f Koester uw monument Zorggroep als alphahulpbemiddelaar Peter Nellen L' me>\)fae>y\c&v\'tw ff Honderdachtentwintigste jaargang - week 3 - donderdag 18 januari 2007 Nancy Buise van De Peeldancers Dansvereniging De Peel dancers uit Ysselsteyn houdt voor het elfde jaar een dans- toernooi. Op zondag 21 janu ari in zalencentrum Roelan- zia in Ysselsteyn dingen 350 deelnemers mee naar de prij zen. Het toernooi begint om 09.45 uur. Na jaren zelf actief de danssport te hebben beoe fend, staat Nancy Buise nu aan de zijlijn. Als trainster van De Peeldancers volgt zij zondag de prestaties van haar pupil len op het podium. Nancy Buise (26 jaar) was zeven jaar toen zij voor het eerst met de danssport in aanraking kwam. Als inwoonster van Ysselsteyn uiter aard bij De Peeldancers. "Mijn moeder vond dansen fantastisch. Zo kwam ik bij De Peeldancers terecht. En ik vond het meteen ook keileuk." De Peeldancers was destijds nog een kleine vereniging en fungeerde eigenlijk alleen als dansgarde tijdens de carnavals periode. Heel af en toe werd een toernooi bezocht. Voor Nancy reden om haar heil elders te zoe ken. Ze werd steeds beter en fana tieker. Als 14-jarige nam ze voor het eerst deel aan de Europese kampioenschappen in München (Duitsland). Zonder resultaat. Daarna nam ze deel aan meer dere EK's, en wel met succes. In 2003 werd ze in Oostenrijk bij de solo's tweede, later nog een keer derde. Met de garde pakte ze zelfs de Europese titel. Ze kijkt graag terug op die periode."Ik heb altijd ontzettend genoten. Het is echt kicken als je op het podium staat. Dankzij mijn moeder, die me in die tijd enorm heeft gesteund, kon ik op een hoog niveau dansen. Daar ben ik haar nog steeds dank baar voor." Aan het einde van vorig seizoen zette zij een punt achter haar actieve carrière. Ze was inmiddels als trainster bij De Peeldancers aan de slag gegaan. Ze heeft samen met Marja Claessens de Funky Stars onder haar hoede, met Jolan- da Poels traint ze de Dancing Stars en de solisten Loes Poels en Mar leen Alders. Spijt dat ze gestopt is, heeft ze niet. Dat hoofdstuk heeft ze inmiddels afgesloten. "Ach, je wordt wat ouder en dan gaat het toch wat moeilijker. Als ik nu een spagaat wil doen, moet ik me toch eerst goed opwarmen. De jeugd trainen is net zo leuk." Verschil met vroeger is er wel degelijk. De tijd dat deze danssport werd geas socieerd met carnaval is volgens Nancy Buise voorbij. Het niveau ligt ook beduidend hoger. "Wat die meiden nu kunnen, kon ik vroeger niet. Hoe ouder de mei den ook zijn, hoe moeilijker de dansen zijn." Wat vroeger werd afgedaan als huppen op polka- muziek, heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een echte sport. "Zeker, als je twee minuten op het podium hebt staan dansen, ben je bekaf. Het is enorm zwaar. Het is beslist topsport, zeker als je op een bepaald niveau danst. Het is sport op muziek. Intensief, maar ontzettend leuk om te doen. Vanaf het eerste begin was en is het mijn passie. Het geeft een enorme kick als je op het podium staat en je dansje doet." Ze is blij met de sport ook met zijn tijd meegaat. "Er werd eerst altijd alleen gedanst op een polkaritme, gelukkig ben je nu iets vrijer in de keuze van de muziek. Iets moderner mag tegen woordig wel. Dat komt de sport alleen maar ten goede." Ze verheugt zich al op het toer nooi van komende zondag. Begin december is het wedstrijdseizoen van start gegaan. Na een half jaar van intensief trainen, slaat nu het uur van de waarheid. "Vlak voor zo'n toernooi wordt de druk altijd Nancy Buise (liggend) en Marja Claessens (midden achter) met hun meiden van de Funky Stars. groter. De meiden willen ontzet tend graag presteren. Dat merk je ook tijdens de trainingen. Ze zijn enorm fanatiek. Zeker de oudere groepen." De komende maanden zullen de prestaties tijdens de verschillende toernooien bepa lend zijn of er kwalificaties voor de Europese kampioenschappen worden afgedwongen die in mei plaatsvinden. Zondag is in ieder geval al een goede graadmeter. Zeker voor de oudste groep, de Dancing Stars. "Een Belgische dansgroep komt zondag ook naar Ysselsteyn. Dat is de absolute top. Ze zijn tweede van Europa gewor den. Dan kunnen we meteen zien waar we staan. Al zal het heel moeilijk worden om in eigen huis te winnen." Sinds vorige week heeft het Venrayse Odapark er een illus tere bewoner bij: Cosmo, een kloeke wereldkip van Koen Vanmechelen, grootgebracht door Venraynaar Gerard Schaeffer. In 2005 werden bezoekers van het Odapark vergast op een hok met pluimvee. Het bleek geen manifestatie te zijn van een kin derboerderij, het ging om het pro ject 'The Cosmopolitan Chicken' van de Belgische kunstenaar Koen Vanmechelen. De nakomeling uit de tentoonstelling in het Odapark groeide onder de liefdevolle zorg van Gerard Schaeffer uitVenray op tot een kloeke haan. Vorige week keerde Cosmo - want zo heet hij - terug in het Odapark. The Cos mopolitan Chicken verenigt alle kippenrassen ter wereld in zich. Koen Vanmechelen is al zijn leven lang in de ban van de kip en het ei. Als kind al kweekte hij kip pen, maar sinds 2000 pakt hij het groots aan en werkt hij aan een wereldkip, een kosmopolitische kip. Daartoe kruist hij kippen van alle nationaliteiten. Hij begon met een Mechelse koekoek uit België en een Franse poulet de Bresse. De MtaiGMIMUlP EA IMAABi: WWMlI. AA/'V0i0, IMlL Accountants Belastingadviseurs ACCOUNTANCY - BELASTINGADVIES - SALARISADMINISTRATIE Keizersveld 87 - 5803 AP Venray, Tel. 0478-583037 Fax 0478-588043 - mail info@avydo.nl - www.avydo.nl kinderen hiervan werden gekruist met de Engelse redcap, waarna uit Amerika de Jersey giant en uit Duitsland de Dresdner Huhn erbij werden betrokken. Om de twee jaar onderneemt de kunstenaar een expeditie naar de echte oer- kip, die nog altijd aan de voet van de Himalaya leeft. The Cosmopolitan Chicken raakt aan vele actuele maatschap pelijke onderwerpen: genetische manipulatie, klonen, globalisatie, en multiculturaliteit. The Cosmo politan Project is een gedurfd en vernieuwend antwoord op één van de meest basale, menselijke vragen: wat is onze identiteit, als individu en als soort? Tegelijk is het een dwingend pleidooi om uit de kooi te breken die ons als individu en soort omklemt en om de barrières te slechten tussen het ik en het andere. De kip wordt Gerard Schaeffer en zijn wereldkip. een waarachtige wereldburger. Een pleidooi voor globalisatie is dat niet, want er ontstaat een rijke verscheidenheid. Het kweekpro- ject gaat in tegen uniformiteit. Daarom staat het zowat lijnrecht tegenover het klonen. Kruisen is de boodschap. Cosmo is er het levende bewijs van. K vv .•jf? Paviljoen Bernard St. Anna Noordsingel in Venray. Er is al vaak geschreven over de monumentale betekenis van SintAnna, de psychi atrische inrichting voor vrouwen. Of beter gezegd de voormalige psychiatrische vrouweninrichting, want aan de vroegere scheiding tussen mannen en vrouwen kwam een eind toen in 1980 op Servaas en Sint Anna de gemengde ver pleging werd ingevoerd. In 1976, inmiddels dus al dertig jaar gele den, viel het besluit dat Sint Anna in verband met de inkrimping van het aantal plaatsen, gesloten zou worden. Onderzoek wees uit, dat het Servaasterrein groot genoeg was voor de bouw van een geheel nieuw psychiatrisch ziekenhuis voor mannen én vrouwen, zodat het Annaterrein kon worden afge stoten. Inmiddels is dat moment zeer dichtbij. Alle (tijdelijke) gebruikers van een accommodatie op Sint Anna hebben onlangs offi cieel het bericht ontvangen dat de huidige eigenaar, de GGZ Noord en Midden Limburg, het terrein en de gebouwen per 1 januari 2008 wil afstoten en aan een project ontwikkelaar wil verkopen. En die wil natuurlijk veel mooie huizen en appartementen gaan bouwen. Deze ruimtelijke vernieuwing vormt een grote bedreiging voor deze monumentale inrichting. Het terrein en de gebouwen vertel len ons de geschiedenis van 100 jaar psychiatrische zorg, zoals bijvoorbeeld het gebouw op de foto. Het is paviljoen Bernard, de voormalige gesloten afdeling voor onrustige patiënten, het geen nog altijd te zien is aan het metershoge hekwerk rondom de ruime afdelingstuin, voor de bui tenwereld onzichtbaar door een hoge coniferenhaag. Het was het eerste woonpaviljoen dat na de oorlog - in 1949 - werd herbouwd en telde toen 100 plaatsen. Maar sinds enkele jaren zijn de oor spronkelijke bewoners naar elders verhuisd en verschaft het pavil joen tijdelijk onderdak aan enkele andere mensen. Paviljoen Bernard, een gebouw als een kasteel. Laten we hopen dat de plannenmakers ons erfgoed respecteren en dat dit machtige gebouw niet wordt opgeofferd ten behoeve van gel delijk gewin. Koester uw monu ment! Kent u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van de kerk dorpen? Reacties graag naar het secretariaat ven de Stichting Ven ray Monumentaal, p/a/ Groene Hart 7 5802 SX in Venray.E-mail, venraymonumentaal@kpnplanet. nl Bij Zorggroep Noord-Limburg, Regio Horst-Venray is de allereer ste cliënt met Alphahulpverlening van start gegaan. Dit heeft plaats gevonden in het Ambachtkwartier in Venray. Een nieuwbouwlocatie van Zorggroep Noord-Limburg waarin een mix van wonen, wel zijn en zorg gerealiseerd wordt. Een mijlpaal om even bij stil te blijven staan. Vanaf 1 januari dit jaar is de Wet Maatschappelijke Ondersteuning WMO van start gegaan. De huishoudelijke ver zorging is daarmee uit het pakket van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten gehaald. De finan ciering voor huishoudelijke ver zorging ligt vanaf dit moment dan ook bij de gemeenten. Om toch te kunnen blijven voorzien in de behoefte naar huishoudelijke ver zorging is de Alphahulpverlening in het leven geroepen. Ook Zorg groep Noord-Limburg heeft deze dienst vanaf 1 januari in haar pak ket. Wanneer er een indicatie voor Alphahulpverlening is afgegeven door de gemeenten of het CIZ, komt de aanvraag binnen bij de Alphahulpcoördinator van Groene Kruis Zorg aan Huis. Deze zorgt dan voor bemiddeling tussen cli ënt en Alphahelpende. Alphahulp verlening is bedoeld voor mensen die alleen hulp nodig hebben bij huishoudelijke werkzaamheden. Denk aan werkzaamheden als ramen lappen, stofzuigen, het schoonmaken van de keuken, bad kamer en wc's, het verschonen van bedden en het boodschappen doen. Heeft iemand meer of ande re hulp nodig? Dan komt hij of zij in aanmerking voor een andere vorm van (huishoudelijke) verzor ging of verpleging. Wie interesse heeft voor Alphahulpverlening kan contact opnemen met de klanten service van Zorggroep Noord-Lim burg via tel. (077)3209595. Moderne stijl EL EN MAAS Op het podium staan is gewoon kicken" Wereldkip in het Odapark Avydo De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15