2007 Het Meerlo-Wanssumse jaar 2006 in beeld SïïffflD PEEL EN MAAS Donderdag 28 december 2006 - Pagina 26 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT iBtraiL SV UNITED goede doeien aktie tnv ^^KIKKER UW PULENOP EERLO-WANSSUM '^il ^11 raar bal 6...daar ij wat ie beleven P^EKE OPTREDENS w-crb^a Juni: Tientallen kinderen genieten in het prachtig gerenoveerde zwembad De Broekberg in Wanssum. ontreinigde grond afgegraven en afgevoerd. Pascal Franssen wordt voor de derde keer in zijn loopbaan en voor het tweede opeenvolgende keer gildekoning van Blitterswijck. Het gildefeest is een jaarlijks feest in het dorp. Vijftien activisten van de milieu organisaties XminY en Aseed voeren actie bij een veld met genetisch gemanipuleerde maïs in Blitterswijck. De actievoerders controleren of de gegevens die door de overheid en het uitvoe rend onderzoeksinstituut PRI zijn verstrekt over de proef ook juist zijn. Het veld met de gemanipu leerde maïs is deel van een proef met zes velden die in opdracht van het ministerie van LNV door Plant Research International (PRI) wordt uitgevoerd. Het oude poortje aan de Maas- weg, dat ooit via de achterzijde ingang gaf tot het vroegere kasteel complex in Blitterswijck, wordt opgeknapt. De directie van Weje- Be Garage wil met de opbrengst van de feestelijke bijeenkomst, die op 16 september wordt gehouden in verband met het veertigjarig bestaan van het bedrijf, het poort je laten renoveren. Augustus Al 200 jaar lang is de familie de Weichs de Wenne de trotse eige naar van het eens zo mooie kas teel in Geijsteren. In de Tweede Wereldoorlog werd dit monument door een Engels bombardement verwoest, en was het niet langer bewoonbaar. De toen tienjarige niets hebben gedaan met de forse kritiek van de politiek op het plan. "Er waren zeventien woningen gepland. Dat worden er twee min der. Dat is alles", stelt woordvoer derjan Lensen. De gemeente Meerlo-Wanssum stelt 2.500 euro beschikbaar voor de aankleding en promotie van de Meerlo-Wanssum-hal op de HILTHO 2006. De HILTHO is een consumenten- en bedrijvenbeurs en vindt dit jaar plaats van 6 t/m 11 oktober in de Kasteelsebossen in Horst. De gemeente stelt het geld beschikbaar aan de deelnemende Meerlo-Wanssumse ondernemers die daarmee de aankleding van de hal en de promotie kunnen bekos tigen. De politie voert het aantal sur veillances te voet en met de auto in Meerlo-Wanssum op. Dit naar aanleiding van het grote aantal woninginbraken in de gemeente en in plaatsen als Broekhuizen en Melderslo. In bijna anderhalve week tijd worden in Meerlo- Wanssum en nabijgelegen plaat sen negentien woninginbraken gepleegd. Vermoedelijk gaat het om één dadergroep, die op steeds wisselende plekken in Noord-Lim burg en Brabant opereert, aldus de politie. De weersvooruitzichten wor den nauwlettend in de gaten gehouden door de organisatie van Klassiek op Locatie. Na veel wik ken en wegen wordt besloten om het concert definitief buiten te laten plaatsvinden. De bezoekers genieten volop van 'meesterpi- anist' Severin von Eckardstein De gemeente Meerlo-Wanssum wil het opslagterrein van Geelen Beton aan de westzijde van de Geijsterseweg in Wanssum legali seren door de bestemming agra risch te veranderen in industrie. Buurman Jan Beterams is het niet eens met dat besluit. "De overlast wordt steeds erger. Ik ga zeker bezwaar aantekenen", verklaart hij. Fanfare Concordia is opgericht in 1876 en viert dit jaar haar 130ste verjaardag. Om het jubi leum te vieren vindt in De Zand hoek een groot feestweekend plaats. De dorpskern van het pitto reske Geijsteren staat in het teken van de traditionele tweejaarlijkse internationale kunstmanifestatie. Vijftig kunstenaars uit Neder land, België, Duitsland, Nepal en Litouwen exposeren in de fraai opgestelde kraampjes. Mevrouw R. Frissen, echtgenote van de gou verneur van Limburg, verricht de opening van de manifestatie. De Stichting Ontwikkelingssa menwerking (SOS) Meerlo-Wans sum heeft de knoop doorgehakt. De komende drie jaren gaat Meer lo-Wanssum een nieuwe basis school bouwen in een dorpje in Zambia (Afrika). Dat project wordt na twee bijeenkomsten van de vrijwilligers van SOS uit de twaalf inzendingen gekozen. De Opkikker kan een bedrag van 4725 euro tegemoet zien. Dat is de gigantische opbrengst van de acties die SV United 3 houdt op de slotdag van het voetbalsei zoen op sportpark De Broekberg in Wanssum. Fanfare Moed en IJver uit Blit terswijck slaagt er opnieuw in de MeWa-bokaal mee naar huis te nemen. Moed en IJver krijgt het predikaat zeer goed, evenals fanfare Eendracht uit Meerlo. De fanfares uit Wanssum en Swolgen krijgen het predikaat goed van de jury. De gemeente besluit een sub sidie te verlenen aan de Stichting BES voor het organiseren van sport voor gehandicapten. De stichting ontvangt 71 euro per gehandicapte sporter met een maximum van 2.000 euro. De gemeente wil zo het initiatief van de stichting ondersteunen omdat ze het belangrijk vindt dat gehan dicapten kunnen sporten. De Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum ontvangt van de Swolgen krijgt een eigen korf balvereniging. Er hebben zich 26 meisjes en 9 jongens aangemeld die lid willen worden van de nieuwe club. In september begin nen de eerste trainingen. Het is de bedoeling dat vanaf november door enkele teams wordt deelge nomen aan de zaalcompetitie van de KNKV De belangstelling voor het oprichten van oorlogsmonumen ten die blijvend moeten herinne ren aan de razzia's en deportaties die in oktober en november 1944 plaatsvonden in de gemeente Meerlo-Wanssum, is gering. Dat blijkt uit een laatste inventarisatie ronde die de heemkundevereni- ging in de Meerlo-Wanssum heeft Volleybalclub Set Up Meerlo- Wanssum viert haar veertigjarig jubileum. Het feestweekend staat in het teken van volleybalwedstrij den en demonstraties en een grote reünie van leden en oud-leden. Het werkbezoek dat CDA-minis- terVanArdenne (Ontwikkelingssa menwerking) op maandag 29 mei zou brengen aan Meerlo-Wans sum, is uitgesteld naar het najaar. Dit vanwege haar bezoek aan Soe dan voor de officiële opening van het gezamenlijke donorkantoor op 28 mei, dat op initiatief van Nederland tot stand is gekomen. De minister en COS Limburg laten weten 'het zeer te betreuren' dat het werkbezoek op deze korte termijn moet worden afgeblazen. Juli: Tienray staat weer in het teken van de traditionele truckshow.. in de beeldentuin van Mieke van Uden. De gezamenlijke ondernemers van Meerlo-Wanssum, die voor het eerst in de geschiedenis van de Hiltho in Horst gezamenlijk in het Meerlo-Wansum-paviljoen staan, bieden de Stichting Ontwikke lingssamenwerking (SOS) een expositieruimte aan. In de 1500 m2 grote hal presenteren zich 25 ondernemers uit de zes kerk- dopen van de gemeente Meerlo- Wanssum, samen met de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. Op de Donkerhof in Swolgen is een beschermde das aangere den door vermoedelijk een auto. Langs de weg licht namelijk een stukje bumper van een auto. De das moet na de botsing vrijwel meteen zijn gedood. Medewerker Sjaak Gielen van de gemeente Meerlo-Wanssum haalt de dode das op. In overleg met de stichting Das en Boom is het dier diezelfde dag nog begraven. aweek- het wegkruis aan de split sing Donkerhofsteeg-Swolgense- weg in Tienray door pastoor Ruud Verheggen ingezegend. Het impo sante kruis met terracotta corpus door Wiel Nabben, Ger Kersten, Arnold Jacobs en Theo van de Hoef geplaatst. Tienray heeft na ruim dertig jaar weer een weg kruis! Het overgrote deel van de omwonenden vindt dat de ambts woning in Meerlo in de huidige staat behouden moet blijven. Het gros van de buurtbewoners vindt dat het karakteristieke gebouw en de grote tuin niet van elkaar gescheiden mogen worden. Dat is de belangrijkste conclusie die getrokken kan worden uit het onderzoek dat de dorpsraad in Meerlo onlangs hield in de buurt. Slechts een enkeling is voor het opsplitsen van de tuin", vertelt secretaris Martin Janssen. "Ook waren enkele mensen van mening dat er horeca, een kantoor of een vergelijkbare bestemming aan het gebouw gegeven mag worden." In Tienray vinden weer de Mariafeesten plaats. In het Klein- Lourdes van Nederland worden verschillende plechtige vierin gen gehouden, een sacraments processie en een lichtprocessie. Voorgangers bij de vieringen zijn twee erekapelaans van de grot van Lourdes: dDeken Van Rens en pastoor Janssen. Zij zijn vanwege hun verbondenheid met Lourdes te gast in Tienray. Wethouder Brugman (Ruimte, PK) zal op 1 september niet zelf komen controleren of een tien tal bewoners van de Beemdweg en Postbaan de tuinen heeft ont ruimd om de bouw van vijftien huizen in het gebied mogelijk te maken. Ook zal de gemeente Meerlo-Wanssum niet meteen met groot machtsvertoon uitrukken om de percelen schoon te vegen. "Maar we moeten een ontruimd stuk grond leveren aan Vissers. En 1 september is 1 september", antwoordt de geplaagde wethou der tijdens de hoorzitting over het bouwplan op vragen van buurt bewoner Jan van der Heijden. De bewoners vinden dat de gemeente veel te voorbarig is met de ontrui mingsplannen. Onder grote belangstelling wordt - als afsluiting van de Mari- Bij de nieuwe visvijver De Knip muts in Swolgen wordt 's nachts in drugs gehandeld. De buurt en het bestuur van visvereniging De Schol lichten de politie in over het 'ongewenste bezoek' dat de visvijver de laatste tijd regelmatig krijgt. De buren en het bestuur waarschuwen in het dorpsblad De Haverkist de inwoners om overal vanaf te blijven. De provincie Limburg neemt geen genoegen met de contra expertise die aannemer Swin- kels uit Deurne heeft uitgevoerd, omdat volgens de provincie niet de juiste procedure is gevolgd. Dat is het enige wat zowel de gemeen te Meerlo-Wanssum als de provin cie wil vertellen over het gesprek dat ze vrijdag in het gemeentehuis voerden over de visvijver in Tien ray. De bewoners van het Zambi- aanse dorpje Kalunda View (Heu- velzicht) zijn erg ingenomen en blij dat de mondiale vrijwilligers- groep Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum ze de komende jaren een steuntje in de rug geeft. De mensen in het dorpje gaan zelf een nieuwe basis school bouwen en SOS zorgt dat daarvoor het benodigde geld bij een wordt verzameld. gemeente Meerlo-Wanssum een subsidie van 1250 euro voor de organisatie van een uitwisselings programma met ouders en kinde ren uit Wasosz. Na het succes van de vorige uitwisseling in de Poolse gemeente, wil de stichting dit jaar een tegenbezoek in de gemeente Meerlo-Wanssum organiseren voor een groep Poolse ouders en kinderen. In sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo worden Blitterswijck, Geijsteren en Swol gen. In Tienray en Wanssum wordt ook begonnen met de ontwik keling van de brede scholen. Op de scholen en peuterspeelzalen wordt aan de start een feestelijk tintje gegeven. De gebouwen van de basisscholen worden omge vormd tot brede scholen. De provincie Limburg is ver baasd over het besluit van het col lege van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum om af te zien van het overnemen van de N554. Vanwege het financieel risico dat de overdracht van de centrale ver keersweg tussen Horst en Wans sum met zich meebrengt, beslui ten burgemeester en wethouders om 'nee' te zeggen tegen de over name van de deels op Meerlo- Wanssums grondgebied gelegen N554. Ook ziet het college te wei nig voordelen in het zelf in eigen dom hebben van de provinciale weg Jan Smit laat tal van meisjeshar ten in kermisvierend Meerlo snel ler kloppen. De populaire zanger uit Volendam staat op de planken van de al weken uitverkochte feesttent voor zalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Negenhon derd fans gaan uit hun dak en zingen de hits 'Vrienden Voor Het Leven' en 'Laura' van Jan Smit natuurlijk uit volle borst mee. De politie arresteert een 4l-jari- ge man uit Meerlo op verdenking van bedreiging. De man bedreigt zijn 47-jarige vriendin met de dood. De vrouw vlucht, waarna de politie wordt gealarmeerd. De politie houdt de man aan en sluit hem in voor verder onderzoek. Het kleine dorpje Tienray krijgt de komende jaren te maken met twee grote bouwprojecten. Op het terrein van de voormalige steenfabriek ontstaat een nieuw bouwwijk van 52 woningen. In de tuinen van missieklooster St. Jozef worden nog eens 55 wonin gen, waaronder 25 zorgappar- tementen, gebouwd. Daarnaast wordt binnenkort gestart met de verbouwing van het klooster tot een hotel van zeventig kamers. De belangstelling is groot in hetTien- rayse parochiehuis. Zo 'n honderd veertig dorpsbewoners luisteren aandachtig naar de presentaties. Jan Custers uit Swolgen raakt zichtbaar ontroerd als voorzitter Jan Janssen van rijvereniging Rijdt met Beleid hem ten overstaan van honderden ruitervrienden in het zonnetje zet. Vijftig jaar is de in Swolgen woonachtige Custers al commandant en instructeur van de ruiter- en ponyvereniging en in al die jaren heeft hij meer dan vijf tig titels in de wacht gesleept met vier- en achttallen. Mei: Fanfare Moed en IJver uit Blitterswijck wint opnieuw de MeWa-bokaal, geen tienerdisco's meer gehou den. Vanwege de geringe belang stelling besluiten de exploitanten Twan en Gertie Kleeven te stop pen met het organiseren van fees ten voor de jeugd. In december 2005 vond de eerste tienerdisco in Meerlo plaats. met een grote blauwe plek op haar linkerkaak rond. Om alle toe spelingen voor te zijn verklaarde ze voor aanvang van de raadsver gadering: "Nee, deze nieuwe wet houder heeft geen linkse directe gehad. Ik ben bij de kaakchirurg geweest..." Het is druk in zwembad De Broekberg, waar talloze kinderen genieten van het fraaie weer. Ook dit jaar kunnen de inwo ners van de gemeente Meerlo- Wanssum het burgerjaarverslag lezen in Peel en Maas. Het onder de aandacht brengen van het bur gerjaarverslag via Peel en Maas beviel de politieke partijen en het college van B en W vorig jaar goed. Het burgerjaarverslag is een rap portage over de kwaliteit van de dienstverlening. Het geeft inzicht in de activiteiten die de gemeente in 2005 heeft verricht om de ser vice aan de burger te verbeteren. gemaakt.Alleen de dorpsraden van Tienray en Blitterswijck reageer den enthousiast op het initiatief. Tienray staat weer in het teken van de traditionele truckshow. Honderden belangstellenden komen op het spektakel af. Tijdens de slotrepetitie van Fan fare Concordia reikt loco-burge meester Leo Beterams een konink lijke onderscheiding uit aan Jan van Meijel uit Wanssum. Van Meijel is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Vanaf 1946 is hij actief lid van een muziekvereni ging; eerst van de fanfare in Mer- selo, waarvan hij gedurende zes jaar tevens secretaris was. Vanaf 1961 is hij lid van Fanfare Concor dia in Wanssum. Naast de fanfare was hij ook actief lid bij ruiterver- eniging St Joris en sinds 1982 is hij ook lid van het kerkbestuur. Voor de productie van een informatiefolder ontvangt de dorpsraad in Tienray een subsidie van 1000 euro van de gemeente Meerlo-Wanssum. De dorpsraad ontwikkelt een informatiefolder die wordt aangeboden aan alle huidige en alle toekomstige bewo ners van Tienray. Doel van deze folder is het aanbod van vereni gingen en stichtingen in het dorp onder de aandacht van de inwo ners te brengen, met als gewenst resultaat meer aanwas van nieuwe leden. De gemeente Meerlo-Wanssum gaat de aanleg van de visvijver in Tienray beter controleren. Dat antwoordt het college van burge meester en wethouders op vragen van oppositiepartij CDA. Het col lege wil zonodig externe deskun digen inschakelen die scherper toezien op de uitvoering van het werk. De aannemer heeft inmid dels onder de toezicht van de provincie de met dieselolie ver- zoon van de Weichs de Wenne evacueerde met zijn ouders naar Eindhoven, woonde daarna zo'n 7 jaar in Meerlo, en kwam toen terug naar Geijsteren. Daar was inmiddels op het landgoed dat bij het kasteel hoort een nieuw huis gebouwd, waar hij nog steeds woont. De baron (72), getrouwd en met volwassen kinderen, werkt als rentmeester en taxateur, en buigt zich intussen ook over het consolideren van de kasteelruïne. De bewoners van de Beemd- weg en Postbaan in Wanssum heb ben massaal bezwaar aangetekend tegen het plan van het college om vijftien woningen in hun ach tertuinen te bouwen. Ze voelen zich in de steek gelaten en vinden dat burgemeester en wethouders Augustus: De gemeente stelt 2500 euro beschikbaar voor de aan kleding van de Meerlo-Wanssum-hall op de Hilthodie wordt gehou den in oktober. De gemeente wil zo snel moge lijk starten met het bouwplan van vijftien woningen tussen de Post baan en de Beemdweg in Wans sum. Onder druk van de omwo nenden worden er twee huizen minder gebouwd. Daardoor zijn de percelen en de woningen wel groter geworden. De buurt blijft dan ook ontevreden. Wethouder Carla Brugman (PK) wil deson danks het plan doorzetten. Wethouder Carla Brugman loopt Mei:S V United 3 haalt 4725 euro op voor stichting De Opkikker. Frits de Swart (63) is benoemd tot lid in de Orde van Oranje- Nassau. Hij krijgt de koninklijke onderscheiding opgespeld door burgemeester Joep Hahn. Dat gebeurt bij de officiële opening van het nieuwe viswater in Swol gen. Onbekenden proberen de geld automaat aan de Beatrixstraat in Meerlo te kraken. Ze maakten Het is eindelijk zover in Blit terswijck! Na ruim zeven maanden repeteren en 1,5 jaar voorbereiding van bestuur en productieteam is daar dan ein delijk de première van Trug naor de Heerlijckheid! Maandenlang is er keihard gewerkt om een spet terend openluchtspektakel uit te kunnen voeren. In Wanssum zijn vrijwilligers op de hoek Pastoo rstraat/Ven ravse- weg al geruime tijd bezig met de bouw van een nieuwe Mariakapel. Het kapelletje wordt ingezegend door pastoor te Boekhorst. Het kapelletje Maria met Ons is wat vormgeving betreft een uniek kapelletje. Het heeft een mooie plaats gekregen en blijft hierdoor voor Wanssum bewaard. De verbouwing van de basis scholen tot brede scholen start in daarbij gebruik van een gasfles. De buitengevel blijft echter staan, de binnenmuur daarentegen vliegt alle kanten op. De pinautomaat is nauwelijks beschadigd. Voor het eerst in haar tienjarig bestaan heeft toneelvereniging Mimus een jeugdafdeling, die het stuk Sprookjes met een Grimm- lach op de planken brengt. Het toneelstuk is geschreven door Rick Willemsen en Erik Zeegers en wordt geregisseerd door Maai ke van Helden uit Tienray. eOKUAl £>KIKK£R,

Peel en Maas | 2006 | | pagina 26