"Ik zal wel een beetje zenuwachtig zijn" Peking Acrobats en Wintercircus Werk van Jeuken in Freulekeshuus Grijsgedraaid Doe mee met het Literair Café BOB in café De Tijd PEEL EN MAAS Donderdag 28 december 2006 - Pagina 15 Jurian Mooren speelt figurantenrol als Russische schaker in Chess en dressuur van onder andere pony's, ezels en honden, presen teert directrice Arlette Hanson dit jaar clownsduo de Goty's uit Spanje. Zij behoren tot de abso lute wereldtop van dit moment. Voor beide voorstellingen zijn nog kaarten beschikbaar. Wie wil reser veren voor een voorstelling bij Schouwburg Venray kan contact opnemen via tel. (0478)530999- Het complete programma staat op www. schouwburgvenray. nl De nacht van de wolf Venraynaar Piet van der Wouw is op nieuwjaarsdag te zien op LI. Daar wordt namelijk de thriller De nacht van de wolf uitgezonden. De Nacht van de Wolf is een verfilmd verhaal naar een boek van Sandra Berg. Het verhaal speelt zich af in de Peel en dat inspireerde Filmclub Weert tot deze thriller/whodun nit. Ze bewerkten het verhaal tot een scenario, zochten acteurs en locaties en gingen aan de slag. De Nacht van de Wolf is een groeps- productie. Filmclub Weert heeft er ruim een jaar aan gewerkt. In deze film is ook een rol weg gelegd voor Piet van der Wouw, die een agressieve boer speelt. De nacht van de wolf wordt uitgezon den om 11.00 en 15.00 uur. Eindstraat 12, tel. 581553 Jurian Mooren is vrijdag als figurant te zien in de populaire musi cal Chess in de Venrayse schouwburg. Nee, hij speelt niet de hoofd rol, maar toch. Als je als 11- jarige als figurant enkele minuten mag meedoen in een van de bekendste en meest bezochte musicals ter wereld, dan is dat natuurlijk erg span nend. "Best wel", bekent Juri an Mooren uit Swolgen eerlijk. "Ik speel in Chess een rolletje als Russische schaker. Nee, tekst heb ik niet, maar toch zal ik wel een beetje zenuwachtig zijn. Want er zitten toch veel mensen in de zaal." Samen met Sjors Tabor uit Deurne is Jurian Mooren op vrijdag 29 december in de Venrayse schouwburg een van de twee 'aanstormende talenten' die voor een keer deel mogen uit maken van de beroemde cast van de musical Chess. Maar hoe komt een 11-jarige jongen in hemelsnaam in een musical als Chess terecht? Nou, erg eenvoudig. Want wie kaartjes voor de musical Chess in de Ven rayse schouwburg kocht, mocht een kind of (kleinkind) opgeven voor een figurantenrol in de musi cal. Voor de voorstelling op 29 december was de schouwburg in Venray op zoek naar twee jongens in de leeftijd van elf tot dertien jaar met een lengte van circa 1.40 meter. Uit de tientallen inzendin gen maakte het Venrayse theater uiteindelijk de keuze. Jurian Moo ren, die aan de criteria voldeed en door zijn moeder werd opgegeven, is er maar wat blij mee dat hij een van die twee gelukkigen is. Want wie droomt er nu niet van om een keer op de planken te mogen staan met erkende theatersterren als Ben Cramer en Joke de Kruijf? "Ja, dat vind ik wel leuk", klinkt het bescheiden. "Maar het is niet zo dat ik toneelspeler wil wor den of zo. Ik vind musicals wel mooi, maar in de toekomst wil ik toch liever iets met kinderen gaan doen." Jurian laat het echter niet bij dit ene optreden als figurant. Binnenkort is hij namelijk ook te zien in de muzikale familievoor stelling Oebele, die op 13 januari 2007 wordt opgevoerd in de Ven- lose schouwburg. Joris Lutz speelt in deze voorstelling de hoofdrol en in een speciaal showblok krij gen kinderen uit de regio van het theater de kans om hun talenten te laten zien. "Ik ga gewoon twee keer genieten", vertelt de jeugdige Swolgenaar, die ook lid is van de plaatselijke fanfare. "De rol in Oebele is iets groter. In Venray ben ik alleen aan het begin van de voorstelling als schaker te zien en hoef ik verder niet veel te doen, in Venlo mag ik wat gekke geluidjes op mijn hoorn maken." Tien jaar na The Phantom of the Opera staan Joke de Kruijf, Ben Cramer en Jeroen Phaff weer samen op het podium in de musi cal Chess. Deze musical is te zien op vrijdag 29 december om 20.00 bij Schouwburg Venray en er zijn nog kaarten beschikbaar. Naast Joke de Kruijf, Ben Cramer en Jeroen Phaff, vertolken ook Jasper Kerkhof, Mieke Dijkstra en Perry Dossett een rol in deze productie. Chess wordt door velen gezien als de musical met de mooiste muziek en het schrijnendste lief desverhaal. De ABBA-mannen schreven de prachtige muziek en Tim Rice de tekst. Het wereld wijde succes van Chess is mede te danken aan de hits I Know Him So Well en One Night in Bangkok en aanleiding tot het schrijven van nog een hitmusical: Mamma Mia! Rice liet zich voor het schrijven van dit stuk inspireren door het bloedstollende wereldkampioen schap schaken in 1972 in IJsland, een strijd tussen de legendarische Rus Boris Spasski en de excen trieke Amerikaan Bobby Fischer. Een schaaktweekamp tussen twee grootmeesters vormt het decor voor deze meeslepende musical over de onmogelijke liefde tus sen de Russische schaker Anatoli (Jeroen Phaff) en de Amerikaanse Florence (Joke de Kruijf). Zij is de geliefde van Anatoli's tegenstan der, de extravagante en opvlie gende Amerikaanse grootmeester Freddie (Jasper Kerkhof). Als de Rus overweegt over te lopen naar het Westen, beseft hij dat hij zijn familie nooit meer terug zal zien. De KGB-agent Molokov (Ben Cra mer) probeert de Rus te overtui gen mee terug te gaan. Anatoli neemt dan een beslissing die voor alle partijen verregaande gevolgen heeft. Chess: Een meeslepend lief desdrama op het schaakbord van de wereldpolitiek met figuranten rollen gespeeld door Jurian Moo ren uit Swolgen en Sjors Tabor uit Deurne. Schouwburg Venray knalt het nieuwe jaar in In 't Freulekeshuus vond in oktober de opening plaats van de jubileumtentoonstelling. De naam Freulekeshuus is te danken aan de twee Duitse freules Constantia en Antoinette Hellen, die samen met hun huishoudster het zoge naamde Herenhuis ofwel Villa St. Joseph bewoonden rond 1900. Het pand maakte deel uit van het kloostercomplex Jerusalem en had de ingang met het beeld van St. Joseph aan de huidige achterkant. Na de overdracht aan de Gemeente Venray in 1974 ver bleef er tot eind 1979 een kleine communiteit Ursulinen. Daarna werd het gebouw aangepast en in 1981, nu 25 jaar geleden in gebruik genomen als museum. De huidige jubileumtentoonstelling toont de meest bijzondere voor werpen van de vaste collectie. De laatste aanwinst is een schilderij van Johan Jeuken. Deze in Venray geboren kleermaker verhuisde naar Amsterdam om zich verder in het modevak te bekwamen. Om gezondheidsredenen stopte hij op 55-jarige leeftijd met werken en min of meer bij toeval herontdek te hij zijn talent voor tekenen en schilderen. Bloembollen die in het najaar geplant werden waren de aanleiding hiervoor. Om te weten hoe zijn tuintje er in het voorjaar uit zou zien, maakte hij er met vetkrijtjes van zijn kleinkinderen een schetsje van. Veel herinnerin gen uit de tijd dat hij in Venray woonde kwamen met olieverf op het schilderslinnen tot leven. Ze worden ook wel "Bonte kijkkast van Venray's verleden'genoemd. Zelf zei hij: "Ik schilder wat ik met eigen ogen gezien heb".Als een ambachtsman, realistisch, maar wel een die het iets mooier maakte dan de werkelijkheid was. Men rekent hem tot de naïeve of zondagsschilders. Hij noemde zichzelf het liefst een plezierschil- der. Zijn kleurige en gekleurde doeken van Venray zijn zeker een plezier om naar te kijken. Een zaal in het museum is dan ook hele maal gewijd aan deze oud Venray naar. De jubileumaankoop heeft als onderwerp de varkensmarkt op het Henseniusplein. Ooit wer den hier biggen en varkens ver handeld. Zou Jeuken nu nog in leven zijn en het Henseniusplein zien, dan zou de ijsbaan zeker een onderwerp voor een schilderij zijn. Zijn eerste olieverfschilderij verbeeldde een schuttersfeest. Destijds had hij in de kleermakerij van zijn vader de blauwe unifor men van schutterij Het Zandakker hersteld. Jaren later zag hij ze nog voor zich. Ook dit schilderij is op de tentoonstelling te zien. In het museum zijn meerdere aquarel len en schilderijen van zijn hand te zien. Tevens wordt er een film vertoond van een interview met hem vlak voor zijn dood in 1982. Aangevuld met fotomateriaal geeft dit een aardig beeld van deze, niet alleen voor Venray, belangrijke 'plezierschilder'. De tentoonstel ling loop nog tot en met 28 janu ari en is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Wist u dat Mariah Careys wereldhit Without You (I can't live) oorspronkelijk werd opgenomen door de veelbelovende band Badfinger - ooit ontdekt door The Beat les, maar roemloos ten onder gegaan? En wist u dat Crosby, Stills Nash een prachtige cover hebben gemaakt van de Beatles-evergreen Black bird - en dat dat nummer zelf voortkwam uit een door Paul Mc Cartney foutief nagespeeld stukje Bach? En wist u dat The Rolling Stones alle rechten opeisten van de hit Bittersweet Symphony van The Verve, omdat dat nummer geënt zou zijn op The Last Time - terwijl dat nummer zelf een schaamte loze kopie is van een Amerikaans deuntje? In Grijsgedraaid duikt Leo Blok huis in de annalen van de pop muziek en vertelt hij de verhalen achter de liedjes die wij kennen - zoals hij dat doet in de uitzendin gen van de Top 2000 a gogo en de Popquiz a gogo. Daarnaast bevat het boek een groot aantal lijstjes - van de beste power ballads tot de mooiste bluesklassiekers. Het resultaat is een verzameling aan stekelijke verhalen die voortdu rend verleiden tot een duik in de eigen platenkast. De bijbehorende cd bevat de mooiste, bijzonder ste of zeldzaamste versies van de bekende nummers die in het boek aan de orde komen. Grijsgedraaid is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19-95 euro. Met de Peking Acrobats en het Wintercircus Martin Han son knalt Schouwburg Venray het nieuwe jaar in. Drie bij zondere voorstellingen met voor iedereen wat wils. Zang en dans, acrobatiek en cir cusacts: u kunt zelf een mooie voorstelling uitkiezen! Op zaterdag 30 december vanaf 19 00 uur is het de beurt aan de Peking Acrobats. Al meer dan twintig jaar zijn The Peking Acrobats in de Verenigde Staten te zien. Nu maken ze voor het eerst de oversteek naar het Euro pese Vasteland om hun kunsten in Nederland te vertonen. Sinds hun debuut in 1986 hebben The Peking Acrobats de Chinese acro batiek in volle glorie getoond. De leden voeren onbevreesde manou- vers uit op een precair geplaatste pagode van stoelen, ze zijn expert op het dunne draad, ze fietsen met verbazingwekkende even wichtskunsten: het zijn meesters van de geraffineerde acrobatiek. Ze laten zien dat er meer moge lijk is dan wij denken en hebben het wereldrecord stoelen stape len op hun naam staan. Ze zijn bekend van de films Ocean's 11 en het vervolg Ocean's 12, traden op in vele shows en verbazen het publiek avond aan avond. De term onbevreesd zou de talenten van de leden van de groep geen recht doen. Ongelofelijk is te zwak om hun voorstellingen te omschrij ven. Voor deze familievoorstelling in Schouwburg Venray zijn nog enkele kaarten beschikbaar. CIRCUSTENT Schouwburg Venray is woens dag 17 januari omgetoverd tot een circustent. Het rechthoekige toneel wordt een ronde piste vol zaagsel. Goudglinsterende orna menten, kristallen kroonluchters en gordijnen van zwaar, rood fluweel zorgen voor een nostal gische circussfeer. Het circusor kest speelt in vol ornaat boven de piste-ingang. Het circus is in de stad! Voor het hooggeëerde publiek barst een sprankelend En weer is een jaar voorbij, waarin de poëzieliefhebbers in Peel en Maas aan hun trekken hebben kunnen komen via deze rubriek van het Literair Café Venray-regio. Via de website van het Literair Café www. literair-cafe-venray.nl kwamen zelfs goede oplossingen binnen! Hulde aan de deelnemers. Soms was het niet makkelijk om de gevraagde regels thuis te brengen en moesten tientallen andere gedichten gele zen worden om het goede te vinden. Volgend jaar gaat deze rubriek zijn vijftiende jaar in! De opgave van november bleek niet al te moei lijk te zijn. Het fragment was afkomstig uit het prachtige gedicht van Vasalis met de beginregel De winter en mijn lief zijn heen. De ik-figuur mist zijn geliefde. De winter en de geliefde zijn heengegaan, voor de ik-figuur is dat ondraaglijk. Daarmee is ook het voorjaar van het eigen leven immers voorbij! De winter en mijn lief zijn heen. Er zit een merel op het dak. Zijn keel beweegtzijn snavel beeft alsof hij in zichzelve sprak. De merel stort zich met een kreet vol wildheid in de voorjaarsvlagen. Ik kan het bijna niet verdragen: mijn voorjaar en mijn lief zijn heen. M. Vasalis De kopgroep bleef intact, waarbij aangetekend moet worden, dat bij het totaal van twee inzenders vorige maand ten onrechte geen tien punten waren bijgeteld. De eindstand laat zien dat er vijf winnaars zijn: een unicum. De heer J. Bekenes, de dames H. Craghs en R. van Daal en de heren A. Ederveen en P. Weerts behalen met 90 punten de eerste prijs! Op 21 januari -tijdens de prijsuitreiking van de Raadse- lige Roos- zullen zij gehuldigd worden! Op de tweede plaats komt de heer A. Leyssen met 80 punten. De heer A. Kroft volgt met 70 punten. Mevr. L. Colsen heeft 40 punten en de heer T. van Els en de dames L. Geurts en Th. Van Kruisbergen en I. Opheij hebben ieder 10 punten. Aan alle poëzieliefhebbers in Venray en wijde omgeving doet het Lite rair Café de oproep om ook volgend jaar weer de uitdaging aan te gaan en mee te doen aan de speurtocht naar poëzie! Op zondag 21 januari worden de Raadselige Rozen voor proza en poëzie voor de veertiende keer door burgemeester Waals uitgereikt. De prijswinnende gedichten en verhalen worden dan bekendgemaakt en door de auteurs voorge dragen. Vanwege de viering van het derde lustrum heeft het Literair Café nog een verrassing in de januarimaand in petto. Op de landelijke gedichtendag, donderdag 25 januari, krijgt elke klant bij de vers-win kels (slager, bakker, groenteboer, enzovoort) in het centrum van Venray, bij de boodschappen namens het Literair Café en namens de winkel een gedicht uitgereikt! Het zijn prachtig uitgevoerde gedichten, die een prijs hebben gewonnen in vorige wedstrijden om de Raadselige Roos. Voor de eerste helft van het volgende jaar resteert nog een niet te versmaden gedeelte van het jaarprogramma 2006-2007. Op 17 maart is er het optreden van Bril, Chabot en Giphart in de Schouwburg met aansluitend het boekenbal. Op zondag 25 maart en op dinsdagavond 8 mei zijn respectievelijk Jan Siebelink en Jean Pierre Rawie te gast in het Literair Café. Het tweejaarlijks optreden van de schrijfkring, dit keer op zondag 22 april, staat in het teken van het thema Lof der zotheid. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en ontvangt reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Infor matie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tel. (0478)582948 of op www.literair-cafe-venray.nl. Op nieuwjaarsdag speelt de band BOB in café De Tijd. Een jaar of tien geleden toen BOB nog Design was en De Tijd nog De Bonte Koe heette, was dit altijd één groot feest! Voor BOB is het spelen op nieuwjaarsdag inmid dels vaste prik, zo ook de afge lopen vijf jaar in café 't Podium. Limburgweek bij Bibliotheek Venray De Limburgweek, een geza menlijk idee van de bibliotheken in Limburg, wordt gehouden van 12 tot en met 21 januari. Tijdens deze week staat de veeltaligheid in deze provincie centraal. In elke Limburgse bibliotheek worden diverse activiteiten gehouden die op een of andere manier te maken hebben met de Limburgse 'taal'. Het motto is Laat jouw taal spreken/spreek je taalverhaal. Op vrijdag 12 januari van 19 00 tot 19-45 uur zingt Arno Adams in de Venrayse bibliotheek in Limburgs dialect. Adams schrijft en zingt over het leven. Als zijn donker bruine bluesy stem klinkt, smoort elk geroezemoes. Begeleid door begiftigde muzikanten, brengt hij zijn verzen en odes. Soms klein en pittoresk, dan weer gedreven en opzwepend. Maar altijd vol ongekunstelde overgave en wars van vals sentiment. Op maandag 15 januari van 19-30 tot 21.00 uur is er een workshop Sonnetten schrijven met Frits Criens en Qui- rien van Haelen. Deze twee dich ters, vader en zoon, dragen voor uit eigen werk, gaan in op de tech niek en zetten de deelnemers aan het werk. Deze workshop is leuk en leerzaam voor iedereen die wel eens gedichten schrijft, maar niet weet hoe hij ze in de vorm van het sonnet moet gieten. Na deze workshop gooit men hoge ogen met uw gebeeldhouwde sonnet ten. Op zaterdag 20 januari van 14.00 tot 15.45 uur is er een work shop Rapclass Nappie voor jonge ren van veertien tot achttien jaar. Het uitgangspunt van Rapclass is dat er door de deelnemers een eigen tekst wordt gepresenteerd middels het geven van rap. Buiten het vermakelijke aspect van deze workshop gaan de deelnemers ook creatief met taal aan de slag en zich bewust worden van hun eigen leefwereld. Rapclass is een perfecte combinatie van educatie en entertainment.Aanmelden voor deze gratis evenementen kan aan de balie van de bilblioteek, via tel. (0478)581970 of via email balie@ obvenray.nl. Meer informatie staat op www.obvenray.nl. en op www. limburgweek.nl. BOB brengt ook dit jaar weer een gevarieerd en gedeeltelijk nieuw repertoire ten gehore met covers van onder andere Robbie Willi ams, Belle Perez, Marco Borsato en Jan Smit. Uiteraard worden de dance classics en discostampers uit de jaren '70 ook niet vergeten! BOB, ook wel bekend als Band op Bezoek is een cover- band bestaan de uit acht personen compleet met zanger, zangeres, backline en blazerssectie. Aanvang 19.00 uur. Blues-U-Hate-2-Lose in De Evenaar Na wat wisselingen in de band en wat gemijmer over verschillende muziekstijlen, schijnt Blues-U-Hate-2-Lose uiteindelijk zijn draai gevon den te hebben. De blues blijft de basis voor de vier leden tellende formatie. Daarnaast komen wat meer muziekstij len aan bod dan voorheen. Naast vooral Mississippi- en Chicagoblues worden de aan verwante stijlen uit de Mid-West van de USA als Americana, pure swamp-rock en wat andere kleine zijstapjes op het repertoire gezet. Het stevige werk wordt afgewis seld met romantische bluesballads en swingende songs. De gitaar is en blijft daarbij een van de meest oorspronkelijke blues- en rockinstrumenten. Vier ervaren muzikanten met allemaal hun eigen achtergronden presenteren op nieuwjaardag 1 januari vanaf 16.30 uur dag hun muziek in De Evenaar Blues-U-Hate-2-Lose bestaat uit: Grad Dijkmans (drums en backing vocals) Thijs Verberk (bass en bac king vocals), Bas van Meijgaarden (leadgitaar, pedal steel en vocals) en Johan Philipsen (leadvocals en rhythmgitaar) Hardcoreavond Dingus Dance Department van het nog even zonder eigen dak boven het hoofd zittende OJC Din gus houdt vrijdag 29 december in samenwerking met café Efsane in Venray een hardcoreavond. Deze avond is bedoeld als opstapje naar de grotere party's die rond Oud en Nieuw hier en daar gehouden worden en waarheen vele fans van de hardcore scène naar toe gaan. Venray mag natuurlijk niet achterblijven, en het Dingus Hard core Team al helemaal niet. De dj's Die-Moon, Bassweiler en Yesheads van het Dingus Hardcore Team en enkele gast-dj's zijn van de partij. De avond in café Efsane in Venray centrum begint om 19.00 uur. circusfeest los. De onderdelen volgen elkaar in hoog tempo op en alles sluit naadloos op elkaar aan. Een echte circusvoorstelling, vol sfeer, spanning en sensatie. Voor groot en klein, voor de hele familie. Dat is Wintercircus Martin Hanson. Schouwburg Venray heeft Wintercircus Martin Hanson met zijn Internationale Topacts naar Venray weten te halen voor twee voorstellingen op één dag, de eer ste om 13-30 uur en de tweede om 17.00 uur. Circuskenners, liefhebbers en een groot publiek kijken ieder jaar reikhalzend uit naar de komst van de karavaan. Dit hooggeëerd publiek weet uit ervaring dat bij Wintercircus Mar tin Hanson vanuit een comforta bele theaterstoel te genieten valt van een totaalprogramma voor de hele familie, vol topacts, met altijd een vleugje nostalgische circusro- mantiek. Naast fantastische acro baten, trapezeartiesten, jongleurs Het Wintercircus brengt binnenkort een bezoek aan de schouw burg in Venray. Foto: Piet-Hein Out. Kunst Cultuur HEGJES tttU-rëïJtS UIT 0£ POPCESTHlEUilS

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15