Ruzie over collectie Liberty Park Voorrang dorpsbewoners huurwoning Nominatie Odapark voor cultuurprijs Bewoners vangen bot Parkeerterrein verplaatst 230.000 bezoekers Zoo Pare Overloon Veulenaar aangehouden Laat u inspireren PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 11 januari 2007 - Pagina 5 Om nieuwe Wet Geurhinder en Veehouderij voor te zijn In december was er een hausse aan uitbreidingsplan nen van intensieve veehou derijen in de gemeente Ven- ray. Normaal komen er bij de gemeente per maand zeven milieuaanvragen binnen. Vorige maand liep het storm met liefst 35 aanvragen. De varkens- en kippenhouders hebben versneld plannen ingediend om zich in te dek ken tegen de gevolgen van de nieuwe Wet Geurhinder en Veehouderij (WGV) die vanaf 2007 van kracht is geworden. Alle milieuaanvragen die voor 1 januari bij het gemeentehuis bin nenkwamen vallen nog onder de oude regeling. Ambtenaar Frans Deenen toont begrip voor de massale actie van de veehouders. "Want per 1 januari geldt een aan- houdingsbesluit. Dit betekent dat alles minimaal een half jaar komt stil te liggen." De gemeente Venray neemt voorlopig geen nieuwe uit- De medewerkers en vrijwil ligers van Hospice Zenit waren voor hun nieuwjaarsontmoeting te gast in mega-uitgaanscentrum Zenith. Het relatief kleine gezel schap van Zenit had een sfeer volle bijeenkomst in een gebouw dat ruimte biedt aan ruim vijfdui zend bezoekers. Een ervaring op zich, dat ook kleinere gezelschap intimiteit en kleinschaligheid kan Het Odapark in Venray is een van de genomineerden voor de Limburg Cultuurprijs 2007. Het Odapark is in de categorie cultuur voor en door jongeren een van de drie kanshebbers. De Limburg Cultuurprijs is een aanmoedigingsprijs voor Limburgse kunst- en cultuur beoefenaars in drie categorie- en: Cultuur voor en door Jon geren, Jonge Makers, Limburg Literatuurprijs. Bovendien is er nog een extra prijs: de Jon- gerenpublieksprijs 2007. De Limburg Cultuurprijs wordt tweejaarlijks uitgereikt. Dit jaar wordt de Limburg Cultuurprijs uitgereikt op de Jongerencultuur dag op zondag 25 februari in de Oranjerie te Roermond. Met het instellen van een eigen Limburg Cultuurprijs wil de provincie Lim burg niet alleen mensen stimule ren om actief met cultuur bezig te zijn, maar ook de provincie zelf profileren als stimulator van cul tuur. Er gebeurt genoeg in Limburg om de beste, meest vernieuwende en interessante projecten op het gebied van cultuur in het zonne tje te zetten. Iedereen in Limburg mocht en kon personen en/of instellingen voordragen voor een of meerdere categorieën. Daar is veelvuldig gebruik van gemaakt. Voor de categorie Cultuur voor en breidingsplannen in behandeling omdat er nog veel te veel ondui delijkheid is over de nieuwe wet. Het aanhoudingsbesluit dient ter bescherming van zowel woning bouwprojecten als ontwikkelin gen in de agrarische sector. Aan vragen van bedrijven die geen uitbreiding van het aantal dieren of emissie beogen, worden wel gewoon in behandeling genomen. Deenen was maandag te gast in het dorpsradenoverleg. De invoe ring van de WGV is een haastklus geweest. Pas eind december werd het definitief bekend dat de nieu we wet op 1 januari 2007 ingaat. De aloude stankcirkels verdwij nen. Er komt een nieuw ingewik keld rekenmodel waarmee gril lige en wolkvormige 'geurdekens' worden berekend. Het ministerie van VROM heeft nog niet alle nor men bekend gemaakt. Daarom kan de gemeente ook nog geen berekeningen uitvoeren. Behalve de stankemissie tellen voortaan allerlei omstandigheden mee. ervaren in zo'n grote discotempel. Na een welkomstwoord van een van de vrijwilligers, waarin het bijzondere van de Zenit-Zenith ontmoeting werd geanalyseerd sprak Wim Smeets, voorzitter van het hospice, een nieuwjaarsrede uit. Hierin benadrukte hij, dat Zenit zijn bestaan en voortbestaan vooral dankt aan de inzet van ruim 120 vrijwillige medewerkers. door Jongeren waren er negentien voordrachten, voor de categorie Jonge Makers vijftien voordrach ten en voor de categorie Limburg Literatuurprijs vijf voordrachten. In deze drie categorieën hebben twee jury's op basis van opge stelde criteria de genomineerden geselecteerd. Voor de Jongerenpublieksprijs mochten jongeren meebepalen wie deze prijs zou moeten krijgen voor de meest bijzondere acti viteit in Limburg. De provincie Limburg heeft voor de jongeren- publieksprijs 20.000 kaarten ver spreid onder jongeren via scholen, muziekwinkels, musea, bibliothe ken etc. Limburgse jongeren zijn buitengewoon actief bezig met cultuur in alle verschijningsvor men. Een aparte jongerenpublieks- jury heeft op basis van al deze inzendingen drie genomineerden geselecteerd. Na het bekend maken van de genomineerden komen de twee jury's bij elkaar om per categorie een prijswinnaar aan te wijzen.Tij- dens de Provinciale Jongerencul tuurdag bepaalt het publiek wie de winnaar is van de Jongerenpu blieksprijs uit de voorselectie van een jongerenjury De prijs bestaat per categorie uit een geldbedrag voor de nummer 1 (2.500 euro Zoals de windrichting, het aantal geurgehinderden en de hoogte van de ventilatoren bij de stal len. De oude berekening volgens mve's (mestvarkenseenheden) verdwijnt en wordt vervangen door 'odeur units', dit is een Euro pese eenheid. 'Alle stankcirkels moeten opnieuw berekend worden", vertelde Deenen. "Er komen veel meer variabelen waardoor het heel ingewikkeld wordt. We heb ben alvast een proef gedaan en daarbij stond de computer drie, vier uur te draaien voordat er iets uitkwam." De dorpsraden zijn geïnteres seerd in de gevolgen voor de woningbouw in de dorpen. Vooral in Merselo en Ysselsteyn raken bouwplannen in conflict met veehouderijen. In Leunen zijn de gevolgen voor de nieuwe bouwlo catie bij disco De Steeg nog onge wis. Frans Deenen hoopt dat er over Hij sprak de hoop uit dat iedereen zich actief zou blijven inzetten en bracht vervolgens een toost uit op een gezonde toekomst voor het hospice. Vervolgens kwam Marga van Dijck, executive manager van Zenith en oudste dochter van Ton van Dijck, aan het woord. Zij richt te zich tot alle aanwezigen en in het bijzonder tot Wilma Manders- Gommans, penningmeester van kunstwerk), nummer 2 1.250 euro) en nummer 3 (750 euro). Met het geldbedrag willen we de prijswinnaars stimuleren om nog meer voorbeeldprojecten te rea liseren. De prijzen worden uitge reikt op zondag 25 februari tijdens de Jongerencultuurdag in Theater hotel de Oranjerie te Roermond. De Limburg Cultuurprijs wordt tweejaarlijks uitgereikt. Logo gebiedspanels De twintig gebiedspanels in Venray krijgen een eigen logo. Door gebruik te maken van een eigen logo verwachten de kern partners de herkenbaarheid van het panel te vergroten. In de gebiedspanels zijn vijf kernpart ners vertegenwoordigd. Dit zijn vier vaste partners; Wonen Venray, Synthese, politie en de gemeente Venray. Zij werken samen gebieds gericht voor de tien wijken en tien dorpen in Venray. In ieder gebied schuift een vijf de wisselende kernpartner aan, te weten de wijk of dorpsraad van dat gebied. Het logo kent een vast deel, het visuele deel en de naam gebiedspanel. Daarnaast een wis selend deel, namelijk de naam van het gebied waar het over gaat. Het logo wordt gebruikt voor alle uitingen die door de vijf partners gezamenlijk worden gedaan. negen maanden meer duidelijk heid is. De gemeente kan volgens de nieuwe wet een eigen geur- hinderbeleid gaan voeren. Bin nen een bandbreedte mag van de normen worden afgeweken. Daarvoor moet er eerst voor ieder dorp een ruimtelijke visie wor den opgesteld. "Deze gebiedsvisie is cruciaal", aldus Deenen. "Want we kunnen per dorp maatwerk leveren door geurnormen te kop pelen aan een gebied. Het wordt wikken en wegen als we een keuze maken tussen de intensieve veehouderij, wonen of recreatie." Zodra alle gegevens bekend zijn en alle veehouderijen in het com putersysteem zijn ingevoerd, pas dan rollen de nieuwe 'geurdekens' eruit. De dorpsraadleden vroegen tevergeefs om meer duidelijk heid. Wat zijn de gevolgen voor de bedrijven rondom de dorps kernen? "We zitten ook met de handen in het haar. Er zijn veel vragen maar weinig antwoorden", het hospice. "Ik weet van hospice Zenit lang niet alles, maar het laatste half jaar volg ik wel het nieuws daar over samen met mijn familie. Dat komt ook omdat een van mijn tantes als vrijwilligster bij het hos pice betrokken is. Wij waarderen Zenit enorm en in het bijzonder het werk van zoveel vrijwilligers. Deze waardering willen wij uit- verzuchtte Deenen. In het reken model moeten alle bedrijven bin nen een straal van twee kilometer worden meegenomen. Venray is hierbij afhankelijk van gegevens van omliggende gemeenten als Horst aan de Maas, Meerlo-Wans- sum, Deurne en Gemert-Bakel. Theo Kooter (Vredepeel) wijst op de komst van een landbouw- ontwikkelingsgebied in De Rips met 25.000 varkens. Wat betekent dit voor Vredepeel?, wilde hij weten. Maar ook daar is nog geen duidelijkheid over. Binnenkort gaat de gemeente met iedere dorpsraad om de tafel zitten voor het opstellen van de gebiedsvisie. Theo Zegers (Mer selo) wijst op het belang. "Daarin moeten we onze wensen zien veilig te stellen. De dorpsraden moeten voldoende inspraak krij gen." Deenen beaamde het. "Want we moeten elementaire keuzes maken. Zetten we de agrarische sector of het dorp op slot." drukken in een donatie van 1500 euro namens de familie van Dijck en de medewerkers van Zenith. Wij wensen jullie veel succes." Een dankbaar applaus van de aan wezigen was het gevolg, terwijl een glunderende Wilma Manders de cheque in ontvangst mocht nemen. In de galerij van sponso ren van het hospice prijkt weer een nieuwe naam: Zenith. Het museumbestuur van het Liberty Park in Overloon gaat zich voor de rechter verweren tegen de aantijgingen van de Stichting Historisch Materieel (SHM) van de Zwijndrechtse oud-industrieel en verzamelaar van militaire voer tuigen Jaap de Groot. De Groot dreigt zijn collectie van meer dan driehonderd voertuigen terug te halen uit het Overloonse muse um, als het bestuur niet aftreedt. Hij vindt dat het beheer van zijn voertuigen, die hij vorig jaar over droeg aan het Liberty Park, niet deugt en verwijt het bestuur dat het hem niet op de hoogte houdt van besluiten. De gang naar de rechter vindt plaats op initiatief van SHM, ondanks het herhaalde aanbod van het museumbestuur om de geschilpunten met elkaar te bespreken, luidt de lezing van het museumbestuur. Bij de rechter in Den Bosch eist De Groot ont binding van de contracten waarin de bruikleen van de collectie is vastgelegd. Het museumbestuur, dat voor de Marshallmuseumcol lectie van De Groot een nieuwe hal liet bouwen, geeft aan dat de overeenkomst die in 2005 met SHM is gesloten door het museum 'zowel naar de letter als de geest is en onverminderd wordt uitge voerd. Daarentegen is juist van de zijde van SHM nog niet aan alle punten gehoor gegeven', aldus het museumbestuur. De beoogde medewerking van SHM is vol gens het bestuur uitgebleven bij Wonen Venray gaat het beleid bij vrijkomende huur woningen in de kerkdorpen wijzigen. De woningstichting wil voortaan bij de helft van de woningen voorrang geven aan de eigen dorpsbewoners. Onder druk van het dorpsraden- overleg heeft Wonen Venray deze stap gezet. Vorig jaar zijn bijvoor beeld in Merselo twee senioren woningen verhuurd aan inwoners uit Herkenbosch en Wanssum, terwijl een echtpaar uit Merselo al ruim een jaar wachtte op een geschikte huurwoning. De dorpsraden zijn echter niet helemaal tevreden met de keuze van Wonen Venray. Huurwoningen komen namelijk mondjesmaat vrij en in de nieuwe opzet zou om de andere woning naar een dorpsbe woner gaan."Maar de behoefte kan Zoo Pare Overloon mocht in 2006 230.000 bezoekers ver welkomen. Er waren regelma tig bijzondere activiteiten te beleven, waaronder de nieuwe KriebelSafari waarbij kinde ren op zoek gingen naar de 'griezeligste' kriebelbeestjes van het dierenrijk. En ook de dieren beten in 2006 regelma tig van zich horen. Ook werden met succes onder andere rendieren en Himalaya Thargeiten geïntroduceerd in hun nieuwe leefgebieden in het park. Het afgelopen jaar werd de dier- collectie uitgebreid door een flink aantal geboortes. Al vroeg in het jaar kwam een heuse geboortegolf op gang toen in korte tijd de bam- boemaki's, witgezichtoeisties en witpluimoeistities werden verblijd met de geboorte van gezonde jon gen. Bijzonder waren de geboortes van een Europese oehoe en een vicuna; voor beide diersoorten was het de eerste keer dat ze jon gen kregen. Daarnaast kwamen bij de informatieverstrekking aan de museumbezoekers. Eén van de punten die door SHM nog niet is nagekomen, betreft volgens het bestuur de overdracht van de uit gebreide documentatie die bij de Jaap de Groots' collectie hoort. Ook zou De Groot volgens de lezing van het bestuur een voor stel over het informeren van het museum naar hem toe van de hand hebben gewezen. Niettemin laat het museumbestuur in een persbericht weten te hechten aan het behoud van de collectie van Jaap de Groot in het Liberty Park, dat vorig jarig mede dankzij de uitbreiding de bezoekersaantallen zag stijgen. 'De militaire collectie op dat moment heel anders lig gen", stelt voorzitter Theo Zegers. "Vijftig procent voor de eigen bewoners is een mooi voorstel maar wij zien liever een algemene regel. Dat mensen uit eigen dorp bijvoorbeeld extra punten krijgen zodat ze een grotere kans maken op een toewijzing." Op 23 janu ari heeft een afvaardiging van het dorpsradenoverleg hierover een gesprek met de woningcorporatie. Wonen Venray heeft ook besloten om voorlopig geen huurwoningen meer te verkopen in de tien Ven- rayse kerkdorpen. Een groot aan tal woningen was al aangewezen voor verkoop. Naar aanleiding van de nieuwe prestatieafspraken met de gemeente Venray is de verkoop voorlopig opgeschort. Wonen Ven ray gaat pas weer tot verkoop over zodra de wachtlijsten zijn terugge drongen. onder andere de witwanggibbons, Vietnamese sikaherten, kamelen, Chinese muntjaks, sneeuwuilen, baardapen, rode kangoeroes, zil verreigers en dwergzijdeapen gezonde jongen ter wereld. Voor 2007 staan een aantal plan nen op stapel om Zoo Pare Over loon verder te ontwikkelen. Wan neer het bestemmingsplan wordt goed gekeurd, zal verder worden gegaan met het ontwikkelen van het uitbreidingsgebied. Dit bete kent dat in Cheeta County twee extra leefgebieden voor cheeta's gerealiseerd worden. Daarnaast zal in het uitbreidingsgebied een uitgestrekte steppe gecreëerd worden waar kamelen, onagers, kropgazellen en yaks alle ruimte krijgen. Dit jaar wordt tevens gewerkt aan de realisatie van bio topen voor nieuwe diersoorten als brulapen, serows en Japanse makaken. Het hele jaar door kun nen bezoekers genieten van ver schillende activiteiten. Zo wordt dit jaar wederom de populaire van SHM vult de presentatie over de Tweede Wereldoorlog van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum uitstekend aan waar het gaat om de bevrijding van Europa. Ove rigens is, ondanks het verschil van mening, het Liberty Park in Over loon nog altijd gewoon geopend en zijn de beide collecties voor het publiek toegankelijk'. Inmid dels hebben burgemeester Karei van Soest van Boxmeer en Hanja Maij-Weggen, de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, laten weten mee te willen werken aan een lijmpoging tussen de twee partijen. Ze willen het museumbe stuur en De Groot samen aan de overlegtafel krijgen. Afscheid notulist dorpsradenoverleg Maandag na afloop van het dorpsradenoverleg werd afscheid genomen van notulist Anita Ver meulen uit Leunen.Vanaf augustus 1990 notuleert zij de maandelijk se vergadering van de gezamen lijke dorpsraden. Voorzitter Theo Zegers sprak zijn waardering uit voor de goede verslaglegging in al die jaren. "Je hebt in totaal 162 vergaderingen genotuleerd", wist Zegers. Met een bloemetje en een envelop werd Anita Vermeulen in het zonnetje gezet. Zij begon destijds bij de onlangs overleden oprichter en voorzitter Harrie Philipsen. Na Harry Holtackers en Sieb Nijssen is Theo Zegers in deze periode de vierde voorzitter van het dorpsradenoverleg. Zorgmanager genomineerd Manager bedrijfsvoering sector 5 en directeur VieCuriVitaal Jos Dijkers is genomineerd voor de ZorgVisie Excellence Trofee 2006. Samen met Dijkers zijn directeur Stichting Thuiszorg De Friese Wouden, Herman Blom en Eelco Damen van de Raad van Bestuur Cordaan in Amsterdam genomi neerd. Een van de drie genomi neerden ontvangt op vrijdag 19 januari de ZorgVisie Excellence Trofee uit handen van minister Hans Hoogervorst. Het nominatie rapport stelt dat Dijkers (48 jaar) kan worden gezien als een onder nemende en maatschappelijk ondernemer. De 54-jarige Her man Blom wordt beschreven als een echte peoplemanager, terwijl Eelco Damen (51 jaar) wordt geschetst als een vernieuwer die sterk visiegedreven is. De prijsuit reiking van de Trofee vindt plaats tijdens de ZorgVisie Dinner Con ference. Dan wordt duidelijk wie van de drie aanspraak kan maken op de titel Zorgmanager van het jaar 2006. niet ontvangen? Bel 582877! activiteit KidsPower aangeboden, waarbij kinderen zelf aan de slag mogen als dierverzorger, en kan jong en oud tijdens de Night Safa ri ontdekken wat de dieren in de schemering allemaal uitspoken. Het afgelopen jaar waren de web sites van Zoo Pare Overloon en de andere Zodiac Zoos- dierenpar ken erg populair; er werden ruim 600.000 bezoeken gebracht aan de verschillende websites. Nieuw in 2007 is gastvrouw Renate Schutte, onder andere bekend van het AVRO-programma SmartkidZ, die bezoekers op de websites verwelkomt en samen met hen een spannende safari beleeft in de dierenparken van Zodiac Zoos. In 2007 worden de websites verder ontwikkeld worden en vernieuwend blijven. Bekijk voor meer informatie over activiteiten in 2007 www.over- loonzoo.nl. Zoo Pare Overloon aan de Stevensbeekseweg in Overloon is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Planschades uitbreidingsplan afgewezen Drie bewoners van de Beek- weg en negen bewoners van de Overloonseweg komen niet in aanmerking voor planscha- de vanwege het uitbreidings plan Brabander/Aan den Heu vel. De twaalf omwonenden voeren aan dat hun huizen minder waard zijn geworden door de nieuwbouw tegen hun achtertuinen. Ze hebben juridisch adviesbu reau Maat Ruijgrok in de arm genomen en gezamenlijk een ver zoek voor planschade ingediend. De gemeente Venray heeft op haar beurt adviesbureau Van Montfoort opdracht gegeven de aanvragen te beoordelen. Van Montfoort oordeelt dat bij elf 'gedupeerden' geen enkele sprake is van waarde vermindering van de woonhuizen of aanbouw. Alleen het perceel Overloonseweg 22 komt in aan merking voor een schadevergoe ding van 10.000 euro. Maar omdat de eigenaar bij de aankoop reeds op de hoogte was van de uitbrei dingsplannen in Brabander, wordt ook deze schadeclaim afgewezen. Het college heeft alle adviezen overgenomen. "De doorVan Mont foort uitgebrachte adviezen zijn gebaseerd op gedegen onderzoek, waarbij is uitgegaan van een juiste feitelijke en planologische voor stelling van zaken. De adviezen zijn op een zorgvuldige wijze tot stand gekomen", oordelen B en W. De gemeenteraad neemt op 13 februari een besluit. De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag inTegelen een 40-jarige man uit Veulen aangehouden die de arrestatie van een ander persoon wilde beletten. De politie werd ter assistentie geroepen nadat er bij een horecagelegenheid aan de Engerstraat onenigheid was geweest. Hierbij raakte een persoon gewond in zijn gezicht. Toen de agenten de verdachte van deze mishandeling wilden arresteren, ont stond er een worsteling met de 40-jarige man die dat wilde voorko men. Met hulp van de andere agenten kon de 40-jarige verdachte naar het politiebureau worden gebracht. Intussen had de verdachte van de mishandeling kans gezien om te vluchten, de identiteit van hem is bij de politie bekend. Een aangifte wordt afgewacht. Op donderdag 11 januari alternatieve plek voor terug. Voor is gestart met de eerste werk zaamheden op het bouwter rein van De Gouden Leeuw. In maart wordt begonnen met de bouw van de ondergrondse parkeergarage die plaats gaat bieden aan vijfhonderd auto's. In de komende tijd wordt het bestaande parkeerterrein in fases ontmanteld. De eerste klus is het weghalen van de klinkers uit het weggetje naar de voormalige taxicentrale. Daarna volgen andere delen van het omliggende gebied. Tot eind mei verdwijnt het parkeerterrein stap voor stap. Voor elk stuk dat wordt opgeruimd, komt er een 1 juni is de huidige parkeerplaats helemaal verdwenen en zijn alle alternatieve parkeerplaatsen rond om het bouwterrein ingericht. Voor de aanleg van de alternatieve locaties worden de klinkers zoveel mogelijk hergebruikt. Gedurende de komende twintig weken zal het parkeerterrein een variërend beeld vertonen, qua aantal plaat sen en locatie. Op het terrein worden de alternatieven met par- keerverwijsborden aangegeven. Daarnaast worden de bezoekers van het centrum de komende tijd door het uitreiken van flyers geïn formeerd. Voor het tijdelijke par keerterrein moet normaal betaald worden via de parkeerautomaat. Veehouders vragen massaal vergunning aan vrijdag tussen 9.00-17.00 uur 1500 euro voor Hospice Zenit k Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COM FORTABEL WONENoawpok

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5