Rondweg cruciaal voor toekomst Wanssum Raadhuis Wanssum Oud-prinsen De Vöskes vierden jubileum Koppermaandag in Blitterswijck Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS Donderdag 18 januari 2007 - Pagina 11 Ongevallen: 112 Provincie betaalt tekort van 3,5 miljoen euro De toekomstplannen van Wanssum vallen of staan met de aanleg van een rondweg die het drukke verkeer van de Venrayseweg/Brugstraat om de dorpskern gaat leiden. Het totale project, inclusief een beweegbare brug over de haven, vergt 22,6 miljoen euro. De provincie schiet de gemeente Meerlo-Wanssum te hulp. Het gaat immers om de provincialeweg N270. De coali tiepartijen CDA, PvdA en WD dienen gezamenlijk een initia tiefvoorstel om de eerste fase van de rondweg aan te leggen. De provincie stelt daarvoor 3,5 miljoen euro beschikbaar uit het Fonds Majeure Projecten waarmee de financiering voor het westelijke tracé rondkomt. Morgen (vrijdag) bespreekt de commissie Verkeer, Water en Milieu het plan. Op 9 febru ari nemen Provinciale Staten een belangrijk besluit voor Wanssum en de regio. De rondweg hangt samen met tal van ontwikkelin gen die het dorp aanzienlijk gaan veranderen. Het plan Het Nieuwe Wanssum omhelst uitbreiding van de haven en het bedrijventerrein tot een volwaardig regionaal over slagcentrum. Daarnaast wordt het gebied rond de jachthaven hele maal opgeknapt, de Cl000 en het tankstation worden verplaatst en zijn er woningbouwplannen in De Cuijper en op sportpark De Broek- berg. Al deze plannen zijn gebaat met een goede ontsluiting van de haven en het bedrijventerrein door de aanleg van een rondweg aan de noordzijde van Wanssum - in de richting van Geijsteren - met een brug over de haven. Het verleg gen van de provincialeweg N270 draagt ook bij tot een verbetering van de leefbaarheid en verkeers veiligheid in de kom van Wanssum. De Venrayseweg/Brugstraat wordt dan ingericht als woonstraat. De plannen kwamen in 2005 al ter sprake in de provinciale poli tiek. Het ging toen over het initi atiefvoorstel Zandmaas Extra. Op 24 november 2006 bracht de com missie Verkeer, Water en Milieu een werkbezoek aan de havens van Venlo en Wanssum. Sinds 1999 werken Meerlo- Wanssum en Venray samen aan de instandhouding en ontwikkeling van de haven. Het is een gemeen schappelijk speerpunt geworden. Voor Venray is de Wanssumse haven van groot belang voor de ontwikkeling van de bedrijventer reinen. Uitvoering van de plannen met een rondweg is voor de gemeente Meerlo-Wanssum om financieel- economische redenen onhaalbaar. Daarom heeft de gemeente op 20 juni 2005 besloten de plannen 'op de plank te leggen'. In de hoop dat er snel meer zekerheid komt over de haalbaarheid. Met de initi atieven voor de Noordelijke Zand maas en de reactivering van de oude Maasarm Ooijen-Wanssum ontstaan nieuwe perspectieven. In juni 2005 is het CDA-initiatief- voorstel Zandmaas Extra in Pro vinciale Staten behandeld en una niem aangenomen. Naast ruimte voor de rivier, hoogwaterbescher ming en natuurontwikkeling kan er een win-winsituatie ontstaan in het gebied van de oude Maasarm Ooijen-Wanssum. De resultaten van een onderzoek naar gebieds- ontwikkeling, haalbaarheid en draagvlak voor reactivering wor den binnenkort verwacht. Het Nieuwe Wanssum maakt onderdeel uit van het initiatief voorstel. Er is sprake van een nauwe relatie omdat de Maasarm uitmondt in de haven van Wans sum. Bij reactivering ontstaat een ruimere doorstroming en worden de kades verhoogd. Daarnaast levert het project oude Maas arm geld op door subsidies voor natuurontwikkeling, ontgronding en vermarkting van grondstoffen en de inzet van reservegelden van Maaswerken. De haven is van groot econo misch belang voor de regionale economie en werkgelegenheid Het aantal containers, dat via de haven van Wanssum wordt vervoerd, is gestegen van 4.000 stuks in 2000 naar ruim 35.000. Het merendeel daarvan is bestemd voor of afkom stig van bedrijven uit de regio Ven ray. Mede door de aanwezigheid van de haven heeft de regio zich kunnen ontwikkelen tot het hui dige logistieke centrum. De nabij heid van de haven met een goede ontsluiting is cruciaal voor de vestiging van logistieke bedrijvig heid. De toekomst van de haven van Wanssum kan niet los wor den gezien van de economische ontwikkeling van de gehele regio Venlo. Naast Wanssum speelt de in aanbouw zijnde bargeterminal in Venlo en de haven van Heijen daarin een rol. Ontwikkeling en beheer van deze drie havens kan alleen optimaal, efficiënt en duur zaam zijn als dat gebeurt in nauwe samenwerking. De gemeenteraad van Meerlo- Wanssum heeft op 20 december 2006 besloten om voorrang te geven aan de ontwikkeling van woningbouw aan de westzijde van de kern Wanssum. Het tracé van de rondweg is hiervoor van belang. De raad heeft zich inmiddels uit gesproken voor het ruime tracé van de rondweg. Op korte termijn volgt de definitieve tracébepaling en kan gestart worden met de bestemmingsplanprocedure. Het plan voor de rondweg zal nog dit jaar gereed zijn, waarna de uitvoe ring in fases kan beginnen. De provincie wil wel eerst goede afspraken maken met alle betrokken partijen.Want de plan nen zijn nogal ingrijpend, zowel in ruimtelijke als in financiële zin. Met de uitbreiding van de haven wordt het bergend vermogen van het winterbed van de Maas ver ruimd. De uitbreiding van het bedrijventerrein tast het winter bed echter aan. Watergebonden bedrijvigheid, waaronder overslag bedrijven, is toegestaan indien vol daan wordt aan enkele rivierkun dige voorwaarden. Het westelijke deel van het rondweg is eveneens gesitueerd in het waterbergend winterbed. Dit is een niet-rivierge- bonden functie die alleen mogelijk is bij een zwaarwegend maatschap pelijk belang. Het belang van een rondweg is volgens advies van de Provinciale Commissie Gemeen telijke Plannen voldoende aange toond. Het oostelijk deel van de rondweg is gelegen in het stroom- voerend winterbed. Woningbouw in De Cuijper en op sportpark De Broekberg is ook deels gepland in het waterbergend winterbed. Woningbouw is geen riviergebonden activiteit en kan in principe niet worden toegestaan. CDA, PvdA en WD menen dat ook hier het maatschappelijk en eco nomisch belang voldoende kan worden aangetoond. Het totale project kost 22,6 mil joen euro. Daarbij is geen rekening gehouden met eventuele schade loosstellingen vanwege grondaan kopen, te slopen bebouwing en planschade. Naast een bijdrage van de gemeente Venray genereert Meerlo-Wanssum opbrengsten uit woningbouw en de uitgifte van het bedrijventerrein. Voor de brug is geld beschikbaar uit de reserve voor de Maaswerken van Rijkswaterstaat. Ook provinciale en Europese fondsen leveren een financiële bijdrage. Het resterende tekort van 3,5 miljoen euro wil de provincie beschikbaar stellen uit het fonds Majeure Projecten. Het is bedoeld voor de aanleg van de eerste fase, het westelijke tracé, van de rondweg. Burgemeester Joep Hahn reageert blij op het nieuws. "De rondweg is een stap dichterbij gekomen. Maar wij gaan alleen voor een totale rondweg en de weg moet gaan lopen zoals wij die hebben gepland. Nu de eerste stap gezet is, heb ik goede hoop dat de rest van de financiering ook rondkomt. Daarvoor zijn we ech ter niet alleen afhankelijk van de provincie, maar ook van het Rijk en Europese fondsen." Hotel St. Joseph 1 april open Hotel St. Joseph inTienray wil op 1 april haar deuren openen voor de eerste hotelgasten. Momen teel is het café van St. Joseph, in de voormalige kapel van het mis sieklooster van de Zusters van het Kostbaar Bloed, op vrijdag, zaterdag en zondag al volop in gebruik en heeft Tienray na jaren weer een eigen café. Bouwbedrijf Moeskops uit Bergeijk kocht het Tienrayse missieklooster met het omliggende terrein van bijna drie hectare vorig jaar van de Zusters van het Kostbaar Bloed. Het kloos ter is doorverkocht aan Patrick van Soest, die het driesterrenhotel samen met zijn compagnon Sjaak Proosten uit Venlo gaat runnen. Het hotel gaat zich onder meer gaat richten op toeristen en bede vaartgangers. Dorpsraad Tienray De dorpsraad van Tienray ver gadert op maandag 22 februari in Dienstencentrum Zonnehof. Aanvang: 20.00 uur. De agenda: 1) Opening 2) Notulen vorige verga dering 3) DO P-enquête, 4) Leef baarheid 5) Ruimtelijke ordening 6) Rondvraag. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CC, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Tijdens de jaarvergadering op dinsdag 23 januari wordt Mar- tien Gooren gehuldigd voor z'n vijfentwintigjarig lidmaatschap van het St. Antonius Abt Gilde. Al 25 jaar staat hij met het koning- schieten onder de schiethoorn als schietmeester. Hij was een van de eerste schutters die een wapen vergunning hadden. In 1984 en 1999 schoot hij zich tot koning van het gilde. Op de kringdag in De oud-prinsen van carna valsvereniging De Vöskes heb ben afgelopen weekend in zaal 't Brugeind in Meerlo het twee keer elfjarig jubileum gevierd. Dertig oud-prinsen en twee oud-vorsten waren van de partij op het feest. Er werden videobeelden vertoond uit het verleden, fotoboeken bekeken en oude krantenknipsels gele zen. Oud-prins Shér Hendrix reikte namens het gezelschap een jubileumboekje uit aan de oudste aanwezige prins, zijn eigen vader Noud (75). Sinds 1948 kent Meerlo de CV De Vöskes en sinds die tijd werd elk jaar vanuit de raad van elf een nieuwe prins gekozen. Na het aftreden van de prins trad hij automatisch toe tot de raad van elf. Vanaf 1982 is het niet vanzelf sprekend dat de prins uit de raad van elf wordt gekozen en kan de prins ook gevraagd worden van uit de Meerlose bevolking. Dat is een groot succes gebleken omdat de keuze veel groter is. Alleen bij het aftreden ontstond destijds een probleem omdat de prins niet meer automatisch in de raad van elf kwam en bij wijze van spreken werkloos langs de kant stond. De afgetreden prins hoorde nergens meer bij. Een van de oud-prinsen zei toen: "Het ene moment staan de mensen nog voor je te applau disseren, en het andere moment ben je niemand meer omdat je geen prins meer bent." Deze opmerkingen waren in het begin van de jaren tachtig aanleiding om een zogeheten Aid Prinsen- gezelschap op te richten. De belangrijkste taak van de oud prinsen is om de afgetreden prins op te nemen in hun gezelschap. In de loop der jaren heeft het gezel schap zijn plaats in de Meerlose gemeenschap bewezen. Ze bezoe ken met zo veel mogelijk oud prinsen de recepties van de nieu we prins en dan krijgt de nieuwe heerser ook een onderscheiding van de oude kameraden. Bij een feest of droevige gebeur tenis van een oud-prins zijn de heren ook van de partij en de oud prinsen helpen mee bij de jaarlijk se rommelmarkt en de verkoop van het officiële orgaan van CV de Vöskes, de Vossetoeter. En de oud-prinsen doen ook altijd mee met het lokale liedjesconcours. Al twee keer hebben ze de carnavals lager gewonnen. De oud-prinsen helpen ook altijd mee bij de opluistering van de dialectcarnavalsmis in de Joan nes de Doperkerk in Meerlo op carnavalszaterdag. En ten slotte De jubilerende oud-prinsen van CV De Vöskes. begeleiden de oudgedienden de prinsenwagen tijdens de carna valoptocht op carnavalszondag. Zaterdagavond werd prins Hay Vissers opgenomen in het illus tere gezelschap van de oud-prin sen tijdens het prinsenbal. Hay en zijn prinses werden door de oud prinsen op een grote oude rook- stoel door 't Vossehol gedragen. Vervolgens was het de beurt om de nieuwe prins te lanceren in de persoon van Bart Kerstjens. Over een jaar hoort ook prins Bart van de Vöskes bij het het gezelschap, net als zijn vader Wiel, die tien jaar geleden prins van de Vöskes was. Het bestuur van de oud-prinsen bestaat uit Jan Poels (voorzitter), Sher Hendrix (secretaris), Toon van Lipzig (penningmeester) en als lid Piet Timmermans. Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst juni 1986 in Well was hij de eerste gildebroeder van het St. Antonius Abt Gilde die een zilveren schildje wist te winnen: een eerste prijs! Ook in 1986 wees Martien samen met wijlen Jan Katelaan de overheid op de loterij Grote Club Actie. De Grote Club Actie is nu al twintig jaar een jaarlijks terugke rende loterij. Het nieuwe schietterrein kwam in zicht in 1987 en ook aan dit terrein heeft hij de eerste jaren menig uurtje gespendeerd. In 1999 was hij samen met z'n vrouw Thea boerenbruidspaar van het St. Antonius Abt Gilde. Verder maakte Martien deel uit van het korps dat in 2000 en 2006 bij het NSBF- geweerschieten de eerste prijs wist te behalen, het zilveren kruis. Hij is een gildebroeder die bij alle activiteiten aanwezig is, zowel Martien Gooren wordt gehul digd. Hij is 25 jaar lid van het Blitterswijckse gilde. in het binnen- als buitenland! Maar hij is ook bij andere vereni gingen actief. Hij is bijvoorbeeld jaren scheidsrechter geweest bij de lagere elftallen van BW'27, voorzitter van de jagersvereniging (zijn grootste hobby) en lid van de biljartclub enVCB. De schuur van het bondsho- telTervooren werd in 1908 ver bouwd tot raadhuis. Dit gemeen tehuis heeft dienst gedaan tot 1940. Aan het begin van de Twee de Wereldoorlog werd een nieuw gemeentehuis gebouwd door aannemer Chr. Reijnders uit Wans sum. In oktober 1940 werd het officieel in gebruik genomen. Vier jaar later werd het gebouw door de Duitsers opgeblazen. Het noodraadhuis was tot 1954 gevestigd in een woonhuis aan de huidige Burgemeester De Weichs- havenstraat. Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Het St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck houdt op maan dag 22 januari de plaatselijke traditie van koppermaandag. Om 19.00 uur komen de gilde- broeders en -zusters bij elkaar in café de Zwart. Tijdens deze avond zijn in het café weer tal van plakboeken en foto's van het gilde te bezichtigen. Tevens wordt door het gilde een Duits broodbuffet aangeboden. Deze avond is ook voor niet-leden toegankelijk. Op dinsdag 23 januari viert het St. Antonius Abt Gilde zijn patroonheiligefeest. Het St. Anto nius Abt Gilde van Blitterswijck is een van de weinige gilden die dit feest vieren zoals vroeger. 98% van de leden is tijdens dit feest van de partij. De feestdag begint om 09-00 uur met een mis in de Blit terswijckse parochiekerk. Deze mis wordt gecelebreerd door gildepriester Hans te Boekhorst. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan het St.Antoniuskapel- letje. Na het gebed bij het kapel letje nuttigen de gildebroeders en -zusters daar traditiegetrouw een borreltje en om 10.30 uur schui ven ze aan voor de koffietafel met warme worst. Aansluitend vindt de jaarvergadering plaats. Tevens wordt de schutsvrouw van het St. Antonius Abt Gilde gehuldigd: Carla Claesens. Zij behaalde de meeste punten in de onderlinge competitie schieten op de wip. De koning schenkt vervolgens volgens traditie een konings- schild, met zijn eigen creatie erop, aan het gilde. In de middaguren bezoekt het gilde twee cafés: café tante Jet en café de Zwart. Om 19 00 uur voegt de aanhang zich in het gemeenschapshuis bij de feestvierders voor het diner en het avondprogramma met dans en muziek. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11