"Trots zijn op onze industrie" Alaaaf!... Kies Techniek gaat Kolderiek De Keg druk in de weer met carnavalswagens Zaterdag 20 januari 2007 - 10 tot 16 uur - Castbedrijf: Nelipak - Spurkt 3 PEEL EN MAAS Donderdag 18 januari 2007 - Pagina 13 "We mogen best trots zijn op Ven ray se bedrijven" "Als je je niet laat zien komt ook niemand solliciteren" uit Venray" "Computeren kunnen ze allemaal" Carnaval en techniek KIES TECHNIEK 2007 Venray kent heel wat bedrijvigheid. Vaak weten Venraynaren niet eens wat voor leuke en interessante bedrijven hun thuisbasis in Venray hebben. Het gastbedrijf van Kies Techniek 2007 is zo'n bedrijf: Nelipak Thermoforming. Hoewel het bedrijf geen consumentenproducten maakt, heeft waarschijnlijk iedereen weieens een product van Nelipak in de handen gehad. De doorzichtige blisterverpakking van de nieuwe Senseo bijvoorbeeld. Of de showcase waarin de Philishave verpakt is. Maar de grootste markt waarin Nelipak opereert is de medische industrie: in cleanrooms gethermovormde blisterverpakkingen voor onder andere kunstknieën, kunstlongen en pacemakers. Het vormt de grootste afzetmarkt voor Nelipak, dat daarnaast nog marktleider is in het produceren van wanden voor tenten die gebruikt worden bij tentoonstellingen of sportevenementen en op klantspecificaties blistersealmachines maakt in samenwerking met Manders Automation (ook zo'n interessant bedrijf uit Venray). Nelipak is dit jaar gastbedrijf van Kies Techniek, al voor de vierde keer. Waarom is dat zo belangrijk? Frank Nelissen, algemeen directeurvan Nelipak: "De Venrayse industrie moet zich veel beter profileren. We hebben geweldig interessante bedrijven in Venray, die voor een wereldwijde klantenkring werkzaam zijn. Denk maar aan Inalfa Roof Systems of Manders Automation. Ook Nelipak opereert wereldwijd en maakt medische verpakkingen voor vrijwel alle producenten in die sector. We maken de verpakking van de nieuwe Senseo, waarmee we bijdragen aan de uitstraling en het succes ervan. We zijn wereldmarktleider voor verpakkingen voor kunstknieën en -heupen. We mogen in Venray best trots zijn op wat zich binnen de gemeentegrenzen afspeelt." Daarnaast is Nelipak een bedrijf, dat zich met verschillende technieken bezighoudt. Een prima showcase voor een manifestatie als Kies Techniek. "Thermoforming is onze belangrijkste techniek uiteraard. Maar er komt veel meer bij kijken. Zo opereren we voor de medische verpakkingen in clean rooms, zo schoon dat je je in een ziekenhuis waant. Onze industrieel designers werken met CAD/CAM systemen, waarin onze klanten de ontwikkeling op de voet kunnen volgen. We hebben bankwerkers in huis, maar ook modelmakers." En ook voor Nelipak is de behoefte aan kwalitatief goed geschoolde medewerkers een voortdurende behoefte. "We moeten de deuren opengooien. Als je niet laat zien watje allemaal in huis hebt, dan komt er ook niemand solliciteren. En aan de andere kant: jongeren gaan naar school, studeren en gaan dan solliciteren zonder vaak een bedrijf te kennen. Het vereist een inspanning van twee kanten om enerzijds het bedrijf bekendheid te geven en anderzijds jongeren de juiste informatie te geven." Als je het goed bekijkt is Nelipak dus veel meer dan een bedrijf dat verpakkingen maakt en dat is juist wat mensen moeten weten. Frank: "Ik denk dat Venrayse bedrijven in het algemeen veel vaker de deuren open moeten doen. Wij hebben bijvoorbeeld regelmatig rondleidingen voor schoolklassen. De opmerkingen die daar uit komen kun je vaak goed gebruiken. Maar het belangrijkste is dat ze weten, watje als bedrijf allemaal doet. Ze komen zo te weten dat we tentpanelen maken die op de Olympische Spelen worden gebruikt. Dat we trays maken voor transport van mobiele telefoons en geheugenkaarten. Dat we samen met Manders Automation speciale sealmachines maken. En als Venrayse industrie moeten we weer trots zijn op wat we doen. Mijn vader (Loek Nelissen, waarnaar de gelijknamige Ondernemersprijs is vernoemd - red.) had vroeger een betonfabriek. Op de vrachtwagens stond een enkel zinnetje: 'Beton uit Venray'. Nu, momenteel zijn er veel meer mooie producten die uit Venray komen!" Frank Nelissen toont trots enkele productverpakkingen, die door Nelipak gemaakt worden De carnavalskriebels zijn er weer, ook bij Openbare Jenaplanschool De Keg in Venray. Carnavalskriebels? Ja ja, want groep 8 is hard bezig met het bouwen van carnavalswagens voor de ontwerpwedstrijd van Kies Techniek. Carnavalswagens? Ja ja, want de klas is in groepjes ingedeeld die elk hun eigen wagen bouwen. De mooiste wordt uiteindelijk ingezonden. De redactie nam een kijkje bij Groep 8 en hun leerkracht Martien Houwen. Eerst legt Martien klassikaal nog even uithoezedeze dag te werk gaan, vervolgens stormt iedereen de klas uit naar het techniek/knutsellokaal. Daar haalt Martien allerhande materialen tevoorschijn: papier, lijm, hout, figuurzagen, zelfs een boormachine. Verspreid over het lokaal gaan de groepjes aan het werk. Martien: "Gezien de tijdsdruk is het leuk om te zien dat ze over het algemeen de taken goed verdeeld hebben. Het voordeel denk ik van kleine groepjes." ledereen heeft inderdaad zijn of haar eigen taak en iedereen is ook aan de slag. Eén groepje is met kippengaas bezig. Wat zijn ze aan het maken? "Ja, dit wordt zeg maar een drakenwagen, en met K'nexx laten we dan zijn kop bewegen. Tenminste, hopelijk lukt dat", zegt een van de jongens van dit groepje. Een ander groepje, meisjes deze keer, is bezig met een glitterwagen. De houten panelen die het onderstel moeten gaan vormen moeten geboord worden. "Martien, heb je een boor voor ons?", vragen ze. Op zijn wedervraag wie van hen weieens een boorgebruikt heeft steken er zowaar twee meisjes de vinger op. Martien is oprecht verrast: "Twee maar liefst. En meisjes nog wel. Dat verwacht je tegenwoordig niet eens meer van jongens. Heel leuk." Tijdens de Doedagen zullen we zien, welke wagen uiteindelijk door De Keg ingezonden is. We laten de kinderen van groep 8 in de tussentijd rustig verder werken aan de papiermachékoppen, bloemen, mechanische figuren en de wagens. "Martien, hebben we ook satéprikkers? Die kleintjes?", vraagt een meisje aan Martien. Hij moet haar het antwoord schuldig blijven en verwijst haar naar een collega, misschien dat hij ze heeft. Martien: "Dat blijft toch wel een terugkerend probleem, het gebrek aan materialen." Soms vallen evenementen samen of vinden ze zo kort na elkaar plaats, dat het een logische keuze is om een bruggetje te slaan. Zo ook dit jaar tijdens de manifestatie Kies Techniek. Zaterdag 20 januari is het al zover en slechts drie weken erna barst het jaarlijkse Carnaval weer los. Een mooie gelegenheid te laten zien, dat ook bij Carnaval de nodige techniek komt kijken. En waar we vroeger met papiermaché werkten gebruiken we tegenwoordig polyester voor de vormen. En dan de finishing touch: het schilderen." Waar Kies Techniek ooit begonnen is vanwege een gebrek aan interesse voor techniek onder kinderen, kampt De Hazekeutel met een zelfde soort probleem. Huub: "De laatste twee jaar hebben we gelukkig weer een stijging gezien van het aantal deelnemers aan de kinderoptocht. We hebben jaren met een terugloop te maken gehad. Dat hangt enerzijds van de ouders af, maar ook vooral doordat kinderen niet meer kunnen knutselen. Computeren kunnen ze allemaal maar een hamer vasthouden, ho maar. Verkleden kunnen we ons allemaal, maar het is iets heel anders om een leuke wagen te maken of een bijzondere act voor de optocht. We hebben dus meer raakvlakken met Kies Techniek dan je zou vermoeden. Het wordt dit jaar dan ook vast een mooie optocht. Het thema, Glitter and Glamour, is alvast een veelbelovende voorbode." De basisscholen zijn inmiddels flink in de weer geweest met het maken van een praalwagen voor de jaarlijkse ontwerpwedstrijd van Kies Techniek. Een toepasselijk onderwerp derhalve met de Carnaval in aantocht. Maar daar blijft het niet bij. Kies Techniek heeft samenwerking gezocht met jeugdcarnavalsvereniging De Hazekeutel, die tijdens de manifestatie op 20 januari aanwezig is met (delen van) een heuse praalwagen. Het bouwen van een praalwagen is tenslotte ook techniek. Huub Jacobs, bestuurslid van De Hazekeutel (PR): "Zo'n wagen begint natuurlijk met een schets, maar tijdens het bouwen komen verschillende technieken voorbij. Voor het onderstel uiteraard veel lassen en metaalbewerking, want dat onderstel bestaat voornamelijk uit metaal. Dan heb je nog hydrauliek voor de bewegende delen bovenop de wagen. Laat dit jaar tevens de opmaat vormen voor het seizoen 2007-2008. Dan bestaat De Hazekeutel namelijk 4x11 jaar en rekent de organisatie op een recordaantal deelnemers. j software 1942(

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13