k Limburgweek in bibliotheek *5$ mr% Nieuw seizoen Danscentrum Janssen Subliem nieuwjaars concert Euterpe De weg naar de hel MsaeVeis M De weg naar de Hel PEEL EN MAAS Donderdag 11 januari 2007 - Pagina 19 Programma Schouwburg Venray Wintercircus Martin Hanson en de theatertour van Di-Rect doen komende week Schouw burg Venray aan. De schouwburg is op woensdag 17 januari omgetoverd tot een circustent. Deze middag kan men vanaf 13-30 uur en vanaf 17.00 uur namelijk genieten van voor stellingen van Wintercircus Martin Hanson. Het rechthoekige toneel is een ronde piste vol zaagsel. Goudglinsterende ornamenten, kristallen kroonluchters en gordij nen van zwaar, rood fluweel zor gen voor een nostalgische circus sfeer. Het circusorkest speelt in vol ornaat boven de piste-ingang. Voor het hooggeëerde publiek barst een sprankelend circusfeest los. De onderdelen volgen elkaar in hoog tempo op en alles sluit naadloos op elkaar aan. Een echte circusvoorstelling, vol sfeer, span ning en sensatie. Voor groot en klein, voor de hele familie, dat is Wintercircus Martin Hanson. Circuskenners, liefhebbers en een groot publiek kijken ieder jaar uit naar de komst van de karavaan. Dit hooggeëerd publiek weet uit ervaring dat bij Wintercircus Martin Hanson van uit een comfortabele theaterstoel te genieten valt van een heerlijk totaalprogramma voor de hele familie, vol verrassende acts met altijd een vleugje nostalgische cir- cusromantiek. Naast fantastische acrobaten, trapezeartiesten, jong leurs en dressuur van onder ande re pony's, ezels en honden, pre senteert directrice Arlette Hanson dit jaar met trots het clownsduo de Goty's uit Spanje. Zij behoren tot de absolute wereldtop van dit moment. Voor beide voorstellin gen zijn nog kaarten beschikbaar. THEATERTOUR DI-RECT De Di-rect Theatertour doet vrijdag 19 januari vanaf 20.00 uur Schouwburg Venray aan. Di-rect mag zich met recht de populairste rockband van Nederland noemen. De samenwerking met concert pianist Wibi Soerjadi leverde een hitsingle op en de deelname aan MTV's Road Rally, waarbij ze door Amerika reisden, was het best bekeken MTV programma. Ook tijdens de acht uitverkochte Ahoy concerten, Vrienden van Amstel Live, bleek nog eens hoe popu lair deze Haagse jongens zijn. Het enthousiasme druipt er vanaf en hun debuut in het theater wordt op spectaculaire wijze vormgege- ven.Tijd om deze jongens met hun energieke rocksongs smaakvol onder te brengen in de intieme setting van het pluche. Het gloed nieuwe album All Systems Go stond meteen op nummer een. Naast hun Edison Populair, drie TMF Awards, drie albums, tien sin gles en twee dvd's hebben ze een grote aanhang. De in 1999 opge richte band speelt in het begin voornamelijk grunge en cross-over covers, maar al snel verruilen ze deze voor eigen materiaal. En dan begint het succes: hun debuut single werd tot megahit uitgeroe pen en ze jongens spelen op het Di-Rect. Foto: Ron Tetteroo Lowlands festival en op Marktrock in België. Vanaf hier gaat het suc ces onverstoorbaar door met als nieuw hoogtepunt een theater tour. De voorstelling is nog niet helemaal uitverkocht en er zijn dus nog kaarten beschikbaar. Reserveren voor een voorstel ling kan via tel. (0478)530999- Het complete programma staat op www. schouwburgvenray. nl Literair Café Venray-regio start het nieuwe jaar met de prijsuitreiking en boekpre sentatie van de Raadselige Roos, de jaarlijkse proza- en poëziewedstrijd voor amateur schrijvers uit Zuid-Nederland. Aan de veertiende wedstrijd doen 111 auteurs uit vooral Limburg en Brabant mee met 128 inzendingen: 68 gedich ten en 60 verhalen. Daarmee is niet alleen de duizendste inzending bereikt maar is dit kroongetal voor de Raadselige Roos ook fors overtroffen. De prijswinnaars worden bekend gemaakt op zondag 21 januari in De Witte Hoeve in Venray. Aanvang 11.30 uur. De prijzen worden uitgereikt door burgemeester Waals. De Bij prijs, de publieksprijs voor poëzie, wordt namens de Publieksjury van ditmaal negentien personen overhandigd door André Leijs- sen. De winnaars lezen daarna het bekroonde werk voor. Ook wordt de bundel Raadselige Roos 2006 gepresenteerd, want dankzij Letterkundig Centrum/provincie Limburg en Rabobank Venray zijn bekroonde en anderszins geselec- teerde inzendingen weer in een lezenswaardige uitgave gebun deld. Verder worden de winnaars gehuldigd van de Dichtregelwed strijd 2006 met een maandelijkse opgave in weekblad Peel en Maas en op Kabelkrant Venray. Deze eveneens veertiende wed strijd bracht een unicum: liefst vijf deelnemers eindigden met een- Cabaretteller Jaap Robben. Foto: Jaap Robben. zelfde score op de gedeelde eer ste plaats. Het Venrayse podium is er niet alleen voor wedstrijdwin naars maar ook voor aanstormend cabarettalent. Cabaretteller Jaap Robben oogstte eerder al succes met zijn glimlachgedichten en grap pige/ontroerende verhalen uit zijn lovend ontvangen debuutbundel Twee vliegen. De inmiddels drs. milieumaatschappij wetenschap pen en nu student van de Konings theater Academie in Den Bosch brengt ditmaal een voorproefje van zijn nieuwe bundel, die in het voorjaar verschijnt. Vanaf 14.00 uur presenteert partycentrum de Witte Hoeve een Literair Buffet, waarbij deelnemers gedichten en korte verhalen kunnen voordra gen. Meer daarover staat op www. literair-cafe-venray.nl., waar ook alle bekroonde gedichten en ver halen van de Raadselige Roos te lezen zijn. Vanwege het vijftienja rige bestaan laat Literair Café Ven- ray-regio het ditmaal niet bij publi catie in bundel en op website van bekroonde inzendingen. De gedichten van de winnaars van de Raadselige Roos zijn op kaartformaat gedrukt en gaan op de landelijke Gedichtendag, donderdag 25 januari, onder het motto vers bij vers in winkels met versproducten over de toonbank. Overigens ook in de boekhandel waar de bundel Raadselige Roos 2006 verkrijgbaar is. Het Schönberg Kwartet gaat op zondag 14 januari voor de zevende maal optreden in Het Theehuis van het Odapark in Venray. Het Schönberg Kwar tet viert dit seizoen zijn der tigjarig bestaan met optredens op alle belangrijke kamermu- ziekpodia in Nederland, waar onder het Muziekgebouw aan het IJ, Muziekcentrum te Eind hoven, het Concertgebouw in Amsterdam, in Utrecht in Vredenburg, in Groningen de Oosterpoort, Den Haag in de Nieuwe Kerk. Van de kleinere podia staan alleen Cruquius en Odapark op de concertagenda. Al vanaf het begin van het Theehuis als kamer- muziekpodium heeft dit unieke kwartet in Venray geconcerteerd met uitvoering van werken uit de Tweede Weense School, van Sjostakovitsj en nieuw werk van Nederlandse componisten als Jan van Vlijmen en Louis Andriessen. De kern van het repertoire van dit kwartet wordt gevormd door de werken van de componisten uit de zgn. Tweede Weense School: Berg, Schönberg, Webern, Zem- linsky. Het komt niet vaak voor dat een viertal musici het zo lang met elkaar uithoudt of dat de carrières het toestaan zo lang met elkaar samen te blijven spelen. Die lang durige samenwerking van de leden van het kwartet komt voort uit de gedeelde intense liefde voor het genre en voor de moeilijk toe gankelijke muziek van de Tweede Weense School. Het Schönberg Kwartet studeerde van 1983 tot 1991 geregeld in Boston (VS) bij de fameuze kwartetcoach en altviolist Eugene Lehner. Lehner maakte deel uit van het beroemde Kolisch Kwartet dat in de jaren twintig en dertig van de twin tigste eeuw nauw samenwerkte met componisten als Schönberg, Webern, Berg en Bartók. De disco grafie van het Schönberg Kwartet is uitgebreid en vermeld onder andere volledige opnames van kamermuziek van componisten uit genoemde Weense School. Zondag staan werken op de les senaar van Gabriël Fauré, Claude Debussy en Maurice Ravel, een volledig Frans programma dus. Voor dit concert zijn alleen nog kaarten verkrijgbaar die terugko men of niet worden afgehaald. Wie daarvoor belangstelling heeft doet er goed aan om uiter lijk 15.15 uur aanwezig te zijn in het Theehuis. Het Odapark ligt aan de Merseloseweg in Venray. De Limburgweek, een geza menlijk idee van de bibliotheken in Limburg, wordt gehouden van vrijdag 12 tot en met zondag 21 januari. Tijdens deze week staat de veeltaligheid in de provincie centraal. In elke Limburgse biblio theek zijn er diverse activiteiten die op een of andere manier te maken hebben met de Limburgse 'taal'. Het motto is Laat jouw taal spreken/spreek je taalverhaal. Het programma in de Venrayse biblio theek ziet er als volgt uit. Vrijdag 12 januari van 19.00 tot 19-45 uur zingt Arno Adams in Limburgs dia lect. Hij schrijft en zingt over het leven. Als zijn donkerbruine stem klinkt, smoort elk geroezemoes. Begeleid door begiftigde muzi kanten, brengt hij verzen en odes. Soms klein en pittoresk, dan weer gedreven en opzwepend. Maar altijd vol ongekunstelde over gave en wars van vals sentiment. Maandag 15 januari van 19-30 tot 21.00 uur is er de workshop Son netten Schrijven met Frits Criens en Quirien van Haelen. De twee dichters, vader en zoon, dragen voor uit eigen werk, gaan in op de techniek en zetten de deelne mers aan het werk. De workshop is leuk en leerzaam voor iedereen die wel eens gedichten schrijft, maar niet weet hoe hij ze in de vorm van het sonnet moet gieten. Vooraf aanmelden bij de biblio theek via tel. (0478)581970 of via email balie@obvenray.nl. Zaterdag 20 januari is er vanaf 11.00 uur de workshop T-shirttaal door Kunst- mestenco. Deze activiteit is voor de voorleeskampioenen van de basisscholen. Verder is er deze dag van 14.00 tot 15.45 uur de work shop Rapclass Nappie voor jonge ren van veertien tot achttien jaar. Het uitgangspunt van Rapclass is dat er door de deelnemers een eigen tekst wordt gepresenteerd middels het geven van 'rap'. Bui ten het vermakelijke aspect van de workshop gaan de deelnemers ook creatief met taal aan de slag en worden zich bewust van hun eigen leefwereld. Rapclass is een perfecte combinatie van educa tie en entertainment. Vooraf aan melden bij de bibliotheek via tel. (0478)581970 of via email balie@ obvenray.nl. Meer informatie staat op www.obvenray.nl. en op www. limburgweek.nl. Winterwandeling Merselo De Natuurvrienden uit Merselo houden op zondag 14 januari de tweede winterwandeling van het winterseizoen. De afstanden en starttijden zijn 15-20 kilometer, start tussen 9-00 tot 12.00 uur, 5- 10 kilometer, start tussen 9-00 en 14.00 uur. Speciaal voor gezinnen met kinderen is er 's middags een puzzeltocht van 5 kilometer uit gezet. De starttijd is tussen 13.00 en 14.00 uur. Er zijn enkele mooie prijsjes beschikbaar. Op de rust plaats is eten en drinken te ver krijgen. De wandelingen zijn ook geschikt voor nordicwalking. Het inschrijfbureau sluit om 17.00 uur. Startbureau is café D'n Tommes in Merselo. Inlichtingen zijn verkrijg baar via tel. (0478)546496. Expositie Annet van de Ven Bij Wonen Venray kan men tot en met 1 maart een expositie met kunstwerken van Annet van de Ven bezoeken. De tentoonstelling wordt gehouden in de hal van het kantoor aan de Plataanstraat. De openingstijden zijn van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en op vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Lezing over iconen De Adelbertvereniging Venray houdt op woensdag 17 januari vanaf 20.15 uur een lezing over Het geheim van iconen in De Witte Hoeve. De lezing wordt gegeven door Drs. Karin Braam horst. Braamhorst is kunsthisto rica, docente en auteur. In 2004 verscheen van haar hand het Iconen Lexicon, een alfabetisch geordend, begrijpelijk geschreven en prettig leesbaar boek over de geschiedenis van iconen. Ze is een ervaren spreekster die gedre ven wordt door haar passie voor kunst. Zij geeft inspirerende lezin gen en cursussen voor een uiteen lopend publiek: zowel vakgenoten als leken zitten bij haar verhalen op het puntje van hun stoel. Haar lezingen worden verluchtigd met prachtige beelden van de kunst werken die aanbod komen. Noordelijke hoornraven Zoo Pare Overloon heeft een nieuwe diersoort mogen verwel komen: de noordelijke hoornra ven. Twee van deze zwartgekleur- de Afrikaanse vogels met blauwe wang- en keelzakken zijn te bewonderen in een gloednieuwe volière in het park. Het zijn een eenjarig vrouwtje en een twee jarig mannetje. Beide dieren zijn afkomstig uit Zoo Pare de Beauval in Frankrijk. De naam hoornraaf kan voor verwarring zorgen. Hoornraven behoren namelijk tot de neus hoornvogels en niet tot de raven- familie. Naast Zoo Pare Overloon is er maar één andere dierentuin in Nederland waar deze intelli gente vogels te zien zijn. De noor delijke hoornraven hebben eerst een tijd achter de schermen in quarantaine gezeten. Beide die ren zijn gelukkig helemaal gezond bevonden en mochten daarna hun nieuwe verblijf gaan verken nen. Beide hoornraven gingen al snel nieuwsgierig op ontdek king uit in de volière. Hoornraven komen voor op de open savannes van Afrika. Het grootste deel van de dag brengt de hoornraaf op de grond door, daarom wordt hij ook wel grondneushoornvogel genoemd. Gezond door de overgang Opvliegers, hevig transpi reren, wisselende stemmin gen. Klachten waar veel vrou wen rond hun vijftigste mee te maken krijgen en die vaak te herleiden zijn tot de over gang. Waar vroeger werd gezegd 'Het gaat vanzelf weer over'laten vrou wen van nu zich niet afschepen met zo'n antwoord. Ze nemen zelf het heft in handen en gaan actief op zoek naar informatie.Voor deze groep vrouwen houdt Maaszieken huis Pantein op dinsdag 16 januari de informatieavond Gezond door de overgang. Een gynaecoloog, een menopauzeverpleegkundige, een diëtist, een seksuoloog en een fysiotherapeut van het ziekenhuis geven ieder vanuit het eigen vak gebied informatie en praktische tips over de periode van de over gang. Het doel van de bijeenkomst is vrouwen te attenderen op moge lijke overgangsklachten, hoe deze klachten voorkomen kunnen wor den of, indien nodig, te behande len zijn. Voeding en beweging tij dens de overgang komen tijdens de informatieavond uitgebreid aan bod. Ook aan onderwerpen als het voorkomen van osteopo rose en ongewenst urineverlies wordt aandacht besteed. Tijdens de pauze kan men de informatie markt bezoeken, waar informatie wordt aangeboden over alterna tieve behandelmogelijkheden. Aan het einde van de avond is het mogelijk vragen te stellen aan het menopauzeteam. Belangstel lenden zijn van harte welkom op deze kostenloze informatieavond. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Vanaf 19-30 kan men een bezoek brengen aan de bijbehorende informatiemarkt. De avond wordt gehouden in het personeelsres- taurant van het Maasziekenhuis Pantein in Boxmeer. Aanmelden is mogelijk via www.maasziekenhuispantein.nl. of dagelijks van 11.00 tot 12.00 uur via tel. (0485)567203. Leerlingenvervoer Venray De Adviesraad Leerlingenver voer Venray bestaat uit ouders en verzorgers van kinderen die gebruik maken van het leerlingen vervoer en is aangesloten bij het Gehandicapten Platform Venray. De Adviesraad heeft als doelstel ling de belangen te behartigen van de gebruikers (leerlingen en hun ouders) en geeft advies aan de Gemeente Venray over beleid en uitvoering. De Adviesraad houdt op woens dag 24 januari vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in De Kemphaan in Venray. Alle ouders, waarvan de kinderen gebruik maken van het leerlingenvervoer, zijn welkom. Aanmelden kan bij José Helle gers via telefoon (0478)571237 of bij Paulien Peeters via telefoon (0478)571982. Eindstraat 12, tel. 581553 In Danscentrum Janssen start donderdag 1 februari een heel nieuw dansseizoen. Zeker is dat het een geslaagd seizoen gaat worden met alle leuke nieuwe dingen. Voor de kinderen is er de kidsdisco op de vrijdagavond. Voor de iets ouderen die aan hun derde jeugd gaan beginnen start er op dinsdagmiddag een club met stijldansen en een cur sus line dansen. Verder is er op donderdag 11 januari een avond met allerlei workshops van salsa, merengue en zouk. De avond begint om 19.00 uur.Aansluitend is er een groot salsafeest zoals er verschillende gaan volgen tijdens het seizoen. In het kader van Heel Nederland Danst blijkt dat dansen een gunstige invloed heeft op de fysieke en mentale gezondheid. Door te dansen en verschillende routines te onthouden blijft men zoveel mogelijk in optima forma. Voor de jeugd starten er verschil lende streetdance clubs, inge deeld naar leeftijd.Tevens zijn alle danstrends te bewonderen tijdens het open huis op zondag 21 janu ari. Natuurlijk zijn er dan diverse workshops waaraan men mee kan doen. Op woensdag 24 en zon dag 28 januari zijn er proeflessen voor beginners. Aanmelden kan bij Danscentrum Janssen via tel. (0478)510500 of via dansjans@ wxs.nl. (door Twan van Els) Dat de koninklijke harmonie Euterpe goed kan musiceren en dat Venray uitstekende artiesten heeft, bleek afgelopen zondag weer eens tijdens het traditionele nieuwjaarsconcert van de harmo nie in de Venrayse schouwburg onder de leiding van dirigent Mare Koninkx. In één woord: subliem. Euterpe presenteerde een geva rieerd programma met o.a. een aantal highlights uit het Promscon- cert van 2006 met zang van Anne- lie Reijnders, Don Mulders en Fred Jansen. Het concert werd geopend door het opleidingsorkest, dat technisch zeer correct speelde, verrassend zuiver en mooi in balans. Na de pauze opende het groot orkest met Entry of the Boja- res van Johan Halvorsen waarin de warme klank van het houtregister goed tot zijn recht kwam. Ook in de hiernavolgende concertwerken liet het orkest zich van zijn beste kant horen met fraai solowerk van trompet en hobo. Daarna was de beurt aan de Venrayse vocalisten. Annelie Reijnders is een groot aanstormend talent waar we in de toekomst ongetwijfeld nog veel van zullen horen. Een krachtige en toch soepele stem, van fluister- zacht tot rauwe kreet zoals in het prachtige nummer It's so quiet van Bjork in een arrangement van Stijn Rutten, de voormalige dirigent van Euterpe. Uitstekend begeleid door het groot orkest met ondersteu ning van een combo bestaande uit toetsenist Otto Kooien, Edgar Janssen en Pascal Arts op gitaar en Hans van Els op drums. Een professioneel orkest zou het niet veel beter gedaan hebben. Ook de vertolking door Annelie Reijn ders van het nummer De Zee van Trijntje Oosterhuis was van grote klasse. Een genot om naar te luiste ren. Een eervolle vermelding ver dient ook Don Mulders met Old and Wise van Woolfson/Parsons en vooral zijn vertolking van Rob bie Williams was werkelijk klasse mede dank zij de formidabele solo van Piet van Els op zijn altsax. Het programma werd bekwaam gepre senteerd door Fred Jansen die soe pel van presentatie overschakelde naar zang wat de vaart er goed in hield. Overdonderend was het slot I've got the music in me, waarin de artiesten gezamenlijk optraden. Met een langdurige en staande ovatie liet het talrijke publiek zijn waardering blijken. Het volgende optreden van de harmonie vindt plaats op zaterdag 24 maart. Dit maal samen met de Limburgse zanger Gé Reinders. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de schouwburg. Boekrecensie in Peel en Maas De weg naar de hel vertelt hoe de Verenigde Staten zich opmaakten om de geschiede nis van het Midden-Oosten te veranderen maar verstrikt raakten in een onmogelijke guerrillastrijd in Irak. Het hoek brengt de menen en de ideeën tot leven die de oor logspolitiek van de regering- Bush vormgaven en maakten dat Amerika naar Bagdad trok. George Packer laat de conse quenties van die politiek zien in briljante reportages vanuit Irak, waar hij naartoe ging toen de bommen niet meer vielen. Hij ana lyseert niet alleen de chaotische voorbereiding van de oorlog, maar geeft ook een schrijnend beeld van hoe die oorlog uitwerkt op de betrokkenen: de Amerikaanse soldaten die te maken krijgen met situaties waar ze nooit voor zijn opgeleid en die ze het leven kosten; de Iraakse burgers die hun weg proberen te vinden in het pandemonium van Bagdag na de overwinning; de Iraakse ballingen die vurig voorstander zijn van de Amerikaanse zegetocht, terwijl ze geen idee hebben van wat er in hun voormalig vaderland gebeurt. De weg naar de hel is het meest volledige en indrukwekkendste boek dat totnogtoe is geschreven over de oorlog in Irak. Dit boek is een meesterlijke beschouwing over de meest controversiële bui tenlandse onderneming van de Verenigde Staten sinds Vietnam. George Packer is schrijver en journalist. Hij is stafmedewerker van de New Yorker en auteur van verschillende boeken, waaronder Blood of the Liberals, waarvoor hij in 2001 de Robert F. Kennedy Award won. Zijn spraakmakende reportages over Irak, gepubli ceerd in de New Yorker, werden bekroond met de Overseas Press Club Award. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof. Prijs: 27,90 euro. Wintercircus en Di-Rect Venrayse roos opnieuw in trek Schönberg Kwartet in Het Theehuis Kunst Cultuur A M ERIK A IN 1 R A K

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19