö-tuur PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Binnenkort voert de gemeente Venray samen met Meerlo-Wanssum en Wonen Venray een onderzoek uit naar de woonwensen van inwoners van beide gemeenten. Hiervoor krijgt ieder huishouden een uitnodigingsbrief en vragenlijst in de bus. U vindt daarin vragen over uw huidige woonsituatie, eventuele verhuisplannen en kenmerken van de gewenste woning. Omdat het voor starters momenteel moeilijk is een huur- of koopwoning te vinden, krijgen ook een groot aantal thuiswonende jongeren van 18 tot en met 27 jaar een vragenlijst. U kunt de antwoorden invullen op internet. Onder de internetdeelnemers worden vijf supermarkt-waardecheques van 100 verloot. Maar u kunt de vragenlijst ook schriftelijk invullen. Leden van de wijk- en dorpsraden komen de ingevulde lijsten ophalen op zaterdag 10 februari tussen 10.00 en 16.00 uur. Om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de actuele situatie op de woningmarkt, is het van groot belang dat zoveel mogelijk mensen meedoen. De uitkomsten moeten laten zien of we de juiste woningen bouwen, of juist niet. De resultaten worden voor de zomervakantie gepresenteerd. De gemeente Venray is op zoek naar een: - Senior medewerker financieel beheer Voor meer informatie kijk op www.venray.nl onder vacatures. Feestelijke start natuurbeleefprogramma (P)uur Natuur op zondag 28 januari van 10.00 tot 14.00 uur in het Landschappark aan de Overloonseweg tussen het Annapark en de Spurkt. Ieder heel uur is er een demonstratie heggenvlechten. U kunt ook zelf een poging wagen dit oude ambacht uit te oefenen. *V> Venray, focus op mensen Donderdag 25 januari 2007 - Pagina 17 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 4 De wet BIBOB werkt goed in Venray. Door toepassing van deze wet blijkt de gemeente beter in staat om bij vergunning aanvragen criminelen buiten de deur te houden. Veel aanvragers haken af als blijkt dat de gemeente met de wet BIBOB werkt en op grond van deze wet meer informatie vraagt over de financiering en de zeggen schapsstructuur van het bedrijf waarvoor zij de vergunning wilden aanvragen. BIBOB staat voor Bevordering Integriteits Beoordelingen door Openbaar Bestuur. Deze wet is een van de middelen om te voorkomen dat een gemeente criminelen faciliteert met vergunningen voor bedrijfsvestigingen. De wet houdt in dat een gemeente bij een vergun ningaanvraag meer informatie kan verzamelen over vooral de financiering en de zeggenschaps structuur van de onderneming. Dit gebeurt ook bij hercontrole van bestaande vergunninghouders. Als een gemeente zicht heeft op deze aanvullende gegevens, kan zij de integriteit van de aanvrager en zijn zakelijke relaties beter in kaart brengen en beoordelen. Als dan blijkt dat gevaar bestaat dat de ver gunning mede gebruikt zal worden voor criminele activiteiten, kan de gemeente de vergunning weigeren of intrekken. Preventieve werking De gemeente Venray werkt sinds september 2005 met de wet BIBOB. Het college van B en W heeft nu een onderzoek laten uitvoeren naar de effecten van dit beleid. Uit deze evaluatie blijkt duidelijk de preven tieve werking van de wet. Tussen 1 september 2005 en 21 december 2005 zijn in totaal zeventien aanvra gen niet doorgezet. In vier gevallen betekende dit, dat een horecabedrijf zonder geldige vergunning draaide en dus gesloten moest worden. Verder hebben ongeveer acht mensen die een vergunning wilden aanvragen, dit uiteindelijk toch niet gedaan nadat zij van de gemeente uitleg hadden gekregen over het gehanteerde beleid en de te volgen procedure. Huidige beleid voortzetten Kortom, veel mensen trekken hun aanvraag in, of zien helemaal af van een aanvraag, op het moment dat duidelijk wordt dat de gemeente met de wet BIBOB werkt. Het college is tevreden met deze resultaten. Op basis van de opgedane ervaringen, en in afwachting van de landelijke evaluatie van de wet, heeft het college besloten het huidige beleid voort te zetten. De wet wordt nu nog alleen toegepast in de horeca-, prostitutie- en speelautomatenbran- che. Dat blijft voorlopig ook zo. Het scholingsprogramma van de NLW Groep en gemeente Venray krijgt een vervolg. Niet alleen mensen met een WSW-indicatie (Wet sociale werkvoorziening) krijgen de mogelijkheid opleidin gen te volgen bij de NLW Groep, ook uitkeringsgerechtigden kunnen via de gemeente Venray cursussen gaan volgen. Deze opleidingen zorgen ervoor dat hun kansen op de arbeidsmarkt toenemen. Het eerste traject van het scholings project werd in december vorig jaar officieel afgerond. Het project heeft er onder meer voor gezorgd dat 508 medewerkers zonder enige start kwalificaties deze nu wel hebben. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om Nederlands lezen en schrijven, reke nen en ook vakopleidingen. "Mensen die nooit een diploma behaald hebben, zijn nu in het bezit van certificaten", geeft Henk van de Pas, directeur van de NLW Groep aan. "Op deze manier wordt de afstand tot de reguliere arbeidsmarkt kleiner." Talenten In het kader van het scholings project ontving de NLW Groep een ESF-subisdie (Europees Sociaal Fonds). Aanvrager was de gemeente Venray, die erg tevreden is over de resultaten. Wethouder Mathieu Emonts van welzijn: "De kracht van de NLW Groep is dat zij uitgaat van wat iemand kan en niet wat hij mist. Dit vergroot de eigenwaarde van mensen en dat is erg belangrijk. De NLW Groep ziet de mogelijkheden van mensen en niet de beperkin gen." Henk van de Pas vult aan: Mathieu Emonts (links), wethouder welzijn, en Henk van de Pas, directeur NLW Groep, zijn tevreden met het gezamenlijke scholingsprogramma van de NLW Groep en de gemeente Venray "Het motto van de NLW Groep is niet voor niets 'ondernemen met mensen'." Vervolg Het vervolgtraject krijgt een looptijd van drie jaar. Ook hiervoor wordt weer een ESF-subsidie aangevraagd. De subsidie bestaat uit een vergoe ding van 40 procent van de uit eindelijk gemaakte kosten. Onder de noemer'Leerwegen' kent het vervolgtraject vier sectoren waar WSW-ers, maar dus ook uitkerings gerechtigden, trainingen in kunnen gaan volgen. "Medewerkers kunnen certificaten behalen op het gebied van groenbeheer, logistiek, techniek en verzorging. Uiteindelijk doel is dat men na het volgen van de ver schillende trainingen gedetacheerd kan worden naar bedrijven", zegt Henk van de Pas. Elk niveau Het scholingsproject biedt diverse trainingen, variërend van het ont wikkelen van commerciële vaardig heden tot het leren omgaan met de computer en een EHBO-cursus. De starterslening is vanaf 1 maart 2007 in Venray beschikbaar. Deze regeling maakt het mogelijk dat starters met lagere inkomens makkelijker een woning kunnen kopen. In Venray hebben veel starters moeite een eigen woning te kopen. Veel woningen zijn nette duur. Daarom wordt de starterslening geïntroduceerd. Deze lening overbrugt het verschil tussen de aankoopsom van een woning en het bedrag dat de starter op basis van zijn of haar huidige inkomen maximaal kan lenen volgens de normen van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Voorwaarden De gemeente heeft een aantal voorwaarden gesteld aan de starterslening: - het inkomen van de starter mag maximaal 37.000 zijn - de aankoopprijs van de woning mag niet meer dan 170.000 bedragen - de hoogte van de starterslening is maximaal 30.000 en mag ook niet meer dan 20% van de verwervingskosten van de woning bedragen - de starter moet in Venray wonen - de starter moet op het moment van de aanvraag minimaal drie jaar zelfstandig een huurwoning bewonen of minimaal driejaar inwonend zijn - de starter mag niet eerder een eigen woning in bezit hebben gehad. Over het startersleningdeel van de financiering van de woning hoeft de eerste drie jaar geen rente en aflossing betaald te worden. Daarna wordt gekeken of het inkomen van de starter genoeg is om te beginnen met aflossen. Nadat de regeling is vastgesteld in de gemeenteraad, kunnen belangstellenden vanaf 1 maart 2007 gebruik maken van de starterslening. Veolia en de gemeente Venray hebben afspraken gemaakt om het openbaar vervoer in Venray en omgeving te verbeteren. Veolia verzorgt het openbaar sinds 10 december 2006. Sindsdien heeft zowel het bedrijf als de gemeente diverse klachten ontvangen. Zo waren er klachten over een onoverzichtelijke situatie rond het station. Samen met Veolia en de NS gaat de gemeente kijken of deze situatie verbeterd kan worden. Ook gaan de partijen kijken naar vervallen verbin dingen, niet-geplaatste haltepalen en de ritverzorging door de Regiotaxi. Andere klachten betroffen bushaltes die verplaatst waren of waar veel fiet sen op het trottoir of tegen huizen geplaatst werden. In Castenray was een onveilige situatie ontstaan doordat de bus over de Matthiassstraat langs de lagere school De Stek reed. Maatregelen Na overleg met de gemeente heeft Veolia een aantal maatregelen genomen om de situatie te verbeteren. De telefooncentrale waar de ritbestellingen binnenkomen, wordt uitgebreid naar 120 lijnen. Er komen meer treinstellen op de Maaslijn. Vanaf zondag 25 maart 2007 worden de lijnvoering en de dienstregeling van de bussen aangepast en verbeterd. Veolia werkt deze ideeën nu uit en maakt begin maart de details bekend. Evaluatiebijeenkomst De gemeente Venray vindt de ideeën van Veolia een goed antwoord op de klachten. In mei organiseert de gemeente een evaluatiebijeenkomst voor zowel het busvervoer als de Regiotaxi. Burgers en belangenorganisaties kunnen daar hun ervaringen vertellen. En vooral ook suggesties doen voor verbeteringen. Veolia is bij die bijeenkomst aanwezig. Henk van de Pas: "We hebben onder andere samengewerkt met het Cita Verde College in Horst. Medewerkers konden daar certificaten halen op het gebied van bijvoorbeeld groen beheer." Overigens zijn het niet alleen de WSW-ers die opleidingen binnen het project volgen. Ook de niet-gesubsidieerde medewerkers van de NLW hebben één of meerdere cursussen gevolgd, onder wie Henk van de Pas zelf. "Ik heb onder an dere de cursus 'Verzuimbegeleiding' gedaan. Dit geeft aan dat er voor iedereen een gepaste training is." Het levensmiddelenpakket is bij de trekking van dinsdag 23 januari gevallen op lotnummer 1002082 bij VIP Ysselsteyn (Lovinckplein). Op vertoon van het winnende lot kan de winnaar zijn prijs ophalen aan de publieksbalie van het gemeentehuis. Loten ontvangt u wanneer u lege petflessen of lege drankblikjes inle vert bij de VIP-terminals. Elke week wordt een levensmiddelenpakket verloot en één keer per maand een minuut gratis winkelen.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17