2007 Het Meerlo-Wanssumse jaar 2006 in beeld PEEL EN MAAS Donderdag 28 december 2006 - Pagina 25 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'MEERLO-WANSSUM' BLIKT TERUG EN VOORUIT Joep en Riny Hahn verhuizen naar hun eigen woning, aan de Witte Vrouwenstraat in Oostrum. Hun spullen worden vanuit de ambtswoning in hartje Meerlo naar de vrijstaande woning in Oostrum getransporteerd. De coalitievorming in de gemeente Meerlo-Wanssum ver loopt erg stroef. Er is sprake van een heuse patstelling tussen PK Meerlo-Wanssum, CDA, GP'94 en Partij van de Arbeid en er zit wei nig schot in de zaak. PK Meerlo- Wanssum praat nog met het CDA en de Partij van de Arbeid, maar ook die gesprekken brengen wei nig licht in de tunnel. De rol van GP'94 als coalitiepartij lijkt uitge speeld, want die fractie - die de afgelopen raadsperiode samen met het CDA en de PK de coalitie vormde - zit tot nu toe slechts één keer met de PK om de tafel om de kansen van een nieuwe coalitie te verkennen. Het 50ste Felimaassolistencon- cours vindt plaats in Swolgen. Er nemen 156 solisten deel aan het concours. De solisten behoren tot de muziekgezelschappen van Wanssum, Blitterswijck, Meerlo, Tienray, Swolgen, Broekhuizen- vorst en Ooyen, Broekhuizen, Lot- tum en Grubbenvorst. President-commissaris Hein van Asperen van de Floriade BV reageert op het idee van de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum om de wereld tuinbouwtentoonstelling te gebruiken als een platform voor ontwikkelingssamenwerking. Hij doet dat tijdens een symposium over de kansen van de Floriade in stadion De Koel inVenlo. De Stichting Klassiek op Loca tie ontvangt van de gemeente Meerlo-Wanssum een subsidie van 2500 euro. De stichting houdt dit jaar een concert in de beeldentuin van Keramieke in Geijsteren. Joost van de Ven (65 jaar) en Piet Janssen (66 jaar) zijn beiden al ruim vijftig jaar actief in de Wanssumse paarden- en ponywe reld. Om die reden worden de twee heren tijdens de feestverga- dering van LRV en PC st.-Joris met een speld onderscheiden door de Koninklijke Nederlandse Hippi sche Sportbond. De gebiedscommissie Venray Meerlo-Wanssum brengt een bezoek aan het gebied tussen Blit terswijck en Ooijen genaamd Sohr Blitterswijck hard aanpakken. Ze wil het niet langer toestaan dat waterscooters vanaf de oevers te water worden gelaten en dat de weilanden voor recreatie wor den gebruikt. Het jetskiën vanaf de percelen aan de Maas tussen Wanssum en Blitterswijck is al jaren onderwerp van gesprek in de gemeente Meerlo-Wanssum. Wie kent hem nog niet? De Engelse tv-persoonlijkheid die beroemd werd in de Engelse rea- lityserie Het Roer Om. Zijn naam Jimmy Doherty. Hij heeft zijn stu die stopgezet om een bijzondere varkenshouderij te starten. Doher ty is even te gast bij Jan en Kitty Bartels in hun restaurant Tante Jet aan de Maas bij Blitterswijck. "Jimmy brengt hier een vriend- schapsbezoek", laat Jan Bartels weten. De kinderen van de Geijsterse basisschool St.-Willibrordus maken in de klassen schilderijen die betrekking hebben op de straat kinderen van Nepal. De kunstwer ken worden traditioneel verkocht tijdens de grote internationale kunstmanifestatie op zondag 14 mei in Geijsteren. De opbrengst gaat helemaal naar de straatkinde- renorganisatie, waarvoor de Meer- lose kunstenaar Henk van Hemert zich al enige tijd inzet. De oppositiepartijen CDA en GP'94 kraken tijdens de raadsver gadering het coalitieprogramma van PK en Partij van de Arbeid. Niet alleen over de titel 'Samen bouwen aan vertrouwen' wordt ietwat lacherig gedaan, ook de inhoud van het programma kan bij lange na niet de goedkeuring van de twee fracties dragen. "Het is oude wijn in nieuwe zakken", stelt GP-raadslid en oud-wethou der Arnold Holl."Er is geen nieuw elan. Er is zelfs sprake van een gebrek aan creativiteit, van intel lectuele of politieke bloedarmoe de", vindt raadslid Rob van der Heijden (CDA). De karakteristieke ambtswo ning aan de Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo gaat in de verkoop. De gemeenteraad stemt unaniem in met het voorstel van het col lege om Huize Meerlo niet meer beschikbaar te stellen als ambts woning van de burgemeester. Een groep watersportliefheb bers, verenigd in De watervrien den van Blitterswijck, verzet zich met hand en tand tegen de maat regelen die de gemeente Meerlo- Wanssum wil gaan nemen om de overlast van jetski's op de Maas De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Meerlo-Wanssum plaats vonden. Een korte samenvatting van de eerste drie maanden van 2006 vindt u op deze pagina. Januari In Meerlo wordt een wervings actie gestart om nieuwe leden te werven voor de dorpsraad. De actie Dorpsraad Meerlo nieuwe stijl, juist nü! bestaat uit een brief aan de (vrijwilligersorganisaties in Meerlo, een advertentie in 't Meerlo's Klokje en informa tie over de dorpsraden op de gemeentelijke website: www. meerlo-wanssum.nl Tienray. Samen met zijn vriendin Sandra Wijnen voert hij de Geiten aan. In Meerlo-Wanssum vindt de aftrap plaats van het project brede school. Zo 'n 65 medewerkers van de betrokken organisaties laten zich informeren over de plannen om multifunctionele schoolgebou wen in de zes dorpen te realiseren. In een brede school vind je ook andere organisaties gericht op het welzijn van kinderen van 0 tot 12 jaar. Zoals het consultatiebureau, de peuterspeelzaal, kinderopvang en een bibliotheek. Februari Maart Legerterbos, om zich een beeld te vormen van de uitdagingen die hier in het kader van 'platteland in uitvoering' liggen. Dirigenten komen, dirigenten gaan. Fanfare Vriendenkring uit Swolgen heeft sinds kort in de persoon van Maarten Rijs een nieuwe dirigent. Hij beleeft zijn vuurdoop tijdens het lenteconcert van de Swolgense fanfare. Jeugdorkest Meerlo-Wanssum maakte een muzikale reis door allerlei landen en de blokfluiters van groep 4, 5 en 6 van basis school Megelsheim en de minio- ren van de Stardancers mogen mee. Een optreden voor een volle zaal is altijd spannend en zeker als je nog nooit op het podium gestaan hebt, zoals met name voor een groot deel van de blokfluiters het geval was. PK Meerlo-Wanssum en Partij van de Arbeid gaan de linkse coali tie vormen in de gemeente Meer lo-Wanssum. Opvallend is dat het CDA, jarenlang de grootste partij en sinds 1994 coalitiepartner van de PK, geen deel uitmaakt van de nieuwe coalitie. Ook GP'94, in de vorige raadsperiode nog partner van het CDA en de PK, komt in de oppositiebankjes terecht. Jac Derikx (CDA) en Arnold Holl (GP) keren niet terug als wethouder en worden vervangen door de nieuwe wethouders Carla Brug man-Rustenburg (PK) en Dickie Minken-Jansen (PvdA). De nieuwe coalitie heeft de kleinst mogelijke meerderheid: zeven van de der tien zetels. De gemeente Meerlo-Wans sum gaat de overlast van jetski's op de Maas tussen Wanssum en April: De ambtswoning in Meerlo gaat in de verkoop. Dat besluit de gemeenteraad. tussen Wanssum en Blitterswijck tegen te gaan. "Het gaat slechts om enkele klagers die onze hobby willen afnemen. Een jetski maakt echt niet meer lawaai dan een speedboot en het is niet verbo den om op de Maas te varen met waterscooters. Wij mogen op de Maas varen en zullen ons gelijk desnoods via de rechter halen", aldus voorzitter Jos van den Eijn- den uit Deurne. In Geijsteren zijn veel landgoed eigenaren te gast. Tijdens een bijeenkomst in zaal De Kei wordt onder meer gesproken over het onderhoud van landgoederen, 's Middags is er een rondrit over het Landgoed Geijsteren. Stiekem wordt er even gehoopt dat kroon prins Wilem-Alexander onder de aanwezigen is, maar dat is niet het geval In Tienray vinden een aantal vernielingen plaats. Tijdens het paasweekeinde is een ruit van het klooster ingegooid en een week eerder is het bord van de start van de Kruisweg afgebroken. De poli tie is van de vernielingen op de hoogte gebracht. René Poels (58) uit Meerlo is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Hahn reikt de koninklijke onder scheiding in het gemeentehuis uit aan de Meerlose journalist. Jan Kuijpers (62) uit Wanssum is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau, evenals Thijs Spee (56) uit Wanssum, Piet Coenders (68) uit Meerlo en Wies Hamstra (59) uit Blitterswijck. Jongerencentrum Merlin in Meerlo is twee keer de dupe van een inbraak. In beide gevallen is een raam aan de achterzijde gefor ceerd en een hoeveelheid drank ontvreemd. De daders gaan er snel vandoor omdat het alarm afgaat. Het bestuur van de soos doet aan gifte bij de politie. De provincie gaat een samen werkingsverband aan met het bureau Habiforum om te verken nen of er voldoende draagvlak is om de oude Maasarm tussen Broekhuizen en Wanssum weer in gebruik te nemen. Het provin ciebestuur ziet hier kansen voor woningbouw, natuur, waterbeheer en recreatie en trekt 74.000 euro uit voor een onderzoek. Leo Beterams uit Meerlo voert wederom de verkiezingslijst van de Progressieve Kombinatie Meer lo-Wanssum aan. Beterams is al jaren lid van het college van B en W en is ook in de nieuwe raads periode weer beschikbaar als wet houder van de lokale partij. Geert Stevens (37) is in Swol gen uitgeroepen tot prins Geert I van de Bokken. Hij wordt tijdens de carnavalsfestiviteiten vergezeld door zijn prinses Ellen (36). Gedeputeerde Herman Vrehen van de provincie en burgemees ter Joep Hahn ondertekenen het 'Afsprakenkader Vitale kernen en buurten'. De gemeente ontvangt van de provincie 300.000 euro voor diverse leefbaarheidsprojec ten: de realisatie van vijf brede scholen en de ontwikkeling van dorpsomgevingsprogramma's in de zes kernen. Herman Graste krijgt in de paro chiekerk H. Joannes de Doper in Meerlo van pastoor Ruud Verheg gen het ereteken voor bijzondere verdiensten van de Nederlandse Sint-Gregoriusvereniging opge speld. Deze hoogste onderschei ding ontvangt hij vanwege zijn jarenlange inzet als organist en dirigent in verschillende paro chies in Limburg. De 24-jarige Pleun van Arens- bergen uit Meerlo gaat de komen de maanden naar Ghana voor een heel bijzonder onderzoek. Ze gaat bestuderen waarom veel afstam melingen van de vroegere slaven, die nu in Amerika wonen, mas saal pelgrimeren naar hun roots. De studente heeft grote interesse naar de beweegredenen van veel Afro-Amerikanen. De Raad van State in Den Haag wijst de bezwaarschriften die de gemeente en A. Wiedemeijer indienden tegen het besluit van de provincie om geen woningbouw naast het huis van Wiedemeijer aan de Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo toe te staan, af. Al sinds eind jaren negentig is Wiedemeijer in de weer met zijn plan om naast zijn huis aan de Mgr. Jenneskens straat een woning voor zijn zieke vader te bouwen. Maar omdat het pand volgens de provincie in het buitengebied komt te liggen, geeft ze daar geen toestemming voor. In Tienray is de nieuwe prins gepresenteerd aan de Tienderse Geiten: prins Han Den Eurste. Han Joosten is de 54ste prins van Wiek Lenssen, filmmaker uit Swolgen, vertrekt in opdracht van Unesco naar de Igorot-berg- stammen in de Filippijnen. Zijn opdracht is om de Igorot de fijne kneepjes van het filmvak te leren, zodat zij zelf hun unieke culturele erfgoed kunnen vastleggen. Zijn vrouw en twee jonge zonen rei zen mee en gaan een interactief videodagboek maken waaraan ook Noord-Limburgse kinderen kunnen meewerken. De gemeente gaat medewer king verlenen aan het herplaat sen van de historische grenspaal aan de weg Tienray-Swolgen. De Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum vroeg de afdeling open bare werken van de gemeente gevraagd om de paal uit te graven en te herplaatsen aan de weg. Wethouder Derikx en mevrouw Van Beek, directeur van de woningcorporatie Wonen Ven ray, zetten hun handtekening onder prestatieafspraken voor het woningbeleid in de gemeente. De afspraken gaan over de ontwik keling van de woningvoorraad, woonruimteverdeling en kwaliteit van het wonen en bouwen in de gemeente Meerlo-Wanssum. Burgemeester Joep Hahn houdt een viertal voorleessessies in de peuterspeelzalen van Wanssum, Blitterswijck, Swolgen en Meerlo. Hij wordt daarbij geassisteerd door de beste voorlezers uit groep 7 en 8 van de basisscholen in de gemeente. Deze activiteit vindt plaats in het kader van de Natio nale Voorleesdagen. Het stichtingsbestuur van De Zandhoek in Wanssum krijgt van de gemeente Meerlo-Wanssum tot 7 mei de tijd om de veiligheid in het gemeenschapshuis te verbe teren en de geluidsoverlast voor de buurt te beperken. Lukt dat niet, dan treedt de gemeente op. Tijdens een inspectieronde van de gemeente bleek dat het gemeen schapshuis niet voldoet aan de voorwaarden die in de gebruiks vergunning worden gesteld. Op de trainingsvelden van de voetbalclub in Meerlo ligt een ijs baan. Het hoeft maar even te vrie zen en de Meerlose ijsmeesters trekken alles uit de kast om een fraaie ijsbaan aan te leggen op het sportpark. Ook dit jaar weer. De Meerlose carnavalsvereni ging de Vöskes heeft deze carnaval een primeur. Voor het eerst is de bruid van het boerenbruidspaar een Poolse: Gosia Tralka. Samen met Martijn Mooren vormt ze het boerenbruidspaar dit jaar. Met het 'lang zal ze leven', in het Pools gespeeld, wordt Tralka verwel komd in het Meerlose Vossenhol. De gemeente stelt 750 euro beschikbaar aan de stichting SOS Meerlo-Wanssum voor de aan schaf van een videocamera. De stichting wil de camera gebruiken voor educatieve en promotionele activiteiten. Oostrum krijgt er binnenkort waarschijnlijk een prominente inwoner bij. Burgemeester Hahn van de gemeente Meerlo-Wanssum wil zijn ambtswoning aan de Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo name lijk verruilen voor een woning in Vossetoeter start een actie om het enige echte Meerlose vossen- monument een nieuwe en vooral betere plaats te geven. Het bron zen beeld van een jonge vos staat op een stenen sokkel achter de woningen voor ouderen op de hoek De Cocq van Haeftenstraat/ Burgveld. Maar bijna geen enke le inwoner van Meerlo is op de hoogte van dit bescheiden monu mentje. In 't Brugeind vindt een bijeen komst plaats over de invulling van het terrein rondom sporthal 't Brugeind. Wonen Venray heeft ideeën uitgewerkt om in het gebied meerdere voorzieningen (brede school, medisch centrum, groepswoningen en woningen voor ouderen) samen te brengen op een zogeheten zorgplein. In de brede school krijgen enkele instellingen een plek, zoals kin derdagverblijf, peuterspeelzaal, bibliotheek, basisschool en con sultatiebureau. De problemen van gemeen schapshuis De Zandhoek in Wans sum blijven de gemoederen in de politiek bezighouden. Tijdens de raadsvergadering krijgt wethou der Leo Beterams (PK Meerlo- Wanssum) van vooral het CDA en de WD de wind van voren. CDA- fractievoorzitter Jan Kuijper ver wijt wethouder Beterams dat hij de subsidie voor de renovatie van het dak lange tijd niet uit wilde uitbetalen aan het bestuur van De Zandhoek. Het eerste voorstel van B en W werd afgeschoten omdat het te duur was, het tweede werd gekraakt omdat het te sober was. En dus buigt de raad zich voor de derde maal over een nieuw voor stel van het college. Het aangepas te monumentenbeleid krijgt nu wel de goedkeuring, al moet het plan nog wel verder uitgewerkt worden. De belangrijkste veran dering is dat er nu wel een potje wordt gevormd waaruit subsidies verstrekt kunnen worden aan eigenaren van een gemeentelijk monument. Joep Hahn kan de verhuisdozen van de zolder halen. De gemeen teraad verleent zoals verwacht unaniem toestemming voor de verhuizing van de burgemeester naar Oostrum. Joep Hahn en zijn echtgenote hebben in het kerk dorp van de gemeente Venray een vrijstaande woning gekocht aan de Witte Vrouwenstraat. De gemeenteraad wil dat Oostrum. Hahn vraagt de gemeen teraad hem toestemming te geven om in Oostrum te gaan wonen, buiten de grenzen van de gemeen te Meerlo-Wanssum, tot aan zijn pensioen over drie jaar. De gemeente verleent een spon sorbijdrage van 500 euro aan Fan fare Vriendenkring voor de orga nisatie van het vijftigste Felimaas solistenconcours op zaterdag 1 en zondag 2 april. Het Felimaascon- cours is een samenwerkingsver band van de muziekverenigingen uit Meerlo-Wanssum en de voor malige gemeenten Broekhuizen Maart: Brandweercommandant Theeuwen overhandigt de haan aan Joep en Riny Hahn. De haan verhuist mee naar hun nieuwe woning in Oostrum. woningbouw voorrang krijgt boven een eventuele rondweg. De geplande westelijke rondweg kan later nog worden aangelegd, maar dan met een grotere boog om Wanssum heen. Deze variant schept volgens de fracties ruimte voor de bouw van circa vijftien woningen op de locatie Volleberg aan de Meerlosebaan en de reali satie van tientallen huizen in De Cuyper. Eindelijk ziet Twan Wijnhoven uit Blitterswijck zijn droom in vervulling gaan. Een heuse graan molen bij de forellenkwekerij aan de Boltweg in Blitterswijck. Met behulp van een grote kraan wordt de molenkap boven op de zeven tien meter hoge molen geplaatst. De traditionele sleutelover dracht in de gemeente Meerlo- Wanssum is weer een van de vele hoogtepunten van de festiviteiten in de zes dorpen. De prinsen en hun gevolg uit Wanssum, Geijste ren, Meerlo, Blitterswijck, Swolgen en Tienray komen massaal naar zaal 't Brugeind in Meerlo. benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De Groot was veertien jaar lid van de gemeen teraad van Meerlo-Wanssum, eerst voor PK Meerlo-Wanssum en de laatste twee periodes als raadslid van de PvdA. De stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg (IKL) herstelt een urnen veld met twee grafheuvels langs de Postbaan in Wanssum. Hiervoor zijn diverse bomen en struiken geveld, waardoor de eerder geres taureerde grafheuvels weer zicht baar in het landschap zijn komen te liggen. De Meerlo-Wanssumse brand weer haalt tijdens een oefening de stalen haan van het dak van de ambtswoning van burgemees ter Hahn. Twintig jaar geleden ontwierp Riny, de vrouw van de burgemeester, een weerhaan. De haan werd toen door twee brand weermannen aan de schoorsteen bevestigd. Het gevaarte moet natuurlijk mee naar het nieuwe optrekje van het echtpaar Hahn in Oostrum. Een tien met een griffel voor de beste thuiszorg. Die ontvangt thuishulp Ria Lenssen nadat een cliënt van Thuiszorg Noord-Lim burg, Ben Custers uit Swolgen, haar had genomineerd voor 'een tien met een griffel'. Volgens Cus ters verdient Ria het om in het zonnetje gezet te worden. Medewerkers van Verhoeven Groen planten over een lengte van enkele kilometers tientallen grote iepen. Deze boomplantactie maakt deel uit van de reconstruc tie van de N544 door Tienray en Meerlo. De gemeente moet handhavend optreden tegen melkveehouder L. Ambrosius. Dat vindt P Thiessen, de buurman vanAmbrosius aan de Osterbos in Swolgen. De gemeen te heeft naar zijn idee herhaalde lijk nagelaten Ambrosius streng genoeg op de vingers te tikken. En daarmee komt er maar geen einde aan de overlast van vliegen en stank, omdat Ambrosius te slordig met zijn mestopslag om zou gaan, zo betoogt raadsman P. Goumans namens Thiessen tijdens de hoorzitting van de commissie bezwaar. Ambrosius heeft op zijn beurt geen goed woord over voor de manier waarop buurman Thies sen hem bejegent. April: De Engelse tv-persoonlijkheid Jimmy Doherty brengt een bezoek aan restaurant Tante Jet. Februari: Burgemeester Hahn leest voor in de peuterspeelza len van WanssumBlitterswijck Swolgen en Meerlo. en Grubbenvorst, dat onder meer jaarlijks een solistenconcours organiseert. In Blitterswijck is Niels Hendrix uitgeroepen tot prins. Minister Agnes vanArdenne van Ontwikkelingssamenwerking rea geert enthousiast op het idee van de Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum om tij dens de Floriade in 2012 aandacht te schenken aan ontwikkelings samenwerking. Het spreekt haar zelfs zo aan dat ze al contact heeft opgenomen met de organisatie van de Floriade en SOS heeft laten weten dat het ministerie in deze 'zaak' het voortouw zal nemen. De vierkoppige redactie van de Meerlose carnavalskrant De Ruim een maand zijn Diana en Wiek Lenssen uit Swolgen met hun twee zonen Giel en Laurens op bezoek bij de Igorot-stammen op de Filippijnen. De avonturen die Giel en Laurens dagelijks bele ven zijn te volgen op de website van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum. Jan Smit is niet alleen populair in Volendam en Duitsland, maar ook in Meerlo en omgeving. De 900 kaartjes voor zijn concert op kermisdinsdag 30 mei in de grote feesttent bij zalencomplex 't Brug eind gaan als warme broodjes over de toonbank. In een mum van tijd is de tent uitverkocht. "Het is een gekkenhuis", zegt eigenaar Twan Kleeven van 't Brugeind. De Wanssumse band Jellygoose staat aan de vooravond van het tienjarige jubileum en presenteert haar tweede cd in Wanssum. "We zijn erg trots op de nieuwe cd", zegt zanger Nick Knelissen uit Broekhuizen. "We hebben kosten noch moeite gespaard om van deze cd een geweldig product te maken." Marcel de Groot (57) is

Peel en Maas | 2006 | | pagina 25