AfaCentrum Venray bestaat een jaar Gebiedsgericht werken uitgebreid Reischeque voor familie Van Gaal Stoelmassage Cheque voor De Tol De Wis in Castenray officieel heropend Nieuwe CT-scanner Ingezonden Zorggroep opent leerafdelingen Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 I A PEEL EN MAAS Donderdag 18 januari 2007 - Pagina 7 Reeds enkele jaren is AfaCen trum Venray gast bij Senior Ser vice Venray en sinds een jaar heeft de stichting daar elke woensdag een inloopmiddag voor mensen met een afasie. Het AfaCentrum biedt een gezellige en informele ontmoetingsplek voor afatici, hun familie en vrijwilligers met moge lijkheden tot gebruik van speciale boeken, spellen, computerspel en computerhulp. Verder biedt het professionele vraaggerichte zorg voor mensen vanaf achttien jaar, die beperkt zijn in de communica tie door afasie en hulp willen om beter te functioneren in de maat schappij. Ook wordt er kennis en informatie verstrekt aan eenieder die geconfronteerd wordt met afasie en heeft het een steunpunt functie met lotgenotencontact voor mensen met afasie en hun mantelzorgers. De Stichting Afa sie Noord-Limburg zet zich sinds het begin van de negentiger jaren in voor mensen die als gevolg van een hersenletsel problemen ondervinden bij het gebruik van de taal. Afasie betekent letter lijk 'niet kunnen spreken'. Door deze aandoening kunnen mensen vaak niet zeggen wat ze willen of begrijpen ze niet wat anderen bedoelen. Hierdoor is terugkeer in het arbeidsproces moeilijk of zelfs onmogelijk. Vroegere hobby's val len weg, vanwege de handicap. Als contacten met kennissen, vrienden of familie verwateren, dreigen mensen met afasie en hun partners te vereenzamen. In het AfaCentrum kan men werken aan een zo zelfstandig mogelijk leven en het verbeteren van de communicatie. Geïnteres seerden kunnen op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur binnenlopen bij SeniorService aan de Prins Ber- hardstraat in Venray. Voor meer informatie kan men terecht bij het secretariaat van de stichting via tel. (0478)587185 of per email afa- sie-noord-limburg@hetnet.nl. Binnen het gebiedsgericht wer ken is op 1 januari gestart met zeven nieuwe gebieden. Dit zijn de dorpen Leunen, Heide, Mer- selo en Vredepeel en de wijken Veltum, Landweert en Noord-west in Venray. Nu het werk voor de startgebieden centrum, Oostrum en Brukske bijna klaar is, is het gebiedspanel in zeven nieuwe gebieden gestart. Samen met de wijk- en dorps raden en de overige kernpartners wordt door het gebiedspanel ook voor elk van deze dorpen of wij ken een eigen gebiedsvisie met uitvoeringsprogramma opgesteld. Na goedkeuring door de gemeen teraad in 2005 zijn de kernpart ners op 1 januari 2006 gestart met gebiedsgericht te werken. Binnen deze andere manier van werken wordt er structureel in een gebiedspanel samengewerkt door vijf kernpartners; de wijk- en dorpsraden, politie, Wonen Venray, Synthese en de gemeente Venray. Het panel is voorzichtig van start gegaan in drie gebieden. In het eerste jaar hebben de deelnemers in het panel samen de basis gelegd voor deze nieuwe manier van wer ken. Er zijn een aantal standaarden ontwikkeld die in de toekomst ook voor alle andere gebieden (wijken en dorpen) worden gebruikt. Zo is er een standaard communicatie plan, en wordt in ieder gebied een integrale gebiedsvisie opgesteld met het daarbij behorende uitvoe ringsprogramma. Voor 1 juli 2007 worden de eerste drie gebiedsvi- sies plus uitvoeringsprogramma ter goedkeuring aan de Venrayse gemeenteraad voorgelegd. Ruud en Marjo Van Gaal uit Cas- tenray zijn de winnaars van een reischeque. Zij vielen in de prijzen door mee te doen aan de lande lijke campagne Lege batterijen? Lever ze in en win! van Stichting Batterijen (Stibat)."Door het speel goed van de kinderen hebben we veel lege batterijen die we regel matig inleveren. Tot nu toe heb ben we zelden iets gewonnen, dus we zijn blij verrast met deze prijs", aldus de winnaars die op de actie attent waren gemaakt door televi siecommercials en de lege batte rijen had ingeleverd bij de Hema. Aan welke bestemming de reis cheque van 100 euro gaat bijdra gen, is al bekend: "Wij gaan ter ere van ons 12,5 jarig huwelijk een weekend naar Euro Disney", aldus de familie. Door lege batterijen in te leveren, maakt iedereen het gehele jaar door kans op het win nen van reischeques. Men doet dit door naam, adres en telefoonnum mer op een briefje te schrijven en dat samen met tien lege batte rijen in een zakje te stoppen. Dit zakje kan in de inzamelton bij één van de duizenden deelnemende supermarkten en winkels worden gedeponeerd. Inleveren kan ook bij het gemeentedepot of de che mokar. Elke maand worden uit de opgehaalde zakjes met batterijen 56 winnaars getrokken. Eén van hen krijgt de reischeque van 2000 euro uitgereikt, de overige vijfen vijftig ontvangen een reischeque van 100 euro.Via commercials op radio en televisie vestigt de Stich ting regelmatig aandacht op de actie. Bovendien staan adverten ties met informatie over de actie en de inleverpunten in diverse tijdschriften en omroepgidsen. De informatie is tevens te vinden op de website van Stibat (www. legebatterijen.nl.) waarop ook elke maand de prijswinnaars wor den bekendgemaakt. Stoelmassage is ideaal voor bedrijven om het ziekteverzuim in een bedrijf te verminderen. Het geven van een preventieve mas sage is er om stressgerelateerde klachten en het ziekteverzuim te helpen terugdringen. De stoelmas sage is gebaseerd op de oosterse drukpuntmassage die het lichaam meer energie geeftde concentra tie verhoogt, de bloedsomloop sti muleert en stress verlagend werkt. Hoofd, rug, schouders, armen en handen worden behandelt. De massage kan overal gegeven wor den waar de stoel kan staan. Het kan over de kleding heen worden gegeven en neemt niet meer dan 15 tot 20 minuten in beslag. Er kunnen drie mensen in een uur gemasseerd worden. Na de mas sage voelt zich men ontspannen en fit tegelijk, het reduceert span ning en stijfheid in de spieren, ver moeidheid en pijn. De stoelmas sage heeft fiscale voordelen bij bedrijven. Ook voor particulieren is het leuk; voor op een feestje, een verjaardag, een bruiloft of een leuke andere gelegenheid. Voor vragen kan men contact opnemen met Priscilla Reijnders van Feet Face Body Care in Oostrum via tel.(0478)513585. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N oo rd-Li m bu rg j j Daar kunt u op rekenen! Enkele bezoekers van de dag verzorging van verzorgingshuis Het Schuttersveld in Venray heb ben van het Fonds Ouderenhulp een cheque van 5.000 euro over handigd gekregen voor de inrich ting van ontmoetingsruimte De Tol. Deze ruimte is onderdeel van nieuwbouwcomplex Het Ambachtkwartier in Venray. De gelden zijn mede bijeengebracht door de Stichting RC Maagdenhuis en de Stichting Brentano Steun des Ouderdoms. Het bedrag is bestemd voor de inrichting van De Tol. De bezoekers van dagverzor- ging Het Schuttersveld (onderdeel van Zorggroep Noord-Limburg) verhuizen in april of mei naar de nieuwe ontmoetingsruimte. In het Ambachtkwartier zijn de eerste bewoners begin januari al inge trokken. De Tol, met een opper vlakte van 350 m2, is zowel voor de bewoners van Het Ambacht kwartier als voor mensen uit de omliggende wijk toegankelijk. De ontmoetingsruimte is genoemd naar een historische boerderij waar vroeger tol werd geheven op vee dat naar de Venrayse veemarkt werd gebracht. Gemeenschapshuis De Wis in Castenray is onder grote belangstelling afgelopen week end weer officieel in gebruik genomen na tien maanden van renovatie en uitbreiding. Trots sprak voorzitter Bert Arts van het stichtingsbestuur over het verloop van het pro ject, tijdens welk vrijwel alle activiteiten in De Wis gewoon doorgang konden vinden. Enige overlast was er uiter aard wel geweest voor de vaste gebruikers van het jeugd- en gemeenschapsgebouw, maar deze viel alleszins mee en werd graag genomen in het vooruitzicht van het eindresultaat. Dat kwam tot stand met de inzet van ruim 130 vrijwilligers die tezamen onge veer 6500 uren arbeid verricht ten. Het was dan ook geen won der dat de nieuwe zaal de naam Dorpszaal kreeg toegekend, want uit vrijwel elk gezin van de nau welijks achthonderd zielen tel lende dorpsgemeenschap had wel iemand meegewerkt aan het reno vatieproject. De nieuwe Dorpszaal is prachtig ingericht en voorzien van de modernste ict-apparatuur. Ook staat er een splinternieuwe biljarttafel, waar de seniorenbil jarters wekelijks hun oefenmid dagen hebben. De competitiewed strijden blijven gespeeld worden in het plaatselijke café De Koster. Penningmeester Ben van Eek demonstreerde in de nieuwe zaal de opgestelde apparatuur. Op twee grote schermen verschenen beelden van de verbouwing en werd de toekomstvisie van het gebruik van De Wis duidelijk uit gelegd. Aan wethouder Mathieu Emonts van de gemeente Venray was de eer toebedeeld de nieuwe zaal officieel te openen. Hij deed dat door de onthulling van een grote, natuurstenen plaquette die bij de hoofdingang was aan gebracht. In zijn toespraak ging hij nog eens in op de moeilijke onderhandelingen die er tussen de gemeente en het stichtingsbe stuur hadden plaatsgevonden. Hij bestempelde de bestuursleden als echte terriërs die zich ergens in hadden vastgebeten en niet eerder loslieten, voordat er resul taat was geboekt. Hij zei dit als een compliment te zien en gaf ook ruiterlijk toe dat hij achteraf bekeken op sommige fronten ongelijk had gehad. De strijd om financiële medewerking van de gemeente was zeer hard gestre den, maar de uitnodiging aan de wethouder om de openingshan deling te komen verrichten, gaf aan dat onder al het voorafgaande nu ook een streep kon worden gezet. Beide partijen toonden zich tevreden met het uiteindelijke resultaat. De Stichting Heemkun dig Genootschap Castenray heeft een boekje gemaakt met als titel Van Patronaat tot Gemeenschaps huis. Hierin staan de historie van het gebouw en een overzicht van de renovatie en uitbreiding, geïl lustreerd met foto's en uitgebreid beschreven. Het eerste exemplaar van het boekje werd door voorzit ter Arts aan wethouder Emonts aangeboden, waarna ook alle 120 genodigden een boekje ontvin gen. Na de openinghandeling was het de beurt aan pastoor Hans te Boekhorst om de nieuwe zaal in te zegenen. De voorzitter van de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray die als ceremo niemeester fungeerde, benadrukte daarbij nog eens de historische banden die het jeugd- en gemeen schapshuis altijd gehad heeft met de kerk. Op initiatief van de toen malige rector Richard Verheggen werd het gebouw in 1933 gereali seerd als vooral patronaatsgebouw voor de jeugd. Pas vorig jaar april ging het eigendomsrecht defini tief over van het kerkbestuur naar het stichtingsbestuur. Om de his torische band met de kerk vast te leggen, kreeg de grote zaal in het gebouw de naam Patronaatszaal Het Heemkundig Genootschap gaf aan heel blij te zijn met de architectonische vormgeving van de nieuwbouw, want deze sluit naadloos aan op het historische gedeelte en vormt een buitenge woon fraai geheel met de naast gelegen pastorie en de monumen tale kerk met het priesterkoor uit de 15e eeuw. Aansluitend aan alle officiële plichtplegingen van het middaggebeuren kon het gehele gebouw bezichtigd worden en werd aan het stichtingsbestuur een receptie aangeboden. VieCuri heeft onlangs in Venray een nieuwe CT-scanner in gebruik genomen. Met de scanner kun nen wekelijks minimaal honderd patiënten worden onderzocht op een groot aantal aandoeningen. VieCuri is het eerste Limburgse ziekenhuis dat deze nieuwste CT-scanner gaat gebruiken. Op de locatie Venray wordt ook al sinds maart vorig jaar met de geavanceerde 1,5 Tesla MRI-scan gewerkt. De technologische ontwikkeling gaat soms met sprongen. In 2001 was de toen nieuwe CT-scanner van Venlo hypermodern met vier slices (doorsnedenopnamen) per rotatie (omwenteling). De nieuwe spiraal CT-scanner in Venray maakt nu al 64 slices per rotatie. Dit biedt vele nieuwe mogelijkheden voor de diagnostiek, terwijl gelijktijdig de opnameduur wordt verkort. Er kunnen namelijk per dag meer patiënten worden onderzocht en de toegangstijd voor patiënten gaat omlaag naar de Treeknormen van een maximale wachttijd van drie weken. Bij spoedpatiënten en bij belangrijke vraagstellingen is de wachttijd nu al korter en meestal maar enkele dagen of kan de patiënt direct terecht. Een spiraal CT-scanner draait met een röntgenbuis om de patiënt heen en bij elke omwen teling maakt de röntgenbuis 64 opnamen. In de computer worden deze opnamen verwerkt tot een groot aantal doorsnedenopnamen. Hiermee kan de computer vervol gens in verschillende richtingen afbeeldingen maken. Daardoor ontstaan nieuwe toepassingen, waarbij bijvoorbeeld het verloop van een bloedvat kan worden gevolgd of zelfs bewegende orga nen kunnen worden vastgelegd, zoals een kloppend hart. Met de nieuwe CT-scanner kunnen dan ook afwijkingen van de kransslagaderen onderzocht worden, wat voorheen nog niet mogelijk was. De CT-scanner kan ook met de computer de overige bloedvaten afbeelden, die in kleur en 3-dimensionaal zichtbaar wor den. Een andere toepassing is de virtuele coloscopie, een 3D-onder- zoek van de dikke darm. Tot slot kan de CT-scanner ook worden gebruikt als vervanging van het IVP-onderzoek voor nier-, ureter en blaasaandoeningen. VieCuri verwacht een groot aantal aan vragen voor de verschillende CT- onderzoeken. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Loco Venray Een huis met allure krijgt van daag een nieuwe bestemming. Het voormalige raadhuis van Venray. Volgens Peel en Maas en andere bronnen is op deze plek genera ties lang heel wat raad gevraagd en raad verschaft. Goede raad is duur. En daarom is een raadhuis bijna altijd een prestigeobject. Zoals ker ken en andere heilige plaatsen dat ook waren en zijn. Stadsbestuur ders en ook de gewone bevolking spaarden kosten noch moeite om andere plaatsen in groot(s)heid en pracht en praal te overtroeven. Het stadhuis van Amsterdam - al een twee eeuwen lang Koninklijk Paleis op de Dam - kreeg zelfs de erenaam van Achtste wereldwon der. Een bolwerk van wereldlijke macht in de nabijheid en soms let terlijk in de schaduw van prach tige en overweldigende kerken en kloosters. Venray deed het wat bescheidener, maar de bouw en later het gebouw heeft op de bewoners veel indruk gemaakt; en ook op de bezoekers uit nabije en verre streken, als de paardentram een stop maakte onderweg naar de markten, de bekende etablis sementen of een van de gerenom meerde kloosters. Een passende naam voor dit historische pand Loco Venray. Het geeft duide lijkheid. Venray heeft inmiddels landelijke bekendheid. De naam 'bekt' goed. En het roept associa ties op. Om er enkele te noemen: Loco is afgeleid van locus (plaats). De Grote Markt is een toplocatie. Daar komen de mensen samen als er iets gemeenschappelijks te doen is, zoals diverse carnavals activiteiten, kermis en de intocht van Sinterklaas. Een heus bordes, waar de hoofdrolspelers gezien kunnen worden en zelf over de menigte kunnen uitzien. Zoals de bruidsparen die jaarlijks tijdens de boerenbruiloft in de 'onecht' verbonden werden en zullen wor den. Zoals de mensen er in het verleden stonden nadat zij voor de wet getrouwd waren; en zoals er binnenkort mensen staan als zij deze plek als trouwlocatie kiezen. Het is duidelijk: Dit pand heeft na de verhuizing van het gemeen tehuis - als geen ander - een dui delijke Loco functie gekregen. Loco betekent plaatsvervangend. In speciale gevallen wordt het gemeenschapshuis - gemeente huis - vervangen door het voor malige raadhuis. Loco telt twee lettergrepen. Lo betekent bos en als achtervoegsel komt het in tal van plaatsnamen als een ring rondom Venray voor. Co komt van cum (bijvoorbeeld compagnon). Als voormalig gemeentehuis moet het die betekenis behouden. Niet solistisch, maar met gemeenschap pelijkheid hoog in het vaandel. Tot slot. Een burgemeester heeft destijds al een steentje bijgedra gen aan genoemde argumenten. In 1924 hanteerde hij de troffel bij de eerste Steenlegging. Oscar van der Loo. Moge de nieuwe LOCO en zijn omgeving tot in lengte van dagen een aangename ont moetingsplek zijn voor Venray en wijde omtrek. Ben Jansen, Venray Zorgen om WMO De SP maakt zich zorgen over de WMO. De SP is bang dat het een ordinaire bezuinigingsmaatre gel is en dat hier veel mensen de dupe van worden.Als het om zorg gaat heeft dit kabinet een duide lijke doelstelling: minder verant woordelijkheden voor de landelij ke overheid en minder collectieve lasten. Dat gaat grotendeels onder de mom van 'eigen verantwoor delijkheid'. Zo is ook de gedachte achter de invoering van de WMO. Deze wet moet welzijnsvoorzie ningen, gehandicaptenvoorzienin gen en een deel van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten op lokaal niveau bij elkaar brengen. Een deel van de zorg wordt over geheveld naar de gemeenten, om te beginnen de huishoudelijke zorg van de thuiszorg. Op zich is het niet zo'n gekke gedachte om beslissingen dichterbij de mensen te brengen. Maar in dit geval zal het leiden tot verslechteringen van de zorg. De operatie is een slinkse route geworden om te bezuinigen, een slinkse route met de nodige valkuilen. De eerste val kuil is dat met de overdracht van taken aan de gemeenten het recht op AWBZ-zorg vervalt. De lande lijk geregelde zorgplicht vervalt en gemeenten krijgen geen enke le plicht om de burgers te voor zien van kwalitatief goede zorg. De tweede valkuil is dat geld dat gemeenten gaan krijgen slechts tijdelijk geoormerkt is. Na een paar jaar mogen gemeente zelf bepalen hoe zij het geld beste den. Het kan dan aan alles worden besteed, ook aan de verbouwing van het gemeentehuis of prestige projecten. De derde valkuil is dat gemeenten straks zelf de hoogte van eigen bijdragen kunnen bepa len. Een gemeente kan kiezen voor een hoge, niet inkomensaf hankelijke eigen bijdrage, ook om een financiële drempel op te wer pen. Bij de laatste landelijke ver hoging van de eigen bijdrage voor de thuiszorg bleek al dat mensen om financiële redenen hoogno dige zorg opzeggen. Het ideaal om de zorg dichter bij de mensen te brengen en zorg op maat te leveren komt niet dichterbij met deze wet. Het doel is onmisken baar bezuinigen, wat overigens bijzonder kortzichtig is. Mensen zullen moeilijker aan zaken als thuiszorg kunnen komen en daar door eerder kiezen voor een ver zorgingshuis of verpleeghuis, over het algemeen een duurdere vorm van zorg. Volkomen terecht heeft de WMO al een bijnaam: Wet Maat schappelijke Onrust. Chronisch zieken, ouderen en gehandicapten zijn de dupe. De wet leidt tot pro blemen voor de mensen die onze maatschappelijke ondersteuning juist het hardste nodig hebben en die ook ten volle verdienen. Linda Weijs, voorzitter SP Ven ray Zorggroep Noord-Limburg start op maandag 22 januari met twee leerafdelingen in verpleegafdeling De Hazelaar van locatie Elzenhorst in Horst en verpleegafdeling Haze laar van locatie D'n Horstgraaf in Venlo. De Zorggroep werkt hier in nauw samen met ROC Gilde Opleidingen en verwacht met dit initiatief nieuwe kansen te benut ten voor zowel cliënten, mede werkers als studenten. In een leerafdeling werken studenten naast de vaste mede werkers actief mee in het hele zorgproces. Zij ontwikkelen in de praktijk van alledag hun vaardig heden, kennis en beroepshouding. Daarbij wordt niet alleen een beroep gedaan op het beheersen van vaardigheden, maar vooral op de verantwoording voor het totale zorgproces. Op de leerafdeling staan zowel de cliënt als de stu dent centraal. Zorggroep Noord- Limburg wil adequaat blijven inspelen op zorgvragen van cliën ten. Naast het bieden van goede zorg vindt de Zorggroep het wel zijn van haar cliënten minstens zo belangrijk. Studenten kunnen met de vaste medewerkers een belang rijke bijdrage leveren aan de kwaliteit en continuïteit van zorg en welzijn. De cliënt treft op de leerafdeling meer studenten aan dan op een andere zorgafdeling. Van de betrokken medewerkers wordt specifiekere aandacht voor de ondersteuning van studen ten gevraagd. De werkbegeleider moet de student in toenemende mate stimuleren tot zelfstandig leren. Het accent verschuift hier mee van instructie naar coaching. Omdat er meer handen op de afdeling beschikbaar zijn, kan het werk (zeker later in de stage) deels worden overgedragen. Hier door krijgt de werkbegeleider ruimte voor andere werkzaam heden. Gilde Opleidingen is het Regionaal Opleidingen Centrum voor beroepsonderwijs en educa tie in Noord- en Midden- Limburg. De leerafdeling krijgt in samen werking met de sector Zorg Welzijn van Gilde Opleidingen gestalte. Onderwijs begint in de praktijk. Dat is het uitgangspunt van leren bij Gilde Opleidingen. Gilde Opleidingen werkt aan beter, boeiender, eigentijdser en uitdagender onderwijs. Leren in de leerafdeling sluit hier volledig bij aan. De docent van de sector zorg welzijn van Gilde Oplei dingen is enkele dagen per week aanwezig op zijn leerafdeling. De docent coacht en ondersteunt de student in het leerproces en is verantwoordelijk voor de lesmo- menten. Studenten gaan dan niet naar school voor de theoretische ondersteuning, maar de school komt naar de praktijk. Theorie en praktijk gaan hand in hand. Er is een ruimte ingericht waar studen ten samen met medewerkers en docenten kunnen werken aan hun beroepsontwikkeling. Door deze vernieuwende kennisuitwisseling worden niet alleen de studenten, maar ook de docenten en mede werkers uitgedaagd om zowel de kwaliteit van zorg als het oplei dingsniveau te verbeteren. Afgestudeerd Marjan Mulder uit Oostrum is afgestudeerd aan de Hogeschool TIO in Eindhoven, richting Hotel- en Hospitality Management.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7