Gratis openbaar vervoer in Venray haalbaar? Aanvragen vergunning vaker ingetrokken Aangifte via internet uitgebreid Hoorzitting openbaar vervoer SP: veel klachten over Veolia Symposium gratis openbaar vervoer 'Castenray onveilig door busroute' Cheque voor Helpende Handen Centre for Humane^ Chennai - 600^ mes you to the dedi^ Icelebrating the cor imon M Msae\eis uffering neighbour Laat u inspireren Together door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 18 januari 2007 - Pagina 5 "Als het al in Almere, Lely stad, Nijmegen, Tilburg en Amsterdam lukt, dan moet het ook in Venray van de grond kunnen komen", zegt Wil Mut- saers van inVENtief. De lokale partij maakt zich sterk voor gratis openbaar vervoer in de gemeente Venray. De eerste stap is gezet nu de gemeen teraad het initiatiefvoorstel heeft aangenomen. Het wach ten is nu of Venray in aanmer king komt voor het landelijk pilotproject. In onderstaand artikel schetst Mutsaers de achtergronden. De praktijk in België bewijst dat de theorie werkt. Terwijl in Nederland het openbaar vervoer in 2001-2003 met 35 procent daalde, steeg het in Vlaanderen juist met 35 procent. Inmiddels heeft al meer dan een kwart van de Belgische bevolking een gratis openbaarvervoerkaart. In onze maatschappij is gewoonlijk niets gratis. Alleen de zon gaat iedere dag voor niets op. Hoe is het dan mogelijk om openbaar vervoer gratis aan te bieden? Uiteraard kan het niet helemaal gratis zijn. Er zal op de een of andere manier voor betaald moeten worden. Sinds 10 december 2006 is het openbaar vervoersysteem gewijzigd. Na een Europese aan besteding is het gehele openbaar vervoer in onze provincie opge dragen aan Veolia transport voor een contractperiode van tien jaar. De dienstregeling zoals die nu in Venray en de kerkdorpen wordt uitgevoerd, is gebaseerd op de minimumeisen zoals die door de provincie in de aanbesteding zijn gesteld. Veolia heeft echter het recht om deze dienstregeling te veranderen, lees: de frequentie van de busdiensten te verminderen. Iedereen in Venray en de kerk dorpen ziet inmiddels de nieuwe bussen van Veolia vaak in de dal uren rondrijden met alleen de chauffeur erin. Het zal dan ook niet lang duren dat Veolia bij de provincie 'aan de bel trekt' om de dienstregeling in Venray in te krim pen. Dit is alleen te voorkomen als de bezettingsgraad toeneemt. In het nieuwe Gemeentelijk Verkeers en Vervoer Plan (GWP) geeft de gemeente aan, het gebruik van het openbaar vervoer binnen de gemeente te stimuleren. Het beter benutten van de bussen kan indien gratis gereisd kan worden tijdens de daluren. In de gemeen teraad heeft inVENtief een initi atiefvoorstel gepresenteerd dat door de andere partijen unaniem werd gesteund en aangenomen. Dit houdt in dat de gemeente Ven ray zich aanmeldt bij het minis terie van VWS om deel te nemen aan een pilotproject voor gratis openbaar vervoer per bus voor ouderen tijdens de daluren. Door het ministerie worden experimenten gesubsidieerd zowel in een stedelijke, als in een landelijke omgeving. Vanwege de centrale ligging van Venray, omringd door de tien kerkdorpen, is deelname aan een experiment voor een landelijke omgeving voor de hand liggend. Het ministe rie denkt daarbij aan enkele kleine of middelgrote gemeenten. Bovendien stelt het ministerie de eis dat er sprake moet zijn van 50 procent cofinanciering. Met andere woorden: de helft van de kosten van het experiment moet door de regio worden betaald, zoals bijvoorbeeld provincie, gemeente of het bedrijfsleven. De stand van zaken op dit moment is dat Venray vóór 31 januari 2007 een schriftelijk verzoek bij het ministerie moet indienen. Als de aanvraag van Venray wordt geho noreerd, dan dient vóór 16 april 2007 de periode gratis of goed koop openbaar vervoer van start te gaan. De proefperiode loopt tot 31 december 2007. Laten we hopen dat de gemeente Venray voldoende goede argumenten koppelt aan alle criteria waar aan moet worden voldaan, om in aanmerking te komen voor de 50 procent overheidssubsidie. Na 31 januari hopen we het snel te weten. Bovendien heeft de gemeenteraad van Venray - in het zelfde initiatiefvoorstel - besloten om een werkgroep in te stellen. Om in overleg met de provincie Limburg en Veolia een serieus haalbaarheidsonderzoek te doen naar geheel gratis openbaar ver voer in Venray. Mocht de minister onverhoopt het Venrayse verzoek voor deelname aan het pilotpro ject afwijzen, dan kan in ieder geval de werkgroep van start met het onderzoek. In België is gratis openbaar ver voer een succes. De Belgen hech ten meer waarde aan de sociale functie van het openbaar vervoer en zijn ook bereid daarvoor te betalen. Zij vinden een garantie op mobiliteit van elk individu en het tegengaan van de afhankelijkheid van de auto belangrijk. Net als in Nederland heeft een kwart van de huishoudens geen auto, groten deels vanwege armoede, deels als milieubewuste keuze. Inmiddels beschikt meer dan een kwart van de Belgische bevolking over een gratis ov-kaart. Uit onderzoek is gebleken dat verreweg het grootste aantal verplaatsingen van personen in Venray binnengemeentelijk plaats vindt. Het winkelend publiek is daarbij met 76 procent interne verplaatsingen, een van de hoogst scorende groepen. Bij woonwerk verkeer gaat het slechts om 41 procent. Dit verplaatsen gebeurt voor het grootste deel met de auto. De rol van het openbaar ver voer is zeer beperkt. Er kan - naar Belgisch voor beeld - zonder noemenswaardige kostenverhoging een systeem worden ingevoerd dat ouderen gratis openbaar vervoer biedt. Er kan als experiment een gratis dalurenkaart worden ingevoerd. Dit heeft tot gevolg een betere bezettingsgraad van de bussen. In eerste instantie zou deze regeling voor 65-plussers moeten gelden. Bij gebleken succes kunnen ook andere doelgroepen zoals gehan dicapten in aanmerking komen. Het is niet de bedoeling om extra personeel en materieel in te zetten. Het gaat vooralsnog alleen om een efficiënt gebruik van de aanwezige stoelcapaciteit. Er ont staat een verschuiving in het rei zigersaanbod, omdat de ouderen rekening gaan houden met de dalurenregeling. Er kan als eerste aanzet op maandag (marktdag), op zaterdag en op koopzondagen gratis gebruik van de Veolia-bus- sen tussen het centrum van Ven ray en de kerkdorpen komen. Wie moet de extra kosten voor goedkoop openbaar vervoer beta len? De overheid kan een belasting op het bezit van twee of meer auto's invoeren. Het gebruik van de auto duurder maken, waardoor de auto minder gebruikt wordt. Het kan door het heffen van toe ristenbelasting aan alle bezoekers aan de regio. Of iedere betaler van motorrijtuigenbelasting ontvangt een kaart met recht op gratis openbaar vervoer in de regio. Dan zullen zij eerder ervoor kiezen de auto te laten staan. Verhoging van de parkeertarie ven kan gebruikt worden voor het aantrekkelijker maken van open baar vervoer in plaats van finan ciering van een parkeergarage. Een bijdrage uit het budget voor de WMO. Gehandicapten krijgen een grotere vrijheid wanneer, waar en waarheen zij willen rei zen. Ze hoeven geen gebruik meer te maken van gespecialiseerd ver voer. Bedrijven en overheidsin stanties kunnen hun werknemers financieel stimuleren met open baar vervoer naar het dagelijkse werk te komen. Grote bedrijven kunnen het verstrekken van een gratis openbaarvervoerkaart tot de arbeidsvoorwaarden laten beho ren. Daarnaast zijn er moeilijker te bepalen opbrengsten door een hogere verkeersveiligheid, minder milieuvervuiling en fijnstof en'last but not least' het opheffen of voor kómen van een sociaal isolement van ouderen en gehandicapten. Bart Veldpaus heeft tijdens een officiële bijeenkomst, namens burgemeester en ambtenaren van Venray, een cheque van 19.000 euro overhandigd aan de initia tiefnemer van Helpende Handen, de heer Vidyaakar. Er kunnen vier vissershuisjes van betaald worden. Overigens heeft Veldpaus ook een enveloppe met daarin vijf euro officieel aan Vidyakaar overhan digd. Dit bedrag had Veldpaus, enkele dagen voordat hij naar India vertrok, gekregen van een mevrouw uit Venray die het niet breed heeft. Het gaat natuurlijk niet alleen om de grote bedragen. Kleine bedragen uit een smalle beurs, die met het hart gegeven worden, raken Veldpaus ook altijd diep. Deze overhandigingen staan voor hem symbool voor alle dona ties die na de tsunamiramp voor de bouw van het nieuwe vissers dorpje zijn ontvangen. Veldpaus prijst zich gelukkig dat hij al die dankbare reacties van de lokale vissersgezinnen namens alle vrij gevige mensen heeft mogen ont vangen. Volgende week ga hij, voordat hij terugvliegt naar Nederland, nog even kijken hoe het er in het dorpje uitziet. Vergunningaanvragen worden sinds september 2005 steeds vaker ingetrokken door de aan vragers. Of potentiële aanvragers laten na een eerste intakegesprek niets meer van zich horen. Deze preventieve werking van de Wet BIBOB is de belangrijkste con clusie uit de evaluatie van de Wet BIBOB die het college heeft laten uitvoeren om inzicht te krijgen in de effecten van het gevoerde BIBOB-beleid. De wet BIBOB is een extra instrument om te voor komen dat de overheid crimine len faciliteert door bijvoorbeeld een vergunning te verlenen voor de vestiging van een bedrijf. In de periode 1 september 2005 tot en met 31 december 2006 zijn in totaal zeventien aanvragen niet doorgezet. Omdat hierdoor in vier gevallen zonder geldige vergunning een horecabedrijf werd geëxploiteerd, is bij deze bedrijven overgegaan tot sluiting. Daarnaast zijn ongeveer acht potentiële aanvragers, na uitleg over het gehanteerde beleid en de te volgen procedure, uiteindelijk niet overgegaan tot het indienen van een aanvraag. Verder is, gelet op de opgedane ervaringen en in afwachting van de landelijke eva luatie van de Wet BIBOB, besloten om het huidige beleid ongewij zigd voort te zetten. Sinds 1 september 2005 wordt van aanvragers uit de horeca-, prostitutie- en speelautomaten- hallenbranche meer informatie gevraagd over met name de finan ciering en zeggenschapsstructuur van de onderneming. Als aan de hand van deze gegevens blijkt dat er gevaar bestaat dat de vergun ning mede gebruikt zal worden voor criminele activiteiten, kan de gemeente de vergunning wei geren. De politie lanceert een nieuwe versie van de inter- netaangifte op politie.nl. Belangrijkste vernieuwing is de mogelijkheid om aangifte te doen van een groter aantal delicten op het gebied van dief stal en vernieling. Naast deze inhoudelijke uitbreiding is de nieuwe versie nog gebruiks vriendelijker gemaakt. Meer soorten diefstal en ver nieling, zoals diefstal uit schuren, scholen, bedrijven, sportcom plexen vormen de belangrijkste aanvullingen. Ook zakken- of tas- senrollerij kan nu via de internet aangifte bij de politie worden gemeld. Naast deze uitbreiding is de internetaangifte gebruiks vriendelijker gemaakt door alle vragen te vereenvoudigen. Nieuw is de delictsherkenning; op grond van de door de burger verstrekte gegevens wordt vastgesteld van welk type delict er sprake is. Ook aan de zijde van de politie zijn ver beteringen aangebracht, waardoor de politie efficiënter kan werken. De spelregels rond de internet aangifte zijn niet veranderd. Het gaat om relatief eenvoudige delic ten, waarbij er geen aanwijzingen zijn omtrent wie de mogelijke dader is en er geen sprake is van geweld. De politie benadrukt dat aangevers van deze delicten uiter aard ook welkom zijn aan het politiebureau voor een persoon lijke ontvangst of gebruik kunnen maken van de telefonische aangif te via 0900-8844. Al naar gelang de behoefte van de aangever is er een geschikte wijze van aangifte doen voorhanden. De aangever krijgt na het versturen van de internetaangifte een kennisgeving van de gedane aangifte. Over het verdere verloop van de aangifte zal de aangever afhankelijk van de aard van de aangifte verder wor den geïnformeerd. Dit is echter niet in alle gevallen mogelijk, en alle tijde levert de aangever door middel van zijn aangifte via inter net een belangrijke bijdrage aan het werk van de politie. Hierbij valt bijvoorbeeld te denken aan het signaleren van een toename in het aantal fietsdiefstallen in een bepaalde wijk. De politie kan met deze informatie een gerichte aan pak of actie voorbereiden en uit voeren en daarmee de veiligheid preventief in de wijk vergroten. De aangifte via het internet, inge voerd in 2003, heeft inmiddels een zelfstandige plaats binnen de dienstverlening van de politie ingenomen. Sinds de invoering groeit het aantal gestaag. Voor 2006 is het gemiddelde aantal aangiften per maand met 25 gestegen ten opzichte van dezelf de periode vorig jaar. Het huidige niveau schommelt rond de 18.000 aangiften per maand via internet. Op dinsdag 23 januari vindt in theater De Maaspoort in Venlo een hoorzitting plaats over het openbaar vervoer (trein, bus en regiotaxi). De avond begint om 19.00 uur en eindigt omstreeks 22.00 uur. De hoorzitting wordt georga niseerd door de provinciale sta tencommissie Verkeer, Water en Milieu. Reizigers en andere belang hebbenden kunnen tijdens deze zitting hun positieve en negatieve ervaringen met het gewijzigde vervoerssysteem kenbaar maken. Op 10 december 2006 heeft Veo lia het openbaar vervoer in Lim burg overgenomen. Afhankelijk van de uitkomsten van de hoorzit tingen besluit de statencommissie of en zo ja welke stappen onder nomen worden. Behalve in Venlo vindt op woensdag 24 januari ook een hoorzitting plaats in de Stads schouwburg in Sittard-Geleen. Aanmelden voor de hoorzitting kan telefonisch via een speciaal telefoonnummer: 043 - 389 7733- Dit kan vanaf maandag 15 janu ari tot en met vrijdag 19 januari tussen 08:30 en 17:00 uur. Bij de aanmelding dient al aangegeven te worden op welke locatie inge sproken wenst te worden en wat het onderwerp is waarover inge sproken wordt: trein, bus, regio taxi, dienstregeling, capaciteit, op tijd rijden, reizigersinformatie/ communicatie, tarieven, klachten- regeling/-afhandeling of andere zaken.. Degenen die die niet wensen in te spreken maar wél hun ervarin gen kenbaar willen maken, kun nen dit vanaf 15 januari tot en met 19 januari doen via een invulfor- mulier op de website van de pro vincie Limburg (www.limburg.nl). Eindstraat 12, tel. 581553 Er zijn heel veel meldin gen binnengekomen bij het meldpunt over Veolia dat twee weken geleden door de SP Ven ray is geopend. "De klachten variëren van bussen die veel te hard door de wijken rijden, tot bussen die helemaal niet rijden. Ook is het is niet altijd duidelijk waar de opstapplaat sen zijn", aldus Linda Weijs van de SP in Venray. Weijs: "Er is nergens een dienst regeling te krijgen, alleen via inter net kun je dit nazoeken. Verder zijn er kinderen die nu ver moe ten fietsen, omdat er geen busver binding meer is. Ook zijn er veel klachten over de trein: te laat, te koud, te vies. Er is geen eerste klas meer, terwijl je er wel nog kaartjes voor kunt kopen. De reistijd naar Nijmegen is aanmerkelijk langer geworden en de aansluiting op andere treinen is slecht." Over de Regiotaxi zijn heel veel klachten binnengekomen. Mensen moeten lang tot erg lang wachten, wor den wel eens vergeten, de taxi is telefonisch nauwelijks bereikbaar. "De klachten die we nu binnen hebben gekregen, worden door gegeven aan wethouder Van der Broeck. Hij heeft deze week een gesprek met Veolia en kan deze klachten alvast voorleggen", aldus Weijs. Het totale aantal klachten is moeilijk in te schatten, aldus Linda Weijs. "We hebben tientallen mel dingen gehad. Ook van mensen die namens de hele straat of een groep bellen. Bijvoorbeeld namens de Klaproos in Landweert. Hier rijdt de bus veel te hard door de wijk en langs de school de Kruud- wis. Dit twee keer per uur. Wij hebben ook een melding gehad van een groep oudere dames die vinden dat de taxichauffeurs veel te hard rijden, niet helpen met instappen- en uitstappen en onbe schoft zijn. Ook een melding van een familielid van een bewoner van Beukenrode. De taxi was om 17.00 uur gekomen in plaats van om 21.30 uur zoals afgesproken. Ook ouders maken zich zorgen omdat dochters, meiden van der tien jaar, nu stukken alleen moe ten fietsten omdat er geen busver binding meer is. En zo kan ik nog wel even doorgaan." Op 12 maart in de schouwburg De politieke partij inVENtief houdt op maandag 12 maart een symposium met als thema 'gratis openbaar vervoer in Venray'. Spreker tijdens dit symposium is Michiel van Huiten. Hij is voor malig Eerste en Tweede Kamerlid en was staatssecretaris in het kabi net Den Uyl.Van Huiten is een fer vent voorstander van gratis open baar vervoer en heeft een aantal publicaties en een boek over dit onderwerp geschreven. InVEN tief hecht veel waarde aan gratis openbaar vervoer in de gemeente Venray. Afwegingen en ideeën worden nu omgezet in daden. De partij heeft eind vorig jaar een initiatiefvoorstel ingediend met als onderwerp 'gratis openbaar vervoer in Venray'. Dit voorstel is op 19 december unaniem door de gemeenteraad aangenomen. De gemeente Venray gaat zich bij het ministerie, de provincie en vervoerder Veolia aanmelden als kandidaat voor het pilotproject landelijke omgeving. Naast een aantal grotere steden is Venray tot nu toe de enige plattelandsge meente die aan de proef wil mee doen. Het pilotproject loopt van 16 april tot 31 december 2007 en is bestemd voor ouderen die tij dens de daluren gratis met de bus kunnen reizen. Tijdens het sympo sium zal door een aantal gastspre kers informatie worden verstrekt over het onderwerp. Vervolgens kan er gediscussieerd worden met een panel waarin deskundigen van betrokken organisaties plaats nemen. De bijeenkomst wordt gehouden in de schouwburg en begint om 19-30 uur. De toegang is gratis. Businesscampus De gemeente Venray, wethouder Lei Heidens, de provincie, gedepu teerde Driessen en Van der Looy Projektmanagement presenteren donderdag (vandaag) het con cept voor een businesscampus op bedrijventerrein De Hulst II in Ven ray. Tijdens deze presentatie krijgt men te zien en te horen hoe De Hulst II voor een deel ontwikkeld wordt als campus met als thema life science. Op de campus wor den kennisintensieve bedrijven gehuisvest, die zich voornamelijk bezighouden met research deve lopment. Dit zorgt voor wel vier honderd banen. Na de bijeenkomst worden digitale beelden van de toekomstige life science campus beschikbaar gesteld. Uitslaande brand Vrijdag rond 8.30 uur is bij een uitslaande brand in een woonboer derij aan de Deurneseweg in Yssel- steyn de bovenverdieping nagenoeg helemaal uitgebrand. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De bedrijfsgebouwen zijn geheel behouden. Dorpsraad wil bussen uit Matthiasstraat en Campagnestraat De dorpsraad van Castenray heeft een protestbrief naar ver voersbedrijf Veolia gestuurd. Vanaf 10 december loopt de route van buslijn 26 (Horst-station Oostrum) deels door het dorp. Dat zorgt voor onveilige situaties bij gemeenschapshuis De Wis, de school, de peuterspeelzaal en het speelveldje. Het voorstel van de Castenrayse dorpsraad is om de route te verleggen. Nu rijdt de bus vanaf Horst bij de kerk van Castenray rechtsaf de Matthias straat op. Aan het einde van de Matthiasstraat wordt via de Cam pagnestraat de Castenrayseweg richting Oirlo bereikt. Volgens de dorpsraad heeft de route door beide woonstraten geleid tot onvrede en verontwaardiging bij de Castenrayse bevolking. Ook de directie en leerkrachten van de basisschool en de ouderver eniging zijn er ongelukkig mee. De dorpsraad geeft aan dat de Matthiasstraat en Campagnestraat niet zijn ingericht voor het rijden met grote autobussen. In novem ber 2006 is de herinrichting van de kom Castenray afgerond en zijn deze straten ingericht als 30- kilometerzone en daarmee aan gewezen als woongebied en niet als verkeersgebied. Aan de straten liggen het gemeenschapshuis, de peuterspeelzaal en basisschool en een speelveld.Vooral aan het begin en einde van de schooltijden ont staan er gevaarlijke en onoverzich telijke situaties. Er zijn spelende en wandelende kinderen, ouders en kinderen op de fiets, een groot aantal personenauto's waardoor er nauwelijks ruimte is voor de bus. Ook zouden de bussen vaak veel harder rijden dan 30 kilometer per uur. In de Matthiasstraat heeft al een aanrijding plaats gevonden waarbij een autobus van Veolia betrokken was. Er zijn ook al de nodige bijna-ongelukken geweest. De dorpsraad schrijft in de brief in hoge mate verbaasd te zijn over de gekozen route. Het voorstel is dat de bussen voortaan direct vanaf de Horsterweg rechtsaf de Castenrayseweg inslaan. De alter natieve route wordt nu al door een aantal buschauffeurs van Veo lia gebruikt wanneer er niemand staat bij de bushalte aan de Hors terweg. Met het verleggen van de route moet ook de bushalte aan de Horsterweg verplaatst worden. De dorpsraad geeft de voorkeur aan een halte aan de Castenrayse weg, onder het viaduct van rijks weg A73- Joyrider De politie stelt een onderzoek in naar een eenzijdig verkeerson geval, zaterdag rond 21.00 uur op de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum. Bij dit verkeersongeval raakte de bestuurder (15) uit Venray van de auto gewond. De jongen had de auto van zijn vader meegenomen om mee te gaan rijden. Het onge luk gebeurde toen de automobi list vermoedelijk met te hoge snel heid een bocht naar rechts nam. Hij kwam hierdoor eerst links van de weg tegen een boom terecht, waarna hij tegen een boom rechts van de weg tot stilstand kwam. Een mobiel medisch team van de traumahelikopter zorgde voor de hulpverlening. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5