Gemeente steunt Klassiek op Locatie Steun onder voorbehoud Pinautomaten niet toegankelijk 'Flitspalen niet in de aanbieding' Razzle Dazzle succesvol Ingezonden Activiteiten St.-Goar PEEL EN MAAS Donderdag 21 dececmber 2006 - Pagina 14 Levendige discussie over handicap en samenleving in Meerlo-Wanssum Voorzitter Truus Knoops kijkt met de andere leden van het Platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum tevreden terug op het debat dat afgelo pen donderdagavond in het gemeentehuis van Meerlo- Wanssum plaatsvond. "De opkomst was prachtig en de inhoud van de discussies erg goed", vatte Truus Knoops de avond samen. In een soort Lagerhuisdebat (met links de voorstanders en rechts de tegenstanders) werd aan de hand van drie stellingen gediscussieerd over de problemen waar mensen met een beperking en gehandicapten tegenaan lopen in de praktijk. En tijdens het debat konden de debaters wisselen van plaats als hun argumenten daartoe aanleiding gaven. Leuke en pittige discussies met hier en daar zelf spot en humor wisselenden elkaar snel af, mede dankzij een uitste kende debatleider in de persoon van Donatello Piras van het Neder lands Debat Instituut. Vicevoorzit- ter Jan Troost vanTaskforce Handi cap en Samenleving was ook van de partij, had zitting in het panel en de jury en loofde na afloop de organisatie met het debat. Hij noemde dit het beste debat dat hij had meegemaakt in deze nieuwe opzet. Het debat heeft er, volgens het gehandicaptenplatform, onge twijfeld toe geleid dat er een men taliteitsverandering gerealiseerd wordt, zodat mensen met een beperking gelijkwaardig worden behandeld en uiteindelijk zelfstan dig in de maatschappij kunnen staan. Wethouder Carla Burgman van Meerlo-Wanssum schuwde de discussie niet door zo nu en dan stevige standpunten in te nemen. Aan het eind van de avond werd er door de jury ook een debatwin naar uitgeroepen: Jessie Pelzer uit Tienray, die als een van de jongste deelnemers bij vrijwel elk onder werp een haarscherpe analyse en mening had. Zo was er een discussie over de stelling dat het aangepaste vervoer in Meerlo-Wanssum gratis moet worden voor gehandicapten. De ene groep vond dat weer teveel van het goede, terwijl de voorstan ders daar een heel andere mening over hadden. Discussieaanjager Wim Hendrix zei daarover onder meer: "Je zult maar geboren worden met een handicap of later een handicap krijgen. Dan ben je vaak afhanke lijk van anderen, iets dat je liever niet wil. Je hebt daar zelf ook niet voor gekozen. Een samenleving die opkomt voor de gehandicap ten en hun als volwaardig tege moet treedt, moet zorgen voor aangepast vervoer dat gratis is. Zo'n samenleving sluit niemand buiten, maar laat mensen toe." Stelling twee 'Alle nieuwe projecten in Meerlo-Wanssum moeten toegankelijk zijn voor iedereen' zorgde voor heftige discussies. Sommigen wilden dat ook bestaande openbare en zelfs particuliere gebouwen/woningen toegankelijk gemaakt moesten worden en dat ging anderen weer te ver. Maar het moet volgens dis cussieaanjager René Poels wel afgelopen zijn met die belachelijk hoge drempels, smalle trappen, bussen met hoge opstap, lantaarn palen midden in trottoirs, roldeu ren waarin geen rolstoel past, openbare vergaderzalen zonder ringleidingen, reclameborden op trottoirs en trottoirs die zo onge lijk zijn dat een rolstoel daardoor binnen een jaar afgeschreven is. De toegankelijk van gebouwen moet, volgens velen, door de gemeenteraad worden vastgelegd in bouwverordeningen en bouw besluiten. "Het is trouwens ook een stuk eigenbelang. Ook ik en u kunnen te maken krijgen met beperkingen. Niemand vraagt om beperkingen! Of het moeten snelheidsbeperkingen zijn", aldus Poels. Over de laatste stelling 'Meer lo-Wanssum is een zorgzame gemeente' waren de meningen ook verdeeld. De grootste groep vond inderdaad dat de kleine gemeente Meerlo-Wanssum het uitstekend doet op dit gebied, maar een kleinere kritische groep vond niet dat het eindresultaat al is bereikt. Opvallend: wethouder Carla Burgman zat bij de voorstanders van deze stelling, terwijl burge meester Joep Hahn en uiteinde lijk ook wethouder Leo Beterams bij de kritische debaters zaten. "Het gaat redelijk tot goed in deze gemeente, maar we moeten niet op onze lauweren gaan rusten.Als twintig procent van de mensen nog niet tevreden is, betekent dit dat er nog het een en ander moet gebeuren", aldus een van de kri- Debatteider Donatello Piras in gesprek met Truus Knoops van het gehandicaptenplatform en Carla Brugmanwethouder van Meerlo-Wanssum. tische geluiden. En zolang er een Platform Gehandicapten nodig is, is er nog veel te doen, redeneer den anderen. Ten slotte de discussieaanjagers. Poels stelde dat Meerlo-Wanssum het uitstekend doet en een zorg zame gemeente is, een parel in Noord-Limburg. Maar collega Hen drix had daar een andere mening over: "Ik vind dat mensen met een beperking of handicap alle mogelijk steun en ondersteuning moeten krijgen. Zij hebben niet gekozen voor deze rol en de over heid is uit naam van de burgers verplicht om het ook voor deze groep medebewoners zo goed mogelijk te doen. Er moet nog van alles gebeuren voordat Meerlo- Wanssum het predikaat zorgzame gemeente met eer mag dragen. Nog steeds te veel mensen zoe ken de weg naar Tienray om steun te zoeken bij Maria:Troosteres der Bedrukten. Een veeg teken!"Alle hoofdrolspelers kregen na afloop van Truus Knoops een cadeautjes in de vorm van huisjes. Deze zijn gemaakt door cliënten van het nieuwe Dagactiviteiten Centrum Lindehof in Wanssum en worden daar in hun cadeauwinkel ver kocht. Onder het genot van een drankje en een hapje werd na het officiële debat nog volop gedebat teerd over de stellingen en de uit spraken die tijdens het debat de revue passeerden. De gemeente Meerlo-Wansum heeft besloten om de succesvolle serie Klassiek Op Locatie in de toekomst jaarlijks binnen te halen met een concert. Het gemeente bestuur van Meerlo-Wanssum is zeer te spreken over deze serie klassieke concerten op bijzondere locaties en heeft van begin af aan zijn sympathie laten blijken door financiële steun en medewerking. Volgens wethouder Dicky Min- ken-Jansen van de gemeente Meer lo-Wanssum is Klassiek op Locatie nu al enige jaren actief en inmid dels een gewaardeerd jaarlijks evenement in Noord-Lintburg, dat bezoekers trekt uit het hele land. Tot nog toe heeft Meerlo-Wanssum twee keer deelgenomen aan de serie met prachtige concerten in Geijsteren.In 2004 met de Chinese pianovirtuoos Wen-Yu Shen op het pittoreske plein bij De Spiekert en afgelopen zomer in de beelden tuin van Kerantieke met de win naar van het KoninginElisabeth- Concours, de Duitse geweldenaar Severin von Eckardstein. Gezien het succes en de vele positieve reacties, wil Meerlo-Wanssum jaar lijks een concert van Klassiek op Locatie binnen zijn gemeentegren zen. Bovendien, zo oordeelt het college, hebben de twee concerten die in Geijsteren hebben plaatsge vonden veel positieve publiciteit voor de gemeente opgeleverd. Zo wijdde de AVRO een hele pagina op haar website aan het concert in 2006. De Stichting Klassiek op Locatie is zeer te spreken over de geste van het Meerlo-Wanssumse gemeentebestuur. "Hoe een kleine gemeente een groot voorbeeld kan geven", reageert artistiek leider Nard Reijnders van Klas siek op Locatie. Op dit moment moet Klassiek op Locatie elk jaar opnieuw bij provincie en gemeen ten in Noord-Lintburg aankloppen om financiële ondersteuning van de kwalitatief zeer hoogstaande concerten in de zomermaanden juli en augustus. "Het is dan een verademing als er een gemeente is die aangeeft dat ze de komende jaren gewoon deelneemt en daar voor geld opneemt in de begro ting", aldus Reijnders. Hij hoopt dat meerdere gemeentebesturen het initiatief van Meerlo-Wansum opvolgen. "Meer financiële zeker heid op langere termijn geeft ons de mogelijkheid om internationale grootheden in een vroeger stadi um aan ons te binden, bovendien schept het extra vertrouwen en versterkt het de band met onze grote sponsoren." Rekenkamer In Peel en Maas van vorige week werd in het artikel over de Beemdweg-Postbaan op pagina 15 gemeld dat de rekenkamercom missie van de gemeente Meerlo- Wanssum nog bezig is met een onderzoek. Dit klopt niet, de raad heeft weliswaar gezegd dat het een goed idee zou zijn om dit onderzoek in te laten stellen door de rekenkamercommissie, maar het college van B en W moet daar voor nog opdracht verlenen. Voor nieuwe opzet regionale VW De gemeenteraad van de gemeente Meerlo-Wanssum stemde maandagavond in met de nieuwe opzet van de Regio VW Noord- en Midden-Lim burg. Onder één voorwaarde: dat alle gemeenten deelnemen aan de regionale WV-organisa- tie nieuwe stijl. Vertegenwoor digers van alle gemeenten in het werkgebied komen vrijdag tijdens een spoedbijeenkomst bijeen om te praten over de toekomst van de Regio VW Noord- en Midden-Limburg. Want de toekomst van de Regio VW Noord- en Midden-Lintburg staat op het spel. Enkele gemeen ten weigeren namelijk de nieuwe opzet te steunen, met als gevaar dat er straks geen VW meer is. Deze maand nemen alle gemeentera den een besluit. Zo ook in Meerlo- Wanssum, waar de politiek in prin cipe van plan is om het nieuwe businessplan te steunen, als alle gemeenten tenminste deelnemen aan de regionale VW-organisatie. Want de politiek is bevreesd voor een plan met allemaal witte vlek ken en voor de financiële risico's die kleven aan het plan. Zo bestaat het risico dat een of meerdere gemeenten besluiten niet mee te doen aan de regionale VW.Als dat zo is, heeft dat consequenties voor de financiële bijdragen die de andere gemeenten moeten leve ren. Het CDA, dat net als de overi ge partijen instemde met de deel name onder voorbehoud, vreest verder dat zaken als gastheerschap en eigen promotie de gemeenten meer geld gaan kosten omdat ze voortaan tot het takenpakket van de eigen ambtenaren gaan beho ren. De directie van de Regio WV Noord- en Midden-Lintburg wil de VW-winkels overdragen aan de 28 gemeenten in de regio. Het hoofd kantoor in Arcen moet zich voort aan alleen nog maar bezighouden met het promoten van het toeris me. De subsidie kan dan terug van 1,3 miljoen euro naar acht ton per jaar. Daar komen nog wel de kos ten bij voor het exploiteren van de winkeltjes, kosten die nog niet definitief bekend zijn. De koers wijziging moet het vertrouwen herstellen in het management van de Regio VW Het voorbehoud dat de politiek in de gemeente Meer lo-Wanssum nu maakt is dat alle gemeenten moeten besluiten mee te doen en dat de transitiekosten - de kosten van de overgang van de winkels - door de huidige organi satie gedragen worden. Wordt niet aan deze voorwaarden voldaan, dan dient er een nieuwe besluit vormingsronde te komen, aldus de partijen, die het vooral belang rijk vinden dat de buurgemeenten Vënray en Horst aan de Maas mee doen in de nieuwe organisatie. Geslaagd De in Meerlo geboren Birgitte Duijf heeft onlangs aan de Vrije Universiteit in Amsterdam haar bul in ontvangst genomen als drs. in de studierichting Cultuur, Orga nisatie en Management. Birgitte verhuisde met haar ouders naar Eindhoven en ging met succes studeren in Amsterdam. De pinautomaten van de Rabo bank in Swolgen, Meerlo en Wans sum moeten beter toegankelijk worden voor mensen met een rolstoel. Dat vindt de gemeente raad van de gemeente Meerlo- Wanssum, die maandagavond het college de opdracht gaf om in gesprek te gaan met de direc tie van de bank. GP'94 en Partij van de Arbeid ondersteunden de motie van CDA en PK Meerlo- Wanssum. Volgens Truus Knoops (PK), die de motie samen met Rob van der Heijden (CDA) opstelde en voorzitster is van het gehan dicaptenplatform, is het hard nodig dat de pinautomaten aange past worden. "Niet alleen zijn de betaalautomaten moeilijk toegan kelijk voor mensen in een rolstoel of met een rollator, maar ze zijn ook onveilig en te hoog. Eigenlijk moeten ze een centimeter of tien omlaag.Voor de veiligheid zou het ook beter zijn als mensen in een rolstoel de automaat naar zich toe zouden kunnen trekken. Dat is nu niet het geval", legt Knoops uit.Tijdens de debatavond van het gehandicaptenplatform, afgelopen donderdag in het gemeentehuis, maakte vicevoorzitter Jan Troost vanTaskforce Handicap en Samen leving de opmerking dat de betaal automaat in Meerlo, waarvan hij gebruik had willen maken, voor hem als rolstoelgebruiker niet toe gankelijk is. Een punt dat volgens Van der Heijden en Knoops meteen aan gepakt dient te worden, zeker met het oog op de toekomst en de verwachting dat als gevolg van de vergrijzing het aantal mensen in een rolstoel zal stijgen. Het blijft Frans Koch een doorn in het oog. De veel te hoge snel heid waarmee automobilisten door de Hoofdstraat in Meerlo scheuren. Maandagavond tijdens de raadsvergadering vroeg hij voor de zoveelste keer om maat regelen op de weg. Hij wacht met smacht op flitspalen, volgens hem de enige manier om een einde te maken aan het racen door de Hoofdstraat. Frans Koch, die al acht jaar in een huis aan de Hoofdstraat woont, vroeg wethouder Brug man in september nogmaals om maatregelen te nemen, maar hoorde daar weinig meer van. Hij vroeg haar maandagavond weder om of het niet mogelijk is om een flitspaal in Meerlo neer te zet ten. "Want de Hoofdstraat is nog steeds een racebaan. De verkeers veiligheid en het genoegen van wonen zijn in het geding/Volgens Koch zijn het vooral lokale men sen die de Hoofdstraat gebruiken als racebaan. De beste manier om deze hardrijders aan te pakken, is door ze te bekeuren, aldus Koch, "Laat ze het maar in de portemon nee voelen." De wethouder vertel de de problemen te kennen. "Het heeft onze aandacht en ik kom er graag op terug. Maar flitspalen zijn niet in de aanbieding." Jazzmuziek onder jongeren in Nederland is springlevend! Tijdens het derde Prinses Christina Jazz Concours, dat op 16 en 17 decem ber plaatsvond in het Bimhuis en Muziekgebouw aan 't IJ in Amster dam, kwamen meer dan 350 jonge jazzmuzikanten bij elkaar. Impro visatie stond hoog op de agenda en de talloze solisten, combo's en bigbands stelden niet teleur. De jury had het bepaald niet gemakkelijk tijdens de selecties op zaterdag en zondag. Voor de nationale finale op zondagavond selecteerden zij uiteindelijk een zevental veelbelovende ensem bles en solisten en drie bigbands. Na een indrukwekkend gastoptre den van Benjamin Herman met de New Generation Big Band reikte Mathilde Santing vele prijzen per categorie uit aan de finalisten. Het duo Razzle Dazzle, Maartje Smedts (15 jaar, piano) uit Horst en Lizzy Dinghs (17 jaar, zang) uit Meer lo brachten op zondagmiddag het volgende repertoire; Mercy, Mercy, Mercy van Josef Zawinul, Don't know Why van Jesse Harris/ Norah Jones en Take The "A'Train van Duke Ellington. Na hun spet terende optreden was het lang wachten op de uitslag van de jury. Hun optreden werd beloond met een fraaie Prix D'Honneur ("best of the rest") en vielen daarmee net buiten de prijzen. De bijbe horende aanmoedigingsprijs werd tijdens de nationale finale op zon dagavond uitgereikt door Mathilde Santing. In een persoonlijk gesprek Lizzy Dinghs en Maartje Smedts van Razzle Dazzle. met twee leden uit de jury Fay Claassen(zangeres) en Jesse van Ruller (gitarist) hebben de meiden van Razzle Dazzle enkele waar devolle tips en studieopdrachten mee naar huis gekregen. Enquête woningbouw De gemeente zal binnenkort in samenwerking met de dorpsraad van Blitterswijck een enquête ver spreiden onder de inwoners van dat dorp. Op die manier wil de gemeente een beeld krijgen van de woningbehoefte in Blitters wijck. Na een hele tijd waarin in Blitterswijck nauwelijks gebouwd werd, zijn er momenteel meerdere stukjes grond waarop bouwen in de toekomst misschien moge lijk wordt. De gemeente wil door middel van de enquête een helder beeld krijgen van het aantal en het soort woningen waar men in Blitterswijck op zit te wachten. Wethouder Carla Brugman vertelt: "De gemeenten Meerlo-Wanssum en Venray zullen begin volgend jaar samen met Wonen Venray een quick-scan laten uitvoeren. Dit is een verdiepingsonderzoek en gaat, naast woningbehoefte, ook in op de woonomgeving en de kwaliteit ervan. De resultaten daarvan ver wachten we pas in het voorjaar, en daar willen we voor Blitterswijck eigenlijk niet op wachten." 4 Cm i li - In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Twéé doden zijn niet genoeg! Deel 2 Enkele weken geleden heb ik in dit blad bericht over de levens gevaarlijke situatie waarin weg gebruikers, met name kwetsbare fietsers, kunnen geraken wanneer ze gebruik maken van de weg Wanssum-Geysteren-Maashees. Vooral de combinatie van toene mend vrachtverkeer en de vele dikke bomen tussen Maashees en Geysteren maken het gebruik van dit traject tot een risicovolle onderneming. De druk bezochte avond van de dorpsvereniging, waar ik aan de hand van een aan tal foto's de problematiek mocht toelichten, was voor vele aanwezi gen een feest van herkenning en voor menig bestuurder een eye-opener. Met name vanuit één nogal onverwachte hoek bleek er veel support te bestaan voor het idee dat deze weg inderdaad totaal ongeschikt is voor vracht verkeer. Onder de aanwezigen bevonden zich namelijk enkele vrachtwagenchauffeurs (van ver schillende bedrijven) die zich regelmatig op deze weg bevinden en het rijtje "hachelijke momen ten", zoals dat de revue passeerde, moeiteloos konden aanvullen met nare ervaringen uit de eigen praktijk. Opmerkelijk daarbij was dat ze tevens aangaven dat de aan wezigheid van een paar drempels méér, zoals nu wordt overwogen, nauwelijks invloed zal hebben op het aantal vrachtwagens dat dage lijks deze weg gebruikt. De geschetste problematiek bleek op het einde van de avond niets aan duidelijkheid te wensen over te laten. Ik had ook weinig redenen om te twijfelen aan het mijns inziens oprechte voorne men van de aanwezige bestuur ders uit Meerlo-Wanssum en Box meer om de problematiek serieus ter hand te nemen en was in die zin dus tevreden gesteld. Het enige minpunt bleken de statis tieken te zijn. Negen ongevallen in de laatste paar jaren, waarvan "slechts" drie met lichamelijk let sel, blijkt te weinig te zijn om te spreken van een echt "gevaarlijke weg". Dit zou ertoe kunnen leiden dat er maatregelen genomen wor den die kunnen worden onder gebracht in de categorie "pappen en nathouden". Hopelijk wordt niet te snel vergeten dat je niet alleen ontzettend veel pech kunt hebben wanneer jou een ongeluk overkomt maar óók dat je ontzet tend veel geluk kunt hebben wan neer jou dat niet overkomt, zoals mijn dochter onlangs. Met andere woorden: wanneer er ergens werkzaamheden plaats vinden waarbij een weg wordt openge broken, wacht men óók niet met het nemen van maatregelen, het plaatsen van wegafzettingen of hekken, totdat er iemand in het gat is gereden. Dat het geluk op deze weg langzaam opraakt, is sedert de bewuste avond, nu zo'n twee en een halve week geleden, alweer een paar keer aangetoond.Twee vrouwen uit Geysteren, één met de auto en een met de fiets wer den binnen een tijdspanne van slechts enkele dagen, nota bene op het meest overzichtelijke deel van het traject, de berm ingejaagd door twee vrachtauto's, die respec tievelijk een half op de weg gepar keerd busje en een landbouw voertuig inhaalden. De mevrouw met de auto verhaalde over de rook van verbrande rubber die onder de wielen van de remmen de vrachtwagen vandaan kwam. Dit zijn slechts twee voorbeelden van incidenten die mij toevallig bereikt hebben. Het (voorlopige) sluitstuk van de reeks voorvallen wordt gevormd door twee per sonenauto's met Duits kenteken die ruim een week geleden, in de scherpe en door de vangrails krappe bocht (afslag Geysteren) zó ruw met elkaar in botsing zijn gekomen dat ze beide hun weg niet konden vervolgen en moes ten worden weggesleept. Vele spreekwoorden zijn van toepassing op de gevolgen waartoe de nu bestaande situatie op deze weg zou kunnen leiden: "ergens met open ogen intuinen", "berouw komt na de zonde' of "als het kalf verdronken is, dempt men de put". Het is te hopen dat de wegbeheerder niet zal wil len wachten met het nemen van échte maatregelen totdat de statis tieken kloppen. Vrachtauto's (uit gezonderd bestemmingsverkeer) dienen van deze weg geweerd te worden. Twee doden lijken mij inderdaad genoeg! Jan Loonen, Maashees KBO-afdeling St-Goar uit Meerlo gaat twee nieuwe acti viteiten ontplooien voor haar leden. De afdeling kreeg de afgelopen tijd veel vragen over wat je allemaal met digi tale foto's kunt doen. Daarom omvat de eerste activiteit het maken van een digitaal fotoal bum. In dit programma zit opgesloten een fotobewerkingsprogramma. Waarschijnlijk zal de cursus uit drie bijeenkomsten bestaan met een mogelijke uitloop, dat zal van de deelnemers afhangen. De kosten bedragen 10 euro per deelnemer waarbij een kop kof fie is inbegrepen. Op maandag 8 januari is om 20.00 uur in de soos, Mgr. Jenneskensstraat 13a, een informatieve bijeenkomst gepland voor belangstellenden. In over leg wordt dan de groep samen gesteld en het programma, met inbegrip van de cursustijdstippen die na carnaval zullen liggen in de maanden februari en maart. Chris Berghs zal de cursus verzorgen. Verder komt aan bod een cur sus tekenen/ schilderen. Marian Bouten wil deze cursus tekenen/ schilderen gaan verzorgen voor de leden van St.-Goar. Er worden tien lessen gepland. De groep omvat minimaal zes en maximaal twaalf personen. De cursisten zorgen zelf voor het benodigde materiaal. Wie interesse heeft, wordt gevraagd zich voor 5 janu ari even te melden bij Jan van Lip- zig, tel: 691454. Belangstellenden worden vervolgens uitgenodigd voor een kleine informatieronde waarbij ook de onkosten vastge steld worden. Geachte werkgever, Hierbij wil ik u bedanken dat u uw werknemer het afgelopen jaar in de gelegenheid hebt gesteld om diensten te verrichten bij de Brandweer Meerlo-Wanssum. Ik hoop dat de brandweer van Meerlo-Wanssum ook in de toekomst van deze diensten gebruik kan blijven maken. TEVENS WENS IK U EEN VROLIJK KERSTFEEST EN EEN VOORSPOEDIG 2007. Mr. J.H. Hahn, Burgemeester Namens deze G.P.L. Theeuwen, Commandant brandweer Meerlo Jessie Pelzer wint 'Lagerhuisdebat' Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2006 | | pagina 14